Mzeesriit nieuwsbode B IJ VOEGSEL beboerende by de van Yrydag 1 Juni 1923, no. 10934. BINNENLAND. Koning llaakon. i Twee torpedobooten der Nederl. Ma rine zullen den Noorschen koning den 5e Juni van de grens der Nederl. terri toriale wateren af naa* Amsterdam be geleiden. Het pantserschip Jacob van Heemskerk" zal Ye Amsterdam ligplaats nemen aan de Handelskadde. ZK.H. den Prins zal den Noorschen koning aan boord van de „Eidsvold" af halen. De Koningin zal haar hoogen gast aan den steiger der Handelskade begroe ten, waarna in ceremoniëelen stoet naar fiet Paleis op den Dam wordt gereden. Woensdagochtend wordt een bezoek ge bracht aan H.M. de Koningin Moeder op Haar paleis te Soestdijk. In den namid dag wordt een bezoek gebracht aan de Residentie, Donderdag 7 Juni aan Rot terdam; daarna gaat Z.M. met de „Eids vold" naar België. Een avontuurlijke reis. Ter aanvulling van het tekort aan ar beidskrachten in Noord-Frankrijk wer den op de Veluwe arbeiders aangeworven door den heer J. M. te Zwolle; de ge meentebesturen van Ermelo en Harder wijk verleenden daartoe hun medewerking door de arbeiders van reisgeld te voor zien, en zoo noodig ook van kleeren. Zoo vertrokken, aldus het Hbl., op 22 Mei twintig arbeiders uit Harderwijk on der geleide van den heer M., in de ver wachting, gedurende meer dan een half jaar lang goed betaald werk te hebben; het weekloon, zoo was bepaald, zou ten minste f 30 bedragen. Tot Aulnoye ging alles goed; nog zes uur sporen en dan zou het doel van de reis, Soissons, zijn bereikt. Nauwelijks echter was de trein in beweging, of de leider werd gemist. De arbeiders, die geen van allen de Fransche taal machtig waren, hoopten, dat de heer M. den trein zou hebben gemist en wel volgen zou. Die hoop bleek ijdel. Bij aan komst was er niemand te zien; men wachtte een dag, maar er kwam niemand. Slechts één van de mannen had eenig geld; twintig gulden. Dit bedrag was vol doende om de Fransch-Belgische grens te bereiken; van daar ging men te voet naar Brussel, in het vertrouwen, dat de Nederl. consul wel verder helpen zou. Deze verklaarde zich daartoe niet be reid; de arbeiders weigerden het consulaat te verlaten en hebben daar drie uur door gebracht. Meer dan de helft lag van uit putting op den vloer te slapen. Dringend werd den consul verzocht de politie te waarschuwen; misschien wilde die liet ge zelschap over de Nederlandsche grens zen den. De consul bleef weigeren, totdat het sluitingsuur werd en plotseling eenige agenten met gummi-stokken verschenen en de lieden de straat opjoegen. In een slagerswinkel zag een hunner, R. ge naamd, een knecht staan met wien hij ge durende diens interneering te Harderwijk had kennis gemaakt. Deze gaf R. een "be drag om voor het uitgehongerde gezel schap brood te koopen. R. maakte zich echter mtet 't bedrag uit de voeten en reis de naar Harderwijk. De overigen bega ven zich te voel naar Antwerpen in het vertrouwen, daar wel hulp van de poli tie te zullen vinden. De politie Weigerde eenige hulp. Als een uitgehongerde bende, levende van wat hier en daar werd ge vonden en gebedeld, zijn de menschen daarna te voet naar Roosendaal getrok ken. De politie aldaar heeft hen van reis geld \toorzien en zoo kwamen ze Zondag avond 10 uur terug te Harderwijk, waar de politie een nauwkeurig onderzoek in stelt. Ontbinding rechtbanken Zierikzee en Heerenveen. Verschenen is de Memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp tot ontbinding der rechtbank te Zierikzee en die te Heerenveen De minister merkt op, wie eenerzijds van de noodzakelijkheid tot bezuiniging doordrongen is, ander zijds de aan opheffing verbonden be zwaren zonder overdrijving nuchter be schouwt, tot de conclusie zal komen, dat dd opheffing van deze twee recht banken is gerechtvaardigd. Naar de mee ning van den minister is het opheffen dezer rechtbanken plicht, zij het dan ook een onaangename plicht. Ten aanzien van de cultureele belan gen voor de inwoners van de op te hef fen arrondissementen, mag n'et uit het oog worden verloren, dat zoowel te Zie rikzee als Heerenveen een kantongerecht blijft en dat het niet in de bedoeling ligt die