Zierikzeesche tö Nieuwsbode GRATIS abonnement: Woensdag 14 Maart 1923.zierikzee«che courant. advertentiën s EERSTE BLAD. DRANKWET. Openbare Verpachting. 31 perceelen BOUWLAND, buitenland. binn en l a n d. Iets over Uitslag en Ziekten der Hoofdhuid. PrU« per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer# 5 «ent. VerBohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Nt. 10902. Utt-MtH. M. J. KOSTEN van 1—8 regels «0 ets., van 4 regels en daarboven 30 ets. per regel. Reclames 80 ets. p. regel. Bij contraot belangrijke korting. Inzending op den dag van nit- gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. een zakje A. J. P.'s Grena- dinesaus in ieder pakje A.J.P.'s Amandeltjegpud- ding. Tijdelijke reclame. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Ziibikzee brengen ter openbare kennis, dat op 7 Maart 1923, bp bon is ingekomen een verzoekschrift var. WILHELMINA PETRO- NELLA MARIA SCHOUTEN, weduwe van O. S. Verweb, van beroep societeitshoudster, wonende te Zierik-/.ee, om vergunning voor den verkoop van flt eken drank in het klein, in de navolgende localiteitende benedenzaal en de achterbovenzaal van het perceel, kadas traal bekend gemeente Zierikzee, sectie B, noa. 1632 en 1633, plaatselijk gemerkt C no. 108. en gelegen aan de Poststraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouder* inbrengen. Zib&iizee, 12 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRATISTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretarie. BURGEMEESTER en WBTHOÜDERS van Zierikzee zijn voornemens, op Maandag 26 Maart a.a.( des namid dags 3 uur, tea Raadhuizt, op d« door hen vastgestelde algemeene en bijzon dere voorwaarden, voor den tijd van zeven jaren, in het Openbaar te Verpachten: der gemeente, in den Dykwaterpolder. De pacht gaat in met het rooren van den oogst 1928, of zooveel vroeger als de perceelen beschikbaar &ün niec net ruuven ven den oogst 1930. De voorwaarden dezer verpachting liggen van Vrijdag a.s. af ter lezing op de Secretarie dezer gemeente en zijn aldaar In afdruk tegen betaling van f 0,50 per exemplaar verkrijgbaar, ter wijl de Gemeente-Bouwmeeiter, des ver langd, inlichtingen verstrekt, dagelijks van 9Vi tot 11 uur v.m., en bij dezen ter inzage ligt eene teekening van de te verpachten perceelen. 3(1RIKE1X, den 14 Maart 1923. Burgemeester en Wethouder» van Zierikzee, A. J. 1. FOKKER VAN CRATWT1TN VAN RENGERSKERKE, Bargem. P. F. WITTERMANS, Seeretari». De kosten van den oorlog voor Engeland. dn een parlementair stuk, uitgaande van den kanselier der schatkist worden treffende getallen, totdusver nog niet te zamen vermeld, genoemd als oorlogskos ten voor .Engeland aan mannen en geld. Het Duitsche rrijk mobiliseerde dien volgens in den oorlog: 9,496,370 man. Hiervan zijn gesneuveld 946,023 en 2,120,,906 gewond. Groot-Brittannië's aan deel aan deze getallen (de dominions en Indië dus niet meegerekend) was: gemo biliseerd 6,211,427 man; gesneuveld 743,702 man; gewond 1,693,262 man. De oorlogsuitgaven zijn nog enkel te overzien over de rekeningen van de fi- nancieele jaren die gesloten zijn. De uit gaven van de schatkist bedroegen van 1 April 1914 tot Maart 1919 9590 millioen pd. st. In eigen land werd geleend 550 millioen, in het buitenland 1360 millioen pond. De leeningen die Engeland aan zijn bondgenooten en dominions verstrekte bedroegen tot Maart 1922 (kapitaal en onbetaalde rente tezamen) een totaal van 2078 millioen pond. Hierin zijn niet be grepen ondersteuningen en andere lee rlingen uit den tijd na den oorlog. Aan Frankrijk werd geleend 584 millioen, aan Italië 503 millioen en aan andere bond genooten 841 millioen, aan de dominions 150 millioen pond. De Britsche verliezen ter zee door actie van den vijand be liepen 750 millioen pond, wat de waarde en 8 millioen ton wat de scheepsruimte betrof. Hïeribij gingen 22,000 levens van burgers verloren. Aan krijgsgevangenen legde Engeland