Zierikzeesche nieuwsbode DERDE BLAD bahoorande b(j de ran Vrijdag 27 April 1923, no. 10920. BINNENLAND." De H.-K. Kerk en de Burger). Stand. Het lid der Tweede Kamer, de heer mr. J. Bomans, heeft in een bijeenkomst van de Amsterdamsche Studentenvereem- ging voor sociale lezingen en sociale stu die en van de Amsterdamsche Studenten- club voor Staatkunde gesproken over-. Het R.-K. beginsel als band in het po litieke leven. In Zijn rede zeide hij onder meer, vol gens het versifag van het Hdbl Kerk en Staat behoeven elkaar niet te negeeren, maar moeten sluiten een con cordaat, opdat de belangen nooit in bot sing zullen komen. Het Burgerlijk Wetboek gebiedt, dat geen kerkelijk huwelijk mag worden ge- aioten, alvorens het is ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand. De kerk heeft het dogma van het huwe lijk. Zij heeft met den Burgerlijken Stand niet» te maken. Haar recht is het, twee personen in den echt te verbinden. Toch heeft de R.-K. kerk zich aan het B.W. onderworpen. Maar de Staat legde haar hiermede een dwang op, welke in strijd was met een goede verhouding tusschen -Kerk en Staat. Hier had de Staat een concordaat moe ten voorstellen. De R.-K. kerk zou dan gaarne bereid Zijn geweest mede te wer ken aan een goeden Burgerlijken Stand, blv. door voor te stellen de priesters ambtenaren van den Burgerlijken Stand te maken. Op die wijze bleef het recht der kerk onaangetast en zou toch het belang van den Burgerlijken Stand zijn behartigd. "Mr. Bomans deelde mee, dat Vinnen- hort de Tu <eede Kamer een wetsvoorstel zal bereiken, om het bedoelde artikel van het Burgerlijk Wetboek in dien zin, als hij hier wensc'helijk heeft genoemd, te wijzigen, zoodat „de fouV', welke is overgenomen uit de Code Civil, thans kan worden hersteld. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamerzitting van Dia dag Deze voor onze streek zoo uiterst be langrijke vergadering kon in ons nummer van Woensdag o. i. nog niet voldoende worden opgenomen, weshalve wij hier onder het meer uitgebreide verslag dier zitting laten volgen, waarin o. a. Is opge nomen wat minister Heemskerk aanvoerde tec rechtvaardiging van zijn voorstel. De heer Krijger (C.-H.) had ernstige bezwaren tegen deze opheffing, omdat de flnanciëele voordeelen niet opwegen tegen de voor de bevolking daaraan verbonden lasten. Spr. bepaalt zich tot de opheffing van de rechtbank te Zierikzee, en betoogde dat men voor deze menschen de moeilijk heden steeds grooter maakt, eerst door opheffing van de kantoren van rijksbetaal meester en rijkswaterstaat, nu door die van de rechtbank en het is geen wonder, dat de bewoners van het laatste voorstel zijn geschrokken, omdat deze maatregel de laatste slag is. om Zierikzee te maken tot een doode stad. Deze maatregel toch beteekent alleen voordeel voor 's rijks schatkist, maar die baten worden verhaald op de eilandbewoners, die moeten lijden onder zeer slechte reisverbmdjngen e.d. 't Is waar dat de meeste bewoners Breda kunnen bereiken en denzelfden dag weer thuis kunnen komen, maar dan blijft er zoo weinig tijd over, dat de rechtbank te Breda onmogelijk de zaken behoorlijk kan afdoen. Mede door de verlaging bij de tramwegen kan spr. ooncludeeren, dat de bewoners van Tholen en St.-Philipsland twee dagen voor de reis noodig hebben. Voor de bewoners van Schouwen en Dui- veland, die naar Middelburg moeten, geldt vrijwel hetzelfde. Deze reizen zijn voor ouden en zwakken beslist ondoenlijk. Men reist gauwer en gemakkelijker van den Haag naar Brussel, dan van Schouwen naar Middelburg. Spr. zal zijn stem aan dit wetsontwerp niet geven. De heer Bakker (C.