Zierikzeesche nieuwsbode B IJ V O E G'S E L behoorende by de van Vrydag 17 Aug- 1923, no. 10967. B U IT E N^LAND. De autoramp bij Mice. De „Daily Mail" meldt omtrent het ont zettende auto-ongeluk op den weg van Nice naar Grenoble, waarbij zes Ameri- kaansche toeristen gedood en 18 gewond werden, dat het voertuig klaarblijkelijk tengevolge Van slippen op den kronke lenden weg tegen een rotsblok aan den kant van den weg is opgereden, hier terug sprong en over den rand van den afgrond viel in het ravijn, dat het bed van de Var vormt. De inzittenden waren op één na allen mannen en de eenige vrouwelijke passagier kwam er geheel zonder letsel af. Het ongeluk had plaats op een "punt tusschen Guillaumes en Entrannes. Het ge zelschap was 's morgens uit Nice vertrok ken om een tocht te maken langs den be roemden bergweg, en had te Guillaumes de lunch gebruikt. Om 2 uur des namid dags kwam het gezelschap weer bijeen voor een bezoek aan den Cayollepas, meer dan 7000 voet boven den zeespiegel ge- legens De zware sightseing-car volgde een smallen en kronkelenden weg, die in de rotsen is uitgehouwen en met talrijke tunnels bezaaid is. Op de plaats, waar het ongeluk plaats had, loopt de weg langs den rand van een afgrond. Het alarm werd gegeven door andere automobilisten die den toeristenwagen in het ravijn zagen vallen. Zij konden den bodem van het ravijn bereiken langs een rotsachtig paadje en verleenden de eerste hulp aan de slachtoffers. Tezelfdertijd werd het be richt van het ongeluk Van het naastbijge- legen dorp naar Nice getelegrafeerd. De toeristenwagen lag totaal versplinterd op den bodem van het ravijn. De vrouwelijke passagier lag onder het voertuig, van waar men haar ongedeerd verwijderde. Zij hielp daarna de gewonden naar boven dragen, waar dezen door inmiddels ge waarschuwde artsen werden behandeld. Kort daarop arriveerden ziekenauto's uit Nice en werden de gewonden naar de ziekenhuizen in die plaats overgebracht. Het ongeluk heeft plaats gehad op vijf kilometer afstand van Guillaumes, bij de brug van Pamiers. De auto was de brug gepasseerd toen een van de wielen van den wagen in een wagenspoor kwam. Om het wiel te bevrijden versnelde de be stuurder de vaart van den wagen en stuur de den wagen met korte en plotselinge draaien van rechts naar links. Het wiel kwam vrij, maar zoo plotseling, dat het achtergedeelte van den wagen met kracht met den rotswand langs den eenen kant van den weg in aanraking kwam. Door den schok werd een reiziger, die zich pas te Guillaumes bij de uit Nice komende toeristen gevoegd had, Van den wagen ge slingerd. Toen hij opstond, half verdoofd van zijn Val, was de auto-bus in de diepte verdwenen, waarin hij onderst boven neer kwam. Alle toeristen zijn tijdens den val uit den wagen geslingerd, waaraan zij het te danken hebben, dat ze niet onder het gevaarte verpletterd zijn. Men ver onderstelt, dat de auto-bus na de botsing met de rots scheef over den weg is ko men te staan en tengevolge van de sterke helling van den weg in den afgrond ge gleden is. Van de achttien gekwetsten verkeeren er vier in hoogst zorgwekken- den toestand. B INNEN LAND. RECHTZAKEN. De Schoenenwet. De oommissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie heeft er bij de regeerirtgf op aangedrongen, de Schoenen- wjet tot 1 Juli 1925 te verlengen. Voorts iS aan de regeering verzocht, de toepas sing! van die wet in dier voege te wijzi gen, dat voor leerloos schoeisel, dat zon der tegenprestatie kan binnenkomen, het kwantumj Wordt gesteld' op 1/16 van 1922 :of op f 1,062,500 en voor het schoenwerk met tegenprestatie op 2/16 van 1922 of f 3,187,500 waartegenover