Zierikzeesche nieuwsbode B IJ VOEGSEL beboorende bty de van Woensdag 4 April 1923, no. 10910. Uit Stad en Provincie. SEROOSKERKE. Woensdagavond j.l. hield de Groene Kruisvereeniging Renesse, Noordwelle en Serooskerke, hare alge- meene vergadering in café Berrevoets. De opkomst was bepaald goed te noemen, hoewel Renesse en Noordwelle schaarsch waren vertegenwoordigd. Na opening door den voorzitter, den heer Joh. Hoo- genboom, Werden de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen, die onver anderd werden goedgekeurd. Vervolgens deed de penningmeester rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar. De inkomsten bedroegen f 895,47, (met inbegrip saldo vorige jaren), de uitga ven f 201, dus sluitend met een mooi saldo van f 694,47. Na gunstig rapport der commissie, werd de rekening goed gekeurd. Besloten werd een ligtent aan te schaffen, waarvan de uitvoering werd opgedragen aan den timmerman Kwaak te Noordwelle, voor f 318,40. De .aftredende bestuursleden, mevr. Blom—Vis te Noordwelle en mevr. Steur- Dalebout te Renesse werden onmiddellijk herkozen; in de bestaande vacature voor Serooskerke werd gekozen de heer H. Heijt. De voorzitter deed daarna mede- deelingen van de subsidies die zijn toe gekend tot aanstelling van een wijkver pleegster, wat voor Renesse bedraagt 635, Noordwelle f 425, Serooskerke J 238,50, Wat totaal bedraagt f 1298,50. Daar er reeds te lang met de aanstel ling getalmd is moeten worden, zal cr voor dit jaar geen subsidie van 't Rijk meer worden gegeven, wat ook nog twij felachtig is met de Provincie. Mej. Deetman uit Middelburg, die door het bestuur op deze vergadering was uitgenoodigd, verkreeg nu het woord en behandelde allereerst de subsidies die door Rijk en Provincie, ter bestrijding der tb.c. worden gegeven, daarna toonde zij op eenvoudige wijze het groote nut en de behoefte van een wijkverpleegster- huisbezoekster aan; tal van voorbeelden werden door haar genoemd, die ons be wezen, wat het beteekent een Zuster in ons midden te hebben, die onze zieken verzorgt en ons mef raad en cfaaï ter zijde staat, om te lenigen, te verzachten en te helpen. Besloten werd tijdelijk, voor dit 2e halfjaar een wijkverpleegster aan te stellen, en dan bij voldoende geschikt heid met 1 Jan. '24 definitief te benoe men. De salarisregeling werd aan 't Be stuur overgelaten; oproepingen zullen worden gedaan op een aanvangsjaarwed- 'de van f 1500, met 2 iweejaariijkschc ver hoogingen van f 75. De voorzitter heeft een instructie voor de verpleegster sa mengesteld, die door hem worden voor gelezen. Hiermede was de belangrijke agenda geëindigd. De voorzitter dankte mej. Deetman voor het gesprokene, daar zij ook er toe heeft bijgedragen, dat wij nu spoedig een wijkverpleegster zullen hebben; ook den leden werd dank ge bracht voor hun belangstelling en mede werking. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 23 Maart j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig, benevens den burgemeester en den secretaris. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der 2 voorgaande vergaderingen Worden voorgelezen en behoudens een kleine aanvulling, onveranderd vastge steld. Verschillende goedgekeurde be sluiten door Ged. Staten worden me degedeeld, tevens wordt mededeeling ge daan, dat mej. J. A. du Burek hare be noeming als onderwijzeres aanneemt, dat dhr. W. J. v. Braband, zijn benoeming als ambtenaar van den Burgerlijken Stand aanneemt Uit het proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger op 22 Maart j.l. blijkt dat in kas was en moest zijn een bedrag van f 9521,39 Va- Een kleine wijziging wordt gebracht in de begrooting voor 1922 van het Burger lijk Armbestuur. Het adres der schapen houders betreffende het des nachts vast houden van honden wordt voor kennis geving aangenomen. Het'verzoek van dhr. C. A. van Schelven betreffende het leg gen van balken in den zijgevel Van het gem.