Zisrikzessche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Woensdag 16 Mel 1928, no. 10928. Uit Stad en Provinoie. NOORDWELLE. Verslag van "de raads vergadering dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 11 Mei. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer Blom. De notulen van de twee vorige vergaderin gen worden, na voorgelezen te zijn, on veranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken bestaan uit: le. Het uitvoerig en beredeneerd verslag der gemeente over 1922; 2e. een dankbetuiging van de afd. „Groene Kruis" voor de toelage, teneinde een wijkverpleegster te kunnen benoe men tegen 1 Juli a.s.; 3e. een schrijven van het hoofdstembureau met de méde- deeling, dat er slechts één lijst met can- didaten voor de raadsverkiezing is in dijk naar den Achterweg. Geen gedeel telijke herstelling van dien afrit wordt meer oeoogd, doch een algeheelg, maar eerst moet het zware vervoer van grint en keislag zijn afgeloopcn. Van >d<* 5 benoemden tot lid van de commissie van toezicht op het L.O. waren briefjes in gekomen, waarin dé heeren C. Moerland, J. van Luijk Az. en C. Hage te ken nen geven, dat ze hun benoeming wel, en de heeren A. Goedegebuure Az. Jr. en A. Paape dat ze die niet aannemen, in plaats van beide laatstgenoemden wor den later benoemd de heeren J. M. Soe- lers en J. van Luijk. Een brief van 't bestuur der weezen-armen meldde dat bij 't nazien der kas van den secretaris rentmeester een som van l 3483.28 werd aangetroffen, overeenkomende met het geen daarin aanwezig moest zijn. "Nog 3 briefjes van benoemden volgen: van dc heeren J. Polderman en J. Boogaard, dat ze hun benoeming tot leden van de schattingscommissie aannemen en van L. Kaashoek dat hij zijn. benoeming tot schoonkouder der school aanneemt- In gekomen was verder het jaarverslag over 1922 van de gezondheidscommissie meer gegeven worden voor het 2e, 3e, enz. kind. Wat men voor het eerste be taalt, moet men ook voor ieder der andere geven. De heer Goedegebuure zegt te be grijpen, dat het moet, maar zou er anders tegen zijn, waarop de voorzitter laat vol gen, dat B. en W. er ook niet voor zijn. Nog wordt besloten aan de 2 fairbank- wegers, wegens het verstrekken van gege vens voor het ontvangen van kaaigeld de som van samen f 30 te geven. Bij de rondvraag informeert de heer Goedege buure naar een brief van den heer Odink. Ofschoon aan B. en W. gericht, heeft de voorzitter er geen bezwaar tegen hem in den raad voor te lezen. De inhoud ervan blijkt een vriendelijke dankbetuiging te zijn voor het indertijd aan den schrijver verleende verlof om op Dinsdagnamiddag de school te verzuimen ten einde les te geven aan de Normaalschool te Tholen, die nu is opgeheven. Moest dat schrijven aan den raad gericht zijn? Daarna sluiting. gediend en een tweede"1 schrijven van dit bureau, dat de op die lijst voorkomende l Tholen. Daar hét daarvoor te groot is, candidaten benoemd zijn verklaard. Dc f wordt het niet voorgelezen. Evenals en voorzitter deelt mede, dat alle candidaten hunne benoeming "hebben aangenomen. Deze Ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder is in gekomen van Ged. Staten een nieuwe jaarwedderegeling voor de wethouders. Vanaf 1 Sept. 1923 wordt voorgesteld (fit te verlagen van f 50 tot f 35, vpor gemeenten beneden 800 inwoners. De heer Viergever stelt voor de vergoeding bp| f 50 te houden. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met 4 stemmen tegen, vóór stemden de voor steller en de heer Moermond. Overeen komstig het voorstel van B. en W. is dus besloten met de regeling van Ged. Staten me die te gaan. Het schrijven van den heer G. Bonder aan Ged. Staten om te bevelen de stichting van een U.L.O.