Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 2 Mei 1923 zierikzeesche courant, EERSTE BLAD. Zitting Centraal Stembureau buitenland. binnenland. PrJJi per 6 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzondorl\jke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. No. 10922. ,-Mlcl. M. J. tosru. ADVERTENTIENi van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van olt- gave vóór II ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal stembureau een zitting zal houden in bet gemeentehuis op Vrijdag, 4 Mei a.s., des namiddags l1/, uur, ten einde de geldige candidatenlysten te nummeren. Zibrikzbe, 27 April 1923. De Voorzitter voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAY EST ETN VAN RENGERSKERKE. Ongelukken op een voetbalveld. Bij den eindwedstrjjd o-m den baker van den Voetbalhond, die te Wenbley bij Londen is gehouden, hebben 2ich weer zinwekkende tooneelen afgespeeld. Twee honderdduizend menschen trachtten zich een weg te banen naar het veld, met het gevolg dat ruim negenhonderd kwetsuren opliepen, onder wie vijfhonderd ernstig gewond zijn. Vele vrouwen en kinderen zijn onder de slachtoffers. Er zijn geen verwondingen geweest met doodelijken afloop. Volgens de medcdeelingen van ooggetuigen, is er geen paniek geweest. Da wonden zijn grootendeels het gevolg van het gedrang in een beperkte ruimte, waar 200,000 bijeen waren op een opper vlak dat voor 125,000 personan berekend 'was. Een beambte varf het stadion heeft tot een journalist gezegd, dat de menigte, die het wachten moeclê was, goedge luimd de afsluitingen berende. Er ont breekt geen stuiver van het bedrag dat aan de loketten aan den ingang ontvan- gen is en er is geen enkele flesch tier gestolen, ondanks de gelegenheid daar toe. Algemeen bestaat de indruk, dat een heillooze rarnp op het nippertje afge- wend is. In het Lagerhuis heeft men vra gen gedaan tot Vaststelling van de ver antwoordelijkheid. I)e censuur in England. De „Chicago Tribune' t-ericht, dat zij aan haar correspondent te Moskou Gcor- ges Slides instructies heeft gegeven, ce sovjet-regeering ervan in kennis te stel len, dat hij onmiddellijk Rusland moet verlaten, tenzij1 de sovjet-regeering een einde maakt aan de censuur. Door haar censuur en zelfs algeheele onderdrukking der berichten van Seldes en andere ba- trouwbare correspondenten geeft de sov- jet-regeering aan de wereld een geheel verkeerd beeld van de huidige toestan den in Rusland. Ook doet de sovjet-re geering pogingen om sommige buiten- landsche correspondenten te controle aren door hen te intimideeren, terwijl zij an deren tracht om te koopen, teneinde pro paganda voor haar te maken. Een ander Am. correspondent, is reeds door intimi datie genoodzaakt, uit Rusland te vertrek ken. Op dezelfde wijze wordt druk uit geoefend op andere correspondenten. Da sovjet-regeering is dermata besloten te voorkomen, dat de waarheid omtrent Rus land bekend wordt, dat alle diplomatieke postzakken thans worden doorzocht. Elke Zak van de American Relief Ad ministration, welke uit Rusland wordt ver zonden, wordt door geheime agenten der Russische regeering doorzocht, hetgeen in strijd is met de overeenkomst. Dit ge schiedt, omdat de bolsjewiki vreeZan, dat langs dezen weg de waarheid omtrent Rusland Zou kunnen ontlekken. De vorige week werd met hetzelfde oogmerk de postzak voor den vertegen woordiger van het Vaticaan, doorzocht. Sedert een correspondent van de Uni ted Press of America verleden vobrjaar uit Rusland was gezet, is de censuur iet wat verzwakt, maar in verband met de binnenlandsche crisis, welke onmiddellijk op de ziekte van Lenin volgde, wordt zij krachtiger dan ooit uitgevoerd. Daar alle correspondentie, die Rusland verlaat, even streng wordt gecensureerd als de tele grammen, is het voor b'uitenlandsche bla den onmogelijk te weten, wht er van een artikel is geschrapt. Bij de censuur, welkle thans in Rus land bestaat, worden nieuwstelegrammen voor buitenlandsche