Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT HEL1NGE te... JUPGENS' abonnement: Woensdag 3 Jan. 1923. zierikzeesche courant. EERSTE ¥LAPT Oproeping Onderwijzer Vervolgonderwijs. Ondarwpr tij he) Vervolgonderwijs, tijdelijk Onderwijzer(es). r FIJNSTE VERVANGT NATUURBOTER Prü» por 8 maanden 1,60, franoo per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar% 10,--. Afzonderlijke nnmmera 6 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 78ste JAARGANG. - No. 10872. Dir. 1 J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Ridact. M. J. KOSTEN ADVERTENTIÉN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 els. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden voorwerpen Een band van een gummi jas, een pakje haakkatoen, een duimstok, een ceintuur, een zakmesje, drie kettingjes van e9n gaslamp, handschoenen, een bruinharige bond. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 nur. De Commissaris van Politic, R P. BRONS. BURGEMEESTER eT WETHOUDERS der gemeente Zierikzbi roepen op sollicitanten naar de betrekking van om daarbg les te geven gedurende 4l/ï uur per week. Infunctietreding op 1 Februari a.8. Sollicitaties worden ingewacht bij den Burgemeester tot en met 9 Januari 1923, ZiMSixziB, 29 December 1922. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, 1. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester, fF. W1TTERMANS, Secretarie. Voor de Openbare Lagere School A te Zierikzee (hoofd de heer J. VAN BALLS- GOOIJEN) wordt opgeroepen een Infunctietreding I Februari a.e.de be noeming geschiedt tot nader te bepalen datum. Sollicitaties worden ingewacht byj den Burgemeester tot en met 10 Januari a-s. ZisaiKZBE, 29 December 1922. Burgemeester en Wethoudere van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. ~BU ITEN L AN D. Gasvergiftiging te Londen. In de armenwijk Bethnal Green In het Oosten van Londen zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag drie lieden door gas vers tikking om het leven gekomen en velen bedwelmd. Het eigenaardige van het geval is, dat in de huizen, door de slacht offers bewoond, geen gasleiding ligt, doch dat het gas ontsnapt was uit de hoofd leiding in de straat en van daar de huizen was binnengedrongen. De eerste ontdekking van 't gevaar deed een beambte van de Gas Light and Cokes- Company. De bewoners hadden al drie da gen geleden gemerkt, dat er een klein lek in de gasleiding in de straat was. Vrijdag ochtend was de reuk van gas echter zoo sterk geworden, dat een van de bewoners de gas-maatschappij waarschuwde. Deze zond een beambte, die de oorzaak van de gaslucht niet kon vinden, maar de poli tie waarschuwde. Ook de brandweer werd te hulp geroepen. Een ander beambte klopte al de menschen in de straat uit hun bed. Toen kwam de brandweer, die be gon met alle brandende lichten en vuren in de huizen te dooven. Tot nog toe was men aan de oneven nummers geweest, maar aan de elven nummers bleek het ge vaar veel grooter. Op no. 6 kreeg men geen antwoord. De deur werd opengebro ken. het raam opengeschoven, maar ge lijkvloers bleef alles doodstil. In 't ledi kant in een hoek van de kamer lagen drie bewustelooze menschen. Alle pogin gen om hen bij te brengen mislukten. De slachtoffers waren een vader en moeder HolloWay van 57 en 46 jaar en hun jongen van elf. Middelerwijl was de heele straat in rep en roer gebracht en werd overal huiszoeking gehouden. Het bleek, dat in het geheel zestig menschen min of meer bedwelmd waren. Die er het ergst aan toe waren, werden naar het ziekenhuis ge bracht, o. w. een vrouw van 72-, die twee verdiepingen boven de Hollo ways woon de- Een gezin van vader en moeder en drie jonge kinderen van No. 10 was ook in ernstige» toestand op No. 8 lag een be wustelooze 28-jarige vrouw. Het was een zielig gezicht, zooals vele arme menschen in hun nachtgoed op straat liepen te bib beren. Men vermoedt, dat de een of ander zware vrachtauto de hoofdbuis onder het plaveisel heeft vernield. Het gas kon niet ontsnappen door het plaveisel en heeft daardoor zijn weg naar de huizen geno men. Ben rede van den Dnitschen Rijks kanselier. In de vergadering van de „Vereinigung eines ehrbaren Kaufmanns" heeft Cuno, de Duitsdhe rijkskanselier, een rede ge houden. Hij begon met te zeggen, dat de nieuwe Duitsche regeering van den eer sten dag