Staatk. Geref., de Anti-Rev., de Chr.-Hist. en de Katholieken Vienings en Ideler. De motie-Welleman inzake de schrif telijke behandeling der voorstellen, wordt 2. h. s. aangenomen. Ged. Staten hopen, dat in 1924 weer een jaarboekje zal kunnen worden uit gegeven. Zij achten het niet noodig, dat de directeur van den prov. stoomboot- dienst op de Oosterschelde te Zierikzee gaat wonen, nu de dienst Middelburg— Wolphaartsdijk is opgeheven, daar er te Zierikzee een agent is. De begrooting werd ten slotte z.h.s. aangenomen in ontvang en uitgaaf slui tend met f 1.832.770 en een post onvoor zien ad f78.395. Nog werden de opcen ten op de rijksbelastingen vastgesteld op 50 op de grond- en de personeele belas ting en 20 op de vermogens- en inkom stenbelasting. Hierna sloot de voorzitter de zomerzitting. RECHTZAKEN. De rechtbank te Assen heeft A. B., landbouwer te Wapse, thans gedetineerd, wegens doodslag op zijn vrouw en kind, tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 4 jaar. Het drama te Vslkenswaard. Eind?*%eptember zal waarschijnlijk de strafzaak tegen Kerssemakers in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's Her togenbosch behandeld worden. ONDERWIJS. Bi) 'de federatie-examens slaagde o.a. voor Engelsche handelscorrespondentie, mej. A. ,W. Verhage te 's Gravenhage, vroeger te Zierikzee. Voor het M. U. L. O.-diploma A slaag de vorige week te Rotterdam o.a. J. A. Kanaar en G. Spatter te Zierikzee. Te Dordrecht slaagde L. 'C. v. d. Velde te Haamstede. De heer C. J. Heijboer, onderwijzer te Bruinisse, is benoemd tot hoofd der school te Kerkwerve. Voor de hoofdakte slaagde dezet dagen o.a. de heer P. C. H. Verstraate te Sirjansland. ELLEMEET. Door den Raad dezer ge meente is besloten het vervolgonderwijs af te schaffen. STAVENISSE. Door de oudercommis sie alhier is een dringend verzoek ge richt aan B. en W. om het vervolgonder wijs niet af te schaffen. VERKOOPINGEN, ENZ. SEROOSKERKE. Ten overstaan van no taris J. C. Dalebout te Renesse, werden heden ten verzoeke Van den heer M. C.. H. van den Berg te Rotterdam e. a. pu bliek verkocht: Tarwe voor f146, f141, f152, f161, f166, f161, f170; gerst voor f 102, haver voor f 101, schokkererwten voor f176 en f225. POST EN TELEGRAPHIE. Bij het de vorige week te Utrecht ge houden examen voor conducteur der brie venmalen le klasse, slaagden o. a. de con ducteurs J- C. Verj aal te Zierikzee en J. Stoel te Brouwershaven. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Vennep, J. H. H. van Beem te Eiland Marken. Te Wa penveld (toez.), H. A. de Geus te Veenen- daal. Te Elburg, S. van Dorp te Utrecht. Aangenomen: Naar Haulerwijk, G. C. H. Bos, cand. te Amsterdam. Naar Bloemendaal, J. C. van Dijk te Den Haag. Naar Ooster-Nijkerk (Fr.), H. V. Elven te Schoonebeek. Bedankt: Voor Gorinchem, C. B. Hol land te Kampen, Voor Hagestein, C. J. van der Graaf te Kockengen. Voor Arnemuiden, E. O. J. Japchen te Hei en Boeicoop. Voor Scharnegoutum, C. M. Luteijn te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Dordrecht, J. Ubels te Varsseveld. Te Haastrecht, D. Ring- nalda Jr., cand. te Den Haag. Te Me lissant (als leerend ouderling), J. van der Lugt Wz. te Berkel. Aangenomen: Naar Ruinerwold-Koekan- ge, T. L. Kroes~tC~Workum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen.' Te Gouda en te Zutphen, G. W. Alberts, cand. te Apeldoorn. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op WoenBdag 25 Juli 1923 des 'anam. 2 uur. (Slot). Het bestuur der Visscherij-vereeniging „He'pt Elkander" merkt in een aan den Raad gericht adres op, dat de hun vroeger gedane toezeggingen niet zijn aangebracht. Er zijn nog geen vloedpalen bij ge plaatst en de toestand der trappen laat ook veel te wenschen over. B. en W. refereeren zich aan het rap port door den gemeente-bouwmeester naar aanleiding van bovenbedoeld adres uitge bracht en stellen voor den inhoud van dat rapport ter kennis van het bestuur der requestreerende vereenigihg te bren gen. i De heer de Broekert dringt op spoed aan en wijst op het ontbreken van vloed- palen voor het gedeelte haven Voor de Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel. Het voorstel van B. en W. wordt daar- ,op goedgekeurd. Aan den heer C. L. Hack, onderwijzer aan School A, hoofd en onderwijzer aan den cursus voor Vervolgonderwijs, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 Sept. as. eervol ontslag verleend, wegens be noeming tot hoofd der O. L. School in de gemeente Zonnemaire. B. en W. brengen thans ter tafel een concept-verordening op de heffing van 15 opcenten op de dividend- en tantième belasting. De verordening treedt met 1 Jan. 1924 in werking. Zij wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aange nomen. B. en W. stellen daarna voor te besluiten tot overdracht van de erfpacht met het recht van opstal van een terrein gelegen bij het Westhavenhoofd aan A. den Boer, overeenkomstig 't bijgevoegd ontwerp-be- sluit. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. B. en W. stellen verder voor tot ophef fing te besluiten van den cursus voor ver volgonderwijs, aangezien vooral, ook wat de jongensafdeeling betreft, geen gunstige resultaten verkregen zijn en het niet te rechtvaardigen is, daarvoor langer groote kosten te maken, te meer daar het Rijk geen subsidie meer verleent. De heer Catshoek is het niet met B. en W. eens. Was er niet genoeg deelname van de zijde der kinderen, dan was er reden tot opheffing, doch er was altijd veel animo. Spr. vindt 't heel verkeerd een dergelijke instelling, die veel nut doet, op te heffen; hij kan zich daarom niet met het voorstel vereenigen. De voorzitter zegt, dat het verwonde ring heeft gebaard, dat zoo moeilijk een hoofd voor 't vervolgonderwijs te vinden Was. Het is echter uitgekomen, dat er onder de jongens, die het vervolgonderwijs bezoeken, zulke vlegels zijn, dat feite lijk geen enkel onderwijzer zich dispo nibel Wenschte te stellen. Een der klassen is intusschen reeds opgeheven. Het nutt'ge van het onderwijs Is 't geen aan de meis jes geleerd wordt. B. en W. hebben ge meend in elk geval het onderwijs „qua talis" op te heffen, allicht kan er dan wel iets op gevonden worden de meisjes hand werkles te geven. De heer W. den Boer is het iets eens met den heer Catshoek. De stukken wij zen aan, dat het vervolgonderwijs niet veel resultaten geeft, maar dat onder schrijft spr. niet, ornaat hij de ervaring heeft, aat zulks niet het geval is. Hij weet dat die „vlegels" nog aardig wat opde den. Spr. legt den nadruk op wat het geen de heer Catshoek betoogde. Het on derwijs heeft altijd nut afgeworpen. Het ergste Is, dat de gemeente dit onderwijs zelf moet bekostigen. Dit laatste onderstreept de voorzitter nog eens extra en spr. herhaalt hoeveel moeite het gekost heeft een hoofd te vin den. De heer Catshoek is niet voldaan. Wat de kwestie van hoofd betreft, er is tus- schen de onderwijzers zelf een groot ver schil geweest. Spr. meent, dat de heer V. Ballegooljen, de heer Quist graag als hoofd wilde hebben, doch deze laatste heeft zijn stukken te