Zierikieeseht Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by de van Vrydag 12 Jan. 1928, no. 10876. BINNENLAND. De economische toestand van Nederland. Volgens het „Maandbericht" van de Rotterdamsche Bankvereeniging is er te genover de pessimistische beschouwingen, 'welke men over den economischen toe stand ten onzent, in de kringen van in dustrie- en bankweien vrij algemeen hoort, toch ook wel op lichtpunten te Wijzen. In het artikel wordt er dan op ge wezen, dat een groot deel van de oor logswinst aldus is aangewend, dat een blijvende vermeerdering van reëel kapi taal is te constateren, dat blijkt o.a. uit de uitbreiding van zaken als die van der Bergh, Jurgens, de gloeilampindustrie, ijzer- en staalondernemingen. het Neder- landsch hoogovenbedrijf, scheepsbouw, chemische industrie, enz. Op scheepvaartgebied is de Nederland- sche tonnage aanmerkelijk vooruitgegaan. Uitbreiding onderging ook de rubberin dustrie in de koloniën, al heeft deze een moeilijken tijd door te maken gehad. 'Met betrekking tot de verliezen op marken meent het blad, dat in de schat ting daarvan groote overdrijving in het spel is. daar de belangrijkste bedragen aan marken ten onzent gekocht zijn toen de koers reeds vrij aanzienlijk was ge daald, terwijl dit bezit gedeeltelijk ook is omgezet in voordeelige aankoopen van Duitsche goederen. Bovendien heeft veel buitenlandsch ka pitaal, dat naar Nederland vloeide om tijdelijk belegd te worden, hier een blij vende plaatsing gevonden. Wel staan de kosten van rente en amortisatie der Staatsleeningen hier tegenover, maar 't zou niet den juisten weg zijn om te be proeven door verlaging van het niveau van het levensonderhoud der bevolking deze'kosten te dekken en daardoor nieuw kapitaal te vormen. Volgens het blad Js het levenspeil slechts voor enkele groe pen, zooals ongeschoolde arbeiders en bouwvakarbeiders boven dat van vóór den oorlog gestegen. Voor een gezond blijven van het economische leven in een land1, is 't vereischte dat niet alleen de wisselkoersen maar ook het niveau van het levensonderhoud stabiliteit hebbe. Niet de Nederlandsche loonen zijn te hoog, maar die ijl de landen met slechte va luta zijn te laag. Daarom moet de gene zing van het buitenland komen. Achtste Nederl. Jaarbeurs Voo. de bezoekers van de van 13 tot 22 Maart te houden Achtste Nederland sche Jaarbeurs, heeft de directie der Ne derlandsche spoorwegen aan houders zoo wel van driedaagsche als van êéndaag- sche toegangskaarten voor de terugreis een Teductie van 50 pCt. op de reizigers- tarieven toegekend. Uit het bakkarsbidryf. Op uitnoodiging der werkgeversorga nisaties in het bakkersbedrijf, zijn te Utrecht met de vertegenwoordigers der gezellenorganisaties besprekingen gehou den over een herziening der arbeids regeling. Deze besprekingen leidden ech ter niet tot een resultaat. Per 18 Dec. 1.1. deden de werkgevers hun voorstellen den arbeidsorganisaties toekomen en ver langden dat deze voor 1 Januari 1923 hun beslissing over deze patroonsvoor- stellen den werkgevers zouden mededee- len. De werkgeversorganisaties willigden het verzoek tot verlenging in, en verleng den den contractueelen termijn tot 3 Fe bruari a.s. Inmiddels hebben genoemde gezellenorganisaties de voorstellen der werkgevers in bestuursvergadering en le den-bijeenkomsten besproken, en eenstem mig was het oordeel, dat ongewijzigde aanneming daarvan niet mogelijk is. Sa- mensprekingen tusschen de hoofdbesturen der drie gezellenorganisaties hebben tot gevolg gehad, dat eenstemmigheid bereikt werd over een den werkgevers toe te zenden tegenvoorstel. Dit tegenvoorstel is thans den werkgeversorganisaties toege- gezonden. De wijziging van de grondbelasting. De heer Beumer, lid van de Tw'eede Kamer, heeft aan den minister van fi nanciën gevraagd: le. Is de minister, gelet op de ver koopprijzen van onroerend goed, van mee ning, dat het in het belang der schat kist zou Zijn, dat het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting, hetwelk bij Koninklijke Boodschap van 23 Oct. 1915 aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal werd aangeboden en sedert herhaal delijk werd gewijzigd, tot wet werd ver heven 2e. Is de minister, indien deze vraag, met het oog op de tegenwoordige ver koopprijzen, ontkennend moet worden be antwoord, van oordeel, dat binnen af- 2ienbaren tijd een zoodanige stijging dier prijzen is te wachten, dat alsdan de vraag in bevestigenden zin zou kunnen worden beantwoord '3e. Indien ook het antwoord op de tw'eede vraag ontkennend luidt, is dan de minister bereid, de intrekking van Tiet bovengenoemde wetsontwerp te bevorde ren i Invoerverboden aanstaande? Naar het Volk verneemt, heeft de vo rige week het katholieke Kamerlid Van Rijzewijk, een der onderteekenaars van het wetsvoorstel tot invoering van in voerverboden, in verschillende vergade ringen in Noord-Brabant medegedeeld, dat minister Aalberse den indieners van het bedoelde wetsvoorstel geraden had, hun voorstel in te trekken, aangezien van de regeering zelve binnenkort een voorstel tot het instellen van invoerverboden te wachten was, waarvan met name de schoenindustrie profiteeren zou. De Tabakswet. De Haagsche redacteur van de Maasb. meldt: Naar ik verneem, heeft de Minis ter van Financiën thans besloten, dat per 1 Februari a.s. de losse verkoop van si garen verboden zal zijn, tenzij deze stuk voor stuk zijn gebanderoleerd. Alle tabaks- fabricaten moeten van dien datum af gezegeld en van banderollen voorzien zijn, uitgezonderd enkele speciale soor ten pruimtabak. Steun aan onze industrie. De regeering zou voornemens zijn een regeling te 'treffen tot het verleenen van steun aan onze industrie bij leverfngen in het buitenland. Volgens de Tel. zou de regeering een deel van 't risico voor haar rekening ne men, 30 50 pCt. Uit Stad en Provlnole BURGH. In een dezer dagen gehouden algeraeene ledenvergadering der afdee- ling Burgh van den Bond voor Staats- pensionneering is besloten half Februari a.s. een propaganda-avond te houden. Een spreker zal uitgenoodigd en een toe- >asselijk tooneelstukje gegeven worden, ien en ander zal nader bekend gemaakt worden. BRUINISSE. In de op 5 Jan. gehouden leden-vergadering van de ver. „Landbouw belang" werd na voorlezing door den secretaris van de notulen, door den pen ningmeester der vereeniging, den heer K. Geluk, rekening en verantwoording ge- j daan van zijn gehouden financiëel beheer over het jaar 1922, waaruit bleek, dat door hem was ontvangen f 652677,84s en uitge- J geven f 64624,63, zoodat er een goed slot was van f 643,21waarvan f 500 is ge- j plaatst op de Scheldebank te Zierikzee. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn accuraat gevoerd beheer. Bij de daarna gehouden verkiezing van twee be stuursleden, die periodiek aftraden, n.l. de heeren Joh. Padmos Fz. en C. J. Hanse, werden deze heeren met schier algemeene stemmen herkozen en namen zij hunne herbenoeming aan. Daarna werden behan deld de ingekomen stukken van de Z. L. M. in zake de velgbreedte der wagens en de voorstellen tot wijziging in de landbouwverloven in verband met de leer plichtwet. Besloten wordt in zake de velgbreedte der wielen-acooord te gaan met het voorstel der Z. L. M. en wat de antwoorden betreft in zake de land bouwverloven te berichten, dat men in deze afdeeling geen herziening in deze wenscht. Verder werd met alg. stemmen besloteji een adres te richten tot den Gemeenteraad alhier om tot verlaging te geraken van kadegeld voor de aan te voeren veldvruchten en suikerbieten, en tevens te verzoeken het liggeld van sui kerbieten op de z.g.n. Gedempte Dee evenredig te verlagen. Daarna kwam aan de orde opname van diverse kunstmest stoffen en krachtvoederartikelen voor het a.s. seizoen, waarvan door de leden een druk gebruik gemaakt werd, gezien de groote opgave, die de secretaris kwam te noteeren, waaruit bleek, dat de landbou wers in deze afdeeling der Z. L. M. het groote nut en voordeel van coöperatief aankoopen hunner artikelen goed begrij pen. Tevens werd medegedeeld, dat Za terdag 13 Jan. de opening zal plaats heb ben van de inscbrijvingsbiljetten van de te houden aanbesteding en dat na afloop van die aanbesteding zal optreden voor de vereeniging de heer J. Helmus, zaad handelaar alhier, met het onderwerp: Aankoop zaaizaad van den landbouwer aan den landbouwer". De vereeniging tel de op 1 Jan. 1.1. 