af er haar best voor deed om een oplossing te vinden van 't vraagstuk der schadeloosstellingen. Volgens zijn overtuiging is het rapport van het interna tional e leeningscomité te Parijs in Juni het verstandigste en moedigste, wat ge schreven is over de kwestie der scha deloosstelling. Het beeld, dat de Duitsche regeering in de jongste beraadslagingen gekregen heeft van onze capaciteit tot betaling is droevig. De commissie van herstel heeft den 3len Aug. eenstemmig erkend, dat Duitschland niet in staat was aan zijn verplichtingen te voldoen. De onderstel ling, dat Duitschland zich stelselmatig ge ruïneerd heeft, Is dus niet noodlg. De rijks kanselier wees er verder op, hoe Duitsch land in den oorlog en daarna geteisterd was in zijn economie en hoe het toch schadeloosstellingen heeft betaald als nooit een volk te voren in de gansche geschie denis. Daarnaast is er de behoefte, van Frank rijk vooral, om spoedig op een bepaalde som te kunnen rekenen. Daarom hebben wij besloten het eerste bepaalde bedrag op ons te nemen, wij zijn bereid dit be paalde bedrag in leeningen door bemid deling van een internationaal financieel consortium op te brengen en, voor zoover dit langs den weg van leening niet gelukt, rente ter delging van het gedeelte te be talen. De economische kringen in Duitschland zullen in weerwil van den zorgvollen toe stand, de Duitsche regeering steunen. Aan het leeningsconsortium zal elke redelijke waarborg worden verschaft. Welke waar borgen dat zullen zijn, daarover moet worden onderhandeld. De definitieve oplossing moet 't Duit sche volk de economisch-polltieke vrijheid teruggeven met gelijke rechten als andere volken en vermindering der bezetting van het Duitsche land aan den Rijn brengen, opdat onproductieve lasten en belemme ringen. die daar op de Duitsche economie drukken, uit den weg worden geruimd. Dusseldorp, Duisburg, Ruhrort moeten worden ontruimd. De definitieve oplossing moet beteekenen afstand doen van elke politiek van sancties en vergelding, van maatregelen van dwang en geweld. Slechts door onderhandelingen, door openlijke be sprekingen van man tot man kan een op lossing worden gevonden; het lot der voorstellen, die wij tot nog toe hebben gedaan, houdt er ons van terug, de nieu we voorstellen reeds nu in alle bizonder- heden aan onze tegenpartij voor te leggen. Daarentegen hebben we wel verzocht om vertegenwoordigers der rijksregeering ge legenheid te geven aan de te Parijs bijeen komende conferentie onze voorstellen schriftelijk voor te leggen en mondeling uiteen te zetten. Laten we hopen, dat deze besprekingen niet door besluiten worden verijdeld, die niet slechts over Duitschland, maar over geheel Europa onafzienbaar onheil zullen brengen. Ik denk hierbij aan de politiek der onderpanden; wie zulke onderpanden eischt. heeft politieke doeleinden op het oog; wie ze neemt, schendt het Verdrag, gebruikt geweld. De rede van den Amerikaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Hughes, te Newhaven. heeft duidelijk genoeg het ver band doen uitkomen, dat tusschen het lot van Europa en de kwestie der schadeloos stellingen bestaat. In Frankrijk werd de noodzakelijkheid der bezetting van het Rijngebied betoogd wegens bezorgdheid voor oorlogszuchtige plannen van Duitschland. Deze bezorgd heid is onjuist. Om dit te bewijzen, hebben wij de Fransche regeering door bemid deling van een derde mogendheid, laten weten, dat Duitschland bereid is, gemeen schappelijk met Frankrijk en andere mo gendheden. die daarbij geen belang heeft, een overeenkomst te sluiten om binnen een menschenleeftijd geen oorlog tegen elkander te voeren, zonder bizondere machtiging door een volksstemming. Zulk een verplichting zou den zekersten waar borg voor een vrede geven. Tot mijn leed wezen heeft Frankrijk dit aanbod afgewe zen. De rijkskanselier eindigde met een heilwensch voor het nieuwe jaar; maar welke teleurstelling dit ook mocht bren gen. het Duitsche volk zou zich door niets, lin 't geheel niets, laten scheiden en verder in eendracht voor recht en vrijheid strij den. De Ver.