kantongerechten op te heffen De geschatte bezuiniging van f 90,000 door de opheffing is niet onbelangrijk. Dat te Middelburg uitbreiding van per soneel zou moeten volgen, mag uitgeslo ten worden geacht. Door de voorgestel de opheffing wordt voorts de rcchtsbe- deeling niet in gevaar gebracht. Over verdere inkrimping van het aantal gerech ten (kantongerechten daaronder begre pen) heeft de regeering nog geen be slissing genomen. Bezuiniging door inkrimping van het aantal gerechten sluit bezuiniging op an dere wijze niet buiten. Ten aanzien van de rondreizende rech ters merkt de minister op, dat onder zocht moeten worden de wenschelijkheid en de practische uitvoerbaarheid. Voor infiidentieele oplossing leent deze quaestie zich allerminst. De minister meent, dat retJiters-commissarissen getuigehverhoo- ren kunnen houden ook buiten de plaats waar de zetel der rechtbank is. Een en kelvoudige kamer voor een deel van een arrondissement en een meervoudige ka mer voor een ander deel verdient geen aanbeveling. De minister meent ten slotte, dat, wie daadwerkelijk bezuiniging wenscht, niet moet aandringen om te wachten op een algemeene reorganisatie. De Jachtwet. Aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet, houdende bepalingen betreffende de jacht, is het volgende ontleend: In het algemeen werd flit ont werp met weinig ingenomenheid begroet. Vele leden vonden de oplossing, daarin aan het jachtvraagstuk gegeven, niet ge lukkig. Men achtte het. wat de tech nische uitwerking betreft, niet geslaagd. Het ontwerp is vóór alles, bestemd, den landbouw te dienen. Het bevat echter bepalingen, die het doel vgrre voorbij streven. Vooral de gevolgen van het ont werp, tot wet geworden, werden beden kelijk geacht. De wildstand zal sterk ver minderen, zoo niet worden vernietigd en een geoorloofd bedrijf en tevens gezon de sport zullen er door te gronde gaan. Ook zal de wet met bevorderlijk zijn voor de in het algemeen bestaande goede verhouding tusschen eigenaar en pachter Zeer ernstige en nadeelige gevolgen wer den gevreesd van de bepaling, waarbij op verzoek van belanghebbenden vergun ning kan worden verleend om op grond bij anderen in gebruik, wild of schadelijk gedierte te vangen af te dooden. Men was van Öordeel, dat het aantal per sonen zeer zal toenemen, die in het bé zit kunnen komen eener vergunning, om zich met schietgeweer in het veld te mogen bevinden, wat uit den aard der zaak aanleiding zal geven tot het mede dooden van allerlei dieren, welke nuttig zijn voor land- en boschbouw. Als een der hoofdgrieven tegen het ontwerp werd naar voren gebracht, dat de fazant onder schadelijk gedierte is gerangschikt. Over het algemeen vreesde men voorts den te grooten invloed, die van de schadecommissiën zal kunnen uit gaan. Enkele leden betreurden het ver bod tot uitoefening van 'de lange jacht. Ook verklaarden eenige leden zich bij voorbaat tegen invoering van jachtschap- pen, die zij een inbreuk op het eigen- omsrechten achtten en als anti-nationaal beschouwden. Onderscheidene leden daar entegen hadden gaarne de jaehtschappcn in het ontwerp opgenomen gezien. Van verschillende zijden werd de ver wachting uitgesproken, dat de nieuwe Jachtwet in geen geval vóór het einde van het jachtseizoen 1924- 1925 zoude worden ingevoerd. Zoowel uit billijkheid ten opzichte van de jagers, als ten op zichte van de loopende contracten zal dit noodig en gcwenscht zijn. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 30 Mei. De minister van buitenlandsche zaken wenscht namens dc regeering den voor zitter geluk met zijn herstel, en beant woordt vervolgens het eindverslag no pens het wetsontwerp betreffende den wederopbouw van Oostenrijk, welk wets ontwerp daarna 2.hs. wordt aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de begrooting van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor 1923. De Minister van Waterstaat deelt mede, dat een nieuwe serie postzegels zal wor den gedrukt. De postzegels boven de 5 cent zullen de beeltenis van de Koningin dragen. Het wetsontwerp Wordt z. h. s. aange nomen, evenals de begrooting voor het Zuiderzeefonds voor 1923. Verschillende