Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BALD behoorende by de Tan Vrydag 18 Mei 1923, no. IQ929. B U ITENL AND^ Ben bange reis. Te St.-Maló in Bretagne is bericht ont vangen, dat de leden van de bemanning der „France et Bretagne" behouden te St.-P:erre op New-Foundland zijn aan gekomen. De „France et Bretagne" kwam op 100 mijl van de kust van New-Found land in aanvaring met een ijsberg. Het schip liep daardoor zulk een averij op, dat het niet lang duurde, of het begon gevaarlijk over te hellen. De kapitein oordeelde het daarom beter het schip te verlaten en de pogingen, om het nog behouden naar New-Foundland te brengen, op te geven. Derhalve liet de bemanning de geheel open reddiogs- boot te water en daalde er in af. De eerste uren bleef men nog in de nabijheid van het schip, doch toen men bemerkte, dat het zinken al sneller en sneller ging, zorgde men er voor, <zoo spoedig mogelijk weg te komen om niet meegezogen te worden. Tien dagen moesten de zeelieden in de kleine 'boot doorbrengen. Zij leden vreeselijk van de koude, terwijl ook de voorraad levensmiddelen in de boot, niet op zulk een lange reis berekend, snei verminderde. Ten slotte, op den tienden dag, nadat de ongelukkige zeelieden reeds alle hoop op redding hadden opgegeven, kwam ein delijk een Engelsch vaartuig in zicht, de „Bertha Walter", dat niét, zooals zoo vele andere schepen, hun noodsignalen onopgemerkt liet, dpch zich ijlings naar de plaats begaf, waar de reddingsboot dobberde. Een sloep werd te water ge laten en daarin werden de schipbreuke lingen overgebracht. Langszij het groote schip gekomen, moesten zij met een touw naar boven worden geheschen, omdat zij te stijf wa ren, om langs den touwladder naar boven te klimmen. De'keizeriyko familie. De gemalin van den Duitschen keizer wordt Zaterdagavond a.s. uit Duitschland terug verwacht. Toebereidselen worden gemaakt om het Huis Doorn een feeste lijk aanzien te geven. Amerika's tweede parlement. De „National Women's Party" in Ame rika heeft een merkwaardig besluit ge nomen, een zonderlinge sport op politiek gebied, als men het zoo mag noemen, tyet de millioenen van mrs. Oliver H. P. Belmont, als basis wordt thans tegenover het Capitool te Washington een concur - reerend parlement opgericht, waarvan de leden in December bijeen zullen komen, op hetzelfde tijdstip als de wettig ge kozen volksvertegenwoordigers dat doen. Men is voornemens om elke kwestie, wel ke in het Congres ter sprake komt tezelf dertijd in behandeling te nemen en de verschillende hangende wetsontwerpen in het openbaar te bespreken. Het parlement zal evenals het „echte", in twee afdeelin- gen, Congres en Huis van Afgevaardigden gesplitst worden en voorts op denzelfden voet georganiseerd zijn. De leden van het eerste parlement zullen gekozen worden door afzonderlijke organisaties der Na tional Wormen's Party in de verschillende Staten. Elke staat zal twee vertegenwoor digers in den Senaat hebben, terwijl Jiet aantal leden in het Huis van Afgevaardig den voor eiken Staat afhangt van de uitgebrachte stemmen. Volgens mrs. Belmont en haar getrou wen verliezen de vrouwelijke kiezers alles wanneer zij zich bij de „mannenpartijen" aansluiten. Wij hebben de „National Wo men's Party" niet opgericht, zeggen zij, om ons een positie in het openbare leven te verschaffen of om baantjes te krijgen, doch ons doel was en is, politieke ver keerdheden te verbéteren. Wij maken er aanspraak op, de derde politieke partij In het land te zijn, en bovendien een partij, die absoluut onzelfzuchtig