Zierikzeesche Nieuwsbode DUnRAT HEIANGE GRATIS F; -JURGENS* Woensdag 14 Febr. 1923 zierikzeesche courant, ""ju. «Vwzf *N£.wut, H HINDERWET. PUNSTE VERVANGT NATUURBOTER ABONNEMENT: Pr^i por 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ffo. 10890. i. KOSTEN ADVERTENTIËNa van 1—8 regele 60 ota., van 4 regels en daarboven 20 cis. per regel. Beolames 80 ets. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van alt* gave vóór 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Ziibikzer brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van JOH. VAN SCHAIK, broodbakker te Zierikzee, om vergunning tot het plaatsen van een benzine-motor van 3 paardenkracht, voor het driven van een draaihevel-kneedmachine, in de bakkerij van het perceel aan de meelstraat, wjjk B Nos. 52 en 53, kadastraal bekend in Sectie A, no. 2170. Op Woensdag 28 Febr. a.s., des namid dags 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zjj, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tjjdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuurzijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELINQ toe te lichten. Ziibixzm, 14 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeastsr. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in het ge meentehui*, op Dinsdag 20 Februari a.s. des namiddags 3 uur, ten einde te voorzien in de tusschentgdsche vacature vun een Raadslid, ontstaan tengevolge van het ont slag nemen dooi den heer L. H. M. Pjjleman. Ziiaixzai, 13 Februari 1923. De Voorzitter voornoemd, A. J. I. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. BINNENLAND. Wfsiging Kieswet, Pror. Wet em de Gemeentewet. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeen tewet. Art. 83, lid 2, der gewijzigde Grond wet schrijft voor, dat de leden der Eerste Kamer worden verkozen door de leden van de Staten der provinciën op den grondslag van evenredige vertegenwoordi ging. Wijziging en aanvulling van de Kies wet en de Prov. wet is mitsdien noodig om aan dit voorschrift uitvoering te doen geven. Het ontwerp komt zooveel moge lijk tegemoet aan den wensch het ver band tusschen de leden der Eerste Kamer en de provinciën, die hen afvaardigen, te handhaven. Daartoe moesten echter aan beide zijden offers worden gebracht. Het ontwerp schept vier groepen van provinciën, die ieder een zelfstandig kies- gebied vormen. Voorts brengt het ontwerp een num merstelsel, het laat ieder statenlid vrij de lijst zijner keuze te nummeren in de volgorde van zijn voorkeur. Een eandida- tenlijst kan zelfs door één lid worden in gediend. De nieuwe postzegels. Naar het Vac/, verneemt, zullen in Maart onze nieuwe postzegels van 1, 2, 2V2 en cent worden uitgegeven. TWEEDE KAMER. Zitting dan Dinsdag 13 Februari. De voorzitter stelt voor de interpel latie-aanvrage van den heer Troelstra be treffende den toestand in het Ruhrgebied niet toe te staan. De heer Troelstra acht Nederland be- langhebbendde bij Qe bezetting en "her innert aan de toegestane interpellatie over deze aangelegenbeidd in Zwitser land. Spr. schrijft de voorgestelde wei gering toe aan overgevoeligheid voor een buitenlandsche mogendheid. De voorzitter is van oordeel dat de interpellatie door de Kamer geschiedt en dat de Kamer moet uitmaken, of zij in 's lands belang is. De heer Van Ravesteyn oefent kritiek op de beperking van het interpellatie- recht over buitenlandsche kwesties. De heer Marchant beveelt het houden van de interpellatie aan en acht de vrees voor prikkelbaarheid der Fransche re geering overdreven. De heer Dresselhuys verklaart zich te gen de interpellatie. Mr. Troelstra had kunnen volstaan met een schriftelijké vraag. De voorzitter handhaaft zijn standpunt. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 56 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten, ie oommunisten en de vrijz.-demooraten. Daarna is aan de orde de ongevallen wet 1921. De heer Duys vraagt hoe lang de ziekte verzekering nog zal uitblijven? De heer Smeenk geeft daarvan de schuld aan de moderne arbeiders. Minister Aalberse verklaart het uitblij ven van de ziekte-verzekeringsregeling uit zijn plan om die op te nemen in een groot sociaal verzekeringsplan. De heer Duys vraagt tijdens de behande ling van het groote sociale-verzekerings- plan een voorloopige ziekteverzekering, opdat de arbeiders geholpen kunnen wor den. 14! 3 De heeran Snoeck Henkemans en Smeenk repliceeren. Na dupliek van den Minister wordt het wetsontwerp tot wijziging der Ongevallen verzekering z.h. s. aangenomen. Bij de behandeling van het ontwerp Bioscoopwet spreekt de heer Dresselhuyjs zijn teleurstelling uit over de benepenheid in dit ontwerp, dat zelfs censureert voor volwassenen. De Staat molt geen zede- meester zijn. Spr. voorziet verdere be perking van de vrijheid voor tooneel en pers; in plaats van een landelijke keuring komen er vijf keurmeesters, waardoor te groote macht aan particuliere zedemees- ters zal komen. De heer Rutgers van Rozenburg bepleit strengere bepalingen op het bioscoopbe zoek door kinderen. Uit Stad an Provincie, "ZIERIKZEE. De afd. Zierikzee van den Chr. Nat. Werkmansbond hield Dins dagavond op de groote bovenzaal van het „Huis van Nassau" 2ijn jaarverga dering, die goed was bezocht. De voorzitter, de heer G. van Duin, opende deze bijeenkomst, nadat psalm gezang en gebed waren voorafgegaan en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, inzonderheid de heer A. Broen, uit Enschedé, propagandist voor boven- genoemden bond. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen had gedaan, interne aangele genheden van de afdeeling betreffend, gaf hij het woord aan den heer Broen, welke een propagandarede hield over „De geestesstroomingen in de tegenwoor dige arbeiderswéreld". Spr. gewaagde van den geest van ver zet en ontevredenheid, welke niet alleen wordt aanget-offen in de arbeiderskrin gen, maar ook in de kringen der intel- lectueelen.ja zelfs onder de hooggcplaat- sten. Dp groote problemen van dezen tijd vragen om oplossing; stilstaan is niet mogelijk, niet op economisch of maat schappelijk gebied. Wij moeten vooruit! Ja, maar waar heen? De volksleiders geven het antwoord. In „De Strijd", het hoofdorgaan van het N.V.V., schreef men aan het slot van een Kerstartikel: Vrede op aarde, in den menschen een; welbehagen, het zijn schoo- ne maar valsche leuzen; zij hebben geen recht van bestaan meer en hebben dat nog nooit gehad; aan dogma's over 't Hiernamaals hebben de arbeiders niets. Wij willen slechts den onverzoenlijken klassenstrijd. Als die strijd gestreden is, dan zullen wij misschien kunnen spre ken van „vrede op aarde!" Zulke menschen durven tot de Chr. Nat. Werkmansbond zeggen: „godsdienst is privaatzaak". Ds. Kruijt schrijft o.m.: Wij de arbeiders moeten het bol werk van kapitalisme en reactie bestor men, dat het onder onze mokerslagen in eenstort. Dit is volgens spr. ge vaarlijke beeldspraak, uitgesproken door hen die geen verantwoordelijkheidsgevoel bezitten. Mevr. Roland Holst zingt in een harer gedichten vart een samenleving waar wel- waart en geluk den boventoon zullen voeren, maar.... vooraf moeten wij de barensweeën doormaken om tot dien ge luksstaat te komen. Het land, waar de beginselen van