Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behuorende by de van Maandag 15 Jan. 192*?, no. 10877. BUITENLAN D. Releediging of kritiek Voor den strafrechter te Weenen stood Dinsdag de 22-jarige Elle W. t:-recht, die den 60-jarigen Stanislaus P. voor „oude ezel' en schoft" had uitgeschol den. Stanislaus was 5 jaar geleden met de toen 17-jarige Ella gaan samenleven, en had, volgens de verklaring vaa El'a, beloofd ir.et haar te zullen trouwen. Daar was echter niets van gekomen en de samenleving was na vijf jaar ook minder goed gegaan. Stanislaus had nu in October van het vorig jaar aan EUa den raad gegeven tot herstel van haar eenigszins overprikkelde zenuwen eenigen tijd bij haar familie in Bohemen te gaan doorbrengen. Dit had ze gedaan, maar toen ze in November onverwachts terug keerde, had Stanislaus het slot van de woning doen veranderen met de blijk bare bedoeling Ella voortaan buiten de deur te houden, dan- hij een liefdes betrekking met een andere jutfrouw aan geknoopt had. Bij het conslateeren van deze feiten Was Ella hevig in toorn geraakt, was door het keukenvenster toch in de wo ning weten te komen en hed Stanislaus voor „oude ezel" en „schoft" uitgeschol den. Stanislaus haa daarop een klacht wegens „Ehrenbeleidigung" tegen Ella in gediend. Deze ontkende niet de, trou wens door getuigen bevestigde, uitdruk kingen gebruikt te hebben, maar gaf een uitvoerige uiteenzetting van alle omstan digheden der zank. De strafrechter sprak na onderzoek der w'ederzijdsche beweringen de beklaagde vrij met de overweging, dat gezien de omstandigheden de uitdrukkingen „oude ezel" en schoft' in dit geval geen „Ehren beleidigung", menr „barechtigie Kritik'. een gerechtvaardigde, kritiek waren. Stanislaus is tegen dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan. De bezetting van Essen. De Vossische Ztg.. welk blad tot dusver steeds voor toenadering tot Frankrijk is opgekomen, schrijft over de bezetting van Essen o. m.: De Rubicon is overgetrokken en de nota, waarin de Fransche en Bel gische regeering hun gewelddaad trachten te motiveeren, is de slechte zaak waardig. Ze is zoo stumperig in elkaar gezet, dat de groote tegenstrijdigheden vlak naast elkaar staan en daarmee verraadt ze de onzekerheid eener politiek, die niet voor- of achteruit meer kan. 't Militaire machts vertoon aan de Roer is geen gebaar van zelfbewuste kracht maar van doellooze zwakheid. Poincaré maakt den indruk van een man, die weet dat hij zijn land in de grootste domheid meesleept. Hij tracht er zich uit te redden door de bewering, dat de inval geen inval, de bezetting geen bezetting is. Blijkbaar heeft niet alles geklopt. De Italiaansche regeering wordt weliswaar in de nota genoemd, maar zij heeft ze niet onderteekend, noch er haar instemming mee betuigd. Men heeft vermoedelijk op het laatste oogenblik de nota een andere redactie moeten getfen en vergeten .de „be voegdheden der controle-commissie" daar mee in overeenstemming te brengen. Het Berl. Tagebl. schrijft in gelijken geest, en verbindt er een buitengewoon feilen aanval in den scheid-toon op Poin caré aan. Over hem zegt Theodor Wolff onder het opschrift: „De dolle hond van Europa" o.a.: De heer Poincaré heeft zich gedurende zijn geheele loopbaan door drie eigenschappen gekenmerkt: le een niet zeldzame vermenging van uiterlijk krachtsvertoon en innerlijke lafheid; 2e de machtsbegeerte van een politiek „Stre ber" en 3e een in advocaten-listigheidjes zich uitende dnoprechtheid. Hij heeft nooit den naam staatsman verdiend en is ook nooit de sterke man geweest die zijn journalistische lijfgarde in hem zegt te zien. Hij is een door ijdelheid verteerd hystericus, die woest wordt en tot daden overgaat, zoodra hij voor zichzelf, voor zijn z.g. roem en voor zijn ambt vreest, maar zelfs dan nooit voor den waren aard van z ijn daden uitkomt. Thans stort hij nogmaals, zijn geheele verleden ge trouw, Duitschland en Europa in een vree- selijken baaierd, begaat hij de meest ïerlooze gewelddaad omdat hij minister resident wil blijven. En na op dergelijke wijze te hebben uit pakt tegen de Fransche imperialisten, i Poincaré opdringen, vermaant Wolff Duitsche volk....', tot kalmte en koel- ïdigheid omdat dolle honden slechts rvoor terugdeinzen. Ken noodlottige vergissing. gemeenteraad van Newcastle heeft, ns de Engelsche bladen, dezer da gsloten. 