Zierikzeesche Nieuwsbode DUItBAT HEIflNGE UUK-INÜNHIIE Üt^-IURGENSr Vrijdag 12 Jan. 1923. zierikzeesche courant. kktwis EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Het Succes is een bewijs KOOPJES ONZEN UITVERKOOP! AANBESTEDING. HINDERWET. Algemeen Overzicht. P'JNSTE VERVANGT NATUURBOTER F a Belderok&Van Roo Freco's Zenuwtabletten, ABONNEMENT: Pr^B per 8 maanden f 1,60, franco per post f 1,80. Voor Let buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 et*. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending: op den dag van alt- gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIERIKZEE. MANUFACTUREN. van onze «lat men (loet. Men profiteere dus Tan BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zikrikzbb zullen, op Maandag 15 Januari a a., des namiddags te 2 ure, ten Raadhnize, in het openbaar, bijenkele Inschrijving in 5 perceelen, trachten aan te besteden Het UITVOEREN van de Onder houdswerken, Vernieuwingen en Herstellingen aan de Gebouwen, Kunst- en andere werken der Gemeente, gedurende het jaar 1923, t. w. le perceelDe Openbare Gebouwen, Poorten, Torens enz. 2e De Kaaimuren. 3e De beschoeiingen en Paal werken. 4e De Bruggen. 5e De Schoolgebouwen enz. Bestekken verkrijgbaar f 0,90 ter Gemeente-secretarie en aan het bureau van Gemeentewerken. Aanwijzing Zater dag 13 Januari a.s., des v.m. te 10 ure. Zisbikzze, 4 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiBBiKziB maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van de Firma TIMMERMAN VERBEEK alhier, om haar Lnndbouw- weiktuigenfabiiek in de perceelen, kadastraal bekend in Sectie B,- no. 1744, 1544 en 1741 te mogen uitbreiden, door hen is verdaagd tot 9 April 1923, op grond dat de berichten, bedoeld in de artt. 7bis en 12bis der Hinder wet, nog niet van den Hoofd-Inspecteiy van den Arbeid in 't 10e District Byjn ontvangen. Zibrikzee, 9 Januari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De laatste dagen van deze week vertoo- nen merkwaardig veel overeenkomst met die van Juli 1914, toen militaire bewe gingen, terugroeping van gezanten, be- toogir.gen, enz., enz. aan de orde van den dag waren. Alleen de klap op de vuurpijl de oorlogsverklaring ontbreekt er nog aan. Hopen we, dat die niet komen f al. De Fransche minister-president Poin- caré heeft deze week aan zijn lang ge koesterd plan bezetting van 't Ruhrge- bied eindelijk gevolg kunnen geven en Donderdagmiddag is eën afdeeling Fran sche cavalerie Essen, de stad van Krupp, binnengerukt, volgens de officiëele Fran sche nota, alleen ter bescherming van de missie" van ingenieurs en ambtenaren, met het duidelijk omschreven doel Duitsch- land eerbied af te dwingen voor zijn in 't verdrag van Versailles bepaalde ver plichtingen. In Duitschland voelt men de vernedering en den smaad van deze be zetting en de onmacht, die dwingt dit alles te verdragen. In de- Berlijnsche pers komt dit duide lijk tot uiting. Zoo in de „Voss. Ztg., waarin Georg Bernhardt de Franschen be zweert den „gevaarlijken politicus Poin- caré onschadelijk te maken" eer Europa in een woestenij wordt herschapen en op het gezond verstand van het Fransche volk een beroep doet tegen „Poincaré's waanzin". Met het Fransche volk,, zoo be toogt Bernhardt, is het Duitsche tot over eenstemming over gemeenschappelijke sa menwerking bereid. „Met Poincaré is'geen vrede mogelijk". Ook 't „Berl. Tageblatt" waarschuwt tegen de „rechtsschennis en waanzinnige gewelddaad", die Europa in een chaos dreigt te doen verzinken. Het heeft er allen schijn van, dat het hard tegen hard zal gaan. De Duitsche gezanten te Parijs en Brussel zijn terug- geroepen afbreking ,dus der diploma tieke betrekkingen en wat voornamer is: vervallenverklaring van het onzalige vredesverdrag, dat voor zoover België en Frankrijk betreft tijdelijk buiten werking wordt gesteld. Door deze daad van Poincaré worden in Duitschland de partijen naar elkaar toegeschoven en van fascistische zijde, die zich in Duitschland nationaal-socialis- ten noemen, ijverig propaganda gemaakt voor gewelddadig verzet, hetgeen bij de thans