geschikt oordeelde, wegens zijn betrek king (hij was predikant). Na den heer Sprenger kwam de heer J. H. Snijders, die bleef tot 8 Mei 1889. Van af 1871 tot 1889 toe stond de Z. L. M. onder grooten invloed van twee Werkzame man nen, M. Volkrijk Liebert, die als pen ningmeester uitmuntte door accuratesse en Snijders, die dit deed bij het boekstaven der anualen, Tacitus, de groote geschied schrijver is er niets bij. Uit de nauwkeu rige notulen proeft, en kent men het ka- rakter der personen, die spreken. Men besprak in dien tijd ook herhaaldelijk het verkeerswezen en zoo zien wij reeds ge noemd het Veer Wolphaartsd ijk—Kort - gene, wordt aangespoord tot 't nemen van aandeelen in de spoorboot op Zie rikzee, en hoort men reeds klanken over een spoorweg op Schouwen. Ook de velgbreedte der wagens maakte reeds een onderwerp van bespreking uit. Ja wij lezen reeds in het overzicht, dat in 1872 de brugkwestie van Tholen reeds de aandacht trok, die men in verband bracht met een spoorweg naar Brou wershaven. Maar ook een andere nog urgente kwestie zien Wij gememoreerd, n.l. die der contributie en men sprak reeds van minderjarigen, kortzichtlgen, kleingeestigen. Verder bltfdèrende wij hióefen onzé 7-mijlslaarzen voor den dag halen, anders worden wij te uitvoerig lezen wij over het landbouwonderwijs en zien wij het eerst den naam van Vorsterman van Oyen, de ziel van dit onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen genoemd. In 1875 weed mr. jhr. van Citters als voorzitter opgevolgd door zijn voorgan ger, den heer mr. C. J, Picke, die nu bleef tot 1885. Door bladerende zien wij in 1877 een ledental van 2400 genoemd. Het was toen dat de vroeger zoo winstgevende mee krapcultuur te niet was gegaan. In 1878 EEN TIKJE CREME... een borstel op en neer 'tlsofgetoovert.want een glans siert Uwe schoenen weer. I lezen wij voor het eerst van besprekin gen over coöperatieve suikerfabrieken. In 1877 en volgende jaren begreep men beter dan thans, dat men juist in tijden van malaise zich vereenigen moet om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bie den. Wij lezen ook van pogingen tot ver betering der zuivelbereiding en van den veestapel in het algemeen en wij lezen' namen van de heeren P. F. Fruijtier en H. J. E. Gerlach van St.-Joosland. In 1885 werd de heer Picke als voorzitter opgevolgd door den heer mr. Jacob Moo lenburgh en wel in een vergadering te Tholen gehouden. Het was in die jaren, dat vooral ook de vraag van al of niet verplichte hengstenkeuring een onder werp van bespreking uitmaakte en ver schillende reglementen rakende de paar denfokkerij werden vastgesteld. In 1889 kwam er groote verandering in de leiding van de maatschappij, wat in die moeilijke tijden niet gewenscht was. Wijlen den heer Volkrijk Liebert werd als penning meester opgevolgd door den heer J. J. van Weel, die dit tot 1909 zou blijven, terwijl de heer Snijders het secretariaat nèésdegtfê',ën''de Tieer I. G. J. Kakebeeke thans inspecteur van den landbouw, secre taris werd tot 1893. Het was in 1892, dat toen wijlen de heer Moolenburgh werd opgevolgd als voorzitter door den bij vele leden nog in herinnering voort levende mr. P. C. J. Hennequin, destijds vice-voorzitter. Toen in 1893 de heer Ka kebeeke rijkslandbouwleeraar w'erd, be noemde men den heer C. A. Vorsterman van Oyen tot secretaris. Het was in dit jaar, dat ook te Tholen het 50-jarig be staan werd herdacht met een historisch overzicht van den voorzitter. De