Mzeesclie Nieuwsbode DERDE BLAD behooreude by de Tan Vrijdag 23 Maart 1923, no. 109QG BINNENLAND. De senorita's Daar de waarschijnlijkheid groot is, dat weer een Senoritas-order aan Neder- landsche firma's zal gegeven worden, is besloten aan de tewerkstelling te begin nen. Het werk zal door den minister ver plichtend worden opgelegd aan gesteunde werklooze sigarenmakers. Wijziging van do Tabakswet Naar „Het Huisgezin" verneemt, wordt door de regeering ernstig overwogen een wijziging te brengen in de Tabakswet in, dien zin, dat alleen de kistjes gebande- rolleerd zullen moeten worden en niet meer de losse sigaren. Het Nieuws van den 1 >ag. [n een te Amsterdam gehouden ver gadering van het Nieuws van den Dag, werd het bestuursvoorstel aangenomen, tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Vereenigde Drukkerijen, wel ke aangeboden hadden voor het recht van exploitatie van vorengenoemd or gaan, benevens voor de roerende bezit tingen dier vennootschap een som te be talen van 387.500 gulden. Na 1 April 1923 zal het Nieuws wor den uitgegeven en geredigeerd voor re kening van de Vereen. Drukkerijen, welke zich verbinden het personeel tot 1 Juli 1923 in dienst te houden, terwijl tevens tot dien datum het blad op denzelfden vaet als thans zal worden uitgegeven. Het dividend over 1922 bedroeg 40 <\o. EERSTE KAMER. Vervol ff zitting van D insula g 20 Maart Staatsbeg rooting. De heer'de Vos van Steenwijk is ver heugd over den uitslag der verkiezingen, al ziet hij daarin geen motie van ver trouwen in het kabinet Ruys. Hij be treurt voorts de onverschilligheid tegen over de Eerste Kamer, betoond bij dt reconstructie. De Chr. Historische leden dezer Kamer staan daarom geheel Vrij. Spr. houdt een uitvoerig pleidooi voor be zuiniging. De Soc. Democraten en Vrijz. Democraten staan deze bezuiniging in den weg. Een leger blijft noodig ook voor de handhaving van de binnen'.andsche rust. Niemand gelooft aan praatjes van den heer Troelstra, die zich zeker weer Zal „vergissen" als de kans daarvoor schoon i«. Het betastingstelsel moet herzien wor den. De Successierechten zijn veel te hoog waardoor kapitaalvorming wordt tegen gegaan. De beer van Lanschot bespreekt de vraag van vrijhandel of bescherming als een opportunistische kwestie. Het Schoe- nenontwerp komt te laat. De regeering moet de bevoegdheid hebben voor ieder artikel op ieder oogenblik een invoerver bod uit te vaardigen. Zitting van Woensdag 21 Maart. De voorzitter deelt mee, dat a.s. Vrij dagmiddag in de afdeelingen zal wor den onderzocht 't voorstel-Braat, tot af schaffing v an den zomertijd. Hij verwacht dat de afdeelingen dan druk bezocht zullen zijn. De algemeene beschquwlngen over de staatsbegrootlng voor 1923 worden voort gezet. De heer van Lanschot zet zijn rede voort. Hij brengt met betrekking tot den goudvoorraad hulde aan de directie van de Nederl. Bank voor de door haar ge voerde gezonde goudpolitiek. Hij wenscht aflossing van de oorlogsschuld op lan gen termijn en vraagt, welke gedragslijn de minister zal volgen inzake de aflos sing van bouwvoorschotten. Spr. ver langt zekerheid omtrent de nooduitkee- ringen aan gemeenten. De heer van der Lande wil de directe belastingen met 50 pCt. verlaagd zien, bij verhooging van de indirecte belastin gen. De successierechten zijn zijns inziens veel te hoog en werken ruïneerend. Snelle aflossing van de crisisschuld werkt fu nest. Spr. wil de Zuiderzeewerken stop zetten en geen subsidie meer geven aan spoor- en tramwegmaatsohappijen. Ver der dient zijns inziens het tarief van in voerrechten te worden herzien. De heer Wibaut betoogt dat voor waardedaling van den gulden geen vrees behoeft te bestaan wanneer er een goede leeningspolitiek wordt gevoerd. Spreker vraagt