-H.) bespreekt als Fries de opheffing der rechtbank te liee renveen, een bezuinigingsmaatregel, die echter de volksbelangen verwaarloost. Een goede rechtspleging in Friesland wordt er door geschaad. De heer Boon (V.-B.) doet zich aan bij de vorige sprekers. Het is onmogelijk om in Leeuwarden zonder personeel- uitbreiding het werk af te doen. Het aan tal zaken zal ongeveer met de helft toe nemen en dat zal noodzakelijk tengevolge hebben, dat er minstens twee rechters bij zullen moeten komen. Voor een rechtszitting te Zierikzee staat de zaak precies zoo en spr. sloot zich geheel aan bij wat de heer Krijger zeide. Ook daar zal men den vorigen avond moe ten vertrekken naar Breda of Middelburg, omdat zij anders alleen gelegenheid heb ben voor de behandeling hunner zaak ge durende het koffieuurtje der rechters. Spr. wil wel bezuinigen, maar ifiet op zulk een incidenteele wijze. Waarom kan men niet in het algemeen bezuinigen op het personeel, door b.v. niet naast een officier van justitie een substituut-officier te be noemen en naast een griffier een substi tuut-griffier? Spr. meende, dat bij op heffing dezer rechtbank cultureele en soci ale belangen zijn betrokken. Men moet het platteland, dat in zooveel opzichten al is achtergesteld, nu niet ook de recht banken ontnemen. Spr. met zijn politieke vrienden zullen tegenstemmen. De heer Zijlstra (A.-R.) erkende, dat er belangrijke bezwaren zijn, maar de bezui niging moet het zwaarst wegen en in dien de hoofdbezwaren kunnen worden ondervangen, zai spr. toch vóór stemmen. De heer De Eoer (Platt.) zal het ont werp niet steunen. De bezuinigde bedragen zullen belangrijk beneden de raming blij ven. Het ontwerp is verder een groote schade voor de plattelandsbevolking en de rechtspleging kan er niet door worden bevorderd. Achterstallige werkzaamheden zullen er het gevolg van zijn en perso neelsuitbreiding zal niet uit kunnen blijven. Van '24 burgemeesters uit Zeeland is een protest ingekomen, dat goed is gedocu menteerd en dat maar niet zoo ter zijde kaft worden gelegd. Mevrouw Bakker-Nort (V.-D.) onder schrijft de groote bezwaren door de hee- ren Krijger en Bakker uiteengezet. Het be treft hier niet een reëele bezuiniging, maar eenvoudig een verplaatsing der lasten. Opheffing der rechtbanken beteekent tevens opheffing van het intellectueel en cultureel centrum. Bovendien een alge- heele reorganisatie komt spoedig aan de orde. Doet men nu beter een incidenteele wijziging achterwege le laten en te wach ten tot alles kan worden geregeld, dan zou tevens kunnen worden overwogen of het instituut der reizende rechtbanken zou kunnen worden ingevoerd. De heer De Wilde (A.-R.) verdedigt het ontwerp gedeeltelijk. Niet alleen over vloed van werk, maar ook tekort aan werk is nadeelig voor een rechtbank en in dat opzicht is de opheffing dus aan te bevelen. De protesten tegen de ophot- fing der rechtbank te Zierikzee kan spr. zich echter begrijpen, omdat heel dikwijls door slechte bootverbindingen een zaak niet kan doorgaan. Indien de minister ernstig overweging van het denkbeeld der reizende rechtbanken kan toezeggen, zal spr. zijn stem voor kunnen uitbrengen. In dien de minister dat niet doet, zal spreker zeer moeilijk worden gemaakt zijn stem aan het ontwerp te geven. De heer Kleerekoper (S.