ïïjzutt/js prik7PPQrhP NiPiiwclinfiP abonnement: mmm g advertentiën i ITXMaandag 12 Febr. 1923. zierikzeesche courant. j^TSU/i /ÏS EERSTE BLAD. buitenland per jaar f 10,—. fUB B Ij Hjl ^Jp B fl B Sr BVB W_M BJ W K Hl BB Bü regel. Reclames 30 ets. p. regel. Afzonderlijke nummers 6 cent. m w™ ™w w™ Bü contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BUITENLAND Een opzienbarend interview. Dr. Breitscheid, de bekende Duitsche soc. leider, die zich naar Londen heeft bege ven met de Britsche arbeidersleiders over den internationalen toestand te beraad slagen, heeft daar een onderhoud toege staan aan een medewerker van de Daily News. Hij heeft daarbij o. m. verklaard, dat hij hoopte op de bemiddeling van Engeland of Amerika in het bezettings- vraagstuk, welke dringend noodig was, maar die dreigde te laat te komen. De gansche soc. partij steunde de Duitsche regeering in haar lijdelijk verzet tegen hetgeen de socialisten beschouwen als de politiek van her Fransche militarisme en kapitalisme, doch hij verklaarde, dat dit verzet niet voor onbepaalden tijd kon worden volgehouden, terwijl Intusschen de Fransche invasie zoowel de nationalis tische als de communistische beweging versterkte. Breitscheid gaf toe, dat de Duitsche industriëelen in gebreke waren gebleven om hun aandeel in de lasten te dragen en hij meende de vraag van den Engelschen journalist, of de Fransche op- j marsch geheel Duitschland had vereenigd, I ontkennend te moeten beantwoorden. Zijn I partij steunde de regeering volkomen, maar de eerste was socialistisch en de laatste burgerlijk. Beide leefden naast el kaar, meer als buren dan als vrienden. Ge vraagd of Duitschland zou willen onder handelen, terwijl de Franschen nog aan de Ruhr staan, verklaarde Breitscheid, dat dit stellig het geval was. De arbeiders zouden, naar hij verklaarde, nimmer dul den, dat men weigerde ernstige onder handelingen te openen. Tevens echter was er geen sprake van, dat Duitschland zelf het initiatief daartoe zou nemen op een oogenblik, dat dit in Frankrijk zeker als een bewijs van zwakte zou worden be schouwd. Naar de Berlijnsche corres pondent van het Handelsblad meldt heeft deze verklaring van Breitscheid in de Duitsche burgerlijke parlementaire kringen groot opzien gebaard. Opstandig Ierland. De mededeeling van de Iersche repu blikeinen, dat de vredesvoorstellen der regeering van den Vrijstaat niet konden worden overwogen, is gevolgd door een zeer krachtige proclamatie tot alle leden van het republikeinsche leger door den chef van den staf er van, waarin ver klaard 'werd, dat de oorlog zal voort duren, todat do onafhankelijkheid van Ierland zal zijn erkend. Er is geen over eenstemming mogelijk. Het leger iwordt vermaand om voort te gaan met zijn krachtige actie en geen acht te slaan op de intriges en de lage methoden vaq den vijand om afbreuk te doen aan het moreel van het leger. Tegelijk met de uitvaardiging van deze proclamatie hebben gewapende mannen de drukkerij te Dublin in de lucht laten vliegen, welke de aanbieding had ge drukt der Vrijstaatsche regeering van am nestie aan de ongeregelde troepen, indien zij voor 18 Februari de Wapens neer legden. BINNENLAND. De samenstelling der Eerste Kamer. Volgens de „Msb." is de indiening van het wetsontwerp tot regeling van de Evenredige Vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer in het begin van deze week te verwachten. Uit Stad en Provlnolo. ZIERIKZEE. Aan belangstelling ont brak het gisterenavond niet toen in de Concertzaal de kinderoperette „De Prins van Sind" werd opgevoerd. De zaal was geheel bezet. Precies acht uur ging het scherm om hoog en verscheen onze burgemeester voor 't voetlicht. Z.EA. deelde mede, hoe uit het comité, opgericht voor 't organiseeren van de komende huldigings feesten, een kleiner comité was ontstaan, bestaande uit de heeren Gelderman, Doe- leman en Van de Ven, welke het initia tief namen voor deze opvoering, die een