Zierikzeesche nieuwsbode ^bÏÏTte nland. B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Woensdag 21 Maart 1H23, no. 10905 Ken oordeel over verslaafdheid aan de mode. Rechter Mc Cardie heeft te Londen vonnis gewezen in het proces van een Parijsche modefirma tegen een echtge noot, voor een schuld van ruim 650 pond sterling, door zijn vrouw aange gaan. De rechter zelf vrijgezel verklaarde de vordering niet-onivankelijk en voegde aan zijn vonnis, eenige har tige opmerkingen toe over de zucht tot verkwisting als gevolg van verslaafdheid aan de mode. Een zijner uitspraken luidde, dat deze vrouw trachtte uit te blinken m de min- der-intellectueele deelen van de samen leving, waar de waarde van een vrouw wordt afgemeten naar de veelvuldigheid, waarmee zij van japon verandert. Zelï- versiering was haar visie, haar doel en haar geloofsbelijdenis. Zij wierp den adel van het vrouwenleven in het stof van voortdurend vermaak. Te trachten de best-gekleede vrouw van Londen te zijn beteekent een leven van luiheid, ijdel- heid en dwaasheid. De echtgenoot, een officier, had ontkend, dat zijn vrouw op zij» crediet had mogen koopen haar grootste bestellingen deed zij even voor dat haar man van haar ging scheiden en had aangevoerd, dat hij haar ge geven had wat zij noodig had, maar dat de japonnen, waarover het proces liep, niet tot bencodigdheden konden wor den gerekend. Voor haar huwelijk met haar tegenwoordigen echtgenoot haar derden man had zij hem bekend, dat zij vele duizenden ponden schuld had voor japonnen, hoeden enz. Die schulden had hij betaald door zijn eigendommen te gelde te maken. Zijn inkomen bedroeg 1000 pond sterling per jaar, de mode rekeningen van zijn vrouw, die met haar verkwisting doorging, beliepen 2000 a 3000 pond sterling. Zij had 50 a 60 avondjaponnen, en droeg de duurste niet meer dan driemaal. Haar schoenenreke ning bij slechts twee leveranciers beliep binnen het jaa- 10.000 francs. /"Als ik, zoo liet rechter Mfc Cardie zich nog uit, de gevolgen zie van de verslaafdheid dezer vrouw aan de mode, dan mag ik hier zeker wel de woorden van Victor Hugo in zijn „Notre Dame de Paris" toepassen: „De mode heeft meer kwaad gedaan dan revoluties". BINNENLAND. De Zomertijd. De voorzitter der Eerste Kamer heeft van de regeering een verzoek ontvangen om spoed le betrachten met de ce- handellng van het wetsontwerp van den heer Braat tot afschaffing van den Zo mertijd. Hieruit blijkt dat de "regeering het voornemen, heeft, met het invoerings- besluit van den zomertijd, dat anders ingevolge de wet op den Zomertijd dezer dagen zou moeten worden afgekondigd, te wachten tol de Eerste Kamer over het ontwerp-Braat heeft beslist. Aangezien de Kamer nu de beschikking heeft over alle gegevens, waarom zij heeft gevraagd, staat niets meer een spoedige behande ling van het ontwerp in den weg en mogen we erop rekenen, dat de Cen trale afdeelin'g der Kamer het reeds deze week in de afdeeiingen aan de orde zal stellen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft thans per brief aan de Kamer verschillende gegevens om trent den zomertijd verstrekt, zijnde het resultaat van het verzoek van dien mi nister aan Ged. Staten der onderschei dene provinciën om eenige gemeente besturen in hun gewest, uit te noodigen' zoo na mogelijk onder cijfers mede te deelen, den invloed, Welken de zomer tijd beeft uit het oogpunt van besparing van kolen en kunstlicht, terwijl tevens de zienswijze van Ged. Staten werd ver zocht omtrent de vraag of hel aanbeve ling zou verdienen dat „zomertijd" hetzij facultatief wordt gesteld in dien zin dat gemeentebesturen die daarop prijs stel len, vervroeging van den wettel ijken tijd met een uur zouden kunnen toepassen gedurende eenige