ZitizeisÉe Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende by de v Hit Vrijdag 30 Maart 1923, uo, 10909 BUITENLAMP, Een strijd om het recht. Vijf-en-veertig jaar geleden werd Dau val, een apotheker te Parijs, veroordeeld tot levenslangen strafarbeid, wegens liet vergiftigen van zijn vrouw met arsenicum. Vier-en-twintig jaar bracht bij in gevan genschap door, daarna werd hij in vrij heid gesteld. Sedert dien zijn 21 jaar ver streken en al dien tijd heeft Dauval, tot ieder, die het maar hooren wilde, ver klaard, dat hij onschuldig was. Vooraan staande geleerden en -wetenschappelijke genootschappen interesseerden zich voor zijn geval en toonden aan, dat de kleine hoeveelheid arsenicum, welke in 't lichaam van de vrouw was gevonden, daarin zeer goed bij toeval kon zijn geraakt. Op grond van deze pogingen werd hem, zooals ge zegd, in 1902 gratie verleend. Dauval was echter niet voldaan, en toen de Academie van Geneeskunde officiéél verklaarde, dat een milligram arsenicum in een mensche- lijk lichaam onschadelijk is, maakte hij zijn zaak opnieuw aanhangig bij de auto riteiten. De hoeveelheid arsenicum, welke in het lichaam van mevr. Dauval was ge vonden, bedroeg nil. minder dan een milli gram. De minister van justitie heeft zich thans eenige dagen geleden tot deskundigen ge wend, die een onderzoek zullen instellen naar de bewijsgronden, waarop Dauval indertijd is veroordeeld, ten einde na te gaan, of het wellicht gemotiveerd is, het vonnis te herroepen. Landarboidersstafeing in Engeland In Norfolk staken op het oogenbhk 12000 arbeiders. Hier en daar zijn nog vele landarbeiders aan den arbeid, doch de stakers bezoeken hen in groote groe pen om hen te bewegen, het werk neer te leggen. De vakorganisatie heeft aan alle arbeiders, ongeacht of de landbou wers aan de vakvereenigingseischen vol doen of niet, het stakingsparool uitge geven, ook aan de arbeiders op de gron den van den koning te Sandrmgham, die goede loonen zou betalen. De boe ren zouden vastbesloten zijn, den strijd tot het bittere einde uit te vechten. Uit de andere graafschappen bieden zich vrijwilligers, meerendeels zoons van boe ren en landbouw-leerlingen- aan, om de boeren van Norfolk te helpen. Onder de agrarische Lagerhuisleden heerscht de meening, dfit de plannen der regeering, die voornemens is een wets ontwerp in te dienen tot het verieenen van credieten aan den landbouw, met ver genoeg gaan en dat de regeering dient over te gaan tot een stelsel van subsidie of protectie. Sarah Bernhardt. De Parljsche bladen melden nog na dere bijzonderheden over den dood van Sarah Bernhardt. De groote tragedienne is gestorven in haar huis, te midden van haar naaste verwanten en liefste vrienden, terwijl buiten voor haar huis een groote menigte in spanning stond te wachten. De geneesheeren hadden de laatste da gen aanvankelijk nog eenige hoop gehad, maar de patiënte zelf was zich bewust van het naderend einde en twee dagen voor haar dood had zij reeds tot haar zoon gesproken over den langen duur van haar doodstrijd. Daarna sprak zij over haar begrafenis en over haar ro- aenhouten doodkist, bekleed met mauve satijn, die zij dertig jaar geleden reeds had laten maken en waarin zij zich vroe ger wel eens neerlegde, zeggende: „De dood moet geen verschrikkingen voor mij hebben". Ook de bijzonderheden van haar begrafenis had Zij vroeger reeds gere geld en vastgesteld en als haar laatste rustplaats had zij gekozien het rotsig eiland Belle Isle, op de kust van Bre- tagne, w'aar zij des zomers gaarne ver toefde en Waar de hooge rotsen het in drukwekkendst