bladen, strikt beperkt tot die, Welker inhoud de censor be schouwt als vriendelijk ten opzichte van de sovjet-regeering, of onschadelijk en de buitenwereld moet zich tevreden stel len met Zulke telegrammen om zich een oordeel te vormen van hetgeen er in Rusland geschiedt. Wanneer de corres pondent van de „Tribune" zal worden teruggeroepen, hetgeen, naar het blad meent, Zeker gevolgd zal Worden door het vertrek van talrijke andere corres pondenten, zal Rusland zichzelf geheel van de overige wereld afsnijden. Da stem van Rusland zal dan alleen nog gehoord worden uit de propaganda-berichten van het draadlooze station te Moskou, waar van de wereld geen notitie neemt. Ein nieuw Dagblad. Het nieuwe dagblad, dat binnenkort in Amsterdam zal verschijn? zal staan on der directie van den heer Willem Broek- huys. Als hoofdredacteur van het b.ad zal optreden de heer J. C. Schroder, die met ingang van Juni ontslag als hoofd redacteur van „De Telegraaf' genomen heeft. De Kon. bewilliging is aangevraagd op de statuten van de te Amsterdam te ves tigen naamloozs vennootschap Dagblad „De Dag". In het ontwerp-statuten slaat: Het ka pitaal van de vennootschap bedraagt f 5 millioen. Oprichters zijn: N.V. Hollandsche Credietbank te Rotterdam. N.V. Holland sche Verzekeringsbank te Amsterdam en de N.V. Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. Directeur wordt de heer W- H. Broekhuys, hoofdredacteur de heer J. C. Schroder. Een der artikels van de acte van oprichting bepaalt o.m.: Het is der vennootschap niet geoorloofd, premie-obli- gatieleeningen uit te geven. Van de winst komt volgens de statuten 25 percent ten bate van de redactie, 25 pet. is bestemd voor de directie, en 50 pet. voor aandeelhouders. Redactieleden worden aangesteld voor den tijd van 5 jaren en kunnen niet wor den ontslagen zonder goedkeuring van tenminste twee-derden van de overige le den der redactie. Kerkelijk en burgerlijk IiiWtdyfr. Het Kamerlid Bomans weerspreekt het bericht ook door ons medegedeeld omtrent een te verwachten voorstel om het verbod van een kerkelijk huwelijk vóór het burgerlijk huwelijk op te hef fen. Alleen verklaart hij slechts de hoop tta koesteren, dat deze regeering ejr in zal s'.agen 't eenzijdige staatsverbod op dit stuk weldra tot 't verleden le dom behooren. Raad van Stat*. In de heden gehouden zitting van cfcn Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd voorlezing gedaan van het volgende Kon. besluit: Niet-ontvanke- lijk is verklaard het beroep van M. J. de Graaff en anderen, raadsleden van de gemeente Poortvliet, tegen het bes'.uit van C-ed. Staten van Zeeland, waarbij on gegrond is verklaard hun beroep tegen de toelating a!s raadslid van E. C. Uijl, om dat van de beslissing van Ged. Staten allecp< dc raad en de belanghebbende in beroep kunnen komen. Pror. Statnnleden r. (1 Vrijheidsbond. In een Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van tot den Vrijheids bond behooren de leden van de verschil lende Prov. Staten, werd volgens de Tel. o.a. een ontwerp voor de ver kiezing van de Eerste Kamerleden .vast gesteld. Tot bestuurslid werd o. a. ge kozen de heer A. v. d. Weijde te Zie- rikzee. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 1 Mei. Bij het wetsontwerp tot bestrijding van handel in vrouwen bepleit mej. Suze Groe- neweg opneming van vrouwen in de Ne- derlandsche delegatie. Minister van Karnebeek billijkt dat ver langen voor conferenties voor vrouwen- belangen en zal het aan minister Heems kerk overbrengen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Bij het ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet vraagt de heer Ti- lanus of de gemeentelijke vergoeding aan bizondere vakonderwijzers ook over 1921 en 1922 moet worden toegekend. Hij be pleit alzijdige vorming van onderwijzers. Minister De Visser kan de vraag van den heer Tilanus niet beantwoorden. Hij beveelt aanneming van de motie-Tilanus (betreffende cursussen buiten de