poca Mutantur, van B. A. Steendijk, Nieu werkerk; 9. 3e pr. Ziga van Rozegaard, van W, J. ten Haaf, Noordgouwe10. 3e pr. Rosa van F. C. v. d. Bout, Nieuwer- kerk; 11. 3e pr. Silva de Zig-Zag, van C. v. Oeveren, Kapelle bij Z.zee; 12. 3e pr. Inna van Groenhil, van S. J. Gast, Dui- vendijke; IS. 4e pr. Folly de Bantum, van J. J. Geluk, Schuddebeurs; 14. 4e pr., Corrie, van J. W. H. van Gorsel, Schuddebeurs; 15. 4e pr. Freya de Ban tum, van J. J. Geluk, Schuddebeurs; 16. 4e ,pr. Lizette van Buitenzorg, van J. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk; 17. 4e pr. Li- zette de Veldzicht, van C. ten Haaf, Zie- rikzee; 18. 4e pr. Judith van A. N. van Langeraad, Ouwerkerk; 19. 5e pr., veu len van C. Padmos, Eikerzee; 20. 5e pr. Elza, van M. A. Mol, Duivendijke; 21. 5e pr., Nella van Maaye, van J. Doeleman Jz., Dreischor; 22. 5e pr. Lina, van J. M. J. v. d. Linde, Dreischor; 23. 5e pr.* Carla, van J. A. de Rijke, Sirjansland 24. 5e pr. Gerda van Rozegaard, van W. J. ten Haaf, Noordgouwe; 25. 5e pr. Vio let de Veldzicht, van C. ten Haaf, Zierik- zee. Nos. 1, 4, 5, 7, 8, 17, 19, 20, 22 hebben tot vader Certain'de Corroy, B 516; Nos. 3, 9, 11, 12, 23, 24, Zig-Zag du Fosteau B 482; Nos. 6, 13, 15, 16, 18, 21, Moustiquaice de Boulant B 647; Nos. 2, 10, Mdustic de Vilt B 856 No. 14 Sam ten Brempt, B 744, én No. 25 Dumas, R 477. Hengstveulens: 1. le pr. Herman van J. A. de Rijke, Sirjansland; 2. 2e pr., Max, van M. A. Mol, Duivendijke; 3. 2e pr., Zig-Zag van Rozegaard, van W. J. ten Haaf, Noordgouwe; 4. 3e pr. Freddy de Bantum, van J. J. Geluk, Schuddebeurs; 6. 3e pr. Zig-Zag, van W-. ten Haaf Hz., Zierikzee; 6. 3e pr. Zig-Zag II du Fosteau, van J. A. de Rijke, Sirjansland; 7. 4e pr. Edison, van Ww ten Haaf Hz., Zierikzee; 8. 4e pr. Zig-Zag, van A. Deist, Zonne- malre. Nos. 1, 3, 6, 6, 7, 8 hebben tot vader Zig-Zag du Fosteau B 482; No. 2 Certain de Corroy B 616; No. 4, Moustic de Vilt, B 856. Jarige merries: le pr., Alaartje van Da rius, B 440, van C. Steendijk, Z.zee; 2e pr., Nora, door Zig-Zag du Fosteau, B 482, van J. C. V. Oeveren, Bettewaerde bij Zierikzee. Jarige hengsten: Een 2e prijs werd toe gekend aan Fleur van Maaye, door Zlg- Zag du Fosteau, B 482, van J. Doeleman Jz., Dreischor. Tweejarige merries: le pr., Caline de Moustiquaire, van L. J. Kosten, Dreischor; 2e pr., Certaine, van J. N. Bouman, Nieu werkerk; 2e pr., Bina, van J. C. v. Oeve ren, Bettewaerde bij Z.zee; 3e pr., Ada de Weyde Line, van C. Steendijk, Nieu werkerk; 3e pr., Nelly, van N. A. Deïst, Dreischor; 4e pr. Alida de Weyde Line, van M. C. Steendijk, Nieuwerkerk; 4e pr. Donum van Tempora Mutantur, van B. A. Steendijk, Nieuwerkerk. No. 1 heeft tot vader Moustiquaire de Boulant, B 647; iNoi 3, 4, 6 (Dessert B 616; No. 2, 7, Certain de Corroy B 516 en No. 5 Zig-Zag du Forteau B 482. Merries met afstammelingen: le prijs, Deesse B 2096 met 3 afstammelingen, ge heel uniform, van L. J. Kosten, Dreischor; 2e pr., Elza de Petit B 128, van J. J. Ge luk, Schuddebeurs. SCHITTEREND RESULTAAT door weinig werk verkregen Diór is de tooverkunst van Erdal in geleden. SEROOSKERKE. Op de geitenkeuring die Donderdag j.l. is gehouden waren 34 geiten voorgebracht. De heeren Zwa german en Sietema traden als keurmees ters op. Aan de geit van den heer J. V. d. Hoek werd de 1ste prijs toege kend1. Nog werden prijzen toegewezen aan S. Berrevoets Wz., F. I. Berrevoets