-Staten en de schadevergoedings kwestie. De Amerikaansche staatssecretaris Hug hes heeft in de vergadering der American Historical Association in Newhaven een rede over bovengenoemde 'kwestie ge houden. ;i Hughes verklaarde dat niemand meer een politieke conferentie wenscht. Hij waarschuwde tegen agressieve en ruwe maatregelen tegenover Duitschland, zooals een invasie van het Ruhrgebied. „Amerika zou met groot misnoegen zien", zoo zeide hij, „dat er maatregelen zouden worden genomen, die in plaats van schadevergoe ding op te leveren, met een romp zouden dreigen." Het amendement van senator Borah op de marinebegrooting leidde tol sensa- tioneele mededeelingen in den Senaat. Op de republikeinsche leiders was door de geheele Amerikaansche openbare meening aandrang uitgeoefend om een nadere ver klaring van president Harding's handelin gen te geven. Senator^Vatson zeide: „Se dert twee of drie maanden strekt Ame rika zijn voelhorens nit, om den Euro- peeschen toestand te peilen en te zien hoe ver Amerika gaan kan en hoe ver de andere landen zullen gaan om orde te brengen in den financieelen toestand van Europa en in de schadevergoedingen. Senator Macormick ieide, dat er onder handelingen gaande 2ijn over een nieuwe financieele conferentie te Brussel, waarbij hij te verstaan gaf dat Amerika geneigd is eveneens deskundigen te zenden. Senator Lodge verklaarde dat de regee ring bij de geallieerden inlichtingen in wint en vraagt of Amerika den finam- cieeien toestand zou kunnen verbeteren en eveneens zou kunnen helpen om de schadevergoedingsverwikkeling uit de war te halen. De hoogste Washingtonsche autoriteit hoopt op het succes der geallieerde con ferentie, den 2en Januari. Zoo niet, dan verwacht hij "niettemin geen breuk tus schen de geallieerden en geen dwang maatregelen tegenover Duitschland. Hij stelt een nieuwe financieele conferentie voor, waaraan ook Amerikaansche des kundigen zouden deelnemen, en die het bedrag der schadevergoeding zou vast stellen, toezicht op de Duitsche financiën en eveneens op die van Europa zou uit oefenen. Washington is niet voor deze conferentie aangewezen, wel Brussel. Ben schandaal in de Brusselsche politie. Onder dit opschrift verklaart „De Stan daard" uit goede bror. te vernemen, dat de burgemeester van Luik bij het Brus- selsch gemeentebestuur een klacht heeft ingediend, wegens het optreden 'der Brus selsche politie tijdens de studentenbeto ging van Vrijdag 22 December. De hoofdcommissaris leidt dit onderzoek waarbij Vlaamsche politie-agenten met zware straffen en vertraagde bevordering bedreigd worden. ,,De Standaard" wijst niet alleen op het bespottelijke, de politie der hoofdstad te verdenken van vooringe nomenheid tegen de Walen, maar laat er op volgen: „Degenen die de Waaische en Frans- kiljonsche studentjes hebben bezig ge zien, weten wel met welk een geduld en toegevendheid de agenten zijn opgetreden tegen de schreeuwers, die de onzijdige zóne rond de Kamer wilden doorbreken, die met steenen, gestolen aschbakjes, stuk ken ijzer, revolvers (naar de verklaring van den heer Max zelf) gendarmen en po litie aanvielen, die op straat eenvoudige werklieden hebben tegen den grond ge slagen omdat ze Vlaamsch spraken en die. en wij drukken hier op, de massa der Brusselsche bevolking tegen zich hadden". Ook de officier, die op voormelden dag over de wacht aan den Treurenberg het bevel voerde, zou van zijn ambt zijn ontheven, schrijft De Standaard". D© Veraonlgd© Sofjet-republleke». Te Moskou is een nieuwe Staat gevormd. In de plaats van Rusland, Kaukasië, de Oekrajine en elf andere, min of meer onafhankelijke republieken is een nieuwe federatie gevormd, een statenbond, die eenigszins te vergelijken is met de Ver- eenigde Staten van Amerika en die voort aan zal heeten de „Unie van Socialistische Sovjet-republieken". Rusland wordt de naam van één der staten, terwijl het heele rijk voortaan be kend zal zijn als „de Unie". Lenin staat aan 't hoofd van dezen bond van veertien republieken, die verschillende volkeren omvatten. Het eerste parlement heeft te Moskou op Oudejaarsdag vergaderd en heeft een gelukwensch aan den Sovjet premier gezonden. Onder luid applaus heeft dit parlement een constitutie aange nomen van zes-en-twintig artikelen, waarin geregeld worden een gezamenlijke begroo ting voor de vereenigde landen, een geza menlijke strafrechtpleging en arbeidswet ten. Het leger en het diplomatieke stelsel worden geplaatst onder beheer van een centraal uitvoerend comité van 371 leden, dat driemaal 'sjaars zal vergaderen. Het nationale congres te