school uren) aan. Deze motie wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een motie van den heer Suring, bedoe lende een verplicht aantal onderwijzers volgens het leerlingen-aantal met een over gangstermijn van 3 maanden te doen aan stellen, wordt toegelicht, evenals een mo tie-Tilanus om het onderwijzers-aantal te bepalen naar het leerlingen-aantal van het vorige jaar. De minister ontraadt het amendemenl- Suring en beveelt amendement-Tilanus aan. Het amendement-Tilanus wordt aan genomen met 53 tegen 11 stemmen; het amendement-Suring vervalt daardoor. Een tweede amendement door den heer Su ring toegelicht, bedoelt den overgangs toestand voor thans benoemde en nog niet in functie getreden onderwijzers te regelen. De heer Suring licht het tweede amen dement betreffende voordeelige over gangsbepalingen voor thans benoemde on derwijzers toe. De heer Rutgers dat be treffende uitbetaling van de rijksvergoe ding voor onderwijzers, in dienst getreden tusschen 1 Januari 1922 en het in wer king treden der wet; de heeren Tilanus en Gerhard de amendementen met zui ver technische strekking. De Minister Zegt de amendementen-Su- ring, Tilanus en Gerhard niet te kunnen aanvaarden; hij heeft geen bezwaar tegen het amendement-Rutgers. De heer van Wijnbergen verdedigt het amendement-Tilanus. De heer Suring trekt zijn amendement in. Na re- en dupliek Wordt het amen dement-Rutgers aangenomen met 43 tegen 19 stemmen; dat van den heer Gerhard wordt met hetzelfde stemmenaantal ver worpen; het amendement-Tilanus wordt z. h. st. aangenomen. Het amendement-Rutgers om de bepa lingen betreffende examens en opleiding, na afkondiging der wet en andere bepa lingen op 1 Januari 1923 te doen ingaan, wordt overgenomen. Het wetsontwerp wordt daarna z. h. s. aangenomen. Eerate Kamer. Zitting van Dinsdag 1 Mei. Aan de orde is de Arbeidsbegrooting. De heer Wittert van Hoogland vraagt den minister zijn standpunt ten aanzien van sociale verzekering en vraagt, waar om de Ziektewet niet gewijzigd wordt ingevoerd. Hij verheugt zich erover, dat de minister geen voorstander is van staatspensioen. Spreker zou niet gaarne de eenheids rente zien doorgevoerd, wat zou gaan ten koste van de arbeiders. Hij vraagt waarom de land- en tuinbouwongevallen- wet eenige maanden is uitgesteld. De heer Slotemaker de Bruine vraagt meer alzijdige toelichting door den Hoo- gen Raad van Arbeid. Spr. betreurt even eens dat de ziekteverzekering nog niet is ingevoerd en vraagt subsidie voor het nieuw te bouwen Prot. Chr. Sanatorium voor t.b.c.-lijders. De heer Heerkens Thijssen vraagt spoe dige wettelijke basis voor werkloosheids verzekering. De heer Diepenhorst waarschuwt tegen uitholling der verzekeringsgedachte door den minister. Uit Stad en Provincie Z1ER1KZEE. Onder het opschriit „Eiland Schouwen en Duiveland, Ao. 192b" ont last „Iemand die ook belasting betaalt", in een ingeïonden stuk in*-de N. R. Ct. op de volgende wijze zijn gemoed: Rechtbank wordt opgeheven, personeel der H.BS. wisselt elke maand. Recht- streeksche tootverbinding met Middelburg zal opgeheven worden. Avondbladen kiijgt men volgenden ochtend, pl.m. 10 uur, Zon- dagochtendtlad zelfs al 's Maandagsmid dags. 's Zondags na 2 uur 't eiland niet te verlaten, uitgezonderd voer goede zwemmers. Wegen 's winters alleen voor skiloopers tcgannbaar. Waterleiding uit je dakgoot (uitgesteld tot 1950). E.ectri- citeit kennen we alleen uit boeken. Gas alleen te Zienkzec, hoewel men beweert dat als tegenwoordig de kraan open gaat, er wat anders uitkomt; verder igocde petroleumverlichting, behalve als de maan schijnt 17 gemeenten met 15 burgemees ters, enz (leve de bezuinigingop 24 duizend bewoners. Auto overzetten aan Zijpo (breedte 400 meter) kost 5 tot 7 gulden, koeien gaan echter voor, anders wachten op andere boot, die den vol genden ochtend vertrekt. Zicnkzse zelfs geen bioscoop Doux pays Bij de uitvoering, welke Zondag avond in de Concertzaal zal worden ge geven