Zisrikzeesche nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bjj de van Vrijdag 5 Jan. 1923, no. 10873. BUITENLAND. Gevecht met bandieten. Dinsdagavond bespeurde een agent van politie in de Amerikaansche wijk te Ma nilla een verdacht uitziend persoon. Hij trachtte dezen persoon te arresteeren, waarop de laatste den agent doodschoot. Het schieten werd gehoord door een rechter, die met drie andere personen in een auto over den Boulevard reed. De redhter stelde een onderzoek in en slaag de er in den vluchtenden bandiet, die den agent had neergeschoten, te dooden. En kele andere bandieten, welke zich aan den zeekant tusschen de rotsen hadden versoholen, openden daarna het vuur op den auto van den rechter, waardoor de rechter doodelijkj werd gewond. Daarop vluchtten de bandieten in een auto. De recherche, die met de opsporing van de bandieten werd belast, ontdeite hen in een huis van de Noordelijke voor stad. De dienstdoende rechercheur werd bij zijn poging, hen te arresteeren, even eens doodgeschoten. De bandieten zijn tot nog toe niet gevat. De inwoners van Manilla zijn zeer ver ontrust over dit vermetele optreden van een handvol paria's in het hartje der stad. De verlaten Harem. Uit Konstantinopel wordt aan de „Chi cago Tribune" gemeld, dat er dezer da gen vreugde heeft geheerscht in den ver laten harem van den vroegeren sultan. Het was betaaldag. De elf sultana's van den ouden sultan, die bij zijn vlucht naar Malta al zijn vrouwen in den steek liet, konden haar chèques inwisselen, die van 56 tot 90 dollars per maand beliepen en die ze van de nationalistische regeering hadden ontvangen. De glans van de vroegere weelderige keizerlijke huishouding is echter aanner- kelijk verduisterd, want de Angora-regee ring heeft in haar streven naar bezuini ging de keizerlijke betalingslijsten belang rijk besnoeid. Twee-en-twintig keizerlijke prinsen zoons van den gevluchten Sii- tan die 600 tot 4000 dollars per maaijd kregen zagen hum toelage verminderd tot 56 en 220 dollars per maand en vjf- en-twintig keizerlijke prinsessen, doeners van Mohammed VI, krijgen niet meer dan 30 tot 100 dollars. De salarissen toe gekend aan 15 schoonouders en tal van andere verwanten zijn eenvoplig voor goed geschrapt. De tocht door de Sisara- Aangaande den tocht var de auto-kara- vaan door de Sahara, lezier wij in „l'Auto', nog het volgende: Als ates goed gegaan is, zijn de metgezellen van de Citroen- expeditie. Nieuwjaarsdig te Tin Zaoeatan aangekomen. Men ka* verwachten, dat zij hier niet lang zuien verblijven, want het is slechts eer waterput, omringd door eenige rotsen waar niemand woont en geheel van de luitenwereld afgesloten. Geen enkele tijdiig kan dan ook van Tin Zaoeatan verwa'ht worden en men zal wel onmiddellijk doortrekken tot Kidal. Kidal is ee* Fransche militaire post, voorzien v?n een instelling voor draad- looze telegrafie, zoodat van daar dus nieuwe berichten verwacht kunnen wor den. En ir aar Kidal slechts 300 K.M. ver- 'wijderd is van Tin Zaoeatan, is het moge lijk, da/ de Citroëns er reeds zijn aan- gekom/n. Als dus de radio-dienst ons j niet it/ den steek laat, kunnen 'Wij elk oogenölik bericht krijgen. Maar een klein defect daar, midden in de woestijn, heeft vaak alleronaangenaamste gevolgen, want reparatie- en vervangingsonderdeelen zijn er natuurlijk niet voor 't grijpen. Daarbij komt, dat de sterkte van het toestel niet zoodanig is, dat daarmede regelrecht Da kar kan worden bereikt en het gaat over verschillende posten, voor deze post be reikt is. I Als te Kidal