volgende tientallen bladzijden, die nog naast ons liggen, behandelen de ge schiedenis van de eerste 20 jaar onzer eeuw, de jaren van groote opbloei der maatschappij, door het actief gaan deel nemen aan de werkzaamheden door vele met name genoemde jongeren, allen bijna nog actief mede werkende in hoofd- of afdeelfngSbestuur, in een of meer der tal rijke commissies. Maar ook komen daarin voor de talrijke moeilijkheden, die de vreeselijke wereldoorlog bracht, Welke echter voor de Z. L. M. een toename :n leden tot 9000 toe tot gevolg had. Deze feiten liggen voor zeer velen nog versch In het geheugen. Wij meenen ons dan ook nu tot enkele daaraan te moeten bepalen en herinneren er aan, dat de heer Hennequin in 1909 als voorzitter werd opgevolgd door den heer mr. H. Moolenburgh, die echter reeds in 1910 door den dood aan de Maatschappij werd ontrukt. De heer Vorsterman van Oyen nam in 1909 naast het secretariaat ook het penningmeesterschap voor zijn reke ning, toen de heer van Weel bedankte Het was ook in dat jaar dat men 't eerst den naam van den heer Tj. B. E. Kieistra hoofde, die toen assistent-zuivelconsulent in Zeeland werd. Tot opvolger van den heer Moolenburgh was de heer J. H. O. Dominicus als voorzitter gekozen. In 1915 ontviel de heer Vorsterman van Oyen aan de maatschappij, de heer Die- leman stelt den stoeren werker ten voor beeld aan 't tegenwoordige geslacht. Zijn opvolger was de heer Kieistra, die nog steeds zijn groote krachten aan de maat schappij geeft, die, zooals de heer Die leman zegt, de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. In 1916 overleed de heer Domimcus en werd als .voorzitter opgevolgd door den heer jhr. J. van Vredenburch, die in 1920 toen hij zich buiten het land vestigde den voorzittershamer overgaf aan den heer Dieleman. Het overzicht, waarvan wij hopen, dat het in druk zal verschijnen, opdat ieder landbouwer in Zeeland en verder ieder, die belang stelt in den Landbouw en in de voor hem zoo krachtig werkende Z. L. M. het zal kunnen le en. ook het laatste deel waarin de voorzitter op de hem eigen krachtige wijze zich tot de leden en nog meer tot de niet-leden richt om hem tot steunen van de Z. L. M. op te wekken, opdat onze schoone pro vincie tot den grootsten bloei zal komen omdat men zijn eigen welvaart en die van het algemeen daardoor bevordere De heer Dieleman roept hen toe: Keer terug tot plichtsbesef, tot geloof aan een levensdoel. Dat hebt gij noodig. Dan zul len straks uwe velden Weer weergalmen van blijde klanken, dan zal met vreug de en niet al zuchtend en morrend, maar het hoofd omhoog en het vurig oog trouw - ziend in dat des anderen uw arbeid Wor den gedaan en U wel gelukken. Dan zal Z. L M. het heerlijk vereenigings- punt zijn, waar alle krachten en gaven van geest en intelligentie zich concentree- ren. Vervolgens bracht de voorzitter zijn jaarlijkseh verslag uit over den toestand van den iandlbouw en de werkzaamhe den der maatschappij. In het verslag over 1921 werd reeds opgemerkt, dat de Iandlbouw een min der gunstigen tijd tegemoet ging. Iq 1922 is de economische inzinking zoodanig ge worden, dat menig landbouwer zijn boe ken met verlies heeft gesloten; het is met te zeggen of de crisis zijn groot sten omvang reeds heeft bereikt, c^och wel, dat hij nog geruimen tijd zal voort duren; zulks door de valuta-misère en de verminderde binffenlandsche koop kracht. Op de buitenlandsche markt neemt de concurrentie zeer toe en cPe invoer wordt