Zierikzeeschs Nieuwsbode DUPLO DUPLO DUPLO DUPLO xxu.,£>v/ii(i,öiaawSti^ lid,Bond,S-aa s B IJ VOEGSEL beboerende by de van Yrjjdag 16 Febr. 1923, no. 10991. BUITENLAND. De „koning der afzettere" gestorven. John Strosnider, een der meest be ruchte inwoners van de Vereenigde Sta ten, die er in geslaagd is, aan zijn me deburgers een vermogen af te zetten, is dezer dagen bijna zonder cent ge storven in zijn woning te Salem, in den staat Ohio. Hij begon zijn zwende- ^aarscarrière veertig jaar geleden op zeer bescheiden schaal, doch later zocht hij het „hooger op", en toen verwierf hij zich den bijnaam van „koning der afzetters". Hij hield er zijn eigen wet geving op na; eerlijke menschen bestal hij niet, zeide hij, omdat die nooit op zijn voorstellen ingingen, doch hij gaf toe, tweehonderdvijftigduizend pd. st. te hebben afgezet aan lieden, die heel wat gemeener waren dan hijzelf. Hij placht te zeggen: „Hoe gemeener zij zijn, hoe liever ik het heb. Wanneer ik iemand maar kan wijsmaken, dat hij mij of een anderen ezel te pakken neemt, dan heb ik geen moeite met hem. En elke minuut wordt er een eziel geboren, behalve te New-York; daar worden er twee per minuut geboren". De heer Strosnider deed zijn zaken reizen meestal onder een aangenomen naam, bijv. als „kolonel Steele" of „ko lonel Stetson", en hij had altijd een „speciale opdracht voor het Amerikaan- sche leger". Zoodoende zwendelde hij zich een ver mogen bij elkaar, doch bij hem was het zóó gewonnen, zóó geronnen. Hij kocht zich een prachtig hciis te Brook lyn en gaf feesten aan zijn vrienden, die hem duizenden kostten. Slechts éénmaal maakte hij kennis met de justitie, namelijk toen hij tot gevan genisstraf werd veroordeeld voor een van zijn minst ernstige vergrijpen. Hij werd in 1898 door president McKinley begenadigd. Toen de New Yorksche grond hem te warm werd onde«* de voeten, ver plaatste hij het terrein zijner operaties naar Chicago. Ook daar schijnt hij op bijzonder royalen voet geleefd te hebben, en een klein vermogen te hebben uit gegeven voor champagne. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 14 Febr. Bij voortzetting der behandeling van de Bioscoopwet ontkent de heer Vliegen, dat er verband zou bestaan tusschen bios coop en criminaliteit. Hij acht een alge- 'meene landskeuring voor het zeer uit- eenloopende publiek onmogelijk en be strijdt het principe van een keuring voor volwassenen. Als dit uit de wet gelicht wordt, heeft spr. geen bezwaar tegen ver hooging van den leeftijdsgrens tot 25 jaar. Mej. van Dorp schetst de pestilentiëele werking van de bioscoop. Zij bepleit ab soluut verbod voor kinderen en een be perkt vergunningsrecht evenals bij, de drankwet. De heer Smeenk acht wel verband tus schen bioscoop en criminaliteit aanwe zig; de ontspanningsbioscoop moet voor kinderen geheel verboden worden. Voorts verlangt hij gemeentelijke keuring voor volwassenen, rijkskeuring voor de in art. 1 genoemde films. De heer Tilanus beschrijft de bioscoop als oppervlakkig en haastig, een mecha nisch instrument zonder kunstwaarde, lei dende tot uithuizigheid en oppervlakkig heid van karakter. De heer Tilanus bepleit het absoluut verbod voor kinderen beneden 16 of 18 jaar, verplichte gemeentelijke keuring, rijkskeuring alleen van de ontwikkelings film. Rijkskeuring voor de ontspannings film beteekent reclame voor de bioscoop. De heer Ter Hall aanvaardt het als een noodzakelijk kwaad om te ontkomen aan den Chaos van plaatselijke keuringen. De heer Ter Hall vraagt den minister invloed te oefenen op bioscoopexploitan ten bij het vaststellen van algemeene maatregelen van