Zierikzsesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende bij de van Maandag 1 Jan. 1923, no. 10871. B UITENLAND. Storm langs de Engelsche kust. Veel schade aan de scheepvaart is aan gericht en eenige menschenlevens zijn ver loren gegaan bij de hevige stormen, welke over den Atlantischen Oceaan en langs de Engelsche kust gedurende Kerstmis hebben gewoed. Aangenomen wordt, dat verscheidene schepen verloren gegaan zijn. Een van deze, de „Maid of Delos", met een bemanning van 26 personen, schijnt met man en muis op de kust van Wales vergaan te zijn. Het laatste wat van dit schip vernomen werd was een draadloos verzoek om hulp. Verscheidene schepen haastten zich ter assistentie, doch zij zoch ten te vergeefs naar eenig spoor van het schip. Later is een van zijn reddingsboo ten op de kust aangespoeld. De vracht vaarder ,,New Columbia", op weg naar New-York, werd gedwongen de haven van Cork binnen te loopen tengevolge van den storm. Ten Westen van Fastnet ontving zijn marconist noodseinen van drie ver schillende schepen. Hij antwoordde, doch hoorde niets meer tot het schip in de haven was aangekomen. De Celtic" van de White Star-lijn, die Zaterdag de haven van Cork binnenviel, rapporteerde een zeer ruwen overtocht te hebben gehad. De derde klasse-salon overstroomde en hevige zeeën beschadig den de reddingsbooten, de luiken en de installaties aan dek. Het stoomschip „Carmania" van de Cu- nardlijn, op weg van New-York naar Li verpool, liep Zaterdag de haven van Cork binnen en rapporteerde een der reddings booten in den storm verloren te hebben. Tengevolge van den hevigen storm moest het schip zes uur in zee blijven. Een van de dekluiken was ingeslagen. Het Belgische stoomschip „Londonier", bestemd voor Virginië, keerde Zondag naar Queenstown terug en bracht drie ern stig gewonde zeelieden aan wal. Een vierde zeeman was gedood. Zij waren bezig een der reddingsbooten vast te maken toen een hevige zee hen over het dek slingerde; een van hen brak beide beenen, een ander werd met het hoofd tegen het ijzeren dek geslingerd en gedood. Verschalkte umbteuaron. Nu de Kerstdagen voorbij zijn, mankt men zich in New-York vroolijk over de wijze, waarop de ambtenaren die voor een strikte naleving van het drankverbod te waken hadden, er tusschen genomen zijn. De strengste maatregelen waren wel is waar genomen om te voorkomen, dat de wijnkelders der stad heimelijk ter eere der feestdagen zouden worden ge vuld, en in de restaurants werd scherp toezicht gehouden, maar dit nam niet weg, dat de handelaren in sterke dran ken er toch in slaagden groote hoeveel heden de stad binnen te smokkelen. Ge durende de jongste weken n.l. waren hon derden wagens met kerstboomen de stad binnen gereden; onder elke lading bevon den zich vaten met whisky en andere verboden dranken. Nooit te voren waren de Kerstboomen in New-York zoo goed koop 'te krijgen, doch de verkoopers maakten uitmuntende zaken met het kost bare vocht, dat aan de waakzaamheid der ambtenaren was ontsnapt. Nederland en België. In den Belgischen Senaat heeft Jaspar, minister van buitenlandsche zaken, zin spelend op de Nederlanclsch-Beigische be trekkingen, gezegd: „De Senaa't zftl de verklaring hebban gelezen, welke jhr. van Karnebeek heeft verstrekt in antwoord op een schriftelijke vraag in het Ncder- landsche parlement inzake de Neder- landsch-Beigische betrekkingen. Mijn Ne- derlandsche collega antwoordde dat hij in Luzern en Genua een onderhoud met mij had gehad, en dat hij in den loop der besprekingen er toe was gekomen ten