en J. Berrevoets voor de mooiste die ren. Met aandacht werden de leerzame toelichtingen bij de keuringen gevolgd; een en ander was tol aller bevrediging. Nederlandsche Heidemaatschappij. In de 2e week van Juli zal door die Nederl. Heidemaatschappij een excursie worden gemaakt naar Zweden. Het ligt in de bedoeling een tézoek te brengen aan Gothenburg waar m 't bijzonder de boschbouwinzending op de groote Internationale Tentoonstelling zal worden bezichtigd, terwijl verder een bezoek zal worden gébracht aan dé Zweedsche bosschen en het Openlucht museum Skansen bij Stockholm. Strijkgelden. De Bond van Landpachters in Neder land heeft onderstaand adres aan de Eer ste Kamer gezonden: Geeft met verschul- digden eerbied te kennen, de „Bond van Landpachters in Nederland", dat bij Uwe Kamer aanhangig is gemaakt het wets ontwerp tot regeling van het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoo- pingen en verpachtingen; dat. de Bond het indienen van dit wetsontwerp met blijdschap heeft begroet als een eerste schrede op den weg tot bescherming der belangen van den pachter; dat de Bond ontkent, dat het strijkgeld een econo misch nuttige rol zou vervullen, maar meent, dat het én om de economische, èn om de moreele gevolgen afkeuring verdient; dat de Bond de zoogenaamde strijkgeldjagers beschouwt als te parasi teeren op den landbouw, Waar dezen elk jaar groote sommen „verdienen", zonder dat zij in het agrarisch productie-proces ook maar iets bijdragen; redenen, waar om de Bond Uwe Kamer met aandrang verzoekt, het u toegezonden wetsontwerp aan te nemen, dat den pachter tegen den eigenaar beschermt. Stand landbouwgewassen op 15 Juni jl. Het hieronder volgend overzicht van den stand der landbouwgewassen op 15 Juni 1923 is, onder medewerking der Rykslaodbouwconsulenten samengesteld naar gegevens, verstrekt door de oor respondenten van de Directie van don Landbouw en door het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut Het weer in de maand Met en de eerste dagen van Juni vormde een sterke tegenstelling met dat in de twee voor gaande jarentoen dat tijdperk zloh kenmerkte door garingen regenval een groot aantal uren zonneschijn en een hooge temperatuur. Koude en regen kenmerkten wel den voor j aarstij d. Deze weersgesteldheid heeft niet na gelaten haar invloed uit te oefenen op den stand der landbouwgewassen en was in het algemeen daarvoor ongunstig. Het blijkt, dat de wintergewassen, die volgens het oogstberioht van 29 April 1923 een zeer bevredigenden stand ver toonden, het miDste nadeel van de koude en den regen ondervonden; de granen en het koolzaad staan dan ook over het algemeen goed. Meer nadeel ondervonden de zomer gewassen; stambooneu moesten bijna overal worden overgezaaid. Boms tot tweemaal toe, en nog ls de stand sleoht suikerbieten kwamen ook sleoht op en ook voor deze was overzaalen vaak noodzakelijk, waardoor het gewas zaer aohterlijk ls. De aardappelen kwamen onregelmatig op en groeiden langzaam. Ook de uien en het blauwmaanzaad leden van het vocht en de koude. Hot loshouden van den grond on de vernietiging van het onkruid konden niet voldoende plaats hebben, tot nadeel der gewassen. Het gras groeide eorst overvloedig, doch bleef door de koude later eonigs- zins ten achter; tooh is de hoeveelheid hooigras zeer goed tot goed. Ofschoon de tijd voor het hooien ls aangebroken, is het