Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 4 April 1923. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. staven i s s e. m. p. tazelaar, binnenland. Zitting Centraal Pry» per B maanden f 1,50, franco per poet f1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer» 5 cent. Veriohljnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. No. 10910. Utlt.-HHict. 9. i. KOSTER ADVERTENTlEN van 1—8 regel» 60 ot».. van 4 regel» en daarboven 20 ot». per regel. Reclame» 80 et», p. regel. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In bovengenoemde gemeente i» van af heden als Agent voor on» blad aan* gesteld, de Heer die zich belast met het aannemen van Abonnementen. Toelating Leerlingen op da School voor I. on M. II. 1.0. met Ingang van 1 Mei 1923. BURGEMEESTER en WETHOUDERS «n Ziikjkzrs maken bekend, dat <le aangifte tooi «.oeiatit/g van löeilioget» op do Open bare School tooi Lager en Meer Uitgebreid Lager Onderwys in deze gemeente kan plaats hebben op Donderdag 12 April 1923, bjj het Hoofd dier school aan bet schoolgebouw in de Nieuwe Boogerdstraat. tussehen des voormiddag» 9 tot 12 uur en dss namiddags 2 tot 4 uur. De Leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een lesftgd hebben van ten minste 5 jaar en 6 maanden zjj moeten dus geboren zijn vóór of op 1 November 1917. ZlKttiKZEB, den 2den April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYI8TETN VAN RENGERSKERO, Burgemeester. F. F. W1TTERMANS, Secretaris. Toelating Leerlingen lot do Openbirs Ligers School 1 met Ingang van 1 Mei 1923. BURGEMEESTER an WETHOUDERS .an ZiKBiszBB maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare Lagere School A kan plaats hebben op Zaterdag 14 April a 8aan het school- Sebouw aan de Zuidzijde van het Kerkhof, es avonds van 7 tot 8 uur. De Leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftijd bereikt hebben van ten minste 5 jaar er. maanden en moeten dus geboren xjjn róót of op 1 September 1917. ZlBBiKzii, den 4den April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTïYN VAN RENGERSKERKE, Burgew. f. F. WITTERMANS. 8ecretaris. De Voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Maandag, 9 April a.s., des namiddags 2 uur, ten einde te voorzien in de tusschentgdsche vacature van een raadslid, ontstaan doordat van het in de zitting ran 20 Februari 1923 benoemde lid J. Leijdekker. binnen den daarvoor bjj de wet bepaalden termjjn, geen kennisgeving betreffende aan neming zjjner benoeming is ingekomen, ten gevolge waarvan deze persoon geacht wordt, ijjn benoeming niet aan te nemen. ZiXKiKzEE, 3 April 1923. De Voorzitter voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. B U I T ENLAN D- Misdaden in Amerika. Uif New York wordt aan de Parijsche uitgave van de „Chicago Tribune" ge meld, dat aan de politie Zondag krach tige orders werden verstrekt om de nieuwe golf van misdaad te bestrijden, die thans over het land gaat en waar de po litie tot dusver vrij machteloos tegen over stond. lederen nacht werden er men- schen aangehouden en werd er gerooFd en geschoten. Het New Yorksche hoofd der politie heeft nu aan alle agenten bevolen,' dat zij dagf en nacht buiten moeten Nlijven tot men met de boeven had afgerekend en ze gevangen of buiten de stad jaagd had. De belangrijkste misdaad was de dief stal in een kleerenmagazijn bij Times Square. Met heele pakken kleeren liepen de dieven brutaalweg den hoofdingang uit in het schelle eleotrische licht, zon der dat een politieagent op het denk beeld kwam dat hier roovers aan den Vrijwillige Ouderdomsverzekerlng. Naar „De Verzekeringsbode" mededeelt, is in de concept-regeling voor de uit voering van de vrijwillige ouderdomsver- zekering van het Rijk de korting op de weekpremiën bij betaling in grootere ter mijnen voorgesteld op: 10 pet. bij be taling per maand; 