f 500, in de exploitatiekosten van een auto-omnibusdienst Zijpe—Zierikzee vice- versa en om aanwijzing van een halte In deze gemeente, wordt afwijzend be schikt. De begrootingen van den keurings dienst voor vee en vleesch voor 1923 en 1924 worden goedgekeurd. Voor kennis geving worden aangenomen de berichten van den minister van arbeid, dat aan deze gemeente over het exploitatiejaar 1922- '23, is toegekend een bijdrage vant f 724,51 in de kosten van het tuindorp; van B. en W. van Zierikzee, dat de aan die ge meente uit te keeren vergoeding, wegens verstrekt onderwijsaan leerlingen uit deze gemeente aan de Ambachtsschool al daar over 1921 f 332,70 en aan de Avond school; f 209,44 bedraagt. Na voorlezing wordt aangenomen voor kennisgeving het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger van 20 Juni 1923. In kas werd aangetroffen f 1323,93. Van de geldieening aangegaan in 1904 wordt uitgeloot obligatienummer 6, groot f 250. Blijkens bericht van Gedeputeerde Staten bedraagt de jaarwedde van den gemeen te-ontvanger f 1200, benevens f 25 voor het houden van eigen kantoor. Aan S. A. Bil en A. M. de Rijke wordt vrijstel ling van de betaling van schoolgeld voor 1923 verleend. Het tarief wegens gebruik van den lijkwagen wórdt gewijzigd en na der vastgesteld. Men be'sluit om in de maand October- te overwegen het al of niet voortzetten van het vervolgonder wijs. Algemeen is men van gevoelen, dat slechts, indien behoorlijke belangstelling door ouders en verzorgers wordt getoond, de voortzetting van dat onderwijs gewet tigd is wegens de groote kosten, die het medebrengt. Hierna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. Dinsdagavond had alhier een droevig ongeluk plaats. Toen een landbouwer met een voer hooi door de Achterstraat reed, kwam zijn zoontje van 2Va jaar naar hem toeloopen. Het kind struikelde en werd overreden. De inmiddels geroepen geneesheer kon Slechts den dood constateeren. De arme vader droeg zelf het lijkje naar zijn wo ning. Groot was de ontsteltenis in het dorp. I HOKUSP0KU5 het leer wordt soepel-zacht Terwijl een mooie glans U vroolijk tegen lacht. Gedep. Staten van Zeeland. Omtrent het college van Ged. Staten in de provincie Zeeland verneemt „Het Centrum" dat de R.K. Statenfractie be sprekingen gevoerd heeft met de anti- revolutionnaire Statenfractie in die pro vincie, welke bespreking er toe zou heb ben geleid, dat wederzijds steun wordt verleend om de verkiezing te bevorde ren van een katholiek lid van Gedepu teerde Staten in die provincie en de ver kiezing van een Zeeuwsch anti-revolutio nair lid voor de Eerste Kamer. Prot. Staten van Zeeland. Zomerzittlng. Dinsdagavond te half acht opende de commissaris der Koningin in naam der Koningin de Zomer zitting der Staten van Zeeland. Na onderzoek der geloofsbrieven werd besloten tot toelating van alle 42 in April ƒ.1. gekozen Statenleden, die daarna in handen van den voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de voorgeschreven eed of belofte aflegden, waarna zij zitting namen. De voorzitter sprak daarop als volgt: Mijne Heerenl Ik heet U allen welkom en wensch U geluk met de aanvaarding van Üw man daat. De vier jaren, welke ons scheiden van het tijdstip, waarop na de voorlaatste uitspraak der kiezers de staten van deze provincie voor de eerste maal samenkwa men, vormen voor ons vaderland een tijd perk, waarin het economisch leven een crisis doormaakte, waarvan het einde nog niet is te zien. Ook onze provincie door leefde een periode van inzinking nage noeg op elk gebied. Getrouw aan hare historie zal ons volk echter ongetwijfeld den indruk der tijden doorstaan en hoe donker de tijdsomstandigheden ook nog mogen zijn, met fieren moed en vol hoop op beter toekomst zuilen ook Zeeland^ ingezetenen worstelen en overwinnen. Gij, Mijne Heeren, vormt het lichaam, dat aan de opleving van de welvaart en de bloei van onze provincie een grooten stoot kan geven. Moge God U daarbij wijsheid en kracht schenken en den weg U wijzen, waarlangs dit ons aller doel kan worden bereikt. Veel arbeid zal van U ook in uwe hoe danigheid van lid der Staten en van enke len Uwer als lid van het dagel. bestuur worden gevraagd; ik twijfel er niet aan, of gij zult Uwe beste krachten willen inspannen en U volkomen geven aah het werk, hetwelk U wacht. Ik acht het mijn plicht om bij den aanvang dezer zitting een aansporing tol U te richten om bij het voteeren van uit gaven ernstig rekening te willen houden met den nog zeer weinig rooskleurigen ik zou haast zeggen den bijna nog pre- cairen toestand van onze provinciale financiën. Soberheid, spaarzaamheid en be zuiniging zijn deugden, waartoe in de eerste plaats de overheid het goede voor beeld moet geven. Intusschen niemand, ook niet de overheid, late zich leiden door pessimisme, integendeel een gezond op timisme, hetwelk het aanboren van nieu we welvaartsbronnen mogelijk maakt en alle inwendige energie doet ontplooien, moge ons allen sieren. Reeds in de winter zitting van het vorige jaar bracht ik een eeresaluut aan die leden, die, om welke reden dan ook niet meer in deze vergaderzaal zouden terugkeeren. Zij allen hebben, zoolang zij lid der staten waren, een ieder naar eigen overtuiging de provinciale belangen be hartigd en kunnen in ruime mate op den dank der provincie aanspraak maken. Hoe zeer er ook thans in Uwe samenstelling wijziging moge zijn gekomen, ik vertrouw, dat gij allen de goede tradities, welke hier altijd hebben geheerscht, zult willen hooghouden. Ik vertrouw, dat Uwr college voor al zijne leden in den meest ruimen zin waarborgen zal de vrijheid van het woord en al mogen de meeningen ook uiteenloopen, steeds blijk zal geven van onderlinge waardeering en van eerbied voor elkander's zienswijzen. De aangena me en goede toon, waarop steeds voor heen de discussies werden gevoerd, moge ook bij voortduring het kenmerk der zit tingen van de Staten van Zeeland blijven. Ik houd er mij van overtuigd, dat gij daartoe zult willen medéwérken en vlei ntij in de hoop, dat gij met mij zult willen sttreven naar een goeden, geregclden en vlotten gang van zaken, mqt den wensch. dat gij, Mijne Heeren, in den tijd, dat gij zitting zult hebben, veel nuttig en vrucht baar werk ten bate onzer dierbare pro vincie zult mogen verrichten, stel ik U voor met onze werkzaamheden aan te vangen". Hierna werden de verschillende reeds vroeger vermelde voorstellen naar de Woensdag te trekken afdeelingen verwe zen. RECHTZAKEN. Jenever ihet peper. De rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan in de zaak der alcoholver giftiging van H. Dirks, bijgenaamd Boe- rendrik, die in een café te Maastricht zooveel jenever met peper verzwolgen had, dat hij eenigen tijd later op het po litiebureau te Wijk aan de gevolgen daar van overleed. Het O. M. had op 12 Jun', toen de zaak voor de rechtbank behan deld werd, wegens het toedienen van den gepeperden jenever tegen de caféhoudster vier maanden hechtenis geëischt. De recht bank heeft de vrouw vrijgesproken. De ambtenaar van het O. M. is in appèl ge gaan. VERKOO PINGEN, ENZ. NIEUWERKERK, 3 Juli. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden pu bliek verkocht, de. volgende onroerende goederen, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer W. van der Linde Az. en gelegen in deze gemeente, als: Een woonhuis, schuur en erf aan de Dreef, voor f 3501; 18.50 aren bouwland bij het le Boomweegje, voor f 1201 per gemet; 75,70 aren bouwland aan het Gal- genweegje, voor f 1432 per gemet. ONDERWIJS. Te Utrecht slaagde voor enquêtnee, Zuster W. K. Verseput, geboren te Zonne- mare. Het gemeentebestuur van Dinteloord heeft besloten voor elk kind, dat meer dan 4 K.M. van de school verwijderd woont, ter tegemoetkoming voor extra-schoe'sel f20 te geven. Aan de Vee&rtaeuykundlge Hooge- sohool te Utreoht slaagde o a. voor het VeeartsenUkundlg examen le gedeelte, le helft, de heer fl. L Kloppen, geb. te Zierikzee. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: To An geren, H. Meyer te Dubbeldam. Te Musselkanaal (Horsten) H. A. ten Hove te Sohoonoord. Te St.-Annaland C. J. van de Graaf te Koeken gen. AangenomenNaar Tuil, by Waarden- burg, C. E. A. J. Gerrlts, oand. te Rotterdam. Geref. Kerk. BeroepenTe Beitium, J. Sybesma te Bnrum. Te Opperdoes, J. E. Vonken- berg, em -pred. te Amersfoon. Te Lioessens, L. van Urk te Westmaas. Aangenomen: Naar ADjum, E. van der Laan te Ulrum. Naar Kommerzyi, Z. Hoek te Zonnemaire. Bedankt: Voor Bargum, J. H. Kuiper te Winsum (Fr.). Voor Gr(jpskerke (Z W. M. le Coiotre te Woubrngge. Voor Dedemsvaart, D. Steenhuis te Loppersum Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Driebergen, L. H. van der Melden te Dordreoht. Voor Dok- kom, W. Vos te Drachten. VAN HEINDE EN VEIL Te Barcelona Ie het aantal werk- loozen ten gevolge van de algemeen» verkeersstablDg tot over de 100,000 gestegen. De' vloe-presldent van Venezuela is vermoord. Onlangs zon aan eeD groep Neder landers een partij «genationaliseerde" Russische briljanten eo andere edel gesteenten zUn verkoobt voor 28 milli- oen gulden. In de Russische steden Zarltslu en Stawropol hebben 2loh gevallen van builenpest voorgedaan. De Zweedsohe kroonprins heeft zich verloofd met lady Louise Mountbatten, de tweede doohter van den markies van Uil fordhavenvroeger bekend als prins Louis MouDtbatten. Zy ls dus een achter nicht van van koning George. De kroonprins vau Zweden is weduw naar sedert 1920. In Mei van dat jaar is zyn echtgenoote, prinses Margaret van Connaught, waarmee h(j in 1905 was gehuwd, gestorven. Een ontploffing heeft plaats gehad aan boord vau den Amerik. patrouille kruiser «Richmond", doordat zich water stofgas bad verzameld in 't wasobJokaal en daar tot ontbranding kwem. By da ontploffing die volgde, werden negen matrozen gewond. Bij FelJx in Traosylvanië, kwam een pass tgierstrein in botsing met een goederentrein. Van den passaglerstrein derailleerden vijf wagens Zeven dooden en twiütig gewonden zijn reeds onder de gederailleerde wagens vandaan ge haald. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de roïoes zullen liggen. Verleden week Donderdag bad naby Boekarest (Roemenië) een ontploffing plaats in een fort, waar oude ammunitie was opgeslagen. Zes personen werden gedood en velen gewond. Te Hull, Grimsby, Bristol en Car diff zijn stakingen uitgebroken onder de havenarbeiders Verscheidene schepen z\]n niet gelost. In Polen dreigt een spoorweg staking, tengevolge van een loonkwestle. De minister van verkeerswezen wendt bemiddelingspogingen aan. Naar de Engelsohe bladen melden, wordt het leven voor de Westerlingen in Smyrna, Da de bezetting door de Turken, steeds moeilijker. Alle verloven om in de stad te komen of deze te verlaten, worden hen geweigerd, Te Tomsk (Siberië) hebbon opstan delingen tegen do sovjet-autoriteiten vele plaatselijke regeeringsgebouwen vernietigd en 45 vooraanstaande sovjet- bewindhebbers gevangen genomen. Het Belgische hof van oassatie heeft het cassatie beroep van mevrouw Steinmau en notaris Van de Wouwer, die wegens moord op Stelnman ver oordeeld zijn, de eerste tot 15 jaar dwangarbeid, de ander tot levenslangen dwangarbeid, verworpen. Het lot van patriarch Tiohon, die alt de gevangenschap der 8ovjets zon zijn ontslagen, blijft in een mysterieus waas gehuld. Niemand weet waar de kerkvader verbiyf houdt. Do Joodtche Wachter meldt, dat volgens een onlangs opgemaakte statis tiek, In New York 1.600.000 Joden In- gesohreven zyn by de Joodsohe gemeente. De bekende Nederlandeoh-Amerikaan Eduard Bok heeft een bedrag van 100.000 dollar beschikbaar gesteld voor het best uitvoerbare plan inzake Amerika's samen werking met Europa tor handhaving van den wereldvrede. In den Belglsohen ministerraad heeft de minister van Bultenlandsohe Zaken medegedeeld, dat België aan Engeland en Frankryk de byeenroeplng eener kleine oonferentie van Engelsohe, Franse be en BeJgisobe ministers ter be spreking