74 leden. OUD-VOSSEMEER. De heer M. A. Ver met, arts alhier, herdacht het feit, dat hij zich 25 jaren geleden alhier en het naburige Nieuw-Vosmeer als arts ves tigde. De loop der bevolking over 1922 i»a.v.: ge"boorten 65; overleden 23; méér vertrokken dan gevestigd 20, waardoor een vermeerdering van het zielental met 22. Op 1 Jan. 1923 telde de gemeente 2319 zielen. RECHTZAKEN. Bedriegeljjkn binkbreuk. De 59-jarige landbouwer A. C. M„ uit Waddinxveen, had zich deze week te ver antwoorden voor de rechtbank te Rot terdam, beklaagd van bedriegelijke bank breuk. Beklaagde zou n.l.. na in Sept. 1.1. failliet te zijn verklaard en na de in ventarisatie, zijn veestapel hebben ver ruild tegen minderwaardig vee ten na- deele van de Nationale Boerenborg-Maat- schappij. De winsten, hieruit behaald, zou hij ten eigen bate hebben aangewend. Ook zou bekl, ongeveer 9000 k.g. hooi hebben onttrokken aan den boedel. Bekl. erkende het vee te hebben gruild en. daar geld voor te hebben ontvangen. Hij beweerde echter niet geweten te heb ben hiermede iets strafbaars te doen. Hij 'kan niet lezen en heeft allerlei stuk ken geteekend, waarvan hij den inhoud niet kent. Mr. M. de Mol, curator van beklaagde, zeide den indruk te hebben gekregen, rdat beklaagde niet goed wist wat hij deed. Onder zeer zware voorwaarden heeft bekl. destijds gelden opgenomen, zonder dat hij eigenlijk wel wist hoe zwaar die voorwaarden waren. Verschillende getui gen worden nog géhoord uit de omge ving van beklaagde, onder wie er twee zijn, die aan de goede trouw van be klaagde twijfelen. De vertegenwoordiger van het O.M. is overtuigd, dat beklaagde heel goed wist wat hij deed, ook al houdt hij zich nu dom. Met den hoogen leef tijd van beklaagde rekening houdende en met diens gunstig verleden, vroeg spr. vier maanden gevangenisstraf. De verdediger zeide, dat het hem van den vertegenwoordiger van het O.M. ver wonderde, dat de zwakke argumenten, op deze zitting naar veren gebracht, zijn meening omtrent beklaagde zoo zeer ge wijzigd schijnen te hebben. Immers op verzoek Van den verdediger heeft de offi cier toegezegd hem te zullen helpen,- de onmiddellijke invrijheidstelling, van bekl. te bewerkstelligen. De twee getuigen, die door bun verklaringen aanleiding kun nen geven aan de goede trouw van bekl. te twijfelen, hebben allerminst overtui gende verklaringen afgelegd. De oude boer heeft zijn leven lang ge ploeterd als daglooner. Twee jaar ge leden is hij uit Oud-Vosmeer overgeko men met een spaarduitje van 12 a 13000 gulden. Hij is toen in handen gevallen van menschen, die de verdediger wil ze nu juist geen uitzuigers noemen wel weten hoe ze een boertje aan een boer derij moeten helpen. Spr. becijfert, dat bekl. beetje bij beetje ongeveer 20 pet. rente heeft moeten be talen voor zijn f 10,0QG. tweede hypotheek. Natuurlijk heeft bekl. geweten, dat zijn boedel zwaar behypothekeerd was, maar het drong niet tot zijn verstand door, dat met het teekenen van die lange ge drukte akte, die hij niet lezen kon, die boedel niet meer zijn eigendom was, 'waarmede hij doen en 'laten kon wat hij wilde. Spr. riep de uiterste clementie in van de rechtbank, die na re- en du pliek en na raadkamer, de uitspraak op 23 dezer bépaalde. LANDBOUW EN VEETEELT. Strijkgelden afgeschaft Bij verhuring of verkooping van lande rijen enz. is het ook in N.