van Augustus 1914 tot Maart 1923 470 millioen pond ten koste. De geschatte schuld aan kapitaal voor Engeland bedraagt van 1 April af 832 millioen pond. Aan mandaat-gebieden is in vier jaar tijds 153 millioen pond ten koste gelegd. Voor de bezetting van Konstantinopel 20 millioen pond. Het bedrag waarvoor Duilschland ge crediteerd is en dat Engeland te vor deren had op rekening van het herstel bedroeg (wegens uitgeleverde koopvaar dijschepen met een ruimte van 1.852,413 ton bruto) ongeveer 12,485,000 pond. De Zomertijd. De actie van de bevolking der groote steden tegen, de beslissing van de Tweede* Kamer inzake den zomertijd heeft, zooals te verwacchten was, ook een tegenactie uitgelokt, schrijft „de Zeeuw". Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt dezer dagen een adres verzonden, waarin de landbouwende tevolking van Zeeland dringend verzoekt het wetsvoorstel-Braat tot afschaffing van den Zomertijd w'èl aan te nemen. De lijsten zijn reeds van honderden handteekeningen voorzien. Belglsehe onderscheidingen. Vrijdag 16 Maart des middags te half vijf, zullen in het Paviljoen „Vondelpark" te Amsterdam, de door de Belgische re geering aan verschillende Nederlandsche onderdanen toegekende onderscheidingen, verleend aan hen, die zich tijdens den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt voor de verzorging van de Belgische vluchtelingen c/n geïnterneerden, uitge reikt worden. De uitreiking geschiedt door Prins Albert de Ligne, Belgisch gezant. TWEEDE KAMER._ Zitting uan Dinsdag 13 blaart Nadat de Kamer eenige kleine wetsont werpen heeft aangenomen, wordt de be handeling van de Jachtwet voortgezet. De heer van Schaik licht zijn sub-amen dementen toe. (Deze beoogen o. m. de amendementen van de commissie van rap porteurs, strekkende tot wijziging van art.. 3 van het ontwerp en tot invoering van een nieuw art. 3a, bedoelende het jacht- recht van den eigenaar en dus art. 641 B. W. te handhaven, te verduidelijken. De wijzigingen, door den heer van Schaik voorgesteld, hebben voorts tot strekking, den grondgebruiker in het geval dat dat gene, die zich het genot van de jacht heeft voorbehouden, daarvan zelf geen gebruik wil maken, een recht van toe stemming te geven tot de uitoefening van het jachtrecht door derden). De heer Van Voorst tot Voorst bestrijdt het sub-amendement-Oud en gaat geheel accoord met dhr. van Schaik. De heer Dresselhuys bestrijdt het sub-amendement- Oud. 't Eerste sub-amendement-v. Schaik beveelt spreker aan. Het tweede is tech- n'Trek^mg'öaarvanT Ö<F~ficer Hiemstra be strijdt de amendementen, die de landbouw belangen op den achtergrond dringen. Dc heer van Rappard bestrijdt het tweeda sub-amendement-v. Schaik. De heer Ebels bestrijdt het sub-amendement-Oud. Minister Ruys de Beerenbrouck acht de sub-amendementen-van Schaik beter dan die van de commissie van rapporteurs, maar oordeelt het sub-amendement-Oud overbodig, omdat de pachter het recht heeft om schadelijk gedierte en overtollig wild te dooden. De heer van Schaik brengt een kleine Wijziging aan. De heer van Sasse van IJsselt neemt het sub-amendement-van Schaik geheel over. De heer Oud handhaaft het amende ment. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Ten huize van den burge meester vergaderde Dinsdagavond de com missie, welke gevormd was uit de reeds in ons Maandagnummer vermelde perso nen, die ten doel had een opdracht samen te stellen, welke door den heer Maloïtz, de bekende tele.paath, per auto heden zou worden uitgevoerd. Na eenige discussie werd de hieronder volgende opdracht opgesteld: De telepaath rijdt per auto van af de Sociëteit „Concordia" langs de Zuidzijde van het Havenpark naar het kantoor dei- Registratie, laat de auto stoppen, gaal dal kantoor binnen en de eerste deur aan zijn linkerhand in, daarna weer de deur aan zijn linkerhand en haalt uit de rechter- bovenlade van het daarstaand schrijfbu reau een