of de regeering voor 60 pet. wil deelnemen in de bijdrage voor den bouiw van 'woningen voor arbeiders die de hu ren niet kunnen betalen. De heer BJomjous bespreekt den on- gebreidelden invoer van buitenlandsche fabrikaten. Wij kunnen den vrijhandel niet dogmatisch handhaven. Spr. bepleit verhooging der invoerrechten, die 40 mil- lioen meer kunnen opbrengen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 Maart Mevrouw de Vries—bruins kondigt een motie aan tot uitbreiding der onderzoek commissie in de zaak Sturkop. De heer van Braambeek repliceert. De heer Oud vraagt of door aanne ming der motie-van Braambeek de port-, vrijdom niet zal vervallen. De heer Beumer dient een motie in. om bij personeelsafvloeiïng bij het P. T. T.-bedrijf allereerst de gehuwde vrouw te onts'aan. De heer Ketelaar dient een voorstel in om de motie-Beumer nl Paschen Ie be handelen. Het voorstel-Ketelaar wordt verworpen met 39 tegen 30 stemmen. De heer Wintermaris repliceert. De heer Tilanus is vóór de motie- Beumec. Spr. wenscht opneming vakver- eenigingsleiders alleen in de centrale com missie voor G. O., niet in bijzondere com- missiën. De heer Ketelaar is tegen de motie. Het ontslag hangt af van de capaciteiten der gehuwde ambtenaren, in e'k afzon derlijk geval. Mej. Suze Groeneweg, mevr. Bakker— Nort, en mej. Westerman bstoogen, dat het dienstbelang 't zwaarst moet wegen; de vrouw kan wel eenige kostwinster zijn. leder geval moet op zichzelf be schouwd worden. Minister van Swaaij ontraadt aanne ming van de motie-Beumer, omdat zij een te a'.genieene strekking heeft. Na ve-dediging door den heer Beu mer en bestrijding door den heer Scha per, wordt de motie-van Braambeek z. h. s. aangenomen en de motie-Beumer verworpen met 48 tegen 20 stemmen. De Begrooting wordt z. h. s. goedge keurd. Wijziging Registratiewet 1917. De heer Duys trekt zijn initiatief-ont werp in, omdat het regeeringsontwerp verder gaat; spr. laakt de "houding der regeering, die toont de eer aan zich te willen houden. De heer Michielssn juicht het ontwerp tos. Hij heeft amendementen ingediend om alleen door Nederlandsche schepen aangevoerde visch vrij te stellen. Minister de Geer zegt dat hij de vra gen van den heer Michielsen in beraad moet houden. De heer Duys repliceert. Zitting van Woensdag 21 Maart. De voorzitter deelt mee, dat de Kamer Vrijdag op reces-gaat, vermoedelijk tot 17 April. De heer van den Tempel krijgt verlof, op nader te bepalen dag te interpelleeren over de werkloosheid. Aan de orde is het voorstel-Boon tot wijziging van de Kieswet en tot afwijking van de Kieswet met betrekking tot de verkiezing van de Prov. Staten van Gel derland in den kieskring Tiel. De heer Troelstra betoogt, dat aan de gevoelens van ridderlijkheid het zwijgen moet worden opgelegd, omdat op het stuk van kieswetregeling streng vasthouden aan de wet het eenige middel is om beveiligd te zijn tegen allerlei gebruiken. De heer van Ravesteijn crltiseert de houding van den burgemeester van Tiel, die de wet niet reëel toepaste. Toch zal hij tegen het voorstel stemmen, omdat hij in beginsel tegen gelegenheidswet geving is. De heer J. ter Laan en de heer van Rap- pard zijn in dispuut geraakt naar aanlei ding van een interruptie van laatstgenoem de: waar is de ridderlijkheid in de S. D. A. P.? De heer Ter Laan scheldt den heer van Rappard voor schoft, wordt tot de orde geroepen en neemt zijn beleediging terug. De heer van Rappard verklaart den heer Ter Laan te houden voor een ridderlijk man. Mej. van Dorp is voor het ontwerp, omdat het recht geeft aan de partijen, naar behooren vertegenwoordigd te zijn. De heer Schokking zal tegen stem men, omdat het ontwerp het wetgeven op den verkeerden weg wil brengen. De heer Boon verdedigt zijn