Zierikzeesche Hieuwshads TWEEDE BLAD behoorende bjj de van Vrjjdag 9 Maart. 1923, no. 10900. BUITENLAND. Het proces Stainmann. Een geweldige menigte beeft Woens dag de beide laatste zittingen in het pro ces van de Wouwer-Steinmann, voor het Assizenhof te Antwerpen bijgewoond. De replieken en duplieken waren zeer harts tochtelijk. De procureur-generaal ji^ef* krachtig zijn aanklacht volgehouden. Het publiek, dat vroeger op sommige oogen- blikken althans met mevrouw Steinmann meelijden had getoond, scheen plotseling vijandig gestemd en betoogde in dien geest, zoodat de president herhaaldelijk met ontruiming van de tribune moest dreigen. De tweede verdediger van Van de Wouwer, heeft met veel vuur voor zijn cliënt gepleit, volhoudende, dat de instructie op het verkeerde spoor ge bracht was en dat geen enkel bewijs van schuld is aangevoerd. Hij eindigde met de meening uit te spreken, dat de jury de onschuld van de beklaagden zou moeten erkennen, op wie geen enkel bewijs drukt, tenzij bewijzen van on schuld. De tweede verdediger van me vrouw' Steinmann, heeft er in zijn re pliek vooral den nadruk op gelegd, dat het wapen, waarmee de misdaad ge pleegd is, nimmer is gevonden en con cludeerde ten slotte, dat er tegen mevr. Steinmann geen enkel bewijs bestaat De jury is om 7 uur in raadkamer gegaan. Er waren haar twee vragen ge steld, een nopens de schuld, de andere nopens voorbedachten rade. Om 8 uur verscheen de jury weer ter zitting. Zij beantwoordde ten aanzien van Van de Wouwer beide vragen met ja en verklaarde mevrouw Steinmann wel schuldig, doch sprak zich met 8 tegen 5 stemmen uit tegen het met voor bedachten rade. Het hof verklaarde zich bij de meerderheid van de jury aan te sluiten. Na in raadkamer te zijn ge weest, heeft het hof van de Wouwer. onder het aannemen van verzachtende omstandigheden wegens zijn houding aan het front, veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid en mevrouw Steinmann, op grond, dat zij nog nimmer was veroor deeld, tot 15 jaar dwangarbeid. Toen het hof in de zaal terugkeerde voor de uitspraak, is mevrouw Steinmann in zwijm gevallen. Men heeft haar naar buiten moeten dragen en op het oogen- blik van de uitspraak was zij nog niet bij kennis. De tweede verdediger van me vrouw' Steinmann heeft na de uitspraak een conclusie overhandigd, waarin hij verklaart, dat kolonel Mage, die met het onderzoek naar de revolver belast was, fotografiën aan het hof heeft verstrekt, waarvan de verdediging geen inzage heeft gekregen. Op deze wijze heeft hij, naar hij meedeelde, een element van cassatie geschapen. Het hof heeft de conclusie aanvaard. De zitting is met veel gerucht en hartstocht geëindigd. Van den Wou wer brak, voor de eerste maal in snik ken uit, toen de gendarmen hem weg leidden. BINNENLAND. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 7 Maart. Uitkeering aan onderwijzers. (Bij voortzetting der behandeling van het wetsontwerp betreffende uitkeering voor .overwerk" aan onderwijzers, ver oordeelt de heer Gerhard den grond slag der wet die had moeten zijn: alle overwerk der onderwijzers moet betaald worden; de Staat moet het overwerk over 1919 betalen, gemeenten en school besturen het overwerk in 1920, 1921 en 1922; de gemeenten moeten niet betalen voor opdrachten door schoolbesturen ge geven. De heer Bulten oordeelt dat het ont werp niet ver genoeg gaat in het weg nemen' der onbillijkheden. Hij verwacht dfaC Vele gemeenten onderwijzers met een fooi zullen wegsturen, als de regee ring niet verplicht is om een uitkeering te geven. Het wetsontwerp beteekent vol harding in een gepleegd verzuim. De heer van der Molen bepleit recht- gelijkbeid voor leerscholen bij bijzondere kweekscholen en afdoende rijksregeling voor scholen van