weer voor den hooioogst onge schikt; hier en daar gaat men tot In- kullen der snede over. De stand der ondersoheiden gewassen ls als volgt: Wintertarwe staat goed in Zeeland. Zomertarwe geeft algemeen een goe den stand to zien. Rogge staat overal goed. Wintergerst staat goed. Zomergerst heeft een goeden stand. Haver staat overal goed. Veldboonen. Hiervan is de stand vrij goed. Erwten staan overal vrij goed. Bruine boonen geven overal een vr\j slechten tot slechten stand te zien. Vlas staat matig in Zeeland. Koolzaad geeft overal een goeden stand te zien. Blauwmaanzaad staat matig. Karwy. Hiervan la de stand vrij good in Zeeland. Mosterdzaad staat vrij goed. Aardappelen. Dit gewas staat vrij good In Zeeland. Buikerbieten staan matig. Uien staan matig in Zeeland. Ciohorei. In Zeeland is de stand matig. De Landbouwtentoonstelling te Tholen. De landbouwtentoonstelling te Tholen op 28 Juni a.s. te houden mag op veler medewerking rekenen. Dinsdagavond wordt de vergadering van het H.B. der Z.L.M:. gehouden, ten stadhuize, waarbij het gemeentebestuur de gasten officieel zal ontvangen. Woens dagmorgen van den 27 Juni wordt de al- gemeene vergadering der Z.L.M:. gehou den in de sociëteit „Non Semper" waar aanwezig zullen zijn de heer Benoist, de Fransche Gezant met den handelsattaché, de minister van Binnenlandsche Zaken, Z Ex jhr. Ruys de Beerenbroec-k en de Commissaris der Koningin in Zeeland. Woensdagsmiddags wordt een autotocht rondom het eiland gehouden, waarbij de genoodigden zullen worden ontvangen door het gemeentebestuur van Poortvliet, door het Bestuur der N.V. Waterleiding mij. Tholen aan den watertoren te Scherpenlsse, te Stavenisse op „Vreden- burg" bij den heer H. J. Dorst en te Oud-Vossemeer door het gemeentebestuur. Des avonds gemeenschappelijke maaltijd, waarbij ook onderscheidene autoriteiten zullen aanzitten. 28 Jun. is de dag van de tentoonstelling. Het programma telt 198 inschrijvingen Voor paarden en 155 inschrijvingen voor rundvee, bovendien z'ijn er voor varken3 en geiten en scha pen én pluimvee. De tentoonstelling wordt des morgens 10 uur officieel geopend door den Commissaris der Koningin in Zeeland. Tevens wordt een festival, ge organiseerd door het fanfaregezelschap „Concordia" te Tholen gehouden. Zoowel op bet terrein als te Tholen worden mu zieknummers gegeven en op het terrein en des avonds in Tholen door „Concor dia" concerten gegeven. Des avonds te tien ure een schitterend vuurwerk van 40 nummers als slot van den dag. Extra trammen rijden des morgens van Ber gen op Zoom 10,55, aankomst Tholen 11,30, terwijl des avonds een extra-tram 10,05 vertrekt, aankomst Bergen op Zoom 10,40, een en ander in aansluiting met den laatsten trein naar Zeeland. POST EN TELEGRAPHIE. Plaatsing als Surnumerair. In J923 worden 5 plaatsen als surnu merair der posteryen en telegrafie be schikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor mannelijke candidaten, die ln het bezit zijn van het einddiploma van eene Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus of Gymnasium, dan wel een daarmede gelijkgestelde inriohting van onderwijs, met uitzondering evenwel van de Hoogere Handelsscholen. Een examen wordt van hen nietfgeëigcht: zij worden aan de hand van de op de be doelde eindexamens behaalde punten voor plaatsing gerangschikt. Aanmel dingen moeten vóór 25 Juni 1923 worden gericht tot