tweeledig doel heeft. In de eerste plaats om de aanwezigen een aangenamen avond te verschaffen en in de tweede plaats het publiek op zeer discrete wijze geld uit den zak te kloppen, dat niet als verloren mag worden beschouwd, daar 't de aanstaande huldigingsfeesten ten goede komt. Met deze opvoering is de eerste steen gelegd van 't gebouw der feestelijkheden, dat den komenden zomer voltooid zal kunnen worden aanschouwd. Z.E.A. sprak een woord van waar deering tot de 60 kinderen, die met on verdroten ijver van November af, telkens 2 dagen per week hebben gerepeteerd. De opvoering zal zoo eindigde de burgemeester - bewijzen dat degenen die thuis bleven beslist ongelijk hadden, doch zij worden Maandagavond in de gelegenheid gesteld hun verzuim in te halen. (Applaus). Daarna „ging" „De Prins van Sind". Het eerste bedrijf speelt voor 't paleis yan den koning van Sind, welke ver gezeld van den prins en diens gouver neur, aandachtig luistert naar 't volk, dat hun toezingt, hoe gezegend het land is, waar rust en welvaart wonen. Een minstreel vertelt in een ballade van een schoone prinses uit verre lan den, die alle prinsen, welke dingen naar haar hart ejn hand, die vragen opgeeft, evenals de sphinx bij Thebe en bij niet- oplossing ze ter dood laat brengen. Sultan Naoman isbedroefd over de wreedheid zijner dochter, maar hij mist de kracht haar van de plannen, door Booze Geesten ingegeven, te weerhouden. Door den 2a ng van den troubadour ontroerd, besluit de prins te vertrekken naar 't land van den sultan Naoman, om te dingen naar de hand der begeerde, maar gevreesde prinses Vatima. Op reis naar den vreemde, komt prins Mahmud met zijn schildknaap in 't bosch bij de dwergen. Het 2e bedr. verplaatst ons in 't sprookjesland de: aardmannetjes, die in passende aardkleurige costuums met lan ge puntmuts een heel lief tooneeltje vormden. Prins Mahmud onthaalt het nij vere volkje, dat ia dank voor 's prinsen gulheid hem hulp belooft in nood. De dwergenkoning geeft den prins als onder pand een tooverring mede, die hij een voudig aan zijn vinger behoeft te ste ken om zijn kleine vrienden te hulp te roepen. Het derde bedrijf toont ons een zaal in 't paleis van sultan Naoman, waar de prinses, omgeven van haar hofdames, zetelt op een prachtigen troon. Het tooneeldecor in dit bedrijf ove rigens toch heel goed verzorgd ver dient aparte vermelding. De prins doet aan den ouden Ooster- sthen vorst een aanzoek, wanneer hij prinses Vatima heeft gezien en bewon derd. De oude sultan tracht tevergeefs den jongen prins van zijn plan af te brengen. Onmiddellijk geeft de schoone prinses hem een raadsel op, dat de prins even wel, tot groote blijdschap der omstan ders. direct o_plost. Niet tevreden met dezen uitslag, eischt de prinses, dat de prins nu nog raden moet. wat zij droo- men zal. Thans maakt de prins van zijn toover ring gebruik en,... plots verschijnt de dwergen-vorst. In haar slaap wordt de prinses door de leuke mannetjes, die uit a lie hoeken, ja zelfs uit den grond komen opduiken, beluisterd. Gehuld in een zwarten sluier verschijnt ook de Booze Geest, die de slapende prinses den raad geeft van den prins te ver langen. dat hij in één enkelen nacht een kasteel bouwt. De dwergjes verdwij nen onhoorbaar en onmiddellijk verschij nen elfen ten tooneele en voeren een dans uit, zoo lief en ongekunsteld, dat elkeen er de bekoring van onderging. In tweeërlei opzicht was hun optreden schitterend. De ragfijne teere sluiers wer den met gratie door de rose feeën be wogen. Zij werden teruggeroepen en bij Bengaalseh vuur, werd dit ballet her haald. Twee der drie proeven heeft de prins thans opgelost, maar hij twijfelt of zijn kleine vrienden hem over 't laatste maar zwaarste heen zullen kunnen helpen. Wan neer hij in 't 5e bedrijf, den tooverring aan zijn vinger steekt, hoort hij weldra hamergeklop en gezang der dwergen, die bezig zijn een kasteel te bouwen. Na het beëindigen van hun taak