B IJ VOEGSEL behoorende by de van Vrydag 9 Febr. 1923, no. 108SS. BUITENLAND. De gentleman-dief. Voor de 'gezworenen van de Seine gaat een zaak beginnen, die ongetwijfeld te Parijs de aandacht zal trekken. Het is het proces tegen Serge de Lenz, den gentleman-dief. Klinken deze woorden reeds als de titel van een bioscoopdraak, de werkelijkheid is inderdaad niet min der fantastisch dan menige episode utt een detective-roman. Serge de Lenz is een zoon van deftigen huize, man van de wereld, nog jong, die met zijn ouders te Neuilly woonde. Wanneer Serge tegen den avond het ouderlijk huis verliet schijnbaar om zich te Parijs als uitgaand jongmensch te amuseeren, zou niemand, die den keurigen jongeman in avonü- kleedij had zien vertrekken, kunnen ver moeden, dat (SJerge zijn avonden menig maal op gansch ongewone wijze door bracht. Kort en goed: Serge was een inbreker. Zijn specialiteit was het rooven van gemakkelijk vervoerbare kostbare voorwerpen. Natuurlijk „werkte" Serge om dezen buit te kunnen vinden, slechts in dure en deftige buurten en 's ochtends zat hij weer braaf in den familiekring aan het ontbijt. De inbreker had 3 vaste adressen van opkoopers, die hem zijn buit afkochten en reeds is bekend ge worden, dat deze fraaie heeren op hun beurt den gentleman-dief ongenadig af zetten. Voor dingen, die 300,000 frank waard waren, kreeg hij er 10,000. Serge hield er twee vriendinnen op na, de oudste was veertig jaar ouder dan hij en is van medeplichtigheid verdacht; de jongste bleek in het bezit te zijn van kostbaar bont, dat de gracieuze Serge haar echter niet had aangeboden maar- verkocht. Ook om de namen van hen, bij wie Serge zijn inbraken gepleegd heeft, trekt het proces te Parijs de aan dacht. Droeve statistiek. Uit een door de Notgemeinschaft gepu bliceerde statistiek blijkt, dat er in de hoofdstad van het Dultsche rijk ongeveer 40.000 zuigelingen, 190.000 kleine kinderen en 500.000 schoolkinderen zijn, die vrijwel geheel geen ondergoed hebben en onvol doende worden gevoed. Een tiental jaren geleden werden dagelijks 1400.000 liter melk ter beschikking van de Berlijnsche jeugd gesteld. Thans moet men het doen met 300.000 liter. In het jaar 1922 stierven te Berlijn meer zuigelingen dan in de 10 vorige jaren. Aan tuberculose stierven 50 pCt. kinderen meer dan in T913. 44.000 kleine renteniers lijden honger te Berlijn. Zij beschikken over een inko men, dat meestal nog geen 1500 mark per maand bedröagt. 28.000 invaliden en ouden van dagen zijn op ondersteuningen aangewezen. Er zijn voorts te Berlijn 25.000 personen, die van aalmoezen moeten leven, 22.000 weduwen, die niet in staat zijn voor hun gezinnen te zorgen, 16.000 vaderlooze kinderen en 4000 ouderlooze kinderen. Ken beestachtige moord. Zooals men weet, worden door de autoriteiten in de Vereenigde Staten van Amerika den| laatsten tijd pogingen in het werk gesteld, de macht van de geheime terreur- en moordorganisatie, de Ku KIux Klan, te breken. In verband hiermede, is, zooals gemeld, een honderdtal „broe ders'" gearresteerd, beschuldigd van me deplichtigheid aan- den moord op Da niels en Richards. De ontdekking van de lijken van deze beide slachtoffers, die door de Klan waren opgelicht, bracht de machten van wet en gezag tegen het „onzichtbare Keizerrijk" (zooals de „broe ders" hun organisatie noemen) in wer king. Hoe de hoofden van de vermoor den werden gevonden, hebben wij reeds in bijzonderheden gemeld. De lijkschou wing bracht aan het licht, hoe de arme slachtoffers door de Kianslieden werden ter dood gebracht. Beschrijvingen van martelingen