-D.) wijst op de vele goede hervormingen van dezen minister, die tevens vereenvoudigingen wa ren. Behalve hervormd moet er echter ook bezuinigd worden. Spr. overweegt in diening eener motie, vragende om een algemeen plan voor reorganisatie der rech terlijke macht. De heer van Sasse van Ysselt is voor stander van het ontwerp, dat nader wordt bestreden door den heer Dresselhuys. De heer Rutgers van Rozenburg wil de behandeling van het ontwerp geschorst zien tot na het verschijnen van het rap port der commissie voor reorganisatie der rechterlijke macht. Minister Heemskerk betoogt, dat de noodzakelijkheid van bezuiniging ophef fing der rechtbanken te Zierikzee en Hee renveen rechtvaardigt. Dat juist deze rechtbanken worden gekozen, vindt zijn oorzaak in het feit. dat deze rechtbanken het minst te doen hebben. In Zierikzee wordt uitgegeven aan salarissen f 41.23a en in Heerenveen f 52.541. Worden die rechtbanken opgeheven, dan vervallen die bedragen. De kosten van de griffie laat spreker even buiten rekening. De vergoe ding aan getuigen- en deskundigen bedroe gen in Zierikzee over 1921 f1624, over 1922 f1122; in Heerenveen waren die oe dragen over 1921 f4826. over 1922 f 3824 dus minder. Nu wordt geraamd, dat indien Zierik zee wordt opgeheven, voor reiskosten van rechterlijke ambtenaren, een vermeerde ring zal ontstaan van f 3000; voor Heeren veen wordt het op f 1800 geschat. Spr. noemt die cijfers, omdat vele leden die vermeerdering schatten op f 10.000. Oe Minister wees voorts op het inge zonden stukje in het Weekblad van het Recht. No. 11011, van den officier van justitie te Middelburg. Daarin staat bijv. dat met ingang van, 1 Mei een nieuwe ver binding komt tusschen Middelburg en Zie rikzee door een autobus naar Wolfaarts- dijksche veer en van daar per stoomboot. Dan zal er driemaal daags gelegenheid zijn om van de eene naar de andere plaats te komen. De laatste autobus gaat 6 uur •s middags naar Zierikzee. De bezwaren vervallen dus. De heer Hugenholtz: En als die onder neming dan failliet gaat? Dat gebeurt herhaaldelijk. De Minister herinnert er aan, dat er is betwijfeld, of die verbinding tot stand zou komen.... De heer Dresselhuijs: Het is een onjuiste mededeeling in het Weekblad van het Recht, die u daar voorleest. De Minister: Het is een mededeeling van den heer Wolfson, niet als officier van justitie, maar ais particulier. De heer Dresselhuijs; Hij heeft het mis, blijkens mededeeling van de onderneming zelf. De heer Boon: Eergisteren is door een rechtelijk ambtenaar verklaard, dat het niet juist is. De Minister weet niet of, wanneer dit ontwerp ware aangenomen, men nog zou betwijfelen of die mededeeling onjuist was. De heer Boon: Eergisteren zei die on derneming het zelf! De Minister zegt, dat er in ieder geval ernstig kwestie is van een gemakkelijke communicatie. 4 De heer Kleerekoper heeft het graag over contact tusschen rechters en volk. Nu zijn toch de rechters te Middelburg wel in staat te oordeelen over het karak ter van de bewoners van Schouwen. Dat kunnen ze even goed als over het. karakter der Zuid-Bevelanders en Zeeuwsch-Vlaam- schen. In Leeuwarden heeft men even goed Friezen als in Heerenveen. Eenig bezwaar is er ten aanzien van Tholen, dat onder Breda komt. Maar in West-Brabant heeft men minder provin ciaal gevoel dan In het oosten van die provincie. En Tholen is dichter bij Breda dan bij Zierikzee. Dal is zoo sterk, dat spreker meer dan eens bij een behandeling der begrooting hoorde aandringen op de vestiging van een rechtbank te Bergen-op-Zoom waar van vermoedelijk niets zal komen juist ook met het oog op de belangen van Tholen. Men kan dus niet zeggen, dat door het voorgestelde aan de justiciabe- len fekort wordt gedaan. Over rondgaande rechtbanken wilde de Minister geen geïmproviseerde toezegging doen. Dat moet onderzocht worden. De mOtie-Kleerekoper noemde de Mi nister een zeepbel; als men hem