13 pet. bij betaling per 3 maanden, en 14 pet. bij 'betaling per jaar. Prov. Statenverkiezing. Het bestuur van den Vrijheidsbond in den Statenknng Tiel, waar de lijst dezer partij is uitgevallen, geeft den kiezers, aangesloten bij den Vrijheidsbond, den raad, bij de komende Statenverkiezingen blanco te stemmen. Verhooging onder wijscollegegelden Het wetsontwerp tot verhooging van do collegegelden 'der universiteiten Is thans ingekomen bij den Raad van State. De bedoeling is, om het zoo mogelijk reeds de volgende week bij de Staten- Generaal aanhangig te maken. Laud- on Tuinbouwonge vallen wet. Op 1 Mei worden, gelijk thans be paald is, ook de werkgevers in den land- en tuinbouw verzekeringspliehtig ten opzichte van hun werklieden. Althans in de bedrijven, die art. 11 der vwtet van 1922 begrijpt onder het landbouw bedrijf en het boschbouwbedrijf. Bij al- gemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald welke bedrijven tot elk van deze groepen behooren. De arbeiders in deze bedrijven zijn krachtens deze wet ver zekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen. Tot de ar beiders worden ook gerekend personen, die geen loon ontvangen als volontairs, leerlingen en dergelijken; minderjarigen, personen, die van derden uitkeermgen in geld ontvangen voor werkzaamheden in dienst van hun werkgever verricht. In- wonende kinderen van den werkgever vallen evenutèl niet onder de wet. Ontvangt de arbeider zijn loon geheel of gedeeltelijk in den vorm van huis vesting of verstrekkingen in natura, dan wordt de geldswaarde daarvan geschat. Indien den verzekerde een ongeval in zijn dienstbetrekking overkomt, waardoor hij zes weken lang geheel ongeschikt is tot werken, ontvangt hij per werkdag een rente van 70 pet. van zijn dagloon, in dien gedeeltelijk ongeschikt: een deel daarvan. Bij overlijden wordt een schade loosstelling uitgekeerd voor begrafenis kosten, alsmede een rente aan de nage laten betrekkingen van den overledene, te rekenen van den dag na dien van zijn overlijden. Deze rente bedraagt voor el- ken werkdag voor de echtgenoote tot haren dood of een nieuw huwelijk 30 pet. van het dagloon dat de overledene verdiende; voor den man wiens kost- Winster de overledene was, zooveel als deze tot zijn onaernoud bijdroeg, doch niet meer dan 30 pet. van haar dagloon: voor elk kind 15 pet., of indien ouder loos 20 pet, voor de ouders, indien de overledene hun kostwinner was, ten hoog ste 30 pet., voor elk ouderloos kleinkind ten hoogste 20 pet, voor de Schoort- ouders ten hoogste 30 pet., in beide ge vallen mede alleen voor zoover de over ledene hun kostwinner was. De werkgever die geen lid is van de Bedrijfsvereeniging, is verplicht, loonlijs ten biji te houden, welke -blij de post kantoren binnen nader te bepalen ter mijnen moeten worden ingediend. Br is gelegenheid tot vrijwillige verzekering voor de werkgevers zelf, voor Zoover zij geen liid 'zijn van een Bedrijfsvereeniging. De Zomertijd. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het initiatief voorstel van de heeren Braat en de Boer om den zomertijd niet weer in te voeren. Er blijkt uit, dat de groote meerderheid van de Kamer om uiteenloopende rede nen meent dat het voorstel niet kan wor den aanvaard. Men kwam tot de slot som, dat het op den weg der regeering ligt, met een voorloopige schikking te komen, door den termijn te bekorten, ge durende welken de zomertijd zou gelden of, gelijk eenige leden aangaven, door invoering van den midden-Europeeschen tijd. De verwachting werd daarom alge meen uitgesproken, dat bij eventueeie ver werping vafn het voorstel-Braat o.s., de regeering m dien zin zou handelen. gang waren. Ook zijn er heel wat winkelramen van juweliers ingeslagen en andere zaken be roofd, terwijl het personeel met revol vers op een afstand) werd gehouden. lEen daadloos bericht uit St.