opzichte der Wielingenquaestie ver schillende oplossingen voor te stellen, o.a. arbitrage. Het is juist dat deze be sprekingen tusschen jhr. Van Karnebeek en mij hebben plaats gehad in Luzern en .tijdens de jongste conferentie in Genua ten einde een oplossing te vinden voor de verschillende problemen, Welke onze beide landen verdeelen. In den loop dezer besprekingen die het stempel van groote hartelijkheid droegen, zijn verschillende formules onder de oogen gezien en thans in studie genomen- Er is nog geen enkele beslissing genomenEén resultaat echter Is bereikt: de atmosfeer, welke in Hol land en België bestond, is verbeterd, en dit zal de latere onderhandelingen ver gemakkelijken." BINN E N I. A N P. Eerste Kamer Donderdag 28 December. Bij de suppletoire Indische begrooting 1920 critiseert de heer van Embden de houding van den minister van koloniën, die 325 miljoen heeft uitgegeven zonder goedkeuring van de StaLen-Generaal, dus op onwettige wijze. De heer Idenburg merkt op, dat de commissie van rapporteurs op de opmer kingen van den heer van Embden door het voorloopig verslag niet voorbereid was, dood at ook de minister zich niet kon voorbereiden. Minister de Graaff sluit zich bij deze opmerking aan en wijst er verder op, dat dr. v. Embden de Indische Comp tabiliteitswet niet kent. Volgens de be palingen dezer wet toch kon spr. niet vroeger komen met de suppletoire be grooting. Deze wordt aangenomen met 28 tegen 5 stemmen. Z. h. s. worden aan genomen een aantal kleine ontwerpen, waaronder de wijziging van de maatrege len ter voorkoming van het zonder nood zakelijkheid bouwen van scholen voor la ger onderwijs en de wering van besmet telijke pluimveeziekten. De Kamer gaat tot 9 Februari uiteen. Uit Stad en Provlnoie. Z1ER1KZEE. De vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw zal worden uit gekeerd aan de gemeente Oosterland, ten behoeve van M. Bouman f 420,—, en Oud-Vosmeer, ten behoeve van A. Gun- ter (restant) f 200,—. Aan de gemeente Haamstede is ten behoeve van A. Leeuwe f 600,— voor premiebouw verleend. St.'Annatandten behoeve van A. Boon f 1050; Scherpenisse, ten behoeve van J. M. Muller, f 800. RENESSE. Donderdagavond gaf de Re derijkerskamer „de Watergeus" voor de donateurs in de voor deze gelegenheid kwistig versierde zaal van wed. Kappers, een uitvoering, die in alle opzichten wel geslaagd mag heeten. Deze uitvoering droeg een bizonder karakter. Het was eigenlijk een feestavond ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Kamer. 1872 (het jaar van de 800-jarige herdenking van de Inneming van den Briel) was het ge boortejaar der Kamer „de Watergeus". Toen Nederland feest vierde, werd door een clubje alhier, opgewekt door de tijds omstandigheden, de eerste openbare uit voering van een tooneelstukje gegeven. Het uitgestrooide zaadje vond vruchtbaren bodem. Er groeide een plantje uit, dat na 50 jaar een krachtige boom gewor den is, gezond en sterk. „De Watergeus" is een der oudste rederijkerskamers van Schouwen. Dat zij zoo oud is geworden, vindt wel zijn oorzaak in het goede, dege lijke spel, dat telkenjare op Kerstavond door de leden ten beste wordt gegeven. Ook dezen avond waren de spelers goed op dreef. Wat zij te zien en te hooren gaven was uitstekend en lofwaardig. De zware hoofdrol in het tooneelspe 1 „De rechte lijn" was in zeer goede en bekwa me handen. De heer J. K. Dambruln komt voor zijn uitmuntend spel en de zuivere vertolking in het bizonder een woord van lof en hulde toe. De andere leden, wier taak ook niet gemakkelijk was, zij