Moskou, waar dit alles besloten werd, droeg een eigenaar dig. Oostersch karakter door de toespra ken, die gehouden werden door de gedele geerden van de republieken Bokhara en Khiwa. Deze oosterlingen hielden op zan- gerigen toon hun eindelooze toespraken, waarin zij betoogden zich voorloopig nog niet bij den nieuwen bond te kuiinen aansluiten. Eokharó en Khiwa, zoo ver klaarden zij, waren niet communistisch, maar waren den bond niettemin met hart en ziel toegedaan en ze hoopten zich er later bij aan te sluiten. De opperbevelhebber van 't roode leger sprak over den steun van het roode leger aan den nieuwen staat en zeide, dat de geest van broederschap onder de soldaten, de officieren en de groote massa 't roode leger tot dusver overal had doen over winnen. De nieuwe Russische staat wil 't voor beeld van de Vereenigde Staten van Ame rika volgen en alle naburige landen In den Bond opnemen, die. zich daartoe bereid verklaren. Men wil daarbij geen dwang of geweld toepassen, maar men verwacht, dat de volken in het zuid-oosten (Indië) zich zullen aansluiten, die thans nog onder het gezag van de West-Europeesche mo gendheden staan. In die landen verwach ten de Russen de meeste sympathie voor den nieuwen Statenbond. De moordenaar van Naroetowltsj. Niewadomski. de moordenaar van den president der Poolsche republiek, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De erfgenamen van den vermoorden presi dent hadden zich bij dit proces civiele partij gesteld en een actie tot schadeloos stelling ingediend. Bij zijn verhoor heeft de beschuldigde verklaard, dat hij zich zelf niet schuldig achtte, hoewel hij erken de, dat hij in conflict gekomen was met het gemeene recht, waarvoor hij bereid was de volle verantwoordelijkheid te aan vaarden. De beschuldigde heeft voorts nog verklaard, dat de kogel, die Naroetowitsj getroffen heeft, oorspronkelijk bestemd was voor maarschalk Pilsoedski. Op 6 December had echter de moordenaar van zijn plan afgezien, toen hij hoorde, dat Pilsoedski niet van plan was zich candi- daat te stellen voor het presidentschap van de Poolsche republiek. Maar toen Pilsoedski, nadat hij voor de eer bedankt had. verklaarde, dat men een man van verzoeningsgezinden aard moest kiezen, had Niewadomski. naar hij zeide, begre pen, dat dit een voortduring zou be tec- kenen van den toestand van anarchie, die in Polen heerschte en daarom had hij be sloten Naroetowitsj uit den weg te rui men. die door maarschalk Pilsoedski op den voorgrond geschoven was. De terdoodveroordeling van den be klaagde volgde, na een zitting, die tot 9 uur 's avonds duurde. De civiele elsch door de erfgenamen gesteld, werd afgewezen. BINNENLAND. De Konlngfn-Xoeder. De Koningin-Moeder heeft Zondagavond tengevolge van een val te haren Paleize in het Lange Voorhout te 's Gravenhage het pppetbeen van den linker arm ter hoogte van het schoudergewricht gebro ken. Er bestaat alle kans op een goede genezing. De Koningin, de Prins en de Prinses hebber» dadelijk een bezoek aan haar gebracht. Zomertijd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, ten behoeve van zijn onderzoek naar het voor en tegen van den wettelij- ken zomertijd, ook de medewerking in geroepen van zijnen ambtgenoot voor On derwijs, om te worden ingelicht over den invloed dien de zomertijd heeft op den gang van het onderwijs en op 't school verzuim. De inspecteurs van het Lager Onderwijs zijn uitgenoodigd den Minister van Onderwijs dienaangaande gegevens te verstrekken. D© toestand in het drukkarsbedrjjf. Tengevolge van het verwerpen ran het referendum door de leden van den (mo dernen) Typografenbond Zijn verschillen de partieele stakingen uitgebroken. Het hoofdbestuur van den Typografenbond is van meening, dat deze veertien dagen al leen op het oude contract gewerkt mag worden. Verscheidene patroons hebben concessies gedaan, zoodat de arbeid niet neergelegd is. Ook wordt door de pa troons hier en daar nut de personeelen onderhandeld. Eenige provinciale bladen zullen niet, of slechts In beperkten om vang kunnen verschijnen. Het huldeblijk aan II. X. de Koningin Het staat thans vast, dat het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid1 van het zil veren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zal bestaan in dc restauratie van het koor der nieuwe Kerk te Delft, waar