- sehool op Westteiijk Schouwen, wordt alsnu behandeld. Na uitvoerige bespre- kingi wordt met alg. st. besloten in be ginsel met de stichting van een derge lijke school mede te gaan, onder voor waarde, dat de school te Renesse ge plaatst wordt, als zijnde het centrum der 'betrokken gemeenten en dat deze gemeente zich tereid verklaart in de lasten meer 'bij te dragen dan in ver houding de andere gemeenten. De voor zitter 'brengt het onderwijs ter sprake en deelt méde, dat er zich 4 leerlingen hébben aangemeld, zoodat het leerlingen tal slechts 28 bedraagt. Besloten wordt nogmaals pogingen te doen, kinderen uit deze gemeenten die andere lagere scho len bezoeken, terug te krijgen, teneinde ook in de toekomst 2 leerkrachten aan de achood te kunnen behouden. De heer L. Houtman heeft de huur van zijn wo ning wezen opzeggen. Overeenkomstig het desbetreffende raadsbesluit wordt be sloten hem dit tegen 1 Nov. a.s. te ver- leenen. Een uitvoerige bespreking wordt gewijd aan het verbieden van schepen in de haven Schelphoek, die meer dan 300 ton meten, zoóals het voorstel van B. en W. inhoudt. De voor- en nadee- len van deze nieuwe regeling worden ernstig overwogen, waarna B. en W. hun voorstel wijzigen in dien zin, dat het maximum tot 350 ton verhoogd wor'dt. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. De tot op 1 Oct. 1923 loopehde tarieven van ftggeld, enz., moeten weer voor 5 jaren worden vastgesteld. De voorzitter heeft overzichtelijke lijsten samengesteld, waar uit blijkt, dat er gemiddeld 74 schepen jaarlijks de haven aandoen en dat de kurk,» waarop de havenexploitatie drijft, de suikerbieten zijn, die in de laatste 5 jaren gemiddeld' een liggeld van ruim f 1200 te boeken gaven. Hij stelt namens B. en W. voor, in navolging van an dere havens hier óp 't eiland het lig geld te verlagen en wel van 20 tot 15 ct. per M2. Bij deze besprekingen wordt behandeld een request van de Landb.ver. „Ons voordeel" ter plaatse, waarin gevraagd wordt een gedeelte der kade met aanwezige peeslijk zoodanig te verzwaren, dat de bietenhoopen ge durende dé campagne aan beide zijden met geladen voertuigen zijn te bereiken. De voorzitter zegt huiverig te zijn aan dit verzoek te vóldloen. Spr. wenscht liever het liggeld verlaagd te zien, dan de kosten aan een dergelijke verzwaring verbonden, uit te geven. Hij meent uit ondervinding te weten, dat het gemak ervan spoediger vergeten zal Jjijn, dan een eventueel ongewijzigd liggeldtarief, dat dan misschien het gevolg zou kun nen zijn van deze uitgaaf. Bovendien is er geen grond genoeg aanwezig en stelt namens B. en W. voor het verzoek een jaar op te schorten en alsdan nogmaals in overweging te nemen. Het idéé om het liggeld per 1000 k.g. bieten te ver- leenen, inplaats van per M3. vindt geen algemeene instemming. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt met 4—2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Viergever en Boogerd. De openbare vergadering wordt nu geschorst en gaat over in een zitting met geslo ten deuren ter vaststelling van hét per centage Voor de gemeentelijke inkom stenbelasting?. Na heropening van de open bare vergadering deelt de voorzitter me de, dat het percentage van 4 op 3 ge bracht is. Hierna sluiting. ST. ANNALAND. Woensdagvoormiddag te 11 ure kwam de gemeenteraad bijeen. Alle 6 leden waren aanwezig en voor zitter de burgemeester. Eerst worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd en daarna doet de voor zitter een mededeeling aangaande hét geen de heer Elenbaas te berde had gebracht betreffende den afrit van den Molen- tegelijk met het lijvige verslag van den toestand der gemeente over 1922, dat later aangeboden werd, zal het bij de leden rondgaan. Tengevolge van haar benoeming aan de bizonderc school vraagt mej. J. J. Bruijnzeel-van Dijke haar ont- onderwijzeres aan de openbare school. B. en W. stellen voor het te verleenen tegen 1 Juli as. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voor zien, waarmede de raad accoord gaat. Er volgen nu twee geldelijke aangele genheden: één van f 70.83 en de andere van f 20. Tengevolge van een wijziging der wet op het middelbaar en hooger onderwijs vraagt de minister van O. K. en W. aan onze gemeente de eerstge noemde som te storten in 's Rijkskas wegens het deelnemen aan de lessen der H. B. S. te Breda van af 1 Sept. tot en met Dec. door een leerling van hier. Wordt goedgekeurd. Blijkens het in de vorige vergadering voorgelezen verslag van de commissie tot wering van school verzuim waren de werkzaamheden in '22 veel drukker geweest dan vorige jaren. Als vergoeding voor hun werk ontvan gen de 3 leden f 80, waarvan f 40 aan den secretaris toekomt. B. en W. stel len echter voor die f 40 te verhoogen ftot f 60, De heer Heijboer wil de f 80 splitsen in f 50 en f 30, waardoor de verhooging met f 10 voor den secre taris zou gedragen worden door de beide andere leden. Een oud-lid van de com missie, wethouder Polderman, waarschuwt tegen die verlaging, hij voorziet bij bedanken van leden moeilijkheden, zoo ook dhr. Elenbaas, die nog informeert of om verhooging gevraagd is, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Het vermoeden van dhr. Hcijboer als zou er veel absentie onder de leden zijn, bleek niet gegrond: het grootste deel der ver zuimen was een gevolg van ziekte, slechts enkele waren een gevolg van verhindering. Het voorstel van B. en W. om het loon van den secretaris te verhoogen tot f 60 met terugwerkende kracht tot 1 Jan. wordt daarna aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van dhr. Heijboer. Twee aanvragen om subsidie voor een autodienst op Bergen-op-Zoom waren kort na elkaar ingekomen: één uit het oosten van 't eiland (Oud-Vossemeer) van den heer C. v. d. Khindert en één uit het westen (Stavenisse) van de heeren H. Potappel en H. Steendijk. De voorzitter stelt voor de eerste aanvrage het eerst te behandelen, omdat die het eerst is inge- kkomen en omdat daarbij het minst ge vraagd wordt. De leden keuren dit goed. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. om aan den heer v. d. Klundert een subsidie toe te kennen van f 500 per jaar (de vraag was f 650) onder de vol gende voorwaarden: a. dagelijks (uitge zonderd des Zondags), zal er tweemaal heen en weer gereden worden niet alleen naar Bergen-op Zoom, maar ook naar Stavenisse; b. de middelen van vervoer moeten degelijk zijn; c. de regeling van den dienst geschiedt onder goedkeuring van den raad; cl. binnen 8 dagen moet de ondernemer verklaren of hij deze voor waarden accepteert en zoo ja, dan moet hij binnen 3 maanden met de exploitatie beginnen. De discussies over dit voorstel, geopend zijnde, wordt naar aanleiding van de in de aanvraag genoemde uren door verschillende leden heel wat opgemerkt, dat tot een betere regeling kan leiden, in t bizonder wat den dienst op Maandag betreft. De daarin genoemde tarieven wor den billijk geacht: van hier tot Oud-Vos se meer 95 H o oggeadhte Redacteur I Hoewel voor rust uilstedig zou ik toch gaarne gelegenheid van u ontvangen, om door middel van uw „Bode" een enkel woord tot mijne stad- en eilandgenooten te richten over Ons ziekenhuis te Noordgouute Ons ziekenhuis, is 't daar op dat kruis punt van wegen in 't rustige dorpske niet aardig gelegen Gezellig van bouw, doet hel daar, to midden van