Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by de van Woensdag II April 1923, 110. 10913. BinWENLAND. Tweede Kamer. Dinsdag 17 April a.s. komt de Tweede Kamer weder bijeen. De voorzitter behoudt zich het recht voor om aan de agenda o.a. nog toe te voegen het wetsontwerp tot ontbinding der rechtbank te Zierikzee en te Hee renveen. De Comm. der Koningin naar Ueat. Jhr. mr. J. W. Quarles vaoi Ufford, commissaris van de Koningin in Zeeland, heeft zich naar Gent begeven ter gele genheid van de opening van de bloemen tentoonstelling, om koning Albert te be groeten namens de Koningin. Uit Stad en Provinole ZIERIKZEE. Ook in ons. orgaan is kort geleden melding gemaakt ven de oprich ting van een comité, voor een speciaal Zeeuwsch geschenk aan H.M. de Konin gin bij haar 25-jang regee rings jubileum, dat zal bestaan uit een album met 'foto's uit alle deelen van ons gewest en de na men der deelnemers. Nu de inzameling der lijsten óf reeds begonnen is, öf binnenkort een aanvang «al nemen, wekken wij onze lezers en lezeressen op, deze lijsten bij aanbieding te teekenen. Het bedrag van 10 cent kar. geen beswaar zijn. N1EUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 6 April j.l. Afwezig de heer J. van de Zande met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. De navolgende ingekomen stukken worden gelezen en voor kennis geving aangenomen: verslag van de Com missie van pl. toezic-ht op het l.o. over 1922; kennisgeving van M. J. W. Boo- gerd, dat hij zijne benoeming tot lid dier Commissie aanneemt; goedkeuring wijzi ging heffing keurloon; goedkeuring raads besluit tot ruiling van grond; beredeneerd verslag der volkshuisvesting over 1922; goedkeuring wijziging begrooting 1922. rekening van den keuringsdienst Ooster- land over 1922. Aan het bestuur der ver- eeniging school met den bijbel wordt op haar verzoek een voorschot toegekend op de gemeentelijke vergoeding ten behoeve der bijzondere lagere school over 1922. Aan M. C. Berm an te Zierikzee wordt op aijn verzoek ontheffing van schoolgeld verleend tol een bedrag van f 5,25; op ,»ijn verzoek om restitutie van H.O. wordt afwijzend beschikt, wijl de wet derge lijke ontheffingen niet meer kent. Naar aanleiding van een adres van het bestuur van den bond tegen het vloeken, wordt besloten het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen Naam in, woord en geschrift te Warbieden en wordt de algemeene Po litieverordening in dien zin gewijzigd. Een adres fan schapenhouders, waarbij wordt verzocht het losloopen des nachts van honden te verbieden, wordt voor kennis geving aangenomen, aangezien daartegen in de politieverordening reeds straf is be dreigd. Tot leden der schattingscommis- «ie voor de Rijksinkomstenbelasting wor den benoemd de heeren J. Bouman, J. van de Zande, J. J. van Klinken en N. J. Geleijnse. Het kohie" der hondenbe lasting wordt vastgesteld op f 225, met een getal van 71 aanslagen. Bij de rond vraag vestigt de heer Geleijnse de aan dacht van B. en W. op den schoorsteen van het Armhuis, welke op kantelen staat. De heer De Bruijn zegt het voornemen tz hebben, binnenkort de gemeente te ver laten; dit spijt hem zeer doch hij zal dat doen met het oog op de gezondheid zijner echtgenoote. De voorzitter hoopt, dat de heer De Bruijn, zoolang hij nog ingeze tene is, 2ijn mandaat «al vervullen. Mocht voor zijn vertrek de raad niet meer bij een komen, dan wil hij thans een woord van dank brengen voor al hetgeen de heer De Bruijn in het belang der gem. heeft gepresteerd. Spr. verklaart met ge noegen met hem te hebben samengewerkt, hoopt dat hij met genoegen zal terugden- keu aan deze gemeente en aan de aan gename vergaderingen en dat hij