bestuur en in de rijks keuringscommissie. De heer Van der Molen, den heer Vlie gen bestrijdende, betoogt dat de invloed der bioscoop op de jeugdcriminaliteit groot is. Aanleg van een maatstaf is mogelijk om dat de wet Gods een norm vaststelt. Ont houding van de Overheid is een stap achterwaarts; bescherming van de jeugd van Overheidswege is recht en plicht. De heer. Stulemeijer acht de afbrekende critiek van den heer Rutgers van Rozen burg overdreven, doch verdedigt de cen suur tegenover de heeren Vliegen en Dres- selhuys; hij verklaart zich voor Rijks keuring, doch tegen een absoluut verbod voor jeugdige personen, omdat het bios coopbezoek voor erger kwaad kan be hoeden. De heer Marchant is tegen een positieve keuring van wat in 't openbaar wordt vertoond, maar voor een negatieve keu ring en bescherming der jeugd. Hij dient een motie in, uitsprekende dat de overheidsbemoeiing niet verder moet gaan, dan het toezicht op de voor stellingen, toegankelijk voor minderjari gen. De heer Kersten dient een motie in, vra gende een verbod van openbare bioscoop voorstellingen, als zijnde in strijd met het zedelijk belang des volks. i De Minister verdedigt de centrale keu ring; een gemeente-verordening kan alleen aanvullen en niet opnieuw regelen, wat door de wet is geregeld, zoodat het bios coopverbod voor kinderen door de ge meenten niet uitgevaardigd kan worden. Aan den heer Dresselhuys, die deze „domperwet" zoo heeft becritiseerd, kan de minister geen enkele concessie doen. Den heer Ter Hall antwoordt de Minister, dat onder meer de bioscoop-exploitanten invloed zullen hebben op de maatregelen van bestuur en in de keuringscommissie. Eorste Kamer. Zitting van Woensdag 14 Febr. Aan de orde is de wijziging der L. O.- wet 1920. De heer Fransen bespreekt het ant woord van den minister op de door spr. ingezonden nota betreffende de interpre tatie van art. 100. De heer Slingenberg moet zijn stem tegen dit ontwerp verheffen. Een wet als deze zal de meest vitale belangen schaden. Er valt wel op andere wijze bij het onderwijs te versoberen. Spr. heeft overwegende bezwaren en wel ten aan zien van de uitbreiding van het aantal leerlingen per klas en van het vervolg onderwijs. Een onderwijzer kan geen 50 leerlingen beheerschen. Bovendien zijn de schoollokalen niet ingericht op een zoo groot aantal leerlingen. Het subsidie voor het vervolgonderwijs wil spr. gehand haafd zien, al hadden maatregelen kun nen worden genomen tegen overdrijving. Mevr. Pothuis-Smit bewondert 't ont werp evenmin. Op de militaire uitgaven moet bezuinigd worden, niet op het on derwijs. Zij onderschrijft, wat de heer Slingenberg gezegd heeft, omtrent de grootere klassen. De heer Heerkens Thijssen pleit voor het Fransch op de lagere school, dat tevens een goeden ondergrond vormt voor het Latijn op het gymnasium. De heer mr. de Veer zegt, dat het ont werp vele bepalingen bevat, die uitgaven voor de gemeenten teweeg brengen. Daar om staat hij sceptisch tegenover de be zuiniging, die dit ontwerp moet geven. De heer Slotemaker de Bruine bukt voor de economische noodzakelijkheid. Als zoodanig is ook dit ontwerp te beschou wen. Spr. vraagt de geruststellende mede- deeling omtrent de bezuiniging van het ontwerp. De heer v. d. Maesen de Sombreff be pleit vrije schoolexamens. Uit Stad an Provlnole. ZIERIKZEE. Dinsdagavond hield de afd. Zierikzee van den Bond voor Staatspen- sionneering op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" een propaganda- avond, met welwillende medewerking van het Zierikzeesche Strijkorchest, dir. dhr. A. v. d. Houten J.Jz., terwijl ds. Jl J. T. Spaargaren