TWEEDE BLAD beboerende by de van Yrfdag 6 April 192», no. 19911. Oe Provincial» Staten. Met rassche schreden nadert de dag van Woensdag 11 April, welke door Gedep. Staten van Zeeland is uitverkoren voor de verkiezing van ons Staten-college. In Limburg wordt reeds op Maandag 9 April gestemd; in Utrecht en Overijsel op Don derdag 12 April; op 13 April In Noord- Brabant. Tegelijk met ons gewest stem men Zuid- en Noord-Holland, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland. Schreven wij 't vorig jaar, kort vóór de verkiezing, dat men niet zoo heel warm voor de zaak liep, hetzelfde kan van de Prov. Statenverkiezing getuigd worden, want van véél beweging daarvoor is niets te bespeuren. Verkiezingen voor de 2e Kamer en den Raad mogen zich nog wel in de belang stelling verheugen; vooral de laatste ver kiezing trekt nog altijd het meest de aan dacht wegens haar plaatselijk karakter, die de spanning prikkelt De aandacht, welke aan de Statenverkie zing geschonken wordt, is vrijwel nihil, behalve dan misschien de partijbesturen, die meer belangstelling toonen. V De werkwijze der Prov. Staten is van zoodanigen aard, dat slechts weinigen in de geheimen daarvan zijn ingewijd. Niet dat in 't geheim gehandeld wordt! Iedere kiezer of kiezeres diene te weten, hoe de werkwijze der Staten is geregeld, om beter te kunnen oordeelen over de belangrijkheid van dat college. De samenkomsten van de Staten zijn schaarsch. De wet schrijft voor, dat slechts 2 maal in 't jaar de Staten samenkomen en wel voor een zomerzitting, die op den eersten Dinsdag in Juli wordt geopend en voor een najaarszitting, waarvan de dag der opening tusschen den len October en den 31en December door Ged. Staten wordt bepaald. Een enkele maal komt het voor, dat de Staten in buitengewone zitting worden bijeengeroepen door den Commissaris der Koningin, de schakel, die Rijk en Provincie verbindt. Bij de 't vorige jaar gehouden debatten over de grondwetsherziening is getracht de belemmerende bepalingen op het bij eenroepen der Statenvergaderingen op te heffen, maar dit voorstel kon geen genade vinden. Men wenschte liever geen uitbreiding te geven aan de bevoegdheid der Staten, die in de 17e eeuw zoo'n groote macht bezaten en welke macht, door aanneming van bovengenoemd voorstel, weer zou gelegd worden in handen der verschillende gewestelijke pesturen. Aan de Staten is de regeling en het be stuur van de provinciale huishouding op gedragen, maar ook wordt uit haar mid den het Dag. Bestuur der provincie, de leden van Ged. Staten gekozen, terwijl voorts de Staten het kieskollege zijn voor ons Hoogerhuis. De samenstelling van de Staten heeft dus grooten invloed op de partijgroepeering der Eerste Kamer, welke in 1922 opnieuw werd gekozen voor slechts één jaar, tot dat inmiddels ook voor dit college een stelsel van Evenredige Vertegenwoordi ging was uitgedacht. De verhouding in de huidige Eerste Ka mer, die in September van dit jaar in z'n geheel aftreedt, is 42 rechts tegen 8 links, een verhouding die In geen enkel opzicht een juist beeld geeft van den stand der partijen. Door de toepassing van het stelsel der Evenredige Vertegenw. zullen, volgens be rekening der staatscommissie, die zich met de voorbereiding van h?t nieuwe kiesstel sel bezig hield, de linksche partijen een minderheid hebben van missdhien 3 leden, ongeacht natuurlijk de verrassingen, die zich nog altijd bij de-stembus kunnen voor doen. Indirect kunnen dus de kiezers, door trouw op te komen bij de stembus op a.s. Woensdag, invloed uitoefenen op de samenstelling der Eerste