die in de middeleeuwen plaats vonden, zinken hierbij in het niet. Elk been in het lichaam van de ongeluk- kigen 'werd stelselmatig gebroken. De conclusie van de experts, die de lijk schouwing verrichtten, was, dat de slacht offers, nadat zekere organen door ope ratie uit hun lichaam waren verwijderd, vermoedelijk 'levend door een zaagmolen langzaam „gemalen" zijn. Daniels en.Richards, die men van spion- nage verdacht, werden door Kianslieden overrompeld, toen 2ij op zekeren dag met hun vader en twee kennissen van een feest terugkwamen. Het géheele dubje werd in een bosch gebracht, aan boomen gebonden en aan een streng verhoor onderworpen., waarbij in ruime mate van de zweep werd gebruik ge maakt. Daniel^ en de jonge Richards wer den vastgehouden de anderen werden vrijgelaten. "De vrijgekomenen zagen, toen zij zich onder het loopen omkeerden, dat Daniels de kap van het hoofd van een van zijn kwelgeesten trok. Dit heeft on getwijfeld het lot van de gevangenen bezegelddaar hun immers hierdoor de identiteit van den Klansman bekend was. Het onderzoek wordt zeer bemoei lijkt door den grooten angst, dien de getuigen koesteren voor de terreur van de Ku KIux Klan. BINNENLAND. Massa-pensionneering. De „Avp." verneemt, dat binnen een paar maanden de op-pensioenstelling van al die opper- en hoofdofficieren te ver wachten is, die hun hoogste pensioen hebben bereikt en op wier langer aan blijven in verband met het bevorderen eener regelmatige opschuiving niet zoo- danigen prijs wordt gesteld, dat zij nog voor het leger behouden moeten blijven. Verscheidene generaals en hoofdoffi cieren zullen uit dien hoofde voor jon gere krachten plaats moeten maken. Zomertyd. Het onderzoek' door het Rijksschooltoe- zicht ingesteld, heeft naar 't Hdbl. meldt, geleid tot de conclusie dat van eenigen schadelijken invloed van de invoering van den zomertijd op het onderwijs niets gebleken is. Tweede Kamer. Zittingvan Dinsdag 6 Febr. Begrooting Suriname 1922. De heer IJzerman stelt vragen betref fende de grenswijziging der kolonie en den grondruil met Engeland en vraagt openbaarmaking der gevoerde correspon dentie. Was de grondruil niet in strijd met art. 1. van het Surinaamsche regee- ringsreglement? Spr. laakt daarna de on voldoende zorg voor de volksgezondheid, speciaal inzake malaria-bestrijding. Spr. voorziet dat de arbeid van de Rockefeller Foundation zal ophouden als de bezuiniging verder wordt doorgevoerd. Hij bepleit invoering van een georgani seerd overleg voor ambtenaren. De heer Feber beveelt bij de staatkun dige reorganisatie de vorming van ge meenten aan, vraagt objectieve voorlich ting over de uit te zenden ambtenaren en beveelt de nota-Pyttersen betreffende me chanische grondbewerking aan. Hij kwa lificeert de eenzijdige bezuiniging op het bizonder onderwijs als onrechtvaardig. De heer v. Boetzelaer vraagt regeerings- hulp voor Protestantsche Zendingsscholen. Minister De Graaff zal met den gouver neur van Suriname de voorstellen-Pytter- sen bespreken. De verbetering van de volksgezondheid noemt spr. zeer moeilijk, door de weinige medewerking der bewo ners. De min/ster adviseert den heer IJzer man zijn amendementen betreffende deze zaak in te trekken, om bezuinigingsrede nen. De te bezuinigen begrootingsgelden zouden eventueel voor dit doel kunnen worden gebruikt. Naar de beweerde ach terstelling van het bizonder onderwijs zal een onderzoek worden ingesteld. Na repliek van de heeren IJzerman, Van Boetzelaer en Feber en nadat minister De Graaff van dupliek had gediend, wer den de algemeene beschouwingen ge sloten. Zitting van Woensdag 7 Febr. De heer Boon vraagt bij art. 59 intrek king van den post van f12.000 voor de Fransche kabelmaatschappij. Na verdediging door den Minister wordt het art. goedgekeurd. De heer Feber verlangt een loyaler hou ding der regeering tegenover de R.