niets den tocht ophoudt, verwacht men, dat ma twee dagen rust dus ongeveer den 5en Januari, vertrokken wordt met bestemming naar den Niger! Twee dagen zullen waarschijnlijk vol doende zijn om Kidal met deae rivier te verbinden; men zal den linkeroever ivan den stroom houden en dan gaat het af op het eindpunt van den tocht, op Tom- boektoe. Doen zich geen bijzondere onge vallen voor, dan kan de karavaan, den lOen daar verwacht worden Een verloren vloet. Naar een in December uit Moskou aan de Daily Mail" verzonden bericht meldt, is de Russische vloot in het Verre Oosten, onder bevel van admiraal Stark, uit Wla- diwostok vertrokken toen de haven door de rooden werd bezet. Sedert dien tijd heeft men er niets meer van gehoord. Vol gens de Bolsjewiki zijn de schepen naar Kamsjatka gegaan, om daar een anti-bols- jewistisdhe marine-basis te stichten. Stark's vader was ook al een admiraal, die bij het uitbreken van den Russisch- Japanschen oorlog bevel voerde over de vloot bij Port-Arthur, doch die werd af gezet omdat door zijn onachtzaamheid ad miraal Togo hem onverhoeds kon aanval len en in den nacht van 8 Februari 1904 drie van zijn kruisers torpedeeren. De zoon is zeer imperialistisch en ver langt niets liever dan weer onder een tzaar te dienen, juist als zijn^ officieren en manschappen, zoodat het niet te ver wonderen valt. dat zijn heele vloot weg- stoomde met o nbekende bestemming toen Wladiwpstok aan de Sovjetregeering terug kwam Hij beschikt over voldoende levens middelen en munitie en heeft bovendien een groot aantal infanterie-soldaten aan boord. De Sovjet-autoriteiten te Moskou hebben al bericht ontvangen, dat hij een haventje aan de kust van Kamsjatka moet hetben bezet, waar de meeste mannen a^i land zijn gegaan en de verbindings wegen met het binnenland hebben gebar ricadeerd en verdedigingswerken aange- l<gd, zoodat het voor de roode troepen riet gemakkelijk zal zijn om hen dezen vinter aan de vallen. Er zijn groote barakken gebouwd. Om materiaal zat men niet verlegen, want de onuitputtelijke bosschen strekken zich uit tot aan zee en leveren bovendien al het brandhout dat men noodig heeft. Ook het wild is overvloedig en berenhuiden dienen voor het maken van warme klee- ren en slaapzakken. In de kleine kolonie zijn ook vele vrouwen en kinderen. De Sovjet-regeerlng ziet echter heele- maal geen romantiek in het avontuur, Is woedend op den admiraal en noemt hem een verrader, die samenwerkt met de erg ste vijanden van het Russische volk, de Japanners. Draadloos heeft men bericht gezonden uit Wladiwostok, in de hoop, dat Stark het zou opvangen, dat volledige amnestie zou worden verleend als het heele gezelschap zich voor het begin van 1923 overgaf. Gebeurde dat niet, dan zou den ze allen buiten de wet worden ge plaatst. Hoe groot de gedeserteerde vloot Is, weten de heeren in Moskou niet eens. Men verwacht, dat die bestaat uit twee kruisers, een half dozijn kanonneerbooten en torpedojagers en verscheidene stoom schepen met vrouwen, kinderen, vee en levensmiddelen. Amerika en de conferentie te Parjje. 