Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT MELANGE V 5 O L D O B. H. IDELER, Grotóe loopjes. JURGENS' Vrijdag 19 Jan. 1923. zierikzeesche courant. advertentiên s ~ËËRSTÉ BLAD. Kennisgeving. FUNSTE VERVANGT NATUURBOTER Dienstplicht. Algemeen Overzicht. TABAK binnenland. Freco's Zenuwtabletten, Freco's Hoofdpijntabletten, ABONNEMENT: Pry» por 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt Maandag Woensdag en Vrijdag. 78ste .JAARGANG. - No. 10879. Dlf. I J. DE LOOZE Jr. Uffe.-fMict. M I. MSÏEtt van 1—3 regels 60 ets. van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uit gave vóór II ure. Dit nummer bestaat uit 9 bladen. ZIERIKZEE, MANUFACTUREN. Op alle gebied Slen profiteere hiervan. De BURGEMEESTER van Zibrikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 22 Januari as., 'snamiddags te 2 u-ir, op-het Radhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge hóuden worden, waarin de navolgende pun ten zullen worden behandeld: Zaken ter tafel te brengen: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling pensioensgrondslagen. 3. Verzoek W. Roskam aangaande onthef fing H. O. 4. Adres P. Kooijman betreffende vaste aanstelling als keuringsvéearts. 5. Verhuur huis byj de Noordhavenpoort. 6. Adres van bei Bestuur der bewaarschool in hetSt.-Cornelia Liefdehuis om subsidie. 7. Verzoek N.V. Zeeuwscbe Voeder- en Kunstmesthandel v/h. S. en M. Boogerd aangaande het annuleeren van erfpacht. 8. Verpachting van het voren bedoeld ter rein aan W. ten Haaf Jacz. 9. Wijziging en opnieuw vaststelling bouw verordening. 10. Wijziging politicverordening. 11. Adres Vereeniging tot bestrijding van t. b. c. om subsidie. 12. Voorstel van de Gascommissie betref fende <i. invoering van bet Golfinsysteem aan de Gasfabriek, b. het ver-trekken van de daartoe benoodigde gelden, c. het verleenen van machtiging tot het gunnen der leverantie c. a. 13. Voorstel van de raadsleden J. Catshoek en W. Versteeg in zake steun aan werk- looze georganiseerde sigarenmakers. 14. Voorstel in zake jaarwedde schoonmaak ster school voor L. en M. U. L.O. Zürikzee, den 18 Januari 1923. De Burgemeester, A. J. P. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Bekendmaking van uitspraak ln zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter algemeene kennis, dat bij besluit van Zjjne Excellentie den Minister van Oorlog, dd. 16 Januari 1923, afdeeling Dienstplicht, Bureau Vrijstellingen, aan PIETER PAPE- VELD. dienstplichtige van de lichting 1922, met ingang van 16 Maart 1923 voor tweo jaar vrijstelling van den dienstplicht is ver leend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevenewien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor diger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zjjn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Zibrikzeï, 15 Januari 1923. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. den. Om zooveel mogelijk strubbelingen in het nieuw bezette gebied te voorko men, worden in Berlijn plannen gekoes terd, de mijndirecties een groot ere diet te verleenen, teneinde de mijnwerkers te steunen, indien het werk voor een groot deel mocht komen stop te staan. Nu de protest- en rouwdagen, waaraan door honderdduizenden spontaan werd deelgenomen, en de haat tegen den ouden vijand aan den dag kwam in hun geest driftig aangeheven liederen, weer al ach ter ons liggen, schijnt de rust voorloopig weergekeerd, al blijft het natuurlijk woe len en gisten in vele hoofden en diverse vereenigingen. Niet zonder reden