-K. in de evangelische scholen voor indianen en boschnegers. De heer IJzerman licht een amendement toe tot verhooging van den post voor volksgezondheid. De Minister bestrijdt het. De heer Sohokking vraagt definitieve toezegging, dat de arbeid der Rockefel ler-foundation kan worden voortgezet. Het amendement wordt verworpen met 23 tegen 35 stemmen. Met 16 tegen 44 stemmen wordt ver worpen een amendement-IJzerman tot ver hooging van den post bezoldiglhg van personeel van den gezondheidsdienst van f3000 tot f15.500; overgenomen door den Minister een amehdement IJzerman om de f3000 voor propaganda voor de hygi ene niet te schrappen; verworpen mét 16 tegen 41 stemmen een amendement-IJzer man om den post voor riolee rings werken aan de Knuffelsgracht te Paramaribo met f30.000 te verhoogen. De begrooting van Suriname wördt z. h. s. goedgekeurd. Be groot big van Curacao. Bij behandeling van de begrooting van Curasao dringt Feber aan op steun van het bizonder onderwijs. De heer IJzerman oefent eritiek op de j verkeerde bezuiniging van 45 pCt. op deze 1 begrooting. Verbetering der economische positie van Willemstad is dringend noo- dig, evenals reorganisatie der politie. Hij licht amendementen toe om de kosten der volksfeesten op Koninginnedag te ver- minderen met f3000. Mej. van Dorp bestrijdt het herziene belastingstelsel van Curagao. Zij bepleit de belangen van mijnmaatschappij Cura gao en Curagaosche Petroleum-Maatschap- pij, die door hooge rechten en loodsgel den zwaar worden getroffen. De heer Boon vraagt naar de aanleiding j van de relletjes in Willemstad, drong aan op opheffing van het garnizoen én vesti ging van een flinke politiemacht aldaar. De Minister acht te groote bezuiniging op grond van zijn groot vertrouwen in 't koloniaal bestuur niet mogelijk. Ten aanzien van de loodsgelden worden tege moetkomende maatregelen getroffen. De verhalen over de relletjes in Willemstad waren volgens den minister zeer over dreven. De zaak der vestiging van een flinke politiemacht en afschaffing van het garnizoen zal aan het gouvernement wor den voorgelegd. De heer Boon dient een amendement in, om het subsidie voor leergangen ten be hoeve van de stroohoedenindustrie in te trekken. De Minister bestrijdt het. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op dezelfde wijze werd goedgekeurd de wijziging van hoofdstuk IX der Staats- begrootlng (Waterstaat) en wetsontwerp betreffende den afstand van mijnvelden in Limburg, na bestrijding door den heer van der Waerden. Uit Stad en Provincie. ZÏERIKZEE. Woensdagavond hield de vereeniging tot bestrijding der tubercu lose, alhier een openbare vergadering in café „Juliana", welke goed was bezocht. Na opening door den voorzitter, mr. H. Polviiet, las de secretaresse, mevr. Ochtman-v. Vuuren 't jaarverslag, waar uit o.a. bleek, dat het ledental in 1922 360 bedroeg, dat de Emraabloem ongeveer f 290( heeft opgebracht en dat de gemeen telijke subsidie ad f 500 met algemeene Stemmen is verleend. 