wetsvoor stel. Hij acht de vrees voor gevaarlijke consequenties zeer overdreven. De billijk heid pleit voor het ontwerp. Dit wordt verworpen met 55 leggen 16 st. Voort gegaan wordt met -behandeling der wij ziging van de registratiewet. De heer Oud verdedigt een amende ment, om ten aandien van de overdracht van onroerende goederen terug te kee- ren tot den toestand van voor 1918. De Minister ontraadt aanneming van dit amendement. Het wordt echter aan genomen met 36 tegen 34 stemmen. De heer Michielsen licht zijn amen dement toe om ook verkoopingen voor vischhandelaren en niet alleen voor vis- schers vrij te stellen en de veilingsrech ten op visch alleen af te schaffen voor visch afkomstig vbn Nederlandsche vaartuigen. Het wordt na bestrijding door den minister verworpen met 46 tegen 16 stemmen. Aan de orde is het Wetsontwerp tot tijdelijk" beperking van den invoer van schoenen. De heer Fleskens is teleurgesteld dal de Regeering zich bepaalt tot één in dustrie en 'dat zij nog waar in beperkte mate deze industrie wil helepn. Spreker vraagt zich af of de Regeering zich wel van haar verantwoordelijkheid bewust is. Speciaal hebben z.i. de lederindustrie en het confectiebedrijf bescherming noodig. Uit Stad en Provinole ST.-PHILIPSLAND. In den Maandag gehouden ouderavond werd door ouders en personeel besloten eenige adressen te zenden aan den gemeenteraad. In de eerste plaats zou men trachten het ver volgonderwijs te behouden, omdat dit een nuttige instelling is gebleken. Verder zou men subsidie vragen voor een schoolreis, omdat het geld. dat de schoolkinderen sparen, niet toereikend zal "zijn. En ten slotte besloot men den raad te vragen, of deze een z.g. rookverbod voor kinde ren beneden 13 j aar zou willen invoeren. De verschillende punten Werden met rui me gegevens toegelicht door het Hoofd der school. Wanneer we er nog aan toevoegen, dat een 40-tal personen aan wezig waren, dan kunnen we met ge noegen constateeren, dat dit een wel geslaagde ouderavond was. Toch was het nog niet het ideaal. De avond staat w'èl onder leiding \an het hoofd der school, doch dit wil niet zeggen, dat deze den geheelen avond aan-het woord is. Ook van de zijde der ouders kan wel eens iets ten beste gegeven worden. Er moet een soort van wisselwerking ont staan tussehen onderwijzers en ouders. En dit kan alleen als beide partijen hun ideeën laten hooren. Door wrijving van gedachten kan men in vele zaken ;ot een oplossing komen. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op Dinsdag 30 Maa>t Voorz. de burgemeester. Aanwezig a'le leden. Na opening der vergadering wer den de notulen gelezen en vastgesteld. Mededeeling geschiedt van de vaststel ling van de gemeenterekening dienst '21, goedkeuring gemeentebegrooting 1923, goedkeuring verordening Leges heffing t-er secretarie, en proces-verbaa' van kas opname over het le kwartaal. Tevens wo~dt aangeboden het vers'.ag van de Volkshuisvesting over 1922. Zonder dis cussie werden deze stukken voor kennis geving aangenomen. Aan de orde is de vaststelling van de verordening regelen de het havengeld, welke verordening is goedgekeurd tol 1 Juli 1923. Uit de toe- licht'ng blijkt dat ook na 1 Juli 1923 met de heffing moet worden voortge gaan, waa-om de verordening wordt vast gesteld. Op een verzoek van den kring Tho'.en, afd. van de Zeeuwsche Land- bouw-tentoonstelling. wordt met 4 tegen j 3 stemmen, die van de heeren Ooms, de i Wilde en Aarnoudse besloten f 50 sub sidie te verleenen. De heer Ooms ver klaart aanvankelijk voor de subsidie te zijn geweest, tot zijn verwondering zag hij elders raadsleden-landbouwers tegen de subsidie stemman, volgens hem moet de iandbouw-mpij. maar meer geven, daa~ de bureaux te Goes luxurieus in gericht zijn, de