den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Grayenhage bij een eigenhandig geschreven gezegeld adres, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Als de oan- didaten bulten de woonplaats hunner oudera of voogden gevestigd 2yn, behoort die woonplaats mede te worden vermeld. By het verzoek om plaatslog moet worden overlegd: o. eene geboorte-acte, ton blyke dat de oandldaat op 1 September 1923, op welken datam de opleiding een aan vang neemt, ouder ls dan 17 jaar en zijn 28ste jaar nog niet ls Ingetredenb een bewys van Nederlandsohap; c eene ver klaring van goed gedrag, na 1 Juli 1923 afgegeven door hot bestuur der gemeente, waarin de oandidaat gevest'gd is; d het voorenbedoelde einddiploma; e. deofilol- oole lyst van de op hot eindexamen bi ll aaide punten. Mochten er candidaten zyn, dlo op 25 Jnll a s. nog niet ln 't bezit zyn van bovenbedoeld diploma, dan worden deze nitgenoodlgd zloh In elk geval vóór dien datum op te geven. Zoodra zij hUD diploma ontvangen hobben, behooren zy dit alsdan zoo spoedig mogelyk in to zenden. De oandldaton moeten zyo van gezond lichaamsgestel, vrij van gebreken en bepaaldelijk in het bezit van goede goziohts-, spraak- en gehoororganen. In hoever deze vereiechten aanwezig zyn, wordt door een van Rijkswege aange wezen geneeskundige onderzocht. De surnumerairs volgen, nevens prak - tlsohe opleiding aan post- en telegraaf kantoren, oen oursus van twee klassen te 'sQravtnhagt en worden onderworpen aan een overgang*- en een eindexamen. Een aurnnmoralr, die tweemaal het on derwijs in de eerste klasse van den cursus heeft gevolgd en dan wederom niet slaagt in het overgangsexamen, wordt eervol ontslagen. Als echter het nlet-slagen een gevolg is geweest van langdurige ziekte of verblijf iu militairen dienBt, zal voor de derde maal het onder wijs in de eerBte klasse kunnen worden gevolgd. Dezelfde regeling geldt by niet- slagen voor het eindexamen. Gebrek aan yver, ongeschiktheid of wangedrag kun nen eveneens staking van de opleiding tot gevolg hebben. De but numerairs ge nieten eene jaarwedde van f 1500, en voor eiken dag, dien zy Ingevolge op dracht by behoefte aan hulp op een kantoor aan den vollen dienst deelnemqn, boven en behalve die jaarwedde eene belooning van f 2. Na de gevorderde examens met goed gevolg te hebben afgelegd, worden zy benoemd tot oom mies op een jaarwedde van f2200, welke in 15 jaar kan klimmen tot f 4500. Overigens staan de hoogere rangen by den post- en telegraafdienst voor hen open. Inliohtingen hieromtrent kannen desverlangd worden verstrekt door de dlreoteuren van de post- en telegraaf kantoren. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: Voor D'riel (toez.), J. Brink horst te Ingen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Dordrecht, J. C. Rull- mann te Utrecht Te Uithuizen, H. H. Schoenmeikers te Kampen. Te Al- blasserdam, J. D. Boerkoel te Velsen. Te Suameer en te Oosterzee, E. Douma, cand. te Den Haag.