Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: advertentiëni Woensdag 13 Juni 1923. zierikzeesche courant. d"rv"n'tf,' PlENSTPLlCHTr buitenland. binnenland. Pr(J« per 8 maanden f 1,&0, franco per poat f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Postcheque en Gironummer 99292 van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 80 ots. p. regel. RU contract belangrijke korting. ZIJ, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot l Juli a,s. ver schijnende nummers GRATIS. Inschrijvingsregister en Alpha- bettsch register. De BURGEMEESTER van Zierikzeb maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de- lichting 1924, met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, gedurende tien dagen, van 11 Juni tot en met 20 Juni a s., ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tjjd bezwaar worden ingebracht bjj een met rodenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bjj don Burgemeester, ter Secretarie dezer ge meente, worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewjjs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester sendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin; deze beslist bjj een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zjjn. Ziékikzee, den Sden Juni 1923. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE. Revolutie In Bulgarije. Uit nadere telegrammen blijkt, dat de fcoerenregeering van Stambouliïski, om vergeworpen is door den bond van re serve-officieren. De nacht van Donderdag op Vrijdag bracht het Beslissend oogen- blik. Behalve de ministers werden toen vele partijleiders en afgevaardigden in hechtenis genomen. Het nieuwe kabinet werd gevormd door Prof. Sankof, een 42 jaar oud privaat-docent in de economie bij de juridische faculteit der universi teit van Sofia en rector van deze uni versiteit. Hij behoorde tot geen enkele politieke partij en bewoog zich tot dus ver niet in de politiek. De beweging is zeer snel en geheel onbloedig in zijn werk gegaan en volgens berichten uit Sofia heeft dc bevolking, die aanvankelijk zeer verrast moet zijn geweest, zich reeds met den nieuwen foestand verzoend. Door den "Times"-correspondent te So fia moet het nieuwe kabinet-Sankof be schouwd worden als een burgerlijk coah- tie-kabinet. Omtrent de reden van de om wenteling verklaarde de nieuwe minis ter van binnenlandsche zaken aan den correspondent, dat deze omwenteling was gemaakt omdat de politiek der agrariërs voor Bulgarije noodlottig was. önze po litiek, aldus de minister, zal een politiek van vrede zijn en op geenerlei wijze tegen eenigen nabuurstaat gericht zijn. Wij zullen onze uiterste best doen om bloedvergieten te voorkomen en wij ho pen, dat Bulgarije binnenkort zijn voor spoed van voor den oorlog opnieuw zal kunnen bereiken. Ons optreden heeft niets te maken met de Macedonische autono- misten en is een zuivere Bu'gaarsche actie. De correspondent zegt, dat de merk waardigste bijzonderheid omtrent de re volutie de geheimzinnigheid is, waarmede zij werd uitgevoerd. Niemand buiten de hoofdaanvoerder wist, wat er gebeuren zou en wanneer het gebeuren zou. Vrij dag te middernacht was alles nog rus tig. Om 4 uur Zaterdagmorgen waren de leden van het kabinet Stamboeliïski allen in de gevangenis en stond Sofia onder het bewind van de militaire partij. De koning, die zich aanvankelijk aar zelend getoond schijnt te hebben en over bluft was door de plotselinge gebeur tenissen, heeft er Zaterdagmorgen in toe gestemd'een oekase te teekenen, waarbij het nieuwe kabinet wordt samengesteld. De daad ran een waanzinnige. Omtrent het drama aan boord van Tiet s.s. „Brave Coeur", toebehooreride aan den Am. Shipping Board, kan nog het vol gende worden medegedeeld. Het schip was op weg van Hamburg naar Galves ton (Texas). Toen het op 6 Juni zich ter hoogte van Kaap Finisterre bevond, trad de tweede officier, een Griek, Test- los geheeten de hut van den kapitein