bijzonderen aard, spe ciaal voor schipperskinderen. Mej. Westerman gaat in hoofdzaak met het ontwerp mee. É>e heer Ketelaar wenscht een ver plichting voor de gemeenten tot betaling. Minister de Visser het ontwerp verde digende zegt, dat het .ontwerp de nako ming is van een belofte door hem ge geven bij de behandeling van de motie- Otto. De min. wilde evenals spr. niet anders dan de mogelijkheid openen om onbillijkheden weg te nemen. Het is spr, dus onmogelijk, de gemeenten te ver plichten tot betaling, wat trouwens in strijd zou zijn met de geheele onder- Wijs-wetgeving, die het beginsel van auto nomie der gemeenten huldigt. Spr. zal schorsing der beraadslaging vragen, in dien het ontwerp niet in dezen vorm wordt aangenomen, daar het geheel vol doet aan den door de Kamer vorig jaai uitgesproken wensch en in beginsel d( verplichting onaannemelijk is. Bij de (replieken zegt de heer Ger hard, dat hij het ontwerp niet in gevaai wil brengen. De heeren Winterman9 en Bulten hand haven hun standpunt. De heer Ketelaar meent dat de minis ter inzake de betaling over 1919 zwak staat. De heer v. d. Molen repliceert. Na bestrijding door den minister, wor den de amendementen-Bulten en Gerhard ingetrokken en de artikelen en het ge heele wetsontwerp z. h.s. aangenomen. Bij de behandeling van de Jachtwet spreekt de heer de Boer dankbaarheid uit over het ontwerp, dat met de belangen der landbouwers rekening houdt; voorts beveelt hij afschaffing van de heerlijke jachtreehten aan. De heer Hiemstra acht toekenning van jachtrecht aan grondgebruikers theore tisch goed, maar practisch onvoldoende door hun economische afhankelijkheid van de grondeigenaars. Spr. betreurt de niet- invoering van jachtschappen. De heer v. d. Heuvel betoogt, dat bij de jachtwet de landbouwersbelangen ver reweg overwegend moeten zijn. De jacht is hoogstens toelaatbaar; het aangename moet wijken voor het nuttige en het noodige. De heer Duymaer van Twist is dank baar voor het ontwerp; hij toont met citaten de aanzienlijkheid van wjldschade aan. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEE. Naar wij vernemen, is ook van wege de Zeeuwsche Kamer van Koop handel een request aan de Tweede Kamer gezonden, waarin aangedrongen wordt op het behoud der rechtbank alhier. THOLEN. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Dinsdag 6 Maart jJ. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na de opening vaststelling der notulen. Onder de ingekomen stukken behooren: Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 28 Febr.; brief van den Minister van Blnnenlandsche Zaken, dat geen steun verleend wordt aan de werkeloosheid; brief van het bestuur der Z. L. M., met verzoek om steun ten bedrage van f 472,95, als.subsidie voor het houden eener cursus in huishoudkunde, enz., ben evens het vrije gebruik van een schoollokaal. Goedgekeurd. Ingekomen is voorts een adres van A. Janssen, boekhan delaar, alhier. Adressant betoogt In een ingezonden adres, dat het voorstel-Moel- ker, in een der vorige zittingen gedaan, tot het geregeld verstrekken van het gemeen tedrukwerk zonder prijsopgave niet kan strekken in het belang der gemeentekas, nog minder in het algemeen belang. Wes halve adressant den Raad beleefd verzoekt, het voorste-Moelker met groote meerder heid te verwerpen. Ook is ingekomen een adres van G. Amsing, waarin deze den Raad vraagt het verzoek van den heer W. Moelker aan te nemen, daar men dan de Thoolsche industrie steunt. Adressant voert in zijn adres aan, dat bij pi. m. f 7000 arbeidsloon in Tholen betaald heeft, en dat hij door het niet uitvoeren der druk werken voor dit jaar reeds een knecht heeft moeten bedanken, die hij aanstonds in dienst kan nemen, zoo de Raad het voorstel-Moelker aanneemt. In