Zisrikzeesche Nieuwsbode B IJ V O E G S E L bohoorende by de van Woensdag 31 Jan. 1923, no. 10884. BUITENLAND. De burgeroorlog in China. Vrydagavond ontstond te Canton, op de conferentie van militaire en civiele leiders, een hevige ruzie, waarbij van revolvers werd gebruikt gemaakt. Velen werden doodgesohoten. Generaal W eipong Ping werd doodaltfk gewond. By bet verlaten van de conferentie werden de vertegenwoordigers van de provincie Joedan, benevens twee leiders van de provincie Kwangsie, doodgeschoten. De troopen van deze provincies vielen onder- tusschen Canton binnen. Den geheelen nacht werd op straat gevochten tasschen de Inwoners van Canton en de invallers, waarbij 40 personen werden gedood en vele honderden gewond. Door den burgemeester van Canton werd de staat van beleg afgekondigd. Alle aanzienlijke inwoners van Canton zijn naar HonkoDg gevlucht. Troebelen In Ierland. Naar do „Daily Chronicle" verneemt, schijnt er door eenige benden in het lersche graatsehap Galway te worden opgetreden op een wijze, die sterk doet denken aan de methode van de Spaan - sche inquisitie. De regeering van den ler- schen vrijstaat stelt naar deze gebeur tenissen een nauwkeurig onderzoek in. en stelt alles in het werk om de daders op het spoor te komen. Te Rineen werd een zekere Nolan uit zijn huis gehaald en zoolang afgeranseld, tot hij bewuste loos bleef liggen. Eenige buren, die hem in deerniswekkenden toestand aantroffen, brachten hem terug naar huis. In het district Kiltarton ontvoerde een troep gewapende mannen, gekleed in uni formen van het nationale leger, eenige inwoners uit hun huizen. Men beschul digde hen er van, te hebben deelgeno men aan diefstallen, welke kort geleden hadden plaats gevonden. Toen de be schuldigden ontkenden, werden zij op vvreede wijze mishandeld. Eenige jonge mannen werden, na ontkleed te zijn, on barmhartig geranseld met uit staaldraad vervaardigde zweepen. Teneinde verdere mishandelingen te ontgaan, beschuldigden eenige der slachtoffers op hun beurt andere personen, die daarna uit hun hui zen werden gesleept en op dezelfde ma nier werden mishandeld. De ongelukki- gen smeekten tevergeefs om genade en riepen om een priester. Met betrekking tot dit voorval heeft de lersche minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat deze mishandelingen in geen geval zijn gepleegd op last van zijn departement en dat hij niet gelooft, dat de schuldigen in eenigerlei betrekking staan tot het nationale leger. Buitenlandse)! kapitaal In Rusland Het officieele orgaan van den opper sten volksraad in sovjet-Rusland publi ceert eenige belangwekkende cijfers be treffende de buitenlandsche kapitalen, welke voor den oorlog in de Russische industrie waren belegd, fn totaal waren, volgens dit orgaan, 1343,5 millioen goud roebel door het buitenland belegd, als volgt verdeeld over de verschillende lan den: Engeland 226,5, België 144,4, Frank rijk 253,3, Fransch-Belgische maatschap pijen 224,3, Duitschland 378,1, Ver. Stilten 13,5, Zwitserland 12,3, Zweden 7,4, Ne derland 1,4, Oostenrijk 1,3, Italië 0,8 en de overige landen 80,3 millioen goud roebel. Uit deze cijfers blijkt, dat het meerendeels Fransch en Belgische kapi taal is, dat in de Russische industrie is belegd en wel 46,4 pCt. Op de tweede plaats komt het Duitsche kapitaal met 27,4 pet. en op de derde het Engelsche met 16,8 pet. Bovengenoemde cijfers heb ben betrekking op de Jndustriëele be drijven, die Zich in het Vroegere Russi sche keizerrijk bevonden. BINNENLAND. Verzekering Ouderdomsrente. Zooals reeds gemeld is, zal de ge wijzigde Ouderdomswet op 1 Februari a.s. in Werking treden. Dit beteekent, dat van dien datum af de gelegenheid zal zijn opengesteld voor een ieder, onafhan kelijk van zijn inkomen, zich bij den Staat vrijwillig te verzekeren voor een ouderdomsrente tot een maximum van f 20 per week. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de wet Zal over eenige weken verschijnen. In- tusschen zullen reeds binnen enkele da gen de tarieven voor deze nieuwe ver zekering bij de Raden van Arbeid ver krijgbaar. Zijn. De Landbouw-Ongevallenwet. De „Tel." verneemt, dat binnenkort hel K.B. is te verwachten, waarbij bepaald iWordt, dat met ingang van 1 April a.s. de LandbouW-ongevallenwet in Werking treedt. Ned. Rjjnachepen nfet meer gehinderd. Ingevolge oogenblikkelijk persoonlijk optreden van den Nederlandschen consul - generaal te Frankfort aan de Main, wor den de Rijnschepen onder Nederl. vlag niet meer gehinderd en wordt de per soonlijke vrijheid van het Nederlandsche scheepspersoneel geëerbiedigd. De bezetting ran het Ruhrgeblrd. Nu het spoorwegverkeer tusschen Ne derland en het Rijngebied in de war is, heeft, naar het Haagsche Aneta-kantoor meldt, de Kon. Luchtvaartmaatschappij een vliegdienst op Keulen georganiseerd, die in werking zal gaan zoodra de be zettingsautoriteiten, die zich daarover met hun regeeringen moeten verstaan, de vereischte toestemming hebben gegeven. Er zullen met dezen dienst passagiers, post en goederen worden vervoerd. Uit Stad en Provinole. ZIERIKZEE. Door den heer van Gaas beek uit Den Haag werd Maandagavond op de bovenzaal van 't Huis van Nassau, voor de vereeniging Ned. Landkolonisatie en inwendige zending, eén lezing met lichtbeelden gehouden over „het werk op de arme Friesche heide". Voor zijn eigenlijke propagandalezing deed genoemde heer een niet dikwijls gehoord verhaal over de 4e Wijze uit het Oosten, die het hoogste gebod de naastenliefde op treffende wijze in toepassing bracht. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes verduidelijkte bo vengenoemde heer wat onder leiding van ds. Visscher op die thans niet meer zoo arme vergeten heide is tot stand gebracht. Veel maatschappelijk werk is verricht moeten worden om 'het geestelijke met succes te kunnen voortzetten. De bijeen komst was schaars bezocht. Door Ged. Staten is bepaald, dat de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op wa tersnippen met ingang van 1 April a.s. zal gesloten zijn, het wéispel van kwar- telen alleen van 1 Mei tot en met 14 Juli a.s. zal geoorloofd zijn en de kooi eenden door den kooiman moeten wor den opgesloten of gehokt van 2 April tot en met 30 April a.s. en van 15 Juni tot en met 31 Augustus a.s. WESTELIJK SCHOUWEN; Ook in deze omgeving zijn de gevolgen van den bui tengewoon zachten winter goed merkbaar. Verscheidene voorjaarsplanten zijn reeds sterk ontwikkeld, de sneeuwklokjes be ginnen In vollen bloei te komen, terwijl narcissen, irissen en andere bolgewassen reeds door het dek heen groeien. BURGH. Openbare vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 26 Jan. j.l. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd vastge steld. Een! aantaWngekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Be sloten wordt geen aandeelen të nemen in de Bank voor Nederlandsche gemeenten. Goedgekeurd wordt eene wijziging der begrooting van hef Burgerlijk Armbe stuur. Te gent de nieuwe regeling der jaar wedde van fi'en burgemeester bestaat geen bezwaar. Besloten wordt naar aan leiding van een verzoek van het gemeen- te-bestuur van Haamstede vanat 1 Jan. 1923 één derde gedeelte te betalen in de rente van de nieuw gebouwde veldwach terswoning. Een wijziging wordt aange bracht in de gemeentebegrooting voor 1922, terwijl het kohier der hondenbe lasting voor 1923 wordt vastgesteld. Eene wijziging wordt aangebracht in de hef- iingsverordening inzake de plaatselijke inkomstenbelasting, zoodanig, dat van het zuiver Inkomen van belastingplichtige ongehuwde inwonende gezinsleden f 300 voor noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken. Besloten wordt tot verbou wing der gemeentevvoning B 58, de kos ten te dekken door een geldleening. De stembureaux vooq de verkiezing van Prov. Staten en Gemeenteraad worden gefor meerd. STAVENISSE, Verslag van den raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 26 dezer, 'voorm. 