laat ingezonden. De voorzitter: Niemand w'.lde als hoofd fungeeren, doch toen de heer Hack solli citeerde, deed de heer Quist zulks ook. De heer Catshoek: Wat die vlegelachtig- held der jongens betreft, wanneer de on derwijzers bij ouders en patroons zich eens beklaagden, dan gelooft hij. dat een dergelijke taktlek zijn goede zijde zou hebben. Spr. acht het vervolgonderwijs nuttig als herhaling voor jongens, d'e reeds een paar jaar de school verlaten hebben. De heer Lunenberg wil van deze plaats constateeren, dat het niet op den weg ligt van den Raad, het vervolgonderwijs op te heffen dan in den uitersten nood. Spr vreest, dat bij opheffing niet meer zoo spoedig iets dergelijks Ln de plaats komt. Hij gaat niet met het voorstel van B. en W. mede. De voorzitter: Niemand zal betwisten, dat de heeren van Ballegooijen en Hack geen kundige en bekwame menschen zijn. Zij kunnen het beste over de zaak oor- deelen en adviseeren dat het maar beter is het vervolgonderwijs op te doeken. Alhoewel spr. erkent, dat er argumenten zijn om het onderwijs te behouden, meent hij, het een tegenover .het ander we gende, dat men moet besluiten tot op heffing. De heer Koopman: Ook in groote plaat sen, wordt het. onderwijs opgeheven, maar in Doetichem b.v. heeft men thans nij verheidsonderwijs, een andere richting dus. De heer Lunenberg: Wanneer bezuinigd moet Worden, dan zeker in de laatste plaats op 't onderwijs. Was het mogelijk het vervolgonderwijs in een anderen vorm over te gieten, dan zou hij zulks zeer toejuichen. De heer Versteeg hoopt, dat de meerder heid niet met het voorstel van B. en W. mede zal gaan. Wanneer men zich over de jongelui zou beklagen, dan mag dat geen re den Lot opheffing zijn. Spr. vindt het niet goed de kinderen aan hun lot over te laten. D? Inspecteur is ook voor afschaffing, zegt dc heer W. den Boer. omdat het 7de leerjaar komt. Dan hebben we het vervolgonderwijs niet meer noodig. Het voorstel van B. en W., tot opheffing van den cursus voor vervolgonderwijs, wtord't daarna in stemming gebracht en met 6 stemmen vóór aangenomen. Tegen stemden de heeren Lunenberg, Versteeg, Catshoek en A. den Boer. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op 't verzoek der Eerste Zierikzeesche Mondharmonicavereeniging „Door Oefening Kunst", waarbij om een subsidie van f 50 uit de gemeentekas wordt verzocht. De heer de Broekert vindt de afwij zing voor het nieuwe gezelschap, dat voor het grootste gedeelte uit onvermo- genden bestaat, wel wat hard. Hij stelt voor f 25 te geven. De voorzitter: Deze vereeniging heeft veel donateurs en is bovendien niet van algenmeen nut. Het 's geen „Kunst en Eer-. De heer Versteeg constateert, dat de heer de Broekert een royale bui heeft, royaler dan 't vorige jaar, toen voor gesteld werdl f 50 te schrappen voor de afd. ider J.Q.O.B. Gaat men op den weg, dien de heer de Broekert wenscht in te slaan, voort, dan voorziet spr.. dat alle zang- en voetbalvereenigingen bij de gemeente zul ten komen aankloppen om subsidie. Gehoord de besprekingen trekt de heer de Broekert zijn amendaraent in en wördt het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, aangenomen. Ter tafel komt thans een schrijven van het Waterschap Schouwen, waarin wordt medegedeeld dat in de Alg. Vergadering besloten is, f 6000 beschikbaar te stel len voor verharding met grind van we gen. Voor 1 Augustus wenscht het be stuur van bovengenoemd Waterschap ant woord. De bedoeling is, dat als in een gemeente besloten wordt een weg te verharden, 1/3 deel