maanden in het jaar, hetzij alleen wordt ingevoerd voor de meer stedelijke gemeenten'. Ged. Staten van Zeeland achten het in verband met de belangen van den landbouw, zeer gewenscht, dat de zomer tijd zou worden afgeschaft. De faculta- tiefstelling werd zeer ongewenseht ge acht. De minister van arbeid antwoordde op eenige vragen, dat volgens den Gezond heidsraad uit een oogpunt van volks gezondheid geen bezwaar bestaat om den zomertijd in stand te houden. De minister van waterstaat antwoord de, dat de voordeelen, aan de invoering tan den zomertijd verbonden, ten aan zien van de verwarring van jpoorweg- wagons en stations niet noemenswaardig is. Aan verlichting wordt naar raming f 50.000 bespaard. Het denkbeeld van den „zomertijd" alleen in te voeren voor de stedelijke gemeenten, wJerd ten cenen- male verwerpelijk en uitvoerbaar geacht, in het belang van het spoorwegverkeer is het noodzakelijk dat met aangren zende landen ten aanzien van de al of niet invoering van den zomertijd overeen stemming beslaat. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen deelde mede, dat de hoofdinspecteurs en de inspecteurs van het lager onderwijs tot de conclusie zijn gekomen, dat de zomertijd geen schade doet aan de belangen van het onder wijs en geen invloed heeft op het school verzuim. In een bijlage van den brief wordt voorts medegedeeld, dat uit de berich ten van de gemeentebesturen, voor zoo ver dit punt door die besturen ter sprake werd gebracht, blijkt, dat over het al gemeen gemeenten mei een landbouwen de bevolking bezwaar hebben tegen hand having van den zomertijd. De gemeenten (alleen van die gemeen ten, welke door Ged. Staten zijn ge hoord) die zich volstrekt tegen den zo mertijd hebben verklaard, zijn in Zee land: St.-Annaland, .Biervliet, Groede, Haamstede, 's Heer Arendskerke, Honte- nisse, Kruiningen, Tho'.en, Wissenkerke, Zaamslag. Zonnemaire. Wijziging der Kieswet, Prov. Wet en Gemeentewet. In zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van bovenge noemd wetsontwerp zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken dat de regeering heeft gestreefd naar een stelsel, dat aan den eeneh kant zou verwezenlijken de door de Grondwet voorgeschreven even redige vertegenwoordiging en aan den anderen kant het provinciaal verband tot zijn recht zou doen komen. Van het voorgedragen stelsel kan men zeggen dat het dwingt tot overleg tus sehen provinciën slechts daar, waar de sterkte eener partij het onvermijdelijk maakt; dat het voor het overige voor iedere provincie de vrijheid laat om bin nen het kiesgebied afzonderlijk op te treden, waarnaast de mogelijkheid staat om met andere samen te gaan; ten slotte dat het door de beperking van het kies gebied tot maximum vier provinciën een wal van beteekenis opwerpt tegen stroo mingen in een partij om de verkiezing van uit een centraal punt te beheerschen. De minister moet toegeven, dat de verschillen ïusschen de voor vergelijking in aanmerking komende provinciën ook in het thans voorgedragen ontwerp nog zoo groot zijn, dat het aannemen van een verschillende stemwaarde alleszins gerechtvaardigd is. Mitsdien is in het ontwerp een aanvulling in dien geest aangebracht met overneming van de ver- houdingscijfers uit het vroegere ontwerp, vermenigvuldigd met 10, wat vereenvou diging mogelijk maakt in de regeling van de vaststelling van den uitslag der ver kiezing. Dat de kleine partijen in de Eer ste Kamer geen zetel zullen bezetten 'is uitvloeisel van de grondwettelijke be paling. dat de verkiezing der 50 leden zal geschieden in twee helften. Er zal dus geen plaats zijn te vinden voor par tijen, die in de Tweede Kamer niet ten minste drie of vier leden hebban. Aan het verlangen om hot minimum voor het verkrijgen van een restzetel te verlagen is de Regeering bereid tegemoet te ko men. Zij stelt voor. dit van 75 o/0 tot 50 n/o van den. kiesdeeler te verlagen. Dit ontwerp biedt geen gelegenheid de quaestie van den stemplicht tot oplos sing te brengen. Uit Stad en Provlnole BURGH. Vrijdagavond j.l. werd in de gemeentekamer een ouderavond gehou den; tegenwoordig waren 34 belangstel lenden, w.o. verscheidene moeders van schoolgaande kinderen. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige vergadering, behandelde het hoofd der school, dhr. Kosten, aan de hand van verschillende voorbeelden, op zakelijke en voor het publiek duidelije wijze, het aanvankelijk leesonderwijs van den vroegeren en tegenwoordigen tijd. In de pauze werden met welwillende me dewerking van mej. J. Fokker en dhr. Kosten, eenige nummers voor orgel en viool gegeven, waarbij de aanwezigen uit volle borst meezongen. Na de pauze behandelde de burgemeester in korte trekken enkele der laatste wijzigingen van de wet op het Lage»* Onderwijs en gatf dhr. Griep een humoristische bij drage. Wij hopen, dat deze uiterst leer rijke en gezellige avond eenc aansporing moge zijn tot een nog talrijker bezoek der ouderavonden. RENESSE. Vrijdagavond hielden de le den van de verceniging van oud-leerlin gen van den landbouwwintercursus bij de wed. Kappers een vergadering. Aan wezig waren 30 leden. Na opening én een welkomstwoord door den voorzitter, lezing de notulen, die onveranderd war den goedgekeurd. De voorzitter cleed als- nu verslag van de vergadering B. V. G. te Goes. Daarna bespreking proefvelden, die zullen worden aangelegd. Een selec tie-proef met aardappelen zal worden voortgezel. Besloten werd een variëteits- proef te nemen met suikerbieten. Het Bestuu" aanvaardt gaarna. het aanbod van den heer A. C. de Oude, om 4 verschil lende soorten, door de fabriek te Dintel' oord beschikbaar gesteld bielenzaad', uit te zaaien. De voorzitter wil er nog een 5e soort, b.v. „Ideaal", aan toevoegen. Daar het zeker is dal de fabriek goed, betrouwbaar zaad zal leveren, wil hei den heer Spek voorkomen, dat het goed, noódig en nuttig is, omtrent het soort „Ideaal" meer inlichtingen en gegevens in te winnen. De proef zal genomen worden op lichte en zware gronden. De heer Spek geeft omtrent het aanleggen van parellet proefveldjes nadere inlich tingen. De heer de Oude wil zich be lasten mei het opdoen en verdeelen van het benoodigde zaaizaad. Twee commis sies tot het regelen der proefvelden op lichten en zwaren grond werden be noemd. Besloten wordt ook een prbef- veld aan te leggen, om een hoeveelheids- proef met chili als bemesting op bieten te nemen, uit welke proëï zal moeten blijken, verschil in gehalte en gewicht der bieten en opbrengst bladeren. Na be komen inlichtingen van het resultaat van 2 genomen proeven met - en de kosten voor het instrument, werd besloten op voorstel van een der leden, door het be stuur overgenomen, lot het aanschaffen van een volledig toestel ter bepaling van den zuurheidsgraad van den grond, ieder lid kan van "het instrument gebruik ma ken Na de pauze hield de heer J. Spek een onderhoudende cjftuserie over „Be mesting". Spr. begint met een vergelijk te treffen tussehen de landbouwweten schap van voor 25 jaar en thans. Met reuzenschreden heeft die wetenschap zich ontwikkeld; op het gebied van land bouw cn veeteelt is zeer veel gewijzigd, veranderd en verbeterd. Wat wist men vroeger van absorptie van den grond; wat wist men van de beteekenis en waarde van de teelt van de vlinder bloemige gewassen. Welk een enorm ver schil in de teelt van bieten, aardappelen enz. Wie heeft vroeger gehoord van vi taminen Nieuw is ook de leer van de levenswerkzaamheid der bacteriën