bemoeilijkt. Aan de hand van cijfers toonde spr. aan, dat de prij zen belangrijk minder waren dan in 1921 en dat er in 't algemeen een wan verhouding is ingetreden tusschen de pro ductiekosten en den verkoopprijs van het product. Ook wees spr. er op, dat niet tegenstaande de prijsdalingen, toch de consument veel voor verschillende pro ducten als aardappelen, vleesch en brood bleef betalen. Het voornaamste voor de landbouwers is opheffing van belemme rende bepalingen en vrijheid van arteid. De weersgesteldheid is gedurende het af- geloopen jaar van dien aard geweest dat die oogsten der verschillende pro ducten nogal uiteenliepen. Behalve van de haver, waren de opbrengsten der gra nen behoorlijk. Erwten en boonen had den veel van het slechte weer te lijdien. Zaden werden over het algemeen wemig verbouwd, alleen blauwmaanzaad aanmer kelijk meer dan in 1921. De vlascul tuur is evenals in 1921 groolendeels mis lukt. Aardappelen werden buitengewoon veel verbouwd; de prijzen waren onvol doende; den laatstcn tijd gingen die der bonte en blauwe wat omhoog, daar die nieuwe door het natte weer niet vlug waren. Suikerbieten werden minder ver bouwd dan in 1921. De contractprijs was laag naar verhouding van den suiker prijs; door dien hoögen suikerprijs zullen de aandeelhouders der coöperatieve fa brieken goed uitvaren. Zaaiuien werden veel verbouwd, maar bleven voor een groot deel onverkocht en gingen den mestput in. Mangelwortelen hebben veelal een flink beschot gegeven. Roode klaver is voor een groot deel mislukt, vele perceelen moesten worden omgeploegd. De graslanden ontwikkelden zich uiterst lang zaam. Hooi was er weinig en was hoog in prijs. Omtrent het optreden van plan tenziekten in 1922 vallen geen bijzon derheden le melden. Ofschoon de oogst van appelen en peren over het algemeen goed was, waren de financieele resulta ten Voor de fruitteelt niet schitterend), omdat Zeeland op fruitgebied Duitschland te veel mist als afnemer, het zoeken van afzetgebied naar andere landen, wordt bemoeilijkt door de slechte verpakking en sorteering, die o>k in Zeeland nog te veelvuldig voorkomt. Daarin moet vol- spr. ten spoedigste Verbetering ko men. Wellicht dat een Rijkskeur in deze bevorderlijk kan werken. Al neemt het gebruik van fruit toe dit komt voor een groot deel aan de zuidvruchten ten goede. In 1922 werden b.v. 4 maal zooveel si naasappelen ingevoerd dah in 1921. De groenteteelt was door die lage prijzen weinig rendabel, doch niet zoo slecht als in de exportcentra, waa^ van een nood toestand der tuinders kan worden ge sproken. Uitvoerig stond spr. stil bij de paar denfokkerij. waarvoor 1922 slecht is ge weest, alleen in Mei werden ten aan tal mernën tegen bevredigende prijzen verkocht en m het najaar een 18-tal heng sten naar Tsjechovv-Slowakije, doch jonge dikwijls zeer goede dieren, zijn in grooten getale tegen lage prijzen voor de slacht bank verkocht. Een en ander maakt, dat velen niet mee- fokken, dan voor ge bruik noodig is en minder goede, en dus goedkoopere dekhengsten werden bruikt. De overheid mag zich dan ook nog niet van steun der fokkerij onttrekken en spr. hoopt, dat de staten dit zullen be grijpen als zij binnenkort weer over sub- sidieering der paardenfokkerij zullen heb ben te beslissen. Een 700-tal merriën werden opgeno men in boek A. een 500-tal in B van het Nederl. trekpaarden stamboek. Het aangeboden aantal veulens liep met een 400-tal terug en kon de 2400 niet halen. Dit jaar