500 pond sterling te be- aan Francis Gibson, een paarden- aar, die vei'ieden jaar in een hotel overnachtte en midden in den lit zijn bed werd gehaald en ge rei onder beschuldiging van dief- paarden. De koopman, die alom bekend staat, trachtte de beide 'urs. die hem in hechtenis kwamen overtuigen van zijn onschuld gde, dat er een vergfssffig m moest zijn en bood aan, zijn e bewijzen. Maar de reeher ren onverzettelijk en er ont-' heftige woordenwisseling, ge- een vechtpartij, waarbij een eurs tegen den grond werd geslagen. Ten slotte werd Gibson echter overmand en men legde hem de hand boeien aun. Zoo werd hij naar het po litiebureau gebracht. Naderhand diende de paardenhandelaa; een klacht in wegens ergerlijke mishin deling ten politiebureele. Dit werd door een commissie onderzocht en juist be vonden. O.a. werd Gibson een kaak ge broken, tengevolge waarvan hij voor zijn leven mismaakt is. Voorts werd bevon den, dat aan Gibson niets ten laste kon worden gelegd. Om deze- redenen werden de beide rechercheurs gedegradeerd tot den rang van gewoon po itie-igent. Het overig per soneel van het politiebureau, waar de mishandeling plaats had, ontving een strenge berisping- Een misd dig" li lm opname. De filmfabriek Saeha te Weenen zou in het Stiermarksche ertsgebergte een film opnemen, waarop de verwoesting van So dom en Gomorrha moest worden voorge steld. De fabriek had, in samenwerking met de Alpinistenvereeniging, 600 arbei ders voor de medewerking, aangeworven en de verzekering gegpven, dat de scène absoluut ongevaarlijk zou worden afge speeld. Om een groot effect te verkrijgen, maakte de pyrotechniker Wonnemacher der fabriek diepe boringen, waarin groote ladingen ontplofbare stoffen werden neer gelegd. De opname was aldus geënsce neerd, dat bij de ontploffingen de arbei ders door elkaar moesten vluchten en onder de vlucht neervallen om zoo den chaos en de ontzetting af te beelden. De ontploffingen overtroffen verre de verwachtingen. De losgerukte steenen vlo gen tot 45 M. hoog in de lucht en troffen de arbeiders, die zich in den omtrek be vonden. De menschen vielen inderdaad op den grond, maar'niet op commando en 15 hunner werden verwond, één zoo zwaar, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis moest worden vervoerd. De leiders van de opname maakten zich zoo snel mogelijk uit de voeten, zoodat er van de film niets terecht kwam. Wel echter is een rechtsvervolging tegen den bestuurder der fabriek, den regisseur en den pyrotechniker, wegens het veroor zaken van levensgevaar door schuld inge steld. BINNENLAND. Het kiesrecht voor de Eerste K-*mer. Het wetsontwerp, inzake invoering van het evenredig kiesrecht voor de .samen stelling der Eerste Kamer door de Sta ten der verschillende provinciën is thans om advies bij den Raad van Stale. In het ontwerp wordt het land in 'vier kieskringen als volgt verdeeld: I. Zu'd- Holland; II. Noord-Holland eo Friesland; III. Groningen, Drente, Overijsel en Gel derland; IV. Utrecht, Noord-Brabant. Lim- burg en Zeeland. Zachte winter. Wat men zacht gelieft te noemen. In plaats van tien graden vorst, hebben we regen- en hagelbuien gekregen, die al evenmin malsch zijn en in plaats van met parapluies loopen. Dat noemt men een zachten winter. Vele teekenen wijzen er op, dat dit voorloopig nog wel de aard van den winter vnn 1923 blijven zal. Overigens, we weten dat men op voor spellingen niet al te wis vertrouwen moet. Een Engelsch natuurkundige heelt be weerd, dat er een kringloop van strenge winters bestaat, doch hij bleef in ge breke de perioden van dien loop te be palen. Als wij de jaartallen van de strenge winters der laatste 200 jaren raadplegen, dan blijkt, dat deze perioden zeer grillig zijn. Soms volgen twee strenge winters direct op elkaar. Dit was het geval in 1799 en 1800; in 1819 en 1820; in 1878 en 1879. M8ar nu is zelfs Driekoningen (6 Jan.) gepasseerd. zonder Januari-koude te bren gen. Misschien moeten we. wel wachten op St.-Mathijs (25 Febr.) Dat is Wel eerder gebeurd. Immers, een oud rijmpje vertelt I Met St.-Mathijs Was er nog geen ijs; Maar in Maart, Reed men nog met slee cn paard Over den Dordtschen Waard. Van welk gebeuren we intusschen lie ver geen herhaling zouden hebben. Uit Stad en Provincie. ZIERJKZEE. Van de firma J. L. Spoor maker te Rotterdam, Agente der Renault- automobielen ontvingen wij nog een dui delijke maandkalender voor het reeds ingetreden jaa". BRUINISSE. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden behalve dhr. Okkerse werd bijgewoond, sprak de voorzitter de leden bij de opening op hartelijke wijze toe, memoreerde den mincunstigen toestand der gemeente en sprak den wensch uit dat het jaar 1923 voor Bruinisse een voorspoe dig jaar zou zijn en hoopte, dat dit ook voor de leden en hunne gezinnen een ge lukkige t ijd zou zijn. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Mede- deeling werd gedaan van het proces-ver baal van kasopname, waaruit bleek, dat zich in kas bevond f 25404,11. Ingekomen was een brief van Ged. St., houdende toe zending van de goedgekeurde gemeente- begrooting over 1923; een besluit va» Ge- dep. St. inzake de vaststelling van het pre sentiegeld voor de leden van den Raad, dat evenals door den Raad was verzocht van f180 tot f 100 werd verminderd; een brief van Ged. St. houdende het goedge keurd besluit inzake het verhaal der pen sioensbijdragen. Ingekomen was een brief van den Min. van Marine, mededéelertde, dat afwijzend was beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur om de bediening van het havenlicht voor rekening van den Staat te nemen. Afschrijving van school geld ■voc den Frenschen cursus werd verleend aan W. Kik, P. Knop en M. v. d; Berge, terwijl afschrijving van schoolgeld voor de gewone school werd verleend aan J. C. Bolier en I. v. di Houten. Inge komen was een circulaire van Ged. Sta ten betreffende de herziening van ie jaar wedde der burgemeesters, die met ingang (van 1 Jan. '23 of later worden benoemd, met 15 pCt. te verlagen en de burgemees ters, die in functie zijp met ingang van 1 Jan. 1924 15 pCt. te korten. Na eenige discussie wordt besloten, met algemeene stemmen aan Ged. St. te berichten, dat de Raad zich niet kan vereenigen met den inhoud der circulaire en dat hij zich houdt aan zijn eerste uitspraak om de salarissen van alle ambtenaren binnen den kortst mogelijken tijd te verminderen. Op een adres van A. Otie, verzoekende om een zate voor een roeiboot bij de oude sluis wordt na eenige discussie met 5 tegen 1 st„ die van den heer Wemmers, afwijzend beschikt. B. en W. stellen voor wijziging te brengen ir de gemeenschap pelijke regeling van (ie uitvoering der vleeschkeuringswet. Dit wordt met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voov om degenen, die een zate hebben gehuurd in de haven, uitslui tend met de beJoeling daarop een roei: boot te leggen, machtiging te geven voor onderverhuring voor roeibooten tot ten hoogste vier. behoudens goedkeuring van B. en W. Dit wordt aangenomen. Ook stellen B. en W. voor om van D. van Duij- vendijkc voor'de inname vin een gedeelte van den kleinen dam voor de verbouwing van zijn loods een jaarlijksche huur te heffen van f 5. wat wordt goedgevonden. Vervolgens wordt besloten ontheffing te vragen van de verplichting om onderwijs te geven in vak j. Tot lid van de com missie van toezicht op het lager onderwijs wordt benoemd de heer J. de Wolf, af tredend. Nog wordt een wijziging in de begrooting dienst 1922 aangebracht. Bij dc rondvraag verzoekt de heer Hooger- heide den hoogen slikrug weg te doen nemen en in dc vaargeul te werpen. B. en W. zeggen een onderzoek daaromtrent toe. De voorz. deelt mede, dat B. en W. in hunne jongste vergadering hebben be sproken de wenschelijkheid om de Nieuw- straat en de Noordstraat in den loop van dit jaar in hare bestrating te vernieuwen. Een en ander zal nader worden onder zocht en daarna een voorstel aan den Raad gedaan worden. Tenslotte wordt be sloten om de Gedempte Dee op te hoo gen met oesterschelpen. RECHTZAKEN. De hidliwlonnnverglfiijting. Donderdag hecit de zesde kamer der rechtbank te Amsterdam uitspiaak gedaan inzake de beroovingen door middel van vergiftiging met bclia-donni (atropine- sulfaat) Zij veroordeelde: A. D., 32 j., bootwerker, wegens diefstal met gewelo pieging in vereeniging. driemaal gepleegd, tot 7 jaar gcvangenisstralD„ 22 j., tijdelijk "te Amsterdam verblijvende, we gens hetzeltde feit. tweemaal gepleeg I. tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, J. S„ 28 jkantoorbediende, eveneens wegens hetzelfde feit. eenmaal gepleegd, tot 7 m. gevangenisstraf voorwaarde ■lijk; G. M. S., 22 j.. wegens poging tot diefstal met geweldpleging tot 4 m. ge vangenisstraf, met aftrek van dc geheele voorloopige hechtenis. Tevens werd dc in-vrijheid-stelling van dezen beklaagde gelast, eveneens die van de beide voor waardelijk veroordeelde vrouwen. In haar vonnis overwoog de recht bank, dat hel plan is ontworpen doo- P. B„ wiens zaak met het oog op zijn krankzinnigheid, geschorst werd; dat deze P. B. beklaagde A. D. met zijn plan be kend heeft gemaakt; dat P. B. cn A. D., die met de gevaarlijke werking van het vergift bekend waren, hun invloed op dc vrouwen hebben doen gelden en de vrou wen onvolledig omtrent dc werking van het vergift inlichtten: dat de vrouwen zich later vrijwillig aan den invloed van P. B. en A. D. hebben onttrokken en een ander leven zijn gaan leiden. Dc rechtbank achtte daarom toepassing van het instituut der voorwaardelijke veroor deeling óp de beklaagden N. D. en J. S. gewenscht, teneinde de verandering ten goede bij deze beklaagden niet in gevaar te brengen. Het O.M. had geëischt tegen A. D.. 8 jaar, N. D. 2 jaar en 3 maanden:, J. S. 2 jaar en 3 maanden met aftrek van 3 maanden voorloopige hechtenis en G. M. 2 jaar met aftrek van de voor loopige hechtenis. Paging tul vergiftiging. Te Winschoten heeft terechtgestaan een 48-jarige vrouw uit Veendam, die ge poogd heelt met voorbedachten rade haar echtgenoot van het leven te berooven. Zij deed daartoe in een kopje 8I/2 gram poeder van strychnoszaad, bevattende on geveer 80 milligram strychnine. Daarop deed ze melk en koffie erin en diende dat haar man toe. De man dronk er iets van, doch blijkbaar niet voldoende om den dood te veroorzaken, of wel hij ge bruikte het zóó spoedig, dat het vergift nog niet voldoende met de koffie en melk was gemengd, terwijl spoedig na het gebruik, een geneeskundige de maag leegpompte. Er zijn in deze zaak acht getuigen, onder wie drie deskundigen. De bekl. bekendeuit wanhoop heeft ze gehandeld. Dc officier van justit.e eischte zes maanden gevangenisstraf, on der aftrek der voorloopige hechtenis. Oneorlyke ambtenaren. De rechtbank te Winschoten veroor deelde den rijksontvanger te Blijham, thans gedetineerd, wegens verduisterin gen, als ambtenaar gepleegd, tot zes m. gevangenisstraf mei aftrek der voorloo pige hechtenis. POST EN TELEGRAPH1E. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie vestigt de aandacht er op, dat met geldboete van ten hoogste f 100, wordt gestraft hij, die stukken vervoert of door den dienst der posterijen dan wel door derden doet vervoeren, al dan niet tegen genot van vracht, indien die stukken bestemd zijn om in het bui tenland ie>- post te worden bezorgd. On der „stukken" in bovenbedoelden zin wor den verstaan: brieven, briefkaarten, ge drukte stukken, nieuwsbladen, monsters en BraiHedrukwerken. Deze bepaling treedt heden in werking. ONDERWIJS. ST.