B IJ VOEGSEL behoorende by de van Maandag 20 Maart 1923, no. 10907. BINNENLAND. Eerste Kamer. Vervolg zitting van Donderdag 22 Maart. De heer Diepenhorst betoogt dat de vrijhandel als leidend beginsel kan wor den aanvaard, doch dat er vele om standigheden kunnen voorkomen, waar onder van dat beginsel moet worden af geweken. De heer Idenburg bespreekt de ver houding der anti-revolutionnairen tot dit kabinet, welks principieelen grondslag en weerslag op den uitslag der verkiezin gen hij juist acht. Spr. vraagt hoe het staat met de staatsloterij, de Zending, de lijkverbranding en den stemplicht. Hij pleit verder voor een wettelijke regeling der lijkverbranding, opheffing van den stemplicht en invoering van de doodstraf. Spr. weerspreekt het be toog van den heer Van Embden inzake het absolute minimum. Zitting van Vrijdag 23 Maart De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1923 worden voort gezet. De heer Slotemaker de Bruine spreekt Voortgegaan wordt met de behande ling van het ontwerp tot tijdelijke be perking van den invoer van schoenen. Voor de heer Vliegen is het vraag stuk: protectie of vrijhandel geen be ginselkwestie; 't gaat alleen om het be lang der arbeidersklasse. Zitting van Vrijdag 23 Maart. De interpellatie-van Ravesteijn ooer afsluiting van de duinen bij Noordwijk is toegestaan; ze wordt gehouden op een nader te bepalen dag. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wets ontwerp inzake tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. De heer de Boer bestrijdt het ontwerp dat tot navolging zal aansporen, het buitenland minder gunstig jegens ons zal stemmen en de schoenen duur zal ma ken. De heer Gerretson is vrijhandelaar, doch de levende praktijk gaat bij hem boven de leer, en hij deelt niet den angst voor consequenties. Hij vraagt zich echter af, oi het voorgestelde nog wel zal helpen. De heer van Gijn ziet in het ontwerp den eersten stap, die zal voeren tot protectionisme met alle nacfeelige gevol gen ervan, zooals prijsverhooging en re- presaflle-maatregelen. j De heer Feber acht de voorstelling omtrent de nadeelige gevolgen van het c ontwerp overdreven. De hulp voor de I schoenindustrie is dringend noodig. De heer Gerretsen betoogt, dat het ontwerp geen doel zal treffen, doch leen nadeel zal veroorzaken. over de verhouding tusschen kerk en Me) va„ h t d «aa H„ acht mmengmg van den staat I jJd^ ontwerp. ,a de inwendige orgamsatie kerk- De hMr Van RiickevorsP, genootschappen ongewenscht. De besten- - s f diging van het gezantschap bij den Paus is in het Vaticaan opgevat als een uit breiding van de macht van de Kerk. Dit heeft spreker pijn gedaan. De heer Smeenge bestrijdt het betoog van den heer De Vos van Steenwijk inzake den Vrijheidsbond en dat van den heer Van der Lande inzake stop zetting van de Zuiderzeewerken. Spr. pleit voorts voor verbetering van wa ter- en landwegen. Mevr. Pothuis—Smit komt op tegen hetgeen de heer De Vos van Steenwijk heeft gezegd over de sociaal-demokraten, van wier beginsel hij naar "haar oordeel den ideëelen ondergrond niet begrijpt. De soc.-dem. fractie zal voor de motie van Embden stemmen, omdat die be perking van bewapening inhoudt De heer Dobbelman ziet geen heil in verhooging van de invoerrechten, die veel te langzaam werken. De vrijhandel Is zijn inziens alleen goed, als die internatio naal is. De heer de Veer bespreekt de finan- aaneieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Daarna zegt minister Ruys, dat er be zwaar tegeo was, de rechtsche fracties in de Eerste Kamer te raadplegen bij de samenstelling van het kabinet. Dit sou in strijd zijn met de grondwettelijke positie van de Eerste Kamer als hof van revisie. Ook moeten ministers niet aan den stembusstrijd deelnemen. De verga dering is verdaagd tot 10 April. Tweede Kamer. Vervolg sitting van Donderdag 22 Maart. Minister van Karnebeek deelt mede dat Buitenlandsche Zaken zich spoedig na de bezetting wendde tot de betrok ken mogendheden om het vertrouwen uit te spreken dat met de rechten en belangen van Nederland zou worden re kening gehoudea Verder werden telkens bezwaren ingebracht en onderhandelin gen gevoerd; dit alles geschiedde niet geheel vruchteloos. Er ontwikkelt zich een wijziging in het bezettingsregiem, die voor Nederland van belang is. (Wat onder het Duitsehe tarief vrij was bij uitvoer is ook nu weer vrij, en het staat vrijwel vast, dat ook ove rigens het oude Duitsehe tarief weer zal worden ingevoerd. Aan verdere voor spellingen waagt de Minister rich niet. Wel verwacht hij geen verscherping van maatregelen. Aanstonds na de bezetting heeft onze Regeering de Fransche en Belgische regeeringen gewezen op de rechten, die voor Nederland voort vloeien uit de Rijnvaartacte, waarop on voorwaardelijk handhaving van de Rijtn- vaartakte door de Fransche regeering werd toegezegd. Ofschoon deze hand- having niet steeds geschiedde, heeft de minister zich bij de onderhandelingen steeds op de toezegging kunnen beroe pen. Op een vrije Rijnvaart voor an dere landen is door den minister niet aangedrongen. Er is niet gebleken, dat andere landen daarop prijsstellen. De minister is 'dan ook nfet bereid met andere staten samenwerking te zoeken teneinde de Rijnvaartakte te doen eer biedigen. |De heer Dresselhuys dringt aan op pogingen oam vergoeding te verkrijgen voor de schade, geleden door Neder landers tengevolge van schending van de Rijnvaartakte. De heer Colijn hoopt, dat de regeering bij voortduring zal opkomen tegen de schending van het recht door bezettende mogendheden ten aanzien der Rijnvaart akte. De heer van Ravesteijn betoogt, dat het hier gaat om den strijd tuSsohen Duitsehe en Franscrte kapitalisten, waar bij, ondanks allle recht, met de belangen van kleine naties geen rekening wordt gehouden. De minister wil de moeilijke vraag ten aanzien der schadevergoedingen voor- loopig liever terzijde laten en trachten eerst naleving der Rijnvaartakte te ver- i krijgen, tegen welker schending ieder Ne- derlander met den heer Colijn pro.tes- feeree» zal tectionist, maar zal toch voor het ont werp stemmen, omdat de nood der schoenindustrie er zijns inzies toe dringt. De heer Merchant betoogt, dat de Kamer den waren toestand van de schoenindustrie niet kent, zoodat het niet aangaat, dezen stap naar protectionisme met zijn bedenkelijke gevolgen te doen. VAN REENDE EN VER. Vrydagnaoht naby de hofstede van de wed. L. K.twee schoten gelost op een jongen en een meisje, die per tiota van een concert huiswaarts Keerden. Een kogel trof den jongen in het been, het tweede schot j miste. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Over boord geslagen. In de Zuider- zee naby Urk is de byna 19-jarige benrtsobippersknecht Hendrik van Haa- t ren voogdijkind uit Rotterdam, varende by beurtman Berend Veldman, van Hoogeveen op Zaandam met zyn collega Klaas Koster, overboord geslagen. Laatst- genoemde heeft zich kannen redden aan een toegeworpen tros, doch Van - Haaren is verdronken. Ofjicieele brandstichting. Aan de gas- fabriek te Roosendaal werden onder toe- zicht van een commies-belastingambte naar ruim twee wagons tabak, sigaren en sigaretten verbrand in. de ovens, welke voorraad kwam uit een faillieten 1 boedel en zulks op verzoek van den carator van dit faillissement. De tabak werd voornameiyk vernietigd omdat deze door vocht en anderszins bedorven was en nog uit den tyd stamt dat geen be- lasting beBtond. De waarde was thans zoo miniem dat de belasting niet zou z\Jn gedekt. Een bordpapieren i:uis. Iemand te Nieuw-Weyrdlnge begon Zondagmorgen zijn woning te bouwen, meldt het Rott. Nwsbl. en den anderen morgen had hy deze reeds met zyn gezin betrokken. Het materiaal bestaat uit grauwe veen- bolien en bordpapier. Een doodt aan 't roer. Een sohipper uit Oude-Pekela stond onder 8cheemda aan het roer, z\jn zoontje liep voor het schip te trekken. Op een gegeven moment keek de jongen aohterom en zag dat zyn vader was gaan zitten en blykbaar het roer niet goed hanteerde, want het sohip liep op den wal aan. De knaap schreeuwde zijn vader toe beter te sturen en toen daaraan niet werd voldaan ging hy kyken om tot de ontdekking te komen dat zijn vader gestorven was. Staking onder de werklooten. Te Zaan dam hebben werkloozen, die aan een slootdemping te werk waron gesteld, den arbeid gestaakt, omdat zy geen ge noegen wilden nemen met het overeen gekomen loon, dat op 36 37 gulden was bepaald. Zy eisohten, dat dit op f 40 zou worden gebracht. Na oenige confe renties op het gemeentehuis werd over eenstemming bereikt en de arbeid hervat op gewijzigde voorwaarden. De .Profeten'' van Eefde. Op het oogen- blik vertoeft tc Eefde, gem. Gorsel, in de bosschen een twintigtal personen, die ver moedelijk aan godsdienstwaanzin lijden. Zij staan onder „leiding" van zekeren R., gewezen ambtenaar bij de spoorwegen, die als „profeet" optreedt cn in een hutje leeft met zekere juffrouw N. H., een ge wezen leerares in het boekhouden M. O., die den rang van profetes bekleedt. Beide personen zijn ongeveer 40 jaar oud en behelpen zich in hun hut met slechts het allernoodzakelijkste. Ze zijn van meening, dat de raven hen zullen spijzigen. R. houdt zich ,„als profeet" bezig met liet vervaardigen van geschriften,' die hij als heilig beschouwt, evenals zichzelf, en die dienen moeten als boodschap van hoogerhand tot de menschen. Hij ver telt daarvan met gloed en vuur. De vrouw beweert, te lijden aan een vreeselijke kwaal, maar dat is niet erg, want haar geest was toch al los van haar lichaam. Ze achten het einde van de wereld direct aanstaande en oordee- len uit dien hoofde allen arbeid ijdef. De boeren uit den omtrek, waarvan velen aan de „profetieën" gelooven, of medelijden met hen hebben, zetten eten voor hen neer. De aanhangers van den „profeet" en de „profetes" wonen in armelijke hutten. Behalve de reeds genoemden speelt ook een Duitscher uit Bochelt een rol. Hij is volgens mej. N. „een dierbare, naar de profeten geleid met onzichtbare hand". Hij slaapt in een hok bij de hut. Een ander, zekere W., bijgenaamd „de kleine Johannes", woont in een hut in de kolonie, gelegen op een terrein bij het z.g. Kraaienbosch, ter linkerzijde van den straatweg Gorsel—Zutphen, aan den Jodendijk, in de richting van den spoor weg aldaar. De kolonisten huizen daar in zeer primitieve tentjes, nauwelijks van ligging voor den nacht voorzien. Deze menschen, onder wie de moeder van R., en zekere D. uit Deventer, zijn er intus- schen, gedachtig