is, daar ons eenig verlangen is, de openbare zeden te verbeteren. Wij hopen hierin te slagen door onzen eigen invloed en niet door samensmelting met de bestaande twee democratische en republikeinsche partijen. Mrs. Belmont heeft drie groote gebou wen gekocht voor bovengenoemd doel. BINNENLAND. De „Tabantift", De begrotingscommissie van den Duit schen Rijksdag heeft Dinsdag een tweede aanvullende begrooting van financiën be handeld, waarin' rekening wordt gehou den met een overeenkomst tot regeling van de schadevergoeding voor het tijdens den oorlog getorpedeerde s.s. Tubantia. Nederland zal door een groep van Duit- sche reeders schadeloos worden gesteld, waartegenover het rijk aan deze groep van reeders 12 schepen levert, die op bin- nenlandsche werven zullen worden ge bouwd. Hiervoor zijn 126 milliard papier mark uitgetrokken. Door deze overeen komst behoeft het rijk slecht met bin- nenlandsche betalingsmiddelen te voldoen en niet tegen den wereldmarktprijs te betalen. Uit Stad en Provlnoie. ZIERIKZEE. Van den heer Veenstra, uitgever Den Haag, ontvingen wij een portret van H.M. de Koningin, een re productie in kleuren, gedrukt bij L. v Leer Co., A'dam, van een miniatuur, geschilderd door mej. A. Goudschaal. Dit fraaie portret van onze Koningin za' menigeen wenschen to bezitten met het oog op het du jaar te herdenken zilveren regeeringsjubiieum. Kwam het door deze wintersohe lente, dat zooi weinig vrouwen tegen woordig waren op de lezing van mej. Joh. Westerman, welke zij Woensdag jl. in hotel „Juliana' hield, over verster king van het. vrijzinnig element in de gemeenteraden, ook door 't verkiezen van vrouwen in dit college Misschien wel De opkomst was slecht en het „sterke' geslacht sterker verte genwoordigd dan het „zwakke' Jammer genoeg, want we hebben met genoegen deze sympathieke, bezadigde spreekster aangehoord, die, ingeleid door mevrouw Heimbac-h, als presidente der damesaf- deeling van den Vrijheidsbond, allereerst gewaagde van de' „schitterende'' reisge legenheid naar Zierikzee. Spr. begon met de bekende zaak van 't verbieden van twee leerboeken op een school in* Amers foort, waardoor weliswaa* 't bouwen van een tweede inrichting voor onderwijs werd voorkomen, maar waarin toch een gevaar lag voor de vrijzinnigen. Later kwamen .bij dit voorval de stichting van een R.K. universiteit te Nijmegen, en het weigeren van de aula der Wageningsche hoogeschool voor de ver. van vrijmetse laren. Lettende op deze dingen, zeide spr., dat de vrijz. in den lande wakker moeten worden, willen zij niet geheel en al on der 't bewind kornen de<- kerkelijke par tijen, lusschen wie echter vaak ook de meeningen verdeeld zijn Met klem weersprak spr. de vaak geuite meening, als zouden de niet-kerkeüjken de on- godsdienstigen zijn. Achtereenvolgens pas seerden de revue: de Bioscoop/vet, welke wet de vrijzinnigen hinderlijk moet zijn Al dat verbieden is niet de weg die wij op moetenWel dient een middel te worden gevonden om de affiches te we ren, welke de buitenmuren der biosco pen ontsieren. De wet op de Plaatse lijke Keuze (beperking drankgebruik) 2al niet bereiken wat zij beoogt. Het voor beeld voor kinderen en ouderen door onthouding is de aangewezen, zij het dan ook lange, weg. Spr. wees op de noodzakelijkheid van versterking van het vrijzinnig element in de gemeenteraden; het niet bukken voor dogma's van uiterst links of rechts; op komen niet alléén voor arbeiders, maar ook voor intellectueelen, vooral door de groote veranderingen, welke 'zich de laat ste jaren hebben voorgedaan op maat schappelijk gebied. Dat de V.B. niet voor sociale maat regelen zou zijn, weerspreekt mej. W., en wijst op 't ministerie van Goeman Borgcsius, het ministerie van sociale rechtvaardigheid. Maar die sociale maat regelen kosten thans te veel geld. Met nadruk betoogde spr., dat het verant woordelijkheidsgevoel meer moet worden aangekweekt. Door het toeslagenstelsel heeft dat gevoel veel geleden. Vrijheid van arbeeld, óók voor de gehuwde vrouw, eischt de V.B. op. Dat de vrouw in de gemeenteraden op haar plaats zal zijn, daarvan was spr. overtuigd. Intuïtief voelt de vrouw soms dingen, waar geen man aan zal denken: op allerlei gebied kan zij nuttigen arbeid verrichten, o.a. in commissies voor school- zaken. De L.O.-wet werd in verband hier mede besproken en de enorme sommen, welke voor nieuwe scholen worden uit gegeven. In de mooiste en duurste scholen wordt echter niet altijd het beste onderwijs gegeven; dat ligt aan hem of haar, die voor de klasse staat. De vrouw verricht op onderwijsgebied vooral veel nuttigen arbeid, o.a. ook in huishoudscholen. In sommige hoogste klassen van meisjes scholen, wordt het kind reeds opgevoed tot de gezinstaak. Het laatste deel der rede itfas gewijd aan de stemplicht, die wel uit de Grond wet is geschrapt, maar nog in de Kies wet staat. De regeering zal strenger gaan toezien op de wegblijvers. Na de pauze maakte de heer Krepei gebruik van de gelegenheid tot 't stellen van vragen. Hij vroeg de aandacht voor bezuiniging, welke hij van bovenaf wenschte te zien toegepast, en wees op het salaris der kamerleden en de Konin gin. Spr. brak voorts een lans voor de vluchthaven te Zijpe; het geld voor de haven van Vlissingen noemde hij wegge gooid geld. Mej. Westerman beantwoordde den de bater uitvoerig. Zij verdedigde de ver hoogde salarissen voor de Kamerleden en ook voor de Koningin. Het Kamerlid maatschap is een veelomvattende 'betrek king geworden voor hem of haar die zijn taak goed opvat. Het lidmaatschap der Kamer eischt vooral veel studie van de ingediende ontwerpen en begrootingen. Het salaris der Koningin is sedert 1848 niet gewijzigd; zij moet haar ambtenaren en arbeiders ook hooger loonen uitkee- ren, terwijl H.M. ook geldelijke verliezen heeft geleden. Bovendien kosten "de be zoeken van vreemde vorsten veel geld. Daar wij nu eenmaal in Nederland niet op een eiland leven, is 't nexodig en nuttig, dat betrekkingen mef*vreemde, in den oorlog neutraal gebleven landen worden onderhouden. Met betrekking tot de vluchthaven te Bruinisse verklaarde spr., dat deze kwestie feitelijk haar aan dacht was ontgaan. Zij wenscht even wel haar aandacht hieraan te wijden, bij de behandeling van de Waterstaatsbe- grooting. De presidente sloot, na mej. Wester man dank te hebben gebracht voor hare lezing, deze vergadering. NOORDGOUWE. Bij de op Woensdag j.l. gehouden stemming voor den ge meenteraad zijn de volgende aantallen stemmen uitgebracht: Lijst 1. J. Schikker 98, J. J. Geluk 26, H. van Gorsel 16, P. F. v. d. Bijl 20, G. Romeijn 13, L. de Vlieger 8, L. J. van Gastel 14, totaal 196. Lijst 2. A. v. d. Wekken 43, J. den En gelsman 11, M. Jonker 1, totaal 55. Lijst 3. Gerrit Dalebout 47. Lijst 4. M. Gan- zeman 44, Jac. van Leeuwen 22, P. C. de Keijzer 11, totaal 77. Gekozen zijn de heeren Schikker, Geluk, van Gorsel, v. d. Bijl, v. d. Wekken, Dalebout en Ganzeman. N1EUWERKERK. Bij de Woensdag j.l. gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad zijn door het stembureau gekozen verklaard, alph., de heeren M. J. W. Boogerd, (V.B.), Jac. Bouman (id.), N. J. Geleijnse (A.-R.), M. v. d. Have Jz. (V.B.), J. J. v. Kiinken (Ger. Staats partij), M. J. Stoutjesdijk (A.-R.) en J. v. a. Zande (C.-H.) Op de lijst van den Vrijheidsbond wa ren uitgebracht 329 stemmen: op die der Chr.-Hist. 107; op die der Anti-Rev. 158 en op die der Ge. S.P. 155 stemmen. POORTVLIET. De voordracht voor wa terbouwkundig ambtenaar bij het water schap Poortvliet alhier, bestaat in alf. volgorde, uit de heeren J. L. Dekker, Veere, D. Ornee, Sch^rendijke, en N. M. Steur, Kerkwerve. 3 RECHTZAKEN, De aanvaring tussohin de „Zaiderdjjk" en de „Ezardian". Bij de verdere behandeling voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage van de zaak tegen den Nederl. zeeloods J. de B. uit Vl:ssingen, die voor de rechtbank te Mid delburg heeft terecht gestaan, ter zake dat hel aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat het Engelsche stoomschip „Ezar- dian" is gezonken, welk feit den dood van opvarenden van de „Ezardian' ten gevolge heeft gehad. Het O. M., waargenomen door mr. del Campo, genaamd Camp, was van oor deel, dat men tegenover zooveel strijdige verklaringen staat, dat men dikwijls niet weet, welken koers men zal volgen. De moeilijkheid is nu, dat hetgeen deze be klaagde gedaan heeft, niet kan worden getoetst aan de eischen van een goede zeemanschap, aangezien op dit oogen- blik een bepaalde norm daarvoor niet be staat. Bovendien al komen wij tot de slotsom, dat de opvatting van den be klaagde verkeerd was, dan kan hij daar door toch niet wegens grove schuld wor den veroordeeld. Spr. zou het hof willen voorstellen het vonnis der rechtbank ge heel te vernietigen, omdat het zwaarte punt der zaak daarin niet voldoende tot zijn recht komt. Dok de opgelegde straf vindt spr. v\el wat zwaar, ofschoon de gevolgen buitengewoon ernstig zijn ge weest. De persoon van den beklaagde is echter het slachtoffer van een groote ondoordachtheid. Toch hoopt spr., dat het hof tot een veroordeeling zal komen, om dat een vrijspraak ongunstige gevolgen zou kunnen hebben. Een vrijspraak zou ten slotte niet bevorderlijk zijn aan het prestige van ons loodswezen. Echter wil spr. wel bij het hof aandringen op ver oordeeling van beklaagde, met vermin dering van de straf voor een aanmerke lijk gedeelte. Een bepaalde hoeveelheid straf wil spr. niet eischen. De verdediger is den pres. erkentelijk voor de wijze, waarop hij het onderzoek heeft geleid en het M. voor zijn mild requisitoir. Deze zaak heeft veel opziei. gewekt, vooral door de berichten in de pers dienaangaande verschenen, die af komstig waren van opvarenden van de „Ezardian". Het is een kwaadaardige legende geweest, dat de „Zuiderdijk* doorgevaren is, zonder zich te bekomme ren om de opvarenden van de „Ezardian". In een bespreking tredend van het vonnis der rechtbank le Middelburg, be twist spr. allereerst, dal het Zee-aanva- ringsregleinent hier niet toepasselijk zou kunnen zijn. Met betrekking tot de toedracht van de aanvaring valt op te merken, dat het ontbreken van getuigen van de „Ezardian" een leemte is. Dc verklaringen van de op- varenden van de Zuiderdijk kunnen intus- schen tol richtsnoer strekken voor een beoordeeling van de toedracht. Boven dien zullen de advocaten van de „Ezar dian" wel hebben ingezien, dat de ver klaringen van de opvarenden van dit schip niet kloppen met den plaatselijken toe stand. Het heeft er zelfs allen schijn van, dat de reederij van de „Ezardian" niet zeer naarstig is met haar actie tegen de reederij van de „Zuiderdijk". De Belgische loods heeft klaarblijkelijk zijn reglementen niet gekend en dit Is de oorzaak van het ongeval geworden. Hij verkeerde ten onrechte tot het laatste oogenblik in de veronderstelling, dat de „Zuiderdijk" stuurboord zou houden. PI. eindigt zijn rede met het vragen van vrijspraak voor zijn cliënt, in de eerste plaats omdat de schuld niet be wezen is en in de tweede plaats omdat de loods niet aansprakelijk is. Na re- en dupliek werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op 30 dezer. POST EN TELEGRAPHIE. De heer E. P. Westerveld, minister van marine, heeft dezer dagen een verzoek om ontslag uit zijn vorig ambt van di recteur-generaal der posterijen en tele grafie ingediend. VAN HEINDE EN VER. President Harding zal eind Juni een reis van ongeveer twee maanden tloor Alaska maken. Te Parijs hebben twee kinderen, een jongen van 14 en een meisje van 12 jaar, zelfmoord bedreven door zich in de Seine te werpen. In één der zakken van den jongen vond men een stuk papier, waar op vermeld wordt, dat het jeugdig twee tal zelfmoord ging plegen, omdat beiden op de fabriek waren uitgescholden. Naar uit Dijon aan „de Matin" wordt gemeld, worden er in het departement Cöte-d'Or weer wolven waargenomen. In het gehucht Creusot bij Saint-Thibault zijn er gezien en in een weide zijn daar 33 schapen doodgebeten. Te Huddersfield in Engeland heeft een 16-jarig meisje haar 2-jarig broertje opgehangen en zichzelf daarna eveneens door ophanging van 't leven beroofd. In een achtergelaten brief deelde zij mede. dat zij heenging met haar broertje, om haar moeder te laten lijden. De Duitsche Rijkskanselier heeft ver klaard, dat Duitschland bereid is nog maals e en voorstel inzake de herstel- kwestie lot de Entente te richten. Bij een vliegongeluk te Horten (Noorwegen) zijn 3 personen verongelukt, doordat een vleugel van hun watervlieg tuig brak, zoodat dit van een hoogte van 300 M. in zee stortte. De aanklacht tegen den Russischen patriarch Tichon, door den procureur- generaal van 't Hooggerechtshof opge steld, is op last der Tsjeka in brochure vorm uitgegeven. Het aantal te Chicago uitgesproken echtscheidingen is de drie eerste maan den van dit jaar verdubbeld. De ver houding is nu 1—5. d'.w.z. 1 echtscheiding op 5 gelukkige huwelijken. De „Volksstem" te Pretoria bevat het portret van een inboorling, die men voor den oudsten mensch bezuiden' den evenaar houdt. Deze inboorling moet om streeks 1800 geboren zijn. De toestand in de Antwerpsche ha ven is treurig. De goederen, die op de kade liggen opgestapeld, liggen te ver rotten. De schade zal millioenen beloopen. Alle spoorwegverkeer tusschen Ant werpen en Brussel is gestaakt. In de Belg. Kamer hebben twee soc. afgevaardigden dc regeering geïnter pelleerd over de mobilisatie der genie troepen. die volgens een hunner onwettig was. Carton de Wiart (de vroegere Belg. gezant in Den Haag) stelde een motie van vertrouwen voor, waarover later zal wor den gestemd. Krassin verklaarde te Londen, dat de opheffing der Eng.-Russische handels overeenkomst mogelijk tot een oorlog zou leiden. De regeering van de Canadeesche provincie Quebac is voornemens aan des kundigen een grondig onderzoek op te dragen met betrekking tot de goudvel den van Labrador Dit in verband met de vele gunstige berichten uil deze streek van gouddelvers, wier aantal met den dag toeneemt. VERSCHILLENDE BERICHTEN De dubbele moord te Wapse. De „As ser Crl." meldt omtrent den dubbelen moord te Wapse nog het volgende: Zon dag j.l. had de politie de omgeving af gezocht. Toen men hoorde, dat de dader om tien uur 's