Zierikzeische Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by de van Vrydag 26 Jan. 1928, no. 10882. Gevonden voorwerpen: Een handschoen; een kinderbont; een oorbelletje; een wollen das; een cein tuur; een sigarenpijp; een bril; een brood zak; een collier met portret; portemon- naie's met geld. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. BUITENLAND. Amerikaansche rechtspraak. In de Amerikaansche pers is nog al wat te doen over de uitspraak eener jury te Marion, i n den staat Illinois, 'waarbij de vijf hoofdleiders van een klopjacht met moord en doodslag, waarbij 21 niet-sta- kers het leven lieten, schuldeloos werden verklaard. Deze zelfde beklaagden zullen nog wegens een anderen moord moeten terecht staan, tezamen met 13 andere beklaagden. De vijf „onschuldig" verklaar de moordenaars zijn echter onder borg tocht op vrije voeten gesteld. Het be- noodigde geld was beschikbaar gesteld door de voornaamste kooplieden van Ma rion. De jury, die met haar verbluffende beslissing voor den dag was gekomen, be stond uit boeren en had 26 uur noodig om tot eenstemmigheid te komen. Ad vocaat Angus Kerr, die de hoofdleiding had van de verdediging gaf een verkla ring van de vrijspraak. Hij zeide dat de gemevnsch ip tot gerechtvaardigde woede vsas geprikkeld tegen het gebruik maken van gewapenden van elders, o.a. wachters bij de mijnen, om in te grijpen in plaat selijke arbeidsgeschillen. Een deel der Amerikaansche pers wijst er terecht op, dat men hier -weer eens te doen heeft met een overal in de Ver. Staten aanwezige neiging, om plegers van moorden (vooral moordenaressen) on schuldig te verklaren en vrij te laten uit gaan, indien er maar een of ander ex- excuus voor de daad valt aan te voeren. De Ver. Staten behooren om die reden schrijft een Amerikaansch blad tot de meest bandelooze der beschaafde na ties. Een ander Amerikaansch persman schrijft, dat „Wat zuivere wreedaardig heid aangaat de Ver. Staten niets hebben te leeren van het bolsjewistische Rus land." Mede wordt er in de Amerikaan sche pers op gewezen, dat tusschen 1882 en 1921 in de Ver. Staten 4.386 menschen zijn gelf/ncht. De New> York Globe schrijft dat er toch iets niet in den haak' moet ziijn met een natie welke moordpartijen op groote schaal toelaat, die dikwijls vergezeld gaan van „martelingen, zoo gru welijk, dat ze in het brein van zelfs de laagste wilden niet zouden kunnen op komen". Gebouw ren het Berl. Tag. Ingestort. Woensdagochtend is in het gebouw van Rudolf Mosse, den uitgever van het „Ber liner Tageblatt" en de „Berliner Volks- zeitung" een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de beide nieuwe verdiepingen, die op het gebouw worden gezet, zijn inge stort. Een deel van de dakverdieping stortte in en ging door alle andere ver diepingen heen, tot de onderste toe, waar door een gat van verschillende meters In doorsnede werd gevormd. Daar het be drijf in alle afdeelingen van zetterij, re dactie, enz. in vollen gang was, is het aantal slachtoffers groot. Ook de kamer van den hoofdredacteur, Th. Wolff, werd verwoest; de heer Wolff zelf was nog niet aanwezig. De brandkast van de firma werd eveneens mee in de diepte gesleurd. Het bedrijf is voorloopig stopgezet. De oorzaak van de ramp staat nog niet geheel vast. Gebleken is echter reeds, dat een groote hijschkraan, die op het dak van de nieuw gebouwde zesde verdieping stond, is omgevallen op het dak, waar reeds een groote hoeveelheid cement lag. De centenaars zware kraan en de cement- massa sloegen met reuzenkracht door de zoldering van de vijfde verdieping heen, ter breedte van vier groote werkkames. Op de