voor aijne vrouw zal vinden wat hij zoekt, n.l. een betere gezondheid. Hierna sluiting. Maandag ging de gemeente- en rijks politie uit op nasporing van een Zwer ver, een venter, die, naar bew'eerd werd, door de bewoners vanaf Vrijdagavond tot Maandagmorgen zich in hun woning ver borgen had gehouden. Slechts door het werkmeisje gezien, ontsnapte hij volgens hare bewering Maajidagvoormiddag uit de woning, een en ander achterlatende in de alkoof, waar hij' zich Verborgen had ge houden. De bewoners Vermissen een geld- sommetje. Maandagavond werd verteld, dat de inbreker gearresteerd was en in het arrestantenlokaal zou worden opge borgen. Dit nieuws 'bracht veel volk op de been vóór het gebouw. Intusschen is het meisje verhoord. ST.-MAARTENSDIJK. Openbare verga dering van den gemeenteraad op Vrijdag 6 April j.l. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter heet den heer Gaakeer Welkom, dia na een ernstige ziekte, de vergadering weder voor het eerst bezoekt. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. De heer Roosendaal bericht de aanneming van zijne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim en tot lid der commiseie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs. Administratieve wijzigingen "der begroo ting 1922 zijn door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Ter kennisneming van de leden zal op de Griffie worden gedeponeerd het verslag van den Inspec teur der gemeente- en waterschapisaichic- ven in Zeeland, over 1922. Gesproken wordt over de aanschaffing van jubileum - bekers bij het aanstaand Regeeringsjubi- leum van H,M. de Koningin. Deze aan schaffing zal een uitgaaf beteekenen va:< ongeveer f 150, Besloten wordt deze zaak nog aan te houden. Gedeputeerde State" berichten de ont vangst der wijziging Instructie voor de gemeente-vroedvrouw. Gelezen wordt het verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1922. Met het hoofd der school zal over aan te schaf fen nieuw materiaal overleg gepleegd worden. De Commissaris der Koningin bericht de ontvangst der zilveren bekers, en de bewaargeving aan het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen te Mid delburg. Een schrijven van het bestuur van den bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, wordt voor kennisgeving aangenomen, om dat in de Politieverordening een vloek- verbod reeds is opgenomen. In verband met de circulaire van Gedeputeerde Sta ten wordt een kleine wijziging gebracht in de verordening op de heffing van het schoolgeld. Bij nadere toelichting op dg exploitatierekening autodienst Stavenisse -Tholen, werdt met algemeene stemmen besloten een subsidie van t 500 aan den ondernemer uit te keeren, over het lij vak van 1 Februari 192231 Januari 1923 Gedeputeerde Staten hebben bij besluit van 27 Maart 1923 met toepassing van artikel 212 der Gemeentewet een post op de begrooting gebracht tot bestrijding der kosten voor restauratic der schilde rijen. De begrooting 1923 is vervolgens door genoemd college goedgekeurd. De raad kon zich met deze beslissing niet vereenigen en besloot bij de Kroon beroep te komen. De minister van Waterstaat geeft vc gunning tot het graven van *1500 M zeezand uit de platen in den Pluimpot benoodigd voor de ophooging der Klein - Kaai. Geruimen tijd wordt gesproken over Werkverschaffing, mede in verband met een adres van de Chr. landarbeidersboncl. Alvorens tot demping van een gedee.t watergang over te gaan, wordt besloten eerst bij het polderbestuur in overleg te treden. Na korte bespreking wordt als nog met algemeene stemmen besloten aan de R.T.M. een subsidie te geven van f 250 voor bootverbinding Stavenisse- Zijpe. Het subsidie zai slechts