Kamer, het col lege dat als „rem" grooten invloed uit kan oefenen de jongste parlementaire geschiedenis heeft het weer geleerd op onze Volksvertegenwoordiging. A.s. Zaterdag gaan de 400 Amerikaan- sche rijkaards ai weer met hetzelfde schip naar hun vaderland terug. Dien korten tijd schijnen ze dus voldoende te achten om Londen „af te doen", zoo als dat in bun taai heet. j De oudste aan boord was een 80-jarig I koopman uit Cleveland, Ohio. Het is zijn eerste bezoek aan Engeland en hij wil ook nog wat van Parijs zaan. Daarom zal hij gauw naar Frankrijk oversteken en dan in Cherbourg Zaterdag de „Mau- retania" weer oppikken. Er komen intusschen weer nieuwe Amerikaansche reizigers, want voor de Yankeetoeristen is het reisseizoen naar Europa dit jaar vroeger dan anders be gonnen. Er zijn reeds een menigte Ame rikanen naar de oude wereld overge stoken en op 31 Maart zijn er negen groote stoomschepen uit New York naar Europa vertrokken met 7000 passagiers aan boord. Alles wijst er op, dat het dit jaar een bijzonder druk reisseizoen zal zijn. j£en interview met Mr Zimmerman. Voor zijn vertrek naar Praag heeft de commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, in ver band met de op hem gedane aanvallen in en buiten de Nationale Vergadering een onderhoud toegestaan aan de V.-D.-o>r- respondent te Weenen. Mr. Zimmerman verklaarde het volgende: .Gedurende den laatsten tijd heeft een gedeelte der Oostenrijksche pers systema tisch getracht het publiek te doen geloo- ven, dat mijn verhouding tot de regeering vertroebeld is. Het doet mij genoegen te kunnen ver klaren, dat het samenwerken met den Bondskanselier, dr. Seipel, mij steeds een genoegen is, en dat ik nimmer met den Bondskanselier in aanraking kom, zon der dat mijn sympathie en achting voor zijn persoonlijkheid toenemen. Ook met alle andere leden der regeering verkeer ik op dezelfde aangename wijze. Het spreekt vanzelf, dat er, zooals in elk zakelijk verkeer, bij de wcderzijdsche besprekingen meeningsverschillen bestaan. Tot nu toe is het echter nog nooit tot wrijving of persoonlijke geschillen geko men. Over het richtsnoer van mijn actie bestaat tusschen de regeering en mij vol komen overeenstemming. Dit richtsnoer is als volgt: zoo snel mogelijk de hervormin gen, die noodig zijn, doorvoeren om het program van Genève te verwezenlijken. Het is begrijpelijk, dat er tusschen de regeering en mij een goede verstandhou ding bestaat, want ik ben niet gekomen als veroveraar met wapengeweld. Mijn positie is door de Oostenrijksche regeering in het parlement aanvaard en In een over eenkomst, ik zou bijna zeggen, grondwet telijk geregeld. Niet als vreemde indringer ben ik hier heen gekomen, doch als een element ter verwezenlijking van een actie, welke door de regeering en het Parlement erkend is te zijn de redding voor Oostenrijk. Derhalve ben ik er vast van overtuigd, dat het door de samenwerking tusschen de Oostenrijksche regeering en mij zal gelukken den goeden arbeid ten einde te brengen en van Oostenrijk weer een gezonden staat te maken, welke zich met eigen kracht op de been zal helpen, en dat dan in volledige zelfstandigheid en onafhankelijkheid een nieuw tijdperk van economischen bloei tegemoet zal gaan BUITENLAND. Da Yanke*'» kera«n Te Southampton is aangekomen de „Mauretania" ^an Cunard-lijn, met 400 Am. globe-trotters aanboord. Begin Februari was het schip uit New York vertrokken. Men had in de Middelland sthe Zee gekruist en elf dagen in Alexan drië stil gelegen, om den passagiers ge legenheid te geven het graf van Tut ankhamen