-ANNALAND. Aan de biz. school op Geref. grondslag alhier zijn benoemd tot hoofd de heer C. Hage; tot onder wijzer de heer C. van Houdt en tot onderwijzeres- mej. C. Buteijn. LANDBOUW EN VEETEELT. Het hoofdbestuur der Zeeuwsihe Land- bouwmaatschappij zal inzake den arbeids duur aan het Kon. Neder). Landbouw- cornité melden, dat het vierkant tegen een wettelijke regeling van den arbeids duur is en dat voor hei geval, na gedaan onderzoek, nadere veiligheids- en ge zondheidsmaatregelen noodig mochten blijken, de bestaande wetten dan maar moeten worden uitgebreid. Unaniem ver klaarde men zich echte voor zoo weinig mogelijk maatregelen. Prcmiek curing voor hengsten. D" Premiekeuring in Zeeland zal, "be houdens nadere goedkeuring, plaats heb ben op de volgende data in onderstaande plaatsen: Maandag 26 Februsri te St.-Maartens dijk en Dinsdag 27 Febru iri te Zierikzee. MARINE EN LEGER. Kon. Marechaussee. Bij Kon. besluit zijn eenige wijzigin gen aangebracht in het voorschrift om trent de dienstverbintenissen bij het wa pen der kon. marechaussee. Voor toelating bij het wapen komen thans in den regel in aanmerking zij, die een werkc-lijken dienst hebben volbracht van ten minste 5 maanden a'.s onbare- dene, ol ten minste 11 maanden als be- redene, waarbij voor de voorgeoefenden van de landmacht als duur van den wer- kelijken dienst zal medetellen de tijd, waarmede de duur der eerste oefening van den belanghebbende op grond van zijn voorgeoefendheid is verkort gewor den, een en ander behouden; de eischen van geschiktheid in art. 6 van het voor schrijf genoemd. MN HEINDE EN ^ER De Fransche en Engelscbe regoeriDg zullen oorlogsschepen naar Memel zen den. ingevolge hun protest aan de Li- tausche regeering tegen bet revolutio nair comité, dat zich meester gemaakt had van het Memelgebied. In een pension in het Berfljnsche Westen Is een Amerlkaansch koopman vermoord. De moordenaars hadden hUD slachtoffer met chloroform bedwelmd. Kik spoor van de daders ontbreekt. Uit het onderzoek is nog niet gebleken of men met beroovihg te doon hoeft. 'Het Engelscbe ministerie vün ko loniën deelt mede, dat volgens do laatste volkstelling, de bevolking van Pale;tlna b'"8'aat uit 589,564 Mohammedanen 83,974 Joden, 73,026 Christenen en 9747 inwoners,tot andere gezindten behoorend. De Roekarester bladen melden, dat de militaire overheid in Roemenië ge wag maakt van nieuwe grens-invallen van HoDgaarsohe dorpelingen. Er zouden schoten gewisseld zyn met de grens wacht. Uit Constantinopel wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat de kruiser „Trotzki", cn der eenheden van de Russische vloot in de Zwarte Zee, op de kust is geloopen. Hot 6Chip werd op de rotsen te pletter geslagen cn zonk snel weg, waarby een groot aantal op varenden mede werd gesleept. De algemeene raad dor Belg. soc dem. party protesteert tegen de bezet ting van het Ruhrgebied. De LltauBChe troepen, die 't Memel- land waren binnengedrongen, zyn er door de Fransche troepen uit verdreven. De Gezanten conferentie zal de regeeriDg van Litauen verzoekon, hande lend op te treden tegenover do aan stichters van de Litausche beweging In Memeiland. Volgen9 hot N. Wiener Journal zouden de Grieken reedB een leger van 60,000 man in Thracië hebben bijeen gebracht. De Amerikaansohe regeering heeft een verbod tot verkoop van wapens aan het buitenland uitgevaardigd. Icrscho rebellen hebben het mooie landhuis van president Cosgrave door brand vernield. Hernieuwde activiteit der rebellen rond Dublin veroorzaakt groote bezorgd heid. By een mynbrand in Opper-Silezië zijn 42 personen om het leven gekomen. De Belgische minister van buiten- Jandsche zaken heeft aan den Burge meester van Antwerpen meegedeeld, dat aldaar aangevoerde scheepsladingen en goederen, voor Duitschland bestemd, geen gevaar loopen In beslag genomen te worden. In een bijeenkomst van do inge nieurscommissie met vertegenwoordigers van den mynbouw in het Roergebied is een overeenkomst getroffen, volgens welke de verschillende mijnen de leve ring van schadevergoedingskolen aan Frankrijk en België, tegen betaling, zullen hervatten. De leider der Beiersche sociaal democraten, heeft in een openbare ver gadering te Munchen het woord gevoerd. Een communist kwam in debat. Hij had een sterke troep aanhangers medege