bloemen en geboomte, reeds van buiten vriende lijk aan en heeft meer van een mooï, groot huis dan van een ziekenhuis, dat door zijn somberheid en dóodschheid u menigmaal reeds van buiten af huive ren doet. En ons ziekenhuis binnen Mijnheer de Redacteur ,De Zeeuw" van Maandag 7 Mei drie- starde omtrent 't overlijden van den heer C. A. Gunst, lid der Staten van Zeeland. Ze beschreel nu wijlen den heer Gunst als de vriend dc Redactie, de vraag baak der Anti-Rev. Partij, jarenlang mede den stoeren werker voor de Anti-Rev. beginselen. Ja zelfs wijlen ds. Schot, voor malig predikant alhier, wera nogmaals bij deze gelegenheid genoemd, om daar door te kennen te geven, dat de nu af gestorvene was van onvervalscht Anti- Rev. beginsel. Het moet voor „de Zeeuw" wel droef aandoen terug te denken aan de Februarnnaand 1923, toen de nu over ledene door het Centraal comité van Anti- Rev. kiesvereenigingert op Tholen en N. O lezer, van harte ivenseh ik u .toe. Beveland werd gebrandmerkt als onwaar VAN HEINDE EN VKE De Duitsche rijkspresident heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap van het 15de internationale Esperanto- ongres, dat in Aug. a.s. te Neurenberg zal plaats hebben, op zich te nemen. Meer dan 3000 congressisten uit alle we- relddeclen hebben zich reeds laten in schrijven Zondagmiddag is hel in de gevan genis te Brandenburg weer eens rumoe rig toegegaan. De bewakers moesten zelfs van cje wapens gebruik maken. Een der gevangenen werd door een schot aan het hoofd gewond. Dc autoriteiten heb ben thans besloten 200 van de gevan genen naar elders te transporteeren. Te Monsures bij Conty (Fr.) is een vliegtuig neergestort, waarbij zes men- sehen om het leven zijn gekomen. In Italië nabij de stad Barcola heeft een ernstig automobielongeluk plaats ge had. Een auto met 3 passagiers reed bij 't uitwijken voor een tram tegen een toom, waardoor 2 hunner uit den wagen werden geslingerd en gedood werden. De 3e passagier kwam onder de tram terecht en werd in stukken gereden. De chauf feur bleef ongedeerd, maar is krankzin nig geworden. De echtgenoote van den president der Tsjecho-Slowakische republiek, mevr. Masarijck is overleden. Een hevige orkaan heeft in de nabijheid van Colorado (Am. staat Texas) gewoed. Het aantal dooden werd op 50 geschat, het aantal gewonden op 100. De politie te New-York heeft Za terdag den 23-jarigen Russischen commu nist *Lemer aangehouden, onder beschul diging de ontploffing in Wallstrect in Sept. 1920 veroorzaakt te hebben, waarbij 34 personen werden gedood en een 100- tal gewond. De regeering van Letland is afgetre den. Uit Roemenië wordt gemeld, dat de giftige vlieg ..Columbara1' in dichte zwer men Z.-W. Roemenië is binnengekomen. Door de steken van dit insect zijn reeds 15000 stuks vee omgekomen; ook eenige bewoners zijn aan bloedvergiftiging ge storven. Sedert 1700 is deze vlieg niet in zoo groote hoeveelheid opgetreden. Door het conflict der Belg. spoorweg arbeiders ligt de haven van Antwerpen nagenoeg geheel stil. De poststaking heeft zich nog iets uitgebreid. Men houdt reeds rekening met solidariteltsstakingen van havenarbeiders en metaalbewerkers. Twee buiteni. toeristen, welke een reis doorPalestina maakten, zijn op het meer van Tiberias, waar ze met een zeil boot vertoefden, verongelukt in een wer velstorm. dat ge nimmer het ziekenhuis betreden moet, om aldaar behandeld of verpleegd te worden. Doch wordt gij door krank heid aangetast en is operatie of verple ging u van noode, dan is daarvoor ons ziekenhuis allerbest geschikt. Is daar niet in Dr. Huese een chirurg aan verbonden, die reeds in die enkele jaren, waarin Hij alhier werkt, ten volle zijn sporen