10 ure. Voorzitter de burgemeester; afwezig de heeren Anth. Stoutjesdijk en L. C. Potappel. De no tulen der vorige vergadering worden on veranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dal weder, doch zonder resultaat, oproeping van sollicitanten plaats vond voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte en dat voor hel on derricht aan jongelui uit deze gemeente, die zich voor den Vrijwilligen Landstorm aanmeldden een schoollokaal ter beschik king is gesteld. Verder komen als in gekomen stukken ter tafel: berichten van de heeren J. Oudesluijs, K. Kievit en Iz. Moerland, inzake het aannemen hun ner benoeming, resp. tot lid der Com missie van Toezicht op het L.O., on derwijzer en gemeente-werkman; de be kende circulaire van Ged. Staten, Inzake nader voorgenomen regeling der jaar wedden van de Burgemeesters. Besloten werd aan genoemd college mede te dee- len, dat het vroeger vastgestelde advies gehandhaafd wordt, voor zoover dit op den tegenwoordigen titularis van toepas sing was en waarbij in overweging ge geven werd diens bezoldiging vooralsnog onveranderd te laten; een schrijven van de Kamer van Koophandel en fabrieken van Westelijk Noord-Brabant, inzake ver lenging ven arbeidstijd; de voorgedra gen regeling vond hier reeds toepassing, Waarom dit schrijven voor notificatie Werd aangenomen. Een gelijke behande ling ondergingen: een schrijven van het gemeentebestuur van Goes, begeleidende de 'begrooting vah den Keuringsdienst van Waren voor 1923; een schrijven van den Minister van Financiën, inzake aandeel van het' Rijk in de kosten van het afsluit hek nabij hef post- en telegraaf ge bouw; een schrijven van Ged. Staten, betreffende goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1923 en circulaires van datzelfde ooilege, inzake opheffing van markten te Middelburg, Wemeldinge, Zuiddorpc en Tholen. Voorts wordt z.h.s. overeen komstig voorstel van B. en W., vastge steld eene verordening, inzake verhaal van pensioensbijdragen op de gemeente ambtenaren, Er moet bijgedragen worden 5 o/o voor weduwen- en weezenpensioen, welke bijdrage echter niet verschuldigd is door hem, die reeds onder de oude wét van premiebetaling vrijgesteld waren wijders het maximum voor inkoop, voor wat betreft de ambtenaren, die op 1 Juli 1922 niet meer in dienst der ge meente waren. Overigens vindt geenerlei verhaal, ook nset voor eigen pensioen, plaats. Tot leden van de stembureaux, inzake de verkiezing van de Prov. Staten en den Gemeenteraad, werden met al gemeene stemmen benoemd, voor de eer ste verkiezing tot leden, de heeren Anth. Stoutjesdijk enl L. C. Potappel, tot plaats vervangende leden de heeren C. Brood- man en A. H. van der Slikke en voor de laatste verkiezing tot leden de heeren P. van Iwaarden en J. Hage, tot plaats vervangende leden de heeren C. Brood man en A. H. van der Slikke. Aan lz. Moerland, die 1 Jan. j.l. in functie trad als gemeente-werkman, werd alsnog aan stelling verleend voor den tijd, dien hij van 10 November 1922 al in lossen dienst der gemeente doorbracht. Tenslotte werd nog besloten tot wijziging der begrooting voor 1922 en 1923. SCHERPENISSE. In de gemeenteraad van Zaterdag 27 Jan. waren