ambtenaren hooge sa larissen hebben en de heer Kielstra soms moeilijker te bereiken is dan een mi nister. De heer den Engelsman wil gaarne den landbouw steunen en steunt daar mede de arbeiders; gaat het .den lana- bouw slecht dan ondervinden de arbei ders dit direct, door loonsvermindering, hij is daarom voor subsidie, want de tentoonstelling is voor den landbouwer. De heer de Wilde meent dat de ar beiders met do tentoonstelling geen cent in hun zak krijgen, terwijl de heer den Engelsman opmerkt, dit ook niet te be weren, niet direct doch indirect zuilen ze de voordeden ondervinden. In behandeling komt de verordening regelende de heffing van stal-, slacht en bankgelden voor het openbaar slacht huis. Na artikelsgew ijze behandeling wordt deze verordening vastgesteld. Zon der discussie wordt vastgesteld een wijziging van de gemeente-begrooiing dienst 1922. Overgedaan wordt tot benoe ming van leden van het hoofdstembureau van den gemeenteraad en van de stem- bureaux voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten en Gemeente raad. Ter tafel komt de instructie voor den gemeentevuilnisman, een oproeping zal worden gedaan op een jaarwedde van f 500, terwijl in aanmerking komen personen van 25 tot 40 jaar. De heer Ooms vestigt de aandacht op de jaar- Wedde van den te benoemen directeur voor de drinkwaterleiding, een jaarwedde van f 3000 tot f 4250. acht hij veel le hoog, de zaak is toch reeds duur, waar om nu nog maar verder er in gehakt. De heer van Tilbeurgh zag gaarne de groote putten in de bestratingen wegge nomen. De voorzitter zegt dat dit door de waterieiding-mpij. moet gebeuren. De heer den Engelsman vindt dat men dan opschieten moet. zoo nu en dan komt er eens een man voor een halve dag; op zoo'n manier komt de bestrating nooit in orde. De heer de Rijke vestigt de aandacht op het slachthuis betref fende het opruimen van afval. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergade ring ges'.oten. RECHTZAKEN. Do Zuid-Holl. Crcdiotvereonlging. Aan den heer W. J. J. A. T., vroeger directeur der Zuid-Hollandsche Crediet- vereeniging te 's-Gravenhage, thans ge detineerd, die, zooals reeds werd gemeld, den 29en dezer voor de Haagsche recht bank moet terecht staan, is ten# laste gelegd: 1°. dat hij in het tijdvak van 1 Juli 1922 tot September 1922, als bestuurder van de Naamlooze Vennootschap „De Z.- Hollandsche Credietvereeniging", geves tigd te 's-Gravenhage, waarvan hij direc teur en als zoodanig bestuurslid was, welke naaml. vennootschap bij onherroe pelijk geworden vonnis van de Arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage, van 18 Aug. 1922 in staat van faillissement was verklaard, ter bedriegelijke verkor ting van de rechten van de schuldeischers van de vennootschap, ter gelegenheid van het faillissement en op een tijdstip, waar op hij wist, dat het faillissement niet kon worden voorkomen, verschillende schuld eischers heeft bevoordeeld door hun groo- tere of kleinere bedragen uit te betalen of te doen uitbetalen; 2°. dat hij in Mei 1922 opzettelijk een onware balans van genoemde Naamlooze Vennootschap heeft openbaar gemaakt of doen openbaar maken over hot boekjaar 1921 per 31 December 1921, door aan de aandeelhouders een exemplaar van het verslag over het 46ste boekjaar van de Naamlooze Vennootschap per 31 Decem ber 1921 toe te zenden of te doen toe zenden, terwijl op de balans als actief onder het hoofd „aan diverse debiteuren" stond vermeld een bedrag van f 1926328,79, zulks terwijl hij wist, althans begrijpen moest en begreep, dat gemeld bedrag on waar was, doordat hij wist, dat bij de samenstelling van den post medegerekend wareli, tot een totaal bedrag van ongeveer f 1.000.000 vorderingen op debiteuren dier vennootschap, die