Zierikzeesche nieuwsbode TWEEDE BLAD TERUGBLIK. behoorende bjj de van Maandag 1 Jan. 1923, no. 10871. De rusteloos jachtende tijdstroom snelt voort en voert ons mede. Weer ging een jaar voorbij. Een nieuwe staat geboren te worden. Wij brengen onze jaren door gelijk het oude bijbelwoord zegt als een gedachte. De snelvlietende stroom van aandoe ningen en ervaringen laat niet veel tijd om tot ons zelf te komen. Alles gaat ons als het ware in een droom voorbij en er blijft haast geen tijd over om de waarde te beseffen van onze droefheid of vreugde. Daarom is het zoo goed, dat er oogen- blikken zijn in ons kort aardsch be staan, waarop het leven een enkel mo ment schijnt stil te staan en wij in de stilte van het haast gewijde oudejaars avonduur eens rustig nadenken over de iWereld, het leven daarin en ons zelf. Zoo denken wij op dien Sylvester- j avond dat de aarde een enkel oogenblik stilstaat, al weten wij1 dat van stilstaan in het groote heelal, waarin wij zijn als „een stofje aan de weegschaal", geen sprake kan zijn. In werkelijkheid verandert dien avond niets. Die avond is en zal zijn als die gin gen en nog kom;n zu'len, wanneer de tijd het middernachtelijk uur aanwijst. In de wereld onzer verbeelding staat „de Tijd" heel even stil en leunt hij op 2ijn zware zeis. Wij zien achter ons, als bevonden wij ons aan het eind van een lange baan die met Nieuwjaar begonnen werd en rus ten even uit omv dien soms moeizaam af gelegden weg eens te overzien. En als we dat doen Dan zal een beeld zichtbaar worden verschillend van kleur en lijn, vorm en grootte voor ieder onzer. Op oudejaarsavond zal gedacht wor den niet alleen aan bange droefheid, aan hartverscheurende rouw, aan dierbare dooden, aan Zware verliezen, aan teleur gestelde verwachtingen, maar ook aan groote voorrechten en onverdiende Wel daden, die wij in het afgeloopen jaar mochten ontvangen en ondervinden. Gedacht zal worden aan betgeen er van onze beschaving fe 'geworden, aan het eenmaal zoo mooie Europa, dat thans onmachtig ter neder ligt; aan den schul denlast der volken; aan de ontreddering onzer samenleving, die door geen con ferentie hoe goed ook in. elkaar geziet op de been kan worden geholpen. Aan veel en velerlei zal in die stille uren gedacht worden. Mogen die overpeinzingen er toe bij dragen, dat we het Nieuwjaar zullen in gaan met de ons zelf opgelegde belofte om beterejwnschenje^worden.^ïgesctotenT is door de vergadering-sultan" te Angora vaster geplant aan de Europeesehe zijde van den Bosporus. De voorgeschiedenis van de conferentie te Lausanne is geweest de Grieksch-Turk- sche oorlog, welke voor de Hellenen zoo rampspoedig eindigde en leidde tot af stand van Koning Konstantijn en de ter dood veroordeeling van een vijftal minis ters, .Welke door een revolutionnair officie ren-comité verantwoordelijk werden ge steld voor het debacle in Klein-Azië, het geen de Grieksehe nationale verlangens tot het vriespunt heeft doen dalen. De gewaagde Grieksehe onderneming moreel door Engeland gesteund heeft bewerkt, dat de Turk weer vasten voet heeft gekregen op den Balkan, waar altijd genoeg brandstof ligt opgestapeld en slechts op de noodlottige vonk wacht, die de vreeselijke oorlogsfakkel in al zijn felheid doet lichten. De Britsche politiek in den Levant faal de. Den 20sten September werden door de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië te Parijs besprekingen gehouden over het geschapen conflict aan den Levant, waaruit de conferentie te Moedania voortvloeide op 3 October en uit deze die te Lausanne, waar men tracht de Halve Maan te doen gevoelen, dat de gekoesterde aspiraties van Turksehe zee engten e. d. niet in vervulling zullen gaan. De laatste conferentie die in 1922 werd gehouden was die te Londen tusschen de premiers van Italië, Frankrijk en Enge land, welke was belegd naar aanleiding van een nieuw voorstel van Duitschland nopens de schadevergoedingen. Ook in deze bijeenkomst kon men niet spoedig tot overeenstemming komen, vooral ook omdat Poincaré, Frankrijks president, onmiddellijke bezetting eischte van Essen en Boohum en een tolgrens om 't Ruhr- gebied. De Engelsche premier verklaarde zich tegen dit voorstel, waardoor ook deze conferentie uit elkaar ging zonder positieve resultaten te hebben opgeleverd. Te Parijs zal nu binnen korten tijd een nieuwe conferentie worden samengeroe pen, die over dit vraagstuk zal moeten beslissen. Dit wat de diverse oonferenties betreft. Scheen het vorige