Aangenomen: Naar Musselkanaal, H. A. ten Hove te Schoonoord. Naar Sellin- gen, F. Siega te Hijkersmilde. Bedankt: Voor Goudriaan en Ottoland, J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Wijk biij Duurstede, W. M. A. Kalkman te Wer kendam. Voor Biervliet (toez.), J. J. H. Visch te Gent (België). Voor Zwam- merdam K. Hielkema te Kampen. Voor Garderen E. V. J. Japchen te Hei- en Boeicop. ST.-ANNALAND. Donderdagavond half 7 (oude tijd) hoopt de beroepen leeraar, ds. van de Graaf van Kockengen voor de gemeente alhier op te treden. Geref. Kerk. Beroepen: Te Vlaardingep, G. R. Kuij- per te Haarlem. Te Spijk (Gr.), J. H. Kuiper te Winsum (Fr.). Aangenomen: Naar Oostkapelle, E. Dou- ma, cand. te Den Haag. Bedankt: Voor Scharendijke, E. Dou- raa, cand. te Den Haag. Voor Warns- werd, T. L. Kroes te Workum. Voor Sexteierum, J. van Loo te Mijdrecht Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Lisse, H. A. Minderman te Dirksland. Te Bussum, A. M. Berk- hoff te Utrecht. Geref. Gem. Bedankt: Voor Rotterdam (Boezemsin gel), H. Kieviet Jz. te Veenendaal' tin heinde en ter, Het uitvoerend comité van de Ver- eenigde Sowjet-republieken heeft een op roep gericht aan alle volken en alle re geeringen, waarin instemming gevraagd wordt Het doel is de wereldvrede en de bescherming van de werkers tegen het kapitalisme. De Parijsche Matin meldt, dat de socialisten in Italië gesteund door de liberale bladen, een campagne zijn be gonnen tegen de perscensuur, welke door Mussolini was ingesteld. De socialisten zién in die censuur een aehendmg van de grondwet Naar uit Weenen gemeld wordt, Zullen daar weldra muntstukken worden geslagen ter Waarde van 500 en 5000 Kr. De electrische tram. die den dienst onderhoudt tusschen Retournemer-Hoh- neck, kwam, naar Belga meldt bij het afrijden van een helliQjg in botsing met een anderen wagen. De reizigers van den tweeden wagen konden dezen nog bijtijds verlaten. Van den stampmollen eersten wagen zijn vijf passagiers gedood en vijftig gewond. Zware onweders hebben Zaterdag in vele districten van Engeland overstroom mingen veroorzaakt In de buurt vari Birmingham en Burton-on-Trent sloegen bruggen weg. Er werden huizen verwoest en menscfaen die gevaar liepen te ver drinken, moesten met lijnen uit hun wo ningen gered worden. In het Engelsche dorp Therley is ee*n blok van 8 arbeiderswoningen ver brand. De huizei. hadden rieten daken en waren wel 200 jaar oud'. In het Tatragebergte is dicht aan de Tsjetho-Slowakseh-Poolsche grens een autobus met zomergasten van den weg in de rivier gestort. Vier personen werden gedood en elf gewond. Omdat er vele kostbare gouden voorwerpen uit zijn paleis ontvreemd wa ren, heeft de ex-keizer van China, naar Reuter seint, meer dan 2000 euneuchen ontslagen, die uit het paleis zijn gezet, en thans geen onderdak hebben. Tegen het Duitsche communistische orgaan de ,.Rote Fahne" is wegens den door dat blad gepublkeerden oproep tot den burgeroorlog een vervolging inge steld. -Zaterdagmiddag was een ploeg Ita- liaansche spoorwegarbeiders bezig aan herstelwerk op de lijn Reims—Chalons, toen een trein uit de richting van laatst genoemde plaats naderde. Zij begaven zich terzijde vafn den weg, doch zagen niet dat er van den anderen kant even eens een trein aankwam. Vijf arbeiders werden gegrepen en op slag gedood. De Amerikaansche drankwetautoritei ten hebben m de haven van Detroit (Mi chigan) onder ernstig verzet 200 motor booten >n beslag genomen, welke voor de dranksmokkelarij vanuit Canada ge bruikt werden. Poincaré heeft Zondag weer een oorlogsgedenkteeken onthuld, hetgeen hem aanleiding gaf tot het houden van een nieuwe redevoering, welke niet bij zonder aanmoedigend is ten aanzien der vooruitzichten op overeenstemming. Mussolini, de Italiaansche premier, heeft in de Kamer een groote rede ge houden, waarin hij de