of niet meer beston den of waardeloos waren of minder waar de hadden, dan het bedrag, waarvoor zij in rekening waren gebracht en terwijl aan de debetzijde van de balans, onder welken naam dan ook, geen tegenpost daartegenover voorkwam. In deze zaak zijn 6 getuigen gedag vaard. LANDBOUW EN VEETEELT. Op de deze week te Rotterdam ge houden veetentoonstelling, behaa'de de heer P. M. v. d. Bijl te Zonnemaire een derde prijs in de 2e afd. (voor den fijnsten en zwaarsten os met handvoe der gemest, niet ouder dan 3 jaar.) Do kippenhouderjj. Is er naast de kippenteelt wel een twee de teelt aan te wijzen, die in verhouding met de zorgen, zoovele voordeelen af werpt? Het moet een verstandigen houder van kippen te doen zijn om veel eieren te rapen en juist in een tijd, dat de prijs het hoogst is, dus in den winter en voor jaarsmaanden. Om op voordeelige wijze kippen te houden, d:ent men allereerst de eieren der kippen te beschouwen als eeten niet als broedeieren. Doch indierf men wenscht te broeden, schaffe men eieren aan van oordeelkundig samenge stelde foktoomen. Dan alleen krijgt men eieren van beslist productieve dieren en kan men wat van de toekomstige kippen verwachten. Op Schouwen—Duiveland neeml de pluimveeteelt nog een zeer bescheiden plaats in. Zie slechts naar andere streken in ons land. Hieronder volgen eenige wen ken tot bevordering van het k;ppenhou- den op ons eiland. De kippenhouder houde zijn hok zuiver en rein en zorge er -voor,, dat voldoende Hcht en lucht kan toetreden. Verder kan veel bereikt worden met het voederen, door n.l. naast graan, als toegift, ochtendvoer toe te dienen. Ook neme men niet maar een willekeu rig soort! Hoewel sommigen dweepen «net het Barnevelder hoen of met de Buff Or pingtons, Rhode Islands, Wyandotte's of Brahma's, toch zal nimmer de Leghorn kipdoor welke nieuwigheid ook, wor den verdrongen! De vele goede hoedanig heden zuilen zorgen, dat de pluimvee houder zich steeds voor haar zal blijven interessceren. Zij bezit weinig neiging tot broeden, heeft een levendige verschijning en is gehard tegen de weersinvloeden. Iedere kippenhouder neme dus broed eieren van houders van Leghomkippen. ieder kieze uit de Leghomfoktoomen, het soort, dat hem het meeste lijkt. Zoo zijn er: patrijs- wit- en zwart Leg horns en door hunne prachtige kleuren munten uit: de zilver-, goud- en zwart- Duckwing-Leghorns. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een voetbal-veldslag. Te Schiedam is een voetbal-wedstrijd gehouden tussehen de clubs Hermes en Xerxes, welke het respect voor onze voetbalsport nu juist niet zal doen toenemen. i Het was geen wedstrijd, het was een veldslag, welke reeds direct door Hermes werd ingezet. Een der leden ging tot handtastelijkheden over, waarop een Xer- xes-lid op dezelfde wijze ageerde. De stemming tussehen de spelers onderling werd met de minuut slechter, zoodat het geheel nli'en dan meer op een stierenge vecht dan op een voetbal-wedstrijd ge leek. Toen Xeerxes, spelende met tien man, na verloop van een half uur, de lei ding nam, begon het publiek een woordje mee te spreken. Uitdrukkingen ais: „na afloop steken wc je aan het mes", „trap hem dood", ,,schop z'n been kapot-' en dergelijke waren niet van dc lucht. Het meest ergerlijke was wel dat als dames en heeren gekleede tribunebezoekers daar bij de hoofdschuldigen waren. De scheld woorden welke deze individuen Xerxes- bestuurderen met hun dames toevoegden, waren even liederlijk als schunnig. Na de hervatting werd een Hermesspeler naar het kleedlokaal gezonden, wijl hij moedwillig een Xcrxesspeler trapte. Door schrik gedood. Te Stekkerda wa ren twee schoolkinderen aan 't vuurtje stoken, schrijft Het Volk, blijkbaar op het eigendom van den heer T. D. Deze