door de commissie voor steunver- leening. zal het tooneel door de firma C. J. Korsten alhier, geheel electrisch worden verlicht, wat zeker ten goede zal komen van 't geheel, dat gezien de fraaie foto's bij de firma S. Ochtman Zoon iets extra's belooft te worden. Wy vestigen nogmaals de aandacht op 't hier in een dor lokalen van het zlekenhnis in de Manbu!s9traat gevestigd consultatiebureau voor t. b. c -bestrijding. WESTENSCHOUWEN. De beide vliegtui gen, welke hier, zooals gemeld, op het strand waren neergekomen en defect ge worden, zijn, na gedeeltelijk gedemon teerd te zijn, op het strand alhier op een zolderschuit geladen en gisteren naar Rot terdam gesleept. Deze aangelegenheid, die vele honderden bezoekers naar het strand alhier heeft getrokken, behoort dus weder tot het verledene. BURGH. Met ingang van 1 Mei heeft onze gemeente-werkman tevens bode van den polder, dhr. M. Bom, zijn functies, die hij 33 jaar bekleedde, met eervol ontslag en pensioen verlaten. Dinsdagmor gen vervoegden zich ten zijnen huize H.H. Burgemeester en Wethouders, benevens dijkgraaf en gezworenen, die dhr. Bom complimenteerden en hem als bewijs van waardeering een fraaien armstoel aan boden. Wij hopen van harte, dat de bij iedereen geziene oude heer Bom nog ve'.e jaren een welverdiende rust moge genie ten. HAAMSTEDE. De verkoop der Emma- bloem in de gemeenten Haamstede en Burgh, waarmede zich enkele jonge da mes uit beide gemeenten welwillend heb ben belast, heeft f 48 opgebracht. BROUWERSHAVEN. Zondag 6 Mei is Jacob Ringel'berg 25 jaar in dienst bij den heer A. J. Constandse alhier. Gedu rende een kwart eeuw heeft hij nimmer een dag wegens ongesteldheid verzuimd. OOSTERLAND. Vergadering van den Baad dezer gemeente, gehouden op D ns- dag 24 April. Voorzitter de burgemeester. Alle leden aanwezig. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Worden gelezen en aangeno men voor kennisgeving: 1. Proces verbaal vankasopnemingby den gemeente-ontvanger, dd. 28 Maart jl, als wanneer io kas werd aangetroffen een bedrag van f 3360.25' 2 Brief van den Minister van Binnen landsche zaken waar by do aanvraag om snbsldie voor werkverschaffing wordt van de hand gewezen. Men besluit tegen den aanstaanden winter tydig maat regelen te nemen ter voorkoming van eventueele werkeloosheid. 3. Verslag van de volkhnlsvesting over 1922 Het kohier van de belasting op de honden voor 1923 wordt vastgesteld. Komt in behandeling de brief van Gedeputeerde Sta'.en betreffende de jaar wedden van de wethouders. Gedep 8taten stollen voor de jaarwedden met f 25 te verminderen Met algemeene stemmen besluit men Gedep. Staten te adviseeren de thans geldende jaar wedden te bestendigen. Worden uitgeloot: le van de leening 1916 obligatie no. 14, groot f 125; 2e van do leening 1916 obligatie no. 16 groot f 175; 3e van de leenlDg 1909 2 obli gation nos. 21 en 28, groot f 100. De voorzitter deelt mede, dat de col lecte voor het huldeblyk, aan te bieden ter gelegenheid van het 25 jarig regee- riogsjublleum van H. M de KoniDgin, heeft opgebracht f 126 60. Op voorstel van d«n voorzitter beelutt men op een nader te bepalen dag b|jeen te komen ter besprekir gder plaatselijke feestviering en by die besprekiog uit te noodigen eenige notabele Ingezetenen In de commissie van aanslsg voor de inkomstenbelasting worden herbenoemd de beeren J. C. v. d. Have, 8. de Bijke, J. M. de Weeze en L. J. van Vessem. Men besluit de paden op de kerk hoven op to hoogen met zand en schel pen en het hek van de begraafplaats te Sirjansland te laten schilderen en aan het lykenhuisje eenige reparatie te laten verrichten. Hierna slultlDg. BRUINISSE. Op de lijsten door eenige jonge meisjes den ingezetenen ter teeke- ning aangeboden voor het Nationaal cn Provinciaal huldeblijk aan Hare Majes teit de Koningin is tot een bedrag van ruim f 135 ingeschreven. STAVENISSE. Boor B. en W. alhier is gegund het maken van een keibestrating op den Stoofdijk aan de firma Aug. V3n Dijk-Petit te Bergen op Zoom, voor f11350. De begrooting was f 11700. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 30 April j.l. Tegenwoordig alle leden; 1 vaca ture. De notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Missive waarin de salarisregeling van de wethou ders van f75 op f70 gebracht is; idem tot het bestrijden van het misbruik maken van God's naam; idem betreffende den pensioengrondslag van den burgemeester. (Deze werd vastgesteld op f 1640,621/2). Een schrijven van B. en W. van St.-Maar- tensdijk over de vleeschkeuringswet. Na gepleegd overleg werd met de dagelijk- sche besturen in beginsel besloten artt. *6 en 7 te schrappen en atr. 8 in dien zin te wijzigen, dat elke gemeente in de keu- ringsloonen zal bijdragen naar het aantal verrichte keuringen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. In kas was aan contanten en geldswaar dige papieren een bedrag van f 6994,07. Op een verzoek van de muziekvereeniging om de achterzaal van het gemeentehuis, om de repetities daarin te houden, werd met op één na algemeene stemmen afwij zend beschikt. Voor bewezen politiedien sten werden den heeren Klootwijk te St.- Maartensdijk f30, van den Berg te Stave- nisse f 5 en van Dijk te Poortvliet I 5 toe gekend. De termijn van de onbewoon baar verklaarde woning van de wed. P. Suurland werd weer met 6 maanden ver lengd Een gemeentewoning, die thans be woond wordt door den gemeenteveld wachter Hanse en die binnen eenige we ken daaruit vertrekt, werd toegewezen aan den beurtschipper D. E. Hartog. Het verzoek van de logementhouders Knuijf en Groenewege om vermindering van ver gunningsrecht, werd niet behandeld, om dat het te laat was ingediend. Tot lid! van de schattingscommissie werd benoemd de heer Jac. Hage lx. De grasëtting op de begraafplaats werd verhuurd aan J. Ti- chem voor f 5. Op voorstel van den voorzitter werd. n,oi er geen vervolg-on- derwijs meer gegeven wordt, goedgevon den geen gebruik meer te maken van de electrische verlichting in de o.l. school aangezien dat de gemeente jaarlijks on geveer f 100 kost. Van het hoofd der school, R. Jager, was een jaarverslag in gekomen van het afgeloopen jaar, welke na voorlezing werd goedgekeurd. ST.-ANNALAND. Nu de juin zoo goed koop is, dat de boer bij verkoop na aftrek van de kosten zoo wat niets overhoudt, hebben eenige werklooze arbeiders ver gunning gevraagd en verkregen om den voorraad, die in de greppels ligt, voor den handel gereed te maken en ze te verkoopen ten eigen bate. Wel was hun daggeld niet groot, maar verkocht tegen 75 ct. per mud, verdienden ze toch nog een daalder. Ook de vervoerders profi teerden er nog van. Bij loting is de volgorde der candi- datenlijsten voor den gemeenteraad aldus bepaald: de lijst v. d. Boogaart is 1, de lijst Quakkelaar 2, de lijst Elehbaas 3, en de lijst-Heijboer 4. THOLEN. De Spaansche schatgraver schijnt ook hier aan 't werk geweest te zijn; een der inwoners heeft nl. een brief ontvangen, welks inhoud reeds meer in dit blad is medegedeeld, met het bekende aardigheidje van een groote geld som die aigehaald moet worden en waar van, men <ian een gedeelte zou krijgen, wanneer ze aan den rechtmatigen eige naar wordt teruggegeven. Bij ontvangst ver wij ze men brieven van den Spaansehen schatgraver onmiddellijk naar de snippermand OUD-VOSSEMEER. Openbare Raadsver gadering, gehouden op Maandag 30 April. Voorzitter de burgemeester; afwezig met kennisgeving de heer De Rijke. Na ope ning der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De- heer De Wilde drukt zijn spijt uit over het feit, dat in de vorige vergadering een subsidie is toegekend voor de Landbouw tentoonstelling; hij heeft gehoord, dat op die tentoonstelling ook een bietenrooier gedemonstreerd zal worden en hij gelooft niet, dat dergelijke machineriën in het belang van de arbeiders zijn, ze kunnen slechts de werkloosheid vergrooten. De voorzitter antwoordt hierop, dat men met niet toekenning