verband hiermede is ingekomen een schriftelijk voorstel van den heer Moelker, waarin deze den Raad in overweging geeft zijn voorstel om het drukwerk voortaan af te staan aan de Thoolsche Industrie, aan te nemen. De heer Moelker zegt, dat de tijd van 1911 thans veel verschilt van de tijd van heden. Toén algemeene opbloei, thans verschrikkelijke malaise. Het is een tijd om dit alles geducht te overwegen. De werkeloosheid, die thans heerscht, nood zaakt ons terdege onze - eigen industrie plaatselijk te beschermen. En al moet het dan enkele guldens meer kosten, komt dit ten goede hier aan de gemeenschap. De heer Janssen zegt, het niet met den heer Moelker eens te zijn. We hebben hier het profijt van twee burgers, en acht het een moeilijk geval een beslissing te nemen. De heer Goossen zegt, dat adres santen verkeerd zijn. Ze spreken over een raadsbesluit van 1911. Zeker dit heeft be staan, doch het is in 1918 gewijzigd. Toen heeft de Raad besloten prijsopgave steeds te doen vragen. En dit besluit moet ver nietigd worden, willen wij dit kunnen aannemen. Na nog eenige discussie wordt biet 9 tegen 2 stemmen besloten voortaar) het drukwerk aan G. Amsing af te staan! Tegen de heeren Aertssens en Janssen, j Een verzoek van G-jde Nevè, om een klein stukje grond achter zijn woning in erfpacht te mpgen ontvangen voor op- stapeling van hout, wordt goedgekeurd. Ter visie wordt gelegd een missive van de Gezondheidscommissie betreffende eene regeling der bouworde. Van den min. van Waterstaat is bericht ingekomen, dat zoo het eventueel tot brugbouw komt, dit op j een peil gebouwd van 5—7,5 boven A. P,, voldoende wordt geacht; idem van den Minister van Waterstaat en Landbouw, dat, betreffende dam of brug nog nadere rapporten dienen te worden afgewacht. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. In behandeling komt een adres van J. van Bemden, boschwerkman, waarin deze vraagt om een vaste aan stelling, mede met het oog op zijn pen sioen. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen gezien het vele goede, dat van Bemden presteert, deze vast aan te stellen, doch het tractement te brengen van f 20 op f 15, met inbegrip van premie- vrij pensioen. De heer Deurloo vindt deze achteruitgang te groot, en had gedacht dat B. en W. zouden voorstellen f20 en hij zelf het pensioen betalen. De heer Wa- gemaker zegt, dat B. en W. juist de ge- dachtengang van den Raad te hebben ge volgd door het loon iets te bekorten. Im mers als we op heden voor deze betrek king sollicitanten opriepen, zouden er zeer vele komen. De heer Quist zegt verwon derd te zijn over dit voorstel. Eerst vertelt men niets dan goeds en als het op loon aankomt, gaat men hier beginnen van onder af te korten. De voorzitter: Door ons zeker niet. De heer Quist: Wel neen, Mijne heeren, daar zit een secr. die circa f 5000 verdient en U als burgemeester f 3400, daar gaat niets af. De arme werk man die moet het hier ontgelden. Dit is net verkeerd in deze dagen. De heer Moel ker zegt ook, in deze niet mee te kunnen gaan met het voorstel van B. en W. Hij zou liever voorstellen bijv. f900 als trac tement en premievrij pensioen. Dit zal zoo ongeveer op hetzelfde komen als Deurloo heeft voorgesteld. De heer Goos sen zegt, dat dhr. Quist thans bekeerd is. Indien echter de heer Quist meent, dat deze zaak niet bezien is in de vergade ring van B. en W., is hij mis. Doch spr. denkt terug aan de dagen van 1918, toen de heer Quist alles afstemde als het sala- rlsverhooging van ambtenaren gold en zelfs een zwarte stoker aan de gasfabriek er nog geen guldentje bij kon krijgen. Het verblijdt hem, dat de heer Quist thans tot een ander inzicht gekomen is. Wat B. en W. aangaat, deze zullen met het ge voelen van den Raad wel accoord gaan, doch hebben enkel gemeend het te moe ten voorstellen, daar de algemeene loon- standaard is gedaald. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel-Deur- loo aangenomen. Aan de orde is thans de benoeming der vaste leden van 't stem bureau voor de verkiezing van de Prov. Staten en Gemeenteraad. Benoemd wor den 10 leden, alleen dbr. Janssen krijgt geen functie. Deze benoemingen geschie den zonder stemming, alleen op voorstel van den voorzitter. Een wijziging der be grooting over 1922 wordt goedgekeurd. Vastgesteld worden de pensioensgrondsla gen voor die ambtenaren, die na 1 Juni 1922 in betrekking zijn. Ter tafel komt de vaststelling van het vermenigvuldig cijfer voor de plaatselijke belastingen '23. Voorgesteld wordt 1.5 pCt. De heer Sin- gerling begrijpt dit niet. Het inkomen wordt kleiner en de belasting wordt zwaarder. Dat moest juist andersom. Hij zou nog iets op het vermogen -willen leggen. De heer Moelker zegt, dat we 1.5 pCt. gerust kunnen aannemen, gezien de resultaten van het jaar 1922 als inkom sten, zal er voor heffing op de groote vermogens nog wel plaats wezen. De voorzitter zegt, dat de heer Singerling gerechtigd is een voorstel dienaangaande in te dienen. De heffing wordt daarop goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat we nu komen aan ons brugplan. We hebben daar al veel over gesproken en geconfe reerd. Thans is de volledige berekening in ons bezit met opgave der geprojecteer de plannen. De totale kosten voor een zware brug, voldoende voor spoor of tram zijn f 572.180, waarvan we ons voorstellen aan te vragen aan de regeering 1/3 rente loos voorschot, aan de Provincie 1/3 en de gemeente Tooien zelf ook 1/3, af te lossen in 66 jaren, met dien verstande, dat er bruggeld zal mogen geheven wor den voor een reeks van jaren. De heer Moelker zegt, dat hij het genoegen heelt gehad, dat Ged. Staten op zijn wenk de brug uit het spoorwegplan hebben gelicht. Zoodoende staat de brug geheel los van het spoorwegplan, doch moet er toch op gerekend worden, dat er eenmaal een spoor of tram over kan gelegd worden. We kunnen van zelf een goedkoopere brug leggen, doch spr. betwijfelt of Rijk en Provincie de hand dan zullen uitstrek ken tot hulp. We moeten er ook op reke nen, dat we de eerste jaren geen baten zullen hebben, doch wel een offer zullen moeten brengen. Doch dit heeft spr. er voor over, en daarom is het nu de tijd de brug er te leggen, en dat wel op de door ons geprojecteerde plaats. Doen we dit niet en een ander lichaam daagt op, welnu dan legt men de brug waar men zelf wil, en Tholen wordt dan als Veere. Ook wat een dam betreft, heeft spreker hier meermalen zijn meening verkondigd, dat een dam voor Tholen de ondergang der scheepvaart en die der vlsscherij betee kent. Spr. kan niet anders doen dan dit plan steunen. De heer Geluk zegt niet zoo optimistisch gestemd te zijn als de vorige spreker. Hij gelooft, dat een spoor er nooit zal komen, daar het wel nooit zou rendee- ren. Zelfs een onnoozele omnibus moet met subsidie op de been worden gehou den. Wat wou men nu met een \ocaa\- spoor? Dit zou een groote strop zijn. De heer Moelker zegt, dat we van zelf nu het één of ander moeten kiezen. Beslui ten we tot leggen van een brug van lich ten bouw, dan is het voor goed verkeken spoor of tram daarover te leggen, doch hij gelooft, dat het Rijk de eisch wel zal stellen het groote plan dienstig voor tram of locaalspoor. De heer Geluk zegt, dat het genot van een dam gTooter is dan van een brug en bovendien zou het min der kosten. De heer Goossen zegt, dat het een noodzakelijkheid is, dat er een brug komt. De middeneeuwsche toestand moet worden opgelost. Doch spr. had een geheel andere gedachte gehad van de brug en dat ook de achter ons