1 Elke stap der Parijsche conferentie wordt in Am. officieele kringen gevolgd met het diep besef, dat wat er gezegd en gedaan wordt van het grootste ge wicht zal zijn bij de vaststelling van de toekomstige politiek der regeering. Opnieuw vraagt men zich aan officieele zijde af, hoe Amerika moet helpen, indien de staatslieden van Europa het niet eens kunnen worden. Harvey's rol te Was hington blijft onbekend. Hij vertoefde Woensdag den gan- schen dag op het Witte Huis en het departement van staat, maar hij heeft niets losgelatetn over eventueele bespre kingen. De duur van Harvey's verblijf zal waarschijnlijk bepaald worden door de gebeurtenissen buitenslands. Er zijn geen aanwijzingen, dat de toe stand ten aanzien der Amerikaansche hulp sedert Hughes' speech verder gekomen zijn. Het lijkt intusschen waarschijnlijk dat een nieuwe poging zal worden ge daan om de gansche politiek der regee ring in het licht der openbaarheid te bren gen. B I N N E N L A N P. De nieuwe SUatslcenlng. Van de nieuwe staatsleening, tot uitgif te waarvan de minister van financiën on langs gemachtigd is en wel tot een be drag van f 350 millioen, is thans de emis sie van het eerste gedeelte groot f 100 millioen onder de benaming Nederland- sehe Staatsleening 1923 A aangekondigd. De rente voor dit gedeelte is bepaald op 6 pet. Van de genoemde f 100 millioen is reeds een bedrag van f 20 millioen geplaatst, aoodat thans op een 'nominaal bedrag groot f 80 millioen, de inschrij ving wordt opengesteld en wel op 10 dezer tegen den koers van 973/.t pet. De obligatiën die aan toonder luiden, izijn groot f 1000 en f 500. De storting moet plaats hebben op 22 dezer tegen in ontvangstneming van door den minister van financiën uit te geven recepissen, die zoo spoedig mogelijk te gen de definitieve obligatiën zullen wor den ingewisseld. De leening heeft een looptijd van 50 jaren. Vóór 1 Februari 1928 zal niet tot vc-sterkte aflossing of i conversie kunnen worden overgegaan, j Telken jare,' te beginnen mat 1 Feb? 1924, warden schuldbekentenissen voor haar nominaal bedrag aflosbaar gesteld, ten beloope van 0.35 ten honderd van het bedrag der leening, vermeerderd met i het bedrag der door die aflossingen vrij gekomen reite. Te beginnen met 1 Fiebr. 1928 kan de aflossing versterkt worden of het geheelt nog uitstaande bedrag der leening word?n afgelost. Do bezuiniging bjj spoorwegen. Op verschillende stations van de Neder- Iandsche ipoirwegen zijn eenige vast aan gestelde antftenaren en beambten, vnl. de ouderen, maar ook enkele jongeren, i met behoud salaris buiten dienst ge steld. De directe schijnt tot dezen maat regel te zijn oergegaan om het perso neel op de- vetchillende bureaux op de gewenschte ster.te te brengen. P^ttarieven. Op vragen val den heer Weitkamp, lid van de Tweede lamer, betreffende ver laging van de psttarieven heeft de mi nister van waters\at geantwoord: nopens de invoering van lagere posttarieven is door ondergeteekede nog geenerlei be slissing genomen. Hij is evenwel van maemng, dat, indie, tot een verminderd tarief voor het z.g. ocaal verkeer mocht worden overgegaan,alsdan geen onder scheid kan worden èmaakt tusschen de regeling ten opz'ichtevan steden en 3ie ten opzichte van dorpn. Drankbestrijding en «eabare dienste*. Mej. Groeneweg heeftien Minister van Waterstaat de volgendeVragen gesteld: Is het den Minister be^nd, dat op de door het hoofdbestuur deip0sterijen uit gegeven circulaire met Nuwjaarswaar- schuwing reclames voor alcoholhoudende dranken zijn opgenomen? Is Z-E- bereid maatregelen te treffen om te voorkomen, dat in een tijd, waarin alles er op gericht moet zijn om de moreele en materiëele Inzinking van ons volk te bestrijden en waarin het Rijks subsidie voor drankbestrijding belangrijk werd verminderd, openbare diensten ver der meehelpen het alcoholgebruik te be vorderen? De tuberculotfbsstrjjdlBg. De Minister van Arbeid, H. en N. brengt in de ,,St.