'De heeren Panny en Houdkamp wer den uitgenoodigd een commissie te vor men tot het nazien der rekening over het afgeloopen jaar, terwijl de heeren Doeleman en Struijk bereid werden ge vonden het stembureau te vormen voor de verkiezing van twee bestuursleden. Daarna verkreeg mevr. dr. H. Scha- gen van Soelen het woord tot het hou den van haar aangekondigde lezing „De bestrijding der t.b.c. als volksziekte". De t.b.c. komt voor onder alle lagen der bevolking en eischt vele slachtoffers. De gevreesde ziekte kost aan de maat schappij doon het onttrekken van arbeids krachten, enorme bedragen, terwijl de nog levende lijders eveneens groote ka pitalen voor zich opeischen door ver pleging en steun voor hunne gezinnen. Ons aller plicht is eendrachtig samen te werken om aan de ellende, door de t.b.c. ontstaan, paal en perk te stellen. Spreekster ontwikkelde voorts 8 pun ten, n.l. hoe de t.b.c. vermeden, voor komen en genezen kan worden. Om de t.b.c. te vermijden is noodig dat de bacillen, die de verwekkers zijn der ziekte, afdoende worden gedood. Reinheid op lichaam, In kleeding en wo ning, kan medewerken om de t.b.c. te voorkomen. De meergenoemde volksziekte kan ook genezen worden, wat blijkt o.a. uit de jaarverslagen onzer verschillende sanatoria. Tegenwoordig heeft men ook in ons land een speciale artsopleiding voor t.b.c. behandeling, teryvijl Zeeland ook een ge neesheer herbergt, speciaal belast met t.b.c. gevallen. Spr. deed aan 't slot harer redevoering een beroep op de me dewerking van allen tot bestrijding der volksziekte. In de daarop gehouden pauze deelde de voorzitter het resultaat mede van de onderzoekingen der commissies. In de vacature-dr. de Ruijter werd tot bestuurslid gekozen de heer C. de Looze; mede aanbevolen was de heer P. C. v. de Valk. In de vacature-Pijleman werd gekozen de heer W. C. v. Oosterhout; mede op .de voordracht stond de heer A. den Boer. De rekening over 1922 wijst in ont vang aan f 656,3? rin uitgaaf f 181,36, zoodat het voordeelig saldo over 1922 f 476,01 bedraagt. Aan *de hand van tol van lantaarn plaatjes verduidelijkte mevr. Schagen van Soclen wat zij voor de pauze had mede gedeeld. Nu was 't te bejammeren, dot het grootste deel der aanwezigen, ge zeten aan de linkerzijde der zaal, niet veel van de lichtbeelden konden zien, door de o. i. onpractische opstelling van de projectielantaarn. Had deze gestaan achter het scherm, zoodat het publiek alleen het lichtbeeld te zien had gekregen, dan was deze propaganda-lezing nog beter tot zijn recht gekomen. De voorzitter dankte aan 't eind der vergadering mevr. Schagen van .Soelen voor hare gehouden lezing. Maandag 12 dezer hdopt de heer J. Davidse, den dag te herdenken, waar op hij: voor 25 jaar aangesteld werd als vertegenwoordiger der Singer-Naaima- chine-lHpij. Waarschuwing. 'Het is ons geble ken, dat C. Postma bezig is in het ge- heele land kwitanties (o.a. per post) te 'innen voor) zijn z.g. „Werkverschaffing en Ondersteuning aan Blinden en andere Hulpbehoevenden, Celebesstraat 2, Am sterdam. Genoemde Postma is reeds meer malen veroordeeld en maakt sinds jaren zijn werk van goedgeloovige lieden tot voldoening der (niet verschuldigde) con tributies of bijdragen te beregen. Om trent 'Zijri z.g. werkverschaffing bevat ons archief Uitvoerige gegevens, welke ons aanleiding geven legen zijn praktijken het piibliek te waarschuwen. De Seetétafls van den Armenraad te Middelburg, L. B. TJEBBES. OUWERKERK. Dezer dagen trad voor een volle zaal op als spreker, de heer Jac. Welleman, burgemeester van Krab- bendijke, en lid der Prov. Staten met het onderwerp: Waarom Vrijzinnig De mocraat? In een zakelijke en boeiende rede zette spr. de Vrijzinning-Democra- tische beginselen uiteen, daarbij duidelijk het verschil met andere partijen aantoo- nend. De Vrijzinnig-Democraten wcnschen vrijheid van denken voor allen, ook voor de