der kosten zal ge dragen worden door de gemeente, 1/3 deel door aangelanden en 1 a uit boven genoemde f 6000 door het Waterschap Schouwen. Het komt B. en W. niet gewenschi voor op bovengenoemd schrijven in te gaan en wel hierom: Door verharding van wegen stijgen de landerijen enz,, welke aan die te verharden wegen gren zen, zeer in waarde; de eigenaars dier landerijen enz., genieten dus een groot voordeel en moeten nea»- de meening van B. en W. dus ook de kosten der verhar ding dragen; het gaat njet aan, de in gezetenen. welke geen landerijen aan de te verharden wegen bezitten, in de las ten te doen betalen. B. en W. stellen dan ook voor aan 't Dag. Bestuur van Schouwen te berichten, dat Zierikzee geen gebruik zal maken van dit gedane aanbod. De heer W. den Boer gaat niet met B. en W. mede. Door verharding der we gen stijgen niet alleen de landerijen in waarde, maar ook de plaats zelf en de omgeving. Spr. vindt het door B. en W. aangevoerde geen argument om dat be drag af te wijzen en hij hoopt dat de Raad niet met het voorstel inede zal gaan. Men zal begrijpen wat het be- teekent als de Krengenweg en 't Tweede weegje begrind zullen worden. Spr. vindt het voorstel van B. en W. bovendien niet konsekwent, want de toelichting op de wijziging der begroting vermeldt f250 voor gaas rond perken en aanvul ling voor rozenstruiken. Voor rozen schijnt men w?i geld over te hebben, doch niet voor wegen. Al stijgt de waar de van den grond dan mag men ver harding niet tegenwerken. Wanneer de politie-agenten in het najaar op de bui tenwegen per rijwiel moeten surveillee- ren zal hun dit op vele plaatsen door de bemodderde wegen veelal onmogelijk zijn. Spr. vindt de voorgestelde regeling van Schouwen billijk en stelt voor op 't voorstel in te gaan. Weth. Koopman weerspreekt ten sterk ste, wat doo- den heer den Boer is de berde gebracht nopens de uitgave van f 250 voor omrastering en voor rozen. Spr. begrijpt e- oiet3 van, hoe men tot zoo'n bedrag kan komen. De metrdere uitgaven voor plantsoenen zijn hoogstens f 25. Komends tot het voorstel zelf, spreekt weth. Koopman eerst over een dijkje lusschen Bette waarde en Zierik zee en voorts over het belang dat al léén de eigenaars der aanpalende lan derijen hebben, indien wegen verhard worden. Ais de polders het deden, dan is dat iets anders, maar spr. is er niet voor wegen te verharden welke niet in onderhoud bij de gemeente zijn. De ge meente moet geen lest op zich nemen, die niet bij haar berust. De heer W. den Boer gelooft, dat wanneer Voor 1 X de uitgave werd ge daan, het algemeen belang zou worden gediend. Spr. begrijpt den heer Koop man, die toch zelf landbouwer is„ niet. De heer Ponng stelt op den voorgrond, dat Schouwen de wegen moet verhar den. Met het standpunt van den heer den Boer gaat spr. niet mede, hoewel zelf belanghebbende. De voorzitter: ft. en W. hebben zich op 't standpunt gesteld: als wij de we gen verharden, en daarvoor geiden op de begrooting brengen, dan moeten de menschen die geen land hebben, feitelijk betalen Voor een nuttig iets, dat alleen nuttig is voor de aanpalende landeige naars. Dei is 't hoofdargument geweest bij B. on W. Het is bovendien niet voor 1 keer zooals |de heer den Boer zich voorstelt maar voor jaren. Onder deze gemeente liggen allerlei wegen, die on- begrind Zijn. Voor al die wegen zal men successievelijk voor verharding bij de gemeente komen aankloppen. Bij de in- j richting van 't wegennet heeft dit Zie- rikzee groote sommen gekost. Wanneer dit voorstel over 6 weken