Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende b|j de ru Maandag 30 April 1923, no. 10921. BUITENLAN D. De Sovjet-politiek in Rusland. Sedert den 17en dezer vergadert te Moskou het hooge bestuur van Rusland, aiöoals men gerust nog steeds de Russi sche communistische partij mag noemen Bij de debatten komen vooral op den voorgrond Krassin, Kamenef en Ossenski. Krassin, de man, die jarenlang met Euro- peesche regeerders, kooplieden en indus- trieelen heeft omgegaan, vertegenwoordigt de richting der gematigden, de richting van degenen, die nauwe aansluiting bij West-Europa bepleiten. Het economisch leven van Rusland, zoo meent deze reehts-fcJolsjewiek, kan zich niet herstel len zonder actieve hulp uit de kapitalis tische landen. Hij wenscht dan ook op ruime schaal concessies te verleenen aan kapitalisten, en de economische politiek der sovjetregeering nog verder af te bui gen in de richting, die door Lenin reeds onder den druk der omstandigheden werd aangegeven. Tegenover Krassin verzet zich in de eerste plaats Kamenef, de ver tegenwoordiger van de „centrum"- ideeën. Kamenef richt zich tegen Krassin Krassin en zijn mannen, zoo betoogt Ka menef, bezien de politiek der sovjet-re geering uitsluitend uit het oogpunt van hun eigerf speciale functies. Zij: weten zich niet op te werken tot het inzicht van de 'belangen der partij als geh:el. Onder dezo omstandigheden, zeide hij, wordt die oppositie onwillekeurig een Willoos werktuig in de handen van de kleinburgerlijke instincten der - massa. Krassin lijdt volgens Kamenef aan een overdreven pessimisme ten opzichte van de mogelijkheid van ontwikkeling der productieve krachten van Rusland door de Russen zelf en hij' is te weinig om zichtig bi} zijn streven om het buiten- landsch kapitaal 'bij het herstel van het Russische economisch leven te interessee ren. Kamenef wil dus de Europeesche en Amerikaansche kapitalisten niet zoo ver tegemoet komen. Maar in het bin nenland staat hij een politiek voor, die volgens den uiterst linkschen vleugel nog veel te Weinig communistisch is. Ossenski, communist van het zuiverste water, is tolk van al degenen die van oordeel zijn, dat door het Leninisme reeds te veel concessies aan het kapitalistische systeem Zijn gedaan. Met Larin, den leider der vakvereenigingen betoogde hij, dat de huidige sovjetregeering veel te veel de boeren naar de oogen ziet. Daar moest een eind aan komen. De boeren moesten veel meer belasting betalen, de 10 pet. op de oogst moest tot 20 pet. verhoogd Worden enz. In uitvoerige débatten wer den de verschillende standpunten belicht. Kamenef, de man van de middengroep, ginig ten slotte met de palm der over- Winning strijken. Lenin's politiek wordt vaorloopig voortgezet. BINNENLAND. Emigratie naar Canada. In verband met niet geheel juiste mede- deelingen in verschillende bladen met be trekking tot de financiëel gesteunde emi gratie naar Canada, deelt de directeur van het informatiebureau van de Ver- eeniging Landverhuizing het volgende mee: Daar de voor uitzending naar Canada in aanmerking komende personen even tueel binnen zeer korten tijd zullen moe ten vertrekken, is de tijd voor aanmelding om voor gesteunde emigratie alsnog in aanmerking te komen, voorbij. Het js dus beslist nutteloos en onnoodig, zich nog op te geven voor gesteunde emigratie naar Canada, daar dergelijke nieuwe aan vragen in geen geval in behandeling kunnen worden genomen. Bezoekers ter zake kunnen onmogelijk worden ontvan gen. Di" rnd*n van arbeid. Naar aanleiding van de mededeeling van den Minister, dat de administratiekosten der Raden van Arbeid zes millioen gulden per jaar bedragen, merkte de voorzitter van de vereeniging van raden van arbeid op, dat de gezamenlijke administratie kosten over 1922 bedroegen f 4.262.000. In het bedrag, door den Minister genoemd, zijn eenvoudig de kosten der geneeskun dige behandeling van de wet inbegrepen. D« vlootwet. „De Rsib.'' verneemt uit parlementaire kringen, dat het rapport van de Vlootwet commissie bij de verschillende partijen