aanraakt, is hij weg. Voorts deelde hij mede, dat de advies commissie voorstelde de opheffing van vijf rechtbanken en 50 kantongerechten. Maar 7/00 ver gaat de Minister niet. De heer Rutgers v. Roozenburg trok toen zijn motie in. Na verwerping met 52 tegen 32 stemmen van de motie-Kleerekoper, bedoelende geen incidenteele wijziging, maar een overzichtelijke regeling, geldende voor het geheele land, te treffen, kwam het ont werp in stemming en werd aangenomen met 47 tegen 36 stemmen. Zitting van Woensdag 2.r> April. Dj interpellatie.Mat chant over de ver houding v«.;: den gouverneur van Suri name tot de regeering wordt toegestaan en zal op een nader te tepalen dag wor den gehouden. Voortgegaan wordt met de behandeling van do interpellatie-Van den Tempel betreffende de werkloosheid. De heer H. Colijn acht beperking van de loonsgrens verkeerd en wil overwo gen zien, of «erken, die toch moeten worden uitgevoerd. 111 sneller tempo en dan tegen normaal loon zijn uit te voeren. De heer Marchant vraagt garantie voor ondernemingen voor productieve werken Hij komt op tegen de bemoeiing van dc regeering met de gemeentelijke belas tingen. Minister Ruys de Beerenbroutk ver klaart, ook medelijden tte hebben met de werkloozen. De regeering moet ech ter, wil zij haar taak goed vervullen, ook haar verstand laten spreken. Tot het opnemen van vertegenwoordigers van de gemeenten in de commissie van ad vies inzake de wrerkloosheidszorg is hij niet bereid. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 2.5 April. Aan de 'orde is de waterstaatsbegroo. ting. De heer Franssen klaagt over de slechte treinverbinding van Zwolle met Leeuw arden en over het slechte spoorwegma teriaal in Friesland. "De heer van der Moesen de Sombreif betreurt het, dat het bedrag van f 150.000 voor de spoorwegtunnei te Heerlen niet is gehandhaafd. De heer van Lanschot betoogt, dat hel rijk de kosten moet dragen van de door braak in Maart j.l. van de overlaatkade Van de Beersche Mans, omdat de ver sterking van die kade door het rijk was uitgevoerd. De heer van der Lande vraagt normali seering van den Geldcrschen Yssel, ook tussc-hcn Zutphen en Brummen. De heer Smeenge bepleit verbetering van onderscheidene waterwegen en ha vens. De heer Slingenfcerg vraagt, welk ver band er bestaal tusschen invoering van den zomertijd en den zomerdienst van de spoorwegen. LANDBOUW EN VEETEELT. Stand dnr wintergewassen. Het hieronder volgend overzicht betref fende den stand der wintergewassen op 19 dezer is, onder medewerking der Rijks- landbouwconsulenlen, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de oorresponden ten der directie van den landbouw en door het Koninklijk Nederlandsche Mete orologisch Instituuut. Tengevolge van den 2achten winter en de sneeuwbedekking gedurende de vorstperiode in den na- winter kwamen de wintergewassen uit stekend door het gevaarlijke jaargetijde zoodat in tegenstelling met het vorige jaar nergens behoefde te worden om gebouwd wegens vorstschade. De maand Maart gaf een hooge tem peratuur. Het aantal uren zonneschijn be droeg 106' tegen 92 uren normaal. De gemiddelde regenval over het ge heele iand bedroeg slechts 31 mM., tegen 46 mM. normaal. Ook de eerste helft vart April was'de dagtemperatuur hoog, terwijl de regen val van weinig beteekenjs was. Den lOen April kwam sterke nachtvorst voor. De graslenden ontwikkelden zich vroeg en gaven in het Jeatst van Maart een aanzien als zelfs meermalen in de maand Mei nauwelijks ken worden waargeno men. De grasgroei kwam echter tenge volge van het schrale weer in April eenigszms tot stilstand. Omtrent