te bezoeken. Men heeft de „Mauretania" tijdens deze reis herdoopt in het „honderd millioen dollar-schip", omdat de meeste passagiers millionaire waren. Staalkoningen, tabaks- en spoor wegmagnaten en andere prinsen der in dustrie bevonden zich aan boord. Rech ter Elbert H. Gary, de New Yorksdie staalmagnaat, betaalde alleen voor zijn vertrekken aan boord zooiets Van 66.000 gulden. Een „droge" overtocht is het in geen enkel opzicht ge vreest; voor meer dan 120,000 gulden aan wijn en likeur is er onderweg gebruikt. gesteld zich voor deelname op te geven. Het districts-oomité verzocht aan alle ver- eenigingen, die wel een ultnoodiging voor deelname ontvingen, doch waarvan eenig antwoord ons tot heden niet bereikte, zoo spoedig mogelijk een antwoord voor al of niet deelname te mogen ontvangen. HAAMSTEDE. Gemeenteraadsvergade ring van Vrijdag 30 Maart. Voorzitter de 'burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen voorgelezen, waaruit blijkt, dat het stemlokaal zal zijn in de Bewaarschool; dat voor de H.O. f (500 2al worden afgetrokken voor hoofden van gezinnen en' f 250 voor on gehuwde inwonende personen; dat aan de gemeente Burgh f 75 per jaar ver zocht is als bijdrage voer de veldwach terswoning. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen verslagen^ van de Comm. van Toezicht en tot wering van schoolverzuim worden voor kennis geving aangenomen. Evenzoo de mede- deeling van het bestuur der bijzondere school van de ingebruikneming van het nieuwe lokaal. Bij de kasopname van den gemeente-ontvanger blijkt alles in orde geweest te zijn. De rijksvergoeding voor dc onderwijzers der o. 1. school bedraagt f ®392. De gemeente Burgh wil Vi gedeelte der rente voor de veld wachterswoning betalen, wat in verband met het feit, dat Haamstede meer profi teert van den veldwachter dan Burgh, voorloopig aanvaard wordt, onder voor behoud van een eventueele latere re geling. Op een verzoek van den Bond tegen het vloeken om een vloekverbod te willen maken, meengn B. en W. af wijzend te moeten adviseeren, daar zulks moeilijk zou zijn uit te voeren en dit meer ligt op het terrein van onderwij zers en predikanten, maar vooral van ONDERWIJS. Dinsdagavond werd den heer P. v. d. Have, aftredend directeur der Rijks-Norm. lessen te Zierikzee, door een comité van oud-leerlingen een huldiging bereid door hem en zijn familie in het Hótel v. Oppen een diner aan te bieden, waaraan ongeveer vijftig personen, oud-leerlingen, van alle zijden daarvoor overgekomen, leeraren en oud-leeraren, verscheidene met hun echt- genooten, benevens enkele leerlingen der hoogste klassen deelnamen. De heer Joh. Vijverberg fungeerde als voorzitter, ter wijl de heer J. van Dijke (Amsterdam) als ceremoniemeester optrad. Eerstgenoemde bracht dhr. v. d. Have, wien bij 't binnen treden met zijn familie een welkomstlied was t oegezongen, in een keurige toespraak hulde toe voor aUes wat hij voor de Rijks- Normaallessen te Zierikzee had gedaan; ook vergat hij daarbij niet, den grooten steun en de krachtige medewerking daarbij van de zijde van mevr. v. d. Have èn als onderwijzeres èn als echtgenoote van den directeur bewezen, te releveeren. De heer v. d. Have beantwoordde den heer Vijver berg, zichtbaar ontroerd, dankende voor deze hulde, die hij gedwongen was te aan vaarden. Hij gaf een kort relaas van het ontstaan en het bestaan der inrichting, waaraan hij nu pijn. 81 jaren was ver bonden geweest; tweehonderd kweekelin- 1 gen deden in dit tijdvak het examen voor onderwijzer (es), terwijl 861/2 o/0 slaagde. Van de 35-tal