in den Raad Ij-wam, dan zou de heer van Schelven zeker aandringen op verharding van een Weg en misschien met nog meer recht dan de thans aanhangige. Zoo Zal het doorgaan en nog wel 20 jaar duren. De heer W. den Boer repliceert. De heer Versteeg gaat met hef voor stel van B. en W. mede. In stemming gebracht wordt het voor stel von B. en W. aangenomen. Alleen de heer W. den Boer stemde tegen. Tot het onderzoek van de geloofsbrie- j ven van de gekozen raadsleden en van de wijzigingen op de begrooting worden 2 raadscommissies benoemd'; voor het onderzoek der geloofsbrieven de hee ren W. den Boer, Guinée en Lunenberg, en voor de begrotingswijziging de hee ren Pannv, de Broekert en Catshoek. Tijdens dit onderzoek wordt de verga dering geschorst en heropend, toen de commissies met hun taak gereed waren. Bij monde van den heer den Boer, ver klaarde de eerste oommissie de geloofs brieven te hebben onderzocht en acooord bevonden, weshalve zij tot toelating der nieuw-gekozenen adviseerde, waartoe con form besloten werd. De heer Panny, rap- .porteu- der commissie belast met het onderzoek der begrotingswijziging, ad viseerde tot goedkeuring der wijzigingen. Cönform wordt besloten. Een na het opmaken der agenda inge komen verzoek Van N. Lane, bewoner van een der huizen in den Zuidhoek, waar in deze verzoekt de hem opgelegde huur weer terug te brengen tot het oorspron kelijk door hem betaald bedrag, komt niet in behandeling. Adressant dient zich te wenden tot den Minister van Arbeid, zegt de ooorzltter, daar is hij aan 't goede adres. De heer Panny deelt bij de rondvraag mede, dat hij bij een bezoek aan Voor burg, waar gas wordt geproduceerd vol gens het „Goffin"-systeem, bij velen heeft geïnformeerd naar het gas. De menschen verklaarden eenparig, dat zij niets te kla gen hadden. De heer de Broekert memoreert, naar aanleiding van het feit, dat hij in de vorige raadszitting zou gezegd hebben, in verband met het verzoek van den heer Gas'ille, dat de commissaris van politie, „onpractisch" optrad. Spr. meent, dat hij 't woord „ontactisch" heeft gebruikt. Dit heeft naar spr. mededeelt den com missaris aanleiding gegeven vurige pijlen op hem te richten en hij protesteert er tegen, dat de commissaris hem in z'n bedrijf belemmert. Spr. heeft een brief geschreven aan den loco-burgemeester, weth. Timmerman, waarin hij zich over het optreden van den commissaris be klaagde. Weth. Timmerman heeft met den commissaris geconfereerd en deze laatste heeft toen gezegd: „Waar de heer de Broekert mij van onpractisch beschuldigt, zal ik practisch optreden!" De heer de Broekert vraagt, of aan dit alles geen einde kan komen. De voorzitter weet van de heele zaak niets af, maar is bereid een onderzoek in te stellen. Spr. memoreert, dat af en toe schimpscheuten op den commissaris gericht worden over diens werkzaamhe den, wat heel onbillijk is. De raadsleden kunnen niet beoordeelen wat hij doet. Spr. kent den commissaris als goed poli tieman, die heel behoorlijk recht en wet handhaaft. Nu de rechtbank weggaat, wordt zijn werkkring nog ^rooter. De heer W. den Boer herinnert er aan, dat de Oranjevereeniging, hoewel geen grootsch, toch een feest op touw zai zetten. De O. V. heeft echter maar f 200 beschikbaar voor een tractatie voor de schooljeugd; dat vindt hij te weinig. Hij stelt voor f300 aan de O. V. uit de gemeentekas te schenken, om voor ieder kind f 0,50 te kunnen disponibel stellen. De voorzitter: Die aanvraag dient dan feitelijk de Oranjevereeniging te doen. Als voorstander