-huis wordt toegestaan onder enkele voorwaarden. De kerkeraad der Geref. Kerk verzoekt afschaffing der kermis, of althans Zondagssluiting der kermis. Hel verzoek wordt na verdediging door dhr. Verhoeff met 4 tegen 2 stemmen van de hand gewézen, waarna dhr. Verhoeff alsnog voorstelt de kermis althans niet vroeger dan om' 6 uur des Zondags aan te laten vangen en roept v.n. de mede- wérking van den voorzitter in, dat men althans ongehinderd de kerk kan verlaten. Dhr. Gast stelt voor dit laatste voorstel voorloopig aan te houden, totdat men definitief weet wat er van de zomertijd zal worden, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. In verband met een adres van den bond tegen het vloeken, stelt dhr. Ver hoeff voor het misbruiken van Gods hei ligen naam in het openbaar strafbaar te stellen. Alleen de heeren Verhoeff en C. W. den Boer blijken hiervan voorstan ders te zijd, terwijl de aftdere heeren zich tegen verklaren, daar men meent dat het opsporen der overtredingen moei' lijk zal zijn. De zekerheidsstelling van dhr. H. M. Beije als gem.-ontvanger wordt m. a. st. opgeheven. Goedgekeurd Worden m. a. st. de rekening van den Vleeschkeuringsc!lenst' in den keuringskring Brouwershaven over de maand Dec. 1922 en dg rekening van de kosten van eerste inrichting van den dienst. Vastgesteld wordt de begrooting voor den dienst over 1923. M. a. st. Wordt besloten de heffing-invorderingsverorde- ning op de keurloonen van veo enz. on- gewijzigd vast te stellen. De gem.-begrooting dienst 1922 wordt verhoogd in ontvang en uitgaaf met een totaal bedrag van f 1286,75 en de b'e- 1 grooting dienst 1923 met f 3026. Met in- gang van 1 Mei a.s. wordt definitief als i havenmeester benoemd dhr. J. v. Sluis Lz., thans tijdelijk. Als leden der schat- tingscommissie rijksinkomstenbelasting worden benoemd dhr. C. van Schelven, J. de Keijzer, J. D. de Kater en J. J. Vink, als lid der commissie tot wering van schoolverzuim, dhr. L. Bolkenbaas en als lid van het Burgerlijk Armbestuur dhr. J. v. d. Velde Lz. Op de aanbe veling als lid van het college van Zetters worden geplaatst dhr. J. J. Vink en H. Verhoeff. Hierna wordt het kohier Hon denbelasting opgemaakt. Bij de rondvraag vraagt dhr. J. van Dongen of hij weer in de gunst mag vallen om als wérk- iooze te mogen werken bij den afbraak aan het gesticht van Huisvesting, waarna de voorzitter mededeeit, dat z.i. dhr. van Donge niet weer aan het werk ge- steld moet worden, daar hij vorige week 1 zonder geldige reden en na vooraf ge- !%waarschuwd te zijn, werk heeft gewei gerd. Over deze historie volgt een zeer verwarde discussie en nadat dhr. C. den Boer Kzn. zegt: „je binnen nog harder 1 dan de steenen van 't gesticht van Huis- vesting", sluit de voorzitter hierover on- middellijk de discussies. Tijdens deze dis- cussies verlaat dhr. C. W. den Boer de vergadering, wegens andere dringende be- zigheden, eh zal enkele aingen voor de 1 rondvraag tot de volgende vergadering bewaren. Dhr. C. Gast klaagt over de slechte straatverlichting en vraagt of er wel voldoende toezicht is op het gc- regeld aansteken en blusschen der lan- t taarns. De voorzitter zal hierop nauw- t keurig letten. Dhr. N. v. Sluis zou eens ernstig willen onderzoeken naar de kos ten van betere straatverlichting, wat wordt toegezegd. Dhr. Verhoeff informeert naar het verslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs. De voorzitter zal aandringen op spoedige inzending. Dhr. C. den Boer Kz. meent dat het sehoon- maken van dc slooten op sommige plaat- sen te wenschen overlaat. De voorzitter zegt onderzoek toe