grafmonument vormen dat men zich denken kan. Zij Zelf was twee jaar geleden begonnen met een beeld voor haar graf te ontwerpen. Zondagavond verergerde haar toestand plotseling. Zij was niet meer in staat voedsel tot zich te nemen. Maandagmiddag gaf zij den wensch te kennen naar geestelijken bijstand. Een Roomsjch-Katholiek geestelijke kwam aan haar Ziekbed en diende haar de sa cramenten der stervenden toe, terwijl haar familie en enkele vrienden om haar ziekbed geschaard stonden. Sarah Bernhardt is gestorven in de armen van haar zoon Maurice. Haar kleinzoon ging dadelijk toen de doodstrijd geëindigd was naar een bloe menwinkel Sarah Bernhardt had een begrafenis met véél bloemen gewenscht en keerde terug met een arm Vol witte en paarse seringen, die hij op het doodsbed neerlegde. Enkele minu ten later deelde dr. Marot, op de stoep van het sterfhuis op den Boulevard Pe- reire, aan de talrijke menigte, die daar buiten stond te wiachten, de doodstijding mede, die in heel Parijs diepen indlruk maakte. BINNENLAND. Ambtenaren in rljkswoningon. Totnutoe zijn de ambtenaren wonende' in huizen, welke dtoor het rijk in Ver band met den woningnood werden aan gekocht, niet allen op dezelfde wijze behandeld wat betreft het bedrag der te betalen huursom en enkele andlare quaesties van minder beteekenis. Thans heeft de ministerraad bepaald dat voor al dergelijke woningen een uni forme regeling zal worden ingevoerd. Volgens deze regeling zal, in geval op of na 1 Januari 1923 door een ambte naar ten zoodanige woning is of wordt betrokken, ook al wordt een deel daar van bestemd lot lijksbureau, met den be woner een civielrechtelijke huurover eenkomst worden aangegaan, waarbij de huursorn zal worden bepaald op 7 ':o van de koopsom, met een maximum van 15 «o van de bezoldiging des bewoners, met inbegrip der- toelagen welke hij ge niet. Is de woning niet door het rijk gekocht, doch gehuurd, dan zal de be- wloner het volle bedrag der huursóm moeten betalen, Weer met een maximum van 15 «o zijner bezoldiging en toe lagen Verder is door den minister van financiën te kennen gegeven, dat de staatseigendommen, bij fcovenbedoelde re geling betrokken, alle in beheer en on derhoud behooren te komen tij zijn de partement. Ten slotte deelt deze bewinds man nog mede, dat het in zijne bedoe ling ligt deze staatseigendommen, zoodra zulks is overeen te brengen met de be langen van den staat, in verband niet de steeds beter wordende gelegenheid om woningen te huren, van de hand te doen, waarbij echter aan de bewoners een behoorlijke termijn zai worden ge geven om zich van een andere woning te voorzien. Uil Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. In de zaal van hotel „Ju liana", traden Dinsdagavond voor de afd. Zierikzec van den Vrijz -Dem. Bond, me vrouw Bakker—Nort en de heer J. Welle- man op. nadat de voorzitter der afdec- ling, de heer A. Geluk, de vrij goed op gekomen belangstellenden het welkom had toegcoepen en spreekster en spre ker inleidde. Mevr. Bakker-Nort sprak eerst, en wel over de beginselen der V.-D., en de toepassing daarvan in het parlement, aan dhr. Welleman overlatend de prov. sta tenverkiezingen te behandelen. Zij weersprak, in het begin van haar met aandacht gevolgde rede, dat vaak gehoorde meening. dat het in dezen tijd van malaise, meer moet gaan om de welvaart van het land, dan wel om het beginsel. Iedereen zal de welvaart van het land willen bevorderen, maar 't komt er op aan op welke wijze die welvaart zal worden nagestreefd. De grondwet van het V.