mindefheid, daarnaast „demooratie", d. w. z. dat allen meespreken over dat gene wat allen raakt. Van de gelegen heid tot gedaehtenwisseling werd ge bruik gemaakt door den heer van Oeveren van Zierikzee. Genoemde heer had ver wacht van den spr. iets te hooren over het werk der Staten en was van mee ning, dat. de politiek slechts bij uitzon dering in de Staten een rol speelt. Dit iwerd door spr. op afdoende wijze weer legd, door er op te wijzen, dat de Sta ten het kiescollege zijn voor de leden der Eerste Kamer en van Ged. Staten, dat verder tal van „principieele" kwes ties aan de orde komen, waarbij geble ken is, dat de Vrijheidsbond in dezen steeds uiteenviel. In verband hiermede had spr. nog gelegenheid te wijzen op hetgeen door de Vrijzinnig Democraten in de afgeloopen zittingsperiode gedaan is. Hij wees er daarbij op, dat het de Vrijzinnig Democraten zijn geweest die hebben aangedrongen op een beter en billijker provinciale opcentenheffing, ver betering der verkeersmiddelen (plan-van Niftrik) en het door het Rijk bijdragen in de kosten daarvan, zoowel als in die voor den geheelen provincialen uitwen- digen dienst. Met opwekking zich bij den Vrijzinnig Democratischen Bond aan te sluiten, werd de bijeenkomst gesloten. SCHERPENISSE. Dat de werkeloosheid alhier groot! is blijkt wel hieruit, dat voor het lossen van een schip steenkolen, bij inschrijving 7 briefjes werden ingele verd, waarvan de laagste was voor f 1„29 per 100 H.L. op den wagen. THOLEN. De heer G. L. v. d. Linde, kommies der directe belastingen alhier, wordt met ingang van 16 Maart e.k. ver plaatst naar Haarlem. LANDBOUW EN VEETEELT. STAVENISSE. LA Zaterdagavond ver gaderde te Sint-Maartensdijk de vereeni ging van gedipl. oud-leerlingen van de landbouw-winlercursussen op het eiland ThoJen. Uit bet verslag bleek, dat de af deeling thans 48 leden en donateurs telt. Na het doen van rekening en verant woording door den penningmeester wer den dei 3 iaftredende bestuursleden, n.l. de heeren J. H. Hage, C. G. Hage en Buijze bij acclamatie herbenoemd. Door 3 leden zal dit jaar een stikstofbemestings-proef- veid op aardappelen, cp peulvruchten en op hooiland aangelegd 'worden. In begin sel werd besloten te trachten nog dit na jaar een ploegwedstrijd te doen houden. In de zomervergadering zal hieromtrent definitief -worden besloten. De moeiiykheden voor de pachters De Christ. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landb. Comité en de Nederl. Boerenbond hebben een circulaire ver spreid, waarin gewezen wordt op de moei lijkheden, waarin de pachters zich bevin den, die een pachtcontraet hebben afge sloten op langen termijn. Nu de periode van dalende productieprijzen is ingetre den, zijn onderscheidene bedrijven ter nauwernood loonend en leveren andere reeds verlies op. Vermindering der pacht som is het voornaamste middel om deze pachters staande te houden. Tal van ver pachters hebben de te betalen huursom reeds in overeenstemming gebracht met de werkelijke pachtwaarde en het zou toe te juichen zijn, als dit voorbeeld al- 'gemeen navolging vond. Daarom wordt een dringend beroep op de eigenaren ge daan om hun pachters tegemoet te komen. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Februari. Zierikzee. Ncd. Herv. Kerlr. Nieuwe Kerk. 's Voonn. 10 ure, da. Steenbeek. Kleine Kerk. 's Voorm. 10 ure, ds. Helder, 's avonds 0.30 ure, ds, de Roode, Lntb. Kerk. 's Voorm, 10 ure. ds. Grottendiek te Dordrecht. Evan gelisatie Juruël, gewone dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. r. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Kerkworve. 