tegenwoordig 6 leden: 1 vacature. De notulen werden vastgesteld en goedgekeurd. Tot de in gekomen stukken behooren: missive van Ged. Staten betreffende afschaffing van eenige veemarkten. De goedkeuring van de verlengingstermijn voor de onbewoon baar verklaarde woning van de wed. P, Suurland. De toezending van de goed' gekeurde begrooting over 1923 en de goedgekeurde rekening over 1921. De verhaalverordening op de pensioenwet over 192*2 werd goedgekeurd. Op een ver zoek van het gemeentebestuur van Ber- gen-op-Zoom om een bijdrage tot behoud van dr. Leman a'daar wordt afwijzend beschikt. De ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning van de wed. M. Gunst wordt weer met 6 maan den verlengd. Met de ontworpen rege ling door Ged. Stalen inzake de jaar wedden van burgemeesters wordt accoord gegaan. Benoemd werden tot leden van het stembureau voor de a.s. statenver kiezing, de heeren D. K. Rijstenbil, A. A. Rijstenbil, ,W. Bijl en J. Kejjzer. tot plaatsvervangers de hee>en D. Duijnhou- wer Mr., J. van Houdt en D. A. Hartog. Over de post van onvoorziene uitgaven over 1922 zijnde t 455,01 kan beschikt worden. Dc begrooting over 1922 wordt gewijzigd met een vermeerdering in ont vang en uitgaaf op f 52436,62. Op ver zoek van Ged. Staten wordt de verorde ning tot het heffen vrn rechten voor het ontsmetten van weningen gewijzigd. RECHTZAKEN. De Iloogc Raad heeft verworpen het beroep van C. Mdie door do recht bank tc ZIerikzee was veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting wegens het In kennelykon staat van dronken schap verkeeren by herhaling. POST EN TELEGRAPHIE. De post- en telegraafdiretteur A. van der Voo lc Brouwershaven is wegens opheffing van dat kantoor eervo' van het beheer ontheven en benoemd tot commies- titulair bij den post- en telegraafdienst te Zierikzee. LANDBOUW EN VEETEELT. ZIERIKZEE Dinsdag j 1. had alhier de verplichte voorjaarskeuring van dek hengsten (koudbloed) plaats. De uitslag was al8 volgtGoedgokcurd voor dekking, doch niet opgenomen in het stamboek, .Mentor", olgenaar B. Zlnkweg, Nnmans- dorp; uitgesteld „Carolns de Bantnm", eigenaar J. J. Geluk, Schuddebenraop genomen in B. .Ferdinand", eigenaar T. A. Boudellng. A.-J.-PoldsrIdem Lonis Seize, eigen. J. Wisse, A.-J.-Polddr, opgen In A. .8ucces8eur", eigenaar J. F. Brooij- mans, St -Annalandgoedgek. ondanks oornage .Cesar", elgonaar H. V., Slnt- Phillpsland; goedgekeurd .Claudius", eigenaar A. J. Romeijn, Ouwerkerkidem .Joris de Moustlo", eigenaar P. Vogelaar, A.-J.-Polder; goedgekeurd rjjk „Brlllant de Waterloo", eigenaar F. Koopman, Ryswyk; stamboek B. „Kara de Goroux", olgenaar F. Koopman, Ryswyk; goedge keurd ryk „Emir", eigenaar A. L Klompe, Zierikzee. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De loterij van Broekhuis. Te Amster dam heeft in Bellevue de 31ste trekking van de Rotterdamsohe Handels- en Land- bouwbank plaats gehad onder groote bolangstelling van de zyde van het publiek. Toen de trekking, die omstreeks 7 uur was begonnen, geruimen tjjd had geduurd, verscheen in de zaal een com missaris van politie, chef van het politie bureau Leidsoheplein (waaronder Bellevue ressorteert). Dy begaf zich naar het podlnm, gaf bevel het tooneelgordyn te sluiten en deelde het publiek mede, dat op laBt der justitie te Rotterdam de Simplex-maohlne en enkele bescheiden in beslag werden genomon. Inbraken te Oas. Zondagnacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het postkantoor te Oss. Verschillende laden werden opengebroken, echter zonder resultaat, daar alle gelden en gelds waarden zich In de kluis bevonden. Verscheidene brieven gericht aan bank instellingen ter plaatse zijn opengebroken. Gestoord in hun werkzaamheden, door de om 5 uur in den morgen in dienst komende postbeambten, zyn de inbrekers Ullngs weer vertrokken langs denzelfden weg dien z\j Voor het binnenkomen ook gebruikt hadden, n.l een privaatraampje. Hun vlucht had zoo overhaast plaats, dat zy vergaten hun schoenen, welke zjj hadden uitgetrokken, mede te nemen. De in een der vertrekken van het kantoor vertoevende nachtwacht heeft niets van de inbraak gemerkt. Ook is den zelfden nacht ingebroken in de kantoren der rijksontvangers, doch ook hier waren de resultaten voor de dieven al even poorer als ten postkantore, daar ook hier geen gelden of gelds waarden vermist worden. De politie doet Ijverig onderzoek. Rumoerige voetbalsupporters. Zondag avond is Breda in rep en roer geweest door het luidruchtig optreden van een 300-tal Limburgsehe voetbalsupporters, uit Maastricht, tegen wie de politie handelend optrad. Tegen den avond, toen de menschenmassa zich verzamelde op de markt en in de binnenstad, heerschte er een werkelijk kwaadaardige stemming. De straten werden afgezet, maar het volk drong door tot op de Markt. De politie begon met de blanke sabel erop los te slaan. De gemoederen, ook van de Brabantsche burgers, waar van er vereeheidenen met de sabel In aanraking waren gekomen, werden daardoor nog meer verhit. Tot laat In den avond heersohte er een rumoerige stemming Jn de stad. Inbraak. Te St.-Jansteen is ingebroken in dc pastorie. De dieven zijn door den luin binnengekomen, en door het indruk ken van een ruil in de veranda hebben zij de voorkamer bereikt. Hier werd alles door elkaar gehaald en ook de brandkast geopend, waaruit gelden en geldswaardige papieren werden wegge nomen, welke een kleine f 30,000 aan waarde moeten vertegenwoordigen. Dioi'oi' bruiloft. Men meldt uit Tiel san 'i Hdb!., dat iemand daar ter stede van dieistal met braak verdacht, tijdelijk uit de voorioopige hechtenis werd ont slagen om te trouwen. De commissaris van politie en twee rechercheurs bege leidden den stoet. Na de voltrekking van het huwelijk werd het jonge paar we der gescheiden. VAN HEINDE EN VER. De villa van prinses Catherine Joe- relski, geboren Doegorochof. de morga natisch:- weduwe van wijlen Czear Alexan der II, is te Niee (Z.-Fr.) voor schuld openbaar verkocht. Kemall Pasja heeft in een onderwijs- vergadering te Broessa verklaard, dat de Turksche vrouwen de harem moeten ver laten en een positie in de maatschappij moeten innemen, gelijk aan die van den man. Een afdeeling rebellen heeft Zater dagavond *e Dublin het verblijf van den gouverneur-generaal aangevallen. Zij wer den na een half uur vechtens afgeslagen. In verschillende Russische sleden heeft de Russische communistische partij, met de hulp van in Rusland vertoevende buitenlandsche communisten, anti-Fran se he bcloogingen opgezet, wegens de be zetting van het Ruhrgebied door Frank rijk. Uit Chicago wordt gemeld, dat bur gers var» alle nationaliteiten overal in den lande een klopjacht campagne van een week lang voeren tegen de Ku-Klux-Klan. Een oorloga-invaliede heeft ge tracht den Engelsehen koning aan te vallen, vermoedelijk om hem een ver zoek te doen. In Essen is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. - 400 Bpaansche gevangenen, die zich in handen der Moeren bevonden, zijn na oen gevangenschap van 18 maanden in vrijheid gesteld. Deze in vrijheidstelling heeft Spanje 160 duizend pond Bterling gekost, De koning en de koningin van Zweden brengen begin Maart hun reeds oerder aangekondigd bezoek aan België. Z\j zullen twee dagen te Brussel bleven. Een draadloos bericht uit Berlijn deelt mee dat te Trier een Duitsoh arbeider zonder eenige aanleiding door oen Marokkaansoh soldaat werd dood geschoten. De opwinding der bevolking is zeor groot. De toestand ls versoherpt. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Copy wordt niet teruggevonden. 's-Gravenhage, 26 Januari 1923. Manheer de Redacteur I Verzoeke beleefd bet rolgende te plaatsen. Bjj voorbaat mijn dank. Met belangstelling nam ik kennis van de agenda der Raadsvergadering, zoomede van het. ingezonden stuk van den beer A. Anker, inzake de nieuw aan te schaffen gasoven. Bestudeering van de voorgestelde gasoren is voor niemand goed mogeljjk geweest en het slot er van zou dus geweest zijn, dat alle Raadsleden er jn aar direct voor hadden moeten stemmen, indien niet de heer A. Anker do „vermetelheid" had gehad, daar tegen op te komen. In dat schrjjven zit een kern ran waarheid en geachte Gascommissie, ook ik deel Uwe meening niet. Ik ben ook geen aanhanger van het „GofBn-systeeia." Wat de heer Koopman naar voren bracht is in vele gevallen naast de waarheid. Ik zal aantoonen, dat hetgeen nu in Zierikzee is geschied, niet door den beugel kan. Ik wil bier de woorden gebruiken van den heer Den Boer, die wel geld wil uitgeven als er geld gewonnen wordt. Dit is een goed stand punt, doch dit is voorloopig niet overeen te brengen met het. „Goffin-systeexn." Het gaat hier om 2 kwesties, n.l. de soliditeit van den oven zelf en de 50 mille. Voorgesteld wordt een crediet te verstrekken, af te lossen in 10 jaren. Dit is ondoordacht, want, daarmee heeft men den indruk verwekt alsof die oven geen 10 jaar. maar wel een jaar oi' 15 mee gaat. Vergist u niet heeren Raadsleden, want bedenkt, dat als deze oven 3 u 4 jaar achtereen heeft gewerkt, ze voor het grootste deel „op" is. Wat voor reparaties (vn kosteu) heeft men dan niet, voor zoo'n toestel weer in bedrijf komt, want over de onderhouds kosten spreekt de heer Koopman natuurlijk niet Laat men de oven dan in 5 6 jaar afschrijven, dat is dan een gezonde basis Ik schrijf deze gewone levensduur van een ©ven toe aan het materiaal wat men daar voor gebruikt, n.l. de gasretort wordt ge maakt van geperste Chaaotte, zeer vuurvast, terwjj) de Gofflnoven bestaat uit kamers, gemaakt uit vornisteenen, doch van hetzelfde materiaal, m, a. wdat deze oven haast even „op" is als de gewone generatoroven, alleen dOor zijn wanddikte (die der kamers) zal deze oven waarschijnlijk een iets langere levensduur hebben. Maar ik ga door met de berekening van genoemden heer. Eerste jaar te betalen: aflossing plus rente plus f 7500,winst is dus f 15.500, Voorwaar een mooi cjjfer. Tweede jaar dit bedrag iets minder door rente enz. Begrijpt men nu nog niet dat de winst uit de lengte of de breedte komen moet Wat is dan nog de voorgestelde verlaging van den gasprijs met 1 cent per Ms. Dit kan men ook bereiken als men geen Gotlin- oven aanschaft. Bovendien is die 1 cent verlaging nog maar „zand in de oogen strooien van het publiek", daar men den prijs al lang had moeten verlagen. In de maan den September en October 1921 toen de kolenprjjs f 31 a f 35 per ton was, bad men een gasprijs van 14 cent per M3. Daarna is de prijs verlaagd tot 12 cent bij een kolen- prijs van f 23. Thans worden de kolen aan geboden voor f 16 ;i f 18 per ton of 1000 £G. Nu kom ik dus weer op mijn bewering terugkan men ook zonder de Goffin-oven den gasprijs niet verlagen Ja toch, zeker 'i De heeren Timmerman en De Broekert waren niet zoo voortvarendiets waar zc later geen spjjt van zullen hebben. Of nu onze voorvaderen meer moed hadden dan de lieer De Broekert, doet hier niets ter zake Dit zyn voorzichtige menschen en laten zich niet beïnvloeden door de woorden van den lieer Koopman. Wat zjjn de voordeelen van de gas- en cokesproductie der Goftininstal- latie? Hebt u al eens gegevens