het gedenkteeken van Prins Willem van Oranje staat, en waaraan de herinnerin gen zijn verbonden van vele Nederland- sthe stadhouders en koningen. H.M. de Koningin heett met vee( waardeering van deze plannen kennis genomen. Eere-teden zijn de ministers jhr. nir. Ruys de Bee- renbrouck en dr. De Visser. Naast de leden van het Uitvoerend Co mité hebben in het Comité zitting ver schillende vooraanstaande personen uit de kringen van Kerk, Wetenschap, Kunst, Kerkorganisatie, Leger en Vloot, Nijver heid en Handel, Oranjeverenigingen, enz. Waar deze plannen de instemming heb ben van H.M. de Koningin is deze res tauratie van het koor der Kerk te Delft dus het nationaal huldeblijk. Uit het bakkersbedrijf. Naar Het Volk verneemt hebben de bakkers-patroonsorganisatie aan de ge- zellenbonden bericht, dat zij de invoering van de verslechte arbeidsvoorwaarden zullen uitstellen tot 3 Februari. Dit is HOORT KEELDEN DACi NI ETANDER5 ALS: AANNEMEN Piccolo.. EEN KOR AMJTEL cacao echter de uiterste termijn. De patroonis deelden mede, tot deze maatregelen te zijn overgegaan, omdat nog niet alle ge zellen-organisaties een beslissing hebben genomen. Zooals men weet, had de mo derne "bond de patroonsvoor waarden af gewezen. PremieverJnging Ongevallenwet. Aangezien thans voldoende vaststaat, dat het tegenwoordige tarief der Rijksverzeke ringsbank te hoog is, heeft de Minister op voorstel van het bestuur der Rijks verzekeringsbank besloten, een verlaging van dat tarief met 20 ten honderd te be vorderen, welke verlaging op 1 Januari 1923 zal Ingaan. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een lezing wordt aangekondigd door 't Comité van Winterlezingen. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie, zal bij genoegzame deelname een nieuwe cursus voor de Pitmannschool worden opgericht. -Aan meldingen tot Zaterdag 6 Jan., ten huize van mevr. Houdkamp, Oude Haven, alhier. WEST-SCHOUWEN. Het motorschip „Zeelandia 1", schipper P. Landegent van Burghsluis, dat iri den nacht van 2 Jan. op het strand gezet was tot het lossen van een lading rijshout, is daags daarna met hoog water door veel zee hoog op het strand geslagen, 3000 M. Z.Z.W. van den vuurtoren. Indien de 2.W. wind blijft aanwakkeren levert tic toestand voor het schip gevaar op. ZONNEMA1RE. Het muziekgezelschap „N. en U gaf Donderdag en Vrijdag 1.1. de gewone jaarlijksche uitvoering in de Bewaarschool. Het trad op met een bij zonder welverzorgd programma. De mu zieknummers, waaronder dat, waarmee de eerste prijs op 't concours te Noord- gouwe werd behaald, klonken zuiver en getuigden van zeer ernstige studie en goede leiding. De piston-solo wekte be wondering door de vinger-vlugheid en embouchure van dén solist. Afwisselend werden voordrachten gegeven, die door goede opvatting en keurige uitvoering de lachspieren van 't publiek opwekten, 't Waren voor 't muziekgezelschap goede avonden. De burgemeester was zeer zie ker de tolk der aanwezigen, toen hij 't gezelschap dank bracht, voor 't geen ten gehoore was gebracht. THOLEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad, gehouden Vrijdagmid dag te 31/2 ure- "Na opening door den burgemeester deelt deze mede, dat dhr. Goossen door beroepsbezigheden afwezig is. De notulen der laatste vergadering worden aangehouden. Onder de ingeko men stukken behooren: a. goedkeuring wijziging begrooting 1922; b. circulaire Ged. Staten betreffende de salarisregeling der burgemeesters. Ged. Staten stellén voor deze be verminderen met 15 o/o, aan te vangen in 1924. Voor Tholen zal deze regeling beteekenen, dat het aan vangssalaris voor een nieuwen titularis zal bedragen f 2125 met 5 twee jaarlijk sche verhoogingen f 127,50 is totaal f 2762,50. i De voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen het salaris van den tegenwoordi- gen titularis te bestendigen. Spr. vraagt den raad of zij goed kan vinden 2at Tholen in de 7e klasse "blijlt gerang schikt. De heer Wagemaker zegt, dat van hem meermalen een vraag gedaan is, dlie overgebracht is naar Ged. Staten, waarom Tholen in de 7e klasse moest staan Tholen behoort in de 6e klasse (wat zijn bevolking betreft. Wat betee- kent nu de 7e klasse Ie handhaven Nooit heeft spr. hierop antwoord gekre gen. Hij zou er voor zijn dat als er; een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1