gelden voor één jaar. Proces-verbaal van kasopneming ge meente-ontvanger wordt gelezen. In kas was en moest zijn een bedrag van f 22363,91. Verschillende verzoeken een gemeentewoning te mogen huren worden voor kennisgeving aangenomen. Aan R. L. van Splunder zai f i5 vergoed wor den wegens gemaakte kosten voor ver beter ng oer gerr.ecntewoning, terwijl hem vergunning wordt verleend de kamer op nieuw' te doen behangen. Met algemeene stemmen wordt besloten bij den Minister van Onderwijs adhaesie te betuigen aan het verzoek van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom voor het behoud der Rijksnormaallessen aldaar, nu vaststaat dat die te Tholen worden opgeheven. Wegens bedanken voc piaatsvervaf.- gend lid voor de stembureaux voor de Provinciale Staten en gemeenteraad, van de heeren van Sas en de Korte, worden benoemd de heeren J. van Nicuwenhuijze en M. L. Koopman. Vastgesteld wordt het kohier hondenbelasting voor 1923. Met den aannemer der kaaimuur te Oosler- land wordt thans overeengekomen de be strating van gemeentewege te doen uit voeren, terwijl hem van het resteerend bedrag nog f 31 zal worden toegezonden. Na kort in geheime zitting bijeen te zijn geweest, wordt besloten de rioleering op de markt met ijzeren buizen te doen plaats hebten. De heer Gaakeer spreekt nog kort over de straatverlichting, die naar hij meent, te laat aangaat, waar mede echter niet door allen wordt in gestemd. Daarna sluiting. taiis werd geweien op de noodzakelijk heid, om een gerechtsrol 1789 1799, te Vereenigen met het overige rechterlijk archief in het Rijksarchief te Middelburg. In sommige gevallen echter trof den inspecteur de groote zorg, welke aan de stukken wordt bèsteed Vooreerst mogen de archieven van den calamiteuzen Burgh- •n W est ia ni polder en van de waterkeering vjii dezen pol der worden genoemd. Ook het archief van den polder Westerenban-van Schou wen te Haamstede is zeer goed verzorgd. Betreffende enkele archieven meent de inspecteur nog mededelingen te moeten doen en wel eerst over dat der ge meente Dreisolwr, dat door wethouder Kloinpe in c-en goede bergpiaats is ge rangschikt, maar dat'mr. Meerkamp van Embden nog niet heeft kunnen bezoeken. Verder dat zonder succes is onderzocht een kist archiclstukken der gem. St.-Maartensdijk is gebleven, die volgens de overlevering omstreeks 1813 naar het ministerie van Binneniandsche zaken werd rzonden. LANDBOUW EN VEETEELT. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Gemeente- en u. atprsc liapsarohlev: n in Zeeland. Aan het jaarverslag van den inspec teur der gemeente- en waterschapsarchie ven in Zeeland over 1922. in die kwali teit uitgebracht door den heer mr. A Meerkamp van Embden, Rijksarchivaris te Middelburg, ontleenen wij het volgende: De gemeente Br omver shaven bezit een zeer geschikte met een ijz'eren deur af gesloten archiefkamer. Enkele omslagen met oude charters liggen in een kast op de raadzaal, van de2e stukken is in 1582 een cartularium opgemaakt. De secretaris zal deze charters op orde leg- gen en in de archiefkamer bergen, alles wat daar is, zal als oud-archief worden beschouwd. Te Haamstede zal in het nieuwe gemeentehuis een afzonderlijke archiefkamer worden gemaakt, en zal het oudere gedeelte van de archivalia, dat hierin kan worden geplaatst, het oud-ar chief vormen. Te Noordivelte heeft de inspecteur de oudste stukken 1726- 1813, bijeengezocht, waarna de secretaris die als oud-archief op een afzonderlijke plank in een gesloten kast op de raadzaal heeft geborgen. De secretaris zal voorstellen 1813 als grensjaar tussehen oud en nieuw archief te handheven. Te Renesse waar alles goed geordend is, vond de inspec teur een groote