bin nen en schoot hem dood met een revol ver. Daarna vermoordde hij op dezelfde wijze den marconist, die tusschenbeide kwam, en een ancler lid der bemanning, die in zijn kooi lag te slapen. Ten slotte verwondde hij een der matrozen. De moordenaar werd overweldigd door toe geschoten leden der bemanning en in een der hutten opgesloten. Het stoomschip bereikte 8 Juni Leixoes nabij Oporto en gaf noodsignalen. Toen de Portugeesche autoriteiten aan boord kwamen en er pogingen werden gedaan, den moordenaar uit de hut te krijgen, waarin hij was opgesloten, vuurde hij opnieuw. Daarna trachtte men hem te pakken tc krijgen door de hut met ver stikkende rook te vullen. Voordat hij evenwel daardoor bezweken was, greep hij opnieuw de revolver en pleegde zelf moord. Het erwonae lid der beman ning, dat in het hospitaal is opgenomen en aan de beterhand is, verklaarde dat de tweede officier iijdende was aan waan voorstellingen. Ken geslaagde tooht door de Sahara. Eenigen tijd geleden hebben wij mel ding gemaakt van een poging, die de reiziger en de natuuronderzoeker kap. An gus Buchanan, vergezeld van den heer Glover, fotograaf en cinematograaf, deed om de Sahara van Zuid naar Noord, van Lagos, in het Zuiden Nigerie, naar de Middellandsche Zee, te doorkruisen. Thans meldt de correspondent van de „Daily Mail" te Algiers, dat kapitein Buchanan en Glover Vrijdagmorgen met twee Soe- daneesche jagers te Algiers zijn aange komen. De reizigers, die in Maart van het vorig jaar de reis aanvingen, heb ben vijftien maanden over den tocht ge daan en een afstand yan 4100 mijlen af gelegd, waarvan 3500 op kameelen. Zij reisden per spoor van Lagos naar Kano, in het Noörden van Nigerië, waar zij zich uitrustten voor den verderen tocht per kameel en vanWaar zij enkele ww- ken later met 36 kameelen en 15 inboor lingen vertrokken. Zij maakten goede vor deringen tot Air, in het midden yan de Sahara, waar zij veel tijd besteedden aan het exploreeren van dezie tot nog toe weinig bekende streek, waaraan kapitein Buchanan reeds in 1919 en 1920 een be zoek had gebracht. Van Air uit maaTite kapitein Buchanan een Abstecher en sloot zich aan bij een karavaan van 7000 kameelen, waarmede hij 6000 mijl over een kale woestenij trok tot in het hart van de Sahara naar Bilma, een plaats waar zout wordt ge vonden. Toen Buchanan te Air terug kwam, maakten de Franschen aanvanke lijk bezwaar, dat hij den tocht naar het Noorden voortzette, omdat zij het terrein niet veilig achtten. Toen Buchanan reeds had besloten den tocht op te geven, her riepen de Franschen hun beslissing. Bu chanan trok daarop in 122 dagen via de Oases van In Salah en Oeargla door de woestijn van Toeggoert, het eincjpunt van den Zuid-Algerijnschen spoorweg Buchanan heeft een jjroote verzameling j kleine dieren, vogels gn vlinders mede- gebracht. Landverhuizing near Amerika. Zooals bekend is, wordt in de Ver. Staten tegenwoord'g niet een onbeperkt aantal emigranten toegelaten, maar wordt voor ieder land een bepaald aantal vast gesteld, verband houdende «met het ge tal der landgenooten, dat reeds ;n Amerika verblijf houdt. Zoo kunnen wat ons land betreft, per jaar in de Ver. Staten 3607 landverhuizers worden toegelaten. Op het oogenblik schijnt het aantal liefhebbers voor emi gratie naar Amerika vrij groot te zijn. Per maand wordt hoogstens 20 pCt. van het totale jaarlijksche kwantum toegela ten. Nu zijn op dit oogenblik reeds zoo veel visa verstrekt of aanvragen daar voor in ontvangst genomen, dat reeds het aantal is bereikt voor de beide vol gende maanden. Zij, die nu een visum aanvragen, zullen het dus pas kunnen bekomen na twee maanden. Personen, welke het voornemen heb ben naar de Vereenigde Staten te emi- greeren, wordt dus geraden hun aanvraag voor een visum zoo spoedig mogelijk in te dienen zoodat hun naam kan worden ingeschreven voor behandeling in de toe komst zoodra het mogelijk zal zijn ver dere visa te verstrekken. Nadat