van de kwestie der Roeraotie en de schadeloosstelling, overweegt. By een treinbotsing tusscben Boe karest en Fassy (Roemenië) zijn 30 men- sohen gedood en 50 gewond. Gedurende twee dagen heeft wederom op.de Phlllppynen een typhoon gewoed. De totale bevolking, van Palestina bedraagt 757.189 zielenhet grootste gedeelte daarvan zy'n Mohammedanen, n.l. 590 890. Dan volgen de joden met 83.794. De Israëlieten maken dus sleohts V» gedeelte der bevolking uit. Het deficit by de Duitsche poste ryen voor bet jaar 1923 wordt op on geveer 8 billioen mark geschat. De nieuwe verhoogingen zullen een winst van 4 billioen opleveren, zoodat echter nog een tekort van 4 billioen ongedekt blyft. Op 1 Augustus zullen daarom de posttarieven opnieuw worden ver hoogd. Uit Metz wordt gemeld, dat een militair vliegtuig, dat op weg was naar Malnz, in brand geraakt is. Een sergeant en de bestuurder zyn gedood. Meer dan hoDderd blinden van het Henshaw blinden-lnstituut te Manchester zijn in staking gegaan als protest tegen een doorgevoerde loonsverlaging. Pletravalle, de vice-voorzltter der Ital. Kamer, op wien 28 Juni een aan slag werd gepleegd, is heden aan de gevolgen daarvan overleden. Eenige afgelegen dorpen in het hooge noorden en noordoosten van Siberië worden met een gebrek aan levens middelen bedreigd tengevolge van het feit, dat de SovjetregeeriDg een aantal Amerikaan sche handelsschepen vast houdt en den handel door buitenlander* tegenwerkt. J1. Zaterdag ls ter hoogte van Newport een keteldefeot ontstaan aan boord van het Amerikaansche oorlog schip .Williamson". Er volgde een ont snapping van stoom. Drie stokers wer den gedood, vier gewond. Volgens een Orlentbericht zouden ln Rusland weder groote politieke pro- oeeseu voor de deur staan. Het aantal besehnldlgden bedraagt264 te Moskou. 92 te Charkof en 830 te Wladlkawkas. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Doodelfk ongeluk. By den Zondag gehouden kalkrit van de motorolub .Arnhem en Omstreken" had een zeer droevig ongeluk plaats. Een der deel nemers, zekere v. M., had op den Sohelns- sohon Weg onder do gemeente Rosendaal (Geld het ongeluk te slippen, waardoor hy ln voile vaart tegen een aan den kant van den weg staan den boom terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hy door dr. M., die daar met zyn auto passeerde, aangetroffen. Spoedig echter bleek dat bet slaohtoffer niet meer te redden was. In sterveoden toestand werd de ongelukkige per autobranoard naar het stedeiyk ziekenhuis te Arnhem ver voerd, waar hy by aankomst bleek overleden te zyn. Slordige administratie. By de bouw- vereeniging ln de gemeente Dantumadeel schijnt het, zoo verneemt de Zeeuw, geldeiyk beheer slordig geweest te zyn, waardoor de gemeentekas groote schade lijdt. Men noemde dit beheer ln de Raads vergadering een groote warboel". Voor accountantsonderzoek der boeken moet de gemeente alleen f 2100 betalen. Stil wonen De gemeenteraad te Baam hoeft ln de algemeene politieverordening een verbodsbepaling opgenomen, be treffende het houden van dieren, waar door op den duur de rust der inwoners wordt gestoord (hanengekraai). In zijne internationale politiek heeft Ne derland, al kwam het meer actief op den voorgrond, het 2uiver neutraliteitsstand- 'punt ingenomen. De neutraliteitspolitiek is altijd die geweest, welke door het Nederlandsche volk werd ondersteund, al heeft 't verkrijgen eener permanente on zijdigheid in de beteekenis van Zwitser land nimmer de sympathie van eenigen Minister klaarblijkelijk gehad. Minister van Karoebeek heeft de voortzetting de zer politiek na den oorlog gequalificeerd als zelfstandigheidspqlitiek, maar duide lijk doen gevoelen, dat principieel geane onderscheiding valt te maken. Zelfstandig is onze politiek in zooverre geweest, dat noch aan lokkende stemmen uit Duitschland, noch aan die uit België en Frankrijk is gehoor gegeven. In 1910 propageerde men eene economische aan sluiting bij1 Duitschland; slechts in het Utreehtsche