fascistische poli tiek verdedigde. Na ruim 2 maanden te hebben ge duurd, is de transportstaking te Barce lona geëindigd. Te Kragujewatsj (Servië) heeft een ontzettende ontploffing plaats gehad van artillerie-munitie en oude zeemijnen in een arsenaal aldaar. De bevolking der stad vluchtte in panischen schrik. Er is veel schadlè aangericht In den Zuid-Amerikaanschen staat Uraguay hebben hevige stoimen groote schade aangericht. De kaden te Monte video werden beschadigd. Een vliegmachine, welke in opdracht der Peruaansche regeering 4000 pond in goud overbracht, bestemd voor uitbeta ling van arbeidsloonen, is door bandieten aangeschoten. De aviateur wist echter 2 K.M. verder te dalen e^n met het geld te vluchten, vóórdat de roovers hem konden bereiken. Te Aurich (Oostfriesland) is de veenbrand, die meer dan drie dagen heeft geduurd, eindelijk gebluscht door een overvloedigen regen. 30 H.A. veen zijn verbrand; hot Egelser Moor is ge heel vernield. De schade bedraagt milliar- den mark. De prins van Wales heeft op de Theemskade te Londen het gedenktee- ken voor de Britsche vliegers, die in den oorlog zijn gesneuveld, onthuld. In de Londensche havens staken 50.000 bootwerkers. Men verwacht uit breiding der staking, daar ook de trans portarbeiders het werk zullen neerleggen. Volgens een telegram uit Madrid zijn er bij een ontploffing van mijhgas te Baltsara 13 menschen gedood. Te Lausanne is over de nog han gende punten van geschil de conces sies en het verblijf in Turksche wateren van geallieerde oorlogsschepen tot de ratificatie van het vredesverdrag door Turkije thans volkomen overeenstem ming bereikt. Te Johannesburg (Z.-A.) is een fa briek opgericht,, welke veevoeder be reidt uit sprinkhanen. Voor 1 zal. sprink hanen betaalt de fabriek f 1,50. Een landbouwer uit het district Pretoria ver zamelde in een nacht 700 zakken met sprinkhanen. Een commissie uit het 'diplomatieke corps in China eischt in verband met* den treinroof van Linsjeng o.a. de in stelling van een spoorwegbewaking on der buitenlandsche officieren. De Belgische Kamer heeft de iegev- wet met 86 tegen 75 stemmen en 5 ont houdingen aangenomen. De ex-keizer van China is Zondag avond buiten de muren van de verboden stad gebracht, omdat er een samenzwe ring tegen zijn leven ontdekt was. Hij heeft een onderkomen gezocht in een huis, een miji ver, dat vroeger aan 2ijn vader had toebehoord. Zijn verdwijning werd door leden van de hofhouding ge meld, en hij werd onmiddellijk door de repuflikeinsche politie ontdekt. Hij ver klaarde dat zijn dienaren gecomplotteerd hadden wegens de bestraffing der eunu chen. Te Lausanne zal 24 dezer de vrede met Turkije worden gesloten. De weduwe van den grooten Itaii- aanschen patriot, mevr. Garibaldi, is over leden. Twee stoomschepen, een Zweedsch en een Spaansch, zijn op de Noord zee met elkaar in aanvaring geweest en gezonken, be bemanningen zijn ge red. Zaterdag heeft generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche premier, te Durban een standbeeld onthuld voor generaal Bo tha in tegenwoordigheid van verscheide ne regeeringspersonen, mevrouw Botha en andere teden der familie Botha en vele van Botha's vrienden uil den Zuid- Afrikaanschen oorlog. Men herinnert zich den opzienba- renden moord op den taxi-chauffeur Ja cob Dickey te Brixton. De jury van het Central Criminal Court heeft thans den beklaagde in deze zaak. zekere Mason, schuldig bevonden aan moord. De rech ter heeft hem daarop ter dood veroor deeld. verschillende berichten. De Landarbeidersstaking ie Oude-Tonge Het hoofd der O. L. School te Oude- Tonge heeft getracht de strijdende par tijen te verzoenen, wat hem evenwel met is gelukt. De landbouwers handhaafden hun eisch van 20 <Yo loonsverlaging. Dit standpunt wekte algemeen teleurstelling en de bemiddelingspoging faalde. De strijd zal nu worden uitgevochten tot het bittere einde. Onweer. De groote boerenhoeve van G. van Z. te Westervoorl is Zondag door de.i bliksem getróffen. Een belendende schuur Weef gespaard, maar de rest ver brandde. Alles was verzekerd. In Twente woedde Zondag een he vig onweer. Veie boomen zijn bij Hen gelo ontworteld, veel haver en rogge is platgeslagen. Twee koeien van den landbouwer H. zijn door den bliksem gedood. Zondag twee uur heeft een zeer zwaar onweder, waarbij hagelsteenen van 4 cjM. grootte vielen, te Lochem enorm veel schade aangericht aan land- en tuin bouw. Alles ligt geknakt tegen den grond, geslagen. Ook werden honderden glas ruiten vernield. Zondagmiddag woedde boven Zuid- Oost-Drente een hevig onweer. De wo ning van de weduwe B. te Nieuw-Am- sterdam is door den bliksem getroffen en brandde geheel af. De pannenfabriek van Trip te Coevorden is omvergewaaid. De boerderij van de weduwe L. te Zuid-. Barge is afgebrand. Drie k'oeien van Sch. te Erm werden doodgeslagen. Een ge deelte van den muur van een winkel huis te Emmen is door bliksem wegge slagen. Hevige stortregens hadden plaats. Zondagmiddag ontlastte zich boven het dorp Gendringen een Zwaar onweer. De boerderij van zekere Te W. uit Voorst werd door den bliksem getroffen en brandde tot den grond af. Bij het kort, maar hevig, on weder, dat Zondagmiddag boven de gemeente Doetmchem en omstreken woedde, sloeg de bliksem in een boerderij te Steen deren en werden te Diempt een paard en veulen in de "weide doodgeslagen; Tijdens het onweer Zondagmiddag is de bliksem geslagen in de woning van H. W. te Leeuwen. De vrouw' van W. is geraakt en nog steeds bewusteloos. Te Winsen zijn door het inslaan van den bliksem drie huizen afgebrand. Moordaanslag. De 23-jarige G. v. d. L. te Hilversum heeft de 20-jarige vrouw K. H. uit de Palmstraat aldaar in de Kerk straat met een mes in den onderbuik gestoken. De getroffene is naar de R.-K. ziekenverpleging vervoerd. Haar toestand is redelijk. De dader, die uit minnenijd heeft gehandeld, deelde een surveillee- renden agent kalm mede, wat hij had ge daan. Een laaghartige aanslag. Een kras staal tje van verregaande brutaliteit speelde zich Vrijdag j.J. af nabij de Belgische grens bij Reusel. Een tweetal chauffeurs, genaamd V. en. den B., beiden uit Woen- sel, lieten zich per auto, bestuurd door den chauffeur Strijbosch, uit Eindhoven, naar Antwerpen vervoeren. Even over de grens gekomen, op Belgisch gebied tus schen Reusel en Aerendonk, zeide v. d. B. tegen S., dat hij zich even moest ver wijderen. Strijbosch antwoordde: „Wij zijn bijna bij het grenskantoor, daar moeten wij toch stoppen". Verderop herhaalde v. d. B.: „Stop, of ik schiet je kapot". Tege lijkertijd werd eenmaal door v. d. B. op S. geschoten en het schot trof hem naast het linkeroog; waarschijnlijk was het op de hersenen gericht. In de buurt van het voorval was juist de Belgische gendarmerie, die op het schot toesnelde. Onmiddellijk werd het tweetal, n.l. V. en v. d. B-, gearresteerd en naar Turnhout overgebracht. De beide mannen hadden de bedoeling, schrijft de Tel., Strijbosch uit den weg te ruimen, teneinde zelf naar Antwerpen te rijden met diens auto. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto van S. reeds in Antwerpen ver kocht was! S„ gewond zijnde, reed zelf naar dr. Verhoeven te Arendonk, die hem het eer ste verband legde. De schotwonden bleken niet van ernstigen aard. Een auto, die toevallig passeerde, waarschuwde de fa milie te Eindhoven, die terstond per tram arriveerde. De getroffene is naar Eindhoven ver voerd. Zijn toestand bleek zeer vooruit gaande. V. en v. d. B. zijn ongehuwd en ongeveer 26 27 jaar oud. Een hunner had ook een hamer in de auto meegenomen om daarmede hun slachtoffer te lijf te gaan. Dezen hamer hebben ze echter onderweg uit de auto geworpen en is dit werktuig reeds door de Belgische politie gevonden. Uit alles Wijkt, dat de jongemannen uiterst bru taal en met voorbedachten rade te werk zijn gegaan, vooral daar, zooals gezegd, de auto reeds te Antwerpen verkocht was. De hitte Blijkens verzamelde gegevens omtrent het aantal slachtoffers van de hitte en van het baden hebben in de nu verschenen 10 dagen niet minder dan 150 personen tengevolge van de hitte en 70 bij het baden het leven verloren. TELEGRAMMEN. DEN HAAG Da ministerraad heeft besloten ln het a.8. najaar op onverwijlde behandeling der Vlootwet aan te dringen met de bedoeling haar op 1 Jan. 1924 in werking te doen treden. Daar de minister v&n financiën zich niet met dit beslnlt kon vereenigen, heeft h(j b(j de Koningin ztfn ontslag aanvrage Ingediend. De Koningin heeft dezo ontslagaanvrage in handen van den ministerraad gesteld. AMSTERDAM (V.D.) Een algeheele staking in 't taxibedrijf is uitgebroken. jJPABIJS (V.D.) Het ontwerp-antwoord der Brltsehe regeering op de Dnitsohe nota zal na ontvangst hier spoedig door 't Franseho kabinet worden bestudeerd. Een speciale bijeenkomst van 't Kabinet zal daarvoor plaats hebben. Verwaoht wordt dat de Fransche regeering een schriftelijk antwoord naar Londen zal zenden. Verwaoht wordt, dat de Britsche regee ring zon voorstellen een voorloopig antwoord aan de Dnitsohe regeering te zenden, geteekend door alle geallieerden, waarin zon worden medegedeeld, dat indien de Dnitsohe regeering formeel alle vorderingen inzake het Ujdeltfk verzet intrekt, Frankrijk en België bereid zullen zijn, het karakter van de Ruhr- bezetting te veranderen en van hun kant zullen de geallieerden dan de waarborgen en veiligheidsbepalingen, vastgesteld in het Dnitsohe memorandum van 7 Juni, ernstig onderzoeken. LONDEN (V.D.) Uit Jaffa wordt ge meld, dat Maandag onlusten zijn uit gebroken onder de Joodsche immigranten, die geeD werk konden vinden. Britsche militaire politie en pantser wagens zijn naar Jaffa gezonden. De toestand In Jaffa in de Joodsche wijken is ernstig. De orde is door charges van de Britsche politie hersteld. 25 personen werden gearresteerdverscheidene ge wonden z(jn in 't hospitaal opgenomen één Jood werd gedood. marktberichten. ROTTERDAM, 17 Juli. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 106 paarden, Si veulens, 3 ezels, 457 magere runderen* 565 vette runderen, 158 vette kalveren, 418 nuchtere kalveren, 60 graskalveren, 105 schapen of lammeren, 29 varkens, 157 biggen, 15 bokken of geiten. Prijzen per {j kilo: koe:en van 35—521/2/57Vs ets. tot 60/65 ct., ossen van 45—50" ct. tot 60 ct., stieren van 45—50 ct. tot 55 ct., kal veren van 35—52i/s/55 ct. tot 60/65 ct Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 300—f 450, stieren f 180—480, graskalveren f40—f70, paarden f 300— f 400slachtpaarden f 100—f 200, hitten f 200f 300, veulens f50-f70, fok nuch tere kalveren f 20—f 36, slacht nuchtere kalveren f 13f 16, kalfkoeien f 300-f 450. pinken f150—f 180, vaarzen f170—f230, biggen f 10—f20, biggen per week f 1 f 1,50, overloopers f 25—f 40. Coöperatieve Veiling Zierlkaee. Veiling van Zaterdag 14 Juli. Aardappelen (paarsput) 6—10 ct; dop erwten 3—8 ct; peulen 6—13 ct.; tuin- boonen 4—5 ct.; zwarte bessen 5—20 ct; roode id. 9-25 ct.; witte id. 13 ct; kruisbes 6—10; aardbeien 25—60 ct.; frambozen 45—48 ct.; alles per kilo. Veiling van Dinsdag 17 JulL Aardappelen (paarsput) 6—9, Doperw ten 3—8, Peulen 6, Kruisbes 12—14, Witte bes 13, Zwarte bes 18—21, Roode bes 11 —19, dito (met luis) 4, Yellow's (val) 7—10, Aardbeien 28—40, Frambozen 56 ct per kil a Tfld vam Hoogwater ea vaa Laagwater Ore e de maand Juli. Hoo ff waterLeegwater i D. 19 r.m. 6,15 n.m. 6,27 11,42n.it. V. 20 7,02 7,15 0,18 0,39 Z. 21 7,51 8,09 1,09 1,15 Z. 12 8,51 9,12 2,11 2,42 M. 13 10,02 10,23 3,20 8,55 D. 24 11,20 11,54 4,3! 