den stand cler gewassen in de onderscheiden dc-elen des lands kan het volgende worden op gemerkt. Tarwe. Hiervan is de stand zeer goed tot goed in Zeeland. Koolzaad. Uit alle deelen des lands wordt een goede stand gemeld. Karwij. De karwij staat overal goed in Zeeland. Grasland. In de klei- en laagveenstreken is de stand van het gras zeer goed of zeer goed tot goed. KiaVers staan zeer goed tot goed in Zeeland. De samenwerkende Landarbeidersbon den in Westelijk Zeeuwsch-Vlaandeven liebfben aldlus de „M. C." besloten de volgende arbeidsvoorwaarden bij de Werkgevers in te dienen: van l Mei tot 30 NoV. f 2,50 per dag, van 1 Dec. tot 30 Apiiffll f 2 per dag, oogsttijd, mest- rijden, dorsohen f 3 per dag. Vrouwen- loonen 50 cent minder. Bieten Wieder f 6 per keer. Bieitenstekei f 30 tot f 36 per geinet. Korenzichten f 15 tot f 20 per gemet. Erwtenplukken 31 cent per kilo. Vlastrekken 30 cent per 100 stuks. Kunstmestzaaien 20 cent per 100 kilo. POST EN TELEixJiAPHIE. Nieuwe postwissel formulieren. De plvv. directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekenddat in verband met de ingebruikstelling van postwisselstempelmachines, met ingang van 1 Mei a.s., met intrekking van de in gebruik Zijnde, zullen worden uitgegeven nieuw model postwisselformulieren. Bij de aanbieding ter verzending van de nieuw' model postwissels op een hulp postkantoor wordt evenwel, in verband met de behandeling op bet betrokken hooidkantoor, de rechterstrook niet als regu afgegeven, doch wordt den afzen der een uit een register ontleend ont- vangbewijs overhandigd. Gedurendb dia maanden Mei en Juni j a.s. zal gelegenheid worden gegeven de nog voorradige postwisselformulieren en vei rekeningspost wissels, oud model, zan der kosten aan de kantoren tegen nieuwe otth te ruilen. HOKKKNNIRU W S. Bij de Antwerpsche uitgeversfirma L. J. Janssens Zonen is een (boekwerk verschenen, getiteld „Jan Fabricius en zijne Werken1', door dr. Karei Loos. In het voorwoord schrijft dr. Loos, dat deze proeve van bewerking de doctorale the sis is, waarmede hij in 1922 aan de Leu- vensche Hoogeschool zijn doctorstitel ver wierf. Wij onderschrijven ten volle wat ver der volgt, n.1. dat de Noorderburen het in de Vlamingen zullen weten te waar- deeren, dat door een hunner over een der voornaamste Holl. tooneelschrijvers wordt geschreven. Interessant is de levensbeschrijving van den tqoneelschrijver Fabricius, dat dr. Loos overnam uit ..de Hofstad". In ,.Den Gulden Winckel" schreef A. de Ridder een karakterschets over den tooneejschrijver en den mensch Fabricius, die volgens de R. een levenssterke, een krachtnutuur is. Het leven is hard voor hem geweest en heeft hem schijnbaar ge hard. De tuitenl. pers gaf heel gunstige be schouwingen over zijn werken. In een te Parijs verschenen werk schreef E. Me- vill dc Carnbec: „F. est un auteur drama- tique d'un trés grand talent". Rössing van het „Nieuws.' heeft aan het publiek medegedeeld hoe F. tooneel- sehrijver werd. Hel was op inspiratie van Frits Bouwmeester. Zonder dezen zou het dramatische talent van F. waarschijn lijk verborgen zijn gebleven. In het vijfde hoofdstuk behandelt dr. Loos Fabricius' werken", waarvan één hier voor 't voetlicht kwam en wel Dolle Hans' met Brondgeest in dc hoofdrol. Wie dit stuk gezien heeft, weet wat de Indo-drama's van Fabricius zijn en zal er onder de bekoring van gekomen Zijn. ook door de uitbeelding van de figuur Dolle Hans door Brondgeest. Van den schrijver verschenen o.a. „Met den hand schoen getrouwd'„Eenzaam", De rechte lijn", „Totok en Indo", „Dolle Hans" en „Sonne". Bij opmerkingen door