centrum bleek daarvoor sym pathie te bestaan. Later kwam Eugène Bale met zijne aansluiting bij België, waaruit de offitieuse Nederiandsch-Bel gische commissie, sedert opgeheven, voortvloeide; de Fransche generaal Lang- lois ontwikkelde beschouwingen over eene militaire conventie met Frankrijk en Bel gië, die hier te lande weinig of geen in gang vonden. De voorgenomen bouw van een fort te Vlissingen, onderdeel van ge heel het fonds voor de kustverdediging, verwekte in 1910 en 1911 eenige interna tionale opschudding; men zag daarin een drang van Duitschland, waaraan zou zijn toegegeven. De Nederlandsche Regeering heeft in haar standpunt van souverein oordeelen over eigen verdedigingsnood zakelijkheid volgehouden; eerst later" is het bekende incident gekomen, veroor zaakt door het optreden van den heer Van Heeckeren, voormalig gezant aan de Noordelijke Hoven, die te verstaan gaf, dQt draiig van den Duitschen Keizer tot den fortenbouw had geleid. Minister De Marees van Swinderen, die zich ook te gen Duitschland's voornemen om tollen op den Rijn te heffen, een krachtige persoonlijkheid toonde, heeft noodlottige gevolgen van dezen indruk geheel weten te voorkomen De oorlog bracht moeilijkheden van verschllenden aard mede. Aanvankelijk heette het in Fransche kringen, dat d(e Duitschers door Limburg zouden zijn ge trokken; met de stukken in de hand kon worden aangetoond, dat dit niet is ge schied. Later is, in 1916, het bekende incident der Engelsche landing in Vlaan deren gekomen; moeilijkheden over het bevaren vah de Schelde waren, in ver band met Antwerpen, aan de orde Van den dag. In 1918 doorleefden wij de spannendste periode tengevolge van den Duitschen eisch betreffende vervoer van zand en grint naar België; daartegenover deden de -Geall'iëerde en Geassociëerde Mogend heden zich gelden met de toepassing van hun angarie-reóht, waarbij het grootste deel der Nederlandsche vloot in bezit werd genomen. Engeland Verbrak onze telegrafische gemeenschap met de ko loniën; belette onze visschersvloot haar bedrijf uit te oefenen; controleerde onze levensmiddelenvoorziening en onzen han del met Indië, die slechts dank zij de oprichting van de N.O.T. voortgang kon vinden. Toen aan het einde van 1918 de Duitsche débacle in België en N.-Frank- rijk begon, weken de Duitschers naar ons land uit; aan eene tevoren ontwa pende afdeeling werd toegestaan, door Limburg naar Duitschland te trekken, waaruit zich een onaangenaam incident met België ontwikkelde. De Duitsche Kei zer, na hem de Kroonprins, vluchtten naar Nederland; de vraag tot uitlevering van den Keizer zoowel als geheel de positie van dezen vroeger zoo autocratischen mo narch hebben der Nederlandsche regeering heel wat moeite, het Nederlandsche volk tot heel wat overbodige belangstelling dikwerf aanleiding gegeven. Alleen het vermelden van de voornaam ste feiten, die zich in internationalen zin voor Nederland gedurende den oorlog afspeelden, zou kolommen kunnen vullen. Wij volstaan slechts met er aan te her inneren, dat het allereerst was het ge vaar, door de drijvende mijnen veroor zaakt, dat onze scheepvaart bemoeilijkte; dat daarna met ingang van 1915 kwam het duikbootgevaardoor de Duitsche maatregelen in het leven geroepen; dat vervolgens de Engelsche en Fransche te genmaatregelen onzen handel belemmer den en bemoeilijkten; dat op het laatst slechts een smalle vaargeul naar Noor wegen overbleef; die door de schepen werd benut om Amerika te bereiken. Onze vaart op Indië, aanvankelijk om de Kaap de Goede Hoop verlegd, wijl het Suez-Kanaal werd gesloten, moest op het laatst via Amerika en het Panama-Kanaal gevoerd worden; gemeenschap met Indië bestond een tijdlang niet; de koloniale Regeering had eene moeilijke taak. Tor pedeeringen kwam tal van malen voor, die van de „Tubantia", tenslotte door eene onpartijdige commissie te 's GraVenhage berecht, veroorzaakte de meeste opschud ding, die van zeven schepen tegelijk was de minst onschuldige