jaar met Kerstmis, door de tot standkoming van het En- gelsch-Iersche verdrag, dat de rust in het woelige Ierland nu eindelijk was aan gebroken en was men vooral in Engeland enthousiast, bij 't licht van den „Christ- mastree" den vrede te kunnen vermel den, men had te vroeg gejuicht. Wel was op 7 Januari door de Dall Eiereann het tot stand gekomen verdrag aanvaard en op 31 Maart d. a. v. door den koning bekrachtigd, maar dat alles mocht niet bijdragen tot staking der re bellie, hoewel de uitslag der verkiezing op 20 Juni duidelijk in 't licht stelde hoe groot de z.g. republikeinsche partij was. Ze bleef ver in de minderheid. Een nieuwe opleving van den verfoeilij ken burgeroorlog viel einde Juni waar te nemen. De onverzoenlijke de Valera stelde zich aan het hoofd der rebellen. Mannen, die veel voor 't welzijn van Ierland hadden gedaan, werden door re bellen overvallen en in koelen bloede Hieronder wenschen we na te 'gaan wat in het afgeloopen jaar plaats greep in en buiten Europa. De zucht om conferenties bijeen te roe pen zit tegenwoordig dén diplomaten in 't bloed. Zien ze geen onmiddellijke uit komst in een conflict en verstaan ze zich niet te dien opzichte rost hun vrienden, dan wordt in een minimum van tijd een conferentie bij elkaar getrommeld, waar uit meestal een tweede bijeenkomst wordt geboren, die ook geen positieve resul taten oplevert, maar wel het geschapen conflict eenigermate verzacht. Een conferentie, die reeds in Novem ber 1921 bij elkaar was geroepen en Waar van de verwachtingen hoog waren ge spannen, was die van Washington op initiatief van Harding bijeengeroepen tot beperking der groote maritieme machten van Engeland, Amsrika, Frankrijk en Ja pan. Het resultaat heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord, maar niettemin is de onzalige wedstrijd in 't bouwen van dreadnoughts en super-dreadnoughts stopgezet. De volgende conferentie was die van Cannes, welke leidde tot aftreden van den Fransehen premier Briand, welke op gevolgd werd door Poincaré, de oorlogs premier bij uitnemendheid. Deze confe rentie kon als voorlooper van die van Genua worden beschouwd, welke in be langrijkheid haar voorgangster verre over trof, maar door niet deelneming van de Veréenigde Staten veel van haar beteeke- nis verloor. Den lOen April werd ze plech tig geopend, waarbij ook Russische ver tegenwoordigers werden toegelaten. De conferentie-auto liep ook hier in de mod der en op 14 April d.a.v. besloot men tot het instellen van een commissie, welke In Den Haag zou vergaderen tot het verder onderzoek van het Russische vraagstuk. Doch ook deze conferentie gaf niet de vereischte resultaten, al genoot ons land en enkele vooraanstaande staatslieden door deze internationale bijeenkomst hoo- ge eer. De conferentie, die de Europeesehe ge moederen in den laatsten tijd bezig houdt, is die van Lausanne, waar getracht wordt vrede te stichten tusschen Grieken en Tur ken, en de kwestie der Turksehe zee- engten te regelen ten genoege van de groote mogendheden en de aanpalende landen. De leuze, zoo menigmaal gehoord, ook na den grooten oorlog, n.l. „de Halve Maan uit Europa", la door den Griekschen tegenslag in Klein-Azië, niet alleen in rook opgegaan, maar da Turksehe banier Sir Henry Wilson en Michael Collins vielen door moordenaarshand. Langzamerhand nam echter vooral door de krachtdadige achtervolging door het leger van den Vrijstaat het verzet af en al hoort men zoo nu en dan van ontvoeringen of beroovingen e. d., men mag gerust zeggen, dat het verzet bijna geheel is gebroken en de Valera's droom, een vrije republiek, in rook is opgegaan. Thans is, een jaar na de onderteekening van het verdrag, de nieuwe grondwet, welke Ierland erkent als onafhankelijke zelfbesturende kolonie van het Britsch ge- meenbest, in werking getreden. Een gouverneur-generaal van Ierschen bloede is als 'skonings vertegenwoordiger opgetreden en hem gelukt het misschien in de naaste toekomst op politiek terrein te vereenigen, wat economisch verbonden leeft. De politiek van Lloyd George heeft ten slotte geleid tot oplossing van 't conflict. Minder gelukkig is deze groote Staats man wat hij ondanks zijn tekortkomin gen toch is geweest in de buitenland- sche staatkunde van het Britsche wereld rijk. De Levantkwestie, welke Engeland aan den rand van een nieuwen oorlog bracht door de aanvankelijke ondersteuning van den Griekschen opmarsch in Klein-Azië, leidde tot den val van den premier, dien