verdiend heeft? Die vanwege zijne kundigheid en toewijding zonder eenige overdrijving als man van bijzon dere capaciteiten genoemd mag worden? En 't verplegend personeel In een tiental dagen door mij in *t ziekenhuis doorgebracht, heeft, dat mijne hoogach ting ten zeerste verworven. Onder lei ding van de immer vriendelijke directrice, heb ik bij allen niet dan volle toewij ding. vaardige behulpzaamheid en keu rige .orde waargenomen. Ook van binnen dus is de zaak in orde. Doch ge vraagt, waarom ik dit at nu schrijf Wel, omdat wat goed is, recht op waardeering heeft. En open lijk wil ik mijne waardeering gaarne voor ieder uitspreken. Doch er is meer. De vraag leeft n.l. bij mij, of ons ziekenhuis reeds algemeen die waardeering geniet. Ik weet. het stijgt sfteeds hooger in de algemeene achting En toch neen m.i. neemt het nog niet die plaats bij ons in, die het moest hebben. Is reeds elk volwassene contribuant Heeft hel bestuur niet meer te worste len met finaneieele moeilijkheden? Heeft de directie geen wenschen meer omtrent de inrichting, die, hoewel noodzakelijk nu nog steeds om finaneieele redenen on vervuld Wijven Mij dunkt, als deze en nog andere vragen door het bestuur werden beantwoord, dan zouden we zien. dat er nog heel wat te doen ts en dat het ziekenhuis nog niet genoeg als ons ziekenhuis door aller sympathie en kracht gedragen wordt. Dit moest anders. Van hoe groot be lang immers is zulk een eigen inrich ting op onze eilanden, voor elk bewoner gemakkelijk te bereiken Bij velen echter zal het zijn als bij mij voor dezen, dat onbekendheid met den feitelijken toestand een groot ge deelte van den schuld draagt. Daarom, geachte Redacteur, wilde ik graag door deze woorden eens opnieuw den aandacht op ons ziekenhuis richten, hopende "*dat hierdoor eenigermate het belang gediend worde van dat ziekenhuis dat door menig patiënt als djoor mij met dankbaarheid verlaten is. U vriendelijk dankend voor de plaats ruimte, t. t. Ds. S. v. d. MOLEN. Baarn, 12 Mei *23. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet temfffj'•tonden. Mijnheer de Redacteur Laatstleden Donderdag 3 Mei was ach ter in de Graanfceurs in hotel Juliana te Zierikzee een opeenhooping van men- schen te zien. we'ke waren opgeroepen door den Raad van Arbeid te Goes, om aldaar inlichtingen te verstrekken over niet-voldoende ingevulde aangifteformu lieren volgens dc Land- en Tuïnbouwon gevallenwet. Aan de groote tafel zaten Heeren van genoemden Raad met een bundjel papieren voor zich, al maar door vra gende en schrijvende. Bij nader onder dat de vragen meestal van zoek bleek, geen of althans zeer weinig belang wa- i ren, daar vele dier vragen op het be- neer 60 ct. (retour f 1,10); tot Tholen vvus^e aangifteformulier duidelijk waren ct. (f 1,75) en tot Bergen-op-Zoom f 1,50 aanftegeven. Derhalve was er dus heel (f,2,50). In stemming gebracht verklaren t wat consternatie teweeg gebracht voor "1'" ~'"u l"v* »tjj en slaakten velen de verzuchting: alle leden zich voor het voorstel en met dit besluit vervalt vanzelf de andere aan vraag. Het volgende punt der agenda is een nieuwe aanvraag om subsidie, nu voor de Chr. bewaarschool, welker bestuur om I f 200 per jaar vraagt ten einde het salaris der onderwijzers wat te verhoogen, de inkomsten lieten het niet toe. Het voor- I stel van B. en W. luidt tot wederopzegging f 100 per jaar te geven, met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1922, welke som I evenwel alleen mag aangewend Worden ter verbetering van dat salaris. Alle leden stemmen er voor. Aan Ged. Staten zal wat de tractementen der wethouders be treft bericht worden, dat de Raad geen I bezwaar heeft tegen een verlaging daarvan I van f 160 tot f 135. Een wijziging van de begrooting over 1922, nu er aan keur loon f 709 meer ontvangen is dan geraamd was, Wordt goedgekeurd. In het vervolg 1 er aan ouders die meer dan één kind I op één der scholen hebben, geen reductie ben ik daar nu voor naar Zierikzee moe ten komen, en heb ik daarvoor nu een halven dag van mijn kostelijken tijd moe ten opofferen Mij zijn gevallen bekend, dat een ldein boertje, welke niet kon fietsen, 2 uur heen en 2 uur terug heeft geloopen, en kel en alleen om daar te komen ver klaren, dat zijn hoofdbedrijf landbouw was. Van velerlei zijden, werd deze zaak dan ook beschouwd als overdreven amb tenarij van den Raad van Arbeid, welke intusschen voor reis- en verblijfkosten weer een aardige schep geld kost, welke de goeie gemeente heeft te betalen. Een woord van protest tegen dit on belangrijke ambtenarisme wordt hier dan ook geuit, waarvan velen hopen in 't vervolg verschoond te blijven. Namens vele slachtoffers L. B- V. D. Mijnheer de Redacteur j Vriendelijk verzoeken wij U het hier onder volgende in Uw blad te willen opnemen. Wat is de reden dat wij onderge- teekenden met een z.g. neutrale lijst (lijst no. 5) zijn gekomen Om de eenvoudige reden dat wij het uit den booze vinden om in een betrek- f kei ijk kleine gemeente als Zierikzee is, partijpolitiek te drijven. Onzes inziens behooren bij het kiezen van gemeenteraadsleden geen redenen van partijpolitiek den doorslag te geven, maar enkel en alleen hel belang van de ge meente als geheel genomen, zelj en niets anders. Wij willen dus het belang van de gemeente, maar niet dat van een deel der ingezetenen; want gaat het de ge- f meente goed, dan gaat het alle groepen der bevolking goed. Wij hebben daarom gemeend te moéten breken met de tot nu toe gebruikelijke wijze van handelen bij het verkiezen van leden voor den gemeenteraad. i Bovendien hebben wij bezwaar tegen j de huidige vorm van candidaatstelling door het meerendeel ider partijen. Deze wijze van doen zal nagenoeg steeds de eerste nummers van de verschillende lijs ten in den gemeenteraad brengen. Al diegenen toch die als Candida at op de verschillende lijsten lager genoteerd staan, doen eigenlijk mets anders dan stemmen merven voor hun hooger genoteerde me- de-candidaten. Hierdoor komt de stem van den kiezer dus hief lot zijn recht. Teneinde dit euvel te ontgaan hebben t wij ons onderling verbonden, om diegene onzer verkozen tc verklaren, die de mees te stemmen op anderen die niet in dit geval verkeeren zullen dan bedanken; waardoor de door hun verworven stemmen automatisch op f dengene overgaan, die de meeste stem men op zich vereenigde. Op deze wijze kunnen de kiezers dus daadwerkelijk een keuze doen; wat bij hel meerendeel van de andere lijsten uitgesloten is. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, E. J. GELDERMAN. A. J. ILCKEN. J. v. d. KWAST. dig verder voor den Staten zetel, die de overledene bezel had, door het vertrek van den heer V. Allen. Ook de Anti-Rev. 'kiesvereeniging te Tholen, die bij moncie van haar afgevaardigde ter Centrale al lerlei onwaarheden had bijeenvergaard, •weerde zich in die dagen krachtig. De heer Gunst was onbekwaam een rapport samen te stellen, was weggeloopen uit de Staten, had gemankeerd op de ver gaderingen voor communicatie eiland Tho len, enz. In één woord werd de nu overledene zoo zwart geschilderd, dat hij in plaats van no. 1, zooals het be hoorde, no. 4 op de volglijst kwam. De heer Gunst moest tot de erkenning komen dat hij door zijn eigen broeders gezocht werd. We vragen dan nu ook aan „de Zeeuw": Waar blijft toch het beginsel der Anti-Rev. partij, door nu voor den