in den grond. Het landbouwonderwijs is geheel anders geworden, sedert het vorenstaande a's gevolg van de toepassing van de wet van Mendel moet gerekend worden, maar ook en dat mag niet vergeten worden, door het in praktijk brengen der schei kunde, n.l. de reageeringen van zuren en basen in den bodem. Door de wet van het minimum zijn eveneens de inzich ten der bemestingsleer beter en duide lijker aan het licht gekomen. Het meer of minder gelukken van den oogst hangt grootendeels van deze wet af, want door een oordeelkundige bemesting de struc tuur van den bodem in aanmerking ge nomen komt men tot een beste op brengst. De landbouwer moei te weten kunnen komen of in den grond voorhan den is de Louwstbi welke de te telen vrucht behoeft. Grondonderzoek, nu ja is wol goed, maar geeft geen goede maatstaf welke bemesting den grond be slist noodig heeft en in welke hoeveel heid. De vraag moet steeds gedaan wor den: Hoeveel en wat is er door den oogst uit den bodem gehaaid; hoeveel blijft nog over en wat is volgens de wet van het minimum de grond nog rijk. Als men nu overgaat tot de bemesting, dan heeft deze invloed op den grond en hangt de waarde af van de verhou ding van klei-, zand-, water- en humus- bestanddeelen. De laatste meststof ver krijgt men door stalmest en grondbemes- ting. Humus, die van zeer groole waarde is. heeft in den bodem geen blijvende plaats. Zij verteert vergaai cn wordt ont- [eed in koolzuur die de kalk in den grond oplost. Als er humus in den grond is werkt de kunstmest indirect beter, doordat er van de weelderig groeiende plant meer in den grond blijft. Na nog eenige kunstmeststoffen en de werking daarvan op zure en basische gronden besproken en aangetoond en de gestelde vragen van enkele leden beantwoord te hebben, eindigde spreker zijn zeer leer rijke, praktische causerie. De heer Spek en de voorzitter, die spreker hartelijk dankte, voor de goedverzorgde onder houdende rede, beval de oud-leerlingen ten sterkste aan het lezen van brochures, vakbladen en boeken uit de bibliotheek over landbouw en veeteelt, om steeds op de hoogte ,e cirven Van wat er op dit gebied geleeraard en in een nieuw licht geplaatst wordt. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad, op .Woensdag 14 Maan j.l. Aanwezig al'e leden. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige ver gadering worden onveranderd goedge keurd, Voor kennisgeving worden aange nomen het verslag van de schoolcom missie over 1922; een schrijven van het bestuur van den bond tegen vloeken; een schrijvèn van de kamer van Koophandel om de werkweek van 45 op 48 uur te brengen; proces-vertaal van opneming van boeken en kas tij den gem.-ontv. waarbij alles in orde werd bevonden. Op voorstel van B. en W. wordt de rekening der Gezondheidscommissie, ze telende ie Zicrikzee, na de voorgestelde wijziging, goedgekeurd. B. en W. stellen voor subsidie te ver)eenen voor de Wijk verpleging tot een maximum van f 20ü, met een opzeggingstërmijn van 1 jaar. De heer Moermond vindt de bepaling omtrent een opzeggingstermijn wel wal bezwaarlijk, doch gaat, na toelichting door den voorzitter, daarmede accoord. Nadat de wenschelijkheid is uitgesproken dat Noordweiie tol woonplaats zal wor den gekozen, als zijnde het middelpunt der drie samenwerkende gemeenten met de verschillende corporaties, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Het kohier van de honden belasting wordt z. h.s. vastgesteld tot een bedrag van f 84. Eveneens wordt z. h. s. goedgekeurd de wijziging van de begrooting 1922, zoowel als de wijziging begrooting 1923. De rekening van de haven Schelphoek over 1922 wordt, bij een ontv. van f 9087,72 en een uitg. van f 6245,59'/2, alzoo met een batig saldo van»f 