B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Maandag 26 Febr. 1923, no. 10895. BU ITE N L AND. De Fransehen in het Ruhrgebied. Fransche troepen hebben Zaterdagoch tend den sneltrein Berlijn—Keulen bij het station Hengsthey tot stoppen gedwon gen. De trein vervoerde o. a. groote be dragen van de Duitsche rijksbank, die voor het uitbetalen van de loonen in het bezette gebied waren bestemd, 14 a 15 milliard mark vielen in handen der Franschen. Bovendien maakten deze een aantal cliché's buit, die voor 't drukken van Duitsche banknoten worden gebruikt. Beweerd wordt dat de Franschen 't buit- j gemaakte geld per auto's in veiligheid j hebben gebracht. De directie van de Rijks- j bank te Berlijn had Zondag nog geen j bijzonderheden over het inbeslagnemen j van deze geldzending. Uit Elberfeld ver- j neemt het „Acht Uhr Abendblatt, dat het voornamelijk aan de lichtzinnigheid van de Duitsche rijksbank te wijten is. dat de Franschen dit geld in beslag konden nemer, liet blad vertelt, dei twee leden van den rijksdag, die in den sneltrein zaten, constateerden, dat de trein in het station Hengsthey wel wat opvallend lang stopte. Op het perron wilden zij naar de oorzaak van dit stoppen vragen. Nauwe- welijks waren zij echter uit den trein ge stapt of een paar Fransche soldaten kwam hen tegemoet, roepend: staan blijven, ven sters sluiten of wij schieten. Een goed uur lang hebben de Franschen den trein op. het station vastgehouden. Stelselmatig werden alle wagens doorzocht. Het geld transport der rijksbank was aan de hoede van slechts twee ambtenaren toevertrouwd en deze Waren met de kostbare zending •n zonder de minste verdere veiligheids maatregelen in een géwüne coupé derde klas ondergebracht. De rijksbank moet toch weten, dat de Fransche controle op het station Hengsthey begint en zij had dus het geld bijtijds in veiligheid kunnen laten brengen. Nu bovendien een aantal cliché's voor het vervaardigen van Duit sche bankbiljetten in handen van de Fran schen is gevallen kunnen deze zelf Duit sche bankbiljetten gaan drukken. De politieke toestand in Duitschland. In een rede in den Rijksdag ter ver dediging van de rijksweer tegen onge rechtvaardigde aanvallen betoogde mi nister Gessier o.a., „dat men zich niet den grooten ernst van den politieken toestand raag verhelen. Van een volk, dat dagelijks wordt mishandeld, kan men niet vergen, dat het in al zijn lagen be zadigd en verstandig is. Dit is een ge vaar. hetwelk zoo lang zal bestaan als onze staat om zijn leven moet vechten, ▼erder wees de minister erop, dat het toch niet de bedoeling van het vredes verdrag is, dat wij ons weerloos door een tot de tanden gewapend volk moe ten laten slaan. Dat zou geen volk op den duur verdragen. In het vredesver drag staat, dat Duitschland wordt ont wapend, als inleiding tot een algcmeene ontwapening. Maar de volken om ons heen wapenen «ich iederen dag meer. Ons verstand 2egt ons, dat wij ons in elke onderdrukking moeten schikken, om dat wij niet bij machte zijn iets tegen te doen, maar niets verbittert tenslotte meer dan een onrechtvaardige behande ling en de verbitterde en gevaarlijke stemming in Duitschland, welke wij moe ten bestrijden, kan niet worden onder drukt, zoolang het tegen ons begane Onrecht niet wordt teniet gedaan. Aan het slot van zijn rede verklaarde minister Gesslev. „Wij hebben er groot belang bij. dat de strijd in het Ruhr- gebisd niejl ten nadeele van ons volk en de Duitsche arbeiders beslecht wordt. Het is geen kleinigheid in deze vrees lijke worsteling het volk rustig te hou den, maar de rijksweer wenscht niets anders dan dat deze passieve strijd le ger. de