dank gebracht voor het prachtige samenspel. De vertolking liet niets, althans weinig te wenschen over. Zoowel met „De rechte lijn" alsook met het blijspel „Haar Lui tenant" oogstten de dilettanten den wel verdienden dank der aanwezigen in. Het langdurig krachtig applaus bewees wel, dat het belangstellend aandachtig luiste rend publiek de uitvoering zeer waardeer de. De voorzitter dankte zoowel de dona teurs voor de talrijke opkomst als de ult- genoodjgde zusterverenigingen voor hun ne vriendschappelijke gevoelens ten op zichte der rederijkerskamer „De Water geus". 1 NOORDWELLE. Vergadering van den Raad der gemeente, gehouden op Zater dag 23 Dec. Aanwezig alle leden; voorz. de burgemeester. De notulen worden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving wordt aangenomen het ver slag van de kasopname bij den gemeen te-ontvanger. De voorzittter deelt mee, bericht te hebben ontvangen van den In spect. van Bel., dat de raming der op brengst gemeentebel. f3750 is. Een circu laire van de Bank voor Nederl. gemeen ten, inhoudende een aansporing tot het nemen van aandeelen a f 100, wordt voor kennisgeving aangenomen. Met algemeene stemmen besluit de Raad, dat de ge meente zic-h aansluit bij de Postcheque en Girodienst. De voorzitter licht een schrij ven van de Commissaris der Koningin over opheffing van het Rijks-ontvangkantoor nader toe. In een vergadering van de bur gemeesters en wethouders der betrokken gemeenten kwam men tot de conclusie, dat de bezuiniging, die er mede beoogt wordt gering zal zijn, terwijl de scha duwzijden van een eventueele opheffing niet overschat mogen worden. Het dage lijks bestuur zal op instandhouding van het kantoor aandringen. Uit een nadere regeling over de jaarwedden der burge meesters blijkt, dat Ged. Staten besloten hebben aan de Kroon voor te dragen, deze te verminderen met 15 pCt., ingaande 1 Jan. 1924. Na de gedachtenwisseling hier over wordt besloten zich te houden aan de motie, aangenomen in de vergadering van 6 October jj. Als lid der schoolcommissie wordt her benoemd het periodiek aftredend lid dhr. G. v. d. Hoek; mede aanbevolen was dhr. M. A. v. d. Linde; evenzoo als iid van het burg. Armbestuur de heer B. M. Hoogenboom. De voorzitter deelt mede, dat hij met den 2e wethouder de Voet paden heeft opgenomen en merkt in ver band daarmee op, dat de leuning van de brug bij Kelvedon vernieuwd meet wor den, waartoe besloten wordt. Tevens deelt hij mede dat de opname van de wegen praotisch onmogelijk was, wegens aan houdende regen. Besloten wordt dit uit te stellen tot het weer zich hiertoe leent. Aangaande de kwestie-wijkverpleegster zal afgewacht worden wat het Groene Kruis hieromtrent verder adviseert. De agenda is hiermjde afgeloopen. De voor zitter doet nog enkele mededeelingen over de verzwaring van een dijkje bij het plateau aan de haven. Nader advies van den havenopzichter zal hieromtrent afge wacht worden. Hierna sluiting. DREISCHOR. Onder leiding van den heer Theewis gaf Harmonie „Crescendo" den 2en Kerstdag een uitvoering. Het pro gramma bestond benevens verschillende blaasnummers uit èen viertal voordrach ten en een blijspel in 2 bedrijven „De Hooge hoed". Het publiek, in grooten ge tale opgekomen, heeft zich goed geamu seerd. ST.