2842,12' z. h. s, goedgekeurd. De begrooting 1923 voor de haven wordt in ontv. en uitg. voorloopig vastgesteld op f 5530, met <&en post voor onvoorzien van f (315,72. Op voorstel van den voor zitter wordt de bode te Serooskerke, als belooning voor zijn diensten in be lang van de haven, een maximum van f 10 per jaar toegekend. Voor kennis geving wordt aangenomen een verzoek om schadevergoeding voor een gebroken schip, hetwelk vorig jaar in de haven heeft gelegen. Het gras aan de Helle- dreef Wordt voor een jaar f 3 ve- huurd aan M. Thijsse. De voorzitter deelt mede dat tengevolge van het overlijden van den heer M. C. Verloop, de Am bachtsheerlijkheid is overgegaan op den Wei Eerwaarden Heer ds. C. Verloop te Zoelmond, zoon van den overledene. Op voorstel van B en W. wordt de hef fingsverordening op de vleeschkeuring opnieuw gelijkluidend vastgesteld. Ver schillende onderhoudswerken op de be graafplaats, aan de school, de brandspuit en de onderwijzerswoning, voornamelijk schilderwerk, zullen worden uitgevoerd. De keukenscboosteen van de onderwij zerswoning, hoewel nog geen 2 jaar in gebruik, is zoo bouwvallig, dat ze ge heel moet worden opgebouwd. Bij de rondvraag merkt de heer Boogerd op dat verschillende heesters en bloemper ken op het dorp verbetering blehoeven. Besloten wordt dit in orde te doen bren gen, waarbij de heer Boogerd. op ver zoek, gaarne de leiding op zich neemt. Hierna sluiting. ST.-ANNALAND, De opening van de School met den bijbel op gereformeerden grondslag had verleden Vrijdagvoormid dag plaats in één der lokalen ervan, in tegenwoordigheid van vele vaders en moeders der aanstaande leerlingen, den schoolopziener Brandsma als vertegen woordiger van het Rijksschooltoezicht, den gemeenteraad, leden van het kerkbestuur alhier en van schoolbesturen uit de om geving. Nadat door den voorzitter van het schoolbestuur alhier, dhr. J. Kurvink, het gebed was uitgesproken, verzocht hij de aanwezigen te zingen het 2e vers van Ps. 25. Ds. Moerman van Stavenisse, die de leiding der vergadering op zich geno men had, sprak daarna een rede uit naar aanleiding van 1 Koningen 20, vers 11: „Die zich aangordt beroeme zich niet als die zich losmaakt". Hij wees de ouders daarbij op hun plicht in zake de opvoe ding hunner kinderen. Na hem sprak bur gemeester Hanssens, die een overzicht gaf van de onderhandelingen tussehen den ge meenteraad en 't schoolbestuur en dit laat ste fel'citeerde mei de totstandkoming van wat het wenschte. De heer Brandsma, sprekende namens den inspecteur gaf aan de leden van het personeel de verzekering det ze bij hun moeilijke taak konden rekenen op hun steun en medewerking. Achtereenvolgens is nog het woord ge voerd door de heeren G. Goedegebuure, Spek, ds. Keller van Scherpenissc en door het nieuwe hoofd der school, dhr. Hage, die zich aanbeval in de welwillendheid van 't Schoolbestuur en van de ouders der leerlingen, alsmede door den voorz. van 't schoolbestuur te Tholen. Nadat ds. Moerman het dankgebed had uitgespro ken en Ps. 119, vers 5 was gezongen, was de plechtigheid afgeloopen. In den namid dag werden de kinderen getracteerd. Zeeuwsche Kamer van Koophandel. Voor de Vrijdag a.s. te Middelburg tc houden vergadering van bovengenoem de Kamer zijn ingekomen 47 stukken, terwij! de agenda bovendien bevat: de rekening over 1922, welke een voordee- lig saldo aanwijst van f 4229,34. Dit be drag zal op den dienst 1923 worden overgebracht. Van dit bedrag zullen wor den betaald de pensioensbijdragen over het tijdvak 1 Juli—31 December 1922 en dc over 1922 verschuldigde schadeloos stelling aan den oud-secretaris der Ka mer. Van het ontvangen bedrag van f 2754,04 aan inschrijvingskosten aan een andere Kamer zal f 166,66 betaald wor