-D. politiek geloof is, om voor ieder een gelijke kans in het leven te geven en de onderwijs voorwaarden gelijk te maken. Dat ideaal Is volgens de V.-D. bereiktaar. Goed on derwijs is een eerste vereischtc. Spr. behandelde in verband daarmede do on derwijswet 1920, die, voordat zij geheel in werking trad, dtoor minister De Vis ser' werd geknot. Hoewel bezuiniging noodzakelijk is. moest op onderwijs niet bezuinigd wor den, maar op leger cn vloot, die, vol gens oud-minister Colijn, in zijn betoog Ibp 9 Nov. 1.1., niet met de groote mo gendheden kunnen concurreeren door to tale ommekeer in de oorlogstechniek. Niettegenstaande deze wetenschap is een vlootwet van 600 millioen op komst. Op heffing van het ministerie van landbouw is, volgens spr., ook verkeerde bezuini ging geweest De 100 millioen voor rente en aflos sing van leeningen hadden wellicht thans niet op de siaatsbegrooting voorgeko men, indien de „heffing ineens" in den tijd van O. W. ware aangenomen. Uitvoerig stond spreekster stil bij de werkzaamheden en debatten in onze volksvertegenwoordiging, waaruit dikwijls bleek op welke wijze en op welke on practische manier door de rechtsche ka mermeerderheid was gehandeld, getuige het landbouwonderwijs en de bioscoop wet. De geestelijke vrijheid kwam bij deze laatste wet in 't gedrang, terwijl voorts uit de debatten bleek, hoe los dd coalitie in elkaa- zit. (Met klem betoogde spr., aan 't slot barer beschouwingen, dat het in de po litiek niet gaat om de kwestie van 't geloof. In den komenden tijd zal de re geering moeten worden: de democratie van en voor 't volk. De heer Jac. Welleman, welke daarna het spreekgestoelte innam, besprak meer in 't bizonder de Prov. Statenverkiezin gen, zooals hij reeds eerder deed op een hier gehouden vergadering van geest verwanten. 'Met nadruk wees spr. op den poli- tieken kant der zaak ook bij deze ver kiezing, omdat uit de Prov. Staten het college van Ged. Staten wordt gekozen, welk college controle uitoefent op de gemeentebesturen. Waar nu de neiging bestaat van uit Middelburg de gemeente besturen te testuren, kan men niet on verschillig staan tegenover de verkiezing van dat college. Ook kiezen de Prov. Staten de andere helft onze«- Volksvertegenwoordiging, n.l. de Eerste Kamer. Dc V.-D. zagen deze „andere kant" liever met groot verlof naar huis gezonden en in de plaats daar van een volksreferendum, waaruit Zou kunnen blijken, dat er onder 't volk een groote strooming bestond tegen een door de Tweede Kamer genomen besluit. Uitvoerig stond spr. stil bij „het stief kind Zeeland*', wat onderwijs en ver keerswegen betreft, benevens wat de V.- D. fractie in de Prov. Staten reeds Wat het laatste aangaat, heeft voorgesteld of gednm. Daar dit deel der rede ook werd uit gesproken te Zierikzee, Brouwershaven en Ouwerkerk, meenen wij te kunnen volstaan met naar die, in ons blad op genomen, verslagen te verwijzen Spr. eindigde met een opwekking om bij de komende verkiezingen op de V.-D. lijst te stemmen. Niemand der aanwezi gen maakte gebruik van de gelegenheid om in debat te treden of vragen te stellen De voorzitter vroeg naar aanleiding van het hangende wetsontwerp „Ophef fing rechtbanken Zierikzee en Heeren veen". hoe de houding der V.-D. daar tegenover zal zijn Hij wees op de hier gehouden lezing over dezelfde zaak van mr. Boon, waar aan z.i. politiek ten grondslag lag, want anders zouden alle politieke vereenigin- gen opgeroepen zijn geworden voor een te houden protestvergadering. Mevr. Bakker—Nort voerde verschei dene, reeds uit het aan de Kamer ge zonden adres bekende.