B IJ VOEGSEL behoorende by de van Try dag 22 Juni 1923, no. 10943. BUITENLAND. De uitbarsting van de Etna. 't Langzaam, doch onophoudelijk voort schrijden van den lavastroom van de hel lingen van de Etna levert nog steeds een verschrikkelijk tooneel van verwoest'ng op. De vuurstroom heeft thans een breedte van ongeveer 400 K.M. en een hoogte van ongeveer acht meter bereikt. Hij legt per uur ongeveer twint'g meter af, terw'ijl het vloeiende deel der lava alles met z:ch medesleurt, zoodat de zich voorwaarts bewegende massa's op vele plaatsen 20 M. hoog zijn. De lavastroom beweegt zich in de richting van Castiglioni, welk sta tion reeds verwoest is. De stroom be weegt zich op den naar L'nguaglossa lei denden landstraatweg steeds verder. Menigmaal gelooft men, dat de lava tot staan is gekomen, doch plotsel'ng kruipen de vuurmassa's weder des te onstuimiger voorwaarts. Groote eiken- en beukenbos- schen, evenals uitgestrekte hazelnoot- en amandel-aanplantingen zijn verdwenen. Het station van Cerro is eveneens vernield. Alle landerijen van het stadje Lmguag- lossa zijn thans bedolven. Te midden van het onheil zijn de beide bevolkingen van Lmguaglossa en Castiglioni tengevolge van een uit bijgeloof geboren legende met elkaar slaags geraakt. De bewoners van Linguaglossa hebben den herdersstaf van hun schutspatroon onder psalmgezang den lavastroom tegemoet gedragen, in het ge loof den stroom daardoor te kunnen tegen houden. De bewoners van Castiglioni vreesden echter, dat de lava door het aan geroepen wonder naar hun gebied zou worden afgeleid en trokken daarom naar Linguaglossa om den herdersstaf van den schutsheilig van deze stad te verwijderen. Hierbij geraakten de bewoners met elkaar slaags. De Etna heeft in den loop der eeuwen herhaaldelijk „gewerkt" met de meest noodlottige gevolgen. De eerste uitbar stingen gaan tot het ijstijdperk terug, ter wijl de eerste eruptie, wtelke te boek is gesteld, in 1169 geschiedde en den dood van 15000 menschen veroorzaakte. In 1669 had wederom een uitbarsting plaats, ter wijl in 1852 de vulkaan gedurende negen maanden werkte. Daarna kwam het m 1865, 1879, Ü886, 1892, 1899 en het laatst m 1910 tot uitbarstingen. Het verval va» Europa De gewezen Italiaansche minister-presi dent Francesco Nitti, de schrijver van „Het vredelooze Europa", heeft in een nieuw wieck zijn strijd tegen de vredes verdragen en het resultaat van den arbeid der vredestichters van- 1919 voortgezet. Van dit nieuwe Werk is, al eenigen tijd geleden, een Nederlandsehe vertaling ver schenen van de hand van den heer J. J. Bruna (A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij., Lei den). Deze Nederl. uitgave van Nitti's jongste werk, Waarvan de aankondiging door verschillende omstandigheden is ver traagd, wordt Ingeleid met enkele woor den door het Bestuur van het Genootschap voor Zedelijke volkspolitiek. Scherp is on getwijfeld het mes, dat door Nitti wordt gebruikt Dat blijkt al dadelijk uit het voorbericht, dat Nitti aan deze Nederl. vertaling doet voorafgaan en waarin hij zich nadrukkelijk tot het Nederl. volk wendt. En de strekking van zijn werk geeft hij dan aan, door er op te wijzen, dat na den oorlog geen vrede is geko men, maar een nog slechter oorlogstoe stand, „omdat Frankrijk er aanspraak op maakt met nog grooter geweld en veel grooter hardheid de heerschersdroomen te verwezenlijken, dan aan Duitsche be doelingen worden toegeschreven. Alle lan den, die de Fransche politiek volgen, zijn bezield door denzelfden geest. Om van andere niet te spreken, zij volstaan met een verwijzing naar