den. Het saldo bedraagt dan f 2587,38. Voorgesteld wordt, aan het verzoek van de Nijmeegsche Kamer van Koop handel aan den minister van waterstaat, om de kamers van koophandel de leden voor de commissie van advies voor de spoorwegdienstregelingen te doen voor dragen, adhaesic te betuigen. Voorts wordt voorgesteld het adres van de kamer van koophandel te Hoorn, over het verkeer mei zware vrachtauto's, wordt voor kennisgeving aan te nemen. Aangezien Tholen buiten het gebied der Kamer ligt, wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur der afd. Thoien van de Z. L. M., om finantieelen steun voor de in de 2e helft van de maand Juni dit jaar te houden landbouwtentoonstelling. TAN HMNBK EN TER. De stadsschouwburg te Wiesbaden is door brand vernield. De schade wordt op verscheidene milliarden geschat Te Frankfort worden 25 Nederl. schippers op weg naar 't bezette gebied aangehouden, onder voorwendsel dat hun passen niet in orde zijn. Te Essen is een Fransch militair doodgeschoten. Naar aanleiding van cr.t, misdrijf hebben de Franschen 4 notabelen als gijzelaars gevangen genomen. Het stoffelijk overschot van ex- koningin Milena van Montenegro is per auto naar San Remo (Italië) overge bracht, waar later de ter aarde bestel ling zal plaats vinden. Het Russ. volkscommissariaat van financiën zal binnenkort een geïllustreer- den catalogus het licht doen zien met historische en technische bizonderheden van de kroonjuweelen van het vroegere tsarenhuis. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggevonden. Zjbrik'/.m, 17 Maart 1923. Geachte Heer Redacteur! Verleden jaar is-er in «en ingezonden stuk in de Nieuwsbode over geklaagd, dat er tuinliefhebbers zjjn, die de aardigheid schjjnen te hebben, om katten, die zich in hun tuinen begeren, op te ruimen. Ik kan me zeer goed voorstellen, dnt lief hebber» van deze soort. viervoeter» het streng afkeuren, al» zóó gehandeld wordt. Mnarvau de andere zjj de moet men deze kwestie ook eens bekijken en dan wil ik de vraagstellen: „fs het niet verklaarbaar, dat iemand die een tuintje bezit, dat in orde laat brengen en daar zeer zeker niet minder op gesteld ia, dun een eigenaar op zjjn „poes", het vreese- Ijjk vindt, als hjj 's morgens in zjjn tuintje wandelt en dan constateert, dat dea nachts veel door katten is geruïneerd?" En dit ia werkeljjk een feit, waarover men veel hoort klagen. Daarom zou ik de goede raad willen geven .Houdt, kattenliefhebbers dea nacfate awe katten binnen, dan ia de zaak opgelost want lieusch, niemand misgunt U het bezit van zoo'n huisdier en zal er dan ook ongaarne toe overgaan, U er van te berooveii. Met vriendelijken dank reor de opname. Hoogachtend, P. B. Opkomst dienstplichtigen lichting 1928. Jonge MannenIn deze en de velfende maand komen velen in militairen dienst. Zjj, die naar Breda gaan zullen daar wellicht geen kennissen hebben. Evenwel staan velen klaar om u hartelijk te ontvangen, om u als kameraad te verwelkomen en bevenal om u te helpen trouw blijven aan opvoeding en belijdenis. Een comité uit het Tehuisbestuur, Nat. Chr. Off. Ter., Nat Chr. O. Off. Ver., Burger en Militair Pre Rege en de Chr. Mil. Jong. Ter. mankt plannen om de velgende weken zich bjjzonder met u bezig te kouden. In het Militair Tehuie zullen vele gezellige avonden worden georganiseerd om u te toonen dat gjj dïiAr nw vermaak kunt vinden. Maar wy willen u daar ook welkom heeten in den strjjd voer den Christus der Schriften; «jj willen u daar vertellen van de moeilijk heden en uit onze ervaring puttend u wjjzen op de middelen om die te overwinnen. Wy willen u wegwjjs maken in al wat u vreemd is en wat ons vreerad was. Wilt gjj geholpen worden? Kern dan, den eersten avond al, in ons Tehuis voor Mili