ter rechterzijde tot teleurstelling aanleiding heeft gegeven. Men achtte de moeilik- heden voor onze marine door dit rapport eerder vergroot dan verkleind en een op lossing van het vlootvraagstuk verder dan ooit. In verband met de Zeer ernstige tinancieele bezwaren der commissie wees men op de uitlating van den Minister van Financiën, in de Eerste Kamer ge- diaan II April j.l., waarbij hij Zeide, dat het oogenblik bedenkelijk dichtbij is, dat wij, met het oog op onze hooge be lastingen, het huidige deficit en het da lend nationaal inkomen, het mes, ook in die militaire uitgaven heel diep moe ten zetten, veel dieper dan wfi> thans mogelijk achten. Tweode Kamer. Zitting van Vrijdag 21 April. De motie-van Ravesteyn tegen belem merende bepalingen inzake den toegang tot de duinen bij Noordwijk wordt ver worpen met 66 stemmen tegen 1 stem. Aan de orde is het wetsontwerp tot machtiging tot het aangaan van een over eenkomst met de spoorwegmaatschappij Aken -Maastricht betreffende de domini- ale mijnen. De heer Bongaarts is tegen het ontwerp, dat z. i. niet voldoenden waarborg biedt voor een juist exploiteeren door de spoor wegmaatschappij. De heer Vliegen gelooft, dat deze nieu we regeling in de praktijk tot groote moeilijkheden aanleiding zal geven. Hij zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Dresselhuys is van geheel ande re meening. Hij betoogt, dat deze mijn alleen goed kan worden geëxploiteerd door de regeling van den minister. Ook Minister De Geer verklaart, dat de geldende regeling onbillijk werkt jegens de spoorwegmaatschappij, die de mijnen met verlies exploiteert. Het ontwerp is ten slotte verworpen met 50 tegen 14 stemmen. Zonder beraadslaging of stemming wer den aangenomen de nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout; de wij ziging van de wet van 10 November 1900 en de wijziging der wetten betreffende de Spoorwegen. De heer van Dijk verzet zich tegen het ontwerp onteigening ten behoeve van het nieuwe postkantoor te Utrecht. De bouw is reeds uitgevoerd, waardoor het budget recht der Kamer is geschonden. De heeren Rutgers van Rozenburg en Bemmer protesteeren eveneens tegen de uitvoering van de plannen, voordat het ontwerp is goedgekeurd. De heer van Braambeek verzocht de Kamer, Utrecht niet te dupeeren uit ont stemming over de wijze waarop het ont werp is voorbereid. Minister van Swaay beroept zich even eens op het belang, dat Utrecht bij deze zaak heeft. De stemming wordt uitgesteld tot Dins dag. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 27 April. Baron van Voorst tot Voorst hoopt in de tweede helft van Mei het Kamerpre sidium te kunnen hervatten. Aan de agenda wordt o. m. toegevoegd 't Schoe nenwetje. Aan de orde is de oorlogsbegrooting. Mevrouw Pothuis—Smit oefent critiek uit op de wijze, waarop te Zeist klee ding- en uitrustingstukken zijn opgebor gen. Zij dringt aan op een spoedige af doening van het dienstweigerings-ontwerp. Vreemd vindt zij het optreden van de regeering ten opzichte van den Duitschén officier Kurt Vogel. Zij meent, dat her halingsoefeningen tot 1928 volkomen over bodig zijn. Verder vraagt spr., welke maat regelen zijn genomen in verband met de gebeurtenissen in het Roergebied. De heer Schönfeld betoogt, dat een uitkeering van groote bedragen in-eens aan mobilisatie-slachtoffers niet goed werkt. Hij dringt aan op meer periodieke uitkeeringen. Zonder hoofdei, stemming worden aan- enomen de wetsontwerpen tot bijvoeging van Loosduinen bij 's-Gravenhage en de vereeniging van de gemeenten Stad en Ambt Ommen. i Bij de voortgezette behandeling van. de oorlogsbegrooting zegt de heer Beelaerts van Blokland, dat beperking van bewa pening alleen internationaal kan plaats hebben. Na de pauze betoogt de heer Verkou teren, dat een leger absoluut noodzakelijk is, niet alleen om ons bij een aanval te verdedigen, doch ook om bondgenooten te hébben. Bovendien gelooft hij niet, dat degenen, die zoo op ontwapening aan dringen, allen te goeder trouw zijn. De heer Slotemaker de Bruine ontkent, dat