vijfde verdieping waren op dat oogenblik ongeveer 100 employé's van de adressen-afdeeling werkzaam. Deze stort ten met den onder hen instortenden vloer- naar beneden en kwamen op de vierde verdieping terecht. Ook hier was een groot aantal bedienden van de advertentie-af- deeling aan het werk. Velen van hen hadden kort te voren, opgeschrikt door een vreeselijken slag, het lokaal verlaten en waren, terwijl zij deels lichte verwondingen opliepen, over de gelukkig nog vaststaande steenen trap naar buiten gevlucht. Op hetzelfde oogen blik was ook reeds de zoldering van de vierde verdieping onder het ontzettende gewicht bezweken en door de derde ver dieping heen op de tweede terecht geko men, waar de redactiebureaux lagen. Men heeft nog niet kunnen nagaan, hoeveel redacteurs aanwezig waren. Tot nu toe heeft men ook nog in het geheel geen overzicht van het aantal dooden en ge kwetsten kunnen krijgen, daar het red dingswerk nog steeds in vollen gang is. Voortdurend komen van verschillende kan ten weer nieuwe berichten van onder de pulnhoopen begravenen, die om hulp roe pen. Uit Stad en Provinoie. yZlERIKZEE. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie, zal de volgende week op verschillende plaatsen in ons eiland optreden dhr. van Gaasbeek, hoofd vertegenwoordiger der vereeniging „Ne- derlandsche Landkolonisatie en Inwendi ge Zending" om te spreken over het werk op de „Arme Friessche Heide". Een mooie serie lichtbeelden doet zien wat door de vereeniging, onder leiding van ds. Visscher, op de „Heide" is gedaan. De vele bezwaren die overwonnen zijn moeten worden, vóór de heide was her schapen in een vruchtbaren tuin, toonen aan het grootsche werk daar verricht. Waar dhr. van Gaasbeek reeds op ver schillende plaatsen in Zeeland is opge treden, raden wij ook hier ieder aan, dezen begaafden spreker te gaan hooren. De stemmenverhouding, waarmede het voorstel der gascommissie in de laat ste raadszitting werd aangenomen, was riiet 8—2, doch 9—2. Woensdagavond sprak in de groote bovenzaal van 't „Huis van Nassau" de Jac. Welleman, lid der Prov. Staten, voor eenlge belangstellenden en geestverwanten over: „In en om de Abdij". De voorzitter, de heer A. Geluk, open de deze bijeenkomst. Spr. wees op de weinige belangstelling, die bestaat voor de Prov. Statenverkiezing, en de weinige gelegenheid om kennis te nemen van de werkzaamheden der V.-D. fractie In de Prov. Staten, waardoor het bestuur der hier bestaande V.-D. klesvereeniging, den heer Welleman had ultgenoodlgd om een en ander over de werkzaamheden der V.-D. fractie „In de Abdij" mede te dee- len. De heer Welleman, welke daarop het woord verkreeg, wees op de belangrijk heid der verkiezing voor de Prov. Staten, omdat dit het kiescollege is voor de Eer ste Kamer en bovendien uit de leden der Staten, het college van Ged. Staten wordt gekozen. Spr. zette duidelijk uiteen wat de V.-D. fractie, bestaande uit de heeren v. Niftrik, Adriaanse en Welleman, van 1919 tot nu toe heeft gewrocht of poogde te berei ken. Uit de reeds verschenen verslagen der Statenvergaderingen over de afgeloo- pen periode heeft de belangstellende lozer kunnen vernemen, wat in die zittingen is besproken, zoodat we daarop niet zul len terugkomen. Spreker onderwierp de houding van de leden van den Vrijheidsbond, welke in de Prov. Statenzitting hebben, aan cri- tiek en wees op hun niet eensgezind op treden bij de stemmingen over de diverse gedane voorstellen, vooral die, waarbij een afgevaardigde voor de Eerste Kamer moest worden gekozen, terwijl hij even eens hun houding veroordeelde, toen voor zien moest worden in een vac. in het college van Ged. Staten, door de be noeming van mr. v. d. Veer tot lid der Eerste Kamer. Uitvoerig werd de werkwijze der Sta- tenadeelingen besproken, waarin de V.-D. reeds eenige verandering ten goede heb ben gebracht. Mede werden behandeld: de spoorwegplannen op Zuid-Beveland; de (in een o.i. verre toekomst gelegen) spoorwegplannen op Schouwen—Duive- land; het aantal vergaderingen der Staten; de uitgaven der provincie, welke zoo on gunstig zijn in vergelijking met andere provincies, welke betere verkeersmidde len hebben dan Zeeland, enz. Ten slotte besprak de heer Welleman het resultaat der verschillende stemmin gen in de Staten en hij eindigde met een opwekking bij de komende verkiezingen op een Vrijz.-Dem. te stemmen. f t Voor het debat gaven zich ds. de Roode en de heer Boone op, welke heeren resp. de politiek en een pensioenkwestie be spraken of daarvoor inlichtingen vroegen. Belde debaters werden door den heer Welleman uitvoerig van repliek gediend, waarna de voorz. de vergadering sloot. DREISCHOR. Raadsvergadering, gehou den op Woensdag 24 Januari. Aanwezig alle leden; één vacature. Voorzitter de burgemeester. Na de opening spreekt de voorzitter zijn beste wenschen uit voor allen, op deze eerste vergadering in 1923. In het bizonder voor H. M. de Koningin, haar land en volk, met het oog op de herdenking van Haar zilveren regeerings- jubileum op 6 Sept. van dit jaar. Daarna voorlezing der notulen, welke worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stuk ken is een voorstel van B. en W, van Oosterland inzake de vleeschkeuringswet, n.l. om voor den goeden gang van zaken de kennisgeving van slachten, niet meer aan den keuringsveearts te doen, doch aan den burgemeester. De Raad gaat hier mee accoord. Een aanvraag tot demping van een sloot, door J. C. Eijke, wordt, als ongezegeld, niet behandeld. In een schrijven van Ged. Staten wordt de wensch uitgesproken voor het instellen van een autobusdienst Drelschor—Zierik zee. De Raad vindt het onnoodig, ja zelfs belachelijk en beschikt afwijzend. De voorzitter doet voorlezing van het pro ces-verbaal van kasopname op 15 Dec. j.l. en van de goedkeuring van Ged. St. aangaande het Raadsbesluit, waarbij de pensioensbijdrage der gemeente-ambtena ren door hen zelf wordt gestort. Van Ged. Staten is terug ontvangen de be grooting over 1923 met verzoek om in lichtingen over de haven, waarbij de ontvangsten zijn geraamd op f 4000 en de uitgaven op f2300. De leden wenschen het batig saldo in reserve te houden, met het oog op de vernieuwing der be schoeiing en hoewel de haven door som migen, om zijn hooge haven- en kaaigel- den gesaboteerd wordt, deze in den loop van dit jaar niet te herzien. Van Ged. Staten is een regeling ingekomen voor de bezoldiging der burgemeesters in Zeeland. Genoemde heeren zouden als .„offer aan de tijdsomstandigheden" met ingang van 1924 16 pCt. van hun salaris moeten mis sen. De Raad, die vermindering van sala ris voor alle gemeente-ambtenaren zeer zou toejuichen, vindt deze regeling, alleen de burgemeesters treffend, zeer onbillijk en handhaaft eenstemmig de bestaande bezoldiging. De vergadering wordt eenige oogenblikken geschorst, teneinde de ge loofsbrieven te onderzoeken van het ge kozen raadslid, dhr. Joh. de Vrieze Az. (vacature H. v. d. Doe). Na heropening wordt tot toelating besloten. Bij de rond vraag stelt weth. Doeleman voor, bij eventueele werkeloosheid de haven te laten uitbaggeren. De heer de Waal het woord nemend en hulde brengend aan de werkgevers, die tot op heden hebben gezorgd, dat er nog geen werkloosheid is, geeft ïn overweging de vele bochten in de vaargeul