heerschende gemoedsstemming tot ernstige gevolgen kan leiden. Vooral de terugroeping der Amerikaan- sche troepen aan den Rijn door president Harding, waardoor de Vereenigde Staten Frankrijk een moreele waarschuwing ge ven dat het op den verkeerden weg is, wordt ijverig door fascistische zijde uit gebuit. I In bezonnen Duitsche politieke krin gen beschouwt men den toestand uit een ander oogpunt. Te officiëeler plaatse en in parlementaire kringen denkt niemand aan gewapenden tegenstand; ieder verant woordelijk politicus is overtuigd van het nuttelooze van een gewapend verzet. Maar men kan begrijpen, dat bij 't veel geplaag de volk uitingen van verzet opkomen, nu Frankrijk provoceerend optreedt. Schreven wij de vorige week aan 't slot van ons overzicht: wij wachten met be langstelling af wat Amerika zal doen, thans is dit van toepassing op Engeland. Amerika deed tot dusver niets anders dan zijn aan den Rijn gelegen troepen terug roepen, daarmede de getuigenis der een heid onder de gealliëerden verbrekend. Welke stappen zal Engeland doen? Bonar Law heeft zich het nemen van een definitief besluit omtrent de in de toekomst te volgen, politiek voorbehouden tot de bezetting van het Ruhrgebied een feit zou zijn. Thans zijn de Fransche troe pen binnen Essen, zoodat Engeland zijn houding kan bepalen, die binnen weinige oogenblikken kan afkomen. BUITENLAND. Gentlrman-beilelnar. Te Parijs wekt een bedelaar, naar l'Oeiwre vertelt, een ongelukkige, vermink te jongeman van nog geen dertig jaar, het diepe medelijden op van de menschen op straat, aan wie hij een aalmoes vroeg. Inderdaad was er nog zelden op de boulevard zoo'n treurig menschen-exem- plaar gezien en het leek wel alsof zijn lichaam alle gebreken vertoonde, waar over de droeve menschheid beschikt. Er gingen dan ook niet veel voorbijgangers langs dezen ongelukkige zonder hem wat toe te stoppen. Maar, al was er dan overdag welhaast niemand zoo ongelukkig als deze bedelaar, 's nachts was er geen vroolijker fuifmerk te vinden dan Henri Gallois, zoo was zijn naam. Zoodra het donker was geworden, verdween de gebrekkige als door een wonde". Hij was niet ongelukkig, niet be klagenswaardig meer. Van zijn ellende van den dag hield hij alleen 100 of 150 frank#over, die zij hem had opgebracht en, zeker om zijn dagleed te vergeten, dronk Henri in zijn nachtvreugd champagne als water in allerlei inrichtingen op Mont- martre en bij de Hallen. Hij was vroolijk en royaal, maar hij weigerde hardnekkig ook maar een halve cent te geven aan de arme stakkers, die in de nachtgelegen heden bloemen kwamen verkoopen of lied jes zingen. Misschien vertrouwde hij hen niet al te best. Zoo verfuifde Henri Gal lois zijn nachten, msar brak de dag aan, dan verdween hij. Met den dag keerde zijn gebrekkigheid terug en werd hij weer het treurige wrak, dat op de boulevards het meelijden opwekte van heel veel men- sohen. Toch is dit wei-geregelde leven niet van langen duur geweest. Een poli- tie-agent heeft het gedrag van den gentle- man-bedelaar ontdekt en nu zit Henri Gallois in de doos. De maatregelen der Duitsche regocring. Nadat de Rijksregeerlng de laatste da gen in onafgebroken beraadslagingen den huidigen toestand had besproken, heeft zij thans een beslissing genomen omtrent de te nemen maatregelen. Deze maat regelen, welke natuurlijk eerst zullen worden getroffen,- wanneer de bezetting door de Franschen inderdaad is geschied, zijn de volgende: 1°. Het vredesverdrag wordt voor ver broken verklaard en zijn uitvoering tot nader order buiten werking gesteld. Daar toe behoort ook, dat geen betalingen meer op de schadevergoedingsrekening worden gedaan. 2°, Duitschland zal geen onderhandelin gen voeren met de Commissie van Herstel of met de Ententemogendheden als zoo danig, voordat het geschiede onrecht Ss hersteld. 3°. Het Duitsche rechtsstandpunt zal in een uitvoerige verklaring ter kennis van alle mogendhedep!. ook der neutralen, worden gebracht. 4°. Het alcoholverbruik in Duitschland wordt sterk ingekrompen. 5°. De particuliere metaal- en goudin- koopbureaux worden gesloten. 