Polen, België, Tsje- cho-Slowakije, Roemenië, Joego-Slavië." Na den grooten oorlog, „waarvoor de schuld met lompe aanmatiging in de trac- taten geheel Is toegeschreven aan de over wonnenen, hoewel elk der overwinnaars zijn aandeel in de verantwoordelijkheid daarvoor heeft te dragen, gaat ononder broken en op verschrikkelijke wijze de reeks der dwalingen, der geweldenarijen, der misdaden vóórt". Dit aan te toonën is het doel van Nitti's boek. Het is een strijdschrift tegen de Fcansche staatkunde in de eerste plaats, tegen een politiek, die naar het oordeel van den schrijver „een doorloopend ge vaar beduidt voor het leven van Europa en van zijn beschaving". Bij de beoordee ling van hetgeen geschied is en nog ge schiedt, moet men, zegt Nitti, steeds in het oog houden, dat de vredesverdragen, zooals Clemenceau verklaarde, „niets an ders zijn dan het middel om den oorlog voort te zetten". Reeds In zijn voorrede tot de Nederland sehe vertaling Zet Nitti zijn meeningen te dezen aanzien vrij uitvoerig uiteen en tevens wijst hij hierin met verschillende aanhalingen en verwijzingen op de felle propaganda, die de haat onder de Euro- peesche volken levendig moet houden, en moet aanwakkeren en op de onmogelijk heid om de Duitschers, „de grootste sa menhangende ethnografische eenheid van Europa", „ijverig, werkzaam, taai ras", te vernietigen. Er is geen menschelijke kracht, die op den langen duur de Duit schers in dienstbaarheid houdt, het voort durend geweld tegen hen heeft geen an der gevolg dan dat het hun haat stimu leert en een steeds onstandvastiger karak ter geeft aan den vrede. Zonder dat men er in slaagt Duitschland te vernietigen, geeft men aan het leven van Europa een doodelijk gif". En wat men op de conclusies in dit strijdschrift ook hebbe aan te merken, welke bezwaren men tegen verschillende gevolgtrekkingen van den schrijver ook moge hebben, aan de juisthe-'d van de hier gec'teerde uitspraak is zeker niet te twijfelen. Slechts door een streven naar de verzoening der volkeren, door weder- zijdsch begrijpen en vergeven, zal de vrede in Europa kunnen worden verze kerd, door een polit-'ek van wraak en wantrouwen roept men de ernstigste ge varen voor de toekomst op. Door uiteen te zetten wat naar zijn meening de w^arhe'd is, hoopt Nitti bij te dragen tot het vormen van mentahte't, die de volken voor den waren vrede toe gankelijk zal maken. B INN E NLAND Middenstandscrediet- Blijkens het eindverslag over hel wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VUB der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1923 hadden vele leden tegen dit wets ontwerp ernstig bezwaar Zij zagen daar in een zeer gevaarlijk precedent. Des te meer bezwaar hadden zij tegen deze "Sfeunverleening omdat zij geschiedt aan banken waarvan de leiding, naar men meende te weten allesbehalve onberis pelijk is geweest. Dat deze banken echte middenstandsbanken zouden zijn is bo vendien niet juist. De bank te 's Hert3- genbosth txv. voedde een soort bank- poliliek; zij heeft emissies gedaan, lee ningen geplaatst aan keken, kloosters en krankzinnigengestichten en zich in Markenspeculat'es begeven. Voor dade lijk opvorderbarc deposito's werd 5 pet. rente gegeven. Op verschillende plaatsen werden bijkantoren gesticht op veel te grooten voet met directeuren, met uit deskundige kringen. Zelfs de directie der centrale banken was niet in vakkundige j handen, Voorts merkten deze leden op j dat deze banken uitsluitend ten behoeve van een deel der middenstand werkten. Slechts aan Roomsch-Katholieken werd crediet gegeven. Aan den anderen kant werden de R.