dier vereeniging stelt de heer W. den Boer voor de door hem genoemde som te voteeren. De heer Versteeg memoreert, dat de S. D. A. P. op republikeinsch standpunt staat. Spr. zal dus niet voor stemmen. Voorts vestigt hij de aandacht des voor zitters op een gedeelte van den dijk nabij 't Stelletje, waar veel gezwommen wordt. De toegang tot 't water is moeilijk en on aangenaam. Spr. vraagt of daar ten ge rieve van de baders geen betonnentrapje kan worden aangebracht? Het betreft het terrein tegen den muur, waarvan een gedeelte in onderhoud is bij 't Waterschap Schouwen, verduide lijkt ufeth. Koopman. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Catshoek kan ook niet met het voorstel-den Boer medegaan. Hij vindt dat er meer reden is geen feest te vieren dan wel. Spr. acht het beter, dat menschen, die er wat voor voelen er aan bijdragen, maar anderen vrijheid gelaten wordt. Voorts richt spr. een vraag tot B. en W. over 't stopzetten Van 't uurwerk in den Stadhuistoren. Hij vraagt of daar Wel voldoende toezicht wordt op gehou den? Onlangs is nog een hamer uit het klokkenspel naar beneden komen vallen, die doorgeroest was. Was het niet ge- wenscht die hamers beter tegen roest te beveiligen. Van „onderhoud" is niet veel sprake, want dan zou de toestand anders moeten zijn. Hij waarschuwt voor Ver- waarloozing. In een volgende vergadering van Fa bricage zal deze zaak ter sprake wor den gebracht, zegt de voorzitter toe. De heer A. den Boer: Hoe hard of hoe zacht mag gereden worden op den hoek van St.-Anthoniesdam? Dat is daar een heel gevaarlijk punt en 't is wel op merkelijk, dat daar .niet veel meer on gelukken gebeuren. Automobielen, motor rijwielen en rijwielen moesten daar heel langzaam rijden. Op dit gevaarlijk punt zal een bord geplaatst worden, zegt de voorzitter. De heer Lunenberg zag graag aan de „motormanie" een eind gemaakt. Veroor deelingen schijnen alleen te zullen ko gen, als de politie in >t bezit komt van een chronometer. Weth. Koopman vestigt nog de aan dacht op een ander gevaarlijk punt, n.l bij de brug der Zuid-Havenpoort. De heer Lunenberg is eveneens legen het voorstel-den Boer, betreffende de toelage van f 300 voor de feestelijkhe den, hoewel hij met staat op hel stand punt der S.D.A.P. De voorzitter geeft in overweging het voorstel-den Boer aan te houden. De heer W. den Boe/ verlangt stem ming. Nadat stemming gehouden is, blijkt dat alleen de beide wethouders en de hee ren Panny en W. den Boer 2dct voor de toelage van f 300 verklaarden, zoo- dat het voorstel werd verworpen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. YAN SEINDE KN VER. Naby Rotherham (Zuid-Yorkshire Eng.) heeft een hevige mynontploffing plaats gehad, waarby een 20-tal mijn werkers waarschijnlijk den dood hebben gevonden. De reddingsbrigades zijn niet in staat het tooneel der ontploffing te naderen, daar de gangen versperd zyn. Volgens de thans openbaar gemaakte volledige uitkomsten van de einde 1920 gehouden volkstelling in Hongarije be droeg het aantal inwoners van dit land 7,980,143 n.l. 3.8 millloen mannen en 4,1 millloen vrouwen. Uit de offers be treffende de nationaliteiten, die in het land wonen blijkt, dat Hongarije thans een nagenoeg zuiver nationale staat is. De antwoorden van Frankrijk en België op de Britscho nota worden heden (Maandag) te Londen verwacht. Vermoedelyk zullen 2lj op'fcbnfgft onder geschikte punten ulteenlóópen. Talrijke leden van verbodsn reohts- radioale organisaties zijn te Keulen gearresteerdhuiszoekingen by de ge