kist met oude stukken, met o.a. veei stukken betreffende een meeatoof, doch ook gemeente- en kerk rekeningen. De gemeente-archivarit van Zierikzee heeft toegezegd den inhoud de «er ki«t te zullen onderzoeken. Den iecre ZIERIKZEE. Vrijdag j.l. werd door de firma Brinkman Niemljer een demon stratie gegeven mei de Siemens spit- machine, voor de -Tuinbouwvereeniging „Schouwen Duiveland" op de kweekerij van den heer M. Leijdekkers. Het bleek, dat onze verwachtingen niet te hoog waren gespannen, toen wij de machine zijn werk zagen verrichten. Tot een diepte van 30 c.M. werd de grond los gemaakt en zoo fijn, dat men direct de zaden aan den grond kon toevertrouwen. Een pad, dal reeds sedert zes jaar was betreden en zeer hard en vast was voor de bewerking, bleek daarna ook tot op dezelfde diepte te zijn losgemaakt, op een zoodanige ma nier, da» hot d.rect la cultuur zou kunn?n worden gebracht. Jammer dat de machine het onkruid niet alles naar beneden werkt, maar zoodanig door elkaar werkt, dat ook een enkel plantje boven den grond blijft. Dat het spitten op deze manier goedkoop zal zijn, was ieder wel duidelijk, daar de Siemens spitmachine op een diepte van 30 c.M., per dag 150 roeden bewerkt, i Doet men het op een diepte van 20 c.M., dan kan eenzelfde machine 300 roeden of een gemet per dag bewerken. Aan benzine gebruikt de motor l1 L. per uur, terwijl per dag maar één Liter olie wordt verbruikt. Tevens kan men de ma chine voor alle doeleinden gebruiken, n.l. om te zagen, te karnen, te malen, als stroosnijder, op bietenmolen, ja, zelfs op de kleine rechtstroo dorschmachines! Uit alles bleek, dat deze machine in de toekomst wel opgang zal maken, maar aangezien dd prijs tamelijk hoog is, zal ieder nog nader met dit artikel bekend moeten zijn, eer men tot aanschaffen over- structuur van den grond betreft na de be werking, kunnen wi| niet anders zeggen bewerrking, kunnen wij niet anders zeggen dan, dat op geen manier door ons bekend, de grond in meer vruchtbare conditie kan komen. Ongeveerr 60 personen waren aanwezig om het werk te bezichtigen. De Kippenhoudory. Het derde blad der „Nieuwsbode" van Vrijdag 23 Maart 1923, beval ecnige wen ken ten dienste van de kippenhouders op Schouwen en Duiveland. Elke kippen houder, welke practisch te werk gaat. zal veel bereiken, te meer blijkt dit in de streken waar de kippenteelt een eerste plaats inneemt. Niet alleen op de erven der boerderijen, maar ook in boomgaarden worden kippen gehouden. Behalve de ren dabiliteit der kippen zelf door hun eieren en hun boutje heeft men in boomgaarden nog meerdere voordeelcn. Want door de mesl wordt de groei der boomen in de hand gewerkt; verder wordt de boom gaard vrijwel onkruidvrij gehouden, wat vooral in de drukke zomermaanden van veel belang is en tevens wordt veel scha delijk gedierte vernietigd en opgepeuzeld. leder, die op dit gebied ervaring bezit, zal toegeven dat geen noemenswaardige schade wordt toegebracht aan de vruchten. Vandaar dat het houden van kippen in boomgaarden steeds toeneemt. Ook hier op Schouwen—Duiveland begint meer be langstelling voor het houden van kippen te komen, doch nog steeds neemt de kip- penhouderij er een zeer bescheiden plaats in, in vergelijking met andere streken in ons land. Aanbevolen wordt dan ook de aandacht te schenken aan het voederen niet alleen, maar bok aan het broeden. Meer speciaal met betrekking tot het broe den hel volgende: Dc practische kippen houder kiezc vooruit reeds het soort, dat hem het beste lijkt en wanneer de eieren welke moeten zijn van oordeelkundig samengestelde foktoomen zijn gearriveerd, is het zaak even practisch te blijven han delen. Op den zevenden dag, na het