-K. middenstanders naar deze banken gedreven- Een deel dezer leden achten dit optreden niet sympa thiek, daar het de verdeeldheid onder de bevolking bevorderde; een ander deel had tegen dit separatisme geen bezwaar mits dan ook de gevolgen daarvan dx>r de deelnemers zelf werd gedragen. Enkele leden hadden prineipiëele be denkingen tegen lederen steun aan ban ken door de regeering. Andere leden waren van oordeel dat het wetsontwerp aanbeveling verdient. Zij merkten op dat de Algemeene Centrale Bankvereemgmg voor den Middenstand zelf tweemaal door de regeering is geholpen. Ook de tuinders zijn met crediet ge- stëund. Sommige leden meenden, dat deze aan gelegenheid opnieuw aantoont, hoe nood zakelijk het is, dat het geheele bankbe drijf onder regeermg3toezicht komt. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt tegen de overhaaste wijze, waar op deze aangelegenheid op verzoek der regeering moet worden behandeld. Dit bezwaar werd des te sterker gevoeld, omdat de regeering een blanco crediet vraagt. Kan niet een bepaald bedrag in het wetsontwerp worden genoemd, al thans een maximum, later, zoo noodig, bij de wet te verhoogen? Ook dienden de verstrekte inlichtingen te worden aan gevuld. In dit verband werden een aan tal vragen gesteld. Eenige leden vroe gen of de regeering eenigen tijd wist dat de toestand van deze banken niet in orde was? Zoo ja, had dan het pu bliek niet eerder moeten zijn ingelicht? Enkele leden wezen er in dit ver band op, dat het zeer de aandacht had getrokken dat op een vergadering van iniddenstands-eredletinstellingen einde Maart van dit jaar gehouden, aandrang werd uitgeoefend, of de regeermg om het saldo van den post-chèue- en giro dienst tq harer beschikking te stellen. Waren de Hanzebanken reeds toen op de hoogte van haren toestand dan achtte men dezen aandrang zeer afkeuringswaar- dig. De toestand b(j de Hanzebanken. De Credielvereeniging de hanzebank te 's Bosch heeft 't verzoek om surséance van betaling bij de rechtbank aldaar inge diend. j De directie der Credielvereeniging de i Hanzebank te 's Hertogentosch deelt nog het volgende mede; De aanvrage om surséance van beta ling door de Hanzebank te 's Hertogen bosch heeft aanleiding gegeven tot tal rijke berichten en besprekingen in dc bladen, waarin feiten werden genoemd en veronderstellingen worden geuit, wel ke niet altijd met de waarheid in over eenstemming zijn. De directie acht het niet doenlijk en is ook niet voornemens op alle onjuistheden, cue gepubliceerd worden, m te gaan, doch naar aanleiding van haar gestelde vragen, heeft zij ge meend, ter voorkoming van verkeerde indrukken, het volgende te moeten me- dedeelen. Er heeft in de bladen een bericht de ronde gedaan, dal dc Hanzebank „al het geen zij van haar debiteuren te vorde ren heeft, zoowel uit rekening-courant a'.s uit cessie of anderen hoofde, zou heb ben verkocht en overgedragen aan de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Daaruit is blijkbaar de gevolgtrekking gemaakt, dat alle vorderingen op debi teuren door de Hanzebank aan de Boe renleenbank zouden zijn gecedeerd. Dit is volkomen onjuist. Het ga3t hier slechts over een gedeelte dier vorderingen, wel ker overdracht tot dekking tegenover de Boerenleenbank heeft gediend. Da voorstelling is gegeven, dat bij de afdeeling spaarkas duizenden kleine lui den hun spaarpenningen bij stukjes en beetjes trachten, aangelokt door de hoo- ge rente (5 pet.) en de propaganda voor die spaarkas gemaakt, terwijl daaraan de opmerking wordt toegevoegd. dat deze kas intact zo.u zijn en de kleine spaarders