de aan vraag in behartdeling% genomen is en on derzocht, wordt den aanvrager schrifte lijk medegedeeld op welken datum hem het visum zal kunnen worden verstrekt en wanneer hij zich aan het Consulaat kan vervoegen om de daarvoor verschul digde boeten te voldoen en het visum in zijn paspoort te doen aanbrengen. De nieuwa Oostenryksche leening. Op een gedeelte groot f 3 millioen der gegarandeerde Oostenrijksche staats- leening ten beloopc van 650 milljoen Oos tenrijksche goudkronen wordt thans de inschrijving opengesteld en wel op 15 dezer. De rente voor de bovenbedoelde f 3 milltoen obligatiën bedraagt 6 pet., ter wijl de koers van uitgifte is bepaald op 80 pet. plus loopende rente. V De houders van in Nederland uitge geven éénjarige schatkistpromessen der Federale Oostenrijksche republiek die 1 Maart 1923 vervallen, hebben recht van voorkeur bij de inschrijving. De gegaran deerde Oostenrijksche staatsleening 1923- 1943 is, naar men weet, aangegaan krach tens besluit van den Raad van den Vol kenbond dd. 4 October 1922, de proto collen van Genève van dienzelfden da tum. De leening is verdeeld in obligatiën van verschillende muntsoort en wordt aangegaan tot een bedrag, voldoende om een' totale netto opbrengst van 650 mil- lioen Oostenrijksche goudkronen. De obligatiën zijn gedateerd 1 Juni 1923, aflosbaar uiterlijk '1 Juni 1943 en zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons, vervallende 1 Juni en 1 December van elk jaar. Borate Kamer-canöitJaten. Zaterdag heeft, naar Het Volk meldt, de Partijraad van de S. D. A. P. het ad vies aan de Statenfracties omtrent de candidatenlijsten voor de Eerste Kamer vastgesteld. Het luidt voor de Kieskring Zeeland als volgt: Noord-Brabant, Limburg. Zeeland en Utrecht: 1. W. C. de Jonge, 2. P. Molt- maker, 3. G. F. Lindeijer, 4. P. G. Gruys, fc. J. H. Paris, 6. L. Onderdijk. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 12 Juni. Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging der Hooger Onderwijswet (verhooging college-gelden). Het amendement-Rutgers om te bepalen, dat de college-gelden aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam niet hooger be hoeven te zijn dan aan de gemeentelijke universiteit, wordt aangenomen zonder stemming. De heer Boon licht een amendement toe, strekkende de nieuwe regeling om trent de college-gelden eerst te doen :n- gaan voor nieuwe studenten. Dit amendement wordt, na verdediging door den heer Marchant en bestrijding door minister de Visser verworpen met 49 tegen 29 stemmen. De beraadslag'ng wordt gesloten. De eindstemming heeft Donderdag plaats. Aan de orde is thans de interpellatie- Marchant, betreffende de verhouding der regeering tot den gouverneur van Suri name in verband met de toekomst van dit land. Spr. herinnerde aan de toelichting door den gouverneur van Suriname geschre ven bij zijn ontwerp-begrooling voor 1924. De verhouding tusschen Nederland en Su riname wordt daarin onder de loupe ge nomen. Dit optreden is afgekeurd door den minister, maar de klachten van den gouverneur zijn gegrond. Interpellant brengt den gouverneur hulde, dat hij de zaak niet ln den steek heeft willen laten en ziet in diens houding geenszins den toeleg om den minister te kwetsen. Spr. hoopt dat de minister zijn grieven tegen den gouverneur niet zal laten wegen bij de beoordeeling van de vraag wat in den bestaanden toestand in het belang van Suriname moet worden gedaan. Hiermede is hij genaderd aan de bezwaren van den gouverneur zelf, die hem aanleiding geven tot het stellen der navolgende vragen: 1. Is de zakelijke inhoud juist van de zes „voorbeelden uit eigen ervaring", door den gouverneur van Suriname medege deeld in zijne memorie van toelichting op de koloniale huishoudelijke begrooting voor 1924? 2. Zoo ja, hoe verklaart de minister dezen loop van zaken? 