komen zij den prins geluk wenschen en bij voorbaat overhandigt de dwergenvorst den prins een verlovingsring, die toovermaeht be zit, en, eenmaal aan den vinger der prinses, de booze geest zal uitdrijven, wat ook in Werkelijkheid gebeurt als de prins Mah mud den trouwring overreikt. Verheugd over dezen afloop, geeft de grijze sultan zijn dochter tot bruid aan den slimmen prins. Ziehier heel in 't kort het sprookje uit de wondere verhalen uit de Duizend en één Nacht. Voor den aanvang van het 5e bedrijf verscheen de heer Gelderman voor het voetlicht, geflankeerd door twee elfjes, ieder voorz'en van een fraai bloemstuk. De heer Gelderman dankte allen, die tot het welslagen van dezen avond had den medegewerkt, vooral de dames, van wie het eigenlijke initiatief was uitgegaan, het strijkorchest, dat de pauze en de entre-actes aangenaam had gevuld en last not least do dames Fokker en Korte weg, die het leeuwen-aandeel in de gcheele operette hadden. Spr. dankte mevr. Fokker, die, met on miskenbaar talent de smaakvolle cos- tuumpjes der feeën had ontworpen en vervaardigd, de dansen hadden ingestu deerd en de geheele regie van de ope rette op zich had genomen. Mevrouw Korteweg werd hulde gebracht voor haar muzikale leiding en daarvoor tijd noch moeite had ontzien, hetgeen veel tot 't welslagen van dezen avond heeft bijgedragen. De feeën overhandigden daarna hun bouquetten aan bovengenoemde dames, welke met een langdurig applaus werden hulde gebracht voor wat zij vooral hadden tot stand weten te brengen. Aan 't slot van den avond werden door elfen en dwergen fraaie bloemstukken aangebracht en daarmede de dames Doe- man, v. d. Eist, Gelderman, Otten en De Vrieze gehuldigd, nadat de heer Gelder- man ook deze dames dank had gebraoht voor hun werkzaam aandeel in deze prach- i tige operette. Wat de jeugdige actrices en acteurs betreft, zij hebben zich ,,oon amore" van hun taak gekweten. Sommigen hunner blonken uit door 2ang of voordracht, maar 't is uit een paedagogisch oogpunt bejien, niet gewenscht de namen te noe men van hen, die bizonder opvielen. Allen zetten, werkelijk en figuurlijk, hun beste beentje voor! De koren en solo's van dwergen, hof dames, volk etc. klonken heel lief. Wat de costumes aangaat: er was maa- één roep: schitterend! Koning, Sultan, Prins, Prinses, grootvizier, troubadour, dwergen, feeën, hofdames etc. etc., alles even fleurig en friseh. De décors, wij zeiden "t hierboven al werkten mede om ons in onze verbeelding te verplaat sen aan 't hof van ee* Oostersch vorst uit de „Duizend en t nacht". 't Was een avond, zoo als wij er nog niet vele hebben medegemaakt, 't Succes was groot BURGH. Vrijdagavond jJ. hield de zangvereeniglng „Nu met Hope" een uit voering in het lokaal van den heer J. v. d. Moer alhier. De zaal was flink bezet. Een 13-tal zangnummers werden ten ge- hoore gebracht, die alle zeer in den smaak van het publiek vielen, evenals de twee blijspelen „Ik wil trouwen" en „Zet je petje af', benevens oen paar komische voordrachten. De leden van „Nu met Ho pe" hebben dezen avond weer blijk gege ven van goeden wil en ernstige studie, wat des te meer te waar dee ren is, daar verscheidene jonge krachten voor het eerst medewerkten. De burgemeester was dan ook wel de tolk van het publiek, toen Z.EA. bestuur, directeur en leden in har telijke bewoordingen dankte voor hetgeen de vereeniging heeft gepresteerd. De voor zitter, dhr. T. L. Jonker, dankte spreker voor zijn welgemeende toespraak en het publiek voor de talrijke opkomst en de betoonde belangstelling. Een geanimeerd bal besloot den gezelligen avond. Wij wenschen „Nu met Hope" hartelijk geluk met het behaalde succes en hopen, dat het den leden een aansporing moge zijn, om met vernieuwden ijver voort te gaan. RENESSE. Het is wel een goede ge dachte van het Bestuur van het Dep. tot Nut van het Alg. om ten bbate der uitgeputte kas der vereeniging een Zomer feest te organiseeren, waaraan