-Louis meldt, dat het daar al niet veel beter is. Vijf a zes mannen hebben daar mid den in de drukke stad een postauto aan gehouden en onder meer negen zakken met aangeteekende brieven geroofd. De bestuurder en een ander beambte werden in den wagen opgesloten. De dieven zijn ontsnapt. 'Gelukkig meldt thans een uit New York ontvangen Reuter-bericht, dat de politie daar thans den toestand meester is. Een aantal bont-dieven is reeds ge arresteerd in een drukke winkelstaat, na een hevig vuurgevecht met de agenten, waarvoor de wandelaars zich haastten zich in veiligheid te brengen. komen, dat hun nog rest, de test mo gelijke huisvesting te verkrijgen en de best mogelijke verzorging en met de meest volkomen eerbiediging i an hun al- geheele vrijheid en zelfstandigheid. Zij tracht dit doel te bereiken door het oprichten ep exploiteeren van pensions of tehuizen, alwaar met volkomen be houd van hun vrijheid en zelfstandigheid, den bejaarden een passende huisvesting en, zoo noodig, verzorging wordt gebo den, een en ander zonder oogmerk om winst te behalen. Dat hiervoor geld noodig is, hoeft geen betoog Met het reeds ingekomen geld is een huis gekocht voor 39 in behoef tige omstandigheden verkeerende ouden van dagen. Maar meerdere huizen zijn noodig om de *400 in nood verkeerende ouden van dagen te kunnen helpen. Daar om wordt op U, lezer, een beroep ge daan. Giften kunnen worden opgezonden •lan Heercngrarht 17-'erdam, post giro 82900. „Van o!F v was eerbied voor den ouderdom geplant in de harten van de edelsten en besten van een vplk". Toen ons nummer van Vrijdag reeds ter perse was kwam ons 'i volgend be richt ter oore: Een driejarig paard van den landbouwer v. M., door deze laatste aan de lijn gehouden, sloeg door schrik op hol en nam op z'n weg, St.-Jacob- straat—St.-Domusstraat, behalve eenige stoeppalen, ook zijn geleider mede, die, toen deze struikelde, doer 't hollend dier werd medegesieept. Op de stoep van den winkel van den heer L. kwam t woeste dier te vallen. Mej. D., dte zich daar ter plaatse bevond, werd om vergeworpen en door 't trappelend beest bloedend verwond. Zij werd bij den heet V. binnengedragen. Dr. v. d. Kwast ver leende de eerste geneeskundige hulp. De eigenaar van 't dier kwam er met eenige lichte kwetsuren af. De opvoering van de opera „Het gouden Kruis", door het harmonie-gezel schap „Kunst en Eer", dir. de heer S. Klimmerboom, op Zondagavond j.l., is, naar wij vernemen, u its te'-end geslaagd. Daartoe heeft vooral medegewerkt het orchest en het spel der dames en heeren deelnemers. Door droeve familie-omstandigheden van een hunner vervulde de heer Slinkert uit Nijmegen, diens rol op uitnemende wijze. Het was een schitterende uitvoering, die Donderdag zal worden herhaald. Waar „Kunst en Eer" een uitvoering geeft, trekt zij altijd volle zalen. Donder dag ?.cl sulks, hepr - ij," eveneens het geval zijn, te meer daar het gezelschap koxsten noch moeite heeft gespaard om de uitvoering te doen doorgaan. Het publiek zal zulks, naar wij gelooven, weten te waardeeren. Men zie voor de uitvoering van a.s. Donderdag de in dit nummer voorkomende advertentie. Uit Stad en Provlnole ZIERIKZEE, In November van het vo rig jaar plaatsten ook wij een artikel voor „Pro Senectute" (voor den ouder dom), w<elke vereeniging zich ten doel stelt de hulpverleening aan ouden van dagen. Gedacht wordt hierbij aan alle ouden van dagen, maar in 't bizonder aan die uit beschaafden kring, w'elke door oorlogsomstandigheden, door de crisis in het levensverzekeringsbedrijf, door waar- de-vermindering van effecten enz., moeilijke omstandigheden zijn geraakt. „Pro Senectute" heeft niet ten doel, de bejaarde „nieuwe armen" geldelijk ondersteunen. De vereeniging gaat uit van de gedachte, dat deze ouden reeds voor een groot deel geholpen