3. Kan de minister instemmen met de vijf „desiderata", door den gouverneur in dezelfde memorie van toelichting ge steld, om tot verbetering van de verhou dingen te komen en is de minister bereid, deze „desiderata" in vervuiling te doen gaan? De Mm. van Koloniën de gestelde vra gen beantwoordend, 2egt: De zakelijke in houd van de zes gegeven voorbeelden is in 't algemeen onjuist. Een stelsel om de wettelijke bewegingsvrijheid van den gou verneur te belemmeren, bestaat bij den minister niet. Op de vraag, betreffende de desiderata moet, onder zeker voorbehoud afwijzend worden geantwoord. Bij een nadere beschouwing wijst spr. er op, dat de gouverneur in de desiderata het ge neesmiddel ziet voor Suriname. De won- deplek ligt in den economischen toe stand van de kolonie. De heer IJzerman brengt o.a. den chef van de afd. West-Indische zaken van het departement van den minister ter sprake. Spr. wenscht in de Kamer even wel gec-n critiek op dezen ambtenaar uit te oefenen, maar hij herinnert aan de vernietigende critiek op dezen ambtenaar geoefend door de N. R. Crt. Toch zit deze ambtenaar nog in de bewuste af- deeiing. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Bij de vorige week te Middelburg gehouden bakkerswedstrijd, kreeg o.a. voor de klasse: blikbrood, J. Brouwer te Zienkzee den 3en pr. f 20 met diploma; J. A. v. d. Zande, 'idem, 4e pr. f 5 en H. J. W. v. d. Linde te Dreischor 9e pr. f 5 met diploma. Er werd op 6 factoren gekeurd, n.l. volume, gewicht, kleur korst, bakaard, construc tie en afwerking. Er waren 183 inzendingen. Blijkens het verschenen Stbl. 209 is bij Kon. Besi. van 22 Mei 1923 bepaald, dat ook Zienkzee opgenomen wordt on der de plaatsen, waar een gezondheids onderzoek wordt ingesteld op uit zee komende schepen, zulks ter wering van besmettelijke ziekten. Wij Jierinneren onzen lezers eraan, dat minstens de helft van de Grond- en Personeele belasting spoedig dient te worden aangezuiverd. BRUINISSE. Maandag geraakte een paard voor eene kar gespannen op hol. Paard en wagen reden daardoor tegen den winkel van den heer Le Due, waardoor nogal schade werd veroorzaakt. Een ijze ren hek werd los gerukt en een zijgevel beschadigd, terwijl ook aan de Winkeldeur eenige schade werd aangebracht. De voerman kwam er met den schrik af. ST.-ANNALAND. Nu ook de heer J. van Houdt bericht heeft gezonden, dat'hij zijn herkiezing als lid van den raad aahneetnt, hebben alle 7 leden zich verklaard. De 6 zittende leden keeren derhalve terug, terwijl het nieuw benoemde lid in de Bijzonderheden over het zomerweer en de prijzen van levensmiddelen ln vroeger eenwen. ii. Door eene mislukking van den graan oogst ontstond er in 1626 opnieuw een groote duurte, welke, ook al door den oorlog, tot in 1632 onafgebroken aanhield toen, wat den prijs van het koren betrof, alles weer op den ouden voet kwam. Op den langen winter van 1622 op 1623 volg de een sehoone zomer. In 1693 had men een zeer drogen zo mer, maar in 1697 ondervond men een koude en natte weersgesteldheid, welke toegeschreven werd aan de vele zonne vlekken. In 1699 viel er gedurende den oogsttijd aanhoudend zooveel regen, dat het graan te velde meerendeels bedor ven was, waardoor een grobte duurte ver oorzaakt werd. Als een proefje hoe er in de 17e eeuw een snelle vermindering in prijs van de meekrap plaats had, vonden wij vermeld, dat, ofschoon er in 1621 en 1622 nog 60 a 66 gulden voor de hon derd pond besteed werd, men in 1623 slechts 21 a 24 gulden, en .in 1624 zelfs niet meer dan 15 a 16 gulden daarvan maken. kon. De zomer van 1703 was een der warm ste waarvan de weerkundigen heugen. Na een koud voorjaar steeg toen in Juli de thermometer tot 93 gr. Fahrenheit in de schaduw. Het te velde staand gewas en de vruchten aan de boomen verschroei den. Maar den 17 Juli kwam er veran dering, toen een geweldig onweder met hagelslag aan de hitte een einde maakte. De zomer van 1723 was bijzonder droog: m 4 maanden viel er geen re gen en het najaar was toen zoo zacht en groeizaam, dat de hovenieringen