2 ure, ds. Poort. Serooskerke. 2 ure, ds. de Leur. Bargb. 9.80 ure, ds. Boogaard. Renesse, 6.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30 ure, ds. Leendertz (Orgel collecte en van II tot 12 uur stemmen voor 1 lid van het kiescollege). Geref. Kerk. 9.80 en 2 ore, ds. Goedhnys. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Zonnemalre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordganwe. 9.80 ure, ds. r. Griethuysen. Drelschor. 2 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Doop). Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. v» d. Griend. Nlenwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Laarman. Oud-Geref. Kerk. 9, 21 en 5 ure, Leeskerk. Oostertand. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ore, ds. Neerbosch. Slr|ansland. 2 ure, ds. v. d. Linden. Brulnlsse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Ai-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Fil!pslstnd. 2 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Tholen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. W. J. Keiler van Scherpenisso. Garef. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 sn 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdijk. 9.30 en 2 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oad>Vo»emeer. 9.30 en 2 ure, ds. Van Griethuyzen. Geref. Kerk. 9.30 sn 2, ds. 8taal; 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 nre, ds. de Bruyne van 's-Gravenhage. SCherpenlsse. 9.30, ds. W. J. Ksller on 2 ure, geen dienst. Oud-Geref. Reric. 9.30, 2 en 5.30'ure, Leeskerk. Stavenlaae. 9.30, ds. Moerman en 2 ure, idem'(DoopsbedOud-Geref. Kerk. 9.80, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Los (Bed. H. A.) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. TAN HEJNPB EN VBB- De vloedgolf die Hawaï heeft ge teisterd, bracht eveneens schade in Japan, de Filippijnen en Samoa. In de Vereenigde Staten zijn ver teden jaar meer dan 12000 personen het slachtoffer geworden van auto-ongeluk ken. De Vereenigde Staten zijn voorne mens, uit de winsten, verkregen uit de exploitatie van het Panamakanaal, een tweede kanaal aan te leggen. Prinses Mary van Engeland, burg gravin Lascalles, is Woensdag bevallen van een zoon. De Turksche bevelhebber te Smyrna deelt den commandanten der geallieerde oorlogsschepen mede, dat hij hen eventu eel zal dwingen, de haven te verlaten. De geallieerde hooge commissarissen te Konstantinopel hebben bij de regeering van Angora protest aangeteekend tegen het uitwijzen der oorlogsschepen uit Smyrna. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Tegen het carnaval. In alle Room- schc kerken te Bergen op Zoom werd Zondag, vanwege de geestelijkheid aldaar, een waarschuwing voorgelezen tegen het vieren van het carnaval, omdat het vooral onder de jongeren van jaren de on zedelijkheid in de hand werkt en omdat in dezen tijd van malaise en bij dein algemeenen nood, die er ook in den vreemde heerscht, de gelden, die daar voor worden uitgegeven, zooveel nuttiger besteed kunnen worden. Bestrijding der iverkhosheid. Aan de landeigenaren in de gemeente Achtkar- spelen is namens hel gemeentebestuur meegedeeld, dat 40 °/o subsidie uit de gemeentekas zal worden gegeven in de kosten van ontginning en verbetering van gronden door particulieren. Een tandteohnicus gearresteerd. De 26- jarige P. B. M. van Dijk, wonende te Amsterdam, is overleden tengevolge van bloedvergiftiging, die was ontstaan door het plombeeren van een zijner kiezen door den tandtechnicus Staller, wonende Amstel 105, aldaar. De