dan de tegen prestatie Zou worden t 4 op eiken f 1 invoer. De Bond van Schoen winkeliers, schoenmakerspatroons en grossiers van schoenen heeft dit verzoek ondertee kend. Het Jubileum van de Koningin. Naar de „Tel." verneemt, heeft de po litie in verband met het bezoek der Ko ninklijke familie te Amsterdam tal van maatregelen van verstrekkenden aard ga nomen. Zoo zullen op den jntochtsweg niet minder dan 15 commissarissen, 3 hoofdinspecteurs, 67 inspecteurs en 1100 agenten dienst doen. De Weg is in 13 vakken verdeeld; aan het hoofd van elk vak is een commissaris of een hoofdin apecteur geplaatst. Het Johannes Vermeerplein, waar de burgemeester 'woont, zal geheel worden afgezet4 Tw'ee rechercheurs zullen dag en nacht op het paleis aanwezig zijn. Op last van den Minister van Justitie Zal Zoowel vóór als tijdens het bezoek toe zicht worden gehouden op verdachte per sonen. Daar voor deze maatregelen een grootej politiemacht noodig is, zullen ver loven en vrije dagen worden ingetrokken. In de afdeelingen moeten de toege voegde inspecteurs veelvuldige surveil lance per rijwiel uitoefenen. Ook zal straatdienst in uniform moeten worden verricht door geëmployeerden, concier ges en hulp-telegrafisten. De Zierikzeesche Rechtbank. Woensdagvoormiddag had de openbare terechtzitting !n civiele zaken der Zierikzeesche rechtbank plaats, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Na afdoening van ette lijke zaken en beëediging van enkele per sonen, verkreeg de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. A- v. Duilemen, het woord. Het was niet alleen met groo- ten weemoed, dat spr. voor dit college het laatste requisitoir uitsprak, maar ook in 't besef van ernstigen droeven plicht. WanL wat spr. thans moest eisehen, was een vordering, zóó vreemd aan ons recht, strafsei, aan ons volks- en rechts bewustzijn, dat alléén hel plichtsbesef dien J eiscii over zijn lippen kon doen komen. Die eisch was la mort sans phrase 1 de doodstraf voor dit college. En dan zulk een requisito'r te moeten nemen in het besef van de onschuld van den delinquent, maakte spr. s taak onein dig zwaarder. Want wat heeft dit col lege misdreven om zulk een lot te ver dienen? Niet anders dan dat het verande ren van een rechterlijke indeeling het gebied te klein had gemaakt. Dat feit heeft in verband met de alles beheer- schende bezuimgingseisch, de opheffing dezer rechtbank veroorzaakt. Spr. wees ook in 't vervolg zijner rede op het menschkundige der vonnissen. Hij verwachtte van de Middel'ourgsche en Bredasche rechtbank wel, dat zij juridisch volkomen in staat zouden zijn de voortaan aan hun onderworpen zaken dezer eilan den te beslissen, maar of zij dat evenwel even menschkundig, even goed bekend met personen en toestanden zullen doen is een andere vraag. Spr. gaf de bevolking den raad voortaan maar zeer voorzichtig te zijn, daar Middelburg en Breda wellicht niet zoo clement in hunne straffen zullen zijn. Het hier gevestigde college kon zoo handelen, omdat het hier thuis was en bekend met personen en hunne drijfveeren en in de overtuiging, dat in onze brave eilandbewoners geen crimineelen aanleg leeft. Tot slot dankte spr. het scheidend col lege voor de aangename wijze, waarop het O. M- met haar mocht samenwerken. Daarna nam de president, mr. S- Trie- zenberg, het woord. Spr. gevoelde behoefte om met een enkel woord te wijzen op de beteekenis van het feit, dat hier plaats grijpt Het ós spr. heel moeilijk om dit te doen met een kooi hoofd. Want verschillende stem men in den lande, speciaal in 't Weekblad van 't Recht, verhieven zich ten aanzien van de wenschelijkheid van de opheffing van