aan de profetieën van hun leider R., mee tevreden, omdat zij alle comfort als ijdelheid beschouwen. De vloerbedekking in de hutten bestaat, even als in de hut van R., .slechts uit een dikke laag dennennaalden, gehaald uit de naburige bosschen. De mannelijke kolo nisten zien er, met hun lange baarden want scheren is voor hen ijdelheid - nogal vreemd uit, vooral ook, omdat hun plunje wat raar is en ze blootsvoets ple gen te gaan. Maar kwaad doen behoeft niet van ben te worden gevreesd, naar het schijnt. En ze vreezen zelf ook geen kwaad van anderen, want ze sluiten de hutdeuren nooit. „Voor dieven, die hier inbreken, zouden we bidden", zei de pro gemeentebestuur van Gorsel aan dergelijke ongewenschte toestanden een einde maakt èn omdat zulk een bijwoning voor de bosschen groot brandgevaar meebrengt, 1 en omdat de kolonisten een gevaar voor j zich zelf en hun omgeving opleveren. Een gevaarlijkdiefstal. Dinsdagavond omstreeks halfvijf is er een aanzienlijke L storing in het electrische net te Rotter- I dam ontstaan, waarvan de oorzaak ge- zocht moest worden in de buurt van j Burgerhout's Machinefabriek en Scheeps werf aan den Oost-Varkenoordschen dijk. Bij onderzo^bleek, schrijft de N. R. Crt. dat drie on^fcgrondsche kabels ten oos ten van de ^fheepswerf waren doorge hakt. Het ia ife politie gelukt de daders te ontdekken. Het waren twee losse werk lieden, die waarschijnlijk gedacht heb ben, dat er geen stroom op de kabels stond, omdat sinds eenige dagen werk lieden van het electriciteitsbedrijf er bezig waren aan verschillende reparaties en heb ben toen hun slag willen slaan. Bij het doorhakken van de eerste abel sprongen er slechts eenige vonken, bij de derde werden zij echter door den stroom eenige meters achteruit geslagen. Hun poging tol diefstal is nog wonderlijk goed afge- loopen; de gevolgen hadden veel ernstiger kunnen zijn. Zij zijn in verzekerde be waring gesteld. Een wolf. Men meldt aan het „Centr." uit Arnhem. De wolf, die reeds eenigen tijd in verschillende dorpen rondom Arn hem was gesignaleerd, heeft zich Zondag in het Schaarsberger bosch vertoond. Een landbouwer werd door zijn kinderen, die voor het raam zaten, erop opmerkzaam gemaakt, toen ze hem riepen: „Vader kijk eens, wat 'n groote hond". Toen de landbouwer z'n geweer ging halen, was het dier verdwenen. De verschillende boschwachters wer den gewaarschuwd en een ervan, een zeer betrouwd persoon, heeft het dier gezien, schijnbaar geheel vermagerd en uitgehon gerd. Hij heeft 't helaas niet onder schot kunnen krijgen. Op het oogenblik wordt een algemeene jacht op het dier gemaakt. Te Nethen (Belg.) vonden een 4-tal schoolkinderen ln een opgedroogde beek eenige handgranaten: zy gingen met deze gevaarlyke dingen spelen, met het noodlottig gevolg dat een projeotiel ont plofte en twee kinderen worden gedood In de afgeloopen week z(jn In En geland en Wales 43 nieuwe gevallen van slaapziekte geconstateerd. In Engeland dreigt een uitsluiting in de aardewerkindustrie, tengevolge van een loonaotie. 