te doen wegnemen en de groote „.slikbillen" op verscheidene plaatsen te laten vergraven en een voor loopig bedrag van f500 beschikbaar te stellen. Tevens zou hij ook gaarne de zuidkant van den dijk naar Schuddebeurs zien afgenomen. De heer v. Langeraad, vraagt wat de bedoeling is met de pee- slijk op het haventerrein? De voorzitter wil ze verkoopen, daar ze op het oogen blik nergens aan de gemeente noodig is. Daarna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Men deelt ons mee dat van den werkman J. PI. bij zijn ouders alhier bericht kwam, dat hij, werk zaam zijnde in een wolfabriek in Noord- Frankrijk, tusschen een machine geraakte en daaftij al de vingers van de linker hand werden afgesneden. BBCHTZAKBi. De Gouden Kalf-Obligaties. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Rotterdam, zijn in de op de terechtzitting van 30 Jan. a.s. te behandelen strafzaak tegen J. C. S. te Rotterdam, beschuldigd van overtreding der Loterijwet (het ten verkoop voor handen hebben van de Broekhuijs Gouden Kalf-obllgatles), o.m. als getuigen gedag vaard: E. J. B., oud-kapitein O.-I. L., wonende te 's-Gravenhage, gedelegeerd commissaris; F. v. d. S., luitenant-kolonel bij de militaire administratie b.d., te Nij megen, gedelegeerd commissaris; R. W. v. d. V. te Rotterdam, directeur; Mr. G. A. M. K., oud-burgemeester, wonende te Apeldoorn, commissaris; I. C. M., direc teur der N.V. Holl. Credietbank; G. M. F. G. E., journalist te Rotterdam, en K. notaris, allen te Rotterdam. Poging tot doodslag. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft de 24-jarige veldarbelder A. v. d. W., uit Heenvliet, wegens poging tot doodslag gepleegd in den nacht van 8 op 9 Nov. j.l. te Heenvliet op den veldwachter G. de K. ajdaar, terechtgestaan. Den avond voor dien nacht was er een feestje ge weest in een café te Heenvliet. Om twee uur had de veldwachter gewaarschuwd, dat het sluitingstijd was. Alle gasten ver lieten daarop het lokaal, uitgezonderd v. d. W. en diens vriend D. v. d. W., die dronken was. Hij zocht ruzie met den veldwachter, dfe hem bij zijn kraag greep en hem buiten de deur zette. Hij was daarop zoo verbolgen geworden, dat hij naar huls ging om zijn geweer te halen. Even later kwam hij terug en schoot op 't marktplein op den veldwachter, die aan beide beenen ernstig werd gewond. Een achttal hagelkorrels werd verwijderd. Een groot aantal getuigen werd gehoord. Uit hun verklaringen bleek, dat v. d. W., die zeer ongunstig bekend stond, niet zóó dronken was geweest als hij nu wilde doen voorkomen. Het O. M. cischte we gens poging tot doodslag 6 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 6 Febr. De doodslag te Koewacht. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang verleend tegen den 31-jari- gen slager J. A. uit St.-Jansteen, ver dacht van zware mishandeling, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Januari j.l. op J. S. te Belgisch Koewacht. AANBESTEDINGEN. OOSTERLAND. Bij de door de Land- bouwvereeniging „D. E. S." gehouden aan besteding van kunstmest- en voederstof- fen, werd ingeschreven door 13 inschrij vers, waarvan de laagste waren: voor chili, te leveren in afgepaste balen van 100 k.g.; Centraal Bureau, R'damI, f 15,14; zw. ammoniak, Centraal Bureau, R'dam, f 20,10; superphosphaat 14 c/o, H. Koo- man, Dirksland, f 3,02; kalizout 40 Z. V. en K„ Zierikzee f 4,67; Mais, D: Vijverberg, Oosterland, f 10,30; Katoen- meel, J. v. d. Berge, Bruinisse, f 14,68, aan wien de levering is gegund. Alles te leveren franco op het voer tuig, haven de Staart. SCHERPENISSE. De landbouwvereeni- ging „V.Z.O.S." alhier heeft