als spreker voor bovenge- noemden Bond optrad. De voorzitter der afdceiing, mr. H. Pol- vliet, constateerde tot zijn groote vol doening, dat zoovelen aan den oproep tot deze vergadering hadden gehoor ge geven, hoewel het geen feestavond zou worden, want daar .zijn de omstandighe den niet naar. Maar naast de rede van dhr. Spaargaren zal het strijkorchest voor aangename afwisseling zorgen. In het bi- zonder riep de voorzitter ds. Spaarga ren het welkom toe. Deze laatste begon met er op te wijzen, dat het thans meer dan ooit noodig is pal te staan in den strijd voor de Staats- pensionneering, omdat ook nu nog zoo veel misverstand heerscht ten aanzien der beginselen van den Bond. Men noemde en noemt ons nog poli tieke drijvers, maar de Bond was en is nog een toevluchtsoord van alle men schen zonder onderscheid van richting of kleur. Spr. ging na hoe in 1899 te Arnhem een viertal menschen spraken over een der grootste maatschappelijke problemen, n.l. rijkdom en armoede en zij kwamen overeen alles in 't werk te stellen om. het bittere lot der arme ouden van dagen te verzachten, hen niet meer te zenden naar diaconie of gesticht, maar op 65- jarigen .leeftijd aan hen die 't noodig hebben een premie-vrij staatspensioen te geven. Met politiek heeft de beweging voor premievrij staatspensioen niets te ma ken, maar als Christenen hebben wij ons af te vragen: Zijn wij tegenover ons zelf verantwoord, wanneer wij schreiende toe standen, als nog heden ten dage voorko men onder ouden van dagen, toelaten? Hel antwoord moet luiden: neen, want ons geweten legt ons de liefde tot den naaste op. Daarom moet de lauwheid die overal heersCht wijken voor daadwerkelijke medewerking. Lauwheid is de grootste kwaal in de beweging voor premievrij Staatspensioen, want hadden wij aldus spr. in Nov. 1918, toen de regeering in de knoei zat, een half millioen leden gehad, dan was 't premievrij staatspensi oen wellicht nu een voldongen feit. Achtereenvolgens ontwikkelde spr. drie punten, n.l.: Wat wordt thans voor het Staatspensioen gedaan, wat moest er ge daan 'worden en wat moesten wij er voor doen? Aan alle politieke partijen is in den beginne om medewerking ge vraagd, maar bijna geen enkele partij voedde er voor. Langzamerhand is daarin evenwel verbetering gekomen en is ten minste het pad, dat ten sjotte lei den zal tot 't Staatspensioen, door de regeering ingeslagen, hoewel men van het veel begeerde doel nog ver verwijderd is. Spr. behandelde daarna de huidige ver zekeringswetten, Invaliditeits- en Ouder domswet, de Vrijwillige Verzekering enz. Aan de hand van gepubliceerde cijfers, nopens deze laatste verzekering, toonde spr. aan, dat het aantal vrijwillig verzeker den nu niet zoo heel groot is. Thans vraagt de Bond: geef de koste- looze uitkeering ook aan hen, die na 3 Dec. 1919 den 65-jarigen leeftijd bereikten. Spr. was overtuigt, dat het Staatspensi oen zal komen, als de Vrije Verzeke ring mislukt. Staatspensioen zal komen wanneer het idee er voor het gansche volk beheerscht, want er is nog nooit een regeering ge weest, die de volkswil durfde trotseeren. Onder applaus eindigde ds. Spaargaren zijn met gloed uitgesproken rede. De avond werd verder door 't strijk orchest aangevuld, terwijl de heer A. v. d. Houten eenige cabaretliederen als toe gift ten beste gaf. Aan het eind dezer geslaagde propa- ganda-avond dankte mr. PóCvIiet ds. Spaargaren voor zijn gehouden rede, het orchest voor 't geschonken muzikaal ge not en "t publiek voor de groote opkomst. 