- Te Spijk (G".). J. de Waard te Bunschoten (A). Aangenomen: Naar Maassluis (B), F. W. H. Bramer te Hoogeveen. Naar Molenaarsgraaf, .J H. Donner, cand. te Goes. Naar Andel, H. H. van Kapel, cand. te Den Haag. i Bedankt: Voor Apeldoorn, P. C. de Bruyn te Oudewater. Voor Stad aan 't Haringvliet, Joh. S. Langen te Waar der (bij Woerden). Chr. Geref. Kerk. Aangenomen: Naar Sliedrecht, T. A. Bakker te Den Haag. Bedankt: Voor Vlissingen, J. Tolsma te Zeist, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Werkt tabaksrook desinfecteer end? Zooals met zoovele zaken het geval is, heeft ook hel rooken zijn vóór en tegen. De principieele niet-rooker beroept er zich op, dat het rooken slecht voor de gezondheid is, en het Is geen kunst, om deze bewering met wetenschappe lijke bewijzen uit de hygiënische litte ratuur te staven. De verstokte rooker troost zich echter met de gedachte, daf Mfl rooken een uitstekend middel is, om mond en keel te desinfecteeren, zoo dat hij zich prophylaetisch beschermt' waant legen allerlei infecties, niet he* minst tegen de griep. Nu heelt dr. Georg Wolff, van het Hygiënisch-bacteriologisch instituut tc Berlijn in het „Archiv für Hygiëne" een onderzoek gepubliceerd, dat de rookers voor zoover zij deze gunstige eigen schappen van tabaksrook nog met dooi eigen ervaring bewezen achten, in hun overtuiging zal staven, zoodat wij het met ondienstig achten daaromtrent iets mee te deelen. Dr. Wolf heeft aange'toond, dat zoo wel influenzabacillen als diphterituSfcacil len, pneumococcen, choleravibnonen, ty- phusbacillen enz., in hun ontwikkeling door taba'ksrook dermate belemmerd wor den. dat er op voedingsbodems geen ont wikkeling mogelijk blijkt, als deze aan de rook van slechts 1 sigaar worden blootgesteld; hierbij bleek de uitwerking der rook van lichte tabak niet geringer dan die van zware. Verder heeft hij gevonden, dat op voe dingsbodems, waarop influenzabacillen reeds een dag lang gegroeid waren, de bac!llen gedood werden na blootgesteld te zijn aan de rook, afkomstig van ruim 5 Gr. tabak; cultures van de overige bo vengenoemde micro-organismen werden h'erdoor echter niet merkbaar beïnvloed. Interessant is ook zijn waarneming, dat een hoeveelheid van een bepaalde (natuur lijk onschadelijke) bacterie-soort gebracht op de slijmvliezen der mondholte van een rooker veel sneller werd vernietigd dan bij een niet-rooker. Ten slotte heeft hij vastgesteld, dat door watten gefiltreerde tabaksrook wel de ontwikkeling der bacteriën sterk be lemmert, doch geen doodende kracht meer bezit, terwijl door water gefiltreerde rook totaal geen des'nfestecrende kracht meer bezit. Deze laatste waarneming klopt geheel met de recente onderzoekingen van Vitto- r'o Puntoni, van het Hygiënisch Instituut te Rome, die tevens heeft aangetoond, dat de desinfecteerende kracht van tabaks rook behalve in geringe mate aan nicotine (dat echter door een wattenfilter wtordt tegengehouden), voornamelijk moet wor den toegeschreven aan de !n water oplos bare organische verbindingen formaldehy de en pyrrol. Deze laatste zijn dus het belangrijkst voor de desinfectie van de mond- en keelholte. VAN HEINDE EN VER Men meldt uit Lausanne, dat do conferentie, die nu reeds 20 weken duurt, binnen enkele dagen zal worden afgebroken, zonder dat overeenstem ming ls bereikt. De Duitsohe Ryksdag heeft de wet tot bestrydlng van geslachtsziekten aangenomen. De Amerlkaansche automobielen- fabrikant Henry Ford heeft verklaard geen candidatuur voor het president schap der Ver. Staten te willen aan vaarden. De Roemeensohe regeering heeft de nieuwe Bulgaarsohe regeering erkend. Do Grleksche regeering heeft harerzyda aan haar zaakgelastigde te Sofia opdraoht gegeven met de nieuwe regeering in verbinding te treden. 