Fransche bajonetten tot het doel voert. De rijksweer gedraagt zich 2ooals zij zich volgens haar plicht van gehoor zaamheid behoort te gedragen. Tenslotte bracht de minister de rijks weer hulde en dank voor de wijze, waar op zi| haar moeilijke taak vervult. (Ie*n plczlem-izen m*prin Duitschland. Naar de „Msb." uit Berlijn verneemt, heeft de Duitsche regeering den bevoeg den vertegenwoordigers in het buiten land opgedragen tot nader order visa voor het binnenreizen van Duitschland slechts dan te verleenen, wanneer de aanvrager de noodzakelijkheid van de reis op voldoende wijze kan aantoonen. Voor plezier- en gewone bezoek-reizen naar Duitschland worden geen visa ver leend. Bij reizen, welke om redenen van gezondheid worden ondernomen, wordt het visum slechts onder zeer bepaalde voorwraarden verstrekt. Er moet worden aangetoond, dat het gaat om een hoog noodig verblijf voor een kuur. terwijl een reis voor herstel van gezondheid niet als kuur erkend wordt. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat riiet alleen de woningnood te Ber lijn en in de grootêre steden van Duitsch land tot beperking van het. reisverkeer, dwinigt, doch dat de thans ingetreden economische en politieke verhoudingen in Duitschland het noodzakelijk maken, het binnenkomen van buitenlanders lot een minimum te beperken. De bezetting van het Roergebied en de daarmede verbonden afsperring van het economische leven maken buitendien de grootste spaarzaamheid noodzakelijk. Den 27sten Jan. zijn de verschillende vertegenwoordigers in het buitenland van dezen maatregel in kennis gesteld en de nieuwe maatregel vangt aan op het oogenblik dat de kennisgeving ontvan gen is. BINNENLAND. De Christel. l'lntlelaodersbond. De (Chr.) Rott. deelt mede, dat het grootste gedeelte van de rechtsche frac tie van den plattelandersbond met dien Bond gebroken en een eigen partij ge sticht heeft onder den naam van Chr. plattelandersbond. De heer A. v. d. Ho ven, te Albiasserdam. heeft dan ook als lid Van het hoofdbestuur en gewoon lid van den plattelandersbond bedankt en is als voorzitter van den nieuwen bond gekozen. Vorige week heelt het hoofd bestuur van den nieuwen Bond te Rot terdam vergaderd en met het oog op de Prov. Statenverkiezingen 9 zijner le den definitief candidaat gesteld voor Z.- Holland, met den heer v. d. Hoven als no. 1 op jdie lijst. De plattelandersbond (voorzitter Braai) beeft met het oog op de vele werkzaamheden, die de heer v. d Hoven voor dien Bond verricht o.a. gedurende de laatste Kamerverkie zingen, besloten, geen candidaat tegen over hem van de overvcblefen rechtsche fractie te candidecren, hoewel de heer Bouman van Piershil, in de plaats van den heer v. d. Hoven in het hoofdbe stuur van dien Bon i is gekozen. Er zijn in den laatsten tijd herhaaldelijk con ferenties gehouden tusschen het hoofd bestuur van den christelijken plattelan dersbond en ds. G. H. Kersten als voor zitter van de Staatk. Gercf. partij. Het scheen in den eersten tijd, dat er een fusie zou plaats grijper tusschen deze twee lichamen en in ieder geval, dat men de lijsten voor de a.s. Statenver kiezing zou verbinden. Donderdag zijn de onderhandelingen definitief afgebroken en komen beide par tijen met een eigen lijst uit. Het bezoek van den Koning vun Zweden. Nader kan worden medegedeeld, dat Z. M. de Koning van Zweden Vrijdagmor gen 2 Maart ten 6 u. 28 min. te Oldenzaal zal aankomen. Vandaar zal de vorst ten 7 u. 10 min. naar Amsterdam vertrekken en aldaar te 10 u. 31 min. aankomen. Thans kan ook het juiste uur gemeld worden waarop de Zweédsehe koning Zon dagavond 's-Gravenhage zal verlaten. Dit is nu vastgesteld op