en desnoodig zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Hierna sluiting. DREISCHOR. Op den 2c Paaschdag gaf onze zangvereeniging „Streven naar Bc- ter" hare 2e uitvoering in dit seizoen. Onder de zoozeer gewaardeerde leiding van den heer Theewis werd het keurig programma afgewerkt. Het vaandel, door giften van leden en burgerij aangekocht, stond dezen avond voor hel eerst naast het tooneel. Smaakvol van vorm, in groen fluweel met goud uitgevoerd, prijkend met t gemeentewapen en den naam der vereeni- ging. Moge dien naam 't devies der verecni- ging blijven, met het vaandel als teeken van onderlinge eendracht en samenwer- king der leden, in lengte van dagen. I OOSTERLAND. Alhier zijn voor den ge- meenteraad candidaat gesteld door de Chr. Hist. Kiesvereeniging de heeren: 1. H. P. Hendrikse; 2. A. de Visser; 3. L. W. Boo- gert en 4. J. H. Viergever. I BRUINISSE. Woensdagavond trad m het vergaderlokaal der openbare school op, dhr. De Wilde, wethouder van 's Gravenhage. met een rede over de aan- staande ve'-kiezing voor de Provinciale Staten van anti-rev. standpunt bezien. Na opening door den heer W. van den Berg Dz., die den spreker inleidde en cle vrij talrijk opgekomenen, waaronder cemge vrouwen het welkom toeriep, herinnerde de heer De Wilde aan den zegenrijken strijd der anti-revolutionnairen bij de stembus van 1922, toen de partij haar ledental van 13 op 16 zag aangroeien. Hij wees er daarbij op, dat geene te- j loften werden gedaan maar dat beg(p- sel boven télang werd gesteld. Sommi gen, aldus spr., hadden verwacht, dat b.v. een ministerie gevormd zou worden met den heer Colijn als premier, maar de politieke toestand maakte het nood- 1 zakelijk Hare Majesteit te adviseeren het 't zittende kabinet na reconstructie te be- - houden. j Verder besprak de heer De Wilde de beteekenis van de Provinciale Staten. Deze hadden onder de Republiek meer te zeggen dan nu, het was de tijd, dat zelfs de Prinsen van Oranje, als stad- houders slechts de dienaars van de Sta- j ten waren. Maar al is die beteekenis verminderd, toch is zij nog van veel belang. De Staten kunnen nog verschil lende gewichtige besluiten nemen. Hij wees daarbij o.a. op de electriciteits- i voorziening, de verpleging van krank i zinnigen en herinnerde er aan, dat al bestaan er, wat de krankzinnigenverple ging betreft, ook principieele bezwaren, de overheid bovendien duur werkt. Hij noemde als voorbeeld de kosten per pa tiënt van het gesticht te Castricum, die in 1920 per patiënt f 1770 bedroegen, ter- Wijl aan de particuliere inrichting Ie f Wolfheze daarvoor slechts f 740 noodig is. Ook berust bij de Provinciale Staten de keuze van Gedeputeerde Staten Deze houden toezicht op de uitgaven der ge- j meente, hebben dc administratieve recht spraak, wat met voorbeelden wordt op gehelderd. Eindelijk is aan de Staten de verkiezing van leden der Eerste Ka mer opgedragen, een keuze, waarvan voor een groot deel afhangt, in welke rich ting het land zal bestuurd worden. Vol gens den heer De Wilde is de groote fout van den tegenwoordige» tijd, dat het verantwoordelijkheidsbesef verdwenen is. Men wil niet meer God dienen, doch de gemeenschap, terwijl men vaak niet weet wat de gemeenschap is. Spr. eindigde zijne met aandacht aan gehoorde rede met de schoonheid der anti-rev. beginselen in 't licht te stellen. De heer van den Berg dankte den heer De Wilde voor zijn schoone rede, hoopte op een spoedig wederzien en sloot daar na de vergadering. Zdbals reeds bij het begin der bijeenkomst /was medegedeeld, was er geen gelegenheid tot debat of tot het stellen van vragen. ST.