Engeland heeft gediend in de moeilijkste perioden van den wereldoorlog, tot den strijd ,,to the bitter end" aanspoorde en in Versailles den Duitschers het vredes verdrag hielp voorleggen. Bij het afscheid van zijn grootsche po litieke loopbaan, hebben bijna alle par tijen zijn lof als staatsman bezongen en hem op dezelfde lijn gesteld met een di plomaat als Gladstone. Een nieuw Kabinet, onder presidium van Bonar Law regeert thans in Downing- street, de hartader van het Britsch Impe rium. Den 28en Februari werd te Londen met grooten luister en warme belangstel ling van gansch het Koninkrijk het hu welijk voltrokken tusschen Koning Ge orge's eenige dochter Mary met Viscount Lascalles. Op 20 Juni stapte de Engelsche kroon prins te Plymouth aan wal na een maan denlange afwezigheid door zijn bezoek aan 't verre Oosten, naar 't land der Rij zende Zon, om de banden tusschen de groote maritieme mogendheden Engeland- Japan nauwer aan te halen. In het voorjaar van 1922 verwekte de nationalistische beweging van Gandhi in Britsch-Indlë nog al opschudding In Lon den, omdat de voortwoekerende onrust een der grootste zuilen van het Engelsch gezag in Vóór- en Achter-Indië dreigde aan te tasten. i Gandhi werd evenwel spoedig gearres teerd en den 18en Maart tot 6 maanden opsluiting veroordeeld, waarmede het ver zet gebroken was. Ook in Zuid-Afrika was het in deze maand verre van rustig door de staking in de Randmijnen bij Johannes burg, welke beweging een sterk uitge sproken revolutionnair karakter droeg. In Johannesburg zelf kwam het tot ern stige botsingen tusschen politie en sta kers, zoodat de militairen er aan te pas moesten komen. Door het energiek ingrij pen van generaal Smuts werd de opstand spoedig gedempt, evenwel niet voordat eenige plaatsen op de rebellen moesten worden veroverd. De naklanken van de Randstaking wer- tien in 't laatst van dit jaar vernomen, Itoen enkele bij die oproerige beweging op den voorgrond tredende rebellen ter dood werden veroordeeld. Egypte, dat jaren onder Engelsch be stuur had gestaan en waar herhaaldelijk in den laatsten tijd de nationalisten het hoofd opstaken door te ageeren tegen het protectoraat, kreeg haar onafhankelijkheid (onder enkele beperkende voorwaarden) met als hoofd Sultan Foead. Het eenmaal zoo machtige Duitsche Rijk, thans door den oorlog bloedend uit bijna niet te heien wonden, had in 't afgeloopen jaar te worstelen tegen ver schillende factoren die verstorend werk ten bij de wederopbouwing van het eens zoo trotsche „Vaterland". Den 21en Juni viel dr. Rathenau, wiens gaven door heel Europa werden erkend, en die, wat maer zegt, het vertrouwen genoot van de voormalige vijanden van Duitschland, door sluipmoord. Heel Duitschland kwam door deze mo derne brayo-geschiedenis in beweging, vooral ook toen bekend werd, dat de hoofddaders behoorden tot een geheime organisatie, die 't er had op aangelegd mannen uit den weg te ruimen welke den weg versperden om Duitschland we derom het monarchisme terug te geven. Het antwoord op dezen moord was, dat op 4 Juli allerwege in Duitschland groote betoogingen werden gehouden ten gunste der Republiek, terwijl kort daar op 18 Juli de Duitsche Rijksdag de wet tot bescherming der republiek aan nam. Een dag te voren had men de daders van den aanslag ontdekt, welke zich even wel kort voor hun arrestatie van het le ven beroofden, om een langdurige, on eervolle straf te ontgaan. Hunne handlan gers werden eveneens gearresteerd en na een langdurig voor-onderzoek voor het gerechtshof te Leipzig gebracht, waar langdurige gevangenisstraffen aan deze j jeugdige heethoofden werden opgelegd. De politieke internationale machine blijft stroef loopen door de scbadever- gocdingskwestie, die dringend om oplos- sing vraagt. Den len Augustus maakte de Engelsche staatsman Balfour een nota wereldkundig nopens die kwestie. Zij baarde groot opzien, omdat men eindelijk het woord .kwijtschelding" ging gebruiken. Maar deze belangwekkende nota verloor on middellijk haar beteekenis, toen de Ame- rikaansche minister van financiën officieel mededeelde, dat de nota van Balfour geen verandering bracht in Amerika's houding ten aanzien der oorlogsschulden. Den 31en Augustus d.a.v. kreeg Duitsch land 6 maanden uitstel, om een gedeelte van den ontzaglijken financieelen oorlogs last af te llossen. En thans zal mm bin nenkort weer voor dezelfde moeilijkheid komen te staan, waarvoor reeds midden- December te Londen is geconfereerd met negