Zierikzeeschs Nieuwsbode TWEEDE BLAD behoorende b(j de van Yrydag 18 Hel 1923, no. 10929. BU IT E MLA N DT De ramp te Hot Springs. Omtrent de ramp te Hot Springs (Ar kansas) meldt de „Daily Chronicle" na dere bijzonderheden: De overstrooming volgde op een woikbreuk in de omlig gende bergen. Groote stroomen water gudsten in de straten en drongen de hui zen binnen. De inwoners der plaats en de badgasten moesten qp de berghellin gen vluchten. Winkels en woningen wer den vernield, automobielen met inzitten den door het water meegevoerd, terwijl talrijke hutten in het zuidelijk deel der stad, welke door negers bewoond wer den, werden weggeslagen. Het flitsen der bliksemstralen maakte de ontsteltenis nog grooter. Het Marquette Hotel, een der deftigste hotels der stad, brandde geheel af. Een vrouw, die door den stroom gegrepen was, werd medegevoerd naar de zakenwijk der stad, waar zij in een auto geworpen werd. Verscheiden man nen kwamen haar zwemmende te hulp, maar slaagden er slechts in haar te red den, nadat zij heur haar hadden afga- sneden, dat verward was gferaakt in den vermelden auto. Latere berichten melden, dat het aantal omgekomen personen waarschijnlijk niet zoo groot is als aan vankelijk werd gevreesd. Volgens een bericht aan de „Daily Mail" werd de brand in het Marquette Hotel veroorzaakt door het inslaan van den bliksem. De vlammen grepen snel om zich heen en sloegen naar de be lendende gebouwen over, die geheel af brandden, terwijl een woeste stroom van 10 voet diep zich door de hoofdstraten stortte en de stad in drieën verdeelde. De wolkbreuk kwam Maandagmiddag na een aanhoudenden regen, die achttien uur achtereen gevallen was. De stroom, die eerst nog ondiep was, zette de hoofd straat der stad onder water, welke wel dra veranderd was in een schuimende rivier. De winkelruiten hadden het spoe dig éfgelegd tegen het woeste water, die de goederen in de winkels door de stra ten meevoerde. Automobielen en andere voertuigen werden omgeslagen en ver nield. In de negerwijk werden meer dan honderd woningen verwoest. Het water drong in de voornaamste gebouwen der stad binnen en belemmerde alle pogingen om het vuur meester te worden, dat een gansche wijk vernielde. De gasten der voornaamste hotels, met uitzondering van die van het Marquette Hotel,, die" naar de bergen gevlucht wa ren,' moesten 'de wijk némen naar de hoogste verdieping, vanwaar zij de uit werking van de ramp konden gadeslaan. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Bij de firma Joh. de Heer Zoon te Rotterdam, verscheen een „Feeste/rost'', aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar 25-jarig regeerings- jubileum, voor gemengd koor, orgel of piano, woorden van O. G. Sterkenburg en muziek van R. Gerretson. Bij afname van 50 stuks kost deze „feestgroet" slechts 25 ct.; per exemplaar 40 ct. SEROOSKERKE. De Groene Kru's- vereemging Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke hield Woensdagavond een ledenvergadering in café Wed. Verjaal te Noordwelle. In hoofdzaak was deze vergadering belegd, te besluiten, of steun zal worden verleend om een ziekenauto voor dit eiland aan te schaffen. Het Zie kenhuis zal de uitvoering hiervan op zich nemen, mits jaarlijks f 600 wordt opge bracht (f 150 subsidie wordt bij doorvoe ring van het plan verleend door de Centr. vereeniging), zoodat nop f 450 rest voor de Groene Kruisvereenigingen, wat voor zoover bekend is, 3 ct. per inwoner zal kosten, met een vervoertarief van maxi mum 15 ct. iper K.M. Algemeen was men van oordeel, dat een ziekenauto in een dringende behoefte zal voorzien, daar nu het vervoer gebrekkig en erg langzaam gaat. Besloten wordt, met bijna alge- meene stemmen, den vereischten steun te verleenen. Als afgevaardigde naar de alge- „Het Groene Kruis", die gehouden zal worden 22 Mei a.s. te Middelburg, werd benoemd de voorzitter, de heer Joh. Hoo- genboom, als plaatsvervanger werd aan gewezen de secretaris W. Bakker. DREISCHOR. De collecte alhier ten bate der Duitsehe kinderen gehouden, heeft opgebracht f 54,30. schen Holland en België. Voor Holland zullen uitkomen het koppel Maas—Mazai- rae en voor België Dagelinckx—Verheijen. Verder vermeldt het program een inter nationale sprintmatch voor professionals, een int. koppelwedstrijd over 60 KM. voor professionals, de recordverbetering op Racemotor en een 10 KM. nieuwelin- genweclstrijd. De beste Hollandsche en Belg. koppels en zesdagenrenners, zooals Pagnoul-Duray, v. d. Velde-Persijn, de ge broeders Tijck en v. Boxsel-Erkelens, zul len in de koppelwedstrijden uitkomen. Scberpeolsse. Ie Pinksterdag. 9.30, Lees- kerk «n 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud Geref. Kerk. Ie Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavcnlsse. Ie Pinksterdag. 9.30, ds. Moer man en 2 ara, idem (Doopsbed.) 2e 9-30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. Ie Pinksterdag. 9.30, 2 an 5.30 ure, Leeskerk. 2e 9.80 ure, idem. St.-Annaland. Ie Pinksterdag. 9 30, ds. Lps (Bed. H. A) en 2 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. Ie Pinksterdag. 9.30, 3 en 5 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. VAN HEINDE EN VEE. KERKNIEUWS. N«d. Herv. Kerk. Beroepen: Te Middelharnis, I. Kievit te Lunteren. Te Tuil, J. L. de Mol Mon- court te Hellouw. Te Rouveen, W. Deur te Zegveld. Te Arnemuiden, W. J. Kolkert te Eemmes-Buiten. SEROOSKERKE. In de Woensdagavond gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen werd met ingang van dien datum, eervol ontslag verleend aan den heer D. Verboom, als voorzanger. Tot organist werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Stoel Kz., zulks met ingang van 1 Mei j.l. Geref. Kerk. Beroepen: Te Lioessens, Herm. Knoop te Schouwerzijl. Te Schipluiden, U. Bu- walda te O.- en N.-Bildtzijl. Te Lei- muiden en Sexbierum, G. Laarman te Scharend ijke. Aangenomen; Naar Baarland, A. Wijn gaarden, cand. te Dokkum. Bedankt: Voor Nieuw-Vennep, S. W. Bos te Dokkum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Rotterdam (2de pred.-pl, voor Delfshaven), N. Bijdemast te Does burg. een vrouw op haar af met het verzoek om haar klein kind even vast te houden. Toen de voor het meisje bestemde trein aankwam, was de moeder nog niet terug gekeerd. Er bleef voor het meisje, dat j met den trein vertrekken moest, mets anders over dan het kind mee te nemen, •wel overtuigd dat een ongehuwde moe der zich op die wijze van haar kind had ontdaan. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordrUfkhéid dér redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Zierikzee, Mei 1923. Geachte Heer Redacteurt In uw blad van 14 Mei meent de heer J. Catshoek het gemeenteprogram van den Te Toledo (Sp.) .staken de elec- triciens, waardoor de stad des avonds in 't donker is gehuld. De Chineesche minister van ver keerswezen en een gedraal hebben zich vrijwillig bij de roovers van Lengtsjing Vrijheidsbond in een belachelijk daglicht .i. te moeten stellen. Ik zou zoo zeggen, laat RECHTZAKEN. 8POBT. ZJERKIZEE, 17 Mei. Door den Kan- tonrechter is op 16 Mei j.l. veroordeeld (wegens: Overtreding Zeeuwsche Stroo- men-V:sscherij-reglement: J. S., 50 j., schipper en visscher, wonende te Zie rikzee, toit f 1 li. s, 1 d. h. Wielrennen. Op de Raaijbergbaan te Bergen op Zoom worden Maandag a.s. (2en Pink sterdag) wederom groofe wielerwedstrij den gehouden, 't Is de directie van den Raaijberg gelukt den bekenden amateur wereldkampioen. Peeters en den snellen Belgischen amateur Dagelinckx te enga- geeren, die zich zullen meten tegen den Hollandchen amateur kampioen, den Ber- genaar Mazgirac. Voorts is er een ach tervolgingswedstrijd voor amateurs tus- PREDDCBEU RTEN. Zondag 20 - en Maandag 21 Mei (Ie en 2e Pinksterdag). Zierikzee. Ned. Herv. Kerlc. Op de beide Pinksterdagen collecte voor het Ned. Zending genootschap by den derden rondgang. Nieuwe Kerk. Ie Pinksterdag. Voorm. 10 ure, ds. Helder. Kleine Kerk. 's Voorm. 10 ure, d«. Steenbeek. 2e Pinksterdag. Nieuwe Kerk. 'sVoorm. 10 ure, ds Waa-denDurg. Kleine Kerk. 's Voorm. 10 ure, ds. de Rood». Luth. Kerk. Ie Pinksterdag. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref Kerk. Ie Pinksterdag. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. 2e 10 ure. idem. Chr. Geref. Kerk. Ie Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. 2a 9.30 ure, idem. Evangelisatie Jeruél II. Ie Pinksterdag. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Xerkwerve. Ie Pinksterdag. 9.30 are, ds. Mortier. Serooskerke. Ie Pinksterdag. 2 are, ds. Mortier (Extracollecte voor do zending). 2e geen dienst. Bargfi. Ie Pinksterdag. 9.30, ds. Boogaard en 2 ure, idem (Collecte zending). 2e geon dienst. Renesse, le Pinksterdag. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. le Pinksterdag. 9.80 uie, ds. Leendertz. Heemstede, le Pinksterdag. 2 ure, ds. Poort (Collecte voor de zending). Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhogs. 2e 9.30 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. le Pink sterdag. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. le Pinksterdag. 9.30, ds. Poort (Extracollecte voor de zending) en mogelgk 7 ure, idem. 2a geen dienst, Geref. Kerk le Pinksterdag. 9.30 en 2 are, de. Laarman. 2e 9.30 ure, idem. Brouwershaven, le Pinksterdag. 10 ure, dr. Proost. Garef. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 an 2 ara, Leesdienst. Zonnemalre. le Pinkaterdag. 9.30 ure, da. da Leur. 2a geen dienst. Gara». Kerk. la Pinksterdag. 9.30 an 2 ure, ds. Hoek. 2e 9.30 ure, idem. Noordcouwe, le Pinksterdag. 9.30 ure, ds. r. Griethujjsen. Dreia-hor. le Pinksterdag. 9.10 ure, ds. v. d. Griend (Zendingscollecte). Ouwerkcrk. le Pinksterdag. 9.30 ure, ds. de Roode. Nlenwerkerk. le Pinksterdag. 9 80. ds. d. Linden (Collecte voor de zending) sn 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. le Pinkster dag. 9.30, 2 an 5.30 ure, Leesdienst. Oud- Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. le Pinksterdag. 9-80 en 2 ure, dr. Weeda. 2e geen dienst. Geref. Kerk le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure. Leeskerk 2e geen dienst. Geref. Gem. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remjjn. 2e geen dienst. Slr|ensUnd. le Pinksterdag. 2 ure, ds. v. d. Linden (Zendingsoollecte) Bralnlaae. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. 2e geen dienst. Geref. Kerk. lo Pinksterdag. 9.30 en 5 ure, cand. Keur. 2e geen dienst. Geref. Gem. le Pink sterdag. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. 2e geen dienst. Ond-Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. 2e geen dienst. A,-J.-Polder. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. 2e geen dienst. St.-Flllpeland. le Pinksterdag. 2 ure, ds. Los. 2é 9 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone. 2e 9 ure, idem. Tholen. Ie Pinksterdag. 9 80, ds. Keiler en 2 ure, ds. Datema (Colleste zending). 2e 9.30 ure. da. Datema. Geref. Kerk. le Pink sterdag. 9.30 en 2 ure, ds. Diemer van Zntphen. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Gam. le Pinkster dag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. St.-Maartensdljk. le Pinksterdag. 9.30, ds. Datema an 2 ure, Leeskerk. 2e 9.30 ure, idem. Oud-Geref. Gom le' Pinksterdag. 9.80, 2 en 6 ure, Leeskerk. 2e 9 ure, idem. Oud-Vossemeer. le Pinksterdag 9.80 en 2 ure, ds. Van Griethuizen. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.30 ure, Leesdienst. 2e 9.30 ure, ds. Staal. Poortvliet, le Pinksterdag. 9.80 en 2 ure, ds. Verschoor. 2e 9.30 ure, idem. Geref. Kerk. le Pinksterdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leetkerk. 2e 9.30 ure, idem. aangegeven als gijzelaars om 'de vrijla ting te verkrijgen van de gevangen ge nomen vreemdelingen. Te Canada is voor de eerste maal gebruik gemaakt van vliegmachines bij verkiezingen. Daar in de afgelegen Noor delijke districten de wegen bijna onbe gaanbaar zijn en het vervoer over de rivieren zeer bezwaarlijk, zijn tal van kiezers per vliegmachine naar de stem- bureaux gebracht. In de rede, die Mussolini dezer da gen te Rome voor het negende inter nationale congres voor. vrouwenkiesrecht voerde, heeft hij kiesrecht aan de Itali- aansche vrouwen beloofd. Volgens zijn zeggen zou wel geen enkele politieke partij in Italië zich tegen het vrouwen kiesrecht verzetten. Namens de fascisti sche regeering zegde hij aan de verschil lende klassen Italiaansche vrouwen het stemrecht toe, te beginnen met dat voor den gemeenteraad. Koning Haakon van Noorwegen wordt Dinsdagavond 5 Juni 's morgens te IJmuiden verwacht. Een trein van Peking naar Sjan- hal is overvallen door regeeringsgendar- men. Zij vielen de treinbeambten aan en maakten alles buit. j Uit Cairo wordt gemeld, dat de pest-epidemie zich uitbreidt; er zijn thans 149 nieuwe gevallen geconstateerd. De verloven voor reizen naar het buiten'.and voor Polen van dienstplich tigen leeftijd zijn beperkt. Mannen van 18—28 jaar mogen de grens niet over. Rusland heelt geweigerd de Pool- sche industrie toe te laten tot de land bouwtentoonstelling te Moskou. De Zweedsche Rijksdag heeft een wet aangenomen, waarbij vrouwen gelijk worden gesteld met mannen in de kwes tie van den burgerlijken dienstplicht, met eenige uitzonderingen, die nader gere geld zullen worden bij het in wcking treden van de wet. +■- De Am. auto-konmg Henry Ford die, naar beweerd wordt, het president schap der Vereenigde Staten ambieert, heeft een villa gehuurd in de nabijheid van Bern, de hoofdstad van Zwitserland. Hij is voornemens daar in den loop van dezen zomer eenigen tijd te gaan wonen. President Harding heeft in een brief te kennen gegeven dat hij in de ver kiezingscampagne in 1924 zal opkomen voor ,,een 100 pets. ten uitvoerlegging" van de anti-drankwetten in de V. St. Te Cap Martin, aan de Riviera, is de Amerikaansche spoorweg-magnaat Ge orge J. Gould overleden. Hij is vooral bekend gewórden door het gekibbel tus schen !}i em en andere kinderen van zijn vader over het bekeer van diens nala tenschap, die in 1892 openkwam en toen 72,000,000 dollars bedroeg. hij het program der S. D. A. P. eens goed lezen, dan zal hij moeten bekennen, dat dit op vele punten zoo schemerachtig is, dat hij liever over dat van V. B. zou moe ten zwijgen. Ik wil daar echter niet ver der op ingaan, doch op een onwaarheid wijzen, die mij en mijn partij is aangewre ven in bedoeld schrijven. De heer Catshoek zegt, dat door mij is geprobeerd om de progressie den hals om te draaien. Dit is totaal verkeerd uitgelegd door hem. Zie hier de juiste toedracht. Door den burgemeester is in den raad van 29 Nov. j.l. gezegd, dat aan belasting de dienst 1922-23 vermoedelijk f 25000 meer op zou brengen, waarvan voor 1923 te rekenen zijn pl. m. op f 8000. De hoof de- lijken omslag zou volgens de begrooting van 1923 ongeveer f 15000 minder op moe ten brengen dan in 1922. In verband met deze vermindering meende ik aan B. en W. te moeten vragen, in den Raad van 2 Maart en 18 April, of het wellicht nu wen- schelijk was om de 60 pCl. opcenten op R. I. B. te verlagen? B, en W. zegden een onderzoek toe. De heer Catshoek wilde 100 pCt. heffen, dus nog meer van de be lastingbetalers afnemen. De heer Koop man gaf in overweging om het heffings percentage van het hoofdgeld te verlagen, wat direct in mijn geest was en zeer zeker ook bij de overige Vrijheids bonders. Deze zaak zal nu verder onderzocht worden en er denkelijk een voorstel tot verlaging komen. Verder schrijft de heer Catshoek, dat de Vrijhe'dsbonders tegen het voorstel van den heer Pijleman, om 100 pCt. te heffen, hebben gestemd. Genoemd voorstel was toen zoo'n sprong sn het duister, dat wij d't niet aandurfden. Een wonder mag het wel heeten, dat de heeren der S. D. A. P. toen heelemaal vebschm-endk berichten. Mijnheer de Redacteur l Vriendelijk verzoek ik U een klein plaatsje in Uw blad, waarbij ik zoo kort mogelijk zal zijn. De candidaatstelling voor den gem. raad van Haamstede door een groep vrijzinnige kiezers heeft al heel wat stof opgeworpen en m.i. noodelooze verdeeld- j heid gebracht. Doordat het verloop dier candidaatstelling geheel wordt verdraaid en totaal onjuist wordt weergegeven, zij 1 het mij vergund, a's zijnde secretaris van die vergadering geweest, het juiste i verloop dier vergadering weer te gsven. In een vergadering van de afd. Haam- stede-Burgh van den V.B. werd het be- sl.uit genomen om in uw blad twee maal een oproep te plaatsen, waarbij alle Vrijz. kiezers, ook niet Vrijheids-Ronders wer den uitgenoodigd tot het samenstellen der Vrijz. candidatenlijst. Een besluit waar mede de 3 Vrijz. zittende leden de hee ren Gilijamse en Blom ten zeerste, den heer Schikker onder protest, instemden. Aan die candidaatstelling werd door 43 kiezers deelgenomen. De voorzitter stel de eerst ieder in de gelegenheid namen te noemen om daarna bij stemming uit te maken, hoe de lijst in volgorde zou worden samengesteld. No. 1 van de lijst •werd C. Blom met 26 van de 40 uit gebrachte stemmen, A. Gilijamse 4, C. Schikker 5 stemmen; 2e stemming, L. L. Bolle 14; A. Gilijamse 9; C. Schikker 11; vrije stemming L. L. Bolle 20; A. Gili jamse 9; C. Schikker 8; herstemming tusschen de heeren Bolle en Gilijamse, waardoor L. L. Bolle 25 en den heer Gilijamse 16 stemmen behaalde. Alvorens over te gaan tot stemming voor de 3e candidaat gebeurde er iets wat zeer jam mer is, wethouder Gilijamse zei n.l. niet langer in aanmerking te willen komen, welk voorbeeld door zijn collega Schik ker werd gevolgd, waarop Gilijamse de vergadering verliet. Had de heer G. zijn beurt afgewacht, zoo was hij zeker no. 3 geworden en waren alle verdere on aangenaamheden achterwege gebleven, of schoon ik gaarne erken, dat het voor den heer G. een zeer onaangenaam geval was, waarop ook ik niet had durven re kenen en het 'bij mij vast stond, dat den heer G. minstens no. 2 was komen te staan. Men bedenke echter dat de kiezers toch nog uitspraak moeten doen. Te Burgh kwam b.v. wethouder Heule no(. 4 te staan door een bijzondere samen loop. De heer Heule nam echter een zeer loyale houding aan en liet zich de plaats welgevallen, ook daar zullen de kiezers uitspraak doen Verschillende personen, waaronder ook Z'v L T de teide weth., hebben gemeend in het n'ets van zich heten hooren en sctntterden I gebaurde aan-c',dIng ta ^oeten vind3n door afwez'gheid bij die vaststelling van - 1 °m uit den VB. te treden. Ik vraag mij de^geheele verorden ng op 18 Nov. 1921 I af waarom, Eerst de zaak f J V^f V» 'k i en dan' anders uit- •k, voor de S. D. A. P.'èrs ui den Raad I jOODt ^an waren, reeds voorstellen deed lot hoogere De malversatiete Maasdam. De burge meester van Maasdam is volgens de Tel. wegens wangedrag voor den tijd van een maand in zijn ambt geschorst. Een treurige geschiedenisEenigen lijd geleden werd de echtgenoot van een be jaarde vrouw, die in de Van Ostadestraat te Amsterdam woonde, ongesteld. De ziekte nam in hevigheid toe en ten slotte verviel de man in een bewusteloosheid. Dagen lang bleef de arme vrouw bij hem en begaf zich des nachts in hetzelfde bed ter ruste. De buren zagen de vrouw in geruimen tijd niet en het wekte op zekeren avond hun bevreemding, toen zij beneden gestommel hoorden. Uit het raam kijkende bemerkten zij, dat de vrouw voor de deur stond. Zij vroegen haar wat er was, waarop zij antwoordde, dat haar man misschien wel dood was gegaan. Hij was, zoo vertelde zij verder, koud en bewoog niet meer. De buren gingen mee naar binnen en bevonden, dat de ongelukkige inderdaad overleden was. De lijklucht was duidelijk in de vertrekken merkbaar. Een dokter werd gehaald en deze constateerde, dat de man reeds verscheidene dagen geleden overleden moest zijn. Voor een spoedige begrafenis werd zorg gedragen. Een drama. Te Enschede had Zaterdag een 21-jarig meisje haar verloving met een j k'ezing, dan maken de honderden kie- 30-jarigen man verbroken. Toen 't meisje j zers, die in adressen aan Ged. Staten hun zich Woensdagmorgen ten huize van haar tante aan de Twekkelèrweg aldaar be- I aftrek voor het eerste levensonderhoud. Indien deze verdachtmaking uitgelegd moet worden om kiezers in de socialist:- sche netten te vangen, dan gun sk hun dit werkje. Ik zal nu en verder net op deze zaak ingaan en dank U voor de opname. Hoogachtend, Uw dw., 1 P. M. PANNY. Mijnheer de Redacteur! Nu de verlrezing nadert een enkel woord. Het heeft de aandacht van velen getrokken, dat op de lijst van den Vrij heidsbond de aftredenden bovenaan staan, ofschoon het bekend was, dat vele leden daarvan niet gediend waren. Op den avond, dat de candidaten ge steld werden is van wege het bestuur ge zegd, dat wie de meeste stemmen had, No. 1 zou wezen. Maar dat kwam verkeerd uit. De aftre denden kregen toen diet de eerste plaat sen en op voorstel van het bestuur is men toen opnieuw gaan stemmen tusschen de twee, die de meeste stemmen hadden en toen de vrienden en magen en onderge schikten van de vier aftredenden allen krampachtig elkander steunden, is iedere keer met een kleine meerderheid door een der aftredenden de overwinning behaald, zoodat zij 1, 2. 3 en 4 kwamen. Dat was heelemaal geen evenredige ver tegenwoordiging en geen passende wijze van candidaten te stellen; wel heel handig. Wanneer de vrijzinnigen bij hun bond blijven, ls vooruit te zien de herkiezmg. Stemmen zij een lager op de lijst, dan hebben alleen de vrouwen een kans mevr. Kooyman er in. te krijgen; bij de anderen zal dat niet gelukken. De groote grief is hiet alleen, dat de leden gestemd hebben voor Verlaging der jaarwedden, tegen hun program in, dat zij gestemd hebben voor de bespottelijke uitgaaf van een halve ton voor de gasfa briek ter wille van een heele cent goedkooper gas, maar vooral dat zij in dit laatste geval, niet eens gewild hebben onderzoek door een deskundige. Dat geldt evenzeer voor den katholiek den Boer, en den V.-D. Lunenberg, en zu:ver despotisme. Wanneer nu alles uitloopt op een her- Ioopt dan men had gewild er uit loo- pen om niet een eigen lijst uit te komen? Van de S. D. A. P. wordt beweerd, dat er een „boerenoverrompeling" was. Aan wezig 12 landbouwers en 1 landbouwster, dus absoluut geen meerderheid. De ove rige 30 waren geen landbouwers en daar van behaalde de heer G. 16 stemmen, w.o. de stem van den voorzitter en on- dergeteekende. Met behulp van de S. D. A. P. mag verwacht worden dat beide neeren in den raad terug komen. Beide personen staan voor mij te hoog om hun dat te misgunnen, en dit schrijven heeft niet ten doel ook maar iets af te din gen op onze wethouders. Alleen heb ik gemeend te moeten opkomen tegen de totaal verdraaide lezing van het gebeur de en de noodelooze verbrokkeling in de Viijz. partij door onze weth. teweeg gebracht. U, M. de R., vriendelijk dan kend. De secr. der vergadering voor ie Vrijzinnige candidaatstelling. Haamstede, 17-5-'22. i vond, werd zij daar door den man opge zocht, die haar verzocht de verkeering weer aan te maken. Toen zij dit weigerde, schoot hij haar met een revolver door het hoofd. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf. In zorgelijken toestand zijn bei- den naar 't zrekenhuis overgebracht, waar de man spoedig na aankomst overleed. Een kind cadeau. Terwijl een meisje uit Dinxperloo aan het station te Lon- gendreer op den trein wachtte, kwam verontwaardiging geuit hebben, een mal figuur. Daarom is *een doeltreffender manier als men ditmaal eens stemt op Lijst 5. Dit zijn onafhankelijke candidaten, bij wie het partijbelang niet den doorslag geeft; bovendien een dokter, een inge nieur en een bankier zijn allen een aan winst in den Raad, en menschen van wien men verwachten kan, dat zij niet koppig in zaken, waarvan zij niets weten, toch hun zin zullen doordrijven. Een insider. MARKTBERICHTEN* Coöperatieve veiling Zterikiee. Veiling van 17 Mei. GROOTE VEILING. KIPEIEREN f 4,«0. Dito Barnevelders f 5,—. KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 4,50 k f 4,90. Dito Kleine f 4. EENDENEIEREN f 4,90 h f 5,40. Dito kleine f 4,10. GANZENEIEREN f 12,— h f 12,75. KALKOENEIEREN f 8,25 k f 8,75, MEEÜWEIEREN f 4,40 k f 5,30. STARE1EREN f 5,—. Dito Kleine f 3,10. alles per 100 stnks. Aanvoer 9800 stuks eieren. BOTER f 0,64 k t 0,70. Idem mot kraallook f 0,58 h f 0,60. Idem 3e soort i 0,40. ZIERIKZEE, 17 Mei. Tarwe f 12,50 f 12,75; chevaliergerst f 10,75; per 100 k.g.; weinig handel. 432e Staatsloterij. 5e klasse. (Eerste week). Trekkingen van 14, 15, 16 en 17 Mei 1923. Prflien van f 701 7574 7654 21027 21038 7580 7668 2 013 Nieten» 7577 7641 7649 21021 21041 7618 7646 7663 21026 210*4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5