60000 arbeiders z(jn daarby betrokken. De ingetreden verbetering in Le nln's gezondheidstoestand houdt aau Hy houdt verbluf in een dorp naby Moskou en is geheel van de bulten wereld afgesloten. Heden 26 Maart ia het 50 jaar geleden, dat Nederland aan den toenmaligen sultan van Atjeh den oorlog verklaarde. Deze hardnekkigste en bloe digste oorlog in onze koloniale geschie deniB nam eerst in 1910 voor goed een einde. De tlnanoieele afdeeling van het Congres der Internationale Kamer van Koophandel heeft de Amerikaansohe resolutie ln zake de herstelkweatie met algemeene stemmen aangenomen. Een troep werkeloozen te Essen heeft onder oommnnlstlsohe leiding het stadhuis bestormd. Zy werden tevreden gesteld met de toezegging, dat hun grieven zouden worden onderzocht. De Fransche ministerraad heeft maatregelen vastgesteld, welke genomen zullen worden tot onderdrukking van onzedeiyke voorstellingen in sommige schouwburgen. De dader van den aanslag op Smuts, Carl Deutzman, is door de Kenl sohe politie gearresteerd. Het conflict in de Opper-Silezlsohe industrie is bygelegd. In België zal in dan nacht van 31 Maart op 1 April om 11 nnr de zomer tyd worden ingevoerd. In het centraal post- en telegraaf kantoor te Rome heeft een ernstige brand gewoed. Men sohat de schade op ver soheidene mlllioenen lire. De dood van En ver Pasja is be vestigd door berichten, welke zyn ouders ontvingen. In don loop van Maart van 't vorig jaar ls Enver Pasja in den Kan kasns vermoord. Hot Amerikaansohe oonsnlaat te Smyrna is door brand vernield. Mejufir Amalie Ebert, de dochter van den Duitsohen rykspresident, heeft zloh verloofd met dr. Wilhelm te Jöneoke attaohé by het departement van buiten landaohe zaken. Belga meldt uit Melilla, dat daar een militair vliegtuig brandend omlaag is gestort. De bestuurder en de waar nemer zjjn verbrand. Het totale aantal der uit handels lieden bestaande Mesaebezoeker» te Leip zig wordt door de politie-ovorheid op 166000 berekend, waarmee het hoogste cyfer van het vorige jaar ls overtroffen. fetes, die evenmin als de profeet R. iels Onder de bezoeker» waren omtrent 28600 j van de oardiiche liefde wil weten, daar buitenlanders. deze uit den duivel is. In gezwollen taal t -f verheerlijken beiden de daden van enkele ~~out dit jaar kamtteLonden jer kolonisten, die hun vrouw en kinde de Ryks- en Eoonomisohe conferentie ren verlieten om zich bij de kolonie aan byeen, welke door de staatslieden van INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten veronticoordclfkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Zierikzee, 26 Maart 1923. Mijnheer de Redacteur'. Beleefd verzoeken wij U, naar aanlei ding van het ingezonden stuk, d.d. 19 Maart, van den heer Pieters, eenige plaats ruimte, ten einde de daarin voorkomende verkeerde voorstellingen te bespreken. In de eerste plaats wordt gevraagd, of het rakdzaam is, dat de schuldenlast der Gasfabriek nog met f 50000,— wordt ver hoogd. Hierop kunnen wij volmondig „JA" antwoorden, aangezien de schuld van de Gasfabriek in verhouding tot hare gasproductie betrekkelijk gering is te noe men. Onderstaand staatje geeft een over zicht van verschillende Gasfabrieken met hunne gasproductie en schulden over 1921. Gasfbrieken JX Goes1084155 Sohulden. Voorburg. Wlnterswyk. Winschoten Tlel Doetinohem Zierikzee. Noordscharwoude Boskoop Waalwyk. Sohoonhoven Sappemeer Hoogeveen Ryssen Numansdorp— Klaaswaal Applngedam 956261 945130 917890 879146 876095 800424 764900 742265 689860 471860 473439 426175 377603 363510 283470 f 300472,32 - 384144,91 - 214000,— - 260675,97' - 170263,92 - 142500,— - 147943,24* - 175866,49 - 247760,— - 185150,— - 145600,— - 184000,— - 319300,— - 260087,15* 119625,— 100000,— het Britsohe Ryk zal worden bygewoond. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Onaangename fietstocht. Te. Axel zyn te sluiten. Intusschen acht men het verblijf van deze menschen van groot nadeel voor de betrokken streek, die druk vreemde- ltngenbezoek heeft. Men oordeelt het in de omgeving dan ook hoog tijd, dat het Wij aarzelen dan ook niet om f 50.000 aan te vragen voor een complete Goffin installatie, aangezien hierdoor de gas- prijs met 2 centen kan worden verlaagd, terwijl bij bouw van twee gewone ovens, waarbij geen extra voordeelen worden verkregen, de gasprijs eerder met 1 cent zou moeten worden verhoogd. Dat het gas door het Goffinsyslcem niet slechter zal worden, bewijzen de laat ste veertien dagen, gedurende welken tijd, door slechte kwaliteit van de ontvangen kolen, steeds gas is afgeleverd van onge veer 4500 calorieën. Iedereen die z'n oogen gebruiken wil, zal toch moeten getuigen dat in dien tijd de verlichting schitterend is geweest. Dat het gas hier in 1922 ook niet te duur is verkocht, blijkt uit eene in ons bezit zijnden staat. Op dezen staat zijn vermeld de maandelijksche gasprijzen van 133 gasfabrieken. De gemiddelde gas prijs van al die fabrieken was 14,69 ets., terwijl» die van Zierikzee 13,25 ets. was. Aangezien door den Gemeenteraad is be paald, dat de verplichte jaarlijksche af lossing tevens zal worden beschouwd als afschrijving op de waarde van het bezit, behoeft in de jaarrekening geen aparten staat van afschrijvingen te worden opge nomen. Het geheele bezit komt voor onder één hoofd „Fabriek en Buizennet" en de aflossing daarop wordt jaarlijks als af schrijving geboekt. Bovendien wordt tel ken jare in den Inventaris op de waarde der magazijngoederen, kantoormeubilair, kantoorbehoeften, gereedschappen en der gelijke extra afgeschreven. Volgens de verplichte aflossing, is de nu op de Gasfabriek nog rustende schuld f 147441,66 in het jaar 1934, op f 29000 vast kapitaal na, geheel afbetaald, terwijl de f 50000 voor de Goffininstallatie ook in 10 jaar wordt afgelost. Dat de Gasfabriek met belangrijke ver liezen werkt, die onzichtbaar gehouden worden, is een tastbare onwaarheid. De van de Gemeente geleende gelden worden op advies van den Accountant afzonderlijk gehouden van de gewone boekhouding, zoodat daaruit beslist niets anders kan worden betaald dan hetgeen uitsluitend tot uitbreiding behoort. Dat de Gasfabriek dezelfde is gebleven (van 1916 tot en met 1921) is ook bezijden de waarheid. De in die jaren gesloten geldleeningen zijn februikt ten behoeve van uitbreiding van het buizennet, munt- gasleidingen, gewone- en muntgasmeters, boven-inbouw van twee ovens, straatver lichting en de verandering van muntgas meters in penningmeters. Wij betwijfelen het, of de gas verbruikers er mede tevre den zouden zijn geweest, indien deze kos ten direct uit den gasprijs moesten wor den bestreden, waardoor het gas ten minste 4 a 5 cent per Ms. duurder zou moeten geweest zijn, terwijl het toch lochisch is, dat deze kosten van uitbreiding en verbetering over meerdere jaren wor den verdeeld, hetgeen geschiedt door de aflossingen van de geleende kapitalen over meerdere jaren te laten vallen. Onder anderen zijn sedert 1 Januari 1916 tot 1 Januari 1922 bijgeplaatst 176 gewone meters met hunne dienst- en hoofdlei dingen, welke meters met dienstleidingen op ongeveer f 60 per stuk in die jaren zijn te berekenen, terwijl 239 nieuwe muntmeters met dienst- en binnenleidin gen zijn aangelegd, welke in dien tijd ge middeld f150 per stuk hebben gekost. Het oude buizennet van 1857, dat voor een groot deel veel te klein en versleten was, is nu bijna geheel vernieuwd. Bij de berekening van de waarde van de geplaatste