16 nieuwe leden traden toe. i— In de sociëteit „Ons Genoegen" werd Donderdagmiddag de districtscom missie van 4)(ei Prov. Huldigingscomité geïnstalleerd. Tot voorzitter werd ge kozen de heer J. E. v. d. Broek, tot secretaresse mevr. Polvliet en tot pen ningmeester, de heer J. M. Uijl. De bedoeling vr n het districtscomité is o.a„ tc trachten zooveel mogelijk ver- eenigingen naar Middelburg te dirigee- ren om deel tc nemen aan de groote provinciale betooging, die H.M. het be wijs zal leveren hoe oranjelievend het overgroote deel van 't Zecuwsche volk nog altijd is. Binnenkort gaat men aan 't werk en worden de talrijke vereenigingen op ons eiland per circulaire aangezocht tot deel name. In 't gedenkboek dat H.M. bij de herdenking van haar zilveren regee- ringsjubileum zal worden aangeboden, zullen ook de namen en besturen der deelnemende vereenigingen worden op genomen. We Wekken gaarne de diverse ver eenigingen tot deelname op, nadat H.M. in Middelburg een groote en grootsche huf.de worde gebracht. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 9 Februari j.L vergaderde de Raad dezer gemeente; benevens den voorzitter en den secretaris waren alle 6 leden aanwezig; één vacature. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastge steld. Verschillende ingekomen stukken worden medegedeeld: o.a. proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger op 28 Dec. 1922, waaruit blijkt, dat in kas was f 10822,05'', wat overeen kwam met hetgeen volgens de boeken in kas moest zijn. Uit 't rapport van den Havenmeester over 1922 blijkt, dat aan haven- en kaai- geldcn over dat jaar is ontv. f7991,525. De heer A. J. Vonk heeft zijn benoeming tot lid der plaatse!, commissie van toe zicht op het lager onderwijs aangenomen, terwijl dhr. A. J. Constandse bedankte voor zijn benoeming als ambtenaar van den burgerl. stand. Een adres van de afd. Brouwershaven van den bond van arbei ders in het Land- en Tuinbouwbedrijf, betreffende werkgelegenheid, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar in de ge meente hoegenaamd geen werkloosheid is. Aan dhr. L. v. d. Hamer wordt m. a. st. toegestaan den erfpacht van den grond waarop de molen is gebouwd, af te koo- pen tegen een bedrag von f 2496. Overeen komstig haar verzoek wordt de afdeeling Brouwershaven van het Departement tot Nut van 't Algemeen belast met het be heer der Bewaarschool. In verband met eenige bemerkingen van Ged. Staten om trent de gemeente-begrooting dienst 1923, worden in die begrooting enkele wijzigin gen aangebracht. Aan - het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Brou wershaven, wordt overeenkomstig het be paalde in art. 101 der L. O.-wet 1920, over het jaar 1923 een voorschot toegekend van f290. Aan de eigenaars der woonhui zen op ,,Catsburg" worden verschillende strookjes grond in erfpacht uitgegeven, in verband met demping van een sloot en het leggen van een nieuwe sloot daar ter plaatse. Hierna doet de voorzitter mede- ling van de verschillende ingekomen aan biedingen voor de levering van een nieuw torenuurwerk. Voordat overgegaan wordt tot aankoop van een nieuw uurwerk, vraagt dhr. C. W. den Boer een vergade ring met gesloten deuren, waaraan vol daan wordt. Na het weer openbaar wor den der vergadering wordt de levering van een nieuw torenuurwerk gegund voor den prijs van f550, terwijl de leverancier voor het oude uurwerk 120 zal betalen. Aan de gunning worden echter eenige voorwaarden verbonden. Het comité tot het bouwen van een muziektent, vraagt 32 vierk. M. grond op de Westelijke zijde van het Havenplein in gratis gebruik, om daar de muziektent op te bouwen. Geen der leden heeft bezwaar tegen plaats en plaatsing, zoodat een en ander met