te broeden zetten der kip, dienen de eieren te worden geschouwd en kunnen de on bevruchte worden verwijderd. Indien nu drie kippen tegelijk zijn gezet, kan men in geval de bevruchting tegen valt, het aantal bevruchte eieren verdeelen over 2 kippen en de derde direct opnieuw zetten. Hel schouwen is noodzakelijk, om te voor komen, dat na drie weken, het resultaat zal zijn: „groote teleurstelling"! Men neemt een courant cn rolt deze, gelijk een koker om het ei, zóó, dat het. ei zich be vindt dicht aan cene zijde van den nu verkregen verrekijker. De koker wordt nu gericht op de zon, wat best gaat, daar de zonnestralen nu vallen op het ei, ter wijl het ei zich bevindt op slechts enkele centimeters afstand van het oog. Isnu het ei bevrucht, zal men een wezentje ontdekken, gelijkend op een spin, met naar alle zijden heentastende pootjes, welke rood gekleurd zijn. Voor de goede ontwikkeling van het kuikentje in het e: treden en dat de eieren "Van tijd tot tijd wat afkoelen. Het is dus niet juist, om, gelijk sommigen, zorgvuldig de eieren te dekken, gedurende den tijd, dat de kip van het nest is afgenomen. Gerust kan men de kip op haar gemak laten eten en drinken, zulks zal de ontwikkeling der kuikens ten goede komen. Aan andere kippen wordt door sommigen algeheele vrijheid gegeven, wat eveneens niet juist is. Om het breken der eieren te voorkomen en tevens om vechtpartijen legen te gaan, is het veel verkieselijker de kip afzon derlijk te plaatsen. Laai men de kip ge woon in het leghok bij de overige kippen broeden, komt het meermalen voor, dat de broedende kip van het nest wordt weg gepikt en zulks werkt eveneens storend op de ontwikkeling der kuikens. Bij het uitkomen is het noodig goed toe te zien of alle kuikens wel uit de eieren kunnen j komen en tevens dienen alle ledige schalen verwijderd te worden. Gedurende de eer ste 24 uren heeft een kuiken niets noodig dan warmte, dus dient men de kip nog stil te laten broeden en eerst den tweeden dag na de geboorte, kan met de voedering worden aangevangen!" „Ieder neme, tot bevordering van de kippenhouderij, deze wenken ter harte!" RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Door den Kantonrechter zijn op 4 April j.l. veroordeeld wegens: Overtreding van de Vieeschkeuringswet 1919: E. J. van der H., 29 j., arbeider tc Ooste-land. f 1 b„ s. 1 d. h., met vrijspraak (en aanzien van den verkoop van vleesch. Straatschenderij: W. de J., 24 j., arbeider te Oosterland, f 15 b. s. 15 d. h. Overtreding dc Visscherijwet en Binnenvisscherijreglement: A. F-, 37 j„ vissther te Zierikzee, f 15 b. s. 1 d. h.. met verbeurdverklaring aalschaar. Over treding van het Polderreglement: C. J. H„ 37 j., arbeider te Nieuwerkerk, tij Verst., I 1 bi. s. 1 d. h.; W. R. Jz., 22 j., arbeider te Ouwerkerk, bij verst, f 0,50 b. s. 1 d. h. Overtreding van de Trek- hondenwet: A. H. van D., 41 j-, koop- j leger heeft man te Zierikzee, f 3 b. s. 3 d. h.; C. H. de G., 62 j„ koopman te Zierikzee, bij verst., f 1 b. s. 1 d. h. en f 3 b. s. 3 d. h. Overtreding Locaalspoor- en tram- wegwet: M. P. R., 34 j., los werkman, te Zierikzee, bij versti, f 1 U s. 1 d. h.; A. D., 32 Naar aanleiding van het bezoek van Loutheur aan Engeland zuilen er stappen tot toenadering worden gedaan tussehen Engeland en de andere geallieerden in zake het schadevergoedingsvraagstuk. De Rijnlandsche separatist, dr. Dor- ten, is te Parijs aangekomen. Het bezoek van den koning en de koningin van Spanje aan Brussel is op 3 Mei bepaald. Zij blijven 3 dagen en kee ren dan dadelijk naar Madrid terug. - De zomertijd zal in Engeland Zon dagochtend om 12 uur ingaan en duren lot Zondag 16 September. In Engeland heeft Zaterdag een zon derlinge wedstrijd plaats gehad. 