liggende gemeenten met ons de handen ineen geslagen 2ouden hebben, zooals dit bijv. met de waterlei ding geschied is. De belangen dezer zaak moeten nu gedragen worden door 7 ge meenten. Was dit met de brug ook be proefd, dan had de brug ook voor ons allen een EiJandbelang geworden. Thans staat Tholen vooraan, en moeten wij weer de zaak uitwerken. Doch op deze manier gelijk hier wordt voorgesteld, nj. een annuïteitsleening in 66 jaren, gesteund door Provincie en Rijk, zal spr. gaarne voorstemmen. Wat de heer Geluk zeide omtrent het bouwen der woningen, ais zou dit voor ons een strop be teekenen, zegt spr., dat het bedtfag, dat door de schatters bepaald is voor de overname der woningen steeds voor hem waarde blijft. De gemeente behoeft nooit te denken, dat het voor haar schade zal zijn. De heer Wa- gemaker zegt niet t« begrijpen, dat thans het brugplan zoo opnieuw besproken wordt. Het is reeds aangenomen in beslo ten zitting en nu'gaat men opnieuw de zaken bespreken. Men spreekt in het pu bliek steeds: Al weer een geheime zitting. Net als of we bang zijn in openbare zit ting deze zaak te behandelen. Dit was de oorzaak, dat spr. voor openbare behande ling was. Doch het is al reeds een besliste zaak. De voorzitter schorst de vergade ring. Na heropening wordt overgegaan tot stemming. Met 10 stemmen voor wordt het brugplan aangenomen. Tegen de heer J. Geluk. De heer Janssen bespreekt bij de rondvraag de werkzaamheden in de Venkelstraat en de bestrating nabij zijn woning. De voorzitter zegt voorziening toe. De heer Goossen citeert uit het Raads- verslag van Poortvliet, betreffende de ver plichte aansluiting aan de waterleiding. De voorzitter zegt, dat dit ook hier zal behandeld worden. De heer Singerling vraagt in verband met de opheffing der Huurcommissie, of deze weer niet opnieuw kan ingesteld worden. Hij meent dat daar voor goede gronden aanwezig zijn. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten terdege hebben aangedrongen op opheffing, daar het nog ai aardig geld kostte. Bovendien is er nog één te Oud-Vossemeer, waar men gaan kan. De Thoolsche Huurcommissie kreeg zeer weinig zaken uit de gemeente, meer van de achterliggende dorpen. Doch hij gelooft niet, dat B. en W. er voor zijn verdere stappen te doen voor herstel. Daarna sluiting. HBCHTEUGDT. Het vervoerde ltyk Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de 42-jarige rijwielhersteller G. Nat, die door de recht bank in Dec. 1922 was veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Hij had 2ich te verantwoorden wegens het misdrijf van abortus, dat voor een 17-jarig meisje doo- delijke gevolgen had. Hij had het lijk 1 van 't meisje toen in een rijtuig vervoerd naar Sloterdijk en het daar op den berm van den Haarlemmerweg gelegi. Ook had hij zich nog te verantwoorden, dat hij in 1922 een vrouw uit winstbejag in be handeling had genomen, daarbij de ver wachting van abortus opwekkende. Voor de rechtbank had N. ontkend. Door 't hof werd deze zaak met gesloten deuren be handeld. N. bekende thans. De advocaat- generaal eischte 4 jaar gevangenisstraf. De kantonrechter te Tholen deed Maandag j.l. uitspraak in de zaak tegen M. G., landbouwer in de gemeente Oud- Vossemeer, beschuldigd van bijvoeging van 70 pCt. water bij melk, die hij leverde aan melkleurders. De kantonrechter ver zwaarde zijn eisch met 1000 gulden boete en veroordeelde beklaagde tot vijftienhon derd gulden boete. AANBESTEDINGEN. •Door de heeren J. C. van Driel en Abr. Guntcr te Oud-Vossemeer, is aan genomen het bouwen van een woonhui» te Nieuw-Vosmeer, ad f 3225,—, waar voor 6 inschrijvingen waren. LANDBOUW EN VEETEELT. Vrijdagavond hield de Dorpsver. „Een dracht B.ndt", te Nieujserkerk, hare jaar vergadering in „de Meehaat". Door