overledene de loftrompet zoo te blazen? Twee a drie maanden terug, hoorden we van dezelfde vrienden: Kruist hem kruist hem 1 als waarschuwing ons toegeroe pen. Thans is het van den 'doode mets dan goeds. Zij die het besluit ter kies vereeniging te Tholen genomen vasthiel den, (er was een besluit genomen in geen geval Gunst ooit te laten vallen) werden de kiesvereeniging uitgetrapt. Dit ge schiedde onder aanvoering van hen, die getracht hadden den Statenzetel zelf te bezetten, doch, o bittere ontgoocheling, niet eens de groslijst van 10 konden be reiken. En thans beleven we in dezelfde kiesvereeniging weer hetzelfde verschijn sel. Hun voorzitter, het lid van Sen Raad, werd om beginselvastheid gepasseerd, en de heer Goossen moest no. 1 geplaatst Deze heer, die 4 jaren lang .buiten alle partijverband leefde, en de Anti-Rev. broeders in den Raad steeds trachtte af te maken met zijn doorluchtige wel sprekendheid, die de Anti-Rev. parjij ten spot, 4 jaar heeft gezeten zal opnieuw door de Anti-Rev. kiesvereeniging worden afgevaardigd. En wederom stel ik ander maal de vraag: waar blijft toc-h het be ginsel der Anti-Rev. partij Ik vraag liever: Is daar nog een beginsel of is het machtspolitiek Zien de Anti-Rev. te Tho- len nu niet, dat het kleine groepje dat daar in de kiesvereeniging zetelde hun dezen praat-candidaat opnieuw opdrin gen? Het werkeloozendebat leverde voor de partij het voorrecht op, dat de heer Goossen daar de antithese verklaarde. Doch het einde der thesis was voor den werkman bedroevend. Immers de heer Goossen, die bij hoog en laag verzekerd had, dat een arme werkman minstens f 17,50 moest verdienen, werd nu door genoemden heer met f 12,50 naar huis gezonden. O, bittere ontgoocheling voor den werkman, doch ook reuzenblunder f voor hem die de nooden des gezins zoo had Verkondigd. Thans nu de stembus I zal spreken, achten wij het niet onge- past een en ander te releveeren, opdat toch de kiezers in Tholen op Zaterdag a.s. geen onbezonnen daden 'dóen. Im mers er komt b'ij- dat de lijsten Chr.- Hist. en Anti-Rev. zijn verbonden. Dit is een gevaarlijk element. De rechtsche kie zers doen thans wel, deze beide lijsten gewoon te passeeren, daa*- ze door stem men uit te brengen op een dier lijsten, den heer Goossen toch in den raad bren gen. Er zijn thans vrije lijsten, er is volop keuze. Laat dan nu ook de man nen van „Nederland en Oranje" zelf z\en er hun candidaat te brengen. Houdt daarom kiezers de oogen open en kiest de candidaten der vrije lijst no. 5. Met dank voor de plaatsing. Tholen, Mei 1923. Eenige 'Anti-Revolutionairen. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand April. NOORDGOUWE. Geboren: 7, Cornelia, d. van M. de Graaf en A. Schiettekatte; 20, Johanna Anna, d. van M. C. van Kooten en A. C. Schiettekatte", 28, Adria ans Cornelia Maatje, d. van J. J. de Jonge en S. Rotte (Kerkwerve); 30, Mary Edith, d. van J. F. O. Hiiése en G. S. Laming. Gehuwfd: 5. H. L. van Beek, 35 j., jm., en M. Wandel, 26 j. jd. Overleden: 30, A, de Graaf, 70 j., echtgenoot van T. Verwest, (Eikerzee). ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 14 Mei. Ingeklaard zeil- vermaren, aw uc mees* T 0 zich zal vcrceniecn De "ohlP -Maggie", kapitein J. Cooker, met ledige fleBsohen van Londen naar Re- magen. T!)d van Hoogwater em ra» Laagwater Over de maand Mei. Hoogwater: Laagwater: D. 17 v.m. 3,43 n.m. 4,07 v.m. 9,1 ln.m. 9,27 V. 18 4,17 4.38 9,44 10,03 Z. 19 4,50 5,10 10,18 10,41 Z. 20 5,22 5,40 10,53 11,18 M. 21 5,58 6,15 11,35 - D. 22 6,40 6,58 0,02 0,29 W.23 7,32 7,49 0,56 1,81 Tfid van H.W. te Dordreoht 8,15 unr later. L.W. 6,80

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5