daarbij geen schade zouden lijden. Ten aanz'en hiervan werd door de directie opgemerkt dat de rente niet 5, doch 4 pet. bedraagt. De spaarbank vormt geen afzonderlijke naamlooze ven nootschap en maakt één geheel uit met het bedrijf der tank. zoodat de inleg gers op de spaarbank in geen enUelv bevoorrechte positie verkeeren tegenover de andcecrediteuren der bank. Wal voor dezen geldt, geldt ook voor de spaarders, n.l. dat de bank voor hen een regeling hoopt tot stand te brengen, die tevredenstellend zal zijn Dinsdagmiddag had een bespreking plaats met de hoofddirectie van de Al gemeene Centrale Bankvereemgmg voor den Middenstand te Amsterdam over de maatregelen, die genomen zouden kun nen worden, om onze clientèle zooveel te helpen a's de omsta digheden toelaten. De vooruitzichten, bij deze tespreking geopend, zijn bemoedigend. De hulp die verleend zal worden, is er op gericht de Hanzebank lin staat te stellen hare relaties ook onder deze omstandigheden den noodigen finamieelen steun te ver- leenen en die relaties te behouden over haren geheelen werkkring, welke zich, zooals bekend, uitstrekt over het ge heele diocees Den Bosch, het geheele diocees Breda en een belangrijk die'. van het diocees Roermond. Uit Stad en Provinole. De op heffing der Zierlkzeesrhe Rechtbank. Zooals onze lezers reeds in het vorig nommer van dit blad hebben kunnen zien, heeft de Eerste Kamer op 20 dezer het wetsontwerp aangenomen, strekkende tot opheffing o.a. van de arrondissements rechtbank te Zienkzee. Dat besluit werd genomen met 22 tegen 10 stemmen. Waar- om waren er ÏP» leden afwezig Het meerendeel dier 18 afwezigen, miste blijk baar den moed om voor zijne meening uit te komen en om den minister te too- ncn, dat ze van een ande- gevoelen wa ren dan Z.Exc. Hoe menigeen blijkt er nog te zijn, wiens wijsheid door zuinig heid bedrogen wordt. Dé Rechtbank gaat heen en het stiefkind Zierikzee Schouwen—Duiveland wordt opnieuw herinnera 9an zijn positie van ten achter gezet te worden. Met dergelijke ondervinding kan men toch komen in den gedachtenloop van het Gemeentebestuur van Vlieland dat dezer dagen een besluit heeft genomen, door het bericht in dc dagblrden genoegzaam bekend. I De Rechtbank gaat heen na 112 jaren voor Zierikzee en omgeving te hebben uitgeoefend. Op 6 Juni 1811 werd dit lichaam, toen geheeten „rechtbank van eersten aanleg" en vervangende het eeuwenoude college van schepenen, plech tig ten stadhuize geïnstalleerd door den heer Benurd Storm, raaa van het kei zerlijk gerechtshof te Brussel. Bij keizerlijk decreet van 30 April 1811 waren tot leden dezer rechtbank benoemd de heeren Mrs. H. van Adn- chem, president, W. M. de Brauw, rech- 1 ter van instructie en J. M. Mcens, rechter. In die 112 jaren hebben slechts een zestal presidenten zitting gehad. n.l. de heeren Mrs. H. van Adrkhem, benoemd 30 April 1811 tot 1841. overleden; A. J. F. Egter van Wisse kerke, benoemd 7 April 1842 tot 1865. afgetreden; Jhr. M. J. Schuurlfque B eije, benoemd 10 Juli 1865 tot 1886, afgetreden; van Manen, benoemd 30 Juli 1886 tot 1890, raadsheer geworden m het gerechtshif te 's Gravenhage; J. P. Can, benoemd 5 Juli 1890 tot 1919, afgetreden, en S. Triezenbergbenoemd 20 September 1919 tot de opheffing in dit jaar. De rechtbank heeft ven 1811 tot 1867 zitting ten stadhu'zc gehad en van 13 September 1867 tot heden in het te kende gebouw A 344, dat in 1866 door het Rijk voor dat doel van de erven van Jhr. J. F. van Vrijberghe van Wes ten-Schouwen was aangekocht. Prov Stoten van Zeeland. Zomarzitting. Het onlwerp-begrooting 1924 der pro