-ANNALAND. Onder leiding van den heer J. Polderman hield de coöperatieve boerenleenbank alhier, Dinsdagavond ten huize van den heer P. J. Soeters, haar algemeene vergadering, welke werd bij gewoond door 51 van de bijna 300 le den. De rekening en balans over het jaar 1922, welke de leden alweer in druk hadden ontvangen, werden beide goed gekeurd. De rekening over 1922, het 10e boekjaar, sloot met een tedrag van f 790640,28» L.. aan ontvangsten en aan uit gaven. In loopende rekening bedroegen de ontvangsten f 471244,32 en de uitgaven f 520482,90. Aan spaargelden was ont vangen 252703,98 en terugbetaald f 193246,57. Nog zij gemeld dat aan rente en kosten was ontvangen f 21011.65 en uitgegeven f 19192,50. De balans, sluiten de met een bedrag* van f 459989,19». aan vorderingen en aan schulden, doet zien dat er in 1922 een winst is ge maakt van f 2114.68. Vermeerdert men het reservefonds a f 6100,35' met ge noemd bedrag, dan krijgt men de som van f 8215,03»Herkozen'werden de hee ren A. Bergers als bestuurslid, H. Gaa- keer als lid van den raad van toezicht en A. "feierens en J. Zandee, a'is plaats vervangende bestuursleden. Inpiaats van den heer N. Bruijnzeel, die bedankte a s bestuurslid, wera gekozen de heer I. Overbeekc. Wegens de vele werkzaam heden werd het salaris van den kassier A. Goedegebuu'-e verhoogd tot f 600 en zulks met terugwerkende kracht wat het verloopen jaar betreft. LANDBOCW EN VEETEELT. Verschenen is een maandblad, „de Hon- gaarsch- Hollandsche Revue", welke »cn doel heeft, de tusschen Nederland en Hon garije bestaande maatschppelijke en eco nomische betrekkingen te bevorderen en deze twee landen nader tot elkaar te brengen. In het eerste nummer van dit orgaan komt een artikel voor, getiteld „Do aanstaande fokproeuen met Hol- landsclt rund- en pluimree in 'Hongarije". Waar door den oorlog een nadere kennis making is ontstaan tusschen de twee bovengenoemde landen, welke wellicht ook in de toekomst kan leiden tot het openen van nieuwe banen voor handel en vee teelt, meenden wij van het desbetreffend artikel het gedeelte, ^betrekking hebbend op de veeteelt, in extenso te moeten over nemen. Toen na den aftocht der Roemenen uit de bezette Hongaarschc gebieden, in Hol land de door hen veroorzaakte schade be kend werd, speciaal die ontstaan door het terugtrekkende Roemeensche leger, voel den ook de boeren en veefokkers evenais de overige kringen der bevolking van Ne derland de behoefte iets voor het Hon gaarschc volk te doen en brachten daar om geld te zamen, dat oorspronkelijk die nen zou een deel der bovengenoemde schade te vergoeden. Toen echter 't oogen- blik gekomen was dezen wensch in een daad om te zetten, stootte men op moei lijkheden. Ten eerste was de samenge brachte, hoewel op zich zelf beschouwd niet aanzienlijke som in verhouding tot de kolossale waarde van het weggevoerde vee. toch slechts bescheiden te noemen, zoodat het zeer moeilijk was deze som, zonder versnippering, een nuttige bestem ming te geven, terwijl men overigens moest bedenken, dat de boerenstand, hoe groot zijn verliezen ook waren, niet juist dat deel der Hongaarsche bevolking was, dat het meest geleden had en dan ook nauwelijks op weldadigheid aangewezen was. En zoo gebeurde het, dat het in een spontane opwelling bijeengezamelde geld eenigen tijd zonder nadere bestemming moest blijven liggen. Het was zeker een juiste gedachte, die cenige maanden later bij de „commissie tot ondersteuning van den Hongaarschen landbouw" opkwam, om het op boven omschreven wijze verzamelde fonds op dusdanige manier aan Hongarije ten goede te doen komen, dat men het zou aanwen den ter bestrijding der kosten van weten schappelijke fok-proeven, met een in Hon garije nieuw in te voeren melkvee-ras, die wanneer ze gunstige resultaten gaven, van zeer groot belang voor het geheele land zouden zijn. Tot dit doel werd de hulp van het Nederlandsche en Hongaar sche landbouw-ministerie ingeroepen, die zich beiden bereid verklaarden deze proef onder hun bescherming te nemen. Boven dien verzekerde het Hongaarsche ministe rie zich van de medewerking van voor aanstaande Hongaarsche landbouwers en veefokkers, die zich verbonden, een zoo danig deel in de kosten bij te dragen als zonder eenige risico hunnerzijdsch moge lijk was.. Door deze bereidwilligheid kun nen de fok-experimenten in grooter om vang plaats vinden dan anders mogelijk geweest was. Het doel dezer experimenten is in de eerste plaats de verhooging der melk productie van het Hongaarsche vee. Zoo- als algemeen bekend is, behoort melk tot de belangrijkste voedingsmiddelen, waar aan echter in Hongarije een aanmerkelijk gebrek is. Een verhooging der melk-pro- ductie zou b.v. weldadige werking uitoefe nen op de thans nog onrustbarend hooge kindersterfte, hoewel een desbetreffend duurzaam resultaat eerst ga verloop van eenige jaren verwacht kan worden. Nu is er moeilijk een ander land ter wereld aan te wijzen, waar de melkpro ductie op hoogeren trap van ontwikkeling staat dan in Nederland; het Friesche en Hollandsche vee, is om zijn melkrijkdom beroemd en wordt daardoor sedert lan- geren tijd naar verscheidene landen uitge voerd. Het record van productie-vermo gen staat op naam van de Friesche koe „Lutsche II (stamboek No. 23, 775 H.), die in een periode van 326 dagen, de bijna on gelooflijke hoeveelheid van 10.627 K.G. melk leverde, d. w. z. ongeveer 30 iiter per dag. Hoewel dit een uitzondering is, bewijst het toch het hooge standpunt der Nederlandsche veeteelt en melkproductien van 6 tot 10.000 K.G. per melk-periode behooren reeds niet meer tot de zeldzaam- heden. Reeds vroeger heeft men geprobeerd dit veredelde melkvee naar Hongarije over te brengen, doch de resultaten konden slechts gedeeltelijk bevredigend genoemd worden. De oorzaak hiervan lag daarin, i dat men niet met hel juiste ras begonnen was. Men experimenteerde n.l. met het meest typisch-Hollandsche, zwart-bonte ras. Dit ras wordt sedert onafzienbare» tijd in het wate-rijke kuststreek geteeld, waar het misschien zelfs ontstaan is; juist daardoor is het echter aangewezen op een vochtig, koel klimaat en verliest in de droge hitte der Hongaarsche laagvlakte na enkele generaties een deel van haar voortreffelijke eigenschappen. Ten on rechte geloofde men toen, dat het rood bonte „Rijn-Maas-Ysel ras" (zoo genoemd naar de drie rivieren in welker nabijheid het hoofdzakelijk voorkomt) niet in aan merking kwam, en het is juist met dit ros, dat de aanstaande fokproeven geno men zullen worden. Het rood-bonte Hollandsche vee, zooals wij het kortheidshalve noemen zullen, ver toont behalve de kleur uiterlijk veel gelij kenis met het zwart-bonte ras, daar hel sedert eeuwen volgens dezelfde regelen voortgeteeld werd, doch het onderscheidt zich van de zwart-bonte door een ruimere borstkas, waardoor het aanmerkelijk beter bestand is tegen tuberculose. Zoo mogelijk van nog grooter gewicht is echter, dat het rood-bonte vee. waarschijnlijk tenge volge van een andere afstamming (daar dit ras nog in historisch bekenden tijd uit Oostelijker streken binnengetrokken zou zijn), minder eischen stelt wat het voedsel betreft, en zich beter dan het zwart-bonte aan minder gunstige omstan digheden weet aan te passen. Daarom vindt men het hoofdzakelijk in de Ooste lijke deelen van Nederland, waar het de malsche weilanden van het polderland ont- beren moet en voedsel opneemt, dat ver ten achter staat bij dat der kuststreken. Niettegenstaande dat, is het gelukt door strenge teeltkeuze en hel juist In even wicht houden der prestaties, van elk in het stamboek ingeschreven dier de melk productie gelijk te maken aan die van het