arresteerden hebben groote hoeveelheden dynamiet aan den dag gebracht. Te Bremen zijn verschillende lei ders der plaatselijke oommunistisehe party wegens hoogverraad gearresteerd. In Amerika Is een oompiot ontdekt dat ten doel hadpresident Harding ty'dena zijn reis in Alaska en West- Canada te vermoorden. Twee Russische anarchisten zyn gearresteerd. Een onmetelyk fortuin werd dezer dagen nagelaten door een zijde-koopman te Lyon, Joseph Gillet, die verleden week aldaar overleed. De nalatenschap ver tegenwoordigde nl. een waarde van 175 millloen gulden, geiykeiyk tussohen zyn vier kinderen te verdeelen. Ex-kelzer Wilhelm heeft door be middeling van een Keulsche juweliers- firma oen deel van de sieraden van de overleden kelzerlD, waaronder praohtige paarlen-colllers en een kostbaar orna ment met smaragden laten verkoopen. Het grootste deel der juweelen kwam in het bezit van een Parysohe wereld firma. Verder wordt binnenkort een gedeelte van de Oud-Nederlandaohe en Dultsohe schilderkunst, uit het particulier bezit van den keizer, op de mark' gebracht. In de motaalfabrlek te Oker is vorige week een hevige ontploffin ontstaan. Een groot blok koper van on geveer 200 kg., dat klaarbiykelyk nog uit den oorlogstyd dagteekende, en ver moedelyk met ontplofbare stoffen geladen was, werd fn den smeltoven gebracht en sprong toén met een vreeselyken slag uit elkaar. Het dak werd geheel weg gevaagd en in de fabriek werd een groote sohade aangericht. Alle werk lieden werden door den luchtdruk tor aarde gewerpen. Zes werklieden kregen brandwonden, anderen liepen eveneens verwondingen op en sleehtc 2 arbeiders bleven ongedeerd. TELEGRAMMEN DEN HAAG. In de heden gehouden vergadering van hef Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden vpor de Eerste Kamer, herdacht de wnd. voorant ter, mr. P. Rink, de overleden staatsraad prof. Slruijcken, die voorzitter van het stembureau is geweest. Vervolgens werd de uitslag van de verkiezing die niet af wijkt van de gepubliceerde officieuse uit slag, officieel vastgesteld. De heer Smeen ge heeft Zijn benoeming reeds aanvatrd. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 30 Juli. GRANEN. Buitenl. kalm. Meel f 16,25. Haver f 10,50 f 10,76. Maïs f 185 af 187. Zaden. Karwijzaad f 70 a f 76. Kanariezaad f 16 f 18. Koolzaad 20 f 24. Maanzaad f 40 a f 42. Mosterd zaad, bruin, f40 f42, geel f30 fSS. Boekweit f 10,25 per 100 kilo. Ajuin, aan voer gering, f 2,50 per 60 kilo. Aardappe len, poters f0,75 a f 1,20, Malta Springs 7 10 ets. per kilo. Westl. klei fl,60 f 1,80, dito Zand- f 1,80 f2,30, Duo of York f 1,80 f2; Geldersche Schoolmees ters f4, dito kralen f6. Eieren f0 f7. Vlas. Aanvoer 1200 K.G. blauw; 500 K.G, wit onverkocht. VEE. Aanvoer 543 runde ren, le kw. f 1,16 fl\20, 2e fl f 1,10, 3e f0,85 a f 0,95438 kalvéren, le kwal. f 1,10 a f 1,30, 2e f0,80 f0,95, 3e f0,66 a f 0,70, prima soorten verkocht, rest redelijk; 1016 schapen of lammeren, le kw. f 0,85 f 0,90, 2e f0,70 f0,80, 3e f 0,55 f 0,60; lammeren f0,90 fl,10, redelijk; 575 Varkens, le kW. f 0,73 f 0,70, (2e f 0,66 a f0,70, 3e f 0,60 f0,64, lichte f 0,70 f0,75, prijshoudend. GRANEN. Binnenl. geen noteering. TKL1GBA7IBOH WBIRB1RI0HT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht ln den morgon van 80 Juli: Hoogste barometerit. 764 5 te Biaritz. Laagite 746.7 te Btornoway en Karlstadt. Verwaobt tot den avond van 81 Juli: matige, tydelyk krachtige zuldelyke tot weitelyke wind, zwaar bewolkt of b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2