zijn slechts 600 merriën opge nomen, terwijl nog geen 2000 veulens zullen worden ingeschreven. Op verschil lende tentoonstellingen maakte de Zeeuwsche fokkerij een goed figuur. De gezondheidstoestand van de paarden was goed. Inzake de rundveehouderij deelde de voorzitter mede dat de belangstelling daarvoor opleeft, op hel gebied van melk- controle blijft nog vee! te doen. Jam mer, dat jonge fokstieren uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in andere deelen der provincie niet gereder aftrek vinden. De melk- en boterproductie was matig, de prijzen waren lager dan in 1921; de prijzen van melk- en kalfvee waren zeer goed. Inzake de schapenhouderij wordt erop gewezen, dat de lammeren in Juh zeer onder de droogte leden. In 1922 werd met de stamboekhouding begonnen en werden de eerste goed overwogen slap pen op dit gebied gezet. De varkensfok- kerij was zeer rendabel en breidde zich dan ook sterk uit, evenals de mesterij. Jammer, dot de varkenspest vooral op Schouwen, zeer gevoelige verhezen bracht. Op het gebied der geitcnfokkerij Mijft Zeeland een leidende positie innemen De belangstelling voor de vertetering van den pluimveestapel is zéér toenemende; al b'ijft er no® veei te verbeteren en veel te doen voor den georganiseerden afzet van eieren De koop- en pachtprijzen der landerijen zijn in deze provincie zoo langzamerhand wel een 10 tot 20 vo gedaald, doch dc daling is nog steeds niet evenredig met de thans geldende prijzen der produc ten. Vooral bij verhuring van kleine per ceelen worden nog vaak tc hooge prij zen besteed. Het blijkt nu, dat de Z.L.M. zeer juist heeft gedaan door te waar- schuwen tegen het dure koopen en ver pachten. Het arbeidsloon was eind 1922 10—25 O» lager dan in 1921. Vervolgens kwam spr. tot de werk zaamheden der Maatschappij, waarvan het meeste ook in het orgaan of in den almanak is opgenomen. Hier zij alleen gemeld, dat de Z.L.M. op velerlei gebied actief was, vee'.al in samenwerking met het Kon. Ned. Lond- bouw-comité. en dat haar werkzaamhe den zich uitbreidden over een groot aan tal onderwerpen Ook met het gewestelijk bestuur hield de maatschappij voortdu rend voeling. Gememoreerd wordt het werk der commissies voor het pachtwe zen, het belastingwezen, dc ambachtsta- rieven, de werktuigencommissie, die ter bestudeering van den 8rteidstijd. Van het door spr. genoemde werk van het secre tariaat, melden wij dat inzake het onder ling brandverzekermgswezen. het land- bouwtoekhouden, den gemeenschappelij- ken verkoop van eardappelen. Nog wor den mededeelingen gedaan betreffende de cursussen op verschillend gebied, en de premiekeuringen, alsmede over de ge- wassenkeunng, die nu ook weer veel belangstelling trok en tenslotte over het verkoopbureau. Het ledental is volgens de mededee- ling van den voorzitter teruggeloopen tot ruim 5800. Van vermindering is geen sprake op Schouwen en Duiveland en Walcheren, het sterkt is zij op Zuid- Beveland en m den kring Axel. Als mo tief geldt veelal de hooge contributie, die echter slechts tusschen een paar cen ten en een paar dubbeltjjes per week va rieert en waarvoor men in het eerste geval zou kunnen verteren een middel matige sigaar in het laatste een kop kof fie en een glas sWor per week. Nieuw* afdeelmgen werden opgericht te Ritthem en te Kamperland. Schouwen geeft een uitstekend voorbeeld met zijn slachtver- zekenng, gezamenlijke aankoop van steen kolen, enz. Spr. eindigde met een zeer krachtige opwekking ook in deze tij den zijn steun te zoeken bij krachtige organisatie, goed onderwijs enz. Door een commissie uit'den kring Tho len werd daarna geadviseerd tot goed keuring der rekening over 1922, aanwij zend een nadeel'g slot van f 437,56?'