muntmeters in 1919, wordt ge heel buiten beschouwing gelaten de ver andering van de muntgasmeters in pen ningmeters en de aanschaffing van 40000 gaspenningen. De bewering omtrent de bestrijding van het gasverlies, dat een gedeelte van het buizennet, waaraan ge werkt wordt, zou worden afgesloten, is ook geheel bezijden de praktijk; men zou dan genoodzaakt zijn tal van verbruikers tijdelijk van den gastoevoer af te sluiten. De bewering aangaande de winsten der Gasfabriek, dat deze winsten verband moe ten houden met het bedrag voor de be taalde kolen, is een te dwaze bewering om er waarde aan te kochten. Dit zou wel het geval zijn, indien de kolen- en gasprijzen, loonen enz. steeds dezelfde waren gebleven, maar gezien do reus achtige schommelingen van de kolen- prijzen, wijzigingen in gasprijzen en ar- beidsloonen, moet het direct opvallen dat eenig verondersteld verband absoluut niet bestaan kan. Aangezien het bedrag, uit het Restitutiefonds terug ontvangen, was betaald voor te hoog aan de Gasfabriek in rekening gebrachte steenkolen, is dit natuurlijkerwijze weder op die rekening gebracht. Wij zijn er van overtuigd, dat, indien de heer Pieters zich vooraf de moeite had getroost ter bevoegde plaatse inlich tingen in te winnen, hij dan zeer zeker negen tiende van zijn beweringen in de pen zou hebben gehouden, maar *t komt ons nu voor, dat al het door hem geschre vene ten doel heeft gehad om van de Gasfabriek eene verkeerde voorstelling te geven en het beheer der fabriek in een kwaad daglicht te stellen. De heer Pieters vergeet, dat hij met zijn ongecontroleerde beweringen een blaam werpt op de Gascommissie, de Com missie tot het nazien der Gemeentereke ning, Burgemeester en Wethouders, den Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten, die allen de rekeningen hebben nagezien en goedgekeurd en niet het minst op den Accountant, die telken jare de geheele rekening van A tot Z heeft gecontro leerd en deze volgens zijn overgelegde rapporten in orde beeeft bevonden. Ten slotte wenschen wij nog op te merken, dat het niet mogelijk is in bet beknopte jaarverslag der Gasfabriek eene uitlegging te geven van de geheele admi nistratie. Dit behoeft ook niet, daar het bestemd is voor de Raadsleden, die het recht en de gelegenheid hebben alle gewenschte inlichtingen ter bevoegder plaatse te vragen. De Commissie is, in verband met de van zekere zijde gevoerd wordende agitatie, gaarne genegen, om aan iederen emstigen belangstellende, die geacht wordt eenige kennis van boek houden te bezitten, volledige inzage te geven. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. De Gascommissie, L. KOOPMAN Cz., Voorzitter. L. DOELEMAN. G. J. LUNENBERG. 432e Staatsloterij. le klasse. Trekkingen ran 19, 20, 21 en 22 Maart 1923. Prijs ran f 5000. No. 7661. Prjjsen van f 20; 7571 7599 7653 21039 21064 r 7573 7628 7657 21060 7594 7651 21030 21061 Burgeriyke Stand van Zlertkiee. Gebo rem 15 Maart. Pieternella Dina, dochtei van Daniel Bouman en Christina Schouls, 15 Elizabeth Maria, dochter van Petrus Johannes Verkaart en Pieternella Verloo, 15 Jacobus, zoon ran Marinus Adri- anus Bakker en NeeltjeWiltenburg. 17 Marina, dochter van Hendrik Stou- tjesdjjk en Jannetje Hoogstrate. 18 Wouter, zoon van Jan Roggeband en Lena Cornelia ran Popering. 22 ft Adriaan, zoon van Pieter Verton en Maria Roskam. - G eh uw dl 21 Maart. Jan Cornell's Krello, 21 j., jm. i P. van den Houten, 18 j'., jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5