den penningmeester, den heer P. N. van Nieuwenhuijzen, werd rekening gedaan over het boekjaar 1922. De uitgaven be droegen in totaal f 53085,28, waarvan f 52295,10 aan meststoffen en krachtvoe der; de ontvangsten beliepen in totaal f 54250.321/2. waarin f 1107,09 goed slot over 1921; f 94 aan contribution en f 96.211/2 aan buitengewone ontvangsten. Het batig saldo over 1922 bedraagt f 1165,041/2- In 1922 telde de vereeniging 94 contribueerende leden. In deze vergadering sprak de heer Minkema, directeur der zuivelfabriek „De Duif' den leden toe. om hiin op de groote beteekenis te wijzen van een con- trólevereeniging. Met cijfers toonde hij aan den invloed van selectie van het melkvee, de groote beteekenis van een goeden siier enz., op de boteropbrengst der koeien. In dezelfde vergadering hield de heer Waale, landb.-onderwijzer, een met belangstelling gevolgde rede over Veredeling van Vee, vooral van. rund vee, in verband met de nieuwere inzich ten in de leer der erfelijkheid. Aan het einde vertoonde hij een serie lichtbeel den van runderen en paarden. De voor zitter, de heer W. H. v. Oeveren, be dankte de sprekers, inzonderheid den laatsten, voor hetgeen ze ten gehoore hadden gebracht. 8P0RT. ZONNEMAIRE. In de Maandagavond 1.1. gehouden vergadering van de voetbalver- eenigingen Rood-Wit van hier en N. S. C. van Brouwershaven is besloten deze clubs te combineeren onder den naam van D. O. S. 1 PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Maart. Zlerlkzee.'Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, ds. v. d. Griend. Kleine Kerk. 'a Voorm 10 «re, ds. Helder, 's avonds 6.30 ure, ds. J. B. Netelenbos van He nkene- zand. Lutli. Kerk. 's Voorm. 10 ure, da. Mak kink van Leiden. Geref. Kerk 10 en 6 ure, da. Wielenga. Woensdag 14 Maart (Biddag). 10 en 6 ure, idem. Cbr Geref. Kerk. 9.30, ds. r. d. Molen, 2 Preeklezen en 6 uro, da. r. d. Molen. Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.30, ds. t. d. Molen, 2 en 6 ure, de. Molenaar tan Baarn. Kerkwerve. 2 ure, dr. Proost. Seroonkerlce. 2 ure, de. Leenderts. Burgh. 9.80, d*i Boogaard en 7 ure, de heer Kortenhoeve van Heemstede, iu de consistorie. Reoetse. 9.30 ure, ds. Leenderts. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 2 ure, de heer Kortenhoeve. Vertegenw. van het gesticht voorlyders aan vallende ziekte (Tevens collecte voor deze inrichting). Gerei. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Goedhujjs. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds heer Kortenhoeve van Heemstede (Extra-collecte voor Heem stede). Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.30 en 2 nre, ds. Poort. Geref. Kerk 9.30 en 2 ure, da. Laarman. Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.S0 en 2 ure, idem. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, Leesdienat. Zonnemalre. 9.30 ure, da. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Hoek. Noordgonwe. 9.30 ure, ds. v. Grietbujjasa (Biddag voor het gewas en collecte voor noodlijdende kerken en personen). Drelscbor. 2 nre, ds. v. d. Griend. Onwerkerk. 2 ure, dr. Weeds. Nleuwerkerk. 9.30 en 2 ore, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9 30. 2 en 5 30 ura, Leeskerk. Woensdag 14 Maart (Biddag). 6 ure, ds. Hesseling van Schoonhoven. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leebkerk. Oosterland. 9.30, dr. Weeds en 1 are, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Lees kerk; 5 are, ds. Veldkamp rua Anna-Jaeoba polder. Woensdag 14 vaart (Biddag). 9 30, 2 sa 6 ure, ds Vesteur van Numaa-dorp, Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 nre. Leeskerk. Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.30, 2 en 5.30 urs, idem. StrjaotUnd. 