officier van justitie heeft, bijgestaan door dr. v. d. Molen, directeur van de tandheelkundige kli niek, er< door politie-personeel een onder zoek ingesteld ten huize van Staller. Verschillende fleschjes met vloeistoffen en instrumenten zijn in beslag genomen. Staller is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het lijk van v. Dijk is in beslag genomen. Overvaren. Vlak voor Bruinisse is een klipperscheepje, schipper Fonteine, van Dreischor, geladen met kunstmest, aange varen door een Engelsche barge, met hel gevolg, -d|at het scheepje bijna on middellijk zonk. De schipper, zijn vrouw en kinderen, werden door een hoogaars van Bruinisse gered. Te veel belasting betaald. De „Limb. Koer."' deelt mede, dat in den raad van Meerssen is aangetoond, dat in het dienstjaar 1221-1922 aan belasting is ont vangen f 67,000, terwijl slechts f 40,000 noodig was. Er werd voorgesteld, f 13,000 terug te betalen aan de ingezetenen en f 14,000 te besteden aan werkverschaf fing, waardoor tijdelijke werkloozen aan artieid worden geholpen. Het terugbeta len is echter verworpen met 4 stemmen tegen. Een jeugdig paartje. Te Hoofddorp werd in den echt verbonden de 77-jarige W. Z. en de 70-jarige E. L. Z. De bruidegom heeft reeds een paar jaren geleden zijn 50-jarig huwelijksfeest gevierd, terwijl de bruid te voren veel jaren gehuwd geweest is. Velen waren naar het bruidspaar ko men kijken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet tcruggeoonden. Geachte Redactie/ Ten zeerste zult u my verplichten met opname der volgende regelen. Door den heer Wiersum, vertegenwoordiger van het Instituut Svalöf, is door middel van circulaires en advertenties of ingezonden stukken in meerdere bladen een pleit gevoerd voor zyne firma. Daartegen is op zichzelf geen bezwaar. Daar de heer Wiersum even wel woorden gebruikt, welke zoo zy al niet zelf onjuist tyn, in elk geval zoo gesteld zijn, dat zij onjuiste indrukken moeten vestigen, zy het my geoorloofd het volgende onder de algemeene aandacht te brengen. De Zweedsche Landbouwcoöperatie, welke de heer Wiersum bedoelde, is de Zweedsche Coöp. Vereeniging voor Zaaizadenteelt, in het Zweedsch Svenska Landtmftnnens Utsitdes A-B of by afkorting S, L. U. genoemd. De heer Wiersum qualificeerde de adver tenties, welke door mij voor die S. L. U. ge plaatst worden als misleidend. Daar evenwel in deze advertenties zoowel als in de prijs courant over S. L. U. origineele Zweedsche zaaigranen uitdrukkelijk wordt vermeld, dat S L. U. zaaigranen minstens evengoed zjjn als Svalöfs zaaigranen, kan van misleiding geen sprake zijn, doch is het aan ieder duidelyk, dat hier andere dan Svalöfs zaai granen worden aangeboden. Ook de uitdrukkelijk „zonder eenige terug houding alles als origineele waar aanbieden" kan niet door den beugel. Immers toch, S. L. U. biedt niets anders als origineele waar aan dan wat door haar zelf onder weten schappelijke en vakkundige leiding geteeld is. Bij de opstelling van prijscourant of advertentie is dit woord niet gebruikt om daarmede «en reclamewaarde te benutten, doch is rekening gehouden met het feit, dat binnen enkele jaren S.L.U. zaaigranen ook in Nederland zoodanig ingevoerd zullen zyn, dat eerite eu tweede nabouw dier granen aan de m -t-kt gébracht en verhandeld zullen worden. Opdat dus in die naaste toekomst soowel handel als verbruiker direct willen kunnen weten of zy met nabouw dan wel met origineele Zweedsche teelt te doen hebben, was het noodig van den eersten aanvang af de toevoeging origineel te ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5