vreezen sommige Duitsche republikeinsche bladen voor een expiriment, zooals Italië heeft beleefd en dat daar gelukkig goed is afgeloopen, nl. de fascistische beweging, welke nieuwe staatkundige partij onder den naam van sociaal-nationalen ook in Duitschiand tal van aanhangers heeft. Een fascistische beweging zou naar alle waarschijnlijkheid tot ondergang van het voormalige Duitsche imperium leiden, daar de geallieerden althans voorloo pig geen monarchalen Duitschen staat wenschen en zich met „man en macht" daartegen zouden verklaren. Van communistische zijde zit men evenmin stil, daar volgens een bericht uit Moskou, de sovjet-rcgeering heeft be sloten 5 lichtingen te mobiliseercn, ten einde Duitschiand te helpen, indien het noodig zou zijn, gewapenden tegenstand te bieden tegen de Fransche bezetting. De huidige Duitsche regeering zal wel een min of meer zachte wenk aan Lenln geven, dat men in Duitschiand heusch geen behoefte heeft aan visschers in troe bel water en- vooral niet aan hen, welke plannen koesteren voor een z.g. proleta rische revolutie, wat niets anders betee- kent dan 't scheppen van een chaotische wanorde a la Rusland, waaruit geen ster veling het oude Europa zou kunnen op heffen. Feit is, dat de Fransche opmarsch naar de Ruhr, de in Duitschiand voorkomende politieke stroomingen, zoowel rechts als links, weer tot nieuwe actie prikkelt, wat in geen geval ten goede komt aan de zoo hoog noodige rust voor 't herstel onzer beschaving, die nog maar aan de oppervlakte tot uiting komt. Voor het oogenblik valt niet veel bizon- ders omtrent de Fransch-Belgische bezet ting van het Ruhrgebied te melden. De kwestie der vergoedingen is feitelijk door de nieuwe militaire operaties wat op zij gedrongen, hoewel ze niet op den achtergrond zai geraken, want hoewei de Franschen liever gouden marken in hun zakken zagen gevloeid, zullen ze zich voorloopig tevreden stellen met het „zwarte goud", de Ruhrkolen. Alles wordt in 't werk gesteld om die begeerde delfstof machtig te worden en naar Franschen bodem te vervoeren, waar voor reeds een controledienst is georga niseerd. Kolennood in Duitschiand zal hiervan het onvermijdelijk gevolg zijn, evenals ver dere daling der mark, waardoor weer hoogere loonen zullen worden geëischt, Tegelijkertijd neemt door het binnenruk ken der nieuwe bezettingstroepen de duurte toe, wat tot moeilijkheden kan lei- BUITENLAND. Dultsch fascisme. Dezer dagen hebben we melding ge maakt van artikelen in 't orgaan der Duit sche soc.-dem. partij de Vorwtirta, waarin bezorgdheid tot uiting kwam voor een veidwinnen van rechts. Thans laat ook de „Frankf. Ztg." een dergelijk geluid hooren. Tegenover het gevaar van bui ten staat het Duitsche volk weer schou der aan schouder maar een ander gevaar dreigt, constateert het Frankf. blad. Reeds mengen zich in het koor der nationale rouwbetuigingen de stem men van hen, die gelooven, dat thans |Weer de tijd gekomen is voor hun natio nalistische volksverleiding, die alle ge zond verstand en voorzichtigheid hoo nend ter zijde schuiven en, evenals de linksradicalen, het volk in zijn nood zou den willen aanzetten tot heilloozie han delingen. Verontrustende berichten over revolutionnaire plannen van de nationa listen komen uit Zuid-Beieren. Dergelijke geruchten Worden ook uit het Oosten ver nomen, aan deze en gene zijde der grens. De vertwijfeling en de verwarring als ge volg van de Fransche gewelddaad, wek ken allerlei duistere plannen en factoren. Er» men staat nog pas aan het begin van de ellende