vincie Zeeland wijst in ontvang en uit gaaf f 1,832,769 aan, met een post on voorzien ad f 78.394. Ged. Staten dee- len mee, dal het nadeelig slot van den dienst 1921 aJ f 338,307 geheel is ver werkt in den dienst 1922 en over het batig saldo van laatstgenoemde reken.ng hetwelk vermoedelijk f 278,069 zal bedra gen, nog niet ;s besch!kt. Door het bestuur der Pcav. Zeeuw- sche vereeniging tot bestrijding der t b c. is voor 1924 een subsidie gevraagd van f 6000. Waar dit in 1922 en 1923 f 5000 was en daarvoor in 1921 f 4350 en 1920 f 3,747,60, veezen Ged. Staten dat op dezen voet voortgaande de aanvragen om subsidie allengs hooger zullen wor den en stellen zij voo- f 5000 als grens te beschouwen, en dus ook voor 1924 f 5000 toe te kennen. Ged. Staten stellen voor om voor de jaren 1924 en 1925 aan de Z.L.M. ter aanmoediging der paardenfokkerij .een crediet te verleenen van ten hoogstte f 2500. Daar Ged. Staten meenen, dat er nog steeds behoefte bestaat aan een stoom- bootdienst tusschen Stavenisse en Zijpe eenerzijds en Zijpe en Anna-Jacobapolder anderzijds, stellen zij voor wederom een subsidie van f 5000 voor 1923 te ver- leenen en dit verder tot wederopzeggings toe te laten doorloop en. 1 Ged. Staten stellen voor evenals voor 1923 ook voor 1924 de opcenten op de Rijksbelastingen te bepalen op 50 op op de grondbelasting voor ongebouwde en gebouwde eigendommen; en de per- soneele belasting; 20 op de vermogens- en de inkomstenbelastingen. Evenals voor de najaarsvergadering heeft de P.Z.E.M. ook voor de zomer vergadering van de Prov. Staten een mededeeJmg ingezonden betreffende den stand harer werkzaamheden. Ten aanzien van de noordergroep wordt medegedeeld, dat ook daaraan de noo- dige aandacht voortdurend besteed wordt, doch dat nu eenmaal de electnficatie der Provincie niet gelijktijdig op alle punten verwezenlijkt kan worden. Nu evenwel de centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen in werking is en niet meer in die mate de aandachtige inspanning van alle lei dende ambtenaren der Maatschappij be hoeft te hebben, als zulks in het laat ste halfjaar noodzakelijk was. komt meer tijd beschikbaar om aan deze zieker zeer belangrijke aangelegenheid te wijden. Dit zal in nog meerdere mate het geval kunnen zijn, wanneer de Staten in deze zitting eene definitieve beslissing ten op zichte van de middengroep, d.w.z. een vast plan voor de electnficatie dier groep tot stand brengen. YERKOOPINGEN, ENZ. ZONNEMAIRE, 20 Juni. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alh'er voor den heer C. P. Blom, op den „Huize Wagemngen", In het openbaar verkocht: Paarden voor f1130, f730. f850, f 690, f830, f730, f675, f570, f300, f550, f520, f275, f425, f235, f150, f270, f260; een melkkoe voor f 420, ossen voor f 240, f 255 f215, 255, f280; een vaars voor f180; een kalf voor i 94. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bleiswijk, E. V. J. Jap- chen te Hei- en Boeicop. Te Middel- harnis, A. M. den Oudsten te Dinteloord. -— Te Lettelbert, D. Siemelink, cand. te Groningen. Te Wieringen en te Rotte- valle, J. H. Klein Wassink, cand. te Leeuwarden. Te Tienhoven (U.), G. Barger Ez;, te Antwerpen. Te Tuil, C. E. A. J. Gerrits, cand. tc* Rotterdam. Aangenomen: Naar Poederooijen, A. Prins te Giessendam. Bedankt: Voor Besoyen. J. G. R. Lang- hout te Mijdrecht Voor Scharnegou- tum, J. C. H. Romijn tc Parrega. Geref. Kerk. Beroepen: Te Culemborg, J. E. Von- kenberg, em.-pred. te Amersfoort. Te Bnelle en Tinte, P. van der Spek, cand. te Voorburg. - Te Silvolde-Gendrmgen, H. W. Felderhoff te Zevenhuizen (Z.