sleutelring met meerdere sleutels; hiermede begeeft hij zich naar de in het kantoor aanwezige kluis, maakt die open met de juiste sleutel en neemt daaruit een pakje, dat zich bevindt in de linker hoek van de kluis. Daarna sluit hij de kluis ep geeft de sleutel aan den heer Commis saris van Politie. Vervolgens verlaat hij het kantoor langs denzelfden weg, het pakje medenemende. Buiten gekomen zijn de, laat hij de auto keeren en rijdt langs de Noordzijde van het Havenpark tot aan de muziektent, stopt, beklimt de tent, maakt aldaar het pakje open en bevestigt de zich daarin bevindende vlag aan een der peilers van die tent. Na de tent ver laten te hebben, haalt hij uit de linker zijzak van de overjas van den heer Com missaris van Politie* de zich daarin bevin dende sleutels, kiest de grootste er uit en doet de andere sleutels Weer in de zak terug. Met dien sleutel rijdt hij langs de Zuidzijde van het Havenpark, Oude Haven, Nieuwe Haven, Nieuwe Boogerdstraat, St.- Domusstraat, Fonteijne, Pieterseliestraat, rechtsom de Manhuisstraat in, daarna slaat hij, in de Poststraat gekomen, links af en rijdt om de kerk heen de Meelstraat in. Stopt voor het Politiebureau, gaat dit binnen en opent met de sleutels dé achter ste cel links, neemt daar een brief die onder de brits ligt. Met deze brief rijdt hij Meelstraat, Dam, Melkmarkt, Verre- nieuwstraat, Watermolen, St.-Anthonie's- dam, Lange Nobelstraat, Schuithaven, Mol, Havenplein, Havenpark (N.-zijde), Kraan plein, Havenpark (Z.-zijde.) Stopt voor 's Landskamer, gaat daar binnen en begeeft zich naar de beneden-vergaderzaal, legt daar den brief op den schoorsteenmantel. Vervolgens neemt hij een boek getiteld Schouwen van 1600 tot 1900, dat op een der vensterbanken ligt, gaat hiermede naar de auto, geeft het den heer mr. v. Heusde en rijdt nu Havenpark, Appelmarkt, Post straat, voor de kerk langs de Meelstraat in, stopt voor het Stadhuis. Neemt daarna het boek van den heer mr. van Heusde, gaat de trap op naar de Secretarie en geeft het boek aan een der daar aanwezige personen. Even vóór 11 uur heden(Woensdag) morgen vereenfgóe bovengenoemde com missie zich op Je bovenzaal van de socië teit „Concordiü'", waar wij kennis maak ten met dhr. Maloïtz. die onmiddellijk een uitstekend geslaagde proef aflegde. Daarna nam de commissie in de door den heer P. de Haan alhier welwillend ter beschikking gestelde auto plaats. De heer Maloïtz ging op de treeplank staan, terwijl dhr. Gerritsen voor in de auto gezeten, als geleider optrad. Door overbrenging van de gedachten van den heer Gerritsen op dhr. Maloïtz, leidde deze laatste den tocht, door den chauffeur telkens de route te wijzen, die deze had te volgen. Met pijnlijke nauwkeurigheid, zonder eenige aarzeling en met groote snelheid verrichte de heer Maloïtz de hierboven omschreven opdracht tot groote verbazing en algemeene bewondering der commissie, die niet anders kon doen dan den tele paath met het behaalde succes geluk te wenschen. Aan belangstelling van de zijde van het publiek ontbrak het natuurlijk niet. Wat dezen morgen hier vertoond werd, overtrof alles wat wc tot heden op dit gebied hebben gezien of bijgewoond. Don derdag- en Vrijdagavond hoopt de heer Maloïtz in de Concertzaal demonstrates te geven en velen, die dezen morgen ge deeltelijk getuige waren van deze seance, zullen zeker zijn, waarlijk, buitengewone prestaties van nabij willen zien. pc heer Jacq. Dutreau. de bekende piano-humorist.'zal voor afwisseling zich tijdens de pauzes laten hooren. Buiten de stad wonenden raden wij certzaai bij te .seances in de Con- - Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal de Mannenzang- vereeniging „Luctor et Emergo", Zondag 18 Maart e.k. in het „Huis van NasSsau" een uitvoering geven. Landarbeiderswet. Bij Kon. besl. van 7 dezer is aan de gem. Oud-Vossemeer een voorschot verleend tot een maximum van f 3065, ter ver strekking aan de in die gemeente op gerichte stichting, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. ONDERWIJS. Opheffing Rijks normaallessen. Op het eiland Tholen circuleeren adressen tot behoud der rijksnormaallessen te Tholen. Op deze lijsten zijn ongeveer 3200 handteekeningen geplaatst. Aktt-nxamens. De "Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het schriftelijk ge deelte van de in het jaar 1923 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld In art. 77a van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stbl. 127), op Woensdag 4 April a.s. zal plaats hebben; dat de mondelinge examens op Dohderdag 12 April d. a. v. zullen aanvangen; dat de commissie, met het afnemen dezer examens belast, o.a. zitting zal houden te Middelburg voor de inspectiën Middelburg en van de inspec tie Dordrecht de gemeenten die in Zee land liggen; en dat voorzitter dezer com missie is te Middelburg, J. J. van het Hart, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Dordrecht, te Dordrecht, Stationsweg; dat zij, die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, zich vóór 23 dezer gelieven aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij examen zullen afleggen, met overlegging van: a. geboorte-akte; t. ge tuigschrift van zedelijk gedrag. ton; voor 60 scheepston waalpuin, A. W. Versluis te Werkendam voor f 2,75 per ton; voor 250 gecreosoteerde palen van 1,20 M. en 250 van 1,60 M., schreef de firma C. Mirandolle te Rotterdam in voor f 225,— de massa. Voor 938 M\ grint was inschrijver de heer J. B. Win kelman te Utrecht voor f 2,89 per M\ Vervoer: wed. K. Deurloo te Poortvliet, te Strijenham voor f 1,25 per M3.; M. L. Duijnhouwer te Scherpenisse, te Scher- penisse voor f 0,96 per M3.; Joh. Vroeg- op te Poortvliet, te St.-Annaland, voor f 1,481/2 per M3. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. 13 Maart. Door de Arron- dissements-Rechtbank zijn heden veroor deeld: J. v. d. M., 41 j., arbeider te Oosterland, f 25 b. s. 10 d. h., we gens diefstal. Eisch 1 w. gev^tr.; C. S., 34 j., slager te St.-Annaland, f 20 b., s. 20 d. h., wegens mishandeling, twee malen gepleegd. Eisch f 00 b., s. 20 d. h.; M. B-, 18 j., koopman te Scherpe nisse, f 15 b. s. 15 d. h., wegens dief stal. Eiach f 30 b. s. 30 d. h.; M. G. 59 j., schapenhouder te St.-Philipsland, f 10 b. s. 10 d. h. wegens eenvoudige beleediging. Eisch f 10 fel s. 10 d. h.; W. W., 50 j., grondwerker te 's Graven- li age, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h., wegens eenvoudige beleediging. Eisch f 10 b. s. 10 d. h. Voor het gerechtshof te 's Her togenbosch heeft Dinsdag terecht gestaan B. F. B.. beklaagd, dat hij als directeur van het post- en telegraafkantoor te Steenbergen op verschillende dagen ge durende het tijdsverloop van 28 Dec. '21 tot 23 Oct. '22 zich opzettelijk van het geld, dat hij in zijn hoedanigheid voor meld. onder zijn beheer had telkens een hoeveelheid geld gezamenlijk ten bedra ge van f 9974.85, hetwelk toebehoorde aan den -Staat der Nederlanden, weder rechtelijk heeft toegeëigend. De recht bank had beklaagde tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. B. legde een volledige bekentenis af. Hij had ongelukkige speculaties uitge voerd. De familie heeft de heele schade vergoed. De advocaat-generaal vroeg be vestiging van het vonnis. De verdediger mr. Groot uit Bergen op Zoom, pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 26 dezer. Dc Krediet- en Landboowbank te Amersfoort, dag vonnis in de zaak van den direc teur der Krediet- en Landbouwtank te Amersfoort, die onlangs terecht stond wegens verduistering en publicatie van een valsche balans. De rechtbank sprak hem vrij voor dè ten laste gelegde ver verduistering en veroordeelde beklaagde wegens de publicatie van een valsche ba lans tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek der previyitieve hechtenis, en met last tot dadelijke invrijheidstelling, aan