5 moe ders duwiden hun baby in een kinder wagen van Londen naar Brighton, een afstand van 52 mijl. De eerstaankomende, een moeder van 40 jaar, stortte bij. aan komst ter aarde; een ander was zoo ver moeid, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. - Te leperen zal binnenkort een aan- vang gemaakt Worden met het bouwen van een reusaehtigen triomfboog, als hul de aan de nagedachtenis van de meer dan 200 duizend in den sector Ieperen ge- sneuvelde Brilsche militairen. Men schat den tijdsduur van den bouw op 2 jaar. Volgens de laatste telegrammen uit I Hemnesberget, het stadje in 't noorden van Noorwegen, dat Zaterdag vrijwel ge heel is uitgebrand, zijn er 118 huizen geheel vernield. De schade wordt op 2 millioen kronen geschat. Gelukkig zijn er geen menschenlevens bij den brand ver- loren gegaan. Er zal een nationale in- zameling voor de inwoners die have en goed hebben verloren, worden gehouden, i Maarschalk Foch zal, gelijk reeds 1 bericht is, begin Mei Warschau bezoeken, i Uit Praag wordt nu nog gemeld, dat te- gelijkertijd minister Benesj en generaal Weygand naar Warschau zullen komen, waar men aan dit bezoek groote politieke beteekenis toekent. De opperste raad van het Spaansthe last gegeven tot arrestatie van een geheelen krijgsraad, in verband met de verantwoordelijkheid "voor de dé- bade in Marokko. In een In-uitfabriek in Hannover zijn door een ontploffing 3 arbeiders gedood. Het burgerlijk huwelijk van prinses opperman te Zier kaee b.) ,anda met ^.iaf Ca]vi, d8, verst. Mb. s. 1 d. h. Overtreding Alge- Maand Romc ]aat| vond, is door meene Politieverordening gemeente Zie- milL,ini voltrok- rikzee: J. J. M„ 49 j., sleeper, te Rot terdam, bij verstek, f 1 boete. subs. 1 d. h.; P.a J a D.. 36 j., zonder beroep, te Zierikzee, bij verst., f 1 b„ s. 1 d. h.; A. H. C. S.. 24 j„ schiiderskïieicht te Zierikzee, bij verst/., f 1 bl s. 1 d. h.; F.a A.a K., 52 j., zonder beroep te Zie rikzee, f 5 tij., s. 5 d. h S. van D.. 22 j koopman te Zierikzee, bij Verst., t 1 b. s.. 1 d, h.; Overtreding van de Motor en Ri|wie)wet: J. L. V., 25 j., landbou wer te Noordgouwc, bij verst»., f 2 tl s. 2 d. h.; M. de O.. 20 j., zonder beroep i te Kerkwerve. bij verst/f 1 fe>„ s. 1 d. h.; J.a B.. 29 j., zonder beroep te Zie rikzee, bij verst., f 1 bt, s. 1 d. h.; J A. H„ 23 j., landbouwer te St.-Philips land. bij verst, f 1 b. s. 1 d. h.; L. N den B., 32 j„ landbouwer, tc Kerkwerve bij verst., f 1 b. s. 1 d>. h.; M. S 47 jkoopman, te Zierikzee, bij verst f 3 bl, s. 3 d. h.; W. N. P., 18 jpak huisknecht, te Zierikzee, bij verstek, fl j b.. s. 1 d. h.: A. J. D., 32 j„ landbou wer te Duivendijke, bij verst'., f 1 fc. s. 1 d. h.; A. S., 19 j., koopman te Zierikzee, bij verst}., f 1 fcl., s. 1 xl. h. Vrijgesproken: J. M. dc V., 28 j„ land bouwer tc Elkerzce, beklaagd geweest van overtreding der Jachtwet; C. van der S., 21 j„ arbeider tc Noordgouwe, be klaagd geweest van overtreding der Mo tor- en Rijwielwei. I den minister-presjdenl Mussolini voltrok ken. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Jolanda heeft de koning am nestie verleend aan personen, die niet tot langer dan één maand gevangenis straf en lot een boete van 1000 lire zijn veroordeeld, alsmede voor delicten met betrekking tot duels en aanslagen op eigendommen. Naar schatting van het bureau voor statistische gegevens te New York, zal de stad New' York op 1 Juni a.s. een totale bevolking van 5.927.625 zielen heb ben. Gedurende de afgeloopen drie jaren is de bevolking van New York met ruim 300.000 personen vermeerderd. ia hat noodig, dat vertche lucht kan toa- VAN HEINDE EN VER. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Het mes. Zondagavond kregen te 's Hertogenbosch twee personen ruzie over j de ruiling van een fiets. Jos. van der K. trok zijn mes en verwondde den 35- jarigen W. N. zoo ernstig, dat deze spoe dig overleed; de dader is gevlucht. Doodelijk ongeval. Te Winschoten kreeg in de cartonfabreik „Reiderland" de 28- jarige gehuwde arbeider van de Laan, vader van drie kinderen, bij het optake len een stuk ijzer op het hoofd. Hij is aan de gevolgen overleden. Ernstig ongeluk. Zondagmorgen kwart voor twaail reed de heer I. M. Biöte, uit Amsterdam, met zijn auto te Zand- voort van de Zeestraat naar de Halle straat. Hij1 reed tegen het trottoir, en de auto vloog tegen den winkel van den heer Van der Kruk aan. Achter in de auto zat het echtpaar Van der Spruit uit Am sterdam. Mevrouw Van der Spuit werd De kolendelvers te Rhondda (Wales) hebten besloten het werk te hervatten. Bijna alle niet-aangesloten werklieden zijn lid geworden van het mijnwerkersverbond gelijk de stakers eischten. In Norfolk zullen vertegenwoordigers van de boeren en de stakende veldartei- j uit de auto geslingerd en ging door de ders opnieuw bijeenkomen, op voorstel van den minister van landbouw. Men ver wacht dat een vertegenwoordiger van hel ministerie dan zal mededeelen, dat de regeering eenige aanbevelingen van de landbouw-tommissie aanvaardt, strekken de om aan de boeren beperkten steun te verleenen. Volgens verklaring van het hoofd van het Sovjetpersbureau te Riga lijdt Trotski aan maagzweren. J Dc moeilijkheden waaraan de land- bouwers in Engeland tengevolge ^an de landbouwarbeidersstaking hel hoofd heb- j ben te bieden, zijn vergroot door het uit- j breken van mond en klauwzeer in het noordwesten van Norfolk. - Bratiann, de Roemeensthe premier, beeft zijn ontslag ingediend, dat door den 1 koning is aanvaard. j De regeering der Iersche Vrijstaat heeft thans 10.000 rebellen in handen. Zij schat dat er nog 2500 in 't veld staan. Te Mainz zijn twee Marokkaansche j tirailleurs gefusilleerd, welke in staat van a dronkenschap verkeerend, een Duitscher hadden gedood. In het Saargebied is bij een over weg een trein op een auto gereden; de 7 in de auto zittende personen werden alle gedood. Door de algemeene staking, tot wel ke de vakvereenigingen te Memel beslo ten, is de staat van beleg afgekondigd. Reeds aijn onlusten voorgekomen; ver scheidene personen iljn gearresteerd. winkelruit. Ook de--heer Van der Spruit werd uit de auto geworpen. Hevig bloe- J dend 'werd het echtpaar naar het politie- bureau te Zandvoort vervoerd, waar de j eerste geneeskundige hulp werd verleend. De bestuurder en zijn dochter, die bij hem zat, kwamen er goed af *'s Middags 4 uur werden de beide gewonden per zie- kenauto nhar het ziekenhuis te Amster- dam vervoerd. HUKGEKLIJKE STANDEN. Over de maand Maart. BRUINISSE. Geboren: Klazina Maria, d. van St. 'M. Jumelet en A. M. Jumelet; Adriaan Cornells, z. van M. Padmos en M. P. Faassen; Willem Bastiaan, z. van 1. v. d. Houten en A. Okkerse. Gehuwd: Adriaan van den Berge, 24 j. jm., en Janna Lena Muller, 29 j. jd.; Lambertus van de Velde, 35 j. jm„ en Tannetje Bal, 33 j. jd. Overleden: Janna Verton, 77 j„ wed. van J. Visser; Jan Eliza Helmus, 9 m„ z. van J. Helmus en P. Bakhuizen. SCHERPENISSE. Geboren: 10, Jacob* Huberdina. d. van Johennis Nicolaas Oude- sluijs 'en Helena Bolier; 13, Wilhelmina, d. van Willem Quaak en Dingena Maria van Zetten; 14, Marinus Jacobus, z. van Eliza Slager en Wilhelmina Slager. Gehuwd: 1, ATie Duine, 28 j., en Adri- ana Cornelia van der Graaff, 28 j.; 8, Cornelis Jacobus Polderman, 23 j., en Arentje Anthonisae, B4 J.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5