het stemmen voor een oorlogsbegroo ting aankweeken van een militaristischen geest beteekent. Natuurlijk gaat arbitrage huizenhoog boven oorlog, doch bij arbi trage is een leger noodig om gehoorzaam heid af te dwingen aan het recht. De heer Blomjous herinnert er aan, dat de Oostenrijksche sociaal-democratische partij zich met kracht heeft verzet tegej inkrimping van het Oostenrijksche leger. Hij vraagt, of de zienswijze van hun Ne- derlandsche geestverwanten niet al te ide alistisch is. De heer Mendels wijst op een bericht in de pers omtrent den ondeugdelijken aanmaak van munitie, waardoor reus achtige sommen zijn verspild. Hij vraagt wat hiervan waar is. De Minister antwoordt, dat met het ont werp inzake dienstweigering zooveel mo gelijk spoed wordt betracht. De Herha lingsoefeningen kunnen niet worden ge mist. Wat de afvloeiing betreft, zijn drie klassen ingesteld. Klasse A moet geheel behouden blijven. Klasse C vloeit geheel af en klasse B vloeit af naar de gezins omstandigheden. Gebleken is echter, dat vele commissies met de rangschikking be last, zich niet aan deze formuleering heb ben gehouden. Langer kan met de afvloei ing niet gewacht worden. Als men de mili taire uitgaven der verschillende landen vergelijkt, blijkt, dat alleen Noorwegen het wint met de inkrimping van 't leger, doch de ligging van dat land is niet te vergelijken met de gevaarlijke ligging van ons land. De begrooting wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, even als eenige kleine ontwerpen. Uit Stad en Provinoie. ZIER1KZEE. Vrijdagmiddag vergaderde in de groote zaal van hotel „Juliana" de vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Schouwen Duivelend Voorzitter: de heer C. J. Boogerd. Na opening der vergadering, las de secretaris, de heer P. Hanse, de notulen déV vorige buitengewone vergadering, dd. 24 Nov. j.l. welke onder dankzegging wer den goedgekeurd. Voorlezing geschiedde daarna van het verslag over 1922. Hieruit bleek o. a., dat de vereeniging 84 leden telt; dat tot be- j stuursleden zijn benoemd, de heeren C. J. Beije en H. C. v. d. Zande, dat 124 aanvragen inkwamen om los land en 8 voor een plaatsje. Op voorstel van den voorzitter wordt dit verslag goedgekeurd. Aan de orde is thans de rekening en I verantwoording over 1922, welke besthei- den ter inzage hebben gelegen bij den penningmeester, den heer H. E. Beelaerts v. Emmiehoven. Tot het nazien dezer rekening benoemt de voorzitter een commissie, bestaande j uit de heeren Evertse, v. d. Wekken en van Putte. Tijdens dit onderzoek werd de verga- I dering geschorst en heropend toen de commissie met haar taak gereed was. De heer v. Putte, rapporteur, verklaar de namens de commissie de rekening ac toord, in ontv. en uitg. op' f 7743,70. met een nadeelig saldo van f 956,49. De heer v. Putte vraagt, niet ais com missielid, maar als particulier persoon: Wanneer door deze vergadering de re kening wordt goedgekeurd, is dan het bestuur gedechargeerd over het beheer van het afgeloopen jaar? Dat moet de vergadering uitmaken, 2egt de voorzitter, welke vraagt: Hebt u aan leiding deze rekening niet goed te keuren? Tegen de rekening door den penning meester opgemaakt heeft de heer van Putte geen bezwaar, maar als dat insluit dat dan ook het bestuur wordt gede chargeerd, zoo wenscht hij de goedkeu ring aan te houden totdat de moeilijk heden opgelost zijn .waarin de vereeni ging op 't oogenblik verkeert. Volgens de voorzitter tehoeft er geen aanleiding te zijn te wachten totdat de zaak-Nieuwerkerk is afgewikkeld. Deze zaak kan buiten de rekening worden ge houden. D; heer Ittmann vraagt naar cijfers der rekening, welke hem door den voor zitter worden verstrekt, o.a. egalisatie van grond te Zonnemaire f 633, kwaad slot 1921 f 495 en dito 1922 f 956. De heer van Putte heeft, afgezien vin de kwestie Nieuwerkcrk, na gehouden dis cussies, tegen de rekening geen bezwaar, waarop de commissie er haar goedkeuring aan hecht. De heer Krepel vestigt dë aan dacht op de geplaatste hekken in Zonne maire. Als spreker