-Crt." ter kennis van de be langhebbende vereenigingen op het ge bied der tuberculbsebestrijding, dat met betrekking tot het Rijkssubsidie voor de bestrijding van de tuberculose voortaan met het volgende rekening moet worden gehouden. Voortaan zal niet meer tusschen plaatselijke vereenigingen en daarmede gelijkgestelde vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose onderscheid worden gemaakt. In plaats daarvan zal steeds worden gesproken van plaatselijke ver eenigingen tot bestrijding der tuberculose, c. q. onder bijvoeging van den naam der vereeniging, bijv. het Groene Kruis, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, Vereeni ging voor Ziekenverpleging, enz. Afzon derlijke erkenning der vereeniging door eenig lichaam of door de Regeering is na de Koninklijke goedkeuring der sta tuten. niet meer noodig; de statuten moe ten bewijzen, dat de vereeniging zich be zig houdt met de bestrijding van de tuber culose ais volksziekte. Bij het ontwerpen of wijzigen der statu ten dienen eenige bepalingen daarin te worden opgenomen, die in de „St.-Crt." uitvoerig worden vermeld. Het Rijkssubsi die aan de plaatsel. vereenigingen wordt berekend volgens twee grondslagen: De vereenigingen ontvangen in de eerste plaats vergoed Va van het salaris der hulsbezoekster. Voor vereenigingen met een wijkverpleegster-huisbezoekster wordt het 1/3 van het salaris der wijkverpleeg ster-hu isbe zoekster beschouwd als vergoe ding voor haar diensten als huisbezoek ster. In het salaris van de (wijkverpleeg- ster-)huisbezoekster is ook begrepen het bedrag, dat de vereeniging uitgeeft aan verzekeringspremie, aan bijslag voor het gebruik van een vervoermiddel of voor dienstkleedfng, alsmede het bedrag, dat eventueel redelijkerwijze in rekening wordt gebracht voor het genot van vrije woning. De vereenigingen ontvangen in de tweede plaats een zeker bedrag per hoofd der bevolking, waarover zij haar werkzaamheden uitstrekken. Dit bedrag wordt telkenjare bepaald naar de som, die op den begrootingspost beschikbaar blijft na aftrek van hetgeen overigens uit dien post moet worden bestreden. Het volgens dezen tweeden grondslag uitgekeerd subsidie is bestemd om te wor den besteed voor de 'Nelft voor verple- gingsdoeleinden. Acht men wijziging van deze verhouding wenschelijk, dan is daar- voor toestemming van den inspecteur noo dig. De voorwaarden, waaraan de vereeni gingen moeten voldoen om voor Rijkssub sidie in aanmerking te komen, zijn opge nomen in „St.-Crt." no. 2. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Aan den heer F. J. de Put ter. Ager\t der Rijksverzekeringsbank te Ti el. voorheen te Zierikzee, is met 1 Jan. jj. eervol ontslag uit zijn betrekking ver leend. Met ingang van dien datum is het werk der agenten der R. V. B. overgegaan naar de Raden van Arbeid en stonden de agenten voor de keuze of Inspecteur bij een Raad van Arbeid of eervol ontslag. De minister van arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten: Dreischor, ten 'behoeve van M. P. Padmos, f 400; Nieuiverkerk, ten behoeve van M. C. Boo- gert, t 1080; Oud-Vossemcer, ten behoeve van M. v. Poor Mie t, f 600. Heden den 5en Jan. is het 25* jaar geleden dat de afd. Sch.