gezien er geen preventieve hchtenis is toegelaten len aanzien van het delict, waarvoor beklaagde is veroordeeld. De eisch van den officier van justitie was voor beide feiten veroordeeling tot 1 jaar en 3 maanden. De premieleening-obllgaties. Dinsdagmiddag heeft voor de Rotter- damsche rechtbank terecht gestaan J. L. S., hoofdagent van de N. V. Hollandsche Credietbank (waarin opgenomen de Rot- terdamsche Handels- en Landbouwbank), in appèl op het vonnis van den kanton rechter, waarbij bekl. is vrijgesproken van overtreding van de Loterijwet. Er was van de zijde van het publiek maar heel weinig belangstelling voor deze zaak. Ook nu ontkende bekl. de feiten, bij dagvaarding ten laste gelegd, niet. Als hoofdagent van de N.V. Hollandsche Cre dietbank heeft hij in een lokaliteit in pand 178 aan de Schiekade obligaties ver kocht. In geen ander verband heeft bekl. gestaan tot de bank. De heer Willem Broekhuijs heeft hem aangesteld. Ook deel de bekl. obligaties uit aan andere agenten. Zes getuigen werden gehoord. De officier van justitie vroeg veroor deeling van beklaagde tot f 100 boete, subs. 14 dagen hechtenis. De verdediger concludeerde tot beves tiging van het vonnis van den kantonrech' ter, n.l. ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 27 Maart. I LANDBOUW EN VEETEELT. Op de te Utrecht gehouden Rijks- Premiekeuring van stamboekhengsten werd aan onderstaande hengst de volgende pre mie toegekend: „Daniël" van de Hengsten- associatie te St.-Maartensdijk, f 150. AANBESTEDINGEN. Voor hef waterschap „Poortvliet" werd vorige week Woensdag aanbesteed 365 scheepston zuilenbesalt. Inschijver was de N.V. Hollandsche Basalt Mpij. te Den Haag voor f 6,821/0 per ton; dezelfde firma schreef in voor steenslag (1—3) f 3,30 per ton; idem (2-4) f 3,60 per Lastiger ziekten dan die wij hier noemen, zya er wel niet. Het is daarom 100 verblijdend, dat men deze aan doeningen kan genezen met het vloei bare D.D.D -geneesmiddel. Dit is geen vette of kleverige zalf, maar doordat het vloeibaar Is, kan het door de poriën in do hoofdhuid doordringen. Tallooze lijders z(jn er door genezen en een leder, die aan deze ziekten lijdt, zy een proefneming ten zeerste aanbevolen. Het middel is niet kostbaar en by alle apothekers en drogisten in voorraad. (Adv.) Oeref. Gem. Aangenomen: Naar Vlaardingen, A. de Blois, cand. te Vlaardingen. KERKNIEUWS. Mod ■•cv. Met* Beroepen: Te Birdaard (toez.), H. W. M. Hupkes te Zandeweer. Aangenomen: Naar Lemele (toez.), D, Tromp, cand. te Utrecht. Naar Sprang (nieuw beroep), J. C. Wolthers te Kam perveen. 1 Bedankt: Voor Miss. pred. op Midden- Celebes, P. J. Steenbeek te Bergambacht. Oeref. Kerfen». Beroepen: Te Borger, C. van der Wou- de, prop. te Sneek. Bedankt: Voor Zuid-Beijerland, dr. H. W. van der Vaart Smit te 's-Graveland. Voor Brouwershaven, J. E. Westerhuis te Oud-Loosdrecht. Voor Boskoop, J. G. Fernhout te St.-Pancras. Ckr. QerW. Kart. Bedankt: Voor Passaic (New-Jersey Noord-Amerika), P. de Groot te Rotterdam. Voor Noordeloos, H. Velema te Kam pen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggevonden. Geachte Redactie! Mag ik mjjn beschouwingen over de gas- kwestie nogmaals voortzetten? Ik heb ge zegd, dat de invoering van het Goflinsysteem te Lisse f 4000 heeft gekost en te Zierikzee f 50.000 xal kosten. De gasfabriek te Lisse heeft zelf haar ovens voor dit bedryf' inge richt, eenvoudig door een paar stoomleidingen naar de verschillende retorten aan te brengen en door een stoom-reduceerkraan in de stoom- leiding in te bouwen. Dit heeft weinig geld gekost. Daarbjj kwam een laad-stootmachine. Wanneer de lade welke kolen in de retort brengt, tegeljjk moet dienen als uitstooter van de cokes (waartoe een stootsohild voor aan de lade is aangebracht, dat omklapt als de lade wordt teruggetrokken) dan moet de laadmaclrine sterker van bouw zijn dan wan neer zjj alleen voor het vullen der retorten dient. Alles bjjeen kostte deze verandering te Lisse ten hoogste f 4000. Te Voorburg heeft men een kleinkamer- oven met tien kleine kamers, welke om de 12 nren geladen worden. Voor het laden zijn twee men8chen noodig. Het laden en uit- stooten geschiedt door een electrisch gedreven machine van tamelijk grooten omvang en voorzien van een kolen reservoir, dat door middel van een electrisch aangedreven elevator wordt gevuld, van het reservoir storten de kolen in een koker en worden tegelijk ge wogen (450 kilo voor elke kamer), waarna zwaren yzeren ÓaiK,' vöortien van erfu vier kant eindstuk, dat in de kamers past. Alles wordt electrisch aangedreven. De hoogte van de machine is ongeveer zeven meter; dit is noodig voor het plaatsen van het kolenreser- voir. Het geheel zal ongeveer 4000 kiio wegen. Bij het uitstooten van de cokeB blijft achterin de kamer een prop ven ongeveer 80 centi meter cokes zitten, wat noodig is om te voor komen, dat in een geheel lodige kamer de kolen tot achterin zouden geworpen worden en daar niet zouden vergassen. De stoom voor de retorten wordt verkregen in een keteltje boven op den oven, hetwelk ver warmd wordt door de afgewerkte rookgassen van den oven. De stoom wordt in de kanalen oververhit en daarna achterin de kamer toe gelaten. (Oe door deze oververhitting in den stoom vastgelegde warmte valt in het niet tegen de veel grootere hoeveelheid warmte, die by het endotherme watergasproces door de retoitwandea moet wordeD toegevoerd). Het geheel ziet «r te Voorburg goed uit en werkt vlot. De oven ia voorzien van een generator van ongeveer drie meter diep, welke achter den oven is aangebouwd met schuinliggende kanalen. De kosten bedroegen ongeveer f40.000. En ondank» dit tienvoudige prijsverschil is er toch geen principieel ver schil tussehen de methoden van Lis»e en Voorburg. In beide wordt achterin een ge heel gevulde retort stoom gebracht en wordt de warmte voor de omzetting tot watergas door het ovenvuur geleverd. Het gas is by beide hetzelfde, een mengsel van kolen gas met bij te lage temperatuur verkregen water- gas. Ik zou zelfs aan do methode .van Lisse de voorbeur geven, want de kleinkameroven i» voor Zierikzee een te -groote productie- eenheid, en wanneer gedurende een groot deel van het jaar deze oven op halve capaciteit moet werken aullen daarvan drie dingen het gevolg zijneen onevenredig hoog cokes- verbruik in het ovenvuur (Voorburg geeft daarover geen inlichting), onevenredig hooge rente en afschrijving van een kostbare installatie en ongelyk gas op verschillende tijden van het etmaal. Dit laatste met zijn nasleep van slecht licht en inslaande kom foren zal niet kunnen uitblijven, wanneer men de ladingen niet over het geheele etmaal verdeelt. Ondanks de groote productie-capaci teit zal dus nachtarbeid niet kunnen ontgaan worden, als men zich ten minste op het standpunt stelt, dat het de taak van een gasfabriek i« om goed en gelijkblijvend gas te leveren. Waarom dan Goffin van f 50.000 in plaats van Gotfin van f 4000 Gasdirecteuren heb ben somtijds een voorkeur voor dure dingen en het is merkwaardig dat het publiek hen daarin dikwjjls stijft. Wie ev het diepste inhakt staat bekend als een flinke vent, zuinigheid wordt uitgelegd als gebrek aan bekwaamheid. Moeten daarvan de belasting betalers van Zierikzee het slachtoffer wor denWaar bleef de concurrentie? Te Voorburg leverden Haasters en Eitle de dure inriehting, te Maarssen en Pernis leverden dezelfden de goedkoope Goffin- inrichting, te Lisse en Sneek leverde de Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Gemeentebedrijven te Utrecht, te Leidschen- dam de Maatschappij voor Gasmeters te Dordrecht. Men ziet, er is keus genoeg. Men heeft mjj van verschillende zijden gevraagd, wat ik toch bedoel met reclame maken met het zwakke punt. Ik zal dat nader toelichten. Wanneer iemand adverteert;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1