het zelf moest doen, was het de helft goedkooper. De voorzitter zegt, dat in 't vervolg eerst prijsopgave zal worden gevraagd. Aan de orde is thans punt 5 der agenda n.1. verkiezing bestuurslid wegens perio diek aftreden van den heer H. E. Bee laerts v. Emmiehoven. bfo gehouden stem ming bleek deze met nagenoeg algemeene stemmen herbenoemd. De penningmeester aanvaardde opmeuw zijn functie. Bij de omvraag vaagt de heer ittmann hoe het staat met dc kwestTc-Nieuwer- kerk? Is er eenig lichtpunt in te be speuren De voorzitter deelt mede, dat op 't oogenblik de kwestie in een stadium ver keert, dat Nieuwerkerk toestemming heeft verleend voor 't nemen van dc hypo theek op de gronden in Nieuwerkerk lig gende. Ook aan B. en W. van Zonnemaire is machtiging gevraagd, maar van dit col lege kwam een weigerend antwoord. Men is in lioogcr teroep gegaan b'jj Ged. Staten en naar de voorzatter is medegedeeld, zullen Ged. Staten in 't geschil tusschen B. en W. van Zonne maire en 't téstuur der bovenvermelde vereeniging niet tusschenteide komen. De heer Roelvink is van oordeel, dat wel degelijk door Ged. Staten een beslissing zal worden genomen. De voorzitter merkt op, dat zijn mede deeling officieus is, doch 't zal nader wel blijken. De heer Krepel, doelende op de kwestie Nieuwerkerk, is van meening, als het be stuur voortgaat als tot dusver, het dan op een mislukking zal uitloopen. Wat is toch aanleiding geweest deze gronden te koopen, afgezien van de kwaliteit? De voorzitter zet de positie van 't be stuur nader uitvoerig uiteen in verband met de Landar'oeiderswet, hetgeen de heer Krepel aanleiding geeft te zeggen er geen woord meer aan te zullen wijden. De heer Ittmann is van oordeel, wanneer geadviseerd wordt „als U koopt doet U verkeert, en als U onteigent ook, dat dan de wet herzien moet worden. Wat zal hel bestuur doen, wanneer Ged. Staten in het geschil met Zonnemaire niet tusschen- beide komen? De voorzitter: Krachtens de wet en krachtens beslui" van Burgem. en Weth. van Nieuwerkerk de hypotheek in laatstge noemde plaats te nemen! Uil de verder gevolgde discussies blijkt, dat het bewuste land in Nieuwerkerk voor een jaar Is verpacht voor f75,25, hetgeen eenigen aanleiding geeft te zeggen: dan is het land toch nog niet zoo slecht. Weer anderen betoogden, dat deze pachtsom geen maatstaf ter beoordeeling is. De heer Klompe vraagt nadere inlichtin gen ingeval tot onteigening moet worden overgegaan. De voorzitter illustreert zulks met een voorbeeld. De heer Ittmann: Moet niet tot onteige- ning worden overgegaan als er geen land is en aanvragen komen? Het is niet gemakkelijk, aldus de voor zitter, maar als er aanvragen zijn en geen grond, zal tot onteigening moeten worden overgegaan. Ten slotte wordt gediscussiëerd over een woning te Zonnemaire en naar voren ge bracht de wenschelijkheid, dat een meer derjarig landarbeider een aanvrage zou mogen doen. Deze laatste opmerking zal ter kennis der bevoegde autoriteiten wor den gebracht. Hierop werd de vergadering gesloten. - VANHELNDEEN VEE. j Te Antwerpen is een staking btf de telefoon en telegraaf uit-gebroken j naar aanleiding van een loonkwestle en I de arbeidstijd. De Valera heeft een afzonderlijke proclamatie uitgegeven, waarin hij zioh bereid verklaartover den vrede te onderhandelen op den volgenden grond slag: dat het Iersche volk de kwesties van nuttigheid en politiek zal uitmaken en dat beide partijen zich zullen onder werpen aan de nationale uitspraak. Het hoofdkwartier van de Iersche rebellen heeft met ingang van heden, 80 April, de staking van de vijandelijk heden gelast, maar aan de troepen der opstandelingen last gegeven, weerbaar te blijven en behoorlijke maatregelen te nemen om zlohzelf en de munitie te verdedigen. Volgens bericht uit Moskou zouden gadarende de laatste dagen verschillende leiders van de Evangelische en de Bap tistenk erk in hechtenis zijn genomen, zoodat de vervolgingen zich nn ook sohijnen uit te breiden tot anderen dan Boomsch-Katholieken. De arbeidsters in de Parysche