. Vervolgens kreeg de heer J. C. Dortst, consulent voor de plantenveredeling van de Friesche Landbouwmaatschappij het woord voor eene inleiding over de aard- appelcultuur in de Friesche kleibauw- streek. De kleibouwstreek loopt als een bree- de strook langs de Noord- en Noordwest kust van Friesland en neemt ruim een ijfde deel van de geheele oppervlakte beslag. De grond bestaat u't zeeklei, uiteenloopende van lichten zwavelgrond tot zware klei. Van het bouwland wordt 40 pCt. gebruikt voor dé aardappelcultuur. Vergeleken met Tholen en St.-Philipsland 1 (waar 20 pCt. aardappelland is) komen dus in de Friesche kleibouwstreek naar verhouding tweemaal zooveel aardappe len voor. Zij zijn daar de hoofdbron der Inkomsten en aan de teelt wordt veel zorg besteed. Spr. wees op de in Fries land gevolgde methoden, die afwijken die op Tholen en waarvan toepassing of proefneming gewenscht zijn. 't Land wordt geploegd op smalle akkers, die door voren zijn gescheiden. De akkers zijn 2,25 2,50 M. breed en bieden ruimte voor (soms 5) rijen planten. De vlak bolle ligging van het land maakt, dat de grep pels naar beide kanten goed kunnen af wateren. De voordeelen van de smalle akkers zijn: a. vlugge afwatering; b. gebruik kunnen maken van de greppels als pad voor mensch en dier, waardoor de groeiplaats zoo weinig mogelijk be treden wordt; c. dat in jaren van aard appelziekte het bovenste gedeelte van den bouwvoor spoedig bevrijd is van het over tollige water, waardoor minder zieke knol len ontstaan. Door de uitbreiding van de aardappelcultuur heeft men niet veel keu ze in de voorvrucht, de meest geliefde is vlas met witte klaver als óndervrucht, die in het najaar of voorjaar wordt on- dergeploegd. Veelvuldig wordt gebruik ge maakt van stalmest, terwijl onder de kunstmeststoffen ammoniaksuper (7—9) een belangrijke plaats inneemt. Verder heeft men op vele plaatsen zeer gunstige resultaten verkregen met kaFbemesting, ook op zwaardere kleigronden. Zoowel vroege als late variëteiten worden alge meen voorgekiemd en wel in z.g.n. aard appelbakken, vervaardigd van latwerk, zoodat er eenige op elkaar kunnen staan, die dan geregeld worden afgewisseld, be ter gezegd, omgewisseld, om gelijkmatige kieming te verkrijgen. Tegen te hooge temperatuur en te veel vocht dient angst vallig gewaakt, aangezien dan lange, teere spruiten ontstaan. Alleen wanneer men een snellen groei wenscht, worden de aardappelen wel eenige dagen in de koe stal gebracht. Meestal worden de. bak ken vóór het poten eenige dagen in het licht geplaatst, waardoor de kiemen ster ker worden en bij het poten minder ge vaar loopen voor beschadig:ng. De be langrijkste voordeelen van het voorkie- men zijn: a. vlugge, gelijkmatige op komst; beschadigde knollen en knollen met zwakke of naaldvorm'ge spru'ten worden verwijderd, waardoor reeds bij het uitpoten een soort select:e plaats kan vinden. Ter voorkonrng van aardappel ziekte wordt veelvuld'g gesproeid inet Bourgondische pap (kopervitriool en wa- tervrije soda), zulks ook bij eenigszlns ongunstig weer. De Friesche pootaard- appelen mogen rch reeds lang in een goeden naam verheugen en reeds lang men aan het veredelen ervan bezig, wat vooral door de keuring te velde wordt bevorderd en door ontsmetting van het pootgoed, hoofdzakelijk tegen Rhe- zoctonia. In 1922 werden ruim 10.000 H.L. pootaardappelen ontsmet, waarvoor subl;- maat door bemiddeling der Friesche Mij. van Landbouw werd verstrekt. Waar een pootaardappel een zeer lastig handels artikel is, houdt de Mij. ook toezicht op het goedgekeurde product, dat u'tsluitend geleverd mag worden aan de Friesche Coöperat!eve Handelsvereenlging, waar door de weg van verbouwer naar afne mer onder contróle staat. Toen in 1919 dit stelsel werd ingevoerd, voelden meer dere landbouwers zich beperkt in hun vrijheid, terwijl verder ook verschillende handelaren hun belangen zagen geschaad Deze twee omstandigheden hebben er toe geleid, dat door de handelaren een keu- vngsdienst in het leven is geroepen. Be ha. ve goedgekeurde aardappelen werden nog groote hoeveelheden verhandeld van niet goedgekeurde of afgekeurde poot- aardappelen, waaronder er zijn aange troffen, die uit Zuid-Holland naar Fries land waren gebracht. Het luk raak koo pen van Friesche pootaardappelen is dus liet zonder risico. Spr. wees ten slotte op de instelling van een kweekveld in 1920 te Engelum. Er is nog niets mede te deelen betreffende bepaalde u'tkom- sten, maar wel mag het kweekveld wor den aangehaald als voorbeeld hoe door f oede organisatie en met geringe indivi- ueele opofferingen van een groot aantal verbouwers, instellingen kunnen worden n het leven geroepen, die door den een ling moeilijk tot stand kunnen worden gebracht. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. 27|Junl. Door den Kinder rechter is op 15 Juni veroordeeld W. D., 16 j veldarbeider, wonende te Brouwers haven |tot lj t.s voorw., met een proeftijd van 3 j wegens het misdrijf bedoeld bij art. 247 W. v. Str. Eisoh 1 j t.s. ▼oorw. Proeftijd 3 jaar. Door de Arrond.-Reohtbauk zijn 26 dezer veroordeeld: M. de V19 j., veldarbeid.ir wonende te Ouwerkerk tot 10 b s. 10 d. h wegens mishandeling. Eisoh f 10 b. s. 10 d. h. A. P., 39 j landbouwer, wonende te St -Maartens dijk; tot 1 w. gev., wegens'1°. eenvou dige beleedigingaangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige nitoefening zyner bediening, 2*. eenvou dige beleedigingaangedaan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, tweemaal gepleegd Eisoh f 60 b. s 60 d. h. J. O, 38 j. landbouwer, wonende te Dreischor, in hooger beroep tot f 25 b. s. 25 d. h., wegens als bestuurder van een motor rijtuig waarmode over een weg of een rijwielpad wordt gereden, niet telkens een signaal geven met den hoorn, wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vordert Eiaoh bevestiging vonnis Kan tonrechtermet uitzondering vrd de opgelegde straf en te bepalen op f 40 b. s. 40 d. h. VrijspraakJ. 8. 50 j.schipper ea viescher, wonende te Zlerikzee, in hooger beroep beklaagd geweest van zonder houder te zijn van de gedrukte of met inkt geschreven vergunning van den rechthebbende, visschen in de Zeeuwsohe Stroomen op eene plaat» aan anderen Iq uitsluitend gebruik gegeven. Eisoh f 1 b. s. 1 d. h. POST EN TELEGRAPHIE. Ook in dit jaar zullen geen leerling- telegrafisten en leerling-kaDtoorbedien- den in dienst genomen worden. AANBESTEDINGEN. Da Rijkswaterstaat heeft het inaken van de bandeken langs de voorhaven van de Maas met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den aaDleg van het Maas-Waalkanaal, raming f 102 0G0, gegund aan Nioolaas van der Linde te Scharen dyke en Marinus van de Velde te Bruinlase voor f86.700 ONDERWIJS. Bij het te Goes gebonden eind« examea R. H. B. S. met 5-jarigen cursus slaagde o. a. mej. J. j. de Looze CAd —Bij het op Vrijdag te Arnhem gehouden examen machmeschrijven, be haalde mej. C. Duvalois, alhier, 't diploma Benoemd tot Hoofd der Openbare Lagere 8chool te Zoncemalre. de heer C L. Hack, Onderwijzer te Zlerikzee. OUD-VOSSEMEER Mej. P. J. Snijders alhier Is benoemd tot tydelyk onderwijze res aan de o. 1. sohool te Bt.