meVr. R. H. worden 'toe gepast, bevindt zich in den tijd der ba rensweeën en wat men daar vernietigd heeft, kan men niet meer opbouwen. De geluksstaat schijnt verder af dan ooit. De grondslag! van den Chr. Nat. Werk mansbond is neergelegd in art. 3 harer statuten, n.i. Wij belijden en erkennen, dat Jezus Christus, de bewerker is van *s menschen eeuwig en stoffelijk geluk. De Chr. Arbeidersbeweging staat sterk. Zij kan volgens spr. practisch aan- toonen, dat men 't zonder den Vrede vorst niet stellen kan. Als men de Hoog ste Macht terug wil dringen, gaat het, ook in de kringen der arbeiders, - naar omlaag. Bij al de problemen en den on gunst der tijden weet spr. dat God het wereldbestuur in Zijn handen houdt. Daarna nam ds. Steenbeek het spreek gestoelte in, die uit naam der vergader den, den heer Broen dankte voor zijn gehouden rede, maar tevens zijn spijt uitdrukte dat deze van Enschedé naar hier had moefen komen om te vertellen wat de Chr. Nat. Werkmansbond wil. Het had niet noodig moeten zijn om hier een propaganda-avond te komen leiden. Niet met al de krachten en gaven heeft de gemeente achter den bond gestaan en deze heeft niet de stuwkracht gevoeld, "welke van de gemeente moest uitgaan. Er moet band zijn, en dit juist ontbreekt hier te veel Ook in een ander opzicht speet het spr., dat dhr. Broen hierheen moest ko men. Heeft de bond vraagt spr. wel altijd gedaan wat zij moest doen? De Chr. arbeider moet die stille invloed uitoefenen, welke var. een godvruchtig gemoed uitgaat. Het aantal leden (46) acht spr. veel te gering; dat moet an ders worden; de geest van Jan Salie moet er uit. Ook de Chr. werkman moet georganiseerd zijn en spr. wekte de vrou wen en jongelingen op zich aan te sluiten. Nadat de voorzitter nog 't woord had gevoerd en de aanwezigen het Wilhel mus hadden gezongen, werd gepauseerd. De clou dezer bijeenkomst was afgehan deld. Naar wij vernemen, is van Ged. Sta ten bij het gemeentebestuur bericht inge komen, waarin B. en W. verzocht wordt nogmaals 't gevoelen van den Raad te vragen, vooraleer Ged. Staten het aange vraagde bedrag van f60.000, voor een te bouwen „Goffin"-instaIIatie zullen goed keuren. 1 Door de in Zeeland wonende Duit- schers is aan bet Duitsche consulaat te Middelburg een bedrag van ruim 4 milli- oen mark toegezonden voor de noodlij denden in het Roergebied; alleen van de Duitschers, werkzaam aan de vliegtuigen- fabriek te Veere, kwam ongeveer 2 milli- oen binnen. Het staat thans vast, dat de tentoon stelling van Handel en industrie te Middel burg van 7 tot 12 Mei door zal gaan. In enkele dagen zijn de aanvragen voor plaatsruimte reeds zoo groot in aantal, dat de commissie tot dat besluit kon komen. BURGH. Maandag )A. werd het voor Haamstede en Burgh gemeenschappelijk aloude Strafeest gevierd, een feest welks herkomst en herinnering zich Ln den nacht der eeuwen verliest. Reeds 's morgens om negen uur reden verscheiden ruiters, op fraai versierde paarden naar het oude Westenschouwen om ongeveer half elf in de kom van Burgh te arriveeren, alwaar de kleurige stoet van een 30-tal ruiters onder de opwekkende tonen der Harmonie „Witte van Haamstede" een paar omgan gen door het dorp deed. Vandaar vertrok men naar Haamstede, waar zich hetzelfde tooneel herhaalde. Dit eigenaardig Weste lijk Schouwsche feest ondervindt in de laatste jaren hoe langer hoe ineer de be langstelling der ingezetenen. Waar In de laatste halve eeuw een massa oude gebrui ken het afgelegd hebben tegenover soms twijfelachtige nieuwigheden, is het toe te juichen, dat het oude Strafeest, dat in allen eenvoud en zonder ruwheid