precies 9 u. van het Hollandsche Spoorwegstation. De ko ning zal niet rechtstreeks Zondagavond doorreizen naar Brussel, doch den nacht doorbrengen in den koninklijken trein, welke daartoe zal blijven staan op het emplacement van een klein en rustig sta tion in Noord-Brabant. TWEEDE KAMER. Zitting van i'3 Februari De interpellatie-Van Ravesteijn komt Woensdag aan de orde. Bij de wijziging der Huurcummissieiuet en Huuropzeygiiigswet beveelt de heer Zijlstra het ontwerp aan. Het is een stap naar het vrije verkeer. De huur van veel woningen toch is reeds tot de toelaatbare grens gestegen. Het ontwerp wil woning groepen boven een bepaalde huurwaarde vrijstellen van deze wetsbepalingen. De heer Jan ter Laan bestrijdt het ont werp heftig. Het mist politieke en eco nomische noodzaak en alle motiveering. Het algemeen belang wordt ernstig ge schaad door dit ontwerp omdat de grond slag voor deze cnslswc' <#t.l. het woning tekort. nog even ernstig .estaat. Spreker betoogt, dat de huurverhoogingen door den huurder moeten worm-n geaccepteerd omdat hij is overgeleverd aan den huis eigenaar. Voorai de bewoners van krot woningen. waarvan de huur door de huur- commissie laag is gehouden, krijgen een enormen huuropslag. De totale huurver- hoogingen, hoofdzakelijk voor arbeiders, bedragen te Amsterdam negen, te Rotter dam 4 millioen. De algèmecne ontstem ming bij de bevolking is niet te verwonde ren. Spr. betoogt verder dat de regeering is tekort geschoten in haa1- taak oin snel len woningbouw te bevorderen en laakt haar gebrek aan stuwkracht en aan initia tief. De heer Hermans wenscht den midden weg te bewandelen. Afsehafing van de crisiswetten is noodig, maar voor plaatsen met een groot woningtekort moet dit meer geleidelijk geschieden. De heer Smeenk «►ordeelt dat het niet aangaat in dezen kritieken tijd huurver- hooging toe tc staan. Spr. kritiseert een huurverhooging van 50 pCt. over de ge- heele linie, en wenscht een vrij percentage van slechts 35 pCt. Dc heer van Voorst tot »Voorst bepleit vrijlating van het platteland,-opdat dc woningbouw daar worde bevorderd. De heer van Ravesteyn erkent de zegen rijke gevolgen van de lluurcommissies, wier samenstelling hij echter bekritiseert. Dc crisistoestand is nog niet voorbij en dc crisis-wette» moeten dus gehandhaafd Wij ven. Spr. betoogt, dat dc verhooging van huur inkorting der voeding" beteekent. Hij is togen het ontwerp, zoowel om do direc te gevolgen, als omdat dit een stap is naar afschaffing van de Huurcommissie- wet. De heer Oud is van oordeel, dat dc om standigheden sedert 1921 weinig gewijzigd zijn. De sprong is te groot; de crisistijd is nog niet voorbij; in plaats van op 50 pCt. moet het vrije percentage op 35 wor den bepaald; de geleidelijkheid moet blij ven. Do heer Van Gijn is teleurgesteld door het ontwerp. Spr. betoogt, dat de Huurwet de oorzaak was van den woningnooddie oorzaak wilde men niet wegnemen. Hij wil meer perspectief, eerst 50 pCt. vrij percentage. Januari 1924 60 pCt., Juli 1924 70 pCt. Be zuiniging door opheffing van de Huurcom- missle acht spr. van veel belang. Mej. van Dorp is van meening, dat het thans niet het psychologisch-gelukkjge mo ment is voor huurverhooging. Dhr. Van Vuuren meent dat de Huur- commisslewet ongelijk en demoraliseerend gewerkt heeft. Spr. gaat mede met het ontwerp. RECHTZAKEN. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft Vrijdag conclusie genomen m de zaak van hét bestuur van het water schap Schouwen tegen het bestuur van den Polder Westeren Ban van Schouwen. Het bestuur van bet waterschap Schouwen had bij de inleidende dagvaarding gesteld, dat de polder Westeren Ban, die sinds jaren zijn overtollig water loost in een peilsloot van Schouwen, door zekere wer ken de natuurlijke loozing in een kunst matige loozing heeft veranderd, welke het water met grootere snelheid uit Westeren Ban op Schouwen doet afloopen; dat Schouwen, daar zijn peilslooten in verband hiermede niet voldoende capaciteit meer hadden, genoodzaakt is geweest ook zij nerzijds werken, o.a. een geheel nieuwe waterleiding, aan te leggen, en dat zijn bemalingswerk is verzwaard. Van oordeel, dal Westeren Ban tot deze schade veroorzakende daden niet gerech tigd was, vorderde Schouwen: lu. de verklaring, dat deze daden on rechtmatig zijn; 2U. veroordéeling van Westeren Ban om bedoelde door dezen aangelegde werken, speciaal een molen en cementenkokers, op te ruimen, met machtiging om dit bij gedaagdes in gebreke blijven zelf op diens kosten te bewerkstelligen; 3y. veroordeeling van gedaagde tot ver goeding van de gelden en nog te lijden schade uit de onrechtmatige daden, en 4Ü. diens veroordeeling in de kosten. De rechtbank had zich tot het kennis nemen van deze samengestelde vordering onbevoegd geacht, hetgeen door het Ge rechtshof was bevestigd. Als cassatiemiddel tegen dit arrest wag bij pleidooi voorgesteld dat het Hof ten onrechte het vonnis der rechtbank had bevestigd. De procureur-generaal concludeerde nu tot verwerping van het beroep voor zoo ver bij het bestreden arrest het vonnis der rechtbank is bevestigd ten aanzien van haar daarbij uitgesproken onbevoegdver klaring om kennis te nemen van de vor dering, strekkende tot veroordeeling van den gedaagde om den molen en de cemen ten kokers op te ruimen, tot vernietiging van het arrest en mede van het daarbij be vestigd vonnis voor het overige, tot be- vocgdverkiaring van de rechtbank om van de overgebleven vorderingen kennis te nemen, doch tot niet ontvankelijk verkla ring daarin van het eischend bestuur en tot zijn veroordeeling in de kosten, zoo wel in eersten aanleg als in hooger beroep en in de cassatie. Uitspraak 6 April. De rechtbank tc Middelburg heeft den 21 -jarigen arbeider R. A. V., van Koe wacht, wegens doodslag op Thomas La- hai: in September van het vorige jaar. overeenkomstig den eisch van het O.M. veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. DWEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Copy wordt niet teruggevonden. Zierikzee, 24 Februari 1923. Het ingezonden artikel ran den heer De Roode «telt de rraagVryheidsbonder of Vrijiinnig-democraat V Het doet wel oenigszins vreemd aan voor het stellon der vraag oene aanhaling te moeten doen uit de rode van den heer WeUoman, te dezer plaatse gehouden, omdat voor deze vergadering waren opgeroepen de leden van de V. D. K. en geestverwanten. Heeft duB de hoor Dc Roode als geest verwant de rede van den heer Welleman gehoord, dan is de gestelde vraag of de vooruitstrevende Vrjjheidsbonders zich zullen aansluiten by de V. D. (van wie geen enkel principieel verschil hen «neer scheidt) reeds vooraf beantwoord. Kr kan niets tegen zjjn de houding van de Statonclub der Vrjjheidsbonders te be spreken en tegeljjk daarvan cene duidelyke verklaring te vernemen, maar wat de heer De Roode wil is een hinken op twee ge dachten, nameljjk Vryzinnig-democraat te willen zjjn of worden en verantwoording op- eischen van den Vrijheidsbond. De houding der leden van den Vryheid»- bond in de Staten van Zeeland is, naar by ons ingekomen inlichtingen, correct geweest, zoodat de toepassing in den slotzin van liet artikel van den heer De Roode hier voorby gegaan kan worden, omdat deze den Vrij heidsbond niet treft. U, mynheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Het