en het streven der Franschen naar de politieke en economische ver zwakking van Duitschiand. De worsteling, hard tegen hard, is nog pas aangevangen. In overeenstemming daarmede moet dan ook Duitschland's houding zijn. Het Duit sche volk moet zich voorbereiden op een langdurigen strijd, op veel ellende en nood. Goedkoop pathos en schoone woor den batig weinig. Alleen een ijzeren wil om vol te houden kan hier helpen. Het Fransche imperialisme, aldus de Frankf. Ztg.", moet zich doodloopen, op andere wijze bestaat voor Duitschiand geen red ding. Een nationaal-socialistische revolutie als anderszins echter zou zijn plannen in de hand werken en zou het einde van Duitschiand beteekenen. Bonstnewerpster. Dezer dagen werd te Folkestone een niet alledaagsche aanklacht ingediend tegen een Amerikaansche, Alys Tyler, die zich uitgaf als decoratrice en er van be* schuldigd werd een hoeveelheid benzine te hebben gegooid over mrs. Bertha Feist en gepoogd heeft deze in brand te ste ken, met de bedoeling mrs. Bertha Feist lichamelijk letsel te ..^rokkenen en te verminken. Mrs. Feist.' de vrouw van een rustend koopman, was*.e ziek om de zit ting bij te wonen en de behandeling der zaak werd uitgesteld. Het geval houdt de openbare meening ernstig bezig. Ge meld wordt, dat miss Tyler Zondag j.l. te Folkestone kwam een haar intrek nam het hotel Wampach, waar ook de Feists vertoefden. Zij kocht een halven L. benzine in een garage en vertelde den garage-eigenaar dat zij de benzine noodig had om vlekken uit haar kleeren te ver wijderen. Toen mrs. Felst zich Maandag in het bad bevond, overgoot miss Tyler haar met de benzine en trachtte ze ln brand te steken. Mr. Feist verklaarde, dat hij miss Tyler sedert 1910 kent en haar te Londen en New-York had ontmoet. Tijdens den oorlog heeft hij haar een enkele maal geschreven en hij heeft haar het laatst gezien te Folkestone Leas. Zij vertelde hem toen, dat zij wachtte op den boottrein. Hij wist niet, dat zij in bet hótel zou komen, zijn vrouw kende haar niet, maar hij en zijn vrouw hadden wel over miss Tyler gesproken. Hij had geen geheimen voor zijn vrouw, toen hij in 1919 met haar trouwde. De moorddadige olifant. Omtrent het drama, dat zich in den dierentuin te Bazel heeft afgespeeld, wordt nader gemeld: De 25-jarige op passer, Jean Haetelflnger, was bezig het hok van een oliiant. miss Jenny genaamd, schoon te maken, toen een zijner collega's >lotseling een hevig getrompetter hoorde. )eze ging een onderzoek instellen naar de oorzaak hiervan en zag tot zijn groo- ten schrik, hoe de oli'irtt aan den gang was met den slurf zijn oppasser toe te takelen. Het hoofd van den armen man bengelde tusschen de logge voorpooten van het woeste beest. Hij trachtte zijn collega te hulp te komen, doch merkte alras, dat de olifant ook tegen twee menschen was opgewassen. De man moest vluchten en hulp halen. Ondertusschen vervolgde de olifant zijn noodlottig werk. Einde.'ijk dit spel moede, smeet het beest zijn slachtoffer in een hoek van het hok, waar de man bewegingloos Weef liggen. De inmiddels toegesnelde oppassers ver losten hem uit zijn netelige positie, doch de man was reeds dood. Het hoofd van het slachtoffer vertoonde een gapende wonde, waaruit het bloed gudste. De rech terarm was geheel vermorzeld. Vermoe delijk trad de dood onmiddellijk in, toen de ongelukkige oppasser met kracht tegen den muur werd geworpen. De man was een onberispelijk oppasser. Hij oefende reeds vier jaar lang dit beroep uit en was steeds uitsluitend met de verzor ging van de olifanten belast geweest. De moorddadige „Mis Jenny" was in 1919 door het bestuur van den dierentuin ge kocht van een circus te München. Het beest kon zich slecht aan de gevangen schap wennen. Beweerd wordt, dat het beest den laatsten tijd nogal geprikkeld leek. Het is niet de eerste maal, dat een oppasser van de diergaarde te Bazel „op het veld van eer sterft" Eenige jaren geleden werd een oppasser door een wild 2wijn de buik opengereten. Een an der maal ontsnapte plotseling een leeuwin. Dit voorval had echter een gelukkiger af loop, doordat de oppasser het roofdier weer in het hok wist te krijgen. maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen, bij den ont vanger der directe belastingen enz. te St.-Maartensdijk f 60,90 wegens te wei nig betaalde inkomstsnbelasting over 1918- 19; f 87,54 alsvoren over 1919-'20; f 60,90 alsvoren over 1920-'2l; f 13,20 wegens te weinig betaalde verdedigings belasting II over 1920-'21. SEROOSKERKE. Dinsdagavond jl. hield de geitenfokvereeniging hare jaarver gadering in café van den Berge. Daar de heeren M. C. H. v. d. Berge en W. Bakker, resp. bestuurslid en secretaris penningmeester hadden bedankt, werden in hun plaats gekozen C. Hanse Jz. cn W. Oosse Wz. Tot bokhouder werd op nieuw benoemd D. Verboom Jz., voor f 75 per jaar. Het dekgeld werd weder om op F 1,25 per geit bepaald. De lezing v. d. Heer Sietema werd ook besproken. Deze heeft tot resultaat gehad, dat door enkele geitenhouders, dezen zomer met de kaasbereiding zal worden begonnen. STAVENISSE. Door den heer W. Kris- telijn, gedurende 21 jaar alhier, eerst als brievengaarder en daarna als kantoor houder der Posterijen en der telefonie, is met het oog op pensioensaanvrage, te gen 1 April a.s. als zoodanig een ver zoek om eervol ontslag ingediend. 25 CENT. SLAPELOOSHEID onrust, gejaagdheidoverspanning. Gebruik MlJN HARDT'3 Zenuw-i&blehjeti fep koker 7Sd bgApoih en dpognterj i onr Paspoorten voor Nederland en België. Naar uit Brussel aan de N. R. Ct. wordt gemeld, worden, met ingang van 1 Februari a.s., de paspoorten voor het verkeer tusschen Nederland en België af geschaft. Dc Nederlanders kunnen van genoemden datum af voor een reis naar België volstaan met een nationaliteits bewijs met portret en de Belgen voor een reis nöar Nederland met een iden titeitskaart mei portret. Staatspenslonneering. Het hoofdbestuur van den bond voor Staatspensionneering heeft een brief ge zonden aan het bestuur van den Vrijheids bond mede in verband met de ver kiezingen voor de Provinciale Staten in welk schrijven na'dere toelichting wordt gevraagd van de paragraaf in het Program van den Vrijheidsbond, waarin de verzorging der ouden van dagen iwordt behandeld. Met name werd geïnformeerd of hier van rechl op Staatspensioen wordt gewaagd. Uit Stad en Provincie, ZIERIKZEE. De minister van financiën ST.-MAARTENSDIJK. Openb. vergade ring van den gemeenteraad op Dinsdag 16 Jan., des nam. te 21/2 uur- Tegenwoor dig alle leden. De voorzitter houdt een korte Nieuwjaarsrede, hopende dat het Nieuwe jaar in stoffelijk opzicht gunstiger moge zijn dan 1922. Waar in 1923 H. M. de Koningin Haar 25-jarig Regeerings- jubileum zal vieren, hoopt hij, dat het Haar gegeven moge zijn nog vele jaren de teugels van hef bewind in handen te houden. De heer Gaakeer zeide dank voor de gesproken woorden. Ged. Staten verzoeken eenige wijzigingen te willen aanbrengen in de begrooting voor 1923. Zij keuren niet goed, dat het overgroote deei van het batig slot der rekening over 1921 