een fancy fair wordt verbonden. Het voorloopig comité, dat eventueel aangevuld zal wor den, bestaat uit de dames A. Scholder, voorz.; J. Poulusse, vice-voorz.; A. C. Keijzer, le sect.; S. Perduin, 2e secr.; (R. v. d. WeeleW. de Roo—Boot; P. Gilij- amse—de Roo, en P. Spek, penningm. Wij stellen ons voor, dat het comité in zijn nuttigen arbeid veel belangstelling en medewerking zal Ondervinden, om tot het beoogde doel te geraken. BROUWERSHAVEN. Te Haarlem is, 64 jaren oud, overleden de heer J. W. Seven- huysen, hoofd van de Rijksleerschool. Op onderwijsgebied was hij een man van aanzien. Ook op het gebied van 't vege tarisme en Esperanto was hij een bekende figuur. Hij was o. m. voorzitter van den Wereldbond van Vegetariërs en voorzitter van den Wereldbond van Onderwijzers in Esperanto. Meermalen vertegenwoor digde hij onze regeering op congressen in Esperanto. DREISCHOR. Bij Kon. besluit van 22 Jan. 1923 is ongegrond verklaard, het be roep van den dijkgraaf van de Nieuwe of Jonge Polder van Drelschor, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, in zake het afwateringsverschil tusschen bo- vengenoemden polder en den Dreischor- polder, waarbij gehandhaafd blijft het be sluit van Ged. Staten, dat van af 't dienst jaar 1922/23 voor vijf jaren is vastgesteld het bedrag van f 290 als suatie-penningen, in plaats van f26 per jaar. Een en ander volgens art. 20, met inachtneming van par. 1, Art. 19 van het Algemeen Regle ment en de gewijzigde wet van 10 Nov. 1900 (Staatsbl. 176). 1 ST.-ANNALAND. De geitenfokvereeni- ging „Eendracht maakt Macht" hield Don derdagavond ten huize van dhr. C. Scher- penisse haar 9e jaarvergadering, welke bijgewoond werd door 22 leden. Na ope ning door het bestuurslid K. van der Male, worden de notulen en het verslag na voorlezing door den secretaris goedge keurd. De rekening, nagezien door de heeren J. Gunst -en J. Hoek, wordt ook goedgekeurd, maar sluit met een tekort van ruim f51. Als leden van het bestuur bedankten de voorzitter A. de Witte en de secretaris L. J. Soeters, die hun functie van af de sticihting der vereeniging hadden waargenomen, en hef bestuurslid J. Pol derman. Na 2 stemmingen waren de open plaatsen weer aangevuld, zoodat het be stuur nu bestaat uit de heeren N. Over- beeke, voorz.; Hub. Slager, secr.; M. Hen- drikse, penningm.; K- van der Male en Jan Hoek. Het voorstel van den heer J Scherpenisse Hz. om tot dekking van het tekort het dekgeld te verhoogen tot een daalder, wordt door 't nieuwe bestuur overgenomen en unaniem aangenomen. Het dekgeld voor niet leden wordt vervolgens verhoogd tot f 3, terwijl de contributie de zelfde blijft. Nadat aan de afgetreden leden van het bestuur dank was betuigd voor «1 wat ze voor de vereeniging hadden gedaan, volgde sluiting. Prov. Staten van Zeeland. De heer H. J. E. Gerlach van St.-Joost- land, anti-rev. lid van Ged. Staten van Zeeland, stelt zich bij de a.s. periodieke verkiezingen van leden der Prov. Staten niet meer beschikbaar. Prov. Zeeuwscho Schoonheids- en Arehaeologische Commissie. In het jaarverslag van bovengenoemde oommissie over 1922, wordt o.a. medege deeld, dat de commissie zich tot de pro vinciale verkeerscommissie wendde met een schrijven, waarbij werd verzocht de beplanting der wegen mede onder de oogen te willen zien. j Wat de oudheidkundige belangen in het algemeen aangaat, wordt gezegd, dat in 1922 het aan Zeeland gewijde zesde deel verscheen van de door de afd. A. der Rijkscommissie voor de monumentenzorg uitgegeven voorloopige lijst der monu menten van geschiedenis en kunst ver scheen. De commissie heeft hierdoor een legger van de gedenkstukken van het ver leden la Zeeland, die haar bij haar arbeid zeer te pas komt. Omgekeerd heeft zij ge volg gegeven aan haar voornemen, deze lijst zooveel mogelijk te completeeren en ten aamien van ingetreden veranderingen bij te houden. Vervolgens wordt in al- phabetische volgorde opgegeven in welke gemeenten gewerkt is voor het behoud van monumenten of andere zaken van waarde. O.a.'wordt er aan herinnerd dat de vluchtheuvel te Duivendijke voorloo pig voor afgraving behoed is. RECHTZAKEN. Z(jn vrouw vermoord. Voor de rechtbank te Breda stond te recht de arbeider B., die in October j.l. zijn vrouw doodde. Men vond haar ster vende, met steek- en snijwonden overdekt in de woning van B's zwager. Ook had hij bij zijn schrikkelijke daad een hamer gebezigd. De getuigen verklaarden, dat de vrouw een zeer loszinnig leven leidde. Steeds trachtte B. haar te overreden bij hem te blijven. B. zelf verklaarde door een vertrouwelijke mededeeling van zijn vrouw tot het uiterste te zijn gebracht. Zijn vrouw had hem bovendien geslagen. Het O. M. eischte tegen B. 3 jaar gevan genisstraf. ONDERWIJS. OUD-VOSSEMEER. De heer G. A. Pol derman alhier is geslaagd aan de Uni versiteit te Utrecht voor het doctoraal examen geneeskunde. LANDBOUW EN VEETEELT. BRUINISSE. Door den heer Sietema van Middelburg werd Donderdagavond voor de „Geitenfokvereeniging" in het hotel „Storm" een interessante lezing gehouden over „Geitenmelk". Nadat de voorzitter dhr. W. Jumelet Hz., den spreker en de talrijke aanwezigen had welkom gehee- ten, begon deze zijne rede met de bespre king van hetgeen waarop bij het melken zooveel moet worden gelet. Hij wees er op, dat het noodig is vooral te zorgen, dat er goed gemolken wordt, da* men dit op geregelde tijden doet met gelijke verdee ling van den tijd van den dpg. Ook moet vooral gezorgd worden voor reinljeid van handen, voor zindelijkheid aan de uiers, omdat er anders zoo licht bacteriën in de melk kunnen komen. Dan moet dit ge schieden in rustige omgeving en de dieren moeten met zachtheid worden behandeld. Bij het melken, zegt spr., is bet aan te be velen naast het dier te zitten, zoodat het aan den rechterkant komt. Voor het be handelen var» de melk drong hij in de eerste plaats aan op het betrachten vaq groote zindelijkheid. De melk is samenge steld uit water, droge stof, kaqsstef, albu- mine, zouten, enz. Op den toestand van de melk is van invloed het ras der geiten, de tijd van het melken, het voedsel, dat werkt op smaak en reuk, de leeftijd. De melkgebreken ontstaan in den regel door verkeerde voeding, door mond- en klauw zeer, door tuberculose. De geitenmelk heeft velerlei voordeelen. Zij is licht ver teerbaar en bevat een volledig voedsel. Zij is goedkooper dan andere melk en de geitenhouder heeft ze altijd versch. De gebruiker weet van welk dier de melk komt. Een bezwaar is, dat er nog al schommeling in de samenstelling der melk is. Voor zuigelingen is zij soms wat zwaar zoodat men dan wat voorzichtig moet zijn. Wil men de melk koken, dan moet dit dadelijk na het melken geschieden. Opk de boter- en kaasbereiding werd be sproken. Voor de boterbereiding wordt een glazen karntje aanbevolen, dat voor f3,50 in den handel is. Zorg moet gedra gen worden voor goede temperatuur, niet te warm, daar de boter dan te slap is. Bij de kaasbereiding werd opgemerkt, dat er twee soorten kaas gemaakt worden, de harde, droge kaas en de natte zachte kaas; deze laatste werd als zeer gezond bizon der aanbevolen. Aan het slot zijner rede wees spreker op het groote belang van het geitenhouden. 't Is daarom, dat de regeering deze zaak steunt. Op min kost bare wijze kan zoo ieder ziöh van een ge zond en betrouwbaar voedsel voorzien. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een paar der aanwe zigen gebruik gemaakt. Het gesprokene werd na de pauze verduidelijkt door licht- I beelden, die goed tot hun recht kwamen. Men zag aanschouwelijk hoe men wel en hoe men niet moet melken, hoe de geit er uit ziet als zij goed behandeld wordt, met zorg voor reinheid, licht, lucht en zon in de stallen en hoe als dit verzuimd wordt enz. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij den heer Siete ma bedankte voor zijne leerrijke voor dracht en de hoop uitsprak, dat hij nog eens meer voor de vereeniging zou op treden. Ook dankte hij de aanwezigen voor de groote aandacht, waarmede de spreker was gevolgd. De Rijkstuinbouwconsuient, dhr. Ir. D. Bloemsma, zal met Mei Zeeland gaan verlaten en wel naar het vacante ambts gebied in Gelderland vertrekken. Hoe het nu mogelijk is, over het vacante ambtsgebied Gelderland te spreken, is ons niet recht duidelijk, daar wij in Gelder land twee tuinbouwconsulenten kennen, n.l. de heer v. d. Veen in Nijmegen en de heer Schuttevaar in Zutphen. Zoodoende zal er voor den heer Bloemsma niet an ders overblijven dan de arme Veluwe, ver moedelijk met Apeldoorn als standplaats. Als opvolger voor Zeeland wordt ge noemd dhr. v. d. Plas, die hoewel nog jong zijnde, toch de Zeeuwsche toestin- den kent, daar hij n.l. 2elf een Zeeuw: is. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Nijkerkerveen, M. J. G. J. van de Poll te Bunnik. Aangenomen: Naar Sprang, J. C. Wol- thers te Kamperveen. Naar Opperdoes, S. H. J. Voors, cand. te Alphen a/d. Rijn. Bedankt: Voor Ouderkerk a/d. IJssel, P. Zandt te Delft. Voor Zevenbergen, K. Hielkema te Kampen. Geref. Kerken. Beroepen: Te Middelburg, L. J. C. Kreyt te Dieren. Aangenomen: Naar Eindhoven, J. W. Esselink te Schoonhoven* Door de Geref. Kerk te Haamstede wordt aan de Classis Zierikzee voorge steld den Dankdag voor 't gewas te hou den den laatsten Woensdag in November en te trachten in heel de provincie in dat opzicht eenheid te verkrijgen. Geref. Gem. Predikant-Kamerlid. Het ter classis Middelburg van Geref. Gemeenten uitgesproken oordeel van on- vereenigbaarheid van het leeraarsambt met het lidmaatschap der Tweede Kamer deel de de Zuidelijke Particuliere Synode niet, ook niet na verdediging door een der leeraars. Zelfs Middelburgs classis trad terug en met 13 tegen 3 stemmen en 1 onthouding werd het voorstel van Ds. R. Kok aangenomen, dat uitsprak, dat noch op Bijbelsche, noch op Kerkrechte lijke gronden het onvereenigbare kon uit gesproken en het dus aan den persoon in kwestie werd overgelaten of hij bij de vervulling van zijn predikambt het lid maatschap der Tweede Kamer kan aan vaarden. VAN HEINDE EN VER. In de stad New York zijn in den loop van December 34.menschen bezwe ken aan de gevolgen van het drinken van ondeugdelijken sterken drank. De Amerikaansche regeering heeft een crediet aangevraagd van 6.5 millioen dollar voor de moderniseering van oorlogsschepen. In de laatste 3 maanden van het vorig jaar zijn te Londen niet minder dan 15.219 ongelukken op straat gebeurd, waardoor 188 menschen werden gedood, van wie 169 door mechanisch bewogen voertuigen. De geallieerden eischen het intrek ken van het Turksche bevel inzake het verblijf der geallieerde oorlogsschepen in de haven van Smyrna. Het post- en spoorwegpersoneel in het Saargebied eischt loonsverhooging, onder bedreiging met aansluiting bij de mijnwerkersstaking in geval van weige ring. Volgens berichten van Duitsche zijde zouden de Franschen voornemens zijn de bezetting van Badensch gebied uit te breiden en zelfs Karlsruhe te bezetten. Een jonge Fransch sergeant te An tibes vernam, volgens de „Chicago Tri bune" dezer dagen, dat hij 19 millioen francs had geërfd van een oom, die kort geleddera' te Michigan was gestorven. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft de overeenkomst nopens de Engelsche schuld met 291 tegen 44 stemmen goedgekeurd. Ex-koningin Milene van Montenejgro is ernstig ziek. De ontdekker van de Röntgenstralen, von Röntgen, is op 87-jarigen leeftijd over leden. Uit Moskou wordt gemeld, dat de vulkaan Amatsjinki in Kamsjatka in wer king is. De uitbarstingen gaan gepaard met hevige aardschokken, die zich 0111 de twintig minuten herhalen. Na de bespreking van Jaspar met Poincaré hebben België en Frankrijk aan Duitschland laten weten, dat zij geen Duit sche ministers meer in het Roergebied toe zullen laten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1