kleeding-industrie hebben besloten de staking voort te zetten. De overhandiging van het nieuwe Duitache voorstel aan de geallieerden wordt Dinsdag a.s. verwacht. De Dultsohe regeering heft de be perkende bepalingen op het vreemde lingenverkeer in hoofdzaak op. De generaals van het voormalige leger van Wrangel in Bulgarije noodigen de manschappen uit naar Rusland terug te keeren. Donderdag hebben de koning en koningin van Denemarken hun zilveren huwelijksfeest gevierd. Naar het Journal uit Rome ver neemt zullen binnenkort 24000 arbeiders, werkzaam in de Italiaansche marine- en iegerwerkplaatsen ontslagen worden. Do Iersche regeering 8oh(jnt ge neigd de jongste ;proolamatie van De Valera to negoeren. Het legerbestuur kondigt aan, dat de werkzaamheid tot onderdrukking der rebellen wordt voort gezet De Franeche generaal Weijgand is tot bevelhebber in Fransch Syrië be noemd. Frankrijk schijnt geneigd zijn krijgsmacht in dat deel der Levant krachtig to versterken, In Berlijn wordt 1 Mei alle ver keer stop gezet. Het stoffelijk overschot van lord Carnavon, de bekende Egyptoloog, is heden (Maandag) op oen heuveltop nabij Newbury (Eng.) ter aarde besteld. Uit de nieuwe statistieken van de Journal Offlciel blijkt, dat het aantal huwelijken en geboorten in 1922 ver geleken bij '21 sterk is gedaald. In Canada wordt met groeiende bezorgdheid gezien op het gestage ver lies van bevolking naar de Vereenigde Staten. Dit is echter geen nieuw ver schijnsel, doch deze trek is wel den laatsten tijd zeer versterkt door de in- dustrieele opleving in de Vereenigde Staten en de lage prijzen, die de Cana- deesche farmers voor hun producten kunnen maker. Do Prins van Wales heeft te Brus sel het monument der Britsohe nationale dankbaarheid jegens de Belgen voor de Britsche gevangenen betoonde hulp, aan koning Albert overgedragen. De voorwaarde van de Fran sche regeering, voor onderhandelingen met Doitschland, n.l het opgeven van het lijdelijk verzet, wordt van Dultscho soo.- dem. zijde verworpen. De ohr. soc. vakvereenigingen In Duitschland verklaron zioh voor voort zetting van den afweerstryd en eischen de onvoorwaardelijke ontruiming van het bezette gebied als Inleiding tot even- tueele onderhandelingen. De onderwijzersstaking in de Lon- densohe voorstad Croydon is, na drie weken geduurd te hebbeD, geëindigd. Volgens con draadloos bericht uit Berlijn z(jn 87 van de 237 opvarenden van den .Mossamedes", welk schip op I de kust van Afrika strandde, gered. Van de anderen ontbreekt elk nader bericht Een Spaansch monnik, die een cam pagne op touw had gezet tegen de naar zijn meening losse zeden der hooge krin gen te Madrid en ten einde aan zijn be- toogen kracht bij te zetten een serie foto's had vertoond van Madrileensche dames, die een te streng doorgevoerd décol leté dragen onder de foto's kwam ook die der Koningin voor is wegens ma jesteitschennis in hechtenis genomen. Een aantal Turksch-gezinde Fran- schen, heeft een oproep tot de Turken gericht, om hen te verzoeken zich in de conferentie van Lausanne inschikkelijk jegens de Franschen te toonen. Het hoogste gerechtshof te New York heeft thans George Gould, een der executeurs testamentaires van Jay Gould, veroordeeld tot het terugbetalen van 10 millioen dollars, die hij aan Frank Gould ■ou hebben onthouden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Lyk gevonden. Volgens het Wbld. van Emmen is de man. die in Ter Apel vermoord is gevonden, zekere H., nlt Zandberg, een bekend smokkelaar, die den dag te voren uit moet zijn geweest en toen veel sterken drank moet hebben gebruikt. Als vermoedelyke daders z\jn aangehouden B. en W. in Ter Apel- kanaal. Moordaantlag Te Oud-Gastel (N.