-H.). - Te Bierum. W. Steunenberg te Heemse. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, B. Meijer te Ierseke. Voor Axel, J. Visseber te Hijlaard. Ds. G. Laarman hoop! 5 Aug. a.s. te Klundert intrede te doen en 29 Juli te Scharendijke afscheid te preeken. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Juni. Zlerlkse*. Ned. Her*. Kerk. Nieuwe Kerk. 's Voorin. 10 ure, dn. de Roode. Kleine Kerk. 'n Voorin. 10 ure,, ds. Steenbeek. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 ure, ds. Hoevers ran Den Haag. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 nre, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 nre, ds. v. d. Molen. Evange lisatie Jeru8l II. 10.30 en 7 ure, Gewone dienst. Kerkwenre. 10.30 ure, ds. Mortier. Serooskerke. 3 ure, ds.Mortier (Deopsbed.) Burgh. 9.30, ure, ds( d. Linden. Renease. 3 ure, ds. Leendertz. Noerdwelle, 10.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 1080 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhugs. Ond- Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Blkerzee. 10 39, ds. Poort en 3 ure, idem (Doop). Geref. Kerk. 10.30 en 3 nre, ds. Laarman. Brouwershaven. 3 ure, dr. Proost Geref. Kerk. 10.80 en 3 ure, ds. Oudzagers van Arnhem. Zonnemalre. 10.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 10.30 en 3 nre, ds. Hoek. Noord gouwe, 10.30 ure, ds. r. Griethugsen- Drolschor. 10.30, ds. v. d. Griend en 3 ure, idem (Bed. lï. Doop). Onwerkerk. 3 ure, ds. Steenbeek. Nleuwerkerk. 10.30, geen dienst en 3 nre, ds. Boogaard (Doop en Orgelcollecte). Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30 en 3 nre, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30 en 3, Leeskerk 6.30 ure, ds. Veldkamp. Geref. Gem. 10.30, 8 en 6.30 ure, Leeskerk. Slr|ansland. 10.80 ure, ds. Waardenburg. Brulnlsse. 9.30, de beer Stelwa, agent van bet Zendeling-Genootschap (Coll. voor de zending) en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, cand. Cremer. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Romegn van Oosterland. Oud-Geref. Kerkt 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Veldkamp. 8t.-Plllpsland. 3 ure, ds. Les (Afscheid). Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Tbolen. 10 en 2.30 ure, ds. Datema (Bed. H. Doop en Cell, kerkgeb.) Geref. Kerk. 10 en 2.30 ure, de heer Vermeer van Haarlem. Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. 8t.-Maartensdijk. 10.30, ds. Keiler en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Oad-VoMêiaeer. 10.80, da. Van Griet huizen en 3 are, Preeklecing. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Staal; 6.30 ure, Preekleziag. Poortvliet. 10.30 en 3 are, ds. Verscheer. Geref. Kerk. 10.30, 8 en 7 are, Leeskerk. Scberpealsse. 9.30, Leeskerk en 2 are, ds. W. J. Keiler. Oad-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Stavenisse. 10.30 en 7.30 are, ds. Moerman, Oad-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 are, Leeskerk. ft.-Annaland. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Moerman (Coll ziekenfonds). Geref. Kerk. 10.30, 8 en 6 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN TER. De „Times" verneemt uit Cairo, dat een vliegtuig, dat Maandagmorgen op steeg, van een hoogte van 100 meter neer stortte en in brand vloog. Alle vier inzit tenden werden gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De tele-autograaf, een uitvinding van Belin, waardoor telegrammen in het zelfde handschrift als 't oorspronkelijke kunnen worden overgebracht, Is op de lijnen tusschen Parijs, Lyon en Straats burg in dienst van het publiek