- motieven aan, waaruit bleek, dat aanneming van dit ontwerp niet zal leiden tot bezuiniging; het zal h.i. geen re'éele besparing geven en daarom ook zullen de Vrij2.-Dem. tegen stemmen. Nadat de voorz. spreek ster en spreker had dank gebracht voor hun gehouden redevoeringen, sloot hij, onder dankzegging voor de opkomst, deze vergadering. DRE1SCHOR. De vrijzinnige kiesver- eeniging (niet aangesloten bij den Vrij heidsbond) stelde op hare vergadering Dinsdagavond j.l. de volgende Candida- ten: 1, Joh. Doeleman Jz.; 2. M. v. Langeraad; 3. Joh. de Vricze Aa; 4. J. W. v. d. Linde Mz.; 5. W. v. d. Linde Johz.; G. L. J. MoH 7. L. Keijl; 8. W. A. de Vrieze Mz.; 9. H. Wagen maker; 10. J. A. v. Bloois; 11, M. W. Goemans; 12. A. J. v. Bloois. ST.-PHILIPSLAND. Dinsdagavond hield mr. van Dusseldorp, burgemeester van Westkapelle, in het ratel „De Druiven tros" een politieke rede. De vergadering werd geopend door dhr. L. Nilant, bur gemeester, alhier, terwijl dhr. Boogerd. burgemeester van Kerkwerve. in gebed voorging. De spr. verdedigde de beginselen van de Chr. Hist. Unie, van welker hoofd bestuur hij lid is. Hij begon met een scheidingslijn rechts links te {rekken, welke volstrekt niet parallel loopt met conservatief-vooruitstrevend. De rechtsche partijen erkennen het Godsgezag, de link- sche de Rede ais leidende kracht in het Staatsbestuur. Met de Roomsch-Katholic- ken kunnen de C.-H. niet samengaan uit kracht der geschiedenis. Dc 80-jarige oor log was geen opstand tegen het wettig gezag, maar een strijd om godsdienstvrij heid. Met de Anti-Rev. gaat dc Unie op verschillende punten niet samen: 1°. Zij is tegen het Gezantschap naar den Paus; 2°. zij kent niet zoo'n groote macht toe aan een leider; in dc politiek moet geen militaire discipline zijn; 3". de afgevaar digden hebben geen bindend mandaat, maar zijn vertrouwensmannen; dus is ook een program van actie niet wel mogelijk; 4°. zij beschouwt de antithese van ruimer standpunt: de A.-R. bemoeien zich alleen met het Chr. gedeelte van 't volk, terwijl de C.-H. trachten, dgt gedeelte, dat door de Fransche Revolutie afgedwaald is, weer in het oude spoor terug te brengen. Spr. bepleitte Chr. onderwijs op de lagere en middelbare, maar niet op" de hooge scho len. Wie op een leeftijd van ongeveer 20 jaar is gekomen, kan juist in zijn beginse len versterkt worden, door kennis te ne men van de theorieën van andersdenken den. De A.-R. partij acht dit echter ge vaarlijk, hoewel prof. Bavinck van de Vrije Universiteit toch ook ruime begrip pen had. Over de Staatkundig Gerefor meerde partij, voor welker overtuiging hij respect heeft, wilde spr. slechts kort zijn. Dc C.-H. Unie kent meer vrijheid. Hoewel het niet juist is te beweren, dat de C.-H. Unie de partij is van de Ned. Herv. Kerk, zullen toch de meeste leden van de eerste behooren tot de laatste en omgekeerd. Spr. wendde nu zijn blikken naar links. De Vrijheidsbond wil wel allerlei geestes- stroomen bevorderen, maar heeft dat als punt 6 op haar programma. Een vereeni- ging lusschen Bond en Unie is onmogelijk, daar de erkenning van het Godsgezag bei den scheidt. De Bond heeft heel wat leden verloren, omdat de nood der tijden velen terugbrengt in de banen van den gods dienst. De Vrijzinnig-Democraten hebban be langstelling voor geestelijke zaken. Spr. heeft soms belangstelling voor een boks wedstrijd. De V.-D. lokken met de schoo- ne leuze: ontwapening, maar spelen ge vaarlijk spel. Wij moeten paraat zijn en offeren voor leger en vloot. De S.D.A.P. is een zuivere belangenpartij, die op den duur die eenheid des lands in gevaar brengt. Zij lokt de Christelijke arbeiders zooals de tamme eenden in een eenden kooi de wilde. De Bolsjewiki wil spr. niet behandelen. Een partij, die zooals in Rusland, in het openbaar op de erger lijkste manier met den Christus spot, is hem geen wtoord waard. Sociale maat regelen mogen slechts een aanvullend karakter dragen. Subsidie mag alleen dan verleend wtorden, indien de belanghebbende per sonen eerst getoond hebben er zooveel voor over te hebben als zij kunnen. Van de gelegenheid tot vragen stellen of de bat werd geen gebruik gemaakt. Trou wens, er waren slechts 25 personen aan wezig. Na een opwekking tot het oprichten van een C.-H. kiesvereeniging, waaraan burgemeester Nilant zijn steun had toe gezegd, orndiat hij< voor deze beginse len voelde, werd de vergadering met dankgebed gesloten. Niemand gaf zich op ais lid. RECHTZAKEN. De premieleeoing obligaties. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. L. S., 50 j., houder van een loterij- kantoor alhier, beklaagd van overtreding van art. 2 van de loterijwét 1905. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter en opnieuw recht doende, verklaarde zij geïntimeerde schul dig en veroordeelde hem te dier zake tot een boete van f 100, te vervangen door 14 dagen hechtenis; verklaarde de in beslag genomen obligaties verbeurd en beval de teruggave van de in beslag genomen simplex-machine. Men meldt dat in verband met bo venstaande uitspraak de bank heeft be sloten de uitgifte van premieleeningen te staken tot de Hooge Raad in hoogste in stantie zal hebben beslist. De 40ste Rot- terdamsche Premieleening zal de laatste zijn die door de bank vóór de eindbe slissing van het hoogste rechtscollege wordt uitgegeven. Hoewel de bankairee- tie overtuigd is, dat deze eindbeslissing ten gunste van de bank zal zijn, heeft zij meegedeeld, dat zij zSch onvoorwaarde lijk aan de jurisprudentie van den Hoo- gen Raad zal onderwerpen, wanneer dit college het vonnis der rechtbank zal be krachtigen, in welk geval de afdeel ing premieleeningen wordt geliquideerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN, De „profeten'' te Eefde. Een correspon dent van „Het Volk" te Gorssel noemt de ook door ons uit het „Dev. Dgbl." overge- nomen sensatie-wekkende mededeelingen over een „profeten"-kolonie in het bosch te Eefde zeer overdreven. Het is waar, schrijft hij, dat hier deze menschen huizen in plankenwoningen, die zeer eenvoudig ingericht zijn. Alles ziet er evenwel helder uit. Er zijn nette ledi kanten met behoorlijk beddegoed, reine keukengereedschappen, enz. Weliswaar :s de vloer van een der hutten met dennen naalden bestrooid, doch de andere wonin gen zijn van planken vloeren voorzien. Het zijn van die koepels, zooals er vele hier staan van menschen uit de omlig gende steden, die hun vrijen tijd hier ko men doorbrengen. Dus van leven in plag genhutten of in den grond is geen sprake. De gewezen ambtenaar woont hier reeds jaren, eveneens de dame en nog een per soon hier uit de streek. Nu zijn er den laatsten tijd een paar „kolonisten" bijge komen, maar gevaar voor de streek leve ren zij niet op. De menschen, die zich broeders en zusters noemen, leven in alles zedelijk en eenvoudig en zijn niemand tot last. Van onveiligheid is geen sprake. Het geheele geval is door de pers meer sensa tioneel behandeld. Het was er niet om te doen de werkelijkheid omtrent deze menschen te melden. Geen enkel Gorssclsch ingezetene of vreemdeling heeft ooit last van hen gehad. Ze hielden oen enkele maal een spreek beurt op straat, doch de bevolking schonk er weinig aandacht aan. Ieder kende den broeder en den kleinen Johannes en stoor