5,15 W.25 - 0,33 5,46 6,24 Tjjd ran H.W, te Dordrecht 3,15 nor later. L.W5.80 TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen ▼srrleht in den morgen van 18 Juli: Hoogste barometerst. 764,8 te Biarritz. Lsagste 751,8 te Thorshavn. Verwaoht tot den avond van 19 Juli: Meest matige wind uit westelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt of half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Fietsers lieht op t Van 18—19 Juli van 9,42 nm. tot 4,21 va. De vraag of ,al dan niet onder het Gou verneur-generaalschap van Van Limburg Stirum te royaai is geleefd; te veel is voldaan aan wenschen, ,op zich zelf hogst nuttig, zeer te verdedigen, maar alleen dan, wanneer de daarvoor noodxge middelen beschikbaar zijn, is nog steeds eene strijdvraag. Dit dient erkend, dat deze 25-jarige periode aanleiding heeft gegeven tot een drietal zeer merkwaar dige Gouverneur-Generaalschappen, ciie achtereenvolgens van Van Heutsz, van Idenburg en van Van Limburg Stirum, ieder op zich zelf wel geheel verschil lend te karakteriseeren. De vijfjarige pe riode van mr. Fock zal vermoedelijk als die der bezuiniging en tegelijk van die der consolideering bekend, staan De beteekenis van de Koloniën vcor Nederland is eene geheel andere gewor den dan die in de Zeventiende eeuiw. Toen hadden wij1 scheepvaart op alle landen en het in de scheepvaart op Indië geïnvesteerde kapitaal was slechts een gering gedeelte van ons aldus to taal geïnvesteerde kapitaal. Maar in de negentiende eeuw zijn wij begonnen met cultures en nijverheid en Indië, en in deze kwarteeuw is de uitbreiding daar van krachtig voortgezet De suikercul tuur, die in 1884 hare algemeene crisis doormaakte, kwam, mede tengevolge van de in 1902 te Brussel gesloten suiker- conventie (die een einde maakte aan de bevoorrechting van de beetwortelsui ker) tot financleelen bloei; 1920 was haar topjaar, waarnaar men de baten dezier industrie niet altijd mag beoordeelen. De tabakindustrie in Deli breidde zich uit; thee, koffie, kina en nieuwe cultures na men toe. De petroleumindustrie kwam onder leiding van de in 1890 opgerichte Koninklijke; aan deze maatschappij ge- 81ukte het onder de leiding vtan Deter- -dmg zich tot een corcern van wereld- be teekenis te verheffen. Om een bewijs te geven van de toeneming van de in- dustrieel-commercieele beteeknis van in dië diene, dat de totaal-uitvoer van Ned.- Indië van bijna I 273 millioen in 1903 reeds in 1912 tot ruim f 588 millioen was toegenomen; de invoer van f 174 to: f 400 millioen. De cijfers na den oorlog wijzen op eene aanmerkelijke groo- tere stijging nog van de beteekenis van de Indische handelsbalans; deze cijfers zijn echter uiteraard minder vergelijk baar. Daartegenover staat, dat van de Zijde der Regeering niets onbeproefd! werd gelaten om den inlandschen land bouw te steunen door voorlichting; de inlandsche nijverheid te verheffen. Jn dit laatste is men langzaam en geleide lijk reeds geslaagd en op dien ingesla gen weg wordt voortdurend voortgegaan. De bewering dan ook, dat Indië slechts kapitaal object voor Nederland zou zijn, is zeker onjuist; de door Nederland in deze kwarteeuw gevoerde koloniale po litiek is er eene die de vergelijking met elke andere koloniale politiek ten volle kan doorstaan, ook in dit opzicht, dat ai het mogelijke wordt gedaan om de In landsche bevolking te steunen. Een minder voorspoedig beeld leveren de West-Indische bezittingen op. Ondanks alle daarvoor m het werk gestelde po gingen; ondanks credJeten, daartoe ver leend, is Suriname nog geenszins een troetelkind te rekenen; Curasao maakt ook veelal moeilijke tijden door, al wij zen daar de laatste jaren in betere rich ting. Intusschen mag wet dit geconsta teerd worden, dat. hoorde men in den aanvang der negentiende eeuw het denk beeld opperen van verkoop van onze West-Jndisc-be bezittingen aan Amerika, zoodanige stemmen thans niet meer en zeker