wetsontwerpen wérden z. h. s. aangenomen. Aan de orde is daarna het Wetsontwerp tot wijziging der huuropzeggingscommis- siewet. De heer Mendels komt op tegen 's mi nisters meening, dat de tegenstanders van dit ontwerp alleen redeneeren met hun verstand. Spr. is ontevreden over 't wets ontwerp, dat hij klodderwerk noemt en geen gegevens biedt. Spreker vraagt: „Waarom durft de Mi nister met een dergelijk ontwerp aan te komen en dan te zeggen, om cijfers ge vraagd: „Die heb ik niet!" Die manier om het parlement zoo te behandelen kan van een Minister niet door den beugel". De bewering van den minister, dat hot een crisiswet is, noemt spr. geen argu ment en acht de Wet onhoudbaar, na uitvoerig te hebben gesproken over deze materie. Zitting van Donderdag 31 Mei. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwetten. De heer van der Hoeven acht het door den minister voorgestelde een ver standige maatregel. Afschaffing van de Huurwetten op dit oogenblik zou ook hem te ver gaan; doch langzamerhand heelt ieder genoeg van de crisiswetlen. De heer Jansen juicht ook de voor gestelde maatregelen toe. Ge'.eide'.ijke af schaffing van de Huurwetten acht hij gewenscht. 1 De heer Haezevoct zal tegen het wets ontwerp stemmen; hij acht een verhoo- ging met 1)0 pet. te hoog. Minister Aalberse weerspreekt de be wering van den heer Mendels dal niet genoeg Cijfers zouden zijn gegeven. En deze wet is wel degelijk een crisis- wet, waarvan wij ons geleidelijk moeten ontdoen. Minister Heemskerk acht geen reden aanwezig voor een novelle. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 30 Met. Aan de or'de is de voortzetting van de beraadslaging over het ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. De heer Beumer heeft voldoende ver trouwen in den pensioenraad, dat deze ook zonder sanctie binnen zes maanden een beslissing zal nemen. Minister De Geer wijst op het artikel in dfen zin, dat de sanctiebepaling er uit vervalt. Hij neemt nog enkele amende- menten-Beumer over. o.a. dat om te be palen, dat in geval van procedure de pensioenraad steeds als partij optreedt, en een amendement-Tilanus op art. 1 q. om voor rectoren en leeraren, die vóór 1901 hun krachten gegeven hebben aan de oprichting van nieuwe gymnasia, de mogelijkheid te openen, de jaren aan deze scholen doorgebracht, te doen mee tellen bij de berekening van hun pensioen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1923. (Over brenging diensttakken in verband met de opheffing van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel). De heer Braat wi den Minister eenige vragen stellen, aangezien hij geen be vredigend antwoord heeft ontvangen op zijn schriftelijke vragen. Als de Minister rekening wil houden met de landbouw belangen, moet hij den Zomertijd uiterlijk 15 Juli laten eindigen. Spr. wenscht verder te vernemen, of de Minister het voorne men heeft het volgend jaar den Zomer tijd niet in te voeren, althans niet langer dan noodig is. Wanneer wij één dag Zomertijd krijgen, dan is daarmede aan de Wet voldaan. De Minister handhaaft hetgeen hij bver den afloop van den Zomertijd in zijn antwoord op de hem gestelde schriftelijke vragen heeft gezegd. Een einddatum kan hij nog niet noemen, aangezien het over leg dienaangaande nog niet is afgeloo- pen. Wel zal de Zomertijd langer duren dan twee maal 24 uur! Bij een zaak als deze wordt niet alleen met spoorwegbe- langen, doch wel degelijk met het alge meen rekening gehouden. Een uitspraak te doen voor 1924 ware wel Wat onvoor zichtig. In elk geval fs van spreker geen wetsvoorstel tot wijziging van de Wet op den Zomertijd te wachten. De heer Braat repliceert. Spr. zal van zijn recht gebruik maken om stemming te vragen voor elk wetsontwerp, dat voortaan door de Kamer behandeld wordt, vóórdat door den Minister de einddatum voor den Zomertijd is vastgesteld. Land en tuinbouw is het gedrein met den Zo mertijd moede. Do heer Dresselhuys is het in zooverre met den heer Braat eens, dat de belangen van ons land medebrengen, dat wij spoe dig vernemen, wanneer de zomertijd zal eindigen. Spreker maakt zich hierbij ech ter geheel los van het