morgens nog in een café te Wateren was gezien, waagde men de veronderstelling, dal hel mogelijk zijn zou, dat hij zich in de buurt ophield. Anderhalf uur zou hij in genoemd café gezeten hebben. Toen was hij weer ver trokken. Onmiddellijk zette de politie het onderzoek in de bosschen voort. Als hij zich hier schuil hield, dan moest hij in den val loopen. En hij liep in den val. Opgejaagd als een wild dier, geheel om singeld, zag hij blijkbaar geen uitweg meer en gelukte het de politie, die on vermoeid haar taak volbracht, om den dader gevangen te nemen. Na met het lijk van vrouw en kind geconfronteerd te zijn, is hij naar Dwingeloo overge bracht. Niet hel minste kon men aan hem bemerken toen men hem aan het bed bracht, waar zijn beide slachtoffers lagen. Koud stond hij er bij. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. 's Nachts om één uur heeft hij het schan delijk misdrijf gepleegd en eerst om half Vijf 's morgens is hij de 'woning ontvlucht, waar hij nog slechts enkele dagen met vrouw en kind een eigen huishouding gevormd had. Uit de brieven die hij voor zijn ontvluchting geschreven heeft, blijkt verder nog, dat de dader Albert Bellyn zich er daarin over Tjeklaagd heeft, dat zijn vrouw niet langer meer met hem wilde samen wonen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de jonge moeder het bij haar ouders, die een eigen boerderij hebben, beter gewend was en dat zij zich op het kleine ke\i- terboerderijtjq»met maar één koe en vier varkentjes niet heeft thuisgevoeld. Buren wisten nog te vertellen, dat Al- bert, sinds het jonge paar in de nieuwe •woning hun intrek had genomen, niet wilde hebben, dat zijn moeder, een goed aardig vrouwtje, maar steeds weer aan spek en worst en verdere huishoudelijke artikelen bij hem bracht. Hij wilde niet, dat alles alleen van zijn kant moest komen. Er heeft dus al eenigen tijd iets bestaan wat den jongen man stil en teruggetrokken sfljn deed. Vermoedelijk heelt hij reeds geruimen tijd met het plan tot het plegen van dezen moord rondgeloopen, zonder dat het aan hem te bemerken was. 1 Waarschijnlijk nadal hij zijn afgrijse lijk misdrijf gepleegd had. heeft hij nog den moed gehad om de koe in het land te laten en te melken. De varkens wa ren van voer voorzien en een melkbus was aan den kant van den weg gezet. Reeds is de sectie op het lijk verricht. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Zierikzee, Mei 1923. Mijnheer de Redacteur, Mag ik 15 beleefd om eenige plaats ruimte vragen voor 't onderstaande? Bij voorbaat dank ik U er hartelijk voor! Stemgerechtigden van Zierikzee! Op welke lijst stemt ge a.s. Woensdag? Wij hebben onze oproep ingskaart thuis gekregen en vele lijsten komen er op voor, met vele namen. De keuze zal wel niet gemakkelijk zijn, "daarom ben ik zoo vrij, eenige wenken te geven! Op de lijst der S. D. A. P. kunnen wij niet stemmen omdat deze partij niet streeft naar bezuiniging. Evenmin op de lijst van de Vrijz.-Dem. Partij. Wie belas ting betaalt, zal zich dus wel wachteh' om op deze lijsten te stemmen. Of men nu al veel of weinig belasting betaalt, doet er niet toe.Ieder zal het wel met mij eens zijn, dat 't steeds te veel is en ieder zal toegeven, liever 'min der, dan meer belasting te betalen in 't vervolg. Stemt dan iHet op sen partij, die als niet zuinig, zich hebben doen kennen in de vorige zittingsperiode van den ge meenteraad. Stemmen wij dan de lijst van de Neu trale Partij? Immers neen! Want No. 1 is een verkapte Vrijheidsbonder en No. 3 een verkapte Vrijz.