in October en in het begin van November nog volop met rijpe aardbeziën prijkten. De zomer van 1746 wordt wegens zijn bijzondere hitte en droogte vermeld, daar het toen in 21/2 maand in het gehêel niet regende. In den zomer van 1756 had men verschrikkelijke onweders. In 1766 was het den 15 Maart zoo warm, dat de jongens zich vermaakten met zwemmen, maar den 26en d.a.v. zoo koud, dat de sneeuw een halven voet dik op de straten lag. Gelijk in 1773, zoo had men ook in 1775 en 1719 buitengewoon heete zomers. In 1783 breidde zich, niet slechts over ons land, maar zelfs over geheel Europa, een nevel uit, zoo ongemeen sterk, dat men dien niet aan den gewonen veendamp kon toeschrijven, maar de oorzaak daar van zocht in de vreeselijke vulkanische uitbarstingen, welke toen in Italië en op IJsland plaats haaden. De oogsten vén 1762, 1772, 1793 en 1794 vielen zoo on gunstig uit, dat die jaren als „honger jaren" bekend staan. De schrale oogst van 1804 deed de prijzen der levensmiddelen voor een tijd aanmerkelijk stijgen. In 1807 was de win ter buitengewoon zacht en dit jaar staat bovendien als zec^-f Vruchtbaar bekend. In 1811 begon de warme temperatuur reeds m Februari en in Mei bereikte 'de hitte een hoogte, waarvan in vroeger tijden geen of weinig voorbeelden le vinden zijn, terwijl in dien buitengemeen heeten zomer de oogsten van bijna alle vruchten bij uitnemendheid gunstig wa ren. 1811 staat ook bekend als een' bijzonder goed druivenjaar en sommigen schreven dat toe aan de omstandigheid, dat de aarde toen door den staart van een komeet gegaan was. Het jaar 1816 staat buitengewoon slecht bekend. De zomer kenmerkte zich door zware plasregens, zoodat de velden on der water stonden. Bij den gansch mis- lukten oogst, welke daarvan het gevolg was, stegen dan ook de levensmiddelen in prijs tot een ongehoorde duurte, daar eén mud tarwe 30, en rogge 15 16 gulden kostte, terwijl voor een fnud aard appelen 10 a 12 gulden moest, betaald worden. 1817 was bijzonder zacht en vruchtbaar; maar een groote sterfte on dér het vee en op 10 Juli een gewfel- dige hagelslag bracht groote verliezen aan. 1818 was merkwaardig om zijn hee ten zomer, welke dien van 1811 evenaarde. De zomer van 1880 was bijzonder heet en in geruimen tijd viel er geen re gen. Die van 1834 bracht voornamelijk in Juli een hitte aan, waarvan men se dert 1811 geen voorbeeld had. Het voor jaar van 1837, zelfs tot laat in Mei, was zoo schraal en koud, dat men zich over de veldvruchten ernstig ongerust maakte. Toch volgde daarop evenals in 1435, een bijzonder mooie zomer en oogst. De zomer van 1841 was zeer vochtig en volgens waarnemingen bedroeg de hoe veelheid regen die toen in dat seizoen gevallen was, 85 crM. Daarentegen was de zomer van 1842 zeer droog. De hitte bereikte toen ook, inzonderheid in Augus tus, een groote hoogte, op 15 Augustus o.a. 92 graden in de schaduw. De verschroeiende warmte welke op 7 Juli 1845 m onderschej.dene streken van ons land den plotselingen dood van me nig veldarbeider veroorzaakte, moet ze ker voor een even ongewoon- verschijn sel gehouden worden als de koude, welke in den ochtend van 14 Maart van dat zelfde jaar den thermometer tot 5 gra den onder het nulpunt deed dalen. Het jaar 1845 is berucht gebleven door eene tot dien tijd onbekende ziekte in de aardappelen, welke een volslagen mis gewas van dit volksvoedsel veroorzaakte en den prijs zelfs tot 20 gulden per ïtiud deed stijgen. De lente van dat jaar was aanhoudend guur geweest en eerst op 2 Juni bespeurde men iets van zomer warmte. De zomer van 1846 welke dien van 1746 evenaarde, was zoo opmerke lijk, dat er sedèrt 1779 geen dergelijk jaargetijde geweest is, hetwelk warmer, helderder cn droger was dan deze. Op 24 Juli tee kende de thermome ter in de schaduw, en nog wel 's voor- middags 88 graden,. Nadat er toen in verscheiden weken geen regen gevallen was, zoodat er groot gebrek aan drink water kwam voor mensch en vee, zag men op genoemden dag en ook nog en kele dagen daarna verkwikkende regens vallen. Met begin Augustus was de graan oogst binnen, hoewel deze over het al gemeen niet gunstig uitviel. In den ïomer van 1851 had men ont zettende onweders, o.a. op 29 Juli en in den nacht van 13 op 14 Augustus, welke vergezeld werdén van storm èn hagelslag en aan de veldvruchten in Zee land een schade toebrachten, die op 20 duizend gulden begroot werd. Zoo ook kenmerkte de zomer van 1853 zich ook door vreeselijke onweders met hagelslag of liever ijsregen, inzonderheid op 8 en 9 Juli en 23 Augustus, welke alle veld vruchten schenen te zullen vernietigen en waardoor dan ook in 28 gemeenten ven Zeeland eene onnoemelijke schade werd toegebracht. Die schade werd eenigszins vergoed, doordat de Hooge Re gee ring een ge- heele of gedeeltelijke kwijtschelding van grondbelasting verleende. Om zijn droge en warme weersgesteld heid is het jaar 1857 lang in herinnering gebleven. Bij een buitengewoon vroegen en gunstigen oogst, kenmerkten de maan den Augustus en September zich voort durend door warmte en droogte, zoodat men allerwegen voor de tweede maal aardbeziën kon plukken, de fruitboomen opnieuw in bloei zag staan, nieuwe aard appelen rooide, welke mooi en bijzon der goed van smaak waren, ja zelfs dat men op enkele plaatsen in Zuid-Beve- land op denzelfden akker andermaal vlas teelde, dat de gewone lengte bereikte en gezonde zaadbollen leverde. Ook de weilanden waren zoo groen en levendig van aanzien, dat zij in dit opzicht de zomermaanden verre overtroffen. Tot in December had men noch storm, noch bui tengewone koude. In 1858 klom de zomerwarmte tot zulk een hoogte, dat men in Juni en Juli soms 94 graden warmte had. In 1862 had men natte, koude en he vige winden in Mei en Juni en eerst op 29 Juli deed de zomer zijn int-ede. Toch liep de oogst buiten verwachting mede en dc weersgesteldheid, waarmede dat jaar eindigde, was niet alleen zacht, maar zelfs warm. Men bracht toen In höririnérlng hoe in December 1588 tie rozestruiken bloeiden, terwijl men in Ja nuari 1572 bladeren aan de boomen en in Fëbrüari de vogels zich daarin nes telen zag; dat in Februari 1893 de koeien reeds naar de weide gingen en 14 da gen daarna grasboter ler markt kwam. In 1868 bracht de zomer langdurige hitte en droogte; maar de opbrengst van bijna alle aardgewassen was overvloedig en de korrel der granen buitengewoon zwaar. De zomer van 1875 kenmerkte zich door groote droogte en hitte, vooral ln den voorzomer; de zomer van 1879 was, bijzonder nat en koud. Ook 1888 tracht een kouden zomer. In den nacht van 9 op 10 Juli* bevroor de boekweit, er lag ijs in de slooten en het gras was wit van de vorst. Te Brussel sneeuwde het op dien dag en men stookte m de koffiehuizen de kachels. De zomer van 1903 was mede koud. In den nacht van 1 op 2 Juni daalde de thermometer on geveer 30 graden en op 19 Juni zaten de kersenplukkers in de Betuwe in hunne hutten bij de warme kachel en kwam de kropsla des morgens te Rotterdam half bevroren aan de markt. De lange en droge zomer van 1911 aal na jaren nog a's een ouderwetsche bekend staan. Regen viel er niet van 2 Juli tot in de tweede helft van Septem ber en de hitte was zoo buitengewoon, dat men op Vrijdag 28 Juli, des middags te 2 juur alhier in de schaduw een thër- mometerstand zag van 95 graden Fahren heit. De Mei- en Junimaand van 1916 was bijzonder koud en het droge jaar 1921, toen hier dc Verschc gracht bijna zon der water was en vele drinkputten zout werden, ligt nog zoo versch in het ge heugen, dat bijzonderheden daarvan niet behoeven opgehaald te worden. Laat ons hopen, dat de natte en koude periode van dit jaar definitief moge af gesloten zijn en een heerlijke zomer spoe dig zijn intrede doet, voor onze land- en tuinbouwers, zooveel zulks nog mogelijk is, gevolgd door een prachtigen oogst 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1