-Annaland. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. HeroepeDTe Wyk by Duurstede W. A. M- Kalkman te Werkendam. Te Zwammerdam K. Hlelkema te Kampen. Te Workum, G. de Vries te Stedum. Dinsdag w&b het 25 jaar geleden' dat ds J. H. Grottendleok H.F.Wz., Evang. Lath, predikant te Dordrecht zijn Intrede in die gemeente deed. Na op 10 Deoem- ber 1893 te Zierikzee de evangeliebedie ning aanvaard te hebbeD, stond hij vervolgens te Maastricht en dient sedert 26 Juni 1898 zijn tegenwoordige ge meente. ZONNEMA1RE- Benoemd tot voor zanger de heer J. van Nieuwenhuize. Geref. Kerk. Beroepen: Te Naarden J. E. Vonken- borg, em -pred. te Amersfoort. Te Twyzel E. Donma, oand. te Den Haag. Te Sexblerum J. van Loo te Mijdrecht. Te Wanswerd o.a. T. L. Kroes te Workum BedaDkt: VoorNieuw-Vennep J. Ubbels te Varssoveld. Voor Koog-Zaand(jk J. Gccde te Westzaam. TAN HEINDE EN VER. Uit Atlanta (Georgia) wordt ge meld, dat daar dezer dagen ln het huwelijk la getreden de bekende multl- mllllonnalr mr. Asa G. Candler, oud 72 aar, met zijn stenotypiste mits May Ragi, ond 18 jaar. In de haven van Ostende is een Rngelsohe motorboot .Flame" binnen- geloopen, die onder bet bevel van een vrouw staat: Miss Deck. Sinds 8 maan den is zij reeds kapitein van de .Flame", die nu op weg ls naar Gent om een lading macadam ln te nemen. Cbineesohe roovers hebben op nieuw een aanval gedaan op een trein. Onder bedreiging met revolvers beroof den zij de passagiers. Te Brooklyn (Ver. 8taten) zijn 6 menschen gedood en 40 gewond, door dat 2 wagons van den viaduotspoorweg van het viaduct stortten ln een van de drukste straten dier stad. De onlusten ln Albanië zijn ge ëindigd, nadat de opstandelingen uiteen waren gejaagd. De leider der opstan delingen snon velde. Al het vee, dat reeds ln't Italiaan «che hooggebergte weidde, is grootendeels van honger en konde omgekomen. De soh&de daardoor aan den veestapel toe gebracht wordt op mlllloehen Ure ge schat. In het Britschd .Lagerhuis var- klaarde Baldwin dat er voor Engeland geen roden bestaat om te potesteeren indien de zegels der alooholvoorraden op Brltsohe schepen binnen de Ameri- kaansche territoriale wateren worden verbroken. Te Elsleben zijn Zondag oommu- nlatlsohe arbeiders en een afdeeling van de nationalistische organisatie Stahlhelm handgemeen geworden. Zeven nationa listen en 19 communisten werden ernstig gewond Een communist ls aan zijn •wonden overleden. Het sohljnt thans met de Ameri- kaansohe hittegolf alweer gedaan te zijn. Het weer is ln de Oostelijke Staten weer koel. Sir Herbert Samnel, de Hooge Commissaris in Palestina, zon van plan z(jn af te treden, indien de Brltsohe regeerlng niet duidelijk baar voornemen uitspreekt haar Zionistische politiek door te voeren. De Observer publiceert in vertaUng den tekst van een geheim rapport van don Fransoben hoogen commissaris ln Rijnland, Inzake de afscheidingsbeweging in Rijnland. De Fransohe regeering loochent het bestaan van dit rapport.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2