van een subsidie toch on mogelijk de vooruitgang in de techniek tegen kan gaan; bovendien voldoen de bie tenrooiers absoluut niet, dus behoeft men zich niet bang te maken. Voorlezing ge schiedt van 't verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, terwijl het gemeenteverslag over 1922 wordt aange boden. Hierop wordt goedgekeurd de wij ziging in de begrooting van het Weezen- Armbestuur en voorloopig vastgesteld de voorschotten voor de besturen van de bizondere scholen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om het vermenig- vuldigingscijfer te bepalen van 1,4; tot toelichting wordt medegedeeld, dat dit slechts voorloopig is, omdat nog gegevens ontbreken om dit cijfer definitief te be palen. De heer Vermet had het gaarne lager gezien, waarop de .voorzitter toe licht, dat het landbouwjaar 1922 over het algemeen slecht is, dus ook de inkomsten minder zijn; een groot nadeel van de tegenwoordige heffing is, dat men aan één jaar gebonden is en niet, zooals vroe- er het gemiddelde kan nemen over b.v. 3 jaren; is de afrekening er dan, kan het misschien lager. De heer Ooms merkt op, dat het slechts voorloopig is, hel is een slag in de lucht. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Nopens de circulaire over de jaarwed den van de wethouders zal geadviseerd worden, de jaarwedde op f80 per wethou der te bepalen, terwijl de heer De Wilde ook gaarne vermindering zag voor burge meester, secretaris en ontvanger, hetgeen de voorzitter aanleiding geeft op te mer ken, dat voor de burgemeester en ont vanger dit al aan de orde is geweest. Aan den Bijz. Landstorm zal f 15 subsidie worden gegeven voor een schietwedstrijd. In behandeling komt een adres om subsi die voor een auto-busdienst St.-Annaland Oud-Vossemeer—-Bergen-op-Zoom met voorstel f 400 te geven. De heer de Wilde verklaart, hier tegen te zijn, eerstens be hoeft van de Klundert dit niet ter hand te nemen, de man heeft zijn brood, twee- dens bezorgt de onderneming anderen een strop. Na eenige discussie wordt de sub sidie met 5 tegen 1 stem toegestaan. De heer den Engelsman verklaarde liever niet te zien, dat de autobus gebruikt zou wor den om des Zondags jongelui naar buiten de gemeente te brengen, de posterijen heb ben ook Zondagrust. De voorzitter zegt, dat er des Zondags geen dienst is. Na vier stemmingen wordt tot vuilnisman be noemd A. Roggeband. Mede aanbevolen waren L. v. d. Boogaard, Jac. Istha, A. J. Havemans en A. Molenaar. De heer Ooms vraagt of de gemeente de Waterkom de Doelen gehuurd heeft. De voorzitter ant woordt van ja, waarop de heer Ooms het vreemd vindt, dat de Rentmeester, dhr. G. de Graaff, dan als het ware menschen gaat dwingen, die hun koeien ter plaatse laten drinken, om gratis eenige karren grond aan te voeren voor de veiligheid. Kijkt hij goed, dan is dit evenwel meer geschied in het belang van den schoon vader of zwager van den rentmeester, die ter plaatse een schuur heeft met wo ning. Zijn vraag is nu, mag de heer de Graaff dat zoo maar doen, nu de ge meente huurster is? De heer den Engels man zegt, dat de menschen het niet met plezier gedaan hebben, anders hadden ze hun mond wel gehouden. De heer Ooms wil in dit verband schrijven naar den voor zitter, de heer van Doorn van Koude- kerke. Goedgevonden wordt de zaak na der te onderzoeken. mi iii RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Door den plv. Kinder rechter, Mr. A. N. L. Otten, zyn op 27 April j.l. veroordeeld: 1. J. C. de B., 14 j veldarbelder2 M. J. de B., 15 j veldarbeider, beiden ■wonende te Renesse, ieder tot f 15 b. s 1 m. t.B., wegens het misdrijf bedoeld bij art. 239 W. v. Str. Eisch voor ieder Teruggave aan hunne ouders zonder toepassing van eenige straf. K. v. K., 16 j., arbeider wonende te Benesse tot f 25 b. s. 1 m. te., wegens het misdryf. bedoeld b|j art. 247 W. v. Btr., eisoh f 20 b„ s. 1 m t.B. Voor beklaagden in beide zaken w«»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1