de zich verder aan deze menschen niet. De „raven" zijn enkele menschen, die hun nogal eens wat brachten, doch doordat de ambtenaar-broeder pensioen, de dame eenig inkomen heeft en de kleine Johan nes er met werken bijverdient, kunnen zij leven. Nu heeft de pers heel veel verslechterd. Want na de pers-artikelen stroomt het van menschen naar deze „kolonie" en als de menschen er zijn, is er weinig bijzon ders te zien. Het gemeentebestuur heeft, mede op mijn verzoek, reeds de beschermende hand over de kolonie uitgestrekt. INGEZONDEN STUKKEN. (Builen veranlu oordelgkheid der redactie). Copy icordt niet teruggezonden. Mijnheer de Redacteur l Wil voor onderstaande een plaatsje in Uw geacht blad inruimen, waarvoor bij vooibaat mijn dank. In 't voorlaatste no. oppert een zncli noemend „Ingeland" het plan, eens een andere deskundige te raadplegen over den dijkval, die in de streek van Koude- kerkc moet hebben plaats gehad. Mijns inziens verdient dit voorstel voor 't minst geen aanbeveling. Het telkens verwisse len van personeel kan toch nooit voor een goede kennis van 't verloop der ge beurtenissen dienen. Men zou dit kunnen vergelijken met een zieke waar telkens een ander geneeskundige voor geroepen wtordt. Ook die miste toch de kennis ven het verloop van 't ziekteproces. Een ernstig onderzoek mag zeker niet uit blijven, als het tenminste w'aarheid is, het weer een f 120,000 te zullen kosten. Deze som toch vertegenwoordigt de waar de van een paar mooie hofstedlen en bleef het daar nu bij Maar waar is het einde Zou het niet Veel verstandi ger zijn, een inlaag te leggen, zooals men dit o.m. in N.-Beveland en te Strien- ham vindt en evenals djèèr op te hou den met schatten gelds in het Water te gooien. Mogelijk neemt de stroom toch door niet te kennen omstandigheden, na nog een paar strooken gronds tc heb- t»en opgeslokt, een ander verloop, zoo- dat men nog vele jaren en misschien eeuwen zich met die inlaagd'ijk a's bol werk geheel veilig mag weten, en velen van 't schrikbeeld van haast niet te kun nen betalen der reuzenbelastingen, ont heven 'wtorden. OOK EEN INGELAND. Geachte Redactie BU de behandeling vpn het ontwerp-- wetje-Boon, Woensdag 21 Maart j.l. in de 2e Kamer, bleek het, dat de heer Troelstra de memorie van toelichting van den voorsteller niet heeft begrepen oi ■willen begrijpen. De heer Boon merkte n.1., blijkens het Kort Verslag in zijn repliek op Inderdaad is er in de memorie van toelichting een Komma ver keerd gezet, maar wie de stukken leest, behoeft niet veel scherpzinnigheid om dat recht te zetten". Er staat niet bij, of de spreker den heer Troelstra van „schoolmeesterij" beschuldigde, tot ver- wjondering waarschijnlijk van degenen, die het debat bij-woonden, naar aanlei ding van de door den heer Boon, 5 Maart alhier gehouden redevoering over: de opheffing van de Rechtbank en nog wat. Volledigheidshalve diene, dat poli tieke bijoogmerken aan deze zoowel a's gene actie van den heer Boon vreemd waren. Hoogachtend, G. Zierikzee, 23-3-'23. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij s. v. p. een klein plaatsje om een misverstand uit den weg te rui men. fn de gemeente Haamstede namelijk heeft bij velen de meening post gevat, dat op de laatstgehouden vergadering van de leden van den Vrijheidsbond e.a., bij het opstellen van de candidatenlijst voor de leden van den gemeenteraad, de beide wethouders geheel genegeerd zijn geworden. Dit is echter absoluut, onjuist. Alles wéés c op, dat een dier heeren zeker no. 3 op de lijst geplaatst zou worden. Dit echter hebben ze niet afgewacht, maar na