9.30 nre, ds. Waardenburg. Bralnlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.30 en 2 ure, ds. Van Duinen van Zegwaard. Geref. Gem. 9.30, ds. Neerbos (H. Avondm 2 idem (Doopsbeden 5.30 ure, idem. Woens dag 14 Maart (Biddag). 9.30, 2 ea 5 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Lee-ksrk. Woensdag 14 Maart (Biddag). 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J -Polder. Geref. Kerk. 9.80 en 2 n*s, ds. Boswyk van Gaast-Ferwoude. St.-Flllpstand. 2 ure. ds. Datema. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boene. Tholen. 9.30, ds Datema en 2 ure. de. Van Griethujjzen Gerei. Kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Dalhuise san Hoorn. Geref. Gem. 9.30, 2 ea 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdijk 9.30 en 2 ure, ds. Keiler, 1 Oud-Qeref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oad-Vossemerr 9.30 ds. Van Griethuyien en 2 ure, Leesdienst Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.80 en 2 ure, ds. V»n Griethuyzen. Gerei. Kerk 9 <0 en 2. ds. Staal; 5.30 ure, Leesdienst. Woensdag 14 Maart (Biddag). 9.30 en 2 ure, ds. Staal. Poortvliet. 9 30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en t ure, Leeskerk. gcherpenltse. f.30 en 1 ure, ds. W. J. Keiler. Oad-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ar#, Leeskerk. Stevenlsse. 9.30 en 6 30 ure, dn. Moerman. Oad-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Anoaland. 9.30, Leeskerk en.. 2 ure, ds. Moerman. Geref, Kerk. 9.3Ö, 2 en 5 nre, Leeskerk. YAN HEINDE EN VER. Te Parijs is een schaakwonder ont dekt: een 13-jarige knaap, Aristide Grom- mier, die zoo juist negentien bekwame schakers in een simultaan-spel heeft ver slagen. De Hongaarsche minister van finan ciën heeft aangekondigd, dat het aantal ambtenaren geleidelijk met een vijfde zal worden verminderd. Tevens zal een nieuwe regeling voor de salarissen en een reorga nisatie van de staatsbedrijven worden in gevoerd, teneinde het tekort op de staats- begrooting te laten verdwijnen. Het Assizenhof te Antwerpen heeft in de zaak van den moord op den heer Steinmann, Van der Wouwer veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid en mevr. Steinmann tot vijftien jaar gevangenisstraf. Te München is eenige dagen geleden een nieuw oompiot ontdekt tot het herstel der monarchie iri Beieren. Een groep Iersche priesters heeft een beroep gedaan op de rebellen om de vijan delijkheden te staken in afwachting eener algemeene verkiezing. In Januari steeg het aantal wefkloo- zen in Duitschland van 85.000 tot 144.000. Het aantal steuntrekkenden is van 105.000 tot 183.000 toegenomen, Te Londen gaat men een elec. cen trale bouwen, die 3 miilioen pd. st. zal kosten. De aanvankelijke capaciteit zal 100.000 kilowatt zijn. Te Malaga (Spanje) zijn 20 gevallen van builenpest geconstateerd. In Glasgow zijn 20 personen aange tast door de reeds elders geconstateerde slaap-influenza. De nationale Vergadering te Angord heeft het verdrag van Lausanne onaan nemelijk verklaard, als strijdig met het nationaal handvest, doch is bereid tot verdere onderhandelingen, Poincaré gaat Maandag naar Brus sel om met de Belgische regeering over de bezetting van de Ruhr te beraad slagen. Generaal Degoutte eischt van d« mijneigenaars in het Roergebied, onder bedreiging met in beslagneming en ge vangenisstraffen, de betaling van de ko- lenbelasting aan de bezette mogendheden. In de Pyreneëen heeft het zoo ge sneeuwd, dat in een arrondissement het verkeer geheel gestremd is. Koningin Elisabeth van België, die naar men weet in Egypte vertoeft ter bezichtiging van het graf van Toetencha- mon, zal zich dezer dagen naar Jeru zalem begeven, waar zij eenigen tijd de gast van Sir Herbert Samuel zal «jjn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5