-Dem. Zullen ze zui nig zijn? Waren ze zuinig, toen belden eenige jaren geleden raadslid waren? Ik meen het te kunnen betwijfelen. Stemmen wij de lijst van den Vrijheids bond? Zij, die zulks van plan zijn, raad ik aan, zich nogmaals te bezinnen. De ver tegenwoordigers in den raad van deze partij waren allerminst zuinig. Zie slechts naar de gaskwestie! (Zou 't waar zijn, dat er wat anders uit de gaskraantjes komt?) En passeeren wij de aftredenden, dan stooten wij onzen neus tegen No. 5, een „zuinige" huisvrouw! Neen, wij stemmen niet op de lijst van den Vrijheidsbond! Stemmen wij dan op een candidaat van de Anti-Rev. Partij? Och, zij vertegen woordigen slechts een groepje Gerefor meerden. Niet eens alle gereformeerden, want de Chr. en Oud-Geref. zijn het ook verre van eens met bet program van de A.-R. Partij. En wordt No. 3 gekozen, dan staat deze nog niet vrij, doch moet loo pen aan den leiband van Nos. 1 en 2. Maar wij stemmen op een partij, die vrij staat, en niet gebonden is aan ellen lange partijprograms. Alleen dan kunnen besluiten zuiver genomen worden en be hoeft men elkaar niet naar de oogen te zien". Voor Zierikzee is het gewenscht, dat personen in den Raad komen die Protes tant sch-Christelijk denken. Stemt daarom op één der candidaten der Christelijk Historische Unie!' Zij toch staat tevens op het standpunt der bezuiniging, terwijl deze partij alle standen en klassen der be volking vertegenwoordigt. Gij allen, die vóór bezuiniging zijn, stemt op één der candidaten van lijst 1. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor de opname, K iezer-Belastingbetaler! Mijnheer de Redacteur l Namens de afd. S. D. A. P., en dus mede namens pg. den Haan, verzoek ik u beleefd, onderstaand antwoord aan den heer C. Blom te willen plaatsen. Naar onze meening. geachte heer Blom, draait u wel zoowat om de zaak heen, maar het hoofdpunt, da financieele ques- tie, daarop antwoordt u niet. U hebt als gemeenteraadslid, en dus medeverant woordelijk voor het bestuur der gemeen te, waaronder ook het beheer der finan ciën, aan te toonen met cijfers, dat deze maatregel, ve-laging tarieven van kaai- gelden uitvoerbaar is. zonder dat het ha venbedrijf een nadeelig slot oplevert, dat de belastingbetalers dan zullen kunnen aanzuiveren. Juist om deze reden heb ben de kiezers recht te weten wat hun te wachten staal. U stelt het nu wel voor of elk zijn peeën naar de tram zal brengen, maa- daar moet men voor het voordeel ook niet zijn. Maar al was dan nog eene verlaging van tarieven mo gelijk, dan had dit moeten geschieden voor alles wat pc schip wordt aan gevoerd. dus ook turf, steenkolen en*. Deze zouden evengoed per train kunnen worden aangevoeld en dus m dat ge- va! de haven evenmin bévoordeelen. Maar u dacht bij uw voorstel alleen aan de peeën en hier komt de aap uit de mouw. Dat is dan dat behartigen van de be langen der burgerij in den ruimsten zin. U gebVuikt mooie woorden, maar uw voorstel is daarmee m strijd, het is ten voordeele van één groep, de werkge vers, doch ten nadeele van alle belas tingbetalers. En waar u, noch tegenover de wethouders, noch tegenover de kie zers, in het openbaar met cijfers uw voor stel wilt of kunt verdedigen, blijven wij bij onze meening en eindigen met ten sterkste te waarschuwen tegen een der gelijke politiële. Kiezers van Haamstede, steunt op 23 Mei de aftredende weth., de heeren Schikker en Giljamse, zoo krachtig mogelijk. Met beleefden dank voor de plaatsing. Voor de atdeeling S. D. A. P.: J. A. HUBREGTSB.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 9