alge meene stemmen wordt toegestaan. Nu komt aan de orde benoeming stembureaux voor de stemming voor leden van de Prov. Staten en gemeenteraad. Op voorstel van den heer H. Verhoeff, heeft, voor zoo ver, de leden betreft, de aanwijzing bij schriftelijke^ stemming plaats. Na Verschil lende stemmingen worden de stembureaux als volgt samengesteld: Provinciale Staten: Voorzitter: de burgemeester (ambtshalve); leden: de heeren N. van Sluis en C. Gast; overige raadsleden plaatsvervangers; Ge meenteraad: Voorzitter de burgemeester (ambtshalve); leden: de heeren H. Ver hoeff en J. v. Donge; overige raadsleden plaatsvervangers. Weth. C. de Boer Kz., die door B. en W. voorgedragen was als lid van het stembureau voor de stemming van leden der Prov. Staten, viel bij de stemming uit. Als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd dhr. W.. J. van Braband, met 3 stemmen tegen 2 op dhr. J. Wesdorp; beide heeren waren door B. en W. aanbevolen. Voor de../.', maal komt de kolenleverantié aan de orde. Tot recht begrip van deze zaak diene het volgende: Op een der vorige vergade ringen was door weth. C. den Boer Kz. de vraag gedaan of door het raadslid; C. W. den Boer niet in strijd was gehan deld met art. 24 der gemeentewet; het betrof hier n.l. vermeende levering van kolen door het raadslid C. W. den Boer tijdens de brandstoffendistributie, dus on geveer 2 3 jaar geleden; dhr. C. W. den Boer was o. a. lid der brandstoffen- commissie en als lid dier commissie zorg de hij voor het bezorgen en distribueeren dier kolen, ook voor de gemeente, voor welk bezorgen enz. hij f0,10 per H.L. vergoeding kreeg. Op de vorige vergade ring was door den voorz. reeds medege deeld, dat hij een en ander niet in strijd achtte met 't bepaalde in art. 24 der Gem.- wet. Maar de eene wetsvorscher is de andere niet, dhr. C. de Boer Kz. was blijk baar niet tevreden, hij wil een commissie van onderzoek, de raad stemde hiermee in, en de heeren N. van Sluis en C. Gast werden opgedragen nogmaals de zaak te onderzoeken. De commissie had haar ver slag ingezonden en wat bleek uit dat ver slag.... hetzelfde wat de voorzitter reeds in de vorige vergadering meedeelde: „niet strijdig met art. 24 der Gem.wet", zelfs meenden de commissieleden, dat 't raads lid C. W. den Boer den dank der gemeente toekwam, daar hij het dubbeltje van voor de gemeente gedistribueerde kolen tijdens zijn raadslidmaatschap steeds in de kas der plaatselijke brandstoffeneommissie ge stort had, en dus indirect ten goede kwam aan den kolenprijs. De heer C. de Boer Kz. vraagt, waarom de commissie van onderzoek niet bij dhr. Ittmann en Bos geweest is. De heer Gast zegt, dat hij wel dhr. Ittmann over deze zaak gesproken heeft, maar deze wist zich niet veel meer te herinneren; 'overigens is het volgens dhr. Gast een zaak van wetsuitlegging. Alsnu komt aan het woord het betrokken raadslid C. W. den Boer. Hij zegt o. a. met verwondering en verbazing, deze zaak nagegaan te hebben en wel omdat hij niet goed kon begrijpen dat de lastgevers van den heer den Boer, waarvan de een meer openlijk, de andere meer achter de coulissen een soort Judaswerk verrichtte, hem met iets voor den dag laten komen, waarmede niets anders te bereiken is dan een gek figuur. Deze heeren dienden im mers te weten, dat vele leden van den gemeenteraad door heel ons land, welke in de brandstoffendistributie als handela ren werden betrokken, eerst hebben onder zocht of zij daardoor niet in botsing kwa men met art. 24 der gemeentewet; verder kon hij niet begrijpen (waar de heeren reeds 21/2 jaar lang wisten, dat de ge meente in zoo'n groot