gevierd wordt, gehandhaafd blijft. Sfoorwegea op Zaid-BevtUnd. Aan de Maasb. wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden voor dezen spoorweg geregelden voortgang hebben. De grond aankoop is nagenoeg voltooid. Slechts een paar processen moeten worden gevoerd. Eindplannen en bestekken worden opge maakt en eerlang den minister ter goed keuring aangeboden. Zoodra deze goed keuring verleend is, wordt aanbesteed. Om nu niet goed bouwland nog één jaar on gebruikt te laten liggen, worden sommige onteigende perceelen nog op korten ter mijn verpacht, uiterlijk tot 1 October. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 13 Febr. Door de Arrond.- Rechtbank zijn heden veroordeeld: I. A.a A.a S., huisvr. van C. I. de G., 28 j., veld- arbeidster; II. J. S., 20 j., veldarbeider, beiden wonende te Poortvliet, ieder f 10 b., s. 10 d. h., wegens mishandeling. Eisch voor ieder f50 U, s. 50 d. h.; A. S., 28 j., zeeman, wonende te Rotterdam, bij verst., 1 m. gev.str., wegens mishandeling, ge pleegd tegen een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Eisdh 1 lm. gevatr.; E. A. L., 20 smid bankwerker, wonende te Zierikzee, 8 d. gev.str., wegens eenvoudige beleediging en bedreiging met zware mishandeling. Eisch 2 w. gev.str. Toegevoegd raadsman mr. H. Pol vliet; A. J. van A-, 38 j,, siga renfabrikant, wonende te Zierikzee, 1 m. gev.str. voorw., met een proeftijd van één jaar, wegens mishandeling, gepleegd tegen een ambtenaar, gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Eisch 1 m. gev.str. Voor beklaagde was als raadsman opgetreden mr. A. J. F. Fokker; C. D., 42 j., slager, wonende te Zierikzee, 14 d. ge- vatr., wegens mishandeling. Eisch 1 m. gev.str. Toegevoegd raadsman mr. J. A. C. van Heusde.; A. K., 26 j., fabrieksarbeider, wonende te Zierikzee, f 7 b., s. 7 d. h., wegens mishandeling. Eisch f 30 b., s. #0 d.h. Door den Kantonrechter zijn op 7 Febr. j.l. veroordeeld wegens: Het zon der de vereischte jachtacte in het vela pogingen doen om wild te bemachtigen: J. de J-, 83 f., arbeiden te Kerkwerve, f 5 b. s. 5 d. h.; A. J., 25 j., arbeider te Burgh, f 5 b. s. 5 d. h.; A. O., 24 j., landbouwersknecht te Haamstede, f 5 b. s. 5 d. b.; Het jagen zonder acte in eens anders jachtveld zonder schrifte lijk bewijs van vergunning van den recht hebbende op dat jachtveld: C. P. B., 37 j., landbouwer te Goudzwaard, bij verst., 2 maai' f 10 b. s. 2 maal 10 d. b., met verbeurdverklaring van het niet-in beslag genomen geweer, met bevel tot uitleve ring of te betalen f 15 s. 15 d. h.; Zonder daartoe gerechtigd te zijn, loo- pen over eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor hem blijk bare wijze door den rechthebbende is verboden: W. de J., 24 j„ arbeider te Oosterland!, f 3 b. s.!3 d. b.; C. L., 65 j., arbeider te Haamstede, f 10 b. s. 10 d. h. a overtreding van de Warenwet 1919: G. van D., 40 j., landbouwer en melk- slijter te Haamstede, f 300 b. s. 30 d. h.; Overtreding Algemeene Politieveror dening gemeente Zierikzee: M. R., 20 j., landbouwersknecht te Zierikze*, f 2 b. s. 2 d. h1.; J. 38 j., los werkman te Zierikzee, f 3 b. s. 3 d. h.; Idem ge meente Oosterland: L. J. D.