en de nadeeligste Monumenten, gewijd aan de nagedachte nis van de visschers, die hun moeilijk bedrijf bleven uitvoeren, zijn op meer dan één plaats opgericht; sociale voor zieningen werden getroffen teneinde het risico van het gevaarlijke bedrijf te ver minderen. Er zijn tijden geweest, dat de scheepvaart vrijwel stilstond; dat hef uit varen of aankomen van een 9chip als een bijzonderheid werd gepubliceerd, als leef de men tijden terug. De Nederlandsche regeering nam tenslotte de uitzending van een convooi voor; de uitzending van dit convooi gaf aanleiding tot bezwaren van Engeland, die moesten worden ondervan gen voordat het convooi kon uitvaren. Het is bekend, dat in den boezem der regeering over dit al of fiiet uitvaren ver schil van meening beerschte. Zeer ze ker mag het gelukkig worden gerekend, dat de regeering ook in dit opzicht voorzich tigheid betrachtte. Men werd angstig te moede wanneer men op de wereldkaart zag, hoe groot gedeelte van den aardbo dem in strijd was en hoe klein dat stukje Nederland en overig neutraal gebied. Nederland heeft zich in oorlogstijd hulpvaardig betoond tegenover de ellen den, die elders heerschten. Wij denken aan de ontvangst die de gevluchte Belgen hier vonden; aan wat er gedaan we^d voor het Roode Kruis voor hulpbehoeven den ln tal van oorlogvoerende landen; aan wat er in bet bijzonder na den oorlog gedaan is voor de Centrale landen. Onze betrekkingen met de oorlogvoerenden wa ren moeilijk; van weerszijden werden be zwaren zonder tal geopperd. Minister Loudon had eene zware taak om te mid den van het oorlogsrumoer dc strikste neutraliteit toe te passen. Bij tal van ge vallen van interneering van schepen of schepelingen kwamen deze vragen ter sprake. Onze verhouding met Amerika, vroeger zeer innig, onderging eenige ver andering; wij zijn niet al te gelukkig ge weest met onze achtereenvolgende ge zanten bij het kapitool te Washington; onze belangen heeft dit ongetwijfeld ge schaad. De regeering slaagde erin dhr. Cremer bereid te vinden, den Nederland- schen naam te Washington te herstellen; deze is daarin, blijkens de verkregen re sultaten, ongetwijfeld geheel geslaagd. Maar, van meer belang voor de Inter nationale positie, die Nederland thans in de wereld inneemt, is de wijze, waarop aan Nederland werd vergund, zich als internationaal centrum te ontwikkelen. Toen tengevolge van het manifest var den Russischcn Czaar, enkele dagen vóór de troonsbestijging van Koningin Wilhel- mina verschenen, eene plaats van bijeen komst voor de eerste vredesconferent-e werd gezochl, viel het oog op 's-Graven- hage. Het Permanente Hof, uit deze vre desconferentie voortgekomen, werd te V Gravenhage gevestigd; men sprak toen van het „werk van den Haag?'. De tweede Vredesconferentie werd in 1907 eveneens hier gehouden; terzelfdertijd werd de eerste steen gelegd voor het Vredespa leis, dat de gedachte van den Vrede on der de volkeren zou symboliseeren. In 1913 werd dit Vredespaleis geopend; in hetzelfde jaar, dat wij het honderdjarig herstel van onze onafhankelijkheid her dachten, werd Nederland's internationale positie steviger dan tevoren gegrondvest. Tot die internationale positie had tevoren het werk van onzen kundigen Asser, een waardig navolger van Hugo Grotius, reeds bijgedragen; op vier conferenties voor internationaal privaatrecht in 1892, 1893, 1900 en 1904, deed zijn scherpzinnige geest het tevoren niet bestaande internationale privaatrecht uit den grond verrijzen. Bij deze conferenties sloten zich die over het internationaal wisselrecht in 1910 en 1913 aan, ietwat ter zijde daarvan stond de internationale Opiumconferentie. Nederland werd meer en meer interna tionaal centrum; Brussel en Bern werden jaloersch op ons; de vraag mag nog ge steld worden of, indien de toenmalige Nederlandsche Regeering daarbij krachti ger initiatief had ontplooid, niet dit cen trum van nog intensiever aard zou zijn geworden. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2