8tambouliiskl, die ln zyn geboorte plaats Slavovioa begraven had willen worden, ls op last van de nieuwe regeering te Vetzen begraven. Een Britsohe torpedojager heeft In de zee van Marmora een Turksch trans portschip ln beslag genomen. Het was geladen met kanonnen uit Thraoië. Voor het hof van Appél te Boeda pest la het prooes tegen de moordenaars van graaf Tisza begonnen. Het tekort op de Grleksche be- grooting bedraagt ruim 2>/s milliard draohme. Het diplomatieke corps te Peking in samenwerking met de regeerlngeo, overweegt plannon om een einde te maken aan het rooverwezen In China en het gevaar voor vreemdelingen en buitenlandsohe belangen, dat daaruit voortvloeit. Een dor besproken plannen ls de vorming van een Chlneesohe gendarmerie, onder oommando van geallieerde en Amerlk. officieren. Naar Reuter uit New York meldt, heeft de medische faoultelt van de universiteit de ontdekking meegedeeld van een geneesmiddel tegen rheamatlek, dat in 80 pereent van do 5000 proef- gevallen voldaan heeft. De behandeling bestaat in inspuitingen van een serum van sheptooooenvirus van toenemende sterkte. In Perzlë heeft weer een nieuwe aardbeving plaats gehad, waardoor vele dorpen verwoest zijn. In Marokko is een groote slag by Tizlaza geleverd. De Pary«che bladen bevatten een telegram uit Melllla, vol gens hetwelk de Sjerlfljnen in dien slag ongeveer duizend dooden en meer dan duizend gewonden hebben gehad. Zaterdag en Zondag ls, naar Zwltaersohe berichten melden, op ver schillende plaatsen sneeuw gevallen. Rondom het meer van Constanco is drie voet nieuwe sneeuw gevallen ln hot gebied van den St.-Gothardtwee voet sneeuwval beneden 'de 6000 voet-iyn is zelzaam ln Juni. De Italiaanaohe koning is naar do geteisterde streek rondom de Etna vertrokken. VERSCHILLENDE BERICHTEN De doode naast de motor. Op den straatweg Breda-Tilburg ter hoogte van den driesproDg ls in den nacht van Zaterdag op Zondag de heer J. Jacobs, sehoen fabrikant uit Gilze-Ryen dood naast zyn motor gevonden. Het schynt dat de heer Jacobs tegen een verhuis wagen, die op den straatweg stond is gereden, waardoor by van zyn motor is geslingerd. Sen vergeetachtige gemeenteraad. In de jongsto raadszitting t© Wamel had de raad de begrootiog 1922 in orde te brengen, In verband met een kwestie, die al uit 1919 dagteekent. In het tyd- vak 1919, liggende tussohen de raads verkiezingen en het optreden van den nieuwen raad, hadden de wethouders geweigerd mandaten te teekenen. Toen is er ongeveer f 16000 uitbetaald op mandaten, alleen door den burgemeester geteekend. Deze mandaten moesten later uit de gemeenterekening gelicht worden. De raad vergat de geheel© geschiedenis by het vaststellen der reken ir-g 1920, die toen sloot met een batig saldo van f 9000. By dezen roosklenrlgen toestand der geldmiddelen meende de raad tot verlaging der belasting te kunnen over- gaan, terwyi inderdaad verhooging noodlg was, wat echter niet mogeiyk ls, waarom tot een leening besloten ls. Oeen speelgoed. Zaterdagavond waren twee kinderen van T. te Ellecom, een jongen van 14 en een meisje van 10 jaar, aan het spelen met het 10-jarlg dochtertje van den brievenbesteller, wonende aan de Zutfei schestraat aldaar, in een sohuurtje van dezen achter zyn woning. Het doohtertje van G. sloot de kinderen van T. een oogenblik op in het schuurtje, dat van bulten dleht- gegrendeld kon worden. Daarna ver- wy derde zy zloh. De, jongen vond in de schuur een