bracht, en nadat de communisten en de sociaal-democraten elkaar flink hadden uitgescholden, werden zij handgemeen. De politie moest de orde herstellen. De commissie van herstel heeft besloten, - den vervaldag der Duitsche betalingen voorloopig van 15 Januari op 31 Januari te brengen. Mussolini de Italiaansche pre mier ontvouwt plannen tot het men van een blok van contine mogendheden als tegenwicht tegen Engelsch- Amerikaansche blok. De Amerikaansche troepen aat^ den Rijn gaan 22 dezer te Bremen aan^ boord. De SovjetregeeriDg heeft tot de geallieerde mogendheden een nota ge richt, waarlD zy scherp protesteert tegen de bez°tting van het Ruhrgebied. By een ontploffing in een kolenmijn in het Britsch-Indische district Mambhum, zyn 75 personen gedood. Hughes' voorstel tot oplossing der schadevergoedingskwestie blyft van kracht. Mexico heeft medegedeelddat het niet wenscht deel te nemen aan het pan-Amerikaan sche congres. Den 28en Februsri zal, met het oog op de te houden verkiezingen, in Oostenryk een volkstelling worden ge houden. De sterkte de- Fransche troepen in het nieuwe bezette gebied, bedraagt 4 divisies. Te Liverpool is dezer dagen na een zeereis van 5 maanden, de eerste vrouwelijke scheepsmachinist aangekomen. Op Driekoningen heeft de Paus den Duitschen kardinalen een millioen lire geeschönken. ter leniging van dén nood in Centraal Europa. Door gebrek aan brandstoffen en tengevolge van linanneele moeilijkheden, heeft de directie van het Zuid-Russische spoorwegnet het verkeer over een aantal lijnen te'- lengte van 2000 K.M. stopgezet. Jackie Coogan, het bekende 7-jarige tilmaeteurtje, heeft een aanbod gekre gen van meer dan een millioen gulden, plus 60 percent van de winst, voor het maken van vier films. De artistenvereeni- ging, die deze geweldige som aanbiedt, bestaat uit Mary Pickford en Douglas Fairbank, Charlie Chaplin en andere film sterren van de eerste grootte. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Ongeluk of misdaad? In den nacht van Maandag op Dinsdag werd bij de politie te Utrecht aangifte gedaan, dat vermist werd een 21-jarig jongmensch, wonende in de Hazelaarstraat. De jón gen voer geregeld met een schuit, be laden met vuil en afval, naar een water plas achter hel fort Lunette, onder Hou ten. Op 8 dezer nu was hij des avonds weer uitgevaren, maar kwam, tot groote dngerustheid van zijn huisgenooten, niet meer thuis. Men had de schuit zien drij- van, terwijl de vaarboom in 't water stond. Na eenigen tijd dreggen werd *t lijk van den jongeman opgehaald. In verband met dit geval werd een man aangehouden, die kort daarvoor met een bebloed hoofd was thuisgekomen, en een flauwte had gekregen. Het vermoeden vatte toen post dat deze man met den jongen getwist zou hebben, tengevolge van welke twist de laatste overboovd zou zijn geslagen en verdronken. De man ontkende echter. Er moeten zich getuigen hebben aangemeld, die den gearresteerde samen met den verdronke ne op de schuit hebben zien staan. Op het lijk waren geen uiterlijke ken- teekenen van geweld zichtbaar. Op Vrije voeten gesteld. De man, die in verband met hel verdrinken van den 21-jarigen schipper onder Houten, gearres teerd werd, verklaarde, dat het bebloede hoofd, waarmee jhïj was thuisgekomen, te wijten was aan een toeval, dat hem getroffen had, waarbij hij op den grond was gevallen. De man erkende bij zijn verhoor onmiddellijk, zich bij den water plas achter het fort Lunetten te Hebben opgehouden, waar T\ij gewoon was de uitgestorte vuilnis nog eens na te snuf felen. Toen hij dit deed, zag hij 'een schuit onbeheerd in de plas liggen, waar na hij zich aan boord van die schuit heeft begeven, om te zien waar zich de schipper bevond. Daarna heeft hij de schuit weer verlaten, in de veronderstel ling dat de schipper die niet aan boord bleek te zijn, naar huis was gegaan, Zijn schuit maar latende liggen in de plas. Hoewel het onderzoek nog wordi voort gezet. is de aangehoudene voorloopig weer in vrijheid gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5