zouden zijn, indien zij in de gelegenheid wer den gesteld, om voor het Weinige jn- bestond in het rijden tusschen flesschen door, had veel belangstelling. De prijzen werden door de volgende personen be haald: 1°. Ringrijden per fiets (voor de jeugd): L. v. Burg, M. de Koster, M. Kwaak, M. Swenne, F.a Vijverberg, W. Vijverberg; 2°. Zakloopen: N. Bolijn, J. Bolijn, A. Koster, P. v. d. Werf en A. Stoutjesdijk; 3°. Blindkruien: P.a Lukus, A.a Panne- koek, H.a Lukus; 4°. Ringrijden le paard: B. Hendrikse, C. Bakker, S. Vijverberg, J. Hoogerhuis, L. Lukus, L. Bolijn, A. Bolijn, A. Vijver berg, J. v. d. Stolpe, Jac. Hendrikse; 5°. Kunstrijden per fiets: A. Hendrikse, P. Hoogerhuis, A. Vijverberg, C. Kuyper, W. v. d. Bos, L. v. Burg, M. Swenne, M. Hoek, L. v. Oeveren; 6°. Ringrijden per fists voor de ouderen: A. Giljamse, W. de Oude, B. Hendrikse, J. Brouwer, M. Hoek, J. v. Oost, D. Dorst, P. Pannekoek, J. Hoogerhuis, A. Vijver berg, A. Goudzwaard, Leentje Hoogerhuis, M. de Valk, C. Kuijper en S. Vijverberg. Alles werd vlug en ordelijk afgewerkt, dank zij de uitstekende regeling. Een woord van dank aan de inteekenaren, die door hun bijdragen het comité in staat stelden dit feestje te organiseeren. Hopentlijk 't volgend jaar weer, doch dan eens wat nieuws er bij. In beide café's hebben de dansers gestaakt. Ze elschten tariefverlaging. Na herhaa/de conferenties van werkgevers en werknemers zijn de eischen der stakers ingewilligd. BRUINISSE. Terwijl een huisvrouw al hier bezig was mei het braden van vet sloeg de vlam in de pan. Bij de poging deze te dooven, werd de vrouw deerlijk gebrand. Hare beide armen waren zoo danig verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ST.-ANNALAND. Toen Zondagmiddag de menschen zich naar de kerk begaven, wer den ze op de straat gevolgd door een troep fietsrijders uit een naburige gemeente, die zeker kans zagen zonder ongelukken tus schen hen door te rijden. Maar 't was niet waar, want één hunner zijn ruimte te klein vindende, duwde een man op zijde, die daardoor op de steenen terecht kwam. Hij zelf verloor ook zijn evenwicht, maar was spoedig weer op de fiets en reed voort zonder zich van 't heele geval iets aan te trekken. Alleen keek hij een paar malen om ten einde te zien of de geval lene ook opstaan kon, wat het geval was. Maar zonder zich te bezeeren zal 't wel niet nfgcloopcn zijn. Wat doen die men schen ook op straat als fietsers met groote haast trachten verder te komen! Frankrijk beschermt zijn wijnen. Een combinatie van FranBohe wyn- bouwer», het CONSORTIUM VINICOLE FBANQAI8 hondt van 4 tot 12 April voor Goes en omstreken een Inschryving op onverval»chte wijnen voor partion- lieren. Ter bestrijding der vervalschlngen wordt er geleverd nitalnitend met Regeerings-Certifloaat van uit de ver koop-centrale te Amsterdam (Wetering schans 177) bij minimum 12 fle»»chen. Onze redactie ontving hierover een officieel schrijven van den vertegen woordiger van het Fransche Ministerie. Alle inlichtingen gratis by den Deur waarder J. M. DE KOK te Goes, Kleine Kade 11. Telefoon No. 152. MARINE EN LEGER, BURGH. In de deze dagen gehouden vergadering van Antirev. en Chr.-Hist. kiezers zijn in volgorde geplaatst op de candidatenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing de heeren P. Landegent, C.-H. (aftr.), H. Bekker, A.-R., J. Dale bout, C.-H., H. Krijger, A.-R., (aftr.), C. Krijger, C.-H., M. v. d. Panne, A.-R., en A. Overbeeke, C.