Woensdag in het logement „De Gouden Leeuw" aanbesteed de levering van 1071 balen super 14 o/0 voor f 3,03; 216 balen su per 17 o/o voor f 3,72 en 400 balen, kalizout 20 "/o voör f 2,28, waarvan de laagste inschrijver was de heer J. P. Mast te Den Bommel. Voor de levering van 459 balen zlwiavelz. ammoniak was laagste in schrijver Centr. Bureau te Rotterdam, voor f 19,95 en 488 balen chili voor f 15,15 idem. Voor 80 balen aram, super f '9,59 en 45 balen Patentkali f 6,79 Waren de laagste inschrijvers gebr. Har- tog, alhier. POST EN TELEGRAPHER. Het bericht als zou een circulaire, uit gegaan van het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie, aan hoofden van dienst betreffende het ontslag van minder ge schikte ambteneren, op last der regeeringi zijn ingetrokken, ls onjuist. Er is zulk een circulaire niet geweest; deze kan dus ook niet, zelfs niet op last der regeering, worden ingetrokken. Begrooting Posterijen. Aan het voorloopig verslag op 't wets ontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de posterijen, de tele grafie en telefonie voor het dienstjaar 1923 wordt ontleend, dat: gevraagd werd of spoedig zal worden overgegaan tot vervulling van de vacature van directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie, die nu reeds eenige maanden be staat. Gewaardeerd werd, dat een sluitende begrooting is ingediend. Intusschen werd door sommige leden gevraagd, of de ra ming der inkomsten niet belangrijk te hoog is. i Vele leden vestigden de aandacht op de zeer hooge tarieven, die sedert 1 Maart 1921 bij dit bedrijf gelden. Gevraagd werd of het verband der tarieven met de uit komsten van het bedrijf eommerciëel is bestudeerd. Ook vroeg men, of de minister voornemens is, met de tegenwoordige hoo ge tarieven door te gaan, of spoedig tot verlaging daarvan te geraken. Spoedige verlaging der tarieven achtte men ook in het algemeen belang dringend gewenscht. Vooral de hooge drukwerk- port. vormen een ernstige belemmering voor het verkeer. Ook de telegramtarieven werden door verschillende leden te hoog geacht. Verschillende leden waren van oordeel, dat op de dure gebouwen voor den P. T. T.-dienst aanzienlijk zou kunnen wor den bezuinigd. In de tegenwoordige om standigheden behoorde men zich te be perken tot wat beslist noodig is voor een behoorlijke uitoefening van den dienst. Sommige leden waren van oordeel, dat de technische dienst te weelderig is in gericht en de zuinigheid niet voldoende betracht. Betoogd werd, dat op doelmatige wijze zou kunnen worden bezuinigd, door bij verlof of ontstentenis van den directeur de oudste commies aan het kantoor met de waarneming te belasten, in plaats van daaarvoor een plaatsvervanger uit den Haag te sturen. Ook kan bezuiniging verkregen worden door meer van locale krachten gebruik te maken. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de minister zeer omzichtig zou te werk gaan bij de voorgenomen opheffing van kleine hulpkantoren; die opheffing geeft aanleiding tot veel ongerief in de daarbij betrokken gemeente en zelfs in den gcheelen omtrek. De beoogde bezui niging kan bovendien op andere, voor het platteland minder bezwarende wijze verkregen worden, door postkantoren 4e en 3e kiasse in hulpkantoren om te zetten. Door vele leden werd de hoop uitge sproken, dat de minister bij de afvloeiing van het teveel aan personeel in de onder scheidene rangen de billijkheid zou weten te betrachten. Vele leden betoogden, dat in de eerste plaats zouden moeten worden ontslagen zij, die reeds dicht bij den pensioenge rechtigden leeftijd zijn gekomen. Voorts dient in de vele gevallen waarin een post