gezien van Goffin-ovenK die 5 jaar in werking zijn? Neen zeker hé Nu, laat. dan, zooals de heer Anker schrijft, Zierikzee niet als proef- konjjn gebruikt worden en wacht nog eenige jaren Iaat dan een oven bouwen die overal gebouwd wordt. Ik zou niet weten welke het beste is, er zijn er genoeg. Ik schryf dit om niet den indruk teweeg te brengen alsof ik in naam van de een of andere firma schrjjf, zooals u de heer Anker insinueerde. Doet u dat mij ook gerust, want met het stuk van den heer Adriaanse in „Het Gas", ben ik het ook eens. U, geachte Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, FIX I. Zierikzee, 29 Januari 1923. Mffnheer de Redacteur t Mag ik u beleefd voor het onderstaande een plaatsje in uw courant verzoeken, waar mede u. vooral de bewoners in het centrum van St.-Dorausstraat, Nieuwe Bogerdstraat en Vischslop, een groot genoegen doet en waar voor ik u bij voorbaat dank zeg. Tegenwoordig wordt dit gedeelte van ge noemde straten, 's avonds, als het licht in de magazijnen en winkels is ontstoken, gebruikt als voetballerfein, waarop dan, afgaande op de bar ruwe uitdrukkingen, de straatjongens, by het spel, met hun klompen en schreeuwen zoo n helsc-h lawaai maken, dat het niet alleen zeer hinderlyk. maar ook ergerljjk is en gevaar voor bet stuk gooien van ruiten niet is uitgesloten, terwijl, wanneer men den jongens op bet verkeerde en gevaarlijke van een en ander wjjst, dan een minder gepast gezegde, meermalen als antwoord ontvangt. Bovendien M. de R. is zoo iets ook niet in liet voordeel van magazjjnen en winkels, daar het uitwinkelengaand publiek, dat on gestoord en.rustig wenscht te doen. Dat door dit schrijven een einde worde gemaakt aan do eiken avond herhaalde onhebbelijkheid is do wensch van velen. Hoogachtend, J_M. V. Door den heer A. v. d. Sande te Steen bergen, worden ons de hieronder volgende verklaringen toegezonden, welke wjj als laatste phase in don pennenstryd over een aier, dat al - dan niet stierf aan miltvuur, zullen plaatsen. de Redactie. Ondergeteekende verklaart tegenwoordig to zijn geweest by de keuring van een gestorven rund bij slager Verstrate te Anna-Jacoba- P older. Op de vraag van den heer Van de Sande, hoe hjj, Verstrate, er bij kwam zoo'n rot beest in zyn slagerij te hebben, deelde hji mede, dat dit niet met zijn wil was, maar dat Aarnoudse het daar gebracht had en hy niet had kunnen weigeren, omdat het oen klant van bem was. STsxunBRUEN, 30 Jan. 1923. C. 1JZERMANS, Huipkeurmeester. De ondergeteekende J. Labruyère, gemeente veldwachter te St.-Pliilipsland, verklaart, dat. toen hij op 4 Dec. 1922 in de slagerswinkel van J. Verstrate te A:-J.-Polder kwain, teneinde een onderzoek in te stellen inzake een uit nood geslacht rund van J. Aarnoudse, op myn vraag hoe of hij er toe gekomen was om zoo 'n stinkend kreng, naar zjjn slacht huis te vervoeren, antwoordde Verstrnte my. dat, hy dit gedaan had op aandringen van Aarnoudse, want die had op zyn hofstede geen plaats en zoo al meer: maar met mijn wil was het niet, want ik vertrouwde het zaakje al dadelyk niet-, en zoodoende ben ik cr eigenlijk onschuldig ingeloopen, want had Aarnoudse toegestaan, om dat rund op zyn hofstede og te hangen, dan was het nooit hier in myn slachthuis gekomen. St.-PhUiIpslasd, 30 Jan. 1923. J. LABRUIJÈRE, Gemeente-Veldwachter. Tijd Hoogwater e» ya» Laagwatar Over de maand Februari. Hoogwater: Laagwateri D. I v.m. 2,26 n.m. 2,53 v.m. 8,06n.m. 3,13 V. 2 3,19 3,38 8.44 8,56 Z. 3 3,51 4 21 9,24 9,35 Z. 4 4,33 5,00 10,05 10,11 M. 5 5,13 5,41 10,45 10,52 D. 6 5,56 6,21 11,27 11,40 W. 7 6,35 7,06 - 0,15 TJjd van H.W. te Dordreoht 3,15 our later. L.W. n 5,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5