-H. DU1VENDIJKE. De vrijzinnige lijst van candidaten voor den gemeenteraad is sa mengesteld uit de heeren: 1. N. A. Boo- gerd (aftr.); 2. M. A. Mol (aftr.); 3. S. J. Gast; 4. A. van Staalen (aftr.); 5. W. Kloet (aftr.); 6. I. Dorreman; 7. J. Kloet Jz.; 8. M. Leendertsc; 9. M. J. Gast; 10. C. van der Maas. BROUWERSHAVEN. Door de afd. van den Vrijheidsbond alhier is de volgende candidatenlijst opgemaakt voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing: 1. N. van Sluis, 2. C. Gast, 3. K. J. van Schelven, 4. M. Pan nekoek, 5. mej. Joh. Hulsman, 6. J. J. Vink, 7. Ph. van de Velde en 8. W. van Beveren Cz. DREISCHOR. Onder overgroote belang stelling der ingezetenen gaf de bekende telepaath Maloïtz ook hier een openbare seance per auto. Mocht de eerste geleider niet voor zijn taak berekend zijn, de op volger gaf blijk voor zijn taak geschikt te zijn. Op de tocht, die ook over Noord- gouwe ging, werden alle opdrachten met groote nauwkeurigheid ten uitvoer ge bracht. Onbegrijpelijk is het wat de heer Maioitz, deze gevoeismensch, ons te zien gaf. Voor een volle zaal mocht de heer Maloïtz den volgenden avond dan ook optreden en had veel succes. Hierin deel de niet het minst zijn metgezel en pianist, de heer Dutreau, die door keur van levensliederen, zoowel ernst als luim, een aandachtig en dankbaar gehoor vond. Het tot weersziens van hem, aan het eind van het programma, het publiek toegeroepen, vond wel bij allen weerklank. OUWERKERK. Op den 2en Paaschdag heeft de alhier bestaande IJsclub een feestje georganiseerd in de plaats van de vermakelijkheden, die dezen winter we gens gebrek aan ijs niet konden doorgaan, 's Voormiddags was er een ringrijderij op fietsen, zakloopen en blindkruien, alles voor de jeugd. Na den middag optocht met paarden, waarbij het muziekgezelschap „Nieuw Leven" zijn medewerking ver leende; verder ringrijden te paard, kunst- rijden per fiets en ringrijden per fiets voor de ouderen. Alle nummers lokten veel toeschouwers van In - en buiten de gemeente. Vooral het kuustrjjdon, 't welk In 1923 en in 1924 worden geen plaat sen opengesteld voor toelating tot de Ca dettenschool, noch voor^ het leger hier te lande noch met bestemming voor den Indischen dienst. Bij ministerieel besluit is thans be paald, dat de Hoofdcursus te Kampen met 1 October a.s. wordt overgeplaatst naar Breda. De Centrale Cursus zal op' dien datum worden vereenigd met het In- structiebataljon. ONDERWIJS. Den 29 Maart j.l. slaagde te 's Gra- venhage voor het diploma kraamrrouW- verpleegster, mej. J. P. Quist, vroeger Da Zierikzee. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Maandag heeft de Rech ter-Commissaris, belast met de Instructie voor Strafzaken bij de Arr.-Rechtbank alhier, vergezeld van den wnd. Officier van Justitie en bijgestaan door den wnd. Griffier, zich begeven naar St.-Philips- land om aldaar een onderzoek in 'te stellen naar een plaats gehad hebben den diefstal met braak en inklimming ten Gemeentehuize. Uit een schrijfbureau, staande in de kame*- van den burge meester, werd een bedrag van f 74,— ontvreemd, 'welk gela toebehoorde aan het Nat. Comité tot het aanbieden van een huldeblijk aan H.M. de Koningin en voor dit doel gecollecteerd was uit Anna-Jacobapolder. AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. Den 29 Maart werd dopr 't bestuur van het Waterschap Schouwen aanbesteed, het lossen en vervoeren van brandstoffen voor het stoomgemaal „Schouwen" volgens Bestek no. 535. In schrijvers waren: P. A. Schouls, Zie rikzee, steenkolen f 1,08; M. v. d. Hoek, id. id. f 1,05; briketten f 1,50; W. den Boer Jz., id. id. f 1,05; id. f 1,30; Jac. Kwaak Jz., id', id. f 1; id. f 1,20; C. de Moor, Brouwershaven, id. f 1iö. f 1,05; J. Dekker Sz., id. ic(. f 1? id. f 1; J. v. d. Houten, Kerkwerve, id. f 0,!"" id. f 1,50; Corn. Hart Cz., Serooskerke, id. f 0,971/2; id- f 0,971/2. Gegund aan den laagsten inschrijver. ST.-ANNALAND. Door 't bestuur van het waterschap St.