hel stellen van no. 2 hebben ze verontwaardigd hun matten en biezen gepakt en lieten zich den vol genden dag op een aparte lijst plaat sen ter verzwakking van hun partij. Als men weet, dat beide heeren leden wa ren van den Vrijheidsbond, laat ik het aan de kiezers over hoe 'n diergelijke handelwijze genoemd mag worden. Een Kiezer die de vergadering heeft i.ijgeu vond. Stavenisse. Maart 1923. L. S.i Verleden week trok een stukje uit onze gemeente de aandacht, over een raadslid. Om kort te gaan begrijpen we en denken nog in. ove" het destijds aangestipte van onzen gemeente-opzichter. Hierop een vraag. Dient een raadslid om de gemeen te-ambtenaren met een patrijshondenneus na te snuffelen enz.? Of dient deze voor andere zaken? Maar hoe kan het ook anders, waarde lezer, ieder wil ook raads- j lid zijn. j Met dit stelsel, worden, wanneer we j niet beter waken dan thans, mannen in j den raad gedreven, wélke bij een vorige verkiezing zelfs niet a's candidaat in aan merking kwamen of zouden komen. I Men vraagt zich niet af, „is that your place", kan ik me mondeling en schrif telijk behelpen O, neen, als men op een hoek of kant wat kletsen durft, de rest brokkelt wel bij. Doch. we maken ons niet bezorgd of met de a.s. verkiezing worden deze wel uit het zadel gewipt. U, Mijnheer de Redacteur, wti] ik har telijk bedanken voor de beschikbaar ge stelde ruimte. Hoogachtend, Een medelezer en inwoner van S. 1 Mijnheer de RedacteurI i Vergun mij een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Terwijl men overal hoort van bezuini gen, hebben wij hier het bestuur van het Waterschap „de Vrije Polders" onder Tholen, dat van geen bezuinigen weten j wil. Steeds arriveert alhier ten genoege van het bestuur de oude dijkbaas, de heer L. v. d. Velde, die voor hel peul- i schilletje van f 45 per week, eens of twee- i maal, naar mate het weer hem aanstaat, per fiets even de wegen afrijJt, en het luttele getal arbeiders even bezoekt, of ze hun werk wel goed verridhten. En daar we hier prat gaan op onzen naam „de Vrije Polders" onder Tholen, mooh- ten wij van onze gezworenen toch zeker al lang verwacht hebben, dal ze aan die geldsmijterij in deze bezuinigingsclagen al lang een eind gemaakt hadden. Waar hebben we die heeren toch anders vodr gekozen? Immers, dat zij toch ook zeker hun gezond verstand en ook hun kennis van talud en profiel voor ons als ingelan den zouden behartigen en bezuinigen. Vroeger had ieder een wijk onder zijn gebied. Thans is dit alles afgeschaft. Het is bestuursvergadering op bestuursverga dering en niemand durft hier de kat de bel aan te binden over Qe^n misstand. Och kom, heeren ingelanden betalen het immers wel. Nota bene hangt het Damo-. cleszwaard nog altijd boven het hoofcf dat ze hier binnenkort of 1 Dec. nog de benoemde zullen moeten betalen a f 30 p. week. Dit wordt dus op 1 Deo. f 45 -}- f 30 f 75 voor 2 dijkbazen per week en daartegenover een half beheer. Stormt het, dan blijft van de Velde te Scherpe- nisse, daar hij zich niet kan verdeelen in moleculen, nog minder in atomen. We zitten dus in het twijfelachtige geval van 2 dijkbazen, doch als het gaat haperen, hebben we er feitelijk geen één. Mogen heeren ingelanden dit alles eens goed lezen, dan zullen zij het met mij eens zijn, dat aan dezen wantoestand zoo spoe dig mogelijk een eind diene te komen. Heeren gezworenen hebben ook een roe ping te vervullen, anders moeten ze maar bedanken. Ze gooien op deze manier hun eigen ruiten in. Met dank vbor de plaatsing, INSIDER. Tholen, Maart 1928.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 9