dreigement van den heer Braat en geeft deze in overwe ging daaraan geen gevolg te geven. De heer Braat .zal vn het verstandige woord van den heer Dresselhuys zijn voor nemen nog acht dagen in overweging houden. Bij de Landbouw bepleit de heer Weit- kamp afschaffing der crisiswetten, terwijl hij aandringt op maatregelen om onzen veestapel Ie behoeden voor ziektegevaren, verbonden aan den invoer van vee. De heer Wintermans bespreekt de late indiening van het wetsontwerp, waar door de gelegenheid is gemist van den Minister te vernemen, hoe hij zich zijne nieuwe functie van Landbouw in alge meene lijnen heeft gedacht. De boeren hopen, dat hun Minister onnoodige lasten zal wegnemen en dreigende lasten zal weten te voorkomen. Zoo kan b.v. de zomertijd een bron van verwijdering wor den tusschen de boeren en de stadsbe woners. Daaraan mag de regeering niet medewerken. Zij dient den ernst van dit vraagstuk ten volle te beseffen. De heer Wintermans vertolkt den wensch van den boerenstand, die van den minister boopt, dat hij een kcachtigen arm ter bescherming over den landbouw zal uitstrekken. Zitting van Donderdag 31 Met. De heer van Rappard vraagt instel ling van cursussen in het Fransch en het Engelsch aan de landbouwwinter- scholen, met het oog op de emigratie. De heer Ebels ziet geen heil in de instelling van landbouwkamers. Hij vraagt onteigening van woeste gronden. Dan wordt emigratie overbodig. De heer Hiemstra waarschuwt tegen de opheffing van de rijkszuivelinspectie, waardoor het Nederl. product slechter zou worden. Hij voelt meer voor een centralen landbouwraad dan voor pro vinciale landbouwkamers. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. De verplaatsing van den kommies le klasse G. Dubbelt, machinist op het recherchevaartuig „Zeehond", naar Delfzijl, is nader bepaald op 1 Juni. Met ingang van 1 Juni c.k. is de heer J. Goudzwaard van Middelburg, werkzaam gesteld als particulier klerk der D. B. alhier. De heer A. Grootjans, rijksklerk ter inspectie der directe belastingen enz. al hier, slaagde bij het laatst gehouden exa men voor adjunct-commies der directe be lastingen, invoerrechten en accijnsen. ST.-ANNALAND. In de vergadering van de ingelanden van het waterschap St.- Annaland werden vastgesteld de rekenin gen over 1922/23, allen met een batig saldo tot een bedrag van f 4355,59 ge zamenlijk (v. j. f6826,39). Mede werden vastgesteld de verschillende begrootingen voor 1923/24. Het dijkgeschot werd per H.A. vastgesteld voor de polders Oude land en Annavosdijk op f 22, Suzanna (binnenbeh.) f 15,50, Breedenvliet f 17, Ma ria f 19, Pluimpot f18, vorige dienst Wa ren deze cijfers resp. f 19, f 10, 13, 14 en 13. De bijdragen aan de cal. polders Su- zanna en Moggershil werden bepaald: voor Oudeland f 1,52, Annavosdijk f 1,70, Breedenvliet f 1,60. M. a. st. werd vol gens de „M. C." besloten het nog restee- rend gedeelte van den binnenberm van den zeewerenden dijk van Annavosdijk te begrinden, waarvan de kosten komen, zoo wel voor de vroon- als voor de Dijkers- landen op f 1,15 per H.A. Nog werd m. a. s. besloten om op de ambtenaren, op 1 Juli 1922 nog in dienst •der polders, niets te verhalen op het ver schuldigde wegens inkoop van diensttijd en verder om alleen op hen te verhalen vijf ten honderd van hun pensioensgrond slag voor 't weduwen- en |weezenpensioen. De pensioensgrondslagen werden vastge steld voor den ontv.-griffier op f 750, voor den opzichter op f 500, voor den bode op f 50, voor den sluiswachter op f25, voor den dijkwachter op f 15. Op de lijst van aanbeveling voor de benoeming van 'n ge zworene door de periodieke aftreding op 1 Aug. a.s. van den heer B. Kodde, werden in volgorde gebracht de heeren B. Kodde, aftr., Anth. J. Geluk Fz. en Adr. C. Geluk. Nog werd besloten ter goede controle van de suatie in den polder, in de hoofd waterleidingen peilschalen aan te bren gen. Aan 3 der herkozen leden van den raad bracht „Accelerando" Dinsdagavond een serenade. Het weer leende er zich bizonder toe en de menigte, die er door op de been gebracht werd, was zeer groot en toch heel ordelijk, terwijl de kas van 't gezelschap er wel bij voer OUD-VOSSEMEER. Na conferentie van de leiders der arbeidersstaking met een aantal landbouwers werd Woensdag avond besloten de werkzaamheden te hervatten bij de boeren, die aan het ver zoek van de stakers inzake loonquaestie in hoofdzaak hebben toegegeven, terwij) bij de niel-asngeslotenen enz. door de leiders nog het geschil zal besproken worden. Donderdagmorgen werd dus het werk hervat. Een arbitragecommissie zal worden aangewezen om een en ander definitief te regelen. Y ERKO 0 PIN (*EN, ENZ. ZIERIKZEE. 