zwart-bonte ras. Door deze eigen schappen komt in Holland het rood-bonte melkvee steeds meer in trek en ook de uitvoer naar Zuid-Afrika, Duitschland, Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije neemt gesta dig toe. In 1920 werden in Oostenrijk door het „Friends Emergency and War-Victims Comittee" te Londen vijfhonderd drachtige koeien geïmporteerd met welke zeer be vredigende resultaten bereikt werden. Het transport, dat nu door hel Holland sche aan het Hongaarsche Landbouw- ministcrie afgezonden werd, bestaat uit 74 uitgelezen koeien en 6 fokstieren. Voor al deze laats ten zijn, zooals hun stamboek toont, van uitstekende afstamming; zij zul- /en dienen om het rood-bonte Hollandsche ras zuiver verder te teelen, doch ook om een poging te doen, door middel van krui sing met het Hongaarsche vee, van deze laatste de melkproductie te verbeteren. Wanneer het slechts gelukt de gemiddelde melkproductie per koe dagelijks met eeni ge liters te vermeerderen, wordt reeds hierdoor voor de landbouw een winst van vele goud-millioenen per jaar, en wat meer zegt, voor de stads-bevolking een, in geld niet te schatten gezondheidstoe name verzekerd. Overigens is nog van belang, dat het Hollandsche vee ook als slachtvee niet te onderschatten is, daar een niet gemeste, volwassen koe gemiddeld 650 K.G. een ge meste echter 850 K.G. weegt, terwijl een oudere gemeste stier een gewicht van 1400 K.G. bereiken kan. Voor klppnnhoudnrs. In het weekblad ..de Kleinvee teelt' schrijft de heer v. W. over het opfok ken van kuikens. Wij ontleenen daaraan het volgende: Evenals er twee broed machines bestaan, zoo zijn er ook twee manieren om de kuikens na het uitko men o«p, te fokken, n.l. de natuurlijke methode onder de broedhen en de ma chinale in de kunstmoeder. Te allen tijde komen er behalve het voer twee hoofd zaken te pas, n.l. warmte en droogte. In kunstmoeders wordt aan warmte en droogte de noodige aandacht gegeven, maar, zoo eens rondziende, wferd ik meer malen gewaar, dat velen, als ze hun kui kens eenmaal aan de hen toevertrouwd hadden, voor droogte, volkomen droogte, weinig of geen zorg toonden. En toch, als de kloek met haar kuikens op een ongeschikt, winderig, vunzig en vochtig plekje gebannen wordt, hoe zou zij ër dan voor kunnen zorgen, dat de jonge dieren droog liepen? En toch moet dat, willen ze niet ten prooi vallen aan die vele ziekten en ongemakken, welke juist voortkomen uit een bedrijf op slechten bodem. Zoodra een kuiken koud en nat wordt, staat de groei stil. Daarom is een geschikte kuikenren onmisbaar of een geheel beschut gedeelte van een goed gébouwde volière. Een kuikenren, zoo maar in een vloek en een zucht in el kaar getimmerd, van ruw hout en on beholpen gemaakt, zal nooit aan dal doel kunnen beantwoorden. Wal geldt voor nachthokken en rennen, geldt ook voor 'een kuikenren, n.l. in eens goed, zóó, dat 't ó'arenllang gebruikt kan worden. Van een goeden kuikenren is de bodem zanddicht en de raamvormige, losse over kapping waterdicht. De zijwanden van den uitloop laag, zoodat de zon er in valt en de dieren niet in een diepen bak zitten. Het afgescheiden deel voor de kloek is natuurlijk hooger, zoodat deZe er zich goed in bewegen kan. De eerste twee of drie weken verblijven de kui kens in de kuikenren, maar dan moeten ze er uit, ze verlangen meer ruimte, echter eveneens volkomen droog van bo dem en vrij van tocht, enz. Het is noo dig e/ken dag de kuikenren of de latere loopruimte schoon te houden door den aanwezigen afval er uit te ziften met een fijne zeeft en telkens met schoon zand bij te voegen. Niets belemmert meer den groei van een kuiken dan een vuile bo dem, de bron van allerlei besmettings- ziekten. Wij achten een bodemlooze kui kenren ongeschikt voor den