6Ö. De verordening omtrent de vreemde lingenpolitie worden zeer verscherpt. 7°. Zondag as. wordt tot een nationalen dag van rouw verklaard. De Duitsche regeering zal zich met een manifest tot de Duitsche bevolking wen den. De Rijksdag, die aanvankelijk tegen Dinsdag was bijeengeroepen, is thans tegen Zaterdagmiddag geconvoceerd. De rijkskanselier zal bij de behandeling van den buitenlandschen politieken toe stand van den Rijksdag een votum van vertrouwen in de houding der Regeering eischen. Er behoeft nauwelijks aan te wor den getwijfeld, schrijft het Z/W., of de Regeering zal in dit geval het vertrouwen van den ganschen Rijksdag krijgen. De houding van Duitfchlnud. De Rijksdagcommissie voor de buitenl. aangelegenheden kwam Woensdag middag in een voltallige zitting bijeen. Ooi» het rijkskabinet was voltallig aan wezig. Bij het begin der 2itting legde de rijkskanselier dr. Cuno een verklaring af over den toestand. Hij begon met een overzicht te geven van de pogingen, wel ke Duitschland tot dusver heeft gedaan. Dgze pogingen, zoo zeidc Cuno, zijn ech ter mislukt door de houding van Poin caré. De jongste voorstellen der regee ring, welke aan de Pnrijsche conferentie zouden worden voorgelegd, omvatten het opnemen van een leening tot een vast bedrag, waarvan aan de Entente rente en aflossing zou worden betaald en vóórts de verplichting tot het opnemén van ver dere leeningen binnen bepaalde termij nen. De rijkskanselier verklaarde, dat het verwijt dat men dit plan in den vorm van- een nota aan de conferentie had moeten voorleggen, op een dwaling be rust. Voorts protesteerde de rijkskanse lier tegen de aanvallen, welke gericht zijn tefgen het Duitsche plan inzake een vredespact. Hij verklaarde dat Duitsch land in materieei en politiek opzicht a'les heeft gedaan, wat in zijn vermogen lag. Cuno besprak vervolgens het Duitsche standpunt inzake de rechtspositie en kwam tot de conclusie, dat Frankrijk en België het verdrag van Versailles onmis kenbaar geschonden hebben. Dit zal tot de ernstigste gevolgen leiden, omdat dc Fransche actie Duitschland het gebied uit handen neemt, met welks producten de prestaties op rekening van de schade loosstelling tot dusver hebben plaats ge had. De kanselier verklaarde, dat de be talingen en leveringen op rekening van de schadeloosstalling aan de landen, wel ke aan de actie deelnemen, zullen wor den gestaakt. Een actief verzet is voor het Duitsche volk niet mogelijk. Het zal zich echter niet willoos buigen. De re geering zal haar protest aan alle landen mededeelen. De Duitsche gezant te Parijs heeft opdracht gekregen, Parijs te veria ten. Het economische personeel zal ech ter blijven. Ook de ambtenaren in het be zette gebied zullen in het belang van de bevolking daar blijven. De rijkskanselier kondigde voorts maat regelen aan tegen de dreigende duurte cn eindigde met een Toeroep op het Duitsche volk, aaneengesloten te blijven en vol te houden. Zijn slotwoorden luiden: „De regeering zal niet rusten, alvorens zij den weg gevonden heeft om, met handhaving van de tot dusver betoonde activiteit, den toestand te ontwarren". De verklaring van den rijkskanse lier werd levendig toegejuicht. Ken beestmenscb. Ongeveer twee jaar geleden betrok een Belgische kolenbrander, Pierre Coeman, 65 jaar oud, met zijn vrouw, die vijftien jaar «onger was, een woning te Javel in Frank rijk. De buren hadden alras gelegenheid op te merken, dat de harmonie tusschen beiden nogal wat te wenschen overliet. Herhaaldelijk werd getwist gehoord en de scènes namen gedurig in hevigheid toe. Vaak ook werkte de sterke drank hiertoe mede. Toen Coeman Zaterdag j.l. wederom zijn geld had gebeurd, achtte hij het niet noodig zich onmiddellijk naar zijn woning te begeven, doch liep van kroeg tot kroeg en het was eerst den volgenden dag, dat hij wel gedwongen was naar huis terug te keeren. Nog enkele stuivers restten hem. Toen zijn vrouw hem haar gerechtvaardigde verwijten voor de voeten wierp werd hij zoo woedend, dat hij uitriep: Omdat je nu zooveel spek takel maakt, zullen ook deze laatste stui vers eraan gelooven. En, man van zijn woord, kwam hij dien dag niet vóór des avonds negen uur terug, meer dronken dan ooit. Zijn vrouw had zijn thuiskomst niet afgewacht, doch had zich reeds te bed begeven. De beschonkene ontstak over dit laatste zoozeer in woede, dat hij een bijl nam en er zijn vrouw den schedel mede verbrijzelde. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Alsof er niets was gebeurd, kleedde de woesteling zich uit en ging naast het lijk te bed liggen om zijn roes uit te slapen. Toen hij den volgenden dag ontwaakte, was het lijk van zijn vrouw reeds volko men koud en verstijfd. Hij kleedde zich daarop kalm aan, ontbeet op zijn gemak en begaf zich vervolgens naar het politie bureau om zich aan te geven. Bij de ondervraging bleek, dat hij zich van zijn wandaad niets meer herinnerde. Wel deed hij een omstandig verhaal van de twist, die hij eerst met zijn vrouw had gehad. Van eenige ontroering was echter niets bij hem te bespeuren. Alleen zeide hij, de geheele geschiedenis knap vervelend te vinden. Zonder dat incident zeide hij zou ik vandaag hebben kunnen wer ken. Het is thans voor mij een verloren dag. Ook de volgende dagen zijn echter voor hem verloren gegaan, omdat men het beter vond, hem in arrest te houden. BINNENLAND. Fit de 8. D. A P. De Soc.-dem. Arbeiderspartij had op 30 September 1922 585 afdeelingen en telde toen 42,935 leden. In 1920 was het aantal leden gedaald van 47,870 tot 37,412. Sedert is er weer eenige stijging. In het derde kwartaal van 1922 is het aantal leden in Drenthe met ruim 400 teruggeloopen. Uit Stad en Provincie. KERKWERVE. Op 31 Dec. 1.1. bedroeg de bevolking 464 m. en 420 vr. pers., totaal 884. In 1922 werden geboren 10 m. en 10 vr. pers. en werden ingeschreven 33 m. en 46 vr. pers. Er overleden 6 m. en 5 Vr., terwijl afgeschreven werden 32 m. en 32 vr., zoodat de bevolking vermeer derde met 5 m. en 9 vr. pers. Op 31 Dec. 1922 bedroeg deardcor de bevolking 469 m. en 429 vr. pers., totaal 898. RENESSE. Op een der laatste lessen van dea cursus „Practische Fruitteelt", werd alhier een vereeniging van oud- leerlingen van dien cursus opgericht, waarin 25 personen als lid toetraden. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren C. O. J. Hendrikse te Zierik- zee; J. K. Dambmin te Renesse, C. J. Romeijn, C. buijze en P. van Beveren te Zierikzee. D? heer H. Balk, tu'nbouw-- vakonderwijzc, assistent van den Rijks- tuinbouwconsulent te Middelburg werd tot eere-lid van dc vereeniging benoemd. Het doel der vereeniging is: door onder linge samenwerking de practische fruit teelt op Schouwen-Duiveland zooveel mo gelijk te bevorderen. NIEUWERKERK. Woensdagavond gaf de Chr. zangver. „Looft den Heer'haar jaarlijkschen zangavond, onder leiding van haar directeur, den heer v. d. Doel. Jam mer, dat het ditmaal niet als voorheen in een kerkgebouw kon. maar in „De Meebaal" moest plaats hebben- De klei nere ruimte beperkte het getal hoorders en verhinderde ook, dat de zang tot zijn volle recht kwam. De taak van het ge zelschap, vooral van den directeur, werd er zeer door verzwaard. Niettemin is de avond uitnemend geslaagd; menig lied werd heel goed gezongen. Nadat het nogal groote programma was afgewerkt, sprak dc eere-voorzitter, ds. P. v. d. Linden, den dank van allen uit. Ook de burgemeester betuigde nog zijn ingeno menheid* met het gehoorde. En toen ten slotte door alle aanwezigen nog een paar vaderlandsche liederen werden gezongen, kwam er een enthousiaste stemming. BRUINISSE. De bevolking dezer gemeente telde 1 Januari 1922 2667 zielen. Door vestiging (84) en door geboorte (52) vermeerderde het aantal met 136. Uit de gemeente vertrokken 111 personen, terwijl 27 aangiften van over lijden werden gedaan, waardoor het zie lental met 138 verminderde. De totale vermindering bedroeg al zoo 2 personen, zoodat op 1 Jan. 1923 de gemeente 2665 zielen telde. STAVENISSE. De loop der bevolking alhier in 1922 was als volgt: Op 1 Jan. 1922 waren er 957 m. en 977 vr., totaal 1934 inwoners. Er werden in dat jaar geboren 24 m. en 23 v. en er vestigden zich 29 m. en 26 v. Er overleden in