Centraal Bestuur van den Vrijheide- bond in den Statenkteskring Zierikzee. Zierikzee, 24 - 2 - '23, Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd een plaatsje voor onder staand Zijn zy, die voorstanders zjjn van het „Goffin"-systeem en hunne artikelen daarover in uw blad plaatsten, niet met dat geschryi' bezig de eigenlijke zaak te doen „verwateren1 Het gaat er toch by de tegenstanders en belastingbetalers niet om. te weten of dit ot dat systeem goed is, maar alléén, en daarom alléén gaat het: „of het gewenscht „is dat een som van f 50,1)00,— in dezen „tijd van bezuiniging uitgegeven wordt voor „iets, waarvan de goede werking nog lang niet bewezen is en evenmin duidelijk aange toond kan worden uit de praktijk dat het werkelijk rendable is"? Laat een ieder dat goed begrjjpen. Met beleefden dank. W. Zierïkzee, 26 Februari 1023. Open uitnoodigiging aan dea heer Ir. H. J. PIETERS s. i. WelEd. Heer Namens den heer C. Haasters heb ik de eer U uit te noodigen om, geheel voor reke ning van den heer Haastersop een der talrijke gasfabrieken, waar de Goffinwerkwyze wordt toegepast, met den Hoofd-Ingenieur der Ovenbouwfirma Martin PagenBtecher te Mühlheim een onderzoek naar het Goflin- gas in te stellen. De lijst der fabrieken zal U dan worden toegezonden en U kunt dan daaruit een fabriek kiezen. Alleen onder deze bepaling dat het resultaat van dat onderzoek, door beide onderzoekers onder teekend, in de Nieuwsbode zal worden ge publiceerd. De Directeur der Gasfabriek, H. H. PRAKKE. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor deze plaatsing, Uw dw. H. H. PRAKKE. Zierikzee, 23 Februari 1923. Mijnheer de Redacteur Vóór eenigen tijd kwam door een persoon lijk gesprek bij mjj de gedachte op, een steentje te helpen bjjdragen tot behoud van de Rechtbank alhier. Ik gaf dit denk beeld weer aan één myner partügenooten, die de stoute schoenen aantrok en op inlichtingen uittrok. Men stond hem wel willend te woord en zou hem nadere mede- doelingen verstrekken. Edoch, eenige dagen later deelde men hem mede„Er is al een commissie gevormd cn ook beter dat de politiek er buiten bljjft". Zeer juist, gezien! Het was dan ook allermiiul de bedoeling er een politiek slaatje uit te slaan. Wel een ernstig streven om datgene te doen wat mogelyk was ter behouding der Rechtbank. In onze naïveteit meenden wjj. dat het in deze gewenscht was de verkregen gegevens aan het Kamer lid voor deze streek, den heer Vliegen, op te zenden, om daarvan gebruik te maken in de Tweede Kamer, by de behandeling van het desbetreffende ontwerp. Dit hadden alle partyen, zoowel rechts als links kunnen doen. Hiervan zou zeker kracht zijn uitge- gegaan cn een sterke steun hebben ver leend aan het zeer te waardeeren en ernstig streven van onzen burgemeester. Het eene behoefde het andere niet uit te sluiten. Tot myjn teleurstelling meen ik nu te mogen veronderstellen, dat men er wel de politiek in zal halen. De in die richting wjjzende en door de Vryheidsbond in het nummer der Nieuwsbode van Vrijdag ge plaatste advertentie is daarvan mjjns inziens de voorbode. Maar de groote vraag is „Zal dit de zaak, waarom 't gaat, ten goede komen Zal men daardoor andersdenkenden niet afstodten"? Ik hoop verkeerd te hebben gezien en het leiden zal tot het gewenschte doel behoud van de Rechtbank voor onze gemeente. Met dank voor de opname. J. CATSHOEK. Geschiedkundige aanteekenin- j gen over het huis bij het Harenpleln, wijk A 325, de voormalige Chris telijke school. Tot het jaar 1867 zag men aan de Ooataijde der Kleine Kerk alhier aan het j huis Wijk A 326 een fraaien zandsteenen gavel, die in laat-gothischen stijl opge trokken, uit het laatst der 15e of het begin der 16e t|euw dagteekende. Wellicht was die gevel en het geheéle voorhuis gebouwd in den tijd, toen men hier de huizien op de Oude Haven ver grootte, door tegen de oorspronkelijke achtergebouwen nieuwe voorgebouwen te plaatsen, gelijk nog aan menig aldaar staand huis uit- en inwendig is te bemer ken. Gedurende de 15e eeuw was Zierik zee een bloeiende stad en de door han del en koopvaart rijk geworden poor ters gingen voojr en na voor zich en hunne nakomelingen op de Oude Haven groote en degelijke huizen stichten, Waar in onze voorouders, die niet gaarne van woning verwisselden, van geslacht tot geslacht gevestigd bleven. Bijna elk huis had in vroeger tijd, 't zij door den naam van den bewoner, 't zij door een daarin uitgeoefend beroep •f door een gevelsteen, een eigen naam. Zoo heette het gebouw', waarover hier eenige bijzonderheden volgen, reeds óp hat eind der 15e eeuw „de Apotheke", welke naam nog een eeuw later ver meld wordt. Evenals alle koopmanswoningen uit den ouden tijd beüt ook dit gebouW een grooten gewolfden kelder en ligt dien tengevolge de gelijkvloersche verdieping iets hooger dan gewoonlijk, zoodat zij door enkele treden moet bereikt worden. Lang vóór 1867, in welk jaar de fraaie voorgevel waarvan nog een afbeelding bewaard is, door den tegenwoordigen werd vervangen, waren de onderste ra men benevens het hoogste raam reeds gemoderniseerd. De vier naast elkaar ge plaatste ramen der middenverdieping echter waren toen nog bekroond met kunstige gothische bogen en voorzien van fraai geprofileerde lijsten en kolomme tjes, terwijl de gebogen lijnen van den topgevel door zes uitbouwsels, in den vorm van geveltorentjes zonder spits, doorbroken werden. Het is niet onmogelijk dat een lid van het kunstvaardig Mechelsche bouw meestersgeslacht der Keldermans het plan van dezen gevel geleverd heeft. Tot omstreeks 1529 vertoefde o.a. Rombout Keldermans, een bloedverwant van den ontwerper van den Sint-Lievens-Monster- toren, herhaaldelijk te Zierikzee, zoowel om op de au en dan hervat wordende werken van 'dien toren toezicht te hou den, alsook voor het leggen van een paar bruggen over de 'h|aven. Ook le verde hij soms gegraveerde koperen pla ten op grafzerken in de Sint Lievens Monsterkerk. Op het eind der 15e eeuw, in de jaren 1490 tot 1494, wordt als bewoner van ons huis vermeld Jan Jansz. van Reckelichuysen. gezegd Jan in de appo- teke. In de eerste helft der 16e eeuw was eigenaar en bewoner Jan Jacobwoon Boeije, schepen, raad en burgemeester van Zieriksee. Toen hij 7 Maart 1534 overleden was, bleef zijn weduwe Dana Ockers, mede uit een oud Zierikzees'ch rcgeeringsgeslacht afkomstig, nog tot haar overlijden op 27 December 1545 het huis bewonen. In een kohier van het jaar 1543 wordt zij met haar zoon Jacoo Janszoon Boeije vermeld, als gezamenlijk uit koopmanschappen een jaarlijksch in komen winnende van f 2000, een voor dien lijd groote som. Genoemde Jacob J3nszoon Boeije kocht in 1646 het huis uit den boedel en bleef er in wonen tot zijn overlijden op 25 Maart 1573. Hij was schepen en raad en vijfmaal burgemeester onzer stad, o.a. in het onrustige jaar 1572. Door de gedenkschriften van den be kenden Zierikzeeënaar Lieven Janszoon Kaarsemaker is deze burgemeester Boeije in heugenis gebleven, vooral door de rol die hij gespeeld heeft in 1572, het jaar van d|en overgang onzer stad naar de zijde van den Prins. Zijne echtgenoote, Maria Jansdochter de Huybcrt, volgde hem reeds den 14 Juni 1573 in het graf. Hun zoon Ocker Jacobse Boeije be trok daarop het huis. Hij was schepen, raad, thesaurier en burgemeester