-B.) heeft de als zeer ongunstig bekend staande Piet Luysterburg een aanslag gepleegd op A. Sohrauwen, wonende op de ,Goorkens", gehuwd en vader van negen kinderen. De dader werd door eenige veldwachters gearresteerd in een boich nab(j de woning van Schrauwen. Slechte worst. Op reis van Groningen naar Amsterdam is het gezin van den schipper Velthoen op de Zuiderzee onge steld geworden na het nuttigen van het middageten, waarbij worst was gegeten. Hun toestand werd van dien aard, dat het anker moest worden uitgeworpen. Een voorbij komende schipper is daarop aan boord gekomen en vond de opvarenden in zeer ernstigen toestand. Hij heeft het schip toen binnen gebracht en het nabij Schellingwoude gemeerd. Terstond werd daarop geneeskundige hulp ingeroepen, waarna bleek, dat vergiftiging de oorzaak van de ongesteldheid was. De leden van het schip persgezin zijn nu weer herstellende. De electrlsche draad. Aan den Kanaal dijk te Purmerend was een electrische draad losgeraakt en op den weg komen te liggen. Een paard van een vrachtrijder te Jisp kwam met de draad in aanraking en werd gedood. De draad is later door de politie afgeknipt. Aanranding. De rijkspolitie heeft te Raalte den veekoopman G. de L. ge arresteerd, die te Diepenveen de woning binnendrong van den landbouwer R., en ziende, dat diens vrouw alleen thuis was, de*e vrouw op den grond wierp, en haar trachtte vast te binden, dreigende haar den hals af te snijden als Zij niet toe gaf aan de oneerbare bedoelingen van haar aanrander. De vrouw worstelde zich los en kon uit de woning vluchten. De dader maakte z'ich uit de voeten, doet» kon door de politie worden achterhaald. Hij is te Zutphen in voorloopige hech tenis gehouden. Verbvand. De 12-jarige G, H. te Stroe, gemeente Barneveld, welk meisje aan toevallen leed is ten huize van haar ouders in het haardvuur gevallen en le vend verbrand. Ongeoorloofd liiievenveruoer. Voor het kantongerecht te Wageningen heeft te rechtgestaan de voerman W. W. uit Ede, beklaagd van het vervoer van brieven voor Arnhemsche winkeliers bestemd. Be klaagde verklaarde, dat het bestelbrie ven waren, en dat hij voor het mede- nemen geen geld ontving, maar wel de bestelling mede terugnam. Alle boden op alle plaatsen doen hetzelfde. De kantonrechter veroordeelde fcekl. tot f 2 bi. of 2 d. en gaf hem den raad niet met het Vervoer door te gaan, daar er scherp op gelet zal wérden. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy toordt niet teruggezonden. Hooggeachte Redacteur I Uit verschillende vragen blijkt mij dat de G. G. C„ zelfs bSj name in Zeeland nqg een onbekende is. Vergun mij dus dpi (gelegenheid voor een enkel woord van toelichting; 'bij voorbaat mijn dank. We kennen allen de chronische tekor ten, waaronder alle zendingsgenootschap pen gebukt gaan. Deze noodtoestand heeft verschillende personen, o.a. Ds. Creutz- bterg te Den Haag en Ds. CoolSma te Groningen geïnspireerd tot een maatregel van vérstrekkende beteekenis. Deze is De G. G. C. (Georganiseerde Guldens Col lecte). Haar doel is, in zoo wijd mogelijken kring, personen te Vinden, die bereid Zijn twéémaal per jaar één gulden te storten voor de zending; natuurlijk zonder deze in mindering te brengen op hun gewone zendingsgaven, De opbrengst komt ten goede aan alle zendingsgenootschappen van Welke kleur ook. In het hoofdcomité voor Nederland werken dames en hee ren van zeer verschillende richting een drachtig samen. In de andere provinciën deed de G. G. C. reeds uitnemend w'erk. Alleen Zeeland en Drenthe w'achtten nog op organisatie. Wij hopen en vertrouwen, dat die ook in Zeeland moge slagen en goede baten moge afwerpen. Gezien de liefde der Zeeuwen voor -de zending ware twijfel een affront. Met VT. d'. voor de mij verleende plaats- ruime. Hoogachtend, D. VAN MAANEN. Prov. Chef der G. G. C. Zierikzee, 30 April '23. Mijnheer de Redacteur! Uit een onderhoud met den heer W. den Boer en een daarop in mijn tegen- I woordigheid gehouden vergadering van het Comité voor de Steunverleening is mij gebleken, dat ik, als gevolg van verkeerde voorlichting, ten onrechte heb beweerd, dat de heer Den Boer smalend over mij gesproken heeft. Ik gevoel mij daarom 1 verplicht, de aan het adres van genoemden heer geleverde critiek in zijn geheel terug te nemen. Met dank voor de plaatsruimte, Uw dw. dn., J. CATSHOEK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5