opfok, tenzij ze geplaatst kan worden in een goed ver lichte localiteit, een schuur, een werk plaats of een open front-hok. Bij lekker droog en zonnig weer laat men de kui kens zoo mogelijk met de moeder eens vrij rondwandelen, mits gevrijwaard te gen honden, katten en de volwassen hoen ders, tusschen welke kuikens niet eer toegelaten worden dan op een leeftijd van minstens vijf maanden. Pas op dien leeftijd kunnen ze a's volwassen dieren behandeld en gevoederd worden. De kloek wordt verwijderd als ze weer aan den leg is of zoodra ze haar moeder liefde omzet in nijdige snavelhouwen en andere onbeleefdheden. VAN HEINDE EN VER. De DnitBohe rijkskanselier dr. Cuno neemt in beterschap toe. Het antwoord der geallieerden op de Turksche tegenvoorstellen stelt de onverwylde hervatting der vredesonder handelingen te Lausanne voor. Zes Balgaarsche ex-ministerszyn tot levenslange opsluiting veroordeeld; 3 generaals kregen resp. 15, 10 en 5 jaar gevangenisstraf; bovendien zullen de veroordeelden de oorlogsvergoeding hebben te betalen, welke 32,700 millloen lewa's bedraagt. By een auto-ongeluk op den weg Parys—Cherbourg is prins Kita, een broer van den Japansohen keizer, ge dood. Z(jn gemalin is zwaar gewond. Een Engelsohe arts heeft onlangs op een lezing over lepra medegedeeld, dat er 3 millioen melaatschen op de wereld zyn, waarvan 7000 in Europa. Met Pasohen is het in Engeland zulk zacht en zonnig weer geweest, dat ln vele zeebadplaatsen als Hastings, Brighton, Worthing en Bournemouth mensohen in zee gebaad hebben. By een botsing tusschen Fransche troepen en fabrieksarbeiders van Krupp zijn te Essen 11 Duitschers gedood btf de bezetting van remises der fabrieken. 32 gewonden z(jn in de hospitalen op genomen. In Stiermarken (Oostenryk) hebben de mijnwerkers de algemeene staking afgekondigd. De straf van de R. K. bisschop Zepljak, welke door het sovjetgereohts- hof te Moskou ter dood was veroordeeld, is verminderd tot 10 jaar gevangenisstraf. In hot district Odessa zyn onlusten uitgebroken onder de boeren, die graan wenschen te bemachtigen voor den uit zaai. De bond van unitair personeel in de kleedingindustrle te Parys heeft voor deze week de algemeene werk staking geproclameerd. In Alexandropol (Rusland) waar zich in het grootste weeshuis der wereld 16000 Armenische kinderen bevinden, is oen levensmiddelendepot voor de hulp verleening afgebrand. Te Antwerpen is op 80-jarigen leeftijd overleden Jan de Vos, oud-bur gemeester der 8oheldestad. Aan de universiteit te Aberdeen (Schotland) heeft zich deze week het merkwaardige geval voorgedaan, dat een vader tegelijk met zfo'n dochter promo veerde en nog wol in dezelde faculteit, médioynen. In het Noorden van Berlyn is de vrouw van een arbeider vermoord. De buren vonden het lyk van de vrouw, wier handen en voeten waren samenge bonden en die gewurgd bleek te z^n. De daad is gepleegd door de twee stief zoons van het slachtoffer, die 17 en 19 jaar oud zijn en die er met de enkele kostbaarheden der vrouw van door zyn gegaan. Do FranBche Kamer is uiteengegaan tot 8 Mei, zonder vaststelling van den zomertfo'd, zoodat ook het vraagstuk van het uur vau 8traatsburg van de baau Is. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Raadslid bfj opbod. In den raad te Gendringen heeft de heer Brugman een nieuw deckbeeld aan de hand gedaan 1 in verband met de bezuiniging. Hij wil de raadBzetels verpachten, hetgeen z.i. nog heel wat zal opbrengen. J Op een koopje uit. De burgemeester van Aalten had de oproeplngskaarten j voor de Prov. Statenverkiezingen in Duitschland laten drukken. Deze kaarten blekon eohter door oojulsten inhoud onbruikbaar te zijn en moesten te Aalten worden overgodrukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5