gevaar verkeerde dat al dien tijd met de wegneming daar van gewacht is. Hij meent dan ook, dat hier politiek achter zit en komt ten slotte tot de volgende conclusie: „De groote berg baarde baarde na een dracht van 2i/o jaar en... ziet nog niet eens werd een nietig muisje geboren". En hiermede werd de zaak in de annalen van Brouwers haven opgeborgen. Bij de rondvraag vraagt dhr. Verhoeff, waarom zoolang ge wacht is met oproeping van sollicitanten voor een onderwijzeres. De voorzitter dient hem van antwoord, en deelt tevens mede, dat er 3 sollicitanten zijn; verder wijst hetzelfde lid op het rumoer dal in den nacht van Oud- op Nieuwjaar is ge maakt. De voorzitter zegt onderzoek toe. De volgende maal krijgen we nog iets le hooren van de ten geschenke ontvan gen kolen door Wethouder C. den Boer Kz. Deze is door den heer C. W. den Boer uitgenoodigd te bewijzen, dat er geen verband bestaat tusschen de ten ge schenke ontvangen kolen en de uitbagge ring der haven. Kan hij dit niet bewijzen, dan zal hij een motie van afkeuring voor stellen. Overal komt een eind aan, ook aan de kolen, als ze opgebrand zijn. DREISCHOR. Raadsvergadering gehou den op Maandag 12 Febr. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening legt het nieuw gekozen lid, de heer Joh. de Vrieze Az., den wettelijken eed af en neemt zitting. Bij het voor lezen der notulen van de vergadering van 22 Jan. j.l., blijkt, dat de burge meester op het eind der vergadering den raad heeft meegedeeld, zich te zullen gaan vestigen op den huize ,„Weelzicht" te Schuddebeurs en dus deze gemeente gaat verlaten als woonplaats. Onder de ingekomen stukken is de rekening van het Harmoniegezelschap „Crescendo". Na voorlezing vraagt de heer van Langeraad hierover nadere inlichtingen, welke door den heer P. v. d. Linde W2., als be stuurslid van „Crescendo", worden ver strekt. Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring der begrooting over 1923. Van den burgemeester van Nieuwerkerk is ingekomen een weigerend antwoord op het verzoek van den Raad van Drei- schor, om te helpen bijdragen in de kos ten der bebakenlng van de vaargeul. Weth. Klompe deelt mede van den burge meester van Nieuwerkerk vernomen te hebben, dat dit een zaak is, die den pol der „Vier Bannen" aangaat en niet de gemeente Nieuwerkerk. De heer van Lan geraad stelt voor een verzoek te riohten tot het bestuur van genoemden polder en de particuliere eigenaars van 't „Nieu we Veer", tot gezamelijke betaling der bebakening; alzoo wordt besloten. (Op dit oogenblik ziet de voorzitter zich ge noodzaakt zich met een vermaning te wenden tot de publieke toehoorders, die een storenden invloed op de vergadering uitoefenen). Mede is van Ged. Staten in gekomen, het verzoek tot vaststelling van uren, waarop de burgemeester ter secre- It V. ROSSEM's bette CÜRACAO Is lichte Pruim- en Rooktabak. Is ongesansd en geurig Tan nature. Ia Terkrygbaar h 12 et. per Vs oa§. (Ingez. med.) tarie te spreken zal zijn. Na uitvoerige bespreking en de beste beloften van den burgemeester, worden de officiëele uren vastgesteld van 10 tot 12 op de dagen Maandag, Woensdag en Vrijdag. De voor zitter doet voorlezing van het .adres aan H. M. de Koningin, om als secretaris dezer gemeente te Schuddebeurs te mo gen wonen en daarna van de huuropzeg- ging zijner woning, als zijnde een ge meente-woning. Zonder veel bespreking wordt z. h. s. besloten de woning door notaris Biermasz publiek te doen ver- koopen. Van den heer J. C. Eijke is een verzoek ingekomen de sloot tusschen zijn terrein en de gemeentetuintjes achter de dokterswoning te mogen dempen, met den