verschillende be voegde beoordeelaars, plaatst spr. de zijne en bovendien een kort resumée van het stuk, soms ook heele fragmenten om den lezer goed te doen zien, hoe F. schrijft en zijn vaak pittige dialogen bouwt. Met belangstelling en genot hebben wij 't werkje, dat met fraaie platen is ver lucht, doorgelezen en zijn tot de over tuiging gekomen, dat dr. Loos iets heeft geleverd, dat menig Noord-Nederlander wenscht te beaitten. achen overleden aan pad de stoelen ver giftiging. INGEZONDEN STUKKEN^ TAN HEINDE EN TER. Naar de Times uit Riga verneemt, heeft op het eomministiaeh congrei te Moskou een debat plaats gehad tnischen Trotski en Krassln. De eerste wilde, dat Rusland voort zou gaan, z(jn rijkdommen op soclallstlschetv grondslag to exptol- teeren. Krassln wilde een systeem, dat aan het bultenlandsoho kapitaal vertrou wen zou inboezemen. Trotski was van oordeel, dat de staat het monopolie van den buitenlandsehen handel moet be houden. Radek, de Rnssiscbe oommnnist, die voornensons was met enkele geest verwanten het bezette gobiedte bezoeken, heeft van de Ryrland-commissie do bood- sohap gekregen, dat hij er niet zal worden toegel ateD. De rechtbank te Darmstadt heeft den Hessisohen staat in het geding tegen den vroegeren groothertog tot een voor- loopige betaling van 30 millioen mark veroordeeld. Omtrent de reis, die de koning van Roemenië, vergezeld van de koningin, dezen zomer zal ondernemen wordt alt Boekarest nog het volgende gemeldDe koning zal eerst naar Warschau gaan, vandaar naar Brussel, Londen, Parijs, Rome om over Belgrado naar Boekarest terug te keeren. In de Belgisohe Ardennen heeft het Dinsdag zwaar gesneeuwd. Een gezin van man, vrouw en vier kinderen te Alt-Rupping is zwaar ziek geworden en op den man na ge- storven tengevolge van ket eten van i in het boKch verzamelde paddestoelen. In dezelfde plaats zijn nog twee rnon- (Buitm v9ranticoordelfkti«id der redactie). Copy wordt niet teruggezonden Geachte Redactie De Minister ran Ondsrw'ijs, K en W. heeft aan de Commissie van Georg. O. in Ambtenaarszaken een ontwerp-herzie- ning der salarisregeling der leeraren bij het Rijks Middelbaar Onderwijs voorge legd, waarvoor ik gaarne de belangstel ling Uwer lezers zou willen vragen Om zoo kort mogelijk te zijn zal ik mijn opmerkingen 10 enkele punten samenvat ten. le. de voorgestelde herziening is be doeld als één van de bezuinigingsmaatre gelen, waarvan speciaal dc ambtenaren, na de verkiezingen van het vorige jaar het slachtoffer zijn geworden. Begrijpe lijkerwijze is zij voor de leeraren zeer nadeelig. Ter illustretie het volgende voorbeeld (één uit vele): Volgens de nieu we regeling zal één der docenten in de moderne talen aan de H. B. S. alhier (waarvoor vereischt wordt het bezit van de middelbare B-acte, die het resultaat is van een, 7 a 8-jarige studie, na afloop der 5-j. H. B. S.) gehonoreerd worden met een salaris, (na aftrek van pensioen- en standplaatsaftrek) van f 2035 per jaar; 2e. Deze nieuwe voorgestelde salaris-re geling zij een waarschuwing voor andere ambtenarengroepen, in overheidsdienst. De leeraren dienen als proefkonijn. Lukt de aderlating tij hqn, dan zullen ook an deren van h"iin cjoed moeten offeren. (Dat dil niet maar een veronderstelling zonder meer is moge ten duidelijkste blijken uit de uitlating van Minister De Visser tegenover de H.B.