ambtenaar gehuwd is met een vrouwelijke postambtenaar, ontslag te worden gegeven aan de gehuwde vrouw, wier man in dienst wordt gehouden. Ten slotte be hoort het ongehuwde personeel voor het gehuwde voor ontslag in aanmerking te komen. Eenige leden waren van oordeel, dat het aantal rangen bij het personeel der posterijen en telegrafie te groot is. Verscheidene leden opperden bezwaar tegen de invoering van de 51-urige werk week bij 't onderhavige bedrijf. Gevraagd werd, of het voorloopig geheel stop zet ten van de cursussen voor kantoorbedien den, telegrafisten en telefonisten de re- eruteering van nieuw personeel over eeni ge jaren niet ernstig zal bemoeilijken en of aan de leerlingen dezer cursussen niet een tegemoetkoming moet worden toege kend en althans uitzicht moet worden ge opend op benoeming, indien weder vaca tures mochten ontstaan. Sommige leden drongen aan op meer beperking van den Zondagsdienst in de steden. Andere leden hadden tegen een nog verdere beperking van den Zondags dienst ernstig bezwaar. Voorts werd op gemerkt, dat nu de Zondagsbestelling op het platteland is afgeschaft, daar tusschen Zaterdagochtend voor 10 uur en Maandag ochtend, veelal Maandagmiddag, geen brieven, couranten enz. meer besteld wor den. Algemeen achtte men dezen toestand onhoudbaar. Enkele leden achtten "den maatregel, waarbij verboden wordt de in voer en de bestelling door den dienst der posterijen van „drukwerkzendingen uit het buitenland", met welker verzending klaar blijkelijk is beoogd vermijding van de porten en rechten, welke bij verzending binnen het rijk zouden zijn verschuldigd", volstrekt ongewettigd. Sommige leden betreurden, dat een machtiging van den .minister van water staat voor den aanleg en het gebruik van niet voor het openbaar verkeer be stemde radiotelegrafen en -telefonen in de practijk nimmer wordt verleend, om dat. ons land daardoor, wat de ontwik keling der radio-telegrafie en -telefonie betreft, ten achter geraakt bij andere lan den. I PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Januari. Zierikzee. Ger»f. Kerk. 10 en 6 ure, d». Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.80, d«. t. d. Molan, 2 Leeskerk eii 6 ure, ds. v. d. Molen. Oud-Geref. Gem, 9 30, 2 en 6 ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Lutb. Kerk. 10 ure, ds, v. d. Nieuwenhuyv.en van Hekelingen. Kerlcwtrve. 2 ure, dr. Proost. Serooskerke. 2 «re, ds. Leendertz. Butgb. 9.30 ure, ds< Boogaard. Renesse. Geen dienst. Noordwelle. 9.30 mre, ds. Leendertz. Haamstede. 2 nre, ds. Boogaard. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, ds. Goedhugs. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur (Doops- bediening se collecte hongerig Rusland). Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 9.30 ure, ds. v. Griethuysen. Drelschor. 9.30 nre, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 2 ure, ds. r. d. Griend. Niouwerkerk. 9.80, ds. v. d. Linden en 2 ure, idem (Doop en Orgelcolleote). Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst Oosterland. 9.30 en t nre, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, Leeskerk2 ds. Wielenga en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk» 81r]ansland. 9.30 are, ds. Waardenburg. Bruinisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 are, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en are, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. f t.-Pilipeland. 9.20 en 2 ure, ds. Los. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 nro, Leeskerk. Tbolen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Aushoorn van Broek by Akkerwoude. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdljk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Van Griethuijzen. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, ds. v. d. Garde van Opheusden. Oud-Voseemeer. 9.30, ds. Van Grietliuyzen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.S0 ure, Leesdienst. Paortvliet. 9.80 en 2 nre, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenlsee. 9.30, Leeskerk en 2 ure» ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. Stavenisse. 9.30 en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Keiler van Scher- ponisse (Coll. ziekenfonds) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 nre, de beer Romeyn. VAN HEINDE EN YEB> Dc gouverneur-generaal van Belgisch Congo heeft ontslag genomen. Hoe ernstig de pogingen zijn, ook in Amerika, om tot den wereldvrede te geraken, moge blijken uit de nieuwe uit vinding in de Ver. Staten gedaan, n.l. een geweerkogel, die nog 1400 M. verder draagl dan 't meest moderne infanterle ge weer. Te Schwetzingen (D.) heeft een 26- jarig leeraar zich een kogel door het hoofd gejaagd, omdat hij naar hij in een brief aan zijn vrouw zegt de zijn vaderland aangedane schande niet wilde overleven. f- Volgens de „Echo de Paris" zal Frankrijk een ultimatum aan Duitschland richten, waarin wordt gezegd, dat indien Duitschland na drie dagen in zijn tegen stand volhardt, het Ruhrbekken van de rest van het Rijk zal worden gescheiden. Naar uit Madrid gemeld wordt ma ken de Spaansche bladen melding van het instorten van twee huizen in het dorp, Aguilla del Rio, waarbij 5 menschen het leven verloren en 4 menschen gekwetst werden. Te Chigangoskraal, een plaats in Zuid-Rhodesië aan de Portugeesche gfens, hebben inlanders een hunner stamgenoo- ten levend verbrand om de regengeesten er toe te bewegen, den hoognoodigen re gen te geven ter "voorkoming van een misoogst. Het stoffelijk overschot van ex- koning Konstantijn van Griekenland zal te Napels worden begraven, daar de rev. Grieksche regeering weigert toestemming te geven voor 't bijzetten van 't lijk in den Kon. Griekschen grafkelder. Eén van de meest ongewone dief stallen, welke ooit in Frankrijk bedreven 'werden, wordt op dit oogenblik door de politie onderzocht. Deze is namelijk op zoek naar een verduisterde spoorlijn en naar degenen die haar verdonkeremaand hebben. De lijn werd gedurende den oor log aangelegd. Naar men gelooft zijn de rails door vreemde arbeiders, die in het betrokken gebied werkzaam waren, gestolen. De Londensche „Times" verneemt, dat de sovjet-regeering thans besloten zou hebben het grootste gedeelte van de Rus sische kroonjuweelen te verkoopen. Het eerst ziou de buitengewoon kostbare en zeldzame verzameling smaragden aan de beurt komen. Daarna volgen de 4 groote robijnen die de kroon van Keizer Kon stantijn hebben gesierd. In de derde plaats komt een paarl, waarvan verhaald wordt dat het een van de twee historische paar- len is die aan Cleopatra hebben toebe hoord. Verder zal de verkoop nog om vatten een troon, versierd met kostbare steenen, en een gouden legerstede van Tsaritsa Anastasia, de eerste vrouw1 van fwanden verschrikkeïijken. Een man te Eastbourne, die een aan maning kreeg wegens schoolverzuim door zijn 14-jarigen zoon, verklaarde aan de autoriteiten dat de jongen verloofd was en op zijn 16en verjaardag zou troüwten. Poincaré zou, als de actie aan de Roer een bevredigenden afloop heeft» voornemens zijn daarna af te treden. De mijnen in Rijnland en Westfalen hebben hun contracten met de Lotharing- schc ertsmijnen opgezegd en met Zweed-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5