tairen, Boschetrnat 88, Breda. Wjj zullen in de kazernes zjjn om u op te roepen en naar dat Tehuis te geleiden. Ga niet uit uw woonplaats zonder uw predikant ten afscheid t« hebben bezocht, doch vooral niet zonder zelf God te hebben gebeden. De Alomtegenwoordige kan u immers ook hier bewaren voer verleiding. Breng uw Bjjbel mee. Ouden, laat »w zoon niet gaan zonder hem den Seere te hebben opgedragen. Zorg roer zjjn attestatie. Schrijf one (adres Tehuis) uw wenschen inzake kerk- en cateeheeatie- bezoek. Wij helpen u waar wij kunnen. En gg, Groot verlofgangers, gjj kent onzen arbeid, gg weet dat wjj altjjd meer zouden kunnen doen, al9 wg maar meer geld hadden. Vertel, nu de lange avonden er nog zjjn, van onsen arbeid aan velen en vertel eek dat giften kunnen worden gestort op post rekening *3078, kantoor Breda, van le luit. B. Geleijnse. Zorg er veor dat zjj die nu uw plaats innemen in het Tehuis, het even goed hebben als gjj bet hadt. Aan het werk dan Het Comité voornoemd. Stavhissk, Maart 1923- L.S. In de laatste gemeenteraadsvergadering had één der raadsleden den moed het op treden van den veldwachter te dezer plaatse te gispen, terwjjl hjj tevens als „zjjn" meaning uitsprak, dat de veldwachter te weinig op de straat te zien is. Voorop dient gesteld te worden, hetgeen natuurljjk het raadslid niet weet, dat deze materie niet tot do compe tentie ran den raad behoert. Ik echrgf: „Natuurljjk niet weet", want met de enlangs door hem gevoerde hetze tegen den ge meente-oprichter, heeft hjj dit ten volle bewezen. Maar, nietwaar lezer, het loopt tegen de verkiezingen en men moet toch iets „prestoeren" om de eogen van het kiezercorps ep zich te doen vestigen. In hoeverre bet nu voer een gemeenteraadslid, die tocb geroepen is, om de belangen der gemeente (in materieel en geestelijk opzicht!) te behartigen, pleit om het plebejismus van het opkemend geslacht te verdedigen en het gerechtvaardigd en gemotiveerd optreden van den veldwachter te veroordeelen, laat ik den weidenkenden burgers der gemeente ter beoordeeling over, evenals de geopperde meening van het raadelid, dat de veldwachter te weinig ep de atraat te zien is. U, mjjnheer de redactenr, harteljjk dan kend veor de afgestane plaatsruimte teeken ik, hoogachtend, EEN INGEZETENE. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand Februari. THOLEN. Geboren: Pieternella, d. van C. Nelisse en J. Lindhout; Hendrik Geu- vel, z. van A. C. M. Deurloo en P. L. Baaij; Kornelis, z. van J. Boot en A L. Fenijn; Geertje, d. van L. de Jonge en M. Bout. Overleden: M. W. Friderichs, 78 j., wed. van J. M. Geluk; J. C. Praal. 78 j., wed. van A. Jagt; H. Bout, 10 m. 7.. van P. Bout en L. de Laater. MARKTBERICHTEN^ ROTTERDAM. 19 Maart. Binnenl. gra nen en peulvruchten. Tarwe wederom matig aangeboden, hooger verkocht van f 1112. Rogge f9,50—9,90. Gerst (che valier f9,50—10,25. Haver prijshoudend, f 9,50 f 10,50. Erwten (kleine groe ne) bij klein aanbod onveranderd ver kocht, f 19— 20,75, grove en boven be taald. Bruine boonen lager en moeilijk te plaatsen van f 8—15, enkele uitge zochte partijen er boven betaald, alle» per 100 k.g. i CoflpeirattoTC Telling Zfarlkiee. Veiling van Zaterdag 17 Maart. Savoije kooi f 12,75, roode kool f 5,20 per 100 stuks; Prei f3,40 f5 per 100 bos; Spruitkool, 2e soort, 6—8, Witlof 29—30, Sjalotten 21 cent per kilo. Peren: Pondsperen 16—17, Kleiperen 15, Berga motten 9—15 ct. per kilo. Appelen: Goud- reinet 13—17, dito 2e soort 8 -10, Brabant- sche Bellefleur 10—13, dito 2e soort 3— 9; Groninger Kroon 10—11, Reinette d'Or ;6, Ermgaard 14—18, Huismanszoet 18— 19, dito 2e soort 16—16 ct. per kilo. Snij bloemen per bouquet 16—90 eant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5