^ 27 j„ mo lenaarsknecht te Eikerzee, bij verst., f 3 b. 3 d. h.; Het rich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg: P. K., 18 j., arbeider te B'haven, I 5 b. 5 d. h.; W. J. Ch. van E., 55 j., schoenmeker te Loopers- capelle (Duivendijke) bij verst., f 10 b., s. 10 d. h., met vrijspraak herhaling; idem bij 2e herhaling W. J. K„ 22 j., schippersknecht te Zierikzee. bij verst., 2 w! principale h. Overtreding van het reglement van poli tie voor de Polders in Zeeland; A. L. S. Jz., 32 j., los-werkman te Z.zee, f 1 b., s. 1 d. h.; J. S., 58 j., los-werkman te Z.zee, f 1 bi, s. 1 d. h. Overtreding van de Trek- hondenwet: C. H. de G., 62 j., koopman te Zzee, bij verst., f5 b., s. 5 d. h. Overtre ding van de verordening op het jagen van schepen uit de haven te Z.zee: H. H., 51 j., sleper te Z.zee. Geen straf opgelegd. Over treding van de Motor- en Rijwielwet: J. M., 17 j., landbouwersknecht te Ooster land, f3 bi, s. 1 'w. t.s.; L. RL, 19 j., arbei der te Oosterland, bij verst., f'3 bi^ s. 3 d. h.; J. P. U., 46 j., landbouwer te Z.zee, bij verst., fl lx, s. 1 jL h.; P. Du, 22 j., arbei der te Zzee, bij verst., f2 b., s. 2 d. h.; J. van der W., 40 j., landbouwer te Duiven dijke, bij verst., f5 b., s. 5 d. h.; L. P., 22 j., loopknecht te Z.zee, f2 bt, s. 2 d. h.; J. van der W., 18 j., landbouwer te Z.zee, bij verst., f 1 s. 1 d. h.; A. de O., 18 veldarbeider te Z.zee, bij verst., f3 b., s. 3 d. h.; F. van D., 31 j., schipper te Made, bij verst., f2 b„ s. 2 <L h. Vrijgesproken: L. J. B., 58 j., landbouwer te Drelschor, beklaagd geweest van over treding van de Veewet 1920. Ken stakingsrelletje. De Rotterd. rechtbank veroordeelde den redacteur van het Goudsche weekblad K. R. van Staal, gewezen raadslid te Rotter dam, wegens smaadschrift, overeenkom stig den eisch, tot vier maanden gevange nisstraf, Beklaagde had in zijn krant be weerd, dat de Goudsche inspecteur van politie, die op een avond tijdens de sta king aan de Goudsche wasscherijen een oploop uiteen had gedreven, bij die ge legenheid beschonken was geweest. De bewering, dat beklaagde zou hebben ge handeld in het algemeen belang, nam de rechtbank niet aan. Hoogstens zou kunnen gezegd, dat de inspecteur zijn kalmte had verloren. Waar het hier een ontwik keld persoon, Immers de redacteur van een weekblad, betreft, die een uitmuntend poli tiebeambte door deze aantijging in zijn eer en goeden naam heeft aangerand, achtte de rechtbank een strenge straf ge boden. ONDERWIJS, Aan de Ruys' Handels-vereeniging Hammond-School te Rotterdam slaagde heden voor akte A en B machineschrijven, mej.. Eleonore Klok te Zierikzee. ZONNEMAIRE. Mej. K. J. Hocke Hoo- genboom, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor haar doctoraal examen biologie. Vogelbescherming. De Minister van Onderwijs heeft de medewerking van het Rijksschooltoezicht ingeroepen, ten einde de aandacht der hoofden van scholen te vestigen op de gelegenheid, die het onderwijs in de kennis der natuur biedt om de jeugd te wijzen op de schadelijke gevolgen, in het bizon der voor den landbouw, van het uitroeien van vogels, het verstoren van nesten en het vernielen van eieren. De min. wenscht bovendien dat in de leerplans der scholen bij natuurkennis aan dit onderwijs aan dacht zal worden geschonken. POST EN TELEGRAPHIE. zakje A. J. P.'s Grett.t- dinesaas in ieder pakje P.'a Amandelfjespud- dlng. Tijdelijke reclame. (Ingez. med.) ST.-MAARTENSDIJK. Ter kennis van het publiek wordt gebracht, dat 't Hulp postkantoor alhier des Zaterdagsavonds gesloten i» voor den postdienst en uitslui tend geopend is voor den Telegraaf- en Telefoondienst. Dit in velband met de geregeld toeloop om postzegels op Za terdagavond. VERKOOPENGEN, ENZ. BROUWERSHAVEN, 13 Febr. Ten over staan van den notaris H. J. van Nou- huijs en ten verzoeke van den heer N. van der Klooster, werd alhier op heden in het openbaar verkocht: Onroerend goed, gemeente Brouwershaven: woon huis, schuur, erf en tuin voor f 3000, toebeding f 250; 18 R. tuin aan het Spui- slop voor f 250; 97 are 90 c.a. bouw land in den GaJgenblok voor f 1800; gemeente Duivendijke: 2 H.A. 14 are wei land aan den Schendersweg en Duiven- dijksche wegf voor f 1150.