—Duiveland van Schuttevaer te Brouwershaven is opge richt. Door bijzondere omstandigheid kan dit feit, dat toch niet onbelangrijk is, niet op eenigszins bijzondere wijze worden herdacht. SEROOSKERKE. Als bijzonderheid dient vermeldt, dat in het afgeloopen jaar geen enkele inschrijving van overlijden in de registers van den burgerlijken stand heeft plaats gehad. WESTENSCHOUWEN. Het motorschip „Zeelandia I", schipper P. C. Landegent van Serooskerke, dat dezer dagen door den harden wind op het strand liep, is zonder belangrijke averij vlot gekomen en naar Burghsluis vertrokken. RENESSE. Woensdagavond gaf de zang- vereeniging „V. Z. O. S." in de zaal van wed. Kappers voor de donateurs een uit voering. De opkomst was vrij talrijk. De zangnummers werden afgewisseld door een zangvoordracht voor 4 dames, getiteld 4 maart 1 is 4, welke voordracht uitstekend tot haar recht kwam. Goed gespeeld en Leuk voorgedragen! Verder een komische scène „Het huwelijk van mijn dochter Leen". die in niet geringe mate den gullen lach bij de aanwezigen opwekte. De spe lers hadden flink succes voor hun werk. Voorts een kluchtspel „Een muzikale huis knecht" dat vlot werd voorgedragen, en waardoor de lachspieren wederom in be weging kwamen. Indien wij even de zang nummers de revue laten passeeren, kan gezegd worden, dat het „Vereenigingslied" goed, „Lentenacht" mooi, „Verlangen naar de Lente" zelfs heel mooi en zuiver wer den ten gehoore gebracht. Het aardige, lieve liedje „Sneeuwklokjes" werd bi zonder mooi gezongen en de daarin voor komende figuren goed in acht genomen. Dit kan echter niet gezegd worden van „Zomeravondlied" en „Des morgens", wel ke twee nummers te hard, te ruw zelfs werden voorgedragen. Heel mooi was het „Lied aan Renesse", woorden van het lid der zangvereeniging, dhr. W. Hoogerhuis, met welk lied (ook wel wat hard gezon gen de zangers de goedkeuring van het publiek mochten wegdragen. Met „Groot- moe's douwdijntje" (de toonvastheid en de maat lieten wel wat te wenschen over) oogstten de dilettanten een welverdiend langdurig en krachtig applaus in, even als met „De Spijskaart", dat om zijn cor recte uitvoering op vereerend verzoek herhaald werd. Het was wat rythme en uitspraak aangaan wel een der beste. De uitvoering in zijn geheel is uitstekend ge slaagd. Nog geruimen tijd bleef men ge zellig bijeen. OOSTERLAND. Op 1 Jan. 1922 bedroeg het aantal Inwoners in deze gemeente 2059. In dat jaar werden geboren 33 en kwamen in 51 personen. Totaal 84. Er vertrokken 95 en er stierven 25 personen. Totaal 120. Op 1 Jan. 1923 was de ge meente groot 2023 zielen. ST.-MAARTENSDIJK. Loop der bevol king over 1922. Het aantal zielen op 31 December 1921 bedroeg 1383 m. en 1406 vr. of te zamen 2789. Geboren werden 40 ra. en 31 v.; vestiging 47 m. en 44 v. totale vermeerdering 87 m. en 75 v. Er vertrokken 54 m. en 68 vr., terwijl 22 m. en 18 vr. overleden, totale verminde ring 76 m. en 86 v., zoodat de bevol king op 31 December 1922 bedroeg '2789 zielen, n.l. 1394 m. en 1395 vr. Er wer den 18 huwelijken gesloten, terwijl 1 vonnis van echtscheiding werd ingeschre ven. ST.-ANNALAND. Donderdagavond gaf het gemengd Kerkelijk koor „V.Z.O.S. in de Herv. Kerk zijn gewone jaarlijksche uitvoering. Het van jaar tot jaar grooter wordend aantal toehoorders is het beste bewijs, dat die uitvoeringen gewaardeerd worden, de directeur D. Manteau kan tevreden zijn. Een deel van het program ma werd uitgevoerd door het Kerkkoor van Oud-Vossem-er „Jubilate Deo", dat mede onder leiding van dhr. Monteau staat. De leiding der vergadering was in handen van den heer J. Poldermin, het orgelspel in dat van den heer J. M. Soe- ters. Woensdag 27 Dec. vierde de direc teur van „Accelerando" met zijn vrouw hun 40-jarige bruiloft. Des avonds bracht het gezelschap hun een serenade, wat ve len op de been bracht. Als aandenken bood „Accelerando" hun een fraaie lamp aan. OUD-VOSSEMEER. De Rederijkerskamer „Eendracht" kon in de Kerstweek haar gewone