-Annaland werd Donderdag ten gemeentehuize aanbesteed het verhoo- gen van den buitenberm met bijkomende werken aan de waterkeering van den pol der Anna Vosdijk. Tien biljetten werden ingeleverd door de heeren: A. Wesdorp van Stavenisse, f15400; D. van Popering, Sirjansjand, f14999; C. v. d. Klippe te Oosterland, f14984; J. van Popering, Brui nisse, f13890; A. van Oost Az., f12600; N, van der Linde, Scharendijke, f12500; Eerland, Stavenisse, f12400; M. van der Velde, Bruinisse, f12300; J. A. van Poort vliet, f12175; Joh. Elenbaas, f12000 en W van Vossen Jz., f11590. Waar geen plaats genoemd wordt, is St.-Annaland bedoeld. Bij de aanbesteding, die hierna volgde van grint en keislag was de minste van de 4 inschrijvers, de N.V. de Hollandsche Basalt-Mij, a f4 per scheepston. KERKNIEUWS. Een predlkftntsberoBplng la 1750. Ja ja, „die goeie ouwe tijd!" Bij de bespreking van treurige Kerke lijke toestanden gaat men doorgaans uit van de veronderstelling, dat alles vroeger zooveel anders en beter geweest is. Daarom meent Ds. L. Okken, Ned. Herv. pred. te Ernst (G.), dat het zijn nut kan hebben er eens op le wijzen, hoe het soms zelfs in den bloeitijd der Gerefor meerde Kerk hier te lande toeging, wat o. a. kan blijken uit hetgeen den 3en No vember 1750 te Zuidbroek (prov. Gron.) plaats had. Ds. O. vertelt ervan in het weekblad „De Geref. Kerk" als volgt: Daar de Gemeente door het overlijden van ds. Diederik ter Kamp vacant was geworden, moest er een nieuwe predikant worden benoemd, waartoe de heer Drost W. van Zwinderen en de Landsdhrijver ten huize ven de Wed. Kiers, herbergier ster aldaar, vergaderd waren, en welk© vergadering uit 43 personen bestond. Door genoemde weduwe werd later aan d» Kerkvoogden onderstaande rekening ge zonden: 's morgens op de Reghtkamer 1 teller met toeback 3 *t. voorkamer 59 glazen brandewijn 5 gi. 18 at. voorkamer 22 kroes bier 2gl. 4 at. 's middags op Reghtkamer 43 man eeten, die manlgl. 4st. 51 gl. 12 at. 264 vlessen Franzie wijn 145 gl. 4st. 38 vlessen Ren zie wijn 38 gl. 11 vlessen Roodie wijn 8 gl. 1 st. op Reghtkamer 18 kroes bier 1 gl. 16st. 46 tellers met toeback 4gl. 12 st. bieneeden 26 kroes bier 2gl. 12 st. 4 sterk bieneeden eeien die man 6 st. is -1 gl. 4 at 2 grotie potten koffij 1 gl. 4 st. 6 peerden 9 spint haver 1 gl. 7 at. hooy voor die 6 peerd, jeder peerd 2 st. is13 at. voor het breeken van stoelen en glasen en anders4gl. 16 at. POST EN TELEGRAPHXE. Met ingang van 1 April is de kantoor bediende P. Lijbaert overgeplaatst van Zierikzee naar Brouwershaven, ei^ de kan toorbediende J. P. H. Blok van Brou wershaven naar Zierikzee. Somma 269 gl. 3 st. Na aftrek van 26 kroes bier „bieneeden" die blijkbaar voor de koetsiers geweest zijn, werden dus door die 43 menschen 313 flesschen Wijn, ruim 29 liter bier, (want een kroes is ll/s liter) en 59 gla zen brandewijn gedronken, om van de twee groote potten koffie en het noodig* „eeten' maar te zwijgen. En hoe het daar moet zijn toegegaan blijkt daaruit, dat er op de rekening niet alleen een post voor het breken van „glasen en anders", 'waarbij wij aan bor den, kopjes en schoteltjes moeten den ken, maar ook van stoelen voorkomt. Het wias inderdaad meer dan ergerlijk. Maar de Gemeente van Zuidbrnek was dan ook wel een buitengewoon lichtzin nige Gemeente Doch de predikant, die toen werd be roepen, was niemand minder dan de voortreffelijke Johannes Couradus Appe- lius, wiens werken nog door allen, dl» de Gereformeerde"waarheid liefhebben, gaarne gelezen worden. 1 Maar dan Was een vergadering als deze toch zeker een uitzondering Ook die bedenking moeten wij, he laas, ontkennend beantwoorden. Want 17 dagen tevoren, den 16en October 1750, bij het opmaken van het viertal, waaruit den Sen November ds. Appelius benoemd werd, bedroegen de verterings- kosten ook de niet geringe som va» f 93,-. En toen in 1740 de voorganger va* ds. Appelius. de reeds genoemde d». ter Kamp werd. beroepen, ontvingen kerk- voogden van den kastelein W. Kier» d« volgend© rekening: i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1