niet meer met instemming worden gehoord Het behoeft geen betoog, dat er nauw verband bestaat tusschen de moederland- sche handel en nijverheid en de cultures en de nijverheid in Indië. Immers, groot is 't aantal bankinstellingen, rechtstreeks geïnteresseerd in Indische cultures; groot is het aantal industrieele ondernemingen, dat omhoog is gegaan tengevolge van bestellingen uit den Indischen hoek. Toch is niet fteza verhouding van de koloniën tot het moederland het meest kenmer kende verschijnsel in de ontwikkeling van onzen handel en speciaal van onze industrie tyn deze kwarteeuw). Men kan daarbij «voorop stellen, dat in 1898, Ne derland zoowel als geheel de overige we reld een tijdvak van welvaart en voor spoed doormaakte, nu en dan onder broken door eene economische crisis, door eene tijdelijke malaise, die in het. voort- brengmgsproces niets anders is te ver wachten, maar toch 111 het algemeen een tijd, die tot economische gerustheid alle aanleiding gaf. De bloei van den Neder landse hen handel valt uit de cijfers van de tot 1917 overigens vrij gebrekkige handelsstatistiek wel eenigszins op te ma ken; was toch in de periode 1897 tot 1901 het jaarlijksch gemiddelde van den algemeenen invoer 24,847,000.000 k.g., dit blijkt in 1913 toegenomen tot 60,489,000,000 k.g.; de uitvoer op gelijke wijze van 4,488,000,000 tot 13,135.000,000 k.g. De handel in hout en granen, in gerst en in oliezaden maakte uitnemende tijdien door, terwijl allerwegen het handelsge bied zich verruimde zoowel wat de lan den, waarmede handel gedreven werd als de producten, waarin dezie handel gedreven werd, aangaat. Deze toenemen de handel gaf aan leiding tot eene steeds vermeerderende industrie; het moge waar zijn, dat Nederland in zijn oorsprong meer een commercieel dan een industrieel land is, en dat de aanwezigheid van een sterk ontwikkelden landbouw daartoe me- deleidt, niet ontkend kan worden, dat sedert 4880 de nijverheid in Nederland zich krachtig heeft ontwikkeld. Dit in de allereerste plaats op het gebied van den scheepsbouw, zulks tengevolge van de aanmerkelijke toeneming van het scheepvaartverkeer. Nederland bood een zelfde beeld als het in de zeventiende eeuw reeds ts zien gaf. De machine-in dustrie ontwikkelde zich vervolgens op krachtige wijze; werken van waterstaat kundigen aard maakten de oprichting van tal van fabrieken noodig; de uitbreiding der electrotechniek insgelijks. Twente, het land der katoennijverheid, aanvankelijk door Koninklijk voorbeeld op een Zwak; schijnen den bodem geplant ontwikkelde zich tot eene zeer Moeiende en zeer krachtige industrie; de wolnijverheid Meef hare beteekenis voor het grootste gedeelte behouden; de mijnindustrie in het Zuiden van Limburg kwam op. De stroocarlonnage in Groningen leidde tot de oprichting van tal van fabrieken; mar garine werd in ons eigen land geprodu ceerd; de cacao-nijverheid ontwikkelde zich; de beetwortelsuikerindustrie werd ook hier te lande aangevangen. De che mische industrie is nog in een begin punt van hare ontwikkeling. Nevens alle industrieën bloeide het oude bedrijf der visscherij, gedurende den oorlog aelfS met ongekende kracht. Te Eindhoven richtten de heeren Philips hunne gloei lampenfabriek, thans door geheel de we reld vermaard, op. Namen als die van Stork, Van Kempen, Jurgens, Van den Bergh, Scholten, Van Heek, behooren tot de leidende namen in ons land. Een concern ais dat van Krölier in Rotter dam is wellicht eenig voor een klein land ais het onze; op allerlei nieuw gebied ontwikkelden zich de groots en kleine inrichtingen, die al spoedig ver maardheid verkregen tot ver buiten de grenzen. (Wordt vervolgd.) correspondentie. Het verslag van de zitting der Prov. Staten moest helaas door den gropten toevloed van copy tot het volgend num mer wachten. De Red.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2