van Zierikzee en afgevaardigde wegens deze stad ter Staten van, Zeeland. De vergaderingen dier Staten werden op het einde der 16e eeuw nog niet vast tc Middelburg, maar beurtelings in verschillende Zeeuwsehe steden gehouden en toen de bijeenkomst in Januari 1596 te Zierikzee plaats had. werd deze 'be zocht door eene oomtnissie uit Holland, met Oldenbarneveld aan het hoofd, om eenige gemeenschappelijke belangen van belasting als anderszins te bespreken. Omdat bij dergelijke gelegenheden ge woonlijk een mailtijd den afgevaardig den wachtte, bood burgemeester Ocker Boeije daartoe zijn huis aan, waardoor hij op Maandag 16 Januari 1596 de gast heer werd van dit aanzienlijk, uit dertig personen bestaande, gezelschap. Onge twijfeld zullen toen, zoowel door hem als door den reeds beroemden Lands advocaat, dronken gewijd zijn aan de Hoeren Staten, dc regeering der stad, den voorspoed der wapenen in den oorlog met Spanje, en wellicht ook aan Prins Maurits, met wien in later jaren, en voornamelijk na den slag bij Nieuw- poort, Oldenbarneveld hoe langer zoo meer in gevoelen zou gaan verschillen. Burgemeester Ocker Boeije stierf 'in dit huis den 4 December 1606 en zijne weduwe bleef, krachtens juist 5 jaar tevoren (4 December 1601) gemaakt tes tament, met hare kinderen het huis be- wor.en Die weduwe, Jacobina van Gelre, overleed in deze woning den 2 Novem ber 1641, ongeveer 80 jaar oud. Gedurende he4 verder deel der 17e eeuw' werd het gebouw zeer waarschijn lijk bewoond door een schoonzoon en een kleinzoon der genoemde weduwe, ti.l. door den med. doctor Jan de Vager, overleden 6 Maart 1650 en diens Weduwe Anna Boeije, overleden 10 Aug. 1660, cn hun zoon, Mr. Ocker de Vager, die 12 December 1677 stierf. In hot begin der 18e eeuw, werd het huis betrokken door den notaris Jacobus van der Wolff, die penningmeester der stad was en 24 November 1737 overleed en wiens weduwe Rutteria Daak er 11 December 1772 hare dagen eindigde.'Hun zoon, de «chepen, raad en burgemeester van Zierikzee, Mr. Jan van der Wolff, werd daarna bewoner en toen deze 11 September 1798 overleden was, brak voor ons oude gebouw een geheel ander tijd- per aan. Gedurende enkele jaren werd daarop het huis door de erfgenamen verhuurd en vervolgens in April 1805 verkocht aan den ernaast wonenden kof- fichuishouder Matthijs Joseph Meijer, door wien het nu tot koffiehuis en logement werd ingericht. Bij dezen eigenaar en een aijner opvolgers, J. H. H. Korte, was het een goed bezochte uitspanningsplaats en met de kermisdagen kon het er ver hakend druk zijn Het gebouw, nu „de Koornbeurs" geheeten, bleef tot 1865 zijne bestemming behouden, geraakte in dat jaar in andere handen en werd eindelijk door tusschcnkomst van jhr. J. L. de Jonge in 1867 aangekocht voor eene t* stichten Christelijke Schooi. Dientengevolge waren groote inwen dige veranderingen noodzakelijk en ook de fraaie voorgevel moest vallen, om plaats te maken voor den tegenwoordi- gen. De afkomende zandsteen Werd groo- tendeels gebruikt tot het maken van een grotwerk in een vijver van de toen aan Jhr. J, L. de Jonge behoorende buiten plaats „Welgelegen* bij Schuddebeurs, waar dit overblijfsel ons nog heden her innert aan de dagen van ouds. Nu onlangs de nieuwgebouwde Chris telijke School in het Vrije in gebruik genomen is en het beschreven gebouw als zoodanig is ontruimd, is het Bestuur dier school tot publieke» verkoop van het perceel overgegaan, waardoor dit ongeveer vier eeuwen oude maar nog sterke huisj op 26 Februari 1923 voor eeaa som van f 7401 bet eigendom is ge worden van den heer A. Anker alhlei\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5