—. 49 are bouw land aan den Schendercwog voor f 1450; 22 are 30 c.a. bouwland bij den Duiven- dijkschen weg voor f 1001; 20 are 50 c.a. id. aldaar voor f 1000 21 are 30 c.a. id. aldaar voor 1000 58 are 60 c.a. id. aldaar voor f 975; 89 are 10 c.a. id. aldaar- voor 1300; 1 H.A. 82 are 30 c.a. bouwland aan den Schouwschen dijk voor f 1135; gemeente Kerkwerve: 1 H.A. 52 are 80 c.a. weiland aan Turelures- weg vpO|ï f 1111; 63 are 60 c.a. bouw land aan den "Platteweg en Duivendijk- schen weg voor f Tl781 H.A. 53 are 80 c.a. bouwland aan den Platteweg voo'r f 1238; gemeente Ellemeet: 1 H.A. 39 are 50 c.a. weiland bij* den Hoogenweg Voolr f 750; 52 are 90 c.a. id. voor f 850; gemeente Zonnemaire: 92 are 90 c.a. bouwland in Borrenbrood voor f 1178; 1 H.A. 84 are 40 c.a. ld. in Boóis en Oud-Bommenede voor f 1600. Alles per gemet, uitgezonderd de twee eerste per ceelen. KERKNIEUWS. Nad. Herv. Kerk Beroepen: Te Poederoijen, J. Kraaij te Gorinchem. Te Koudekerke (toez.), G. J. Waardenburg te Hansweert. Aangenomen: Naar Rotterdam, H. van Wessei te Weesp. Bedankt: Voor Middelharnis, A. J. W. van Ingen te Hattem. Geref. Kerke». Beroepen: Te Stad a. h. Haringvliet, J. P. Visscher te NieuW-Lekkerland. Te Anjum, W. van Gelder te Langeslag. Bedankt: Voor Spijkenisse, A. G. Wolf te Loenen-Vreebnd. Voor Maassluis (B.), W. M. Ie Cointre te Woubrugge. Chr. Goref. Kerk. Aangenomen: Naar Hilversum, J. Jon- geleen te Maarssen. Bedankt: Voor VJissingen. K. Groen te Zwïjndrecht. Voor Bieïelinge, A. Grup- pen te Steenwijk. Geref. Gem. Bedankt; Voor Grand Rapids (Michi gan, Noord-Amerlka; 2e maal), M. Hof man te Rijssen. "TAN HEINDE EFTER. De Duitsche treiler „W.altershof" van Cuxhaven, is Zondagochtend tijdens stormweer bij Bergen in Noorwegen ge strand en uit elkaar geslagen. Van de 12 opvarenden zijn slechts 3 gered, van wie nog één van uitputting is bezweken. De Noorsche loods aan boord van den trei ler is ook verdronken, zoodat in het ge-t heel 11 menschen zijn omgekomen De Duitsche rijkskanselier heeft te Karlsruhe een rede gehouden. Tijdens een carnavalbal te. Luik heeft een Belgisch kapitein een jeugdig Luikenaar en zijn verloofde met revolver schoten neergelegd. De officier is gear resteerd. Wesel en Emmerik zijn Dinsdag door Fransch-Belgische troepen bezet. - De marinehaven te Bahia Blanca (Argentinië) is gedeeltelijk door brand crwoest. De schade is aanzienlijk. De Iersehe premier heeft in een interview verklaard, dat hij bereid is de kwestie der republiek door de kiezers te laten beslissen, indien de Valera zijn volgelingen aanraadt de wapenen in te leveren. Door een groot lek in een kelder van de gasfabrieken te Toronto (Canada) stroomde zooveel gas binnen, dat 5 man werden gedood evenals 6 anderen, die probeerden hen te redden. Er waren er nog veel meer bewusteloos geworden, doch hen heeft men weer bij kunnen brengen. Een half uur later vielen er nog menschen in de omgeving flauw. De Iersehe Republikeinen vaardig den een proclamatie uit, waarin zij de voortzetting van den oorlog aankondigen totdat een onafhankelijk Ierland zal zijn erkend. Omtrent de ontploffing met zoo noodlottigen afloop in de mijn te Daw son, in den staat New-Mexico, wordt thans gemeld, dat weer 3 lijken zijn geborgen. Er waren pp het oogenblik van de ontploffing 122 menschen in de mijn. Omtrent het lot van ?9 hunner weet men nog niets. Het plan bestaat om Memel deflni-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1