dat jaar 10 m. en 12 v. en er vertrokken 31 m. en 38 v., zoodat op 31 Dec. 1922 de bevolking bestond uit 969 m. en 976 v., totaal 1945 inwoners, wat dus een ver meerdering geeft van 11 inwoners. Er werden in dat jaar 21 huwelijken geslo ten. Echtscheidingen kwamen niet voor. Met ingang van 1 Januari 1.1. is de gemeente-werkman I. Moer land alhier, door den heer Commissaris der Koningin tevens benoemd tot on bezoldigd veldwachter in deze gemeente. SCHERPEN1SSE. Het aantal zielen op 31 December 1921 bedroeg 714 m. en 680 HARINGPLAATS - MIDDELBURG. Vraag onze speciale catalogus van Easy Chairs en Clubfauteuils. per poeder 8 cent, dooa A 25 at. f 1,70, tegen Zenuwhoofdpijn, Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden. per koker 60 ct. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Ge jaagdheid. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Engros Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. V. totaal 1394. Geboren werden 12 m. en 13 v. totaal 25. Ingekomen 23 m. en 28 vr., totaal 51. Totale vermeerdering 35 m. en 41 v. Er vertrokken 22 m. en 17 v., totaal 39, terw'ijl 9 m. en 7 v., totaal 16 overleden; totale vermindering 31 m. en 24 v., totaal 55, zoodat de bevolking op 31 December 1922 bedroeg 718 m. en 697 v., totaal 1415 zielen. Er werden 8 huwelijken gesloten, terwijl 1 vonnis van echtscheiding werd ingeschreven. ST.-ANNALAND. Op de algemeene ver gadering van „Landbouwbelang", op Woensdag 10 Januari ten huize van den heer W. Rijnbcg. waren 61 van de 177 leden aanwezig. Uit het verslag van den secretaris bleek dat in 1922 waren aan gekocht 669.666 k.g. verschillende mest stoffen voor een bedrag van 1 71295,35. De huishoudelijke ontvangsten hadden be dragen de som van f 659,03, terwijl de luitg. f 877,09 bedroegen, zoodat f 218,06 meer is uitgegeven dan ontvangen. Het goed slot der vorige jaren werd alzoo teruggebracht van f 1380,46 tO|t f 1162,40. In plaats van het aftredende bestuurs lid, Adr. Heijboer, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd geko zen de heer W. A. Boogaard; terwijl be sloten wordt dat tot dekking 3er huishoudelijke uitgaven een provisie van den omzet zal worden geheven van 1/2 0/0. Aan de vereeniging tot bestrijding van de musschenplaag werd evenals 't vorige jaar wederom een subsidie toe gekend van f 40, terwijl op voorstel van den heer Brocijmans werd besloten een verzoek tot den raad der gemeente te richten om tot vermindering te ge raken van het bestaande kaaigeld. OUD-VOSSEMEER. Het is dit jaar 80 jaren geleden, dat de Hollarepolder onder deze gemeente, genoemd naar den zee held Mar. Hollaar, bekend door den zee slag op het Slaak, ongeveer 257 bunders land,, en zeer vruchtbaren grond, werden toen op zee veroverd. Als bizonderheid wordt daarbij vermeld, dat bij die bedij king door de beverschers van de gronden gezorgd was, dat er een ziekeninrichting met daaraan verbonden geneesheer en zie kenoppassers aanwezig was, iets dat vóór en na dien tijd nog maar zeldzaam zal voorgekomen zijn. RECHTZAKEN. De Chineezen-moorder. Hel gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaken van de vijf Chineezen, die door de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeeld zijn in verband met de schietpartijen op 17 Juli j.l. in de loods Java aan de Java- kade en op de Prins Hendrikkade. De rechtbank veroordeelde twee Chineezen wegens doodslag op den Chinees Pang Lin ieder tot 4 jaar gevangenisstraf en een derden Chinees wegens poging tot doodslag op den Chinees Tjong Kow tot 3 jaar gevangenisstraf. Deze Chineezen behoorden tot de partij der Drie Vin gers. Verder veroordeelde de rechtbank twee Chineezen, behoorende tot de partij der Bo-Onners, ieder tot 3 jaar gev.str., wegens poging tot doodslag op den Chi nees Jung Poei. Het O.M. bij het Hof had bevestiging var deze vonnissen ge- eischt. Het Hol' bevestigde het vonnis te gen de twee Chineezen, die wegens po ging tot doodslag op de Chinees Jung Poei veroordeeld zijn, doch trok van do opgelegde straffen van 3 jaar 5 maanaen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1