-ANNALAND. Vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 22 Dec. Te genwoordig 6 leden; voorzitter de bur gemeester. Ingekomen is bericht van de heeren N. Bruijnzeel en J. Boogaard, dat zij hun herbenoeming tot lid van het weezen-armbesfuur aannemen. Bij kasopname van den gemeente-ontvanger en van het weezen-armbestuur bleek, dat in kas was en moest zijn, respectievelijk f 11994,851/g en f 7323,911/.,. Bericht van Ged. Staten ter begeleiding van een cir culaire van den Minister van Binnenl. Za ken, aandringende op bezuiniging bij de gemeentelijke huishouding, waarmee be doeld wordt opdrijving van salarissen te vermijden en verlaging aan den raad ter beoordeeling over te laten. Voor kennisgeving wordt aangenomen 't bericht van afschaffing van de jaar- en veemarkten te Driebergen, Zuiddorpe, Haamstede, Kruiningen, Nisse, Honteniss?, en Aardenburg. Eveneens bericht van B. en W. van St.-Maartensdijk, meldende, dat de instructie voor den keurfngsveearts door Ged. Staten is goedgekeurd. Ook is door Ged. St. goedgekeurd de gemeente- begrooting over 1923. Bericht van het weezen-armbestuur, dat door dit college is aangekocht f 6000 N.W.S. a 62,5 °/o, nominaal f 3808,20. Besloten wordt, geen aandeelen te nemen in de Bank van Ne- derlandsche gemeenten- Na eenige bespre king wordt besloten niet fn te gaan op het verzoek om subsidie te verleenen a 2 oent per inwoner ten behoeve van dr. Leman, neus-, oor- en keelarts te Bsrgen- op-Zoom. Verder wordt besloten zich te houden aan het oorspronkelijk door den Inspecteur van het lager onderwijs goed gekeurde plan tot het plaatsen van een ijzeren hek als scheiding der speelterrei nen van de openbare en bijzondere school; met algemeene stemmen wordt alzoo af wijzend beschikt op het verzoek van het schoolbestuur voor bijzonder onderw'ijs, dat wijziging in dit plan verlangde. De bijzondere school zal geopend worden met 123 kinderen op 1 Maart a.s. Het verzoek van H. Scheermeijer en 4 an deren, tot het verstrekken van buizen ter gezamenlijke lengte van 21 M. voor rio- leering eener door hen te dempen sloot, wordt met algemeene stemmen ingewil ligd. Goedgekeurd worit het houden eener collecte voor Nieuwjaarsbedeeling. Even eens een wijziging in de begrooting 1922 in ontvang en uitgaaf opl f 288,49 als sa laris voor de tijdelijke onderwijzeres mej. du Burcq. Bij de rondvraag wenscht dhr. Goede- gebuure wijziging in de verordening op het kaaigeld, door te berekenen per TOO K.G. inplaats van per *H.L. De vergade ring vindt dit overbodig; immers her leiding geeft hetzelfde resultaat en wij ziging der verordening heeft een lange weg. Hierna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Op len Kerstdag heel wat druktemakerij van enkele jonge lui uit Tholen; politie handelend opge treden en een dezer opgeborgen voor een nacht in het arrestantenlokaal. RECHTZAKEN. Da Chtnnezeomoordcn Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep behandeld de zaak te gen de drie Chineezen, die door de vierde kamer der rechtbank veroordeeld zijn 2 tot 4 jaar gevangenisstraf wegens dood slag op den Chinees Pang Lin en de derde tot 3 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag op den Chinees Tjong Kow, op 17 Juli j.l. in de loois Java aan de Javakade. Alle drie beklaagden ontkenden, evenals in eersten aanleg. Het verhoor van de beklaagden had plaats met behulp van den Chineeschen boekhouder Tam Shing; als deskundige trad op de heer J. J. L. Duyvendijk, lec tor aan de Universiteit te Leiden. Deze verklaarde, dat de eedsformule die de Chineesche getuigen voor de rechtbank gebezigd hebben, in vertaling luidende.' „Als ik iets achterhoud, zal de Hemel boos op mij zien", een plechtige formula is, die door ontwikkelde Chineezen wordt gebruikt als zij iets plechtigs wntlen ver klaren. Een bepaalde formule, verband houdende mat de godsdienstige gezind heid, is er in het Chiineesch niet. De deskundige gelooft, dat de gebezigde for mule ook op ongeletterde Chineezen in druk zal kunnen maken. De formaliteit van het uitblazen der kaarsen kan made den Chineezen indruk inboezem ;n De advocaat-generaal, mr. van Geuns, eisebte bevestiging van het vonnis. D© bella-donna-rcrgiftiging Donderdag is door de rechtbank te 's Gravenhage uitspraak gedaan in de 2aak tegen P. C. T., huisvrouw van P. B., 47 jaar, zonder beroep te 's Gravenhage, thans gedetineerd, die terecht heeft ge staan in verband met een geval van ftvaFa- donna-vergiftiging. De rechtbank verklaarde de bekl. schul dig aan het misdrijf van art. 174 van het Wetb. van Strafrecht, het uitdeelen van w'aren, wetende dat deze schadelijk zijn voor de gezondheid, terwijl zij deze scha delijkheid verzweeg, en veroordeel ie haar tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar gevangenisstraf. P« moordzaak te Utrecht. De Utrechtsche rechtbank heeft den 23- jarigen steenbakkersknecht A. T. v. d. B. uit IJsselstein, beschuldigd van moord op zijn meisje, veroordeeld wegens dood slag tot 7 jaar gevangenisstraf, met af trek van de voorloopige hechtenis. Ge- eischt was wegens moord 12 jaar gevan genisstraf. ONDERWIJS. RENESSE. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. te Stellendam is benoemd de heer J. Gilijamse (geb. alhier). SPORT. Z1ERIKZEE. 24 Dec. Voetbalwedstrijd Dosko 1—E.M.M. III 0-0. BROUWERSHAVEN. 25 Dec. speelde Dosko 1 en N.S.C. I om een groot zil veren medaille, uitgeloofd door een sport vriend van Brouwershaven, welke door Dosko met 2—0 werd gewonnen. OUD-VOSSEMEER. 2e Kerstdag: voet balclub O.V.V. contra Excelsior Lepel straat; uitslag 4—0. VAN HEINDE EN TER, Zware stormen hebben tijdens de Kerstdagen gewoed op de Engelsche kust en in den Atl. oceaan, waardoor scheeps rampen voorkwamen en menschenlevens verloren gingen. De Deensche prins Aage, een neef des konings, is uit Kopenhagen vertrok ken om als officier dienst te nemen in 't Fransche vreemdelingenlegioen in Ma rokko. Geldgebrek schijnt de oorzaak te zijn. Zaterdagavond is te Dublin een lijst openbaar gemaakt van gevangenen die in vrijheid gesteld zijn, op schriltelijk onder- teekende belofte dat zij geen wapenen meer tegen de Vrijstaatsche regeering zouden dragen. Zij bevat de namen van 250 mannen en van vier vrouwen. Berichten uit Dublin behelzen, dal Kerstmis in volkomen kalmte voorbij is gegaan. Bijkans drie dagen achtereen werd er geen enkele misdaad gepleegd. Verscheidene ministers verlieten voor het eerst in vele weken de regeeringsgebou- wen, om de Kerstdagen bij hun familie te slijten. Het Duitsche bergingsvaartuig „An- trax", met 13 man aan boord, wordt sedert 21 Dec. j.l. vermist. Wrakstukken en een lijk van een der opvarenden is aangespoeld. fTe New-York heeft een 92-jarige rijke Amerikaan, alle jongelui van meer dan 90 jaar Maandag op een Kerstdiner genoo- digd. Er schijnt weer gevaar te beslaan, dat de conferentie te Lausanne ontijdig zal worden afgebroken, Indien de Tur ken bij hunne huidige methodes volhar den. De Britsche werkloozen eischen een vroeger bijeenroepen van het parlement ter bespreking van het werkloosheidspro bleem. Op de komende Parijsche conferentie zal Poincaré bij de gealliëerden krachtig aandringen zulke maatregelen te nemen, als de Fransche regeering noodzakelijk acht met het oog op Duitschiand's in ge breke blijven. Indien de gealliëerden er niet in toestemmen gezamenlijk op te tre den, zal Frankrijk alleen handelen. Amerikaansche ingenieurs hebben een onderzoek ingesteld naar de fundamenten van het groote postkantoor te Chicago. Het plan bestaat dit gebouw op te trekken tot 27 verdiepingen. Volgens een rapport der Zweedsche hulp-expeditie is de toestand in het Rus sische gouvernement Samara verschrik kelijk. De ellende neemt hand over hand toe; malaria en typhus teisteren de on dervoede bevolking. Uit Toronto wordt een nieuw ver dacht geval van brand gemeld. Het heeft zioh voorgedaan te Lefevre bij Ottawa, waar de kerk van St.-Thomas d'Alfred is verwoest In de ruïne van een eenzame boer derij te Ballygarrett in het graafschap Waterford heeft men de verkoolde lijken gevonden van een weduwe en hare zeven kinderen van een tot tien jaar oud. De boerderij is midden in den nacht afge brand. De oorzaak js onbekend. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Kerstfeest op Doorn. Naar bericht wordt vertoeft ex-kroonprinses Cecilie m?t haar jtjinderen te Doorn, alwaar cp het kasteel met vele gasten het Kerstfeest gevierd is. Er waren twee groote kerst booms» opgericht, een in de groote zaal voor de ex-keizerlijke familie en een in de eetzaal voor het personeel. De ex- keizer had deze boomsn zelf geveld. De kinderen van de tweede vrouw van den ex-keizer ontvingen diens portret, waarop de ex-keizer als veldmaarschalk afgebeeld is. Ook de ex-kroonprins vertoeft thans te Doorn. Zijn vrouw blijft nog eenigen tijd te Amerongen logeeren. Oplichting. Eenige weken geleden vér- voegde zich bij den alleen wonenden 77- jarigen man te Vlaardinger-Ambacht een persoon, die hem zei, dat hij voor een rijken mijnheer uit Den Haag land kon koopen voor geldbelegging. Hij antwoord de hierop, dat dat wei zou gaan en dat hij dan de courant moest inkijken, daar stond land genoeg te koop in. Nadat deze persoon op deze wijze was afgescheept, kwam hij nog herhaalde malen terug en het slot was, dat de man dan wel eens met dien rijken heer wilde praten. Op den afgesproken dag heeft hij in een café te Vlaardingen met den mijnheer uit Den Haag over het land met de boerderij ge sproken en werd afgesproken, dat de heer het land een zekeren tijd in handen had z.g. bedenktijd waarvan een akte werd opgemaakt. Ook teekende hij later nog een akte, dat hij een hypotheek op het land gaf van f70.000 tegen 5 pCt. rente. De koopsom van het land met boer derij zou ongeveer f140.000 moeten be dragen. Door den notaris, die het land moest overschrijven, werd de man erop attent gemaakt, dat de rijke heer uit Den Haag in het bezit was van een volledige on- derhandschc verkoopakte, waarin onder meer vermeld stond, dat de kooppennin gen waren betaald. Daar het land niet verkocht was, werd de zaak in handen van de justitie te Rotterdam gegeven en de oude man ging op aandringen van den advocaat en de familie tot een minne lijke schikking met „den heer" over en betaalde hem een zeer groote som uit. Door het doortastend optreden van de Vlaardingsche politie gelukte het zooveel bewijsmateriaal 'bij te brengen dat de verdachte ter beschikking is kunnen wor den gesteld van den rechter-commissaris te Rotterdam. Vermoedelijk is ook hier door nog een groot bedrag aan geld ge red. Twee verdachten, eveneens in ver band met deze zaak gearresteerd, zijn wederom op vrije voeten gesteld. Bij ar restatie bleek de aangehoudene in het bezit van een passagebiljet naar Ned. Oost-Indië per s.s. „Tambora", waarmede hij naar Marseille zou vertrekken. Uit vroeger eeuw. Te Diessen (N.