inhoud der gemeentelijke aschbakken en de gemeente te doen bijdragen in de afheiningskosten. De heer P. v. d. Linde verklaart, dat de sloot reeds gedeeltelijk is gedempt, zonder vergunning; redenen waarom B. en W. dit eerst zullen onder zoeken en de raad het verzoek voor ken nisgeving aanneemt. Met aller goedvin den benoemt de voorzitter de leden voor het stembureau van gemeenteraadsver kiezing en Prov. Staten. Uit de voorlezing van het kohier van de Hondenbelasting blijkt, dat in onze gemeente zijn aange geven 74 honden. Bij de rondvraag be spreekt de heer v. Langeraad nogmaals de zittingsuren van burgemeester, secre taris en ambtenaar van den burgerlijken stand en daarna den toestand der rio- leering om de Steengracht en de aan staande verpachting van het zoogenaam de ,„slot", November 1923, waarna slui ting. SCHERPENISSE. Onder leiding van ds. W. J. Keller en met medewerking van den heer J. van de Velde is alhier een jongelingsvereeniging opgericht met aan vankelijk 19 leden. De vergaderingen wor den op Woensdagavond gehouden in de consistoriekamer. Tot voorzitter en secre taris zijn fresp. gekozen de heeren J. Vinje en J. Janse Hz. yan heinde kn veil President Harding zal opnieuw eêh conferentie van Staatsgouverneurs bijeen roepen. Zij zullen samenkomen te Was hington om te beraadslagen over de toe passing van de anti-drankwetgeving. De Valera is bereid zich neer te leggen bij den uitslag van een volks referendum, indien ook Engeland daartoe bereid is. Den leden der fascistische partij in Italië is niet langer toegestaan van de vrijmetselarij deel uit te maken. Te Retford in Engeland heeft een sneltrein een goederentrein aangereden, waardoor een treininspecteur, een machi nist en een stoker werden gedood. De Amerikaansche senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt een reus achtige brug over de Niagara te bou wen. Deze brug zal zoo breed zijn, dat een dubbelspoor, pien weg voor voet gangers en een voor automobielen en andere vervoermiddelen er op kunnen aangelegd worden. vebschillkn de berichten. Auh te uurter. In den nacht van Zon dag op Maandag keerden 12 heeren en dames uit Dongen per auto huiswaarts. Op de bocht bij het klooster „Cathan- nadai" te Oosterhout, is vermoedelijk, wegens den zwaren mist, de auto in de om dat klooster liggende gracht ge reden. Wonder tyioven wonder zijn er geen dooden te betreuren. De auto Was op zijde geslagen en aan de tegenwoor digheid van geest van een der inzitten den, is het waarschijnlijk te danken dat erger is voorkomen. Vier personen wa ren reeds geruiinen tijd onder water en het kostte nog al moeite hun levens geesten weer op te wekken. Tien per sonen zijn meer en minder gewond. Spoedig toegeschoten hulp heeft mede erger doen voorkomen. Tr/tyisch ongeval. Te Katwijk voer men met een zandschuitje in het Kanaal, Waarbij de 17-jarige C. Schaap van Kat wijk aan Zee in de lijn liep. Schaap Was aan zijn middel vastgebonden. Op een zeker oogenblik sloeg het zeil over, waardoor het schuitje aan lager wal geraakte en het touw' waaraan Schaap liep te kort werd om aan wal le blijven. In een oogwenk lag Schaap te water en hoewel zijn jongere maat door aan het touw! le trekken hem spoedig weer te pakken had, bleken de levensgeesten geweken te zijn; Hij was de eenigsfce zoon. Een razzia. De Haagsche politie had bij geruchte vernomen, dat des avonds door het Haagsche bost'h jonge, nogi niet meerderjarige meisjes zwierven. Dinsdagavond heeft zij in verband daarmee het Haagsche bosch geheel af gezet. Bij deze razzia werden 10 vrou-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5