30 Mei. Ten overstaan van notaris Korleweg werden heden alhier voor 'de erfgenamen van den heer Joh. van der Wekken en echtgenoote. publiek verkocht: eene hofstede met 12.45.93 H.A. eri, bouw- eo weiland aan Kievitsweg in Duivendijke. voor f 800; 93 aren bouw land aan hel Wekken, uitkomende in den Nicuwerkerkschen weg onder Kerkwerve. vo6r f 1253. Alles per gemet. ONDERWIJS. Voor dc betrekking van Hoofd der Openbare School te Zonnemaire, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te St.-Maartensdijk hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. KERKWERVE. Naar wij vernemen is door den heer H. Bongaards tegen 1 No vember as. ontslag gevraagd als hoofd der O. L. School alhier. ST.-ANNALAND. De heer A. J. van der Weel, geboren alhier, tijdelijk on derwijzer aan een openbare school te Tiel, is als vast onderwijzer benoemd te Overberg. gemeente Wageningn. LANDBOUW EN VEETEELT. OUD-VOSSEMEER. Tot waarnemend secretaris-penningmeester van de fokver- eeniging „De Geit", alhier, is aangewe zen de heer D. J. Ampt M.Jz., die zich ook belast met het melkonderzoek. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Voor de eerste maal dezen zomer gaf Woensdagavond de heer Klimmer boom een concert in de Nieuwe kerk met medewerking van den heer Jac. van Kempen, tenor, Bloemendaal en de heer T. Hin, bariton, Haarlem. Het concert was niet heel druk bezocht, wat we betreuren. De gelegenheid om goede muziek te hoo- ren wordt hier niet dikwijls geboden en wanneer dan een concert matig wordt be zocht, werkt zulks ontmoedigend. We hopen, dat de volgende laatste maal, meerderen neiging zullen gevoelen om het kerkconoert bij te wonen. Door de late stralen der zinkende zonne beschenen, zong het prachtige orgel, door den heer K. bespeeld, zijn hoogste lied. Nu eens zoet vloeiend, dan krachtig brui- schend stroomden de klanken door het kerkgebouw, waarin de toehoorders als 't ware met gewijde aandacht naar de schoone muziek zaten te luisteren, die de organist aan het instrument wist te ont lokken. Prachtig klonken vooral „Koraal en Marsch" uit de beroemde opera „Die Meistersinger", van den grooten compo nist R. Wagner. De vocale afdeeling werd ingenomen door de heeren van Kempen en Hin, welke eerste hier geen onbekende is en zijn gevestigde roem handhaafde. Met voldoening constateerden wij, dat het Holl. element op het programma dit maal 't hieest naar voren werd geschoven. De heer Hin te vergelijken met den heer v. Kempen gaat niet op. De heer Hin be schikt nog niet over een machtig geluid in staat de ruimte te vullen onzer Nieuwe Kerk, zooals de lieer v. K. dat doet. Beschaafd en gevoelvol zong de heer H. het bekende lied van C. v. Rennes: „Heer, mijn hart is boos... enz." en het lied van Meulemans: „Jesu, wijs en won- dermachtig". De heer van K. liet zijn krachtig vol tenorgeluid hooren in „Advent" en „Lied des geloofs". Hoe schoon paarde hier de stem van den zanger zich aan het orgel, dat deze gezangen begeleidde. Het duet uit „Paulus", door de beide zangers voortreffelijk ten gehoore ge bracht, vormde het afscheidslied van dit eerste kerkconcert. KERKNIEUWS. Ned. flerr. Kerk. Beroepen: Te Poederoijen, A. Prins te Gicssendam. Te Oudenbosch. N. H. Kuipéri, era.-pred. te Dordrecht. Te Driel, O. B. (toez.), J. Brinkhorst te Ingen '(Bel.). Te Besoijen, J. G. R. Langhoul te Mijdrecht. Bedankt: Voor Wilnis, W. J. Kolkert te Eemnes-Buiten. Geref. Kerk. Beroepen: Te Spijkenisse. P. van der Spek, cand. te Voorburg. Te Enlg- wierum, S. P. Vermeer, cand. ie Haar lem. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Juni. Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 's Voorin. 10 ure, ds. Steenbeek. Kleine Kerk. 's Voorm. 10 ure, ds. Helder. Lutk. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure. Ge wone dienst. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. Mortier. Serookerke, 6.30 ure, ds. Mortier. Burgh. 9.30, ure, ds. Boogaard. Ren esse. 3 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 10.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 3 ure, ds. Boogaard (Doops- bediening en Orgelcollecte). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Preeklezen. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 2 ure, ds. v. Griethuijsen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Brouwershaven. 10.30 ure, dr. Proost. Garef. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Gunst van Woerden. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Noordgoawe. 10.30 ure, ds. v. Griethuysen. Drelschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Oawerkerk. 3 ure, ds. Helder Nleuwerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leeskerk 6 ure, ds. Goedhujjs. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oosterland. 10.30 en 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30 en 3, Leeskerk7 ure, ds. Veldkamp. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.10 ure, de heer Remijn. Slr)anslend. 3 ure, ds. v. d. Griend (Coll. orgel). Bralnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Goed- hujje. Geref. Gem. 9.30, 2 en 0.90 are, Loeskerk. Oud-Geref. Kerk 10, 8 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Plllpsland. 10.30 ure, ds. Los. Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6.80 ure, ds. Boone. Tboien. 10, ds. Datema en 2.30 ure, ds. Los. Gerof. Kerk. 10 en 2.30 ure, ds. Bolma van Hoorn (Bed. en dankz. H. A.) Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. St.-Meartensd!|ic. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Van Grietbuyzen. Oud-Goref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oad-Voatecreer. 9.30, ds. Van Griethuyzen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.30 ure, Leesdienst Poortvliet. 10.30, Leeskerk on 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, de heer Heiningen, cand. te Gouda. SctierpeaUso. 9.30 en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Sfavenlsse. 10.30 en 3 ara, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 10.30; 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Verschoor (Doops- liediening) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kark. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER. -- Uit New York wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld, dal Edison als zijn oordeel te kennen heeft gegeven, dat over twintig jaar het boek bij het onderwijs vervangen zal zijn door de film. In Engeland wordt reeds in on geveer 2000 scholen, waaronder middel bare en hoogere, bij het onderwijs ge bruik gemaakt van de gramofoon. --- Ashella Price, de koningin der Zi geuners in Engeland, is dezer dagen in den ouderdom van 107 jaar overleden. Zij Jieeft steeds in een woonwagen van haar karavaan geleefd, wat zeer hygië nisch schijnt te zijn. Terwijl het Cunardstoomschip /.Ausonia" den Atlantischen Oceaan over stak, ontving hel een draadloos bericht van het Canadeesche stoomschip „Victor", dat om medische hulp verzocht voor den kapitein, die aan blinde darmontsteking leed. De „Ausonia" zond hulp en nam den kapitein aan boord, waarin een ge slaagde operatie plaats vond. Een Russisch schip heeft twee Noor- sche, op de robbenvangst zijnde schepen, die niet in het bezit waren van een li censee, in beslag genomen. Noorwegen eischt opheldering van de sovjetregeering. Naar uit Teheran wordt gemeld, wer den door de aardbeving 2es dorpen ver woest. Het aantal dooden wordt op 4000 geschat. De schokken duren voort. Me dische hulp werd gezonden, doch men vreest, dat ze weinig zal kunnen uitrich ten. De Russische autoriteiten zullen op Nova Zembla een draadloos station op richten. Het zal in verbinding staan met draadlooze stations in Noord-Rusland en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5