-Br.) heeft de landbouwer De Laat bij het afgraven van land, een ijzeren pot gevuld met gouden en zilveren munten uit de 16e en 17e eeuw gevonden. Door stoom verbrand. Drie kneebts van den aannemer S., die herstellingen moes ten verrichten aan een stoomketel in de ververij van de firma v. d. Berg Krabben dam te Tilburg, zijn door ontsnappenden stoom getroffen. Twee zijn levensgevaar lijk, de derde is minder ernstig gewond. Zij zijn naar het gasthuis vervoerd. INDEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet terupgetondm. Mijnheer de RedacteurI Verzoeke s. v. p een kleine plaatsruimte. Bij voorbaat dank. In antwoord op 't ingezonden stuk „Ambachtstarieven" kan ik als voorzitter (officieus) mededeelen: 1°. Daling: Is door ons over producten van buitenlandsch hout reeds eenigen tijd met 25 pCt. verlaagd, besloten voor 1923 alle andere artikelen met 10 pCt. te ver lagen. 2°. Het onmogelijke: Ons bedrijf daar momenteel ver beneden is, wil men grond stoffen, arbeid, alg. onkosten en kwan tum werk als basis nemen. 3°. Dat de Commissie der Z. L. M. na onderzoek moest ooncludeeren, dat vol gens basis: grondstoffen, arbeid, algem. onkosten, dus bij voldoende werk, onze prijzen billijk waren. 4°. Hoewel zij als bestuur Z. L. M. onze manier van openbaarheid en samenwer king toejuichten, vele leden toch liever het „la mort sans phrase" toepassen op enkele leden der, om de organisatie te treffen. 5°. Wij voor een openbare gedachtenwis seling voor de afd. Sch. D. (ook toegan kelijk voor niet-georganiseerden) ten allen tijde bereid zijn. 6°. Omdat wij openbaarheid over onze organisatie wat doel, streven en werken aangaat, meer wenschen dan vreezen. Oosterland, Kerstmis '22. J. J. DE VOS, Voorz. Bond v. Wagenm. in Zeeland. ZEETIJDINGEN. Zierikzee, 24 Dec. Ingeklaard: Zeilschip „Gladijs", kapt. Roberts, Eng. vlag, met ledige flesschen van Londen naar Duitsch- land. Uitgeklaard: Zeilschip „Maggle", kapt* A. Coker, Eng. vlag, met mineraalwater, van Duitschland naar Londen. 26 Dec. Uitgeklaard: Zeilschip (Con sul, Engelsche vlag, kapt. Bootij, met mi neraalwater van Duitschland naar Lon den. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 27 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 213 paarden, 30 veulens, 1 ezel, 902 magere runderen, 573 vette runderen, 170 vette kalveren, 325 nuchtere kalveren, 103 graskalveren, 628 schapen of lammeren, 608 varkens en overloopers, 201 biggen, 5 bokken of gei ten. Prijzen per half K.G. Koeien 35—521/21 55-621/2-65 ets., ossen 40-50—571/2 60 ets., stieren 35-421/o—52l/2—55 ets., kalveren 60—70—87Ï/2— 90 ct., schapen 45 —50 ets., lammeren f 26—f 36 per stuk, varkens 48—50—511/2' ets., lichte varkens (exporthandel) 48—50 ct. Prijzen per stuk van mager vee. Melkkoeien f 250—f 425, kalfkoeien f300—f 475, stieren f150—f400, pinken f 120—f 210, graskalveren f 40— f 100, vaarzen f 170—f 270, paarden f 150 f 250, biggen f 20—f 32, slachtpaarden f 100—f 160, biggen per week f 3—f 3,25, hitten fl75-f275, overloopers f35—f60, veulens f 40—f 80, fok nuchtere kalveren f 25—f 35, slacht nuchtere kalveren f 14 f 19. Heden wareh de prijzen der aard appelen: Brielsche .eigenheimers f 1,80— f 2,10, Zeeuwsche blauwe f 2,60—f 2,80, dito Eigenheimers f 1,50— f 1,75, dito 'bonte f2,60—f3; blauwe Eigenheimers f 1,70 f 2, bravo's f 2,10—f 2,70, poters f 1,20— f 1,50, red star f 1,70—f 2. Met weinig aan voer, weinig vraag. N.V. Rotterd. Cons.-Veiling Weena- plein. Aanvoer 75.000 eieren. Kippeneieren fit—f18,50, kleine f8~fl0, eenden- f9,50 f 11, Hongaarsohe eieren f6,25—16,75,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 9