wordt gebracht op 1923. Het ver dient, meenen zij, meer aanbeveling geld- leeningen vervroegd af te lossen dan wel een gedeelte te reserveeren. Belastingver laging, welke slechts voor één enkel jaar kan werken, moet worden ontraden. De Raad meende evenwel, dat het te veel betaalde door de ingezetenen over 1921, thans op deze wijze behoorde te worden teruggegeven en handhaafde dus het op de bcgrooting gestelde bedrag. Met be trekking tot de schilderijen gaven Ged. Staten te kennen, dat een post voor res tauratie op de begrooting behoorde le worden gebracht; er werd genoegen mede genomen 't benoodigde bedrag ad f 1000, loveii 3 a 4 giaar te verdeeien. Bij niet vol doening zou worden overwogen artikel 212 der Gemeentewet toe te passen. De Raad meende echter, dat het geld der gemeente voor nuttiger doeleinden kon wórden aangewend en weigerde mitsdien een bedrag op de begrooting te brengen. Door Ged. Staten is goedgekeurd het be sluit tot verhaal van pensioensbijdragen. De heer Rosendaal bericht aanneming zij ner benoeming tot Hoofd der School. Goedgekeurd door Ged. Staten een instruc tie voor de met herkeuring belaste amb tenaren. Men stemt in met het nieuw ontwerp jaarweddenregeling voor de bur gemeesters, ingaande 1 Jan. 1924, doch keurt af, dat burgemeesters van enkele gemeenten buiten de regeling vallen. Met betrekking tot de havenverlichting wordt besloten deze verlichting zooveel doenlijk te regelen door den nachtwaker. Den heer Hollestelle te Tholen wordt voor de ordening van het Archief een belooning toegekend van f75, welke hem ook over 1923 zal worden toegekend. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ont vanger wordt medegedeeld. In kas was en moest zijn f 26691,34, wat overeenstem de met de aanwezige geldswaarden. Aan de weduwe D. van de Ree wordt op ver zoek een half jaar ontheffing verleend van hondenbelasting, omdat haar hond is ge storven. In plaats van den heer S. Polder man, die als lid van de Chr. Landarbei- dersbond heeft bedankt, wordt als lid der controle-commissie van wege dien Bond benoemd de heer J. C. van Haaften. Ingekomen zijn verzoeken van 2 Bonden om werkverschaffing of steunverlenging. De Raad wil steunverlenging niet toestaan, doch over werkverschaffing het advies hooren eener door den voorzitter in te stellen commissie. De Minister van Arbeid bericht, dat de huren van drie bewoners van gemeentewoningen met 1 Mei 1923 behooren te worden verhoogd. Twee der huurders hebben intusschen bericht met die hoogere huur niet accoord te willen gaan, waarom de huren per deurwaarders- exp'.oit zullen worden opgezegd, 't Zelfde zal geschieden met den huurder der wo ning in de Boschstraat van I. Lindhout. Een verzoek de huren der gemeentewonin gen te.willen verlagen in verband met verminderde inkomsten (ingediend door alle huurders van gemeentewoningen) zal aan den Minister van Arbeid mede om advies en overleg gezonden worden. Op nieuw wordt geloot tusschen aanvragers om een gemeente-woning, waarbij I. M- Hage de gelukkige blijkt. De instructie voor de gemeente-vroedvrouw wordt zoo danig gewijzigd, dat toeslag voor minver mogenden van af 1 Januari 1923 niet meer wordt toegekend, doch haar wedde zal worden bepaald op f 500, van af dien da tum. Uit een ontvangen schrijven van i per koker 60 ct. Slapeloosheid, Examenvrees, öejaagdheid per koker 45 ct. Binnen 10 min. verlichting der hevigste hoofdpijn. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GTJDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te StaveDisse. En gros Firma VAN TRIGT.