deze rechtbank op een wijze, die zwij gen zijnerzijds haast onmogelijk maakt. Spr. heeft zich evenwel In zelfbehecrsching al maanden lang geoefend en ook in dit gewichtig oogenblik zal. spr. niet uit het oog verliezen het standpunt, dat hem als belanghebbende, moderatie betaamt. Spr. meende, dat het niet onmogelijk is, dat men hier in 't vervolg met den rond- trekkenden rechter zal kennis maken. Ook te dezen aanzien onthield spr. zich van critiek. Zierikzee moet, aldus ging spr. voort, een offer brengen, zóó groot, dat men de vraag haast niet onderdrukken kan: Kón dit offer worden gevraagd? Het is het laatste wat Zierikzee kan offeren. Het is de amputatie van het laatste lid, dat Zierikzee verliest, waardoor het gedoemd is geheel afstand te doen van haar aan sluiting aan een roemrijk verleden, hare geschiedenis als stad af te sluiten om haar bestaan voort te sleepen als eenvou dig landbouwdorp. En het 's-Gravensteen, het stadhuis, de prachtig ongerept bewaard gebleven poor ten, de grootsche opzet van den St.-Lie- vens Monstertoren zullen daar nog een zamer eri verlatener dan ooit staan, nog schrillere tegenstellingen zijn met de stille straatjes van een gestorven, morsdoode stad. Zierikzee.... ville mortel De recht bank was hier niet een dood willekeurig instituut, ze was hier levende traditie, ze zat hier Vast aan 't verleden met een onafgebroken draad, evenals het Huis van Bewaring, dat, eenjg in het geheele land, als gevangenis is gesticht, gebouwd en onafgebroken drie eeuwen lang als ge vangenis is gebruikt. Op 1 November a.s. wordt die draad wreed doorgeknipt, opge offerd aan de politiek. Evenals dat oude Gravensteen wortelde ook de Rechtbank in het grijs verleden, in het eeuwenoude college van Schepenen, dat in 1811 wercV omgegoten in een „rechtbank van eersten aanleg" en later den naam kreeg van Ar- rondissements-rechtbank. Ook ten aanzien der rechtbank wordt een eeuwenoude tra ditie moedwillig vernietigd, een traditie die saamgevlochten is niet de geschiedenis van stad en eiland, een traditie, waaraan Verbonden zijn de schitterende namen van vele inheemsche families, die hier leefden 'werkten, waarvan nog enkele prachtige oude heerenhuizen in de stad en enkele buitenverblijven te Schuddebeurs getuigen! Naast materieel e schade wordt ernstig nadeel toegebracht aan intellecteele be langen. Daarom' js het een dubbele ramp, !r*t i r, Aq*na micorcE^lp 1'ilH^n PF»n dat juist in deze miserabele tijden een de| weinige kernen van meerdere of min dere ontwikkeling aan de stad worden ontnomen. Door de rechtbank was Zzee niet alleen dei hoofdplaats van Schouwen—Duiveiand, maar ook het centrum van het ar rondissement, waartoe ook Tholen en St.- Philipsland behoorden. Alle contact met deze eilanden wordt door de opheffing verbroken, van nu af aan zullen deze Zeeuwsche eilanden juridisch tot Noord- Brabant behooren. En Zierikzee komt meer dan ooit in een achterland te lig gen., een „Ultima Thuie", een land aan de uiterste grens van de beschaafde samen leving, terwijl het alle elementen mist, om' een centrum op zich zelf te worden. De rechtbank had hier niets te doen, klonk het in koor De rechterlijke amb tenaren werden door hun tuieren totaai ongeschikt om ooit elders behoorlijk aan te pakkenSpr. antwoordde daarop, Waarom faalden alle pogingen vroeger om de rechtbank op te heffen, toen e«* tienmaal minder zaken werden afgedaan dan thans En zijn al die mannen, die aan de rechtbank waren verbonden, on geschikt gebleken voor hun functie el ders Niets is minder waar. Hoewel sphj in een critische toon verviel, wensch- te hij» duidelijk te worden verstaan. Die critiek geldt