gesteld. Prins Ernst August van Brunswijk- Luneberg, zoon van den laatsten Koning van Hannover, zal de beroemde Welfsche aflverschat verkoopen. Deze verzameling is een der schoonste der wereld. Zij bevat honderden stukken van het meest zeld zame en prachtige zilverwerk. De geheele collectie is meer dan 4 ton zwaar. Sik:, de neger-bokser, is te Parijs voor den rechter verschenen, ten le om dat hij een revolverschot gelost had tegen de zoldering van een koffiehuis; tea 2e omdat hij m een gelegenhe'd op Mont- martre gebokst had met den kellner, di« weigerde hem te bedienen en tevens .Wa gens het beleedigen van de agenten. De president wees hem er op, dat hij goed zou doen wat soberder te leven en geeo gekke dingen uit te halen. Uit den Elzas komen verschillende berichten binnen over den hevigen sneeuw val aldaar. Het heuvelland Is geheel on dergesneeuwd. Bij Saragosa (Spanje) besloten twee broers, welke het over een erfenis niet eens konden worden, het uit te vechten. Bij deze zonderlinge beslissing werden de moeder en een buurman, die de twee heethoofden wilde sche'den gedood ën een der duellanten doodelijk gewond. Een groote Zweedsche vloot zal be gin volgende maand enkele Engelsche oor logshavens bezoeken. De streek van Catania (S'cUië) is onder de lava gezet, die haar loop ter breedte van een K.M. voortzet. De be volking is gevlucht. Het aantal uit het Ruhrgebied u'tge- wezen personen bedraagt naar schatting 50.000. In Noord-Italië is op de Zuidelijke hellingen der Alpen veel sneeuw gevallen; de temperatuur is u'termate koud. Parijs verbruikt per dag ongeveer een millioen kubieke meter water. Daar van dienen 400,000 kubieke meter vosr particulier gebru'k; 350.000 kubieke me ter bronwater en 50.000 gefiltreerd wa ter. De overige 600.000 kubieke meter worden door takken van openbaren dienst en de industrie verbruikt. Het is rivier en artisiseh putwater. Deze geweldige hoeveelheid water is, in het bijzonder in den zomer, nog geens zins voldoende voor de groote stad. Het sneeuwt in de Vogezen, de hoogste toppen liggen onder een dik sneeuwdek. Ook in Bugey. het Am-de partement, sneeuwt het. In Auvergne heeft vorst groote schade aangericht. Volgens een bericht uit Boedapest zou koning Boris van Bulgarije zich ver loofd hebben met prinses Ilena, een doch ter van de koning van Roemenië. De neger Marcus Garney, die zich door zijn volgelingen als „.president van Afrika" het vieren, en die gelden in zamelde voor een „Zwarte Ster-lijn", wel ke de negers uit de Unie naar Afrika zou terug brengen, heeft een deel van dia gelden verduisterd. Hij zal daarvoor wor den gevonnist. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Minnenijd. Een 17-jange kappersbe diende Heeft te Woerden op straat, na een korte woordenwisseling over een meisje, in een daarop volgend handge meen den 19-jarigen werkman Van Ma ren met een dolkmes gestoken, waar door een slagader werd getroffen. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. De dader is in handen der politie. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 21 Juni. Tarwe f 16,25; chevaliergerst f 12; haver f 11; Bruine Boonen f 16; Erwten (schokkers) f 20; per 100 kg.; Hooi per 1000 k.g. f 25. Coflpemtleve veiling Zierlkaee. Velling van 21 Jnni. GROOTE VEILING. KIP EIEREN f 5,—. Dito Barnevelders f 5,70. kleine veiling. KIPEIEREN f 5,— h f 5,60. EENDENEIEREN f 5,60 h f 6,50. GANZENEIEREN f 13,-. KALKOENEIEREN f 8,80 h f 8,50. alle» per 100 Btnki. Aanvoer 4400 itnks eieren. BOTER t 0,70 h f 0,80. Aanvoer 892 pond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5