onderwijzers of leeraren, die met hem in ai die jaren medewerkten, j is er nog slechts één over van degenen die I met hem zijn begonnen, nj. de heer Bon- gaards van Kerkwerve, die tot zijn leed wezen gemeend had, hier niet tegenwoor dig te moeten zijn, en wien hij gaarne van deze plaats hulde bracht voor de vele diensten aan de Normaallessen be- het huisgezin. De heer de Boer stelt w echter voor, dit wel in te voeren. Na l ^eze^ D®n bra,cht h,| dank aan Qen ampele discussie wordt dit voorstel ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Op een adres van dhr. v. d. Velde inzake ver hooging van salaris wegens diploma, meenen B. en W. afwijzend te moeten adviseeren. Een voorstel van dhr. de Haan om dit wel te doen, wordt ver worpen met 5 tegen 2 stemmen. De voorzitter stelt voor een tegemoetkoming te verleenen voor het inrichten van de nieuwe veldwachtcrswoning, hetgeen goed gevonden wordt. De hondenbelas ting zal In 1923 opbrengen f 225. Beslo ten wordt een nalatige in deze belas ting te vervolgen. Een verzoek om de gemeente vergoeding over het jaar 1922 van het bestuur der bijz. school zal be handeld worden na afloop van het vast stellen der rekening voor de gemeente school. Besloten wordt dat B. en W. in dezen met het vermelde bestuur over- leg zullen plegen. De vergoeding voor het bijz. veivolgonderwijs wordt uitge- J steld tot de volgende vergadering. Het 1 heer Hottinga, die wel tegenwoordig was, voor al wat deze, ook buiten den eigen- lijken dienst, als zang- en muziekleeraar voor de kweekelingen heeft gedaan. Een luid applaus bewees, dat de woorden van den heer van der Have bij de aanwezigen instemming vonden. Aan den maaltijd wer den nog vele toespraken tot den jubilaris en zijn echtgenoote gericht; tal van voor drachten gehouden,.terwijl een strijkje van oud-leerlingen onder leiding van den heer Hottinga, de feestelijke stemming verhoog de. Aan het slot van den avond, die lang werd gerekt, overhandigde de voorzitter met een hartelijke toespraak aan den heer v. d. Have een zeer fraai bureau-ministre en aan mevr. v. d. Have een prachtig bloemstuk als souvenir van de oud-leerlin gen enz., waarbij nog een oorkonde op perkament, de namen bevattende van cbe gevers of geefsters. Diepgetroffen bracht de jubilaris zijn dank voor al het schoone cn goede, dat hem en zijn famüie was bereid en geschonken; het was te veel geweest. Hoewel hij zich liever aan al die als weggesmeten beschouwd kunnen wor den, is niet te benaderen. De prijs van één patroon vóór den oorlog 7 cent, mag nu zeker wel op 12 cent geschat worden. Aan den belastingbetaler nu eens te be rekenen, waardoor zijn biljet zoo hoog opgevoerd wordt. Eenige honderdduizen den granaten, van de lucht afgesloten en netjes ingeblikt, moeten worden gedemon teerd en opnieuw samengesteld omdat de geheele voorraad eveneens ondeugdelijk is. Eenige duizenden kardoeshulzen ondergin gen hetzelfde lot. Het bevel tot terugzen ding is reeds gegeven en wordt reeds ten uitvoer gebracht. Wat het spoorwegver voer kost is niet te becijferen. Nog kort geleden werd ons leger ver rijkt met een uitstekend en volgens de eischen des tijds ingerichte mitraiileurkar. Een maand in gebruik en het vehikel'bleek absoluut waardeloos. Weer terug! Er komen nieuwe karretjes, basta! Hoeveel het kost, komt de buitenstaan der niet te weten en zelfs een insider moet alles napluizen om dat uit te -zoeken. Een begrooting is nog steeds een mysterie. Geweerloopen worden uit het beste me taal vervaardigd, hetgeen de bestemming medebrengt. Logisch, dat hiervoor veel geld