-leden van de A. V. M. O. op een hen 16 Nov. j.l. verleende audiëntie, n.1. ,.dnt hel geheele onderwijspersoneel, zoowel dat van la' ger als middelbaar n hooger onderwijs, niet door maatregelen sou getroffen wor den, die ook niet op andere ambtenaars' kategoiieCn zullen drukken 3e. Dat het juist de leeraren Zijn op wie het eerst deze speciale bezujnigings- proeven genomen worden is gemakkelijk tc verklaren door het feit, dat zij orga nisatorisch waarschijnlijk de zwakste groep aller werknemers zijn en dal hun werk voor de maatschappij niet van „vi tale aard" is; 4e. Solidariteit van alle ambtenoren is thans meer dan ooit een eisch welbegrepen eigenbelang; 5e. Tot nog meerderen strekt zich de bateekerus van bovenvermelde salarisherziening uit. Welke gevolgen zal de zeer ernstige be perking van embtenaren- en arbeidersin komens n.l. opleveren voor de midden stand van hel particuliere bedrijf, met name winkeliers, caféhouders Gnz Af gaande op de talrijke „Belastingbetalers", „Middenstanders" en andere de pers en ooentêre opinie onveilig makende beZui- nigers-ten-koste-van-de-emttenaren, zou men denken, dat slechts vóór-oorlogsche ambtenarensalarissen de neringdoende middenstand tot grootere welvaart kou brengen. Maar is het wel hel werkelijk belang van deze middenstand, dat de inkomens van arbeiders en ambtenaren dale tot een peil gelijk of misschien wel beneden dat van vóór den oorlog. Is het niet juist een primaire voorwaarde voor de welvaart van de uiloefenaars der kleine bedrijven, (vooral op hel platteland, waar deze voor het grootste deel slechts voor zien in de eerste levensbehoeften en niet in die aan luxeartikelendat de in komsten van ambtenaren en andere werk nemers dusdanig zijn, dat aan de eerste levensbehoeften volledig kon worden vol daan 6. Bij het bekijken en betalen zij ner hooge belastingaanslagen, z?gge men niet te gauw. „Van die centen spelen dc ambtenaren mooi weer." Men denke daarbij ook even aan de crisi&uitgaven voor een 5-j. mobilisatie en de nog steeds stijgende uitgaven voor defensie (het juist verschenen rapport v/d. vlootwet-commis sie is in dit opzicht zeer leerzaam 7. Men houde rekening met het feit, dat dc vroegere aantrekkelijkheden van de amo- lelijke betrekkingen, n.l. dat ze vist en dat de er aan verbonden saiarissen vast waren niel meer bestaan. Thans wordt misbruik gemaakt van de oogenblikke- lijke overvloed van werkkrachten om de salarissen te drukken. Zal men er ,n tijden van beter conjunctuur even vlug tij zijn om dc salarissen weer op peil te brengen; 8e. Is hel aldus beschouwd voor de middenstanders uit het particu liere bedrijf niet geraden, zich nog eens ter dege tc bedenken voordat ze zich stellen aan de zijde eener reaetionnaire overheid in haar strijd tegen haar werk nemers. die zich verzetten tegen het te rugvallen in een toestand van meer of minder fatsoenlijke armoede, wtaarvan ze de ellende in vroegere jaren aan den lijve gevoeld hebben 9. Voor zoover er kiezers mochten 2ijn, die bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen de hiervoren tesehouwde kwestie, van invloed willen doen, zijn 'tij de bepaling hunner stem. zij deze geadviseerd: niet te veel reke ning te houden met het feit, dat de na men van enkele ambtenaren, verdwaald zijn geraakt als candidaten op de lijsten van enkele politieke partijen, wielke de belangen der ambtenaren ongetwijfeld ter harte gaan, maar waarop deze ambte naren als vertegenwoordigers hunner maatschappelijke klasse, blijkens de par lementaire practijk dier partijen m.i. al lerminst thuis hooren. De onvolkomenheid der politieke ontwikkeling hier ter stede en invloeden van traditioneele en con- ventioneele aard zijn aan dit anachronis tisch verschijnsel in.i. schuld. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend HAMBURGER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 9