niet de regeering, die het initiatief tot opheffing nam door allerlei noodioitjge omstandigheden daartoe ge drongen. Wanneer de bevolking geen lust ge voelt, om jubileumfeesten te vieren, dan vindt spr. dat zeer natuurlijk en begrij pelijk, maar dan moet deze onthouding voortvloeien uit rouw' en niet uit wrok jegens de regeeHng. Spr.'s critiek geldt dan ook alleen dischrijvers over deze Rechtbank, die zich geroepen hebben ga- acht, om, soms op da meest onbeschofte wijze, de beteekenis van deze rechtbank n-ei alleen op overdreven wijze nog klei ner te maken dan ze was, dcch 2ich zelfs niet hebben ontzien, deze Rechtbank be lachelijk te maken. Spr. heeft destijds gemeend niet te inoeten antwoorden, maar nu de kwestie thans onherroepelijk id beslist, valt spr. het zwijgen haast on mogelijk, overtuigd ais hij is, dat zij onnoemelijk veel kwaad aan onze zaak hebben gedaan. Zij hebben hun doel bereikt.- Straks zal het laatste spoor ver dwenen zijn van hel feit, dat Zierikzee van ouds de tweede stad van Zeeland was. Moet er niet zoo vraagt spr. - een prop in de keel komen van cl en ronden Zeeuw, die straks zijn recht moet zoe ken in een provincie, waarvan de bevol king en de daaruit benoemde rechters een heel <-ndere levenshouding heeft dan de zijne En ook zij. die binnen eigen grenspaten kunnen blijven om hun rechten te doen gelden, zullen morren en mokken als ze zich, ter verzekering van die rechten, een verre en moeilijke reis moeteri getroosten. Da kosten die het land uitspaart, zullen de justitiabelen voor een belangrijk gedeelte zi\l moeten uit geven in den vorm van reisgelden voor consulten of in dien van extra-getuigen- gelden in hunne civiele zaken. Allen die invloed konden uitoefenen op de fa tale beslissing, hadden moeten vragen, niet of de rechtbank kon gemist worden in de eerste plaats, maar ót men een bezuinigingsbesluit mocht nemen, dat slechts een bepaalde en alles behalve bloeiende plaats trof. Bezuinigd moet er worden, moar algemeen, zonder dat be paalde deelen van het land daardoor bo venmatig en uitsluitend worden getrof fen. Voor Zierikzee beteekent de ophef- fin# van de rechtbank hetzelfde als voor den Haag b.v. zou zijn de overplaatsing van 't Hof. het garnizoen, de ministeries en de Staten-Generaal; voor Leiden het verlies van de universiteit, voor Amster dam! het verlies van den handel. Dit offer is te groot voor deze stad. het is de ge nadeslag. Van de oude roem zal niets overblij ven. Niels Ja toch Voor den kunste naar en geschicdvorsehcr de oude monu menten, die niet afieen getuigen van de welvaart van vroeger, maar ook van een verheven kunstzin. Hier is veel te red den en te bewaren. Wat zal van 't Ge- - reehtsgebouw' worden; wat van 't 's Gra vensteen Zullen deemoedige kunste naars nog lange jaren hier komen be wonderen en vereeuwigen hetgeen nog rest van het roemrijk verleden van deze ville morte Voor spr.'s blikken verrij- j zen Brouwershaven. Bommenede, Wes- ten-Schouwen, voorheen en thans. I Zierikzee, quo vadis Ds J. H. de Roode kreeg verlof om in dit gebouw- een woord te spreken na meneden Voogdijraad, waarvan hij voor zitter is. Spr. releveerde dat deze Raad nog hooger mate betrokken is bij 't Kon. besluit, want de Voogdijraad is onafscheidelijk aan de arrondissements rechtbank verbonden. Hij richtte tot het rechterlijk college een woord van erkentelijkheid voor de aangename samenwerking. Spr. hoopte, dal de heeren de gelegenheid zal worden geopend in een anderen werkkring hun krachten dienstbaar te maken aan het algemeen belang. Reageerend op het beeld, door den president ontworpen meent spr., dat Zierikzee niet gedoemd behoeft