gaf ten minste een der jongens een ge voelige afstraffing. Diens kameraad schrok hiervan zoo hevig, dat hij dood neerviel. DoodeUjh' vergissing. Een 29-jarige be woner der Westerbaenstraat le Den Haag nam des nachts bij vergissing een vergift bevattend poeder, dat hij in zijn bedrijf gebruikte, in plaats van een poeder, dat als geneesmiddel bestemd was. De on gelukkige werd plotseling ernstig ziek en werd onmiddellijk naar het ziekenhuis ver voerd, doch daar is hij na korten tijd overleden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Brüinisse, 15 Maart 1923. Mynheer de Redacteur! Gelieve mij eenige plaatsruimte beschik baar te stellen ter beantwoording van het in gevondene in Uwe Courant van Woensdag 14 Maart. Tot nog toe leefde ik in de onderstelling dat door een ieder te constateeren en te controleeren feiten niet bewezen behoefden te worden, noch, dat al» een paal vaststaande ioiten door menschen met; oenigen zin voor burgerlijk fatsoen pertinent zouden worden ontkend; het ingezonden® van den heer leak Jumeiet Stz. leert mij eenigszins anders. Toen de storm van 30 Sept. 1911 onze visscliershaven eene schade berokkende van misschien één too gouds en het gemeente bestuur by de regeering aanklopte om eenigen steun, verleende de Ver. Algemeen Schippers- en Visschersbel. daaraan gaarne adhaesie, niet alleen omdat deze haven voor onze vloot onmisbaar was, doch ook omdat wij ons teven» gevoelden burgers onzer zoo zwaar beproefde gemeente. Toen later bleek, dat onze toenmalige voorz., Joh. de Waal Rz., zonder goedkeuring of zelfs mede-weten zjjner medebestuurders den betrokken Vimster achterbaks had geadviseerd, die subsidie alsnog niet te geven, en dit advies niettemin had geteekend in zijne kwaliteit als Voor zitter, werd by, toen dit uitkwam, door zjjne medebestuurders herhaaldelyk ter verant woording geroepen, als zynde zjjn handeling in volslagen 'strjjd met de door de Vereen, ter zake reeds aangenomen houding, aan welk verzoek De Waal tot op den huidigen dag nog niet heeft voldaan; slechts in een schriftelijk zinnetje van vjjf woorden liet hy de Vereen, toen smadelpk in den steek. Dit is een feit. Of dat advies aan den Minister, om dezen steun aan de'gemeente te onthouden, doch te besteden aan een vluchthaven in den Stoofpolder, in verband mag worden gebracht met de omstandigheid, dat voor dat doel te onteigenen gronden, liggende in dien Stoof polder, mede toebehoorden aan één zyaec aller naaste bloedverwanten, laten wjj buiten beschouwing. Juist is het, dat mede door toedoen vaai ondergeteekende is opgericht de Coöpera tieve Mosselverkoopvereeniging; ook juist i« het, dat het pas geboren kindje eenige ge breken aankleefde, welke gebreken door ondergeteekende als lid van het Hoofdbest. op de vergaderingen, zooals ieder zich nog zal herinneren, ongenadig aan de kaak wer den gesteld, en met kracht heeft gestreefd die te verbeteren. In ieder geval maakten de leden dier door Jumeiet zoo verachte organisatie dan toch maar prijzen van f 4,50 per 100 K.G. schoon aan den haakterwjjl wy nu onze mosselen wegens de hopelooste verdeeldheid en doo- dendo concurrentie moeten'.leveren voor f 1,25 en soms nog minder bruto. Dit is nog een feit. Wel mogen de heeren van den Bond zich dus terdege beroemen op hunne prestaties ook in dezendat de bedryfsuitkomsten zoo slecht zjjn, dat daarvan niets overschiet voor pachtbetaling, daarvan is deze verdeeldheid mede de grootste oorzaak. Vervolgens komt nu de bewering, dat het nu weer onwaar is, dat de Bond was vóér het Mobiele pachtstelsel. Opgemerkt dient slechts, dat èn op de conferentie Dr. Lovink van 2 Febr., én op de ledenvergadering van den Bond van 3 Febr., de Bond zich vóór dit stelsel uitsprak, wat trouwen» Jumeiet