& MAST, Hofdijk, Rotterdam. den Inspecteur der Belastingen te Zierik zee blijkt, dat het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke Inkomstenbelasting te hoog is geraamd. Met algemeene stemmen wordt besloten de te veel betaalde belas ting terug te geven als in Augustus a.s. b ijkt hoeveel kan worden gerestitueerd. Vastgesteld wordt een nieuwe algemeene Politieverordening en een snelheidsveror dening. In de verordening ingevolge arti kel 5 der Veewet worden op verzoek van Ged. Staten de verbeurdverklaringen ge schrapt. Met bijna algemeene stemmen wordt goedgekeurd een wijziging der be grooting voor 1922. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten het leggeld der kleine kaai te verlagen van f 0,35 op f 0,30; van f 0,40 op f 0,35 en van f 0,50 op f 0,40. ;Met algemeene stemmen wordt besloten J. J. Priem alsnog in een lagere klasse van den H. O. terug te brengen. Hoewel de recla me veel te laat is ingediend, acht men op gronden van billijkheid inwilliging ge- wenscht. Hierna sluiting. RECHTZAKEN, Een veldwachter voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Zulphen stond Woensdag terecht de 45-jarige H. S., gemeente- en onbezoldigd rijksveldwach ter te Hengelo (G.), terzake van over treding van art. 263 Sr. Aan beklaagde Was ten laste gelegd, dat hij in een brief, gericht aan den heer Inspecteur der rijksveldwacht te Zwolle, den te Hengelo (G.) gestationneerden rijksveldwachter zou hebben beschuldigd van onrechtmatige in beslagneming van geweren, die deze la ter tegen betaling vart f 1 per stuk zou hebben teruggegeven. Bekl. ontkende den brief geschreven te hebben, niettegen staande een drietal getuigen-deskundigen verklaarden, dat hij de schrijver daarvan moest zijn. De offirier van justitie eischte één maand gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat in geen geval vast stond, dat beklaagde den brief had verzonden. De verklaringen van de getuigen-deskundige mochten z. i. de rechtbank slechts als inlichtingen dien5n, maar niet als aanwijzing of bewijs voor het ten laste gelegde. Pleiter meende daarom, dat de rechtbank beklaagde zou moeten vrijspreken. „Een vader". Dezelfde rechtbank heeft den 23- jarigen grondwerker H. A. uit Deven ter, conform den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, wegens mis handeling van zija 5-jarig dochtertje, dat hij den rug blauw sloeg en gedurende een geheelen nacht met de bloote voelen op een steenen vioer liet staan. D 'liolrn by de posterijen. De arr. rechtbank te Breda veroordeel de een brievenbesteller, tevens kantoor knecht, uit Bergen-op-Zoom, wegens dief stal van een brief, tot vier maanden ge vangenisstraf. De eisch was negen maan den. Dezelfde rechtbank veroordeelde den gewezen postdirecteur uit Steenbergen, wegens verduistering in dienstbetrekking, lot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was acht maanden. KERKNIEUWS. Ned. Henr. Kerk. (BeroepenTe 's Graveland, N. van Schouwenburg te Amsterdam. Te Gou- driaan en Ottoland, W. Deur te Zeg veld. Te Ouderkerk a. d. IJssel, P. Zandt te Delft. - Te Polsbroek, J. C. Wolthers te Kamperveen. Geref. Kerken. Beroepen. Te Spijkenisse, A. G. Wolf te Loenen-Vreeland. - Te Laren (N.-H.) J. H. Sillevis Smitt, cand. te Amsterdam. Aangenomen. Naar Chavlois, J. Wy- minga te Dronrijp. Bedankt: Voor Koöten, J. Y. Tiemers- ma te Tzummarum. - Voor Klundert, M. Post te Bunschoten. Voor Kommer zijl, S. de Vries te Ambt-Vollenhove B. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1