te worden tot een ville morte. Spr. gaf de verzekering, dat alles ge daan zal worden wat in ons vermogen is, om het cultureele leven zooveel doenlijk op peil te houden. Hierop verkreeg mr. J. P. Cau. de vorige president der rechtbank, *t.woord, welke releveerde hoe ook hem het be richt van dc opheffing der rechtbank, Waaraan) hij bijna heel zijn leven verbon den, was geweest, had getroffen. Spr. ge voelde behoefte om bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn, al is het geen opwek kende gebeurtenis. Spr. vergeleek deze tocht als het gaan naar de begrafenis van een goede bekende, een familielid. Hij herinnerde aan vroegere pogingen tot op heffing, welke evenwel alle faalden, tot dat de oorlog kwam en de dagen der Zie rikzeesche rechtbank geteld waren. Spr, sloot zich bij ds. de Roode aan wat deze zeide ten opzichte van Zierikzee als doode stad. Zierikzee behoeft nog geen ville morte te worden, want het blijft het middelpunt van een bloeiende landbouwstreek. Spr. gaf den raad de regeering te verzoeken zooveel mogelijk I met de bezwaren, door de opheffing ver oorzaakt, rekening te willen houden. Hoe wel de opheffing een nadeel is voor deze plaats en omgeving, raadde spr. aan, deze bezwaren niet te overschatten. Spr. spoor de ten slotte aan moed te houden en te trachten het cultureele leven hier verder te ontwikkelen. Hij besloot met zijn beste j wenschen voor Zierikzee uit te spreken. Mr. J. A. C. v. Heusde, de eenige aan- i wezige vertegenwoordiger der Baliej sprak mede namens zijn confrères. Spr. I herinnerde er aan, hoe, niettegenstaande de groote toewijding der commiss-'e tot j behoud der rechtbank, waaraan ook bijna i alle burgemeesters van het eiland mede- werkten, de rechtbank toch werd opge- offerd aan de bezuiniging. Spr. hoopte, dal het offer dat deze goede istad zal bren gen, zal blijken niet te vergeefs te zijn gebracht en niet zal worden afgewenteld op de schouders van anderen. Namens zijn beide a mbtgenooten gaf spr. zijn beste wenschen mede aan de leden der recht bank op hun verder levenspad. De president dankte hierop de verscha lende aanwezigen, in 't bzonder de hee ren Cau en v. d. Mersch, voor de laatste eer aan de rechtbank bewezen. Hij dacht aan die ambtenaren, welke op staanden voet ontslagen worden, aan hen die reeds in andere plaatsen benoemd zijn, aan den deurwaarder, aan de ambtenaren op de griffie, aan den ouden en jongen heer v. dj. Kreke, enz. Spreker kon niet nalaten hen allen dank te zeggen voor hun prettige samenwerking. Voorts richtte hij zich tct de spr.'s om hun. dank te zeggen voor hetgeen zij naar voren brachten. Het speet den president vreeslijk, dat bijl de buitengewone en aigemeene belang stelling in deze laatste zitting het ge meentebestuur van Zzee, vertegenwoor digd door haar dag. best., heeft gemeend geen gebruik te moeten maken van de uitnoodig ng. Zoo had spr. geen gelegen heid om, vooral het 's Gravensteen in de hoede van dat bestuur aan te bevelen. Mis schien vje! het afschefd te zwaar. Spr. sloot daarop de laatste openbare terechtzitting 5n civiele zaken van de Ar- rondissements-Rechtbank van Zierikzee. Sic transit gloria mundi ONDERWm Voor de met 1 October a,s. te Sla- venisse te vervullen betrekking van on derwijzer aan de openbare school (vac. Buijze) hebben zich 25 sollicitanten aan gemeld. Geen school op 6 September. De Minister van Onderwijs heeft tot de gemeenten en schoolbesturen, direc teuren van gemeentelijke en bijzondere normaallessen het verzoek gericht, de onder hun bestuur staande school in rich tingen, in verband met de groote natio nale beteekenis van dien dag, op 6 Sept. a.s. te sluiten, tenzij het Re gee rings jubi leum van H.M. op de school zelve wordt herdacht. St.