buks, nam deze ter hand en trok de haan over, niet wetende dat do bnks geladen was Juist toen het sohot afging, opende 't doohtertje van G. de deur en kreeg den kogel ln het hoofd, even boven de rechterslaap, met het vreeselyke gevolg, dat het kind even daarna overleed Gebleken is dat de vader van het overleden meisje, 's middags aohter zyn woning mussoben had geschoten en de buks geladen het sohuurtje had laten staan. In de weide geslacht. In den naobt van Vrydag op Zaterdag is te Kalkwyk (gem. Hoogezand), een koe in de welde geslacht, eigendom van den landbouwer Th. Joosten. Daar genoemde weide ligt vlak by een bebouwde kom, getuigt deze daad van groote brutaliteit. Een gedeelte van het vleesoh is aohtergelaten. Moordaanslag. Voor de Rotterdamsohe Rechtbank ls behandeld de zaak tegen den 28-jarigen sUjper J. Fllla, afkomstig *it Nieuwerlie Doitschlandthans ge detineerd in het Huls VAn Bewaring te Rotterdam. Hy was er van beschuldigd op Zater dag 14 April j 1. gepoogd te hebben de 23-jarlge Duitsohe dienstbodeErna Abraham te Schiedam, van het leren te bsrooven. Te Berlyn had beklaagde het meisje, dat daar buffetjuffrouw was, leeren ken nen. Toen hy in Nederland een betrek king kon krijgen, had hy die aanvaard. En het meisje was hem spoedig gevolgd. Met Kerstmis van het vorige jaar hadden zy zioh verloofd, dooh einde Februari werd hun verloring weder verbroken. Herhaaldelyk viel hy toen het meisje daarna lastig. Hy schreef haar brieven, waarin hy dreigde haar te zullen vermoorden en zich dan zelf van het leven te berooven. Het meisje stoorde er zloh niet aan en ging met anderen uit. Eenmaal had be klaagde haar met een anderen man ge zien. Op 14 April j.l. begaf bekl. zloh naar Sohiedam, waar het meisje in be trekking was. Hy ging in een café zitten in de nabyheld van het huis en waehtte tot de menschen, by wie zy diende, uit gingen. Kort daarop verliet ookhetmelsje het huis om eenige boodschappen te doen. Toen zy terugkeerde, volgde bekl. haar, zette zyn voet tussohen de deur, zoodat deze niet dioht kon en drong het huls binnen, waarop hy de deur achter zioh sloot. In de gang volgde een woordenwisseling. Plotseling had bekl. toen een revolver te voorachyn gehaald en verschillende schoten op hst meisje gelost, dat gillende het huls door in den tuin vluohtte. Bekl. liep haar na, steeds op haar sohietends. In den tuin- was het meisje ineen gezakt. Beklaagde riohtte toen de revolver op zichzelf, maar toon bleek het dat deze ledig wat. Hy haalde toen oen groot mes te voorsohyn, braeht het meisje nog eenige steken toe en ver wondde toen ziohzelf. De politie, die op het geluid der revolverschoten was afgekomen en zloh door den tuin van het huis van een buurman en over een sehutting een weg naar den tiin had gebaand, vond beiden hevig bloedend. Beklaagde was niet ernstig verwond. Het meisje was bewusteloos en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar zy drie weken verpleegd is. Thans mist zy nog het gebruik van haar lin kerarm. Beklaagde bakende ter terechtzitting de foiten. Hy zei de uit wraak en jaloezie gehandeld te hebben. Het O. M. wees er in zyn requisitoir op. dat beklaagde op zeer lafhartige wyze is te werk gegaan en zyn slaoht- offer op beestachtige wyze heeft willen afmaken. Wogens poging tot moord elsohte spreker aeht jaar gevangenisstraf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2