in zijn ingezondeae van 26 Februari ook volmondig toegeeft, al beweert hü, dat hem dit is afgedwongen. Thans in dit blad te durven schrijven, dat dit onwaar is, ken schetst genoeg de manier, waarop nommigen zich in het publiek durven.uiten. De met veel aplomb en zooveel gebezigde term algemeen belang steeds door den heer Jumeiet c. s. geut kennen we reeds lang. Deze term durfde men ook bezigen, toen ter tafel kwam nu enkele jaren geleden, de be kende en beruchte Judasbriof, gericht aau 'n hooge autoriteit op vissckery gebied, waarin deze werd aangespoord om in zake een onder geschikte risscherykwoBtie, betreffende per ceel 37 in de Grevelingen (kabelperceel), en waarby de schrjjver niet in het minst was geïnteresseerd, enkele maatregelen te nemen, waardoor eenige vakgenooten van den schrij ver -/.eer zouden zyn gedupeerd. De uitdrukking, stelen en rooven, zullen door diegenen, welke met personen en toe standen genoegzaam op de hoegte zjjn, met een veel beteekenend schouderophalen worden beantwoord. Of ondergeteekende zich be- Inohelijk heeft gemaakt, door de gedrflgrijjn te volgen, welke de algemeene ledenverga dering h m herhaaldelyk voorschreef laat ik voor inzender* rekening. Dat de heeren de Waal Rz. en I. Jumeiet Stz. het durfden bestaan om, niettegenstaande op Zaterdag 3 Febr. door hunne leden het invoeren van 't mobile stelsel in de huidige omstandigheden als een groote uitkomst was beschouwd, latei- zon der voorkennis of verdere ruggespraak, toen putje bij paaltje kwam, hunne gedags- lijn eigenmachtig volkomen te wijzigen, toont dat deze Bestuursleden er eenigszins andere begrippen omtrent Bestuurspliehten op na houden, dan in het algemeen als de meest gangbare worden beschouwd. Wat de persoonlijke drijfveeren betreft, welke mij hebben genoopt tot de door my in deze aangenomen houding slechts dit: In mjjn zaken heb ik thans bij het mobiele stelsel geen belangdit is een feit, hetwelk ik vermeen, dat iedere kweeker hier weet. Wordt dit stelsel dus, door toedoen der heeren gekelderd, laten dan de heeren het zijn gezegd, dat, dit, van persoonlijk stand punt dan beschouwd mij volkomen koud en ongedeerd kan laten. Waar ik in het slot van mijn schryven van 27 Februari mijne vrees uitsprak welke vruchten te verwachten waren van de actie der heeren in de tofekomst; welnu, de circu laire van liet Visschery-Bestuur op de Zeeuwsche Stroomen van 5 Maart j 1. wauTbjj den achterstalligen als des Ministers uit eindelijke. allerlaatste beslissing wordt aan gezegd dat bij «Idien 16 Mei a.s. het achter stallige niet is aangezuiverd, onherroepelijk hunne perceelen zullen worden ontnomen, geoB daarop afdoend antwoord. Immers daaruit blykt, dat alvast thans reeds dit prachtige resultaat is bereikt, dat vele menschen, van welke het absoluut zeker is, dat zij volkomen onmachtig zyn, in zak en assché zitten en zeer zeker diegenen, welke liun dit koopje hebben geleverd, wel ten hoogste dankbaar zullen zyn. Te laat misschien zal den bedrogenen blijken, dat de gansche agitatie is op touw gezet (dit, ook afgeleid uit mondelinge uit latingen) om door roet in het eten te gooien tc bewerkstelligen, dat de minst kapitaal krachtigen op den duur de dupe "van de historie worden. Bij eventueele intrekking der perceelen zal men ondervinden, waar het om te doen is, en wie het gelag be talen zal. Do Zeeuwsche visschers dienen zich met deze mogelijkheid voor oogen, ernstig te bedenken, opdat men later, zich in de handen wry vende, niet van hen kunne zeggen: .Ziezoo nogmaals wat concurrenten opgeruimd, weer wat kweekers radicaal en glorierijk gekist M. VIJVERBERG, Voorz. Ver Alg. Schippers- en ViBschersbelang. (Debat gesloten Redactie.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 9