voorstelling niet geven, door dat zich geen dames beschikbaar stelden om mede te werken. Er worden nog po gingen aangewend om alsnog in Februari een uitvoering te geven. Het zou te be jammeren zijn, dat het eenmaal zoo bloel ende gezelschap door gebrek aan mede werking ten gronde ging; er valt hier niet •zooveel te genieten voor liefhebbers van openbare vermakelijkheden. De afdamming ran d« Eendracht. De kwestie inzake de af damming van de Eendracht bij Tholen of overbrugging is nog niet opgelost, al is men in de stad Tholen sterk voor het laatste, daar men in het stadje vreest voor sterken achteruitgang van visseherij en scheep vaart. Reeds in 1555 besloten, volgens het „HM.", de Heerschappen van het nabu rige Vossemeer de Eendracht af te dam men. om daardoor de nog onbedijkte schorren droog te leggen en dat het ook de bewoners der stad Tholen waren, die bezwaren maakten tegen de afdamming. Deze zaak werd zelfs behandeld door den Secreten Rade van Brussel en de Heerschappen, hoewel door hun hand vesten. naar zij meenden, gerechtigd moes ten afzien van de bedijking van 3600 Blooi- sche gemeten korenlanden, terwijl zoo wel het Eiland Tholen en het land van Steenbergen daardoor zouden gewaar borgd zijn geweest tegen tal van latere overstroomingen. RECHTZAKEN. De „jongeheer«n"-beDde. Het Haagsche Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen J. H., 18 jaar, en G. A. R., 19 jaar, beiden in Den Haag, die deel uitmaakten van het troepje jongelui, dat verschillende bal dadigheden in het Duinoordkwartier en in Scheveningen heeft gepleegd. J. H. was door de Haagsche rechtbank, we gens het gevaar veroorzaken voor het stoomtramverkeer brandstichting en ver nielingen, veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf, en G. A. R, wegens vernieling tot 3 maanden gevangenisstraf, met af trek van de voorloopige hechtenis. Het hof vernietigde het vonnis van de recht bank, echter alleen ten aanzien van de aan H. opgelegde straf. Deze werd ver minderd tot 1 jaar. De tweede beklaagde was bovendien wegens medeplichtigheid aan diefstal van fietsen veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf; eerste bekl. was te dien opzichte vrijgesproken. Ook in deze zaak werd het vonnis van de rechtbank vernietigd; beide beklaagden werden thans schuldig verklaard aan dief stal ën veroordeeld ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. Gerrit Nat In hooger beroep. Gerrit Nat heeft hooger beroep aange- teekend van het vonnis van de Vierde Ka mer der Amsterdamsche rechtbank, waar bij hij veroordeeld werd tot vijf jaar en vier maanden gevangenisstraf ter zake van afdrijving en 't in behandeling nemen eener vrouw, daarbij de verwachting van afdrijving opwekkende. Het O. M., dat 7 jaar gevangenisstraf had geëischt, heeft eveneens geappelleerd. MARINE EN LEGER. Ontslag thu hongare officieren. Naar de Tel. verneemt, zullen binnen kort een groot aantal officieren in de hoo- gere rangen, die met toepassing van het dubbel tellen van de in Oost-Indië door gebrachte jaren, voor pensionneering in aanmerking komen, uit den dienst wor den ontslagen met toekenning van pensi oen. Verschillende dezer titularissen wer den reeds met hun a.s. ontslag in kennis gesteld. j SPORT. OUD-VOSSEMEER. Voetbalclub V. I. O. S. tegen Sparta te Tholen; uitslag in voordeel V. I. O. S. 1—0j. V. I. O. S. tegen O. V. V.; uitslag 1— 4, in voordeel O. V. V. 1 KERKNIEUWS. Nad. Herr. Kart i OUD-VOSSEMEER. Uitslag stemming voor notabele, in de vacature A. de Rijke Lz-, ontstaan door benoeming van dhr. de Rijke tot kerkvoogd: uitgebracht 74 stemmen, waarvan J- L. van Gorsel 17 I stemmen en A. F. Pollie, 14 stemmen; I verder op de heeren C. de Rijke en L. j Kievit elk 10 stemmen, terwijl de overige stemmen waren verdeeld over nog 15 andere personen. KERKWERVE. Zondagnamiddag c6l- lecte voor noodlijdende Kerken en per sonen. Geraf. Kerken. Beroepen: Te Heerenveen, D. J. Couvée te Mep pel. Te Tweede Exloërmond, G. Meijer te Marum. Bedankt: Voor Raard c.a., G. A. Lang- hout te Gaastmeer. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Driebergen, K. Groen te Zwijndrecht. Geref. Gem. Beroepen: Te Goes, H. A. Minder man te Dirksland. ZIERIKZEE. Maandagavond half zfeven ure, ds. Boone van St.-Filipsland. ODU-VOSSEMEER. Dinsdagavond 6 ure hoopt D.V. alhier in het vergaderlokaal op te treden, ds. L. Boone van St.-Phi- lipsland. AN HEINDE EN VER. Het Fransche kabinet heeft de Brit- sche vergoedingsvoorstellen verworpen. Te Stains in Frankrijk heeft een dronkaard, die van strooperij en diefstal leefde, op Nieuwjaarsdag, waarschijnlijk in een vlaag van delirium, de vrouw met wie hij leefde, met petroleum overgoten en in brand gestoken. Na zijn onmensche- lijke daad heeft de dronkaard het over schot van de petroleum uit de kan opge dronken, waarna hij weldra stierf. Nansen vertrekt tegen het midden van deze maand naar Moskou om met de Sowjet-regeering en zijn eigen ver tegenwoordigers in Rusland overleg te plegen omtrent het dezen winter ver- Ieenen van steun. Naar verluidt, zijn maatregelen ge nomen voor de spoedige instelling van een treinpostdienst. in aapsluiting op een. dienst Harwich—Zeebrugge. De oienst zou onderhouden worden door drie booten. Te Calcutta is een tentoonstelling van inlandsche producten geheel door brand verwoest. De schade wordt op 200,000 pd. st. geraamd. Volgens de laatste opgave zijn tij dens en na den oorlog in Deensche wa teren niet minder dan 10,000 mijnen aan gespoeld, de laatste op den eersten Kerst dag van 1922. Bij het opruimen en on schadelijk maken hebben tien menschen j het leven gelaten en is een volkomen in- valiede geworden. Thans is vastgesteld kunnen worden, dat de nalatenschaD van Lord Northcliffe, de onlangs overleden oourantenmagnaat, 51/2 millioen pond sterling bedraagt. De spoorweg-maatschappijen in Z.- Ierland stellen zich in verband met de veelvuldige aanvallen van den laatsten tijd niet langer aansprakelijk voor het verkeer en de veiligheid der reizigers. t Volgens een Reutertelegram uit Pe king. heeft de regiering te Canton mede gedeeld. dat zij de centrale regeering te Peking wenscht te erkennen. De nationale vereeniging van Ameri kaansche fabrikanten heeft aan het con gres het verzoek gericht tot onmiddel lijke wijziging van de immigratie-wet en een nieuwe regeling te treffen voor de toelating van immigranten. De vereeniging wijst er op, dat het gebrek aan arbeids krachten den nationalen voorspoed van Amerika bedreigt. De Duitsche pers verwacht van de Parijsche conferentie geen oplossing meer van het schadevergoedingsvraagstuk en betreurt dat de hoop, die de geheele (we reld op deze bijeenkomst bouw,de, is teleurgesteld. t Uit Riga wordt gemeld, dat volgens bericht uit Moskou een nieuwe ernstige crisis ontstaan is in de gezondheid van Lenin. Buitenl. specialisten zijn ont boden. Terwijl een menigte toeschouwers op de voetbrug te Kelso (Washington) de beweging volgde van een massa opeen- gestuwde balken in de Cowlitzrivier, brak de houtmassa onder de kracht van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5