-Maarteaedljk. 10.30, LeeBkerk en 3 ure, ds. Moerman. Oud:Geref. Gem. 10.30. 3 en 7 ure, da. Van der Garde van Opheusden. i Oud-Voaeemeer. 10.30, ds. Van Griet huizen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal; 6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Hoog- i land van Capelle a/d. IJssel. i ScberpenlMe. 9.30, ds. W. J. Keiler en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds Fraanje van Bameveld. j StavonUse. 10.30, ds. Moerman en 7 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10.80, 3 en 6 ure Leeskerk. 8P0RT. ZIERIKZEE. Zond&g 19 Aug- hield de Zierikzeesche Postduivenvereeniging een wedvlucht met 25 oude en jonge duiven van St.-Quentin (Fr.), afstand 295 K.M., bij een W.N.W. wind; tijd van oplating 8 uur. Aankomst der oude duiven: A. J. Stoutjesdijk, 12 u. 5 ml. 50 sec.; J. w. Beek, 12 u. 7 m. 10 sec.; B. J. van de Vate, 12 u. 15 ml 30 sec.; J. v. Beek, 1 xl 15 m. 35 sec.; J. v. d. Bout, 1 u. 28 m. 10 sec. Aankomst jonge duiven A. de Coninck, 12 u. 49 m. 40 sec.; J. Luijendijk 12 u. 50 min. SCHUDDEBEURS. 19 Aug. Einduitslag serjewedstrijden. Z.V.V, II— G.V.V. II 1 —2. G.V.V. II-S.V.V. I 0-3. lste prijs voor Z.V.V. 2e prijs voor G.V.V. 3de prijs voor S.V.V. VAN HEINDE EN VER, POST EN TELEGRAPH1K. De Directeur van het Post en Tele- graafkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat met ingang van Zaterdag 1 Septem ber het hulptelegvaaf- en telefoonkantoor te Haamstede wordt opgeheven. In den avond) van dien dag wordt de dienst van het hulp-, post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Burgh overgebracht naar het nieuwgebouwde) kantoor, dat aan den weg van Haamstede naar Burgh is gelegen. Op Zondag 2 September zal de gelegen heid, om van 8,30—9 uur correspondentie af te halen, dus in dit nieuwe kantoor worden gegeven, terwijl de dienst in zijn vollen omvang op Maandag 3 Sept. in hel nieuwe kantoor geopend wordt. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Augtutut. /.ierlkxee. Ned. Herv. Kerk. Nieuw# Kerk. s Voorin. 10 ure, ds. Steenbeek. Kleine Kerk. 's Voorm. 10 ure, ds. De Roode. Lutb, K#rk. Geen dienst. Geref. Kerk, 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielinga. Chr. Geref. Kerk. ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure, Gewone dienst. KLerlcwenrc. 3 ure, ds. Mortier (Doeps- bediening). Serooskerfce. 10.30 ure, ds. Mortier, Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renease. 10.30 ure, geen dienst. Noordwelle. 3.45 ure, ds. De Roode, Haamstede 3 ure, ds. de Boogaard. Geréf. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhujjs. Oud- Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Blkerxee. 10.30 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ore, Leesdienst. Brouwershaven. 10.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10.30 en 3 are, ds. Dwarshuis van Avereest. Zoaaemslr», 10.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Noordgouwe, 10.30 ure, ds. v, Grietbupsen. Dreiscbor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerlc. 10.30 ure, ds. Waardenburg. Nleuwerkerk. 9.30 ure, geen dienst en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Hoek van Zonnemaire. Geref. Gein. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Ooaterland. 10.30, dr. Weeda en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.80, 3 en \>.3Q ure, de heer Remijn. Slr|ansTand. 3 ure, dr. Weeda. Bruints*o 9.30 ure, Leeskerk en 5.30 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10, 8 en 6 ure, Leeskerk. A -J.