betaald moet worden. Vier honderd ton van het „beste" materieel is in den loop van een paar jaar tot loopen en verdere geweer-onderdeelen verwerkt en toen kwam zeer toevallig uit, dat 't goedje er niet geschikt voor was. Aankoop materieel, werkloon, machines, gebouwen, brandstoffen en vele andere uitgaven hebben millioenen gevergd, met het resultaat, dat een groote massa waar deloos goed op een hoop geworpen kan worden. Men zal trachten te redden wat er te redden is, doch het resultaat zal zijn, dat s'echte grondstoffen dito waren afleve ren. Wellicht dat het zich leent voor het maken van aschbakken, kolenkisten en vele massa-artikelen, of, en dat zal wel gebeuren, Amsterdamsehe kooplieden er zich over zullen ontfermen. voorschot op de rekening 1923 wordt h onttrokken, zou deze avond een vastgesteld op f 193,40, Ie bctn.en door BINNENLAND. p« Bleseeopwet. Ingediend is een nieuw wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maat schappelijke gevaren van de biostoop, dat het mogelijk maakt, dat in gemeen ten beneden 20,000 inwoners, de bios coop geheel verboden wordt en gelegen heid geeft de Rijkskeuring te verven- gen door een gemeentelijke contróle. Jhr. S. Je Mautlt. In de Vrijdag 23 Maart j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad te Borculo werd de nieuwbenoemde bur gemeester, jhr. R. R. L. de Muralt, ge ïnstalleerd De heer De Muralt hield een rede, waarin hij o.a. verklaarde, het bur gemeesterschap over Borculo gewenscht te hebben na het moeilijke en vermoeien de leven, dat zijn ingenieursloopbaan en de politiek hem gegeven hadden. Hij hoopte naast voldoening van zijn werk tevens rust te kunnen vinden, niet de rust van den luiaard, maar die van den Werker, die arbeid verkht, welke vrucht kan dragen. In het verder verloop van zijn rede verklaarde, volgens de „VI. Crt." de heer De Muralt o.a., tegen elke aanranding van het wettig gezag te zui len waken, zij het desnoods met ijzeren vuist. Alleen met eerbiediging van het wettig gezag is vruchtbaar werk moge lijk en 'hij zei dit a'.s democraat 'in den volsten zin van het Woord, al zou hij dèn eerbied voor het gezag niet op zulk een hardvochtige en meedoogen'ooza wijze willen gehandhaafd zien als dit in de ultra-democratische landen, die ten oosten van ons land zijn gelegen, gesdhledl V Uit Stad an Provlnola. ZIERIKZEE. Bij het Dlstricts-Comité voor Schouwen en Duiveland hebben tot op heden 60 vereenigingen van ons eiland zich op gegeven om deel te nemen aan het Zeeuwach Huldebetoon in September a.s., wanneer de Koninklijke Familie Mid- delburg met een bezoek zal vereeren. Daar van diverse vereenigingen nog geen defi nitief bericht is ontvangen, worden bedoel de corporaties alsnog In de gelegenheid f den gemeenteontvanger in één termijn. Besloten wordt van 2 openstaande pos ten van den H.O., de een oninbaar te verklaren cn de ander te vervolgen. De wijziging in de begrooting over 1922 met een bedrag van f 2089,51 V« wordt goed gekeurd. Het verhoudingsgetal voor den H.O. blijft 1,2. Dc kosten van de vleesch- keuringswet zullen waarschijnlijk f 122,52 bedragen en ip de volgende vergadering Worden vastgesteld. De aftredende leden van de sehattingscommissie Inkomstenbe lasting worden allen herkozen. De as. raadsverkiezing zal plaats hebben 23 Mei as. Bij de rondvraag vraagt de heer Vis of van gemeentewege wandkaarten tegen het vloeken kunnen worden op gehangen in openbare gelegenheden. De voorzitter zegt dit in welwillende over weging te zullen nemen. De heer Blom vraagt, of timmerman De Rijke wel zijn toekomend deel in de gemeentewerken heeft gehad. De voorzitter zegt, dat dit niet precies is af te meten, maar dat naar billijkheid wordt gestreefd. Verder vraagt dhr.B. waarom geen boete is toegepast bij dn oplevering van de ha ven. De voorzitter antwoordt, dat zulks onvergetelijke voor hem zijn. Hierna dankte de heer Vijverberg al de aanwezi gen voor hetgeen ze tot het welslagen dezer reünie hadden gedaan. OUD-VOSSEMEER. De heer Kuijpers, hoofd der R.-K. school alhier, is als zoo danig benoemd te Halfweg (bij Haarlem). AANBESTEDINGEN. NIEUW-V088EMEER. Medegedeeld wordt dat op 9 April a.s. de kérk der R-Kath. gemeente alhier zal aanbesteed worden tot herbouw, daar z(j te klein ia en er ruim 300 zitplaatsen bij moeten komen. Ken gedeelte van Steenbergen, het gehucht Nootendasl, zou kerkelijk bij do Parochie alhier gevoegd zijn. Het overigens mooie gebouw zal dus nog indrukwekkender worden. LANDBOUW EN VEETEELT. Yergiftlgiag van paarden. In verschillende gemeenten in Lim burg en ook in enkele plaatsen in an dere gedeelten van ons land is, aldus de Tej., een massavergiftiging bij paar de te late'oplevering j den geconstateerd. In Heerlen en om -* geving zijn bij verschillende eigenaren reeds 20 paarden gestorven. Ook uit Echt Sittard, Venlo en Dordrecht worden ge vallen van vergiftiging gemeld Het chemisch onderzoen van de haver, waarmee de paarden werden gevoederd, heeft uitgemaakt, dat in de haver witte voorwerpjes zitten, die groote hoeveelhe den arsenicum, koper, zink en calcium be vatten. Gebleken is dat deze haver door verschillende graanhandelaren uit Echt, Sittard en Heerlen op de beurs te Ant werpen gekocht is en per wagonlading aan verschillende cliënten verkocht. Ver moedelijk is het voedsel te Antwerpen uit Amerika aangevoerd door een boot die bij een vorige reis de witte substantie had overgebracht. Naar verluidt, zouden 100 Vagons haver van deze zelfde zending naar Nederland verkocht zijn. De ziekte openbaart zich bij de paar den, nadat zij deze haver eenige dagen gebruikt hebben, door hooge koorts, speekselovervloed en vervolgens door aan tastingen van de longenvliezen en de slijmvliezen, gezwollen lever, nieren en milt, 'waarna de dood volgt. Nu de juiste oorzaak bekend is, wordt als tegengift o.m. melk te drinken gegeven. MARINE EN LEGER. alleen paste voor en de gemeente. Op een desbetreffende vraag zegt de voorzitter in onderhande ling te zijn over spiegelborden, teneinde die te plaatsen op gevaarlijke hoeken; waarschuwingsborden hebben z.i. weinig nut. Over meedoen bij het a.s. regee- ringsjubileum blijkt nog niet te zijn ge sproken. Gezien dc weinige animo in de gemeente, stelt de voorzitter voor dc schoolkinderen een feestje te geven. Op j de vraag van dhr. Blom, of het ge- J meentehuis voor 23 Mei klaar is, ant- woordt de voorzitter ontkennend, daar in elk geval de meubileering niet klaar zal Xijn- De heèr v. Waveren vraagt of het Molenwegje fn orde gemaakt kan worden en op dc as. feestdagen cle lad- ders voor het gemeentehuis worden weg- i genomen, waarop de voorzitter zegt er voor te zullen zorgen. De heer Giljamse spreekt over de stelling op het dak van het huis naast het gemeentehuis. De heer de Haan wil het voetpad naar den vuur toren laten bestraten. De voorzitter ont raadt dit, gezien de groote kosten én hét geringe resultaat. Overeenkomstig wordt besloten. Hierna sluiting. 0UD-V088EMEER Medegedeeld wordt dat da volgende candldaatatellingen to i deze gemeente nog plaats hadden R-Kath. klesvereoniging: de heeren M. P. Ooms (aftr.). Anth. C. van Tll- beurgh (aftr M. Daane en G Haver man*. Antl-Rov. kipsvereeniglng: M. K. de Wilde (aftr.) A. F. Pollie, C Foelous, A. Jeroense, J. Aarnoudse (aftr.) en Anth. Gunst. Chr.-Hist klesvereoniging: M den Engelsman (aftr.), 8. Polderman, J. van Poortvliet, W. van Engelen, L, van Schetsen en O. Minheere. VAN HEINDE EN VER. MlUleencnreraplUlng. Ettelijke millioenen patronen - men spreekt van 60! gefabriceerd aan de Hembrug an voor ongeveer s/3 aan de magazijnen en korpsen verstrekt, bleken bij gebruik ondeugdelijk en werden naar de Hembrug teruggezonden, meldt de „Avp.". Welke enorme sommen hiermede gemoeid zijn, hoeveel millioenen guldens In kat Noorden van Norfolk pa trouilleeren bereden stakende boeren arbeiders, die met knuppels gewapend zijo. Ten gevolge van de ongeregeld heden van Maandag worden de benden nu vorgezeld door politie en wordt ook polltle-besebormlDg aan de boeren ver leend. Deze laatsten dragen ook veelal geweren. De vreesaanjagtog ran werk willigen houdt aan. Blijkens Engelecho statistieken is Antwerpen op het oogenblik de derde haven van de wereld en wordt het als zoodanig enkel overtroffen door Londen en New-York. In de Arger.tjjnsohe prov. Cordoba zijn geweldige slagregens gevallen, zóó geweldig als in geen 80 jaar was voor gekomen. Kr is veel schade aangerieht en vele gezinnen zyn dakloos. Volgens do bladen uit Warschau, heeft de revolutionnaire rechtbank te Moskou 10 professoren ter dood veroor deeld, welke gefungeerd hadden als deskundigen in de sovjetoommissle voor de teruggave van Poolsehe en Russiscke goederen. De Engelsohe pers is zeer slecht te sprekon over de terechtstelling van den R -K. geestelijke door de 8ovjet- overheid. Een der bladen noemt de wyze van berechting en het vonnis een oarrl- catuur van rechtspraak en kenschetst de terechtstelling als een daad van wraak Volgens de Figaro staat Frankrijk aan den vooravond van een grootsche opgewekte paeilioatieveldtocht in Ma rokko, welke een nieuwe schrede cal zijn op den weg der Fransehe koloniale politiek. De voormalige koning van Zoeloe- land, Boelawa Cetswayo, is op 't oogen blik bediende in een Amer. lunchroom. De Duiteohe regeering heeft aan Frankrijk en aan de voornaamste onder- teekenaars van het verdrag van Versailles een nota gezonden, waarin zij protesteert tegen het optreden der Fransohe troepen te Essen. In Wales staken thans meer dan 46000 mijnwerkers. Dover's oudste inwoonster, Miss Elizabeth Lake, overleed aldaar op 106-jarigen leeftijd. De begrafenis van de gedoode Krupparbelders zal Zaterdag te Essen plaats vinden. De Sovjetoommissaris van de voedsel voorziening is op een inspectiereis door woedende boeren aangevallen en gedood. De Belgische regeering heeft be sloten, ten aanzien van den zomertijd in België, het Fran sohe stelsel aan te nemen, dat gebaseerd is op den Straats* burgsohen tyd, d. w z 30 minuten voor den wettelijken tijd. Het stelsel zal in België worden toegepast van 28/29 April tot 2 November. Zondag zal er te Brussel een groote betooging plaats hebben, waaraan alle soldaten uit de depots in België zullen deelnemen. Zij wensoben op den voet van de oud-strijders te worden behandeld. Het Mohammedaansoh Congres te Tirana (Albanië) heeft besloten met het Kalifaat te breken en de religlemte autonomie van Albanië af te kondigen. Bulgarije protesteert bij de ge allieerden tegen het optreden der Grieken tegen de Bulgaren in West-Thraoië. Ook Trotzki zou ziek zijn en wel ale gevolg van een op hem gepleegden aanslag. De terugkeer der Britsehe vloot te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5