-Holland de gewoonte om voor den boogsten bieder een „plok" of strijkgeld uit te loven. Ook in de gemeenten Middelie bestond deze gewoonte. In de laatste raadsverga dering is echter mét algemeene stemmen besloten de strijkgelden bij de verhuring van gemeente-landerijen af te schaffen, omdat vaak het gevolg was, dat 't land ten koste van de huurders te veel werd „opgejaagd'1. KUNSTBN EN WETENSCHAPPEN Het concert, dat Woensdagavond on der leiding van den heer Klimmerboom, in de Concertzaal werd gegeven, is een succes geweest. Waar de groote-stad- bewoner zoo dikwijl^ kan genieten van iets moois en schoons, zijn wij, bewo ners van een kleine provinciestad, niet altijd in de gelegenheid wat extra's te hooren. Voor een muzikaal extra'tje heeft de heer Klimmrboom nu ditmaal ge zorgd en dan bedoelen wij zonder ook maar iets te kort te doen aan de mu zikale gaven der andere leden van het ensemble den heer Carl Schafer, solo cellist van het Stedelijk orkest te Keulen. Hoewel we ons niet zullen wagen aan een critische beschouwing die alleen een hoogstaand kunstcriticus zou kun nen geven durven we gerust neer schrijven. dat de heer Schafer den Con certbezoekers eenige genotvolle oogen- blikken heeft verschaft, door zijn audito rium te vergasten op de ontroerend schoo- ne muziek, die de begaafde kunstenaar aan zijn violoncel wist te ontlokken. Een ware ovatie had de heer Schëfer in ont vangst te nemen. Teruggeroepen, deed hij ons genieten van het innig teere „Wiege lied". Wat de overige leden van 't ensemble betreft, van hen niets dan lof. Mevr. Klim merboom—Federspiel, welke wij reeds tij dens de kerkconcerten mochten hooren, heeft thans nieuwe lauweren geoogst, door met veel gevoel de op 't programma voor komende liederen fe zingen. Het hoogte punt werd bereikt, toen zij, begeleid door viool en piano, het lied van „Der Spfel- mann" voordroeg. Ook zij werd door het publiek teruggeroepen en... „Der Spiel- mann" werd tot aller voldoening her haald. Wat onze stadgenooten, mejuffrouw Klimmerboom en de heeren Rlimmerbootm en de Vrieze, betreft, hun zij van deze plaats een woord van dank en hulde gebracht, voor het muzikale genot, dat zij ons schonken en dat vooral uitkwam in de nummers 1 en 5, van het met zorg gekozen programma. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Januari. Zlerlkxee, Geref. Kerk. 10 en 6 ure, de. Wielengft. Cbr. Oeref. Kerk. 9.30, ds. r. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Carlcwcrve. 9 80 are, ds. de Leur. Serooikerke. 9.30 ere, d>. t. Griethujjsen. Burgh. 9.SO ure, de< Boogaard. Reneese. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 9.80 ure, ds. Leendertz. Heemstede. 9.30 ure, d«. Poort (Orgel- collecte). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goed- huy» (Voorber. Arondmaal). Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blfcerxe*. 2 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwerehaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.80 en 8 ure, ds. Baaij van Veere. Zonnemalre. 2 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 2 ure, ds. v. Griethugsen (Doop). Dreischnr. 9.80 ure, ds. d. Griend (Voor bereiding H. A, en Bev. ouderl. en diakenen). Ouwerkerk 2 ure, dB. v. d. Linden (Bev. euderlingen en diaken). Nleuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.80, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 nre, geen disnst, Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. 8lr]ansleod. 2 ure, dr. Weeda. Brulofsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskeik. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Lee-kerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.»Ftllpsland. 9.30 en 2 ure, ds. Los. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Tbolen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. J. Keiler van St.-Maartensdijk. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Lanting van Wolfaartsdjjk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Meertensdljk.. 9.30 en 6 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Oud>Vossemeer. 9.30 en 2 ure, ds. Van Griethuyzen. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk, gcberpenlsse. 9.30 en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure. Leeskerk. gtavealsse. 9.30 en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9-30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. gt.-Annefeod. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER, Het Rijnsch Westfaalsche kolensyn- dicaat heeft besloten met ingang van 1 Maart a.s. tot ontbinding over te gaan zoodat elke mijnbouwonderneming weer op zichzelf komt te staan en de Fran- schen met de afzonderlijke ondernemin gen zullen moeten onderhandelen. Tot 1 Maart is de zetel naar Hamburg ver plaatst. Op het Flisfjord bij Aalesund in Noorwegen is een boot met vijf menschen door 'een rukwind omgeslagen. De inzit tenden, vader, twee zoons, een getrouw de dochter en haar schoonvader, zijn allen verdronken. Telegrammen tri! Belfast melden de verovering door de Vrijstalers van het Quakers-eiland, gelegen in het graafschap ^Longford, hetwelk de rebellen in een fort hadden veranderd, dat bijkans on neembaar scheen. De aanval had plaats door middel van pantserbooten, gesteund door vliegtuigen, welke de verdedigers bombardeerden. Vier man werden gedood, waarop de bezetting zich overgaf. Met ingang van dit jaar is in En geland een nieuwe wet in werking ge treden, waarbij tot 100 pond boete kan worden opgelegd aan groote stoomsclie- pen, voor het uitpompen van stookolie in binnenwateren of riviermonden. Volgens officiëele mededeeling van de Sovjetregeering wordt het Oeralgebied bedreigd door eerr ernstige pestepidemie. Door het omslaan van een zeesleep boot In de Hamburgsche haven zijn drie personen verdropken. Ernstige rassenonlusten hebben plaats gevonden in het plaatsje Rosewood in den Amerikaanschen staat Floridor, waar bij 21 bllanken en 3 negers het leven ver loren. De laatste huizen door negers be woond, die nog overeind stonden, zijn door brand vernield, terwijl de negerbe volking gevlucht is. In het dorp Teichenau in Silezië zijn 5 kinderen bij 't schaatsenrijden verdron ken. 1 De Duitsche gezanten te Parijs en Brussel zijn teruggeroepen. De Duitsche regeering heeft haar vertegenwoordigers in het buitenland op dracht gegeven bij de regeeringen, waar bij zij geaccrediteerd zijn, verzet tegen de Fransche en Belgische politiek aan te teektnen. Harding heeft de Amerikaansche troepen aan den Rijn teruggeroepen. Eenige communisten gearresteerd, wegens ophitsing van de bevolking aan het Ruhrgebied tegen de Fransche troe pen. In Calcutta (Britsch-Indië) staken de bootwerkers; hel werk staat vrijwel stil. Van de 228 beklaagden in het pro ces van moord en brandstichting, die plaats hadden in 't Britsch-Indische dis trict Gorakpur tijdens de non-coöpera- tionistische troebelen in Febr. 1.1., zijn 172 ter dood veroordeeld en 47 vrijge sproken. Het postvliegtuig Antibes-Ajaccio is neergestort, waarbij 4 menschen gedood zijn en 1 gewond. Te Lausanne is op verschillende belangrijke punten, o.a. betreffende het patriarchaat en 'de uitwisseling der be volkingen en krijgsgevangenen overeen stemming bereikt. Frankrijk heeft Duitschland officieel van de te némen sanctie-maatregelen in kennis gesteld. fDe toestand in Rusland, veroorzaakt door epidemieën, schijnt eenigszins ver beterd. De hongersnood woedt nog steeds voornamelijk in de Krlm. Den 28en Januari a.s. zal te Brus sel een Franskiljonsche betooging gehou den worden in verband met de vervlaam- sching der Gentsche universiteit, welke den 25 Februari e.k. door een Vlaamscbe dito zal worden gevolgd. Het testament van wijlen ex-keizer Karl is geopend. Het bevat slechts de verklaring, dat Zita tot prinses-regentes en tot voogdes over de kinderen wordt aangewezen. In de Canadeesche "kolenvelden is een staking uitgebroken, waarbij het tot ernstige onlusten is gekomen. Door de politie zijn charges uitgevoerd tegen be- toogende, steenenwerpende stakers. Men verwacht een langdurigen strijd. De toestand in Thracië is door de voortdurend aankomende Turk§che troe pen verscherpt. Uit Washington wordt gemeld, dat het departement van Buitenlandsehe Za ken aan de commissie, belast met de rege ling van de „Lusitania"-kwestie, 4000 aan spraken op schadevergoeding heeft doen toekomen, vertegenwoordigende een eisch tot schadevergoeding van 500 millioen dol lars. In Engeland zijn proefvluchten ge daan met een vliegmachine, welke is in gericht voor het vervoer van 25 soldaten. Deze machines zullen voor den politie dienst in Mesopotamië gebruikt worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN» Veel animo. Voor de vacante, betrek king van klerk ter secretarie van het Grootwaterschap Woerden, hebben zich niet minder dan 125 sollicitanten aange meld, onder wie er verscheidene zijn met akte Staatsinrichting M.O. en diplo ma Cand. Gem. Secretaris. Sportief. Te Den Haag kreeg Zondag bij een voetbalwedstrijd een der spelers zulk een trap tegen den rug, dat een nierbloeding ontstond, zoodat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Onveiligheid in Limburg. De onveilig heid in de Zuid-Limburgsche grensge meenten neemt met den dag toe. In Kerkrade geschiedt thans de overbren ging van de post naar het station Kérk- rade-Rolduc en terug naar het postkan toor onder geleide van militaire politie. Ook in de omgeving van Gennep is het allesbehalve veilig. Zondag j.L, circa 7 uur n.m., kwamen vier Duitschers in den winkel van Rutten te Siebengewald. Vrouw R. stond hen te woord. Zij haal den elk een revolver te voorschijn en bedreigden de vrouw daarmede. Op haar hulpgeroep kwam haar echtgenoot toe- geloopen, maar ook deze werd bedreigd R. wist een der Duitschers vast te grij pen, waarop de drie andere de vlucht namen. Terwijl R. met den Duitscher wor stelde, haalde zijn vrouw een groeten hamer, 'w'aarmede zij den indringer een slag op zijn hoofd gaf, met het gevolg, dat deze op den grond viel. Met de knieën op de borst van den Duitscher wist vrouw R. hem in bedwang te hou den. terwijl haar man de drie anderen naliep. Een der kinderen wist in de na bijheid aan de maréchaussée te teiefonee- ren, waarop deze binnen weinige oogen- blikken verscheen en den Duitscher, nog stevig door vrouw R. vastgehouden, arres teerde. De vitploffing te Arnhem. Omtrent de Dinsdag te Arnhem plaats gehad heb bende ontploffing wordt 't volgende ge meld: Omstreeks 3 uur werd een hevige ontploffing gehoord. Zij, die op het ter rein of in de nabijheid werkzaam waren, zagen i^en hellen gloed uit het smids gebouw1 oplaaien; het 'dak werd kort en klein geslagen, pannen en hout wer den weggeslingerd. De parkwachter W. kwam gillende naar buiten, terwijl zijn kleeren in lichtelaaie stonden. Opper wachtmeester Bongaars, die buiten door de weggeslingerde stukken hout bloe dend aan het hoofd werd gewond, snelde toe en wist met emmers water de bran dende kleeren van W. te blusschen. Daar na had hij nog de tegenwoordigheid van geest om de nog in het brandende ge bouw aanwezige munitie te verwijderen, waardoor een nog ernstige» onheil voor komen werd. Inmiddels kwamen de in het park aan wezige militairen en een sergeant met 12 man, die juist passeerden, te hulp. Toen men met behulp van emmers water den brand had gebluscht, vond men in de smidse de overblijfselen van opperwacht meester E. Diens lichaam was geheel in stukken gescheurd. Spoedig kwam daarop de Roode Kruis- auto met personeel, die W. de eerste hulp kon verleenen, evenals den minder ernstig gewonden wachtmeester B. De laatste werd op het terrein verbonden. W. werd naar het Diaconessenhuis ver voerd, waar hij des avonds overleed. De overblijfselen van opperwachtmeester E. werden naar het militaire hospitaal over gebracht. Omtrent de oorzaak der ont ploffing wordt het volgende medege deeld: Opperwachtmeester E. schijnt be zig geweest te zijn met het vernieti gen van afgekeurd buskruit. Hij deed dit door kleine hoeveelheden in het smids vuur te werpen. Dit schijnt op zichzelf niet gevaarlijk, omdat kleine hoeveelhe den kruit rustig en zonder opspatten ver branden. Vermoedelijk heeft hij ochter de hoeveelheid wat te groot genomen, dan wel is een vonk gesprongen in de open kruitkist. Een gedeelte van het smidsgebouw is verbrand of verwoest. Brutaal heerschap. Zekere K. de C. te Delft, werd eenigen tijd geleden door het Gerechtshof te 's Gravenhage, 'wegens een inbraak tot 9 maanden gev.str. ver oordeeld. Hij had zich echter aan de executie van 'dit vonnis weten te ont trekken door te gaan zwerven. De re chcrcheur die met zijn aanhouding 'was belast, ontving van de C. met nieuw jaar een kaartje uit Spaarndam, waarop zelfs behalve p.f. ook stond: „Had je me ntaar" 1 De C. heeft echter weinig gelegen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5