-Polder. Geref. Kerk, 10.30 en 3 ure, ds. Dekker uit Stroobos. St.-Flllpaland. 3- ure, ds. Keiler. Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Tholen. 10 en 2.30 ure, ds. Datema. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. De bevolking ran Messina is opge schrikt door drie aardschokken. Gevreesd wordt voor nieuwe activiteit van de Etna. Op wensch van vele duizende ge- loovigen heeft de Paus de samenstelling gelast van een speciale commissie tot onderzoek van de verdiensten van wijlen Paus Pius X, in verband met diens zalig verklaring. Tijdens een proefvlucht is te Rome een watervliegtuig omlaag gestort. De bestuurder1 is ernstig gewond en 3 passa giers Zijn verdronken. De Prins van Wales gaat 5 Sept. a.s. per s.e. Empress of France naar Canada, waar hij op zijn ranch in Al berta gaal wonen. Naar aanleiding van het prediken varieen opstand der Mohammedanen te gen de communisten in Midden-Azië, heeft hel sovjetbestuur van Azerbeidsjan den Mohammeda-anschen priesters gelast, een; proclamatie uit te vaardigen waarbij een beroep wordt gedaan op alle Moham medanen om de sovjetregeering te ver dedigen. De Iingelsche rechter is niet malsoh in zijn optreden tegen hen, die dieren mishandelen. Zoo werden te Birmingham twee jonge mannen ieder tot een maand gevangenisstraf met ,,hard labour" (het minst aangename werk in gevangenissen) veroordeel dj omdat zij een zalmblikje zoo vast aan den staart van een kat had den gebonden, dat dit lichaamsdeel was opgezwollen. Een bericht uit Teheran meldt, dat in de buurt van Boejnoerd, verscheiden dorpert door een aardbeving zijn vernield. Er zijn vele dooden en ook heel wat vee is omgekomen. In een tijdsverloop van 24 uur werden vijf zware schokken gevoeld. De inwoners zijn door een pa niek bevangen. Ook o verst roomingen héb ben veel schade toegebracht en slacht- offers gemaakt. De vereeniging van Beiersohe dag- bladuitgevers heeft besloten, aangezien het onmogelijk is in het krantenbedrijf halve dagen te werken, de bedrijven reeds dezer dagen stop te zetten. Na de uilgevers te Miinchen hebben Ook de Berlijnsche uitgevers besloten geen boeken! ol tijdschriften meer te laten ver schijnen,' Een groot gedeelte van de toter- i ken die zich op dit oogenblik ter perae j bevinden, zal niet eens 'wlorden voltooid. De organisaties van cke Düitsche uitge vers zullen thans vermoedelijk al hun leden verzoeken voorloopig het uitgeven van wetenschappelijke werken te staken. In den laatsten tijd neemt in het Ruhrgebied het aantal gevallen van typhus sterk toe, tengevolge van den slechten levensmiddelentoestand. Door de uitgestrekte boschbranden in Zuid-Frankrijk, zijn over een afstand van pl.m. 7 mijl tal van villa's en boer- derijenl door de vlammen verslonden. En- kele dorpen zijn ten deele verwoest. VERSCHILI ENDE BERICHTEN. Noodlottig schot. A. v. A., wonende in de Sohutterevlucht, op de grens van de gemeente Schoonhoven, nam Zondag middag, een buks ter hand; hij meende d&t zij ongeladen was. Gekscherend zei hij tegen zijn meisje, J. v. B. te Schoon hoven: „wil ik je eens doodsohieten?" Op haar antwoord: ,dat durf je niet", trok hij af en een volle lading hagel trof haar ter zfóde in het hoofd. De jonge man vluchtte in huis, naar boven uit roepende: „Ik ben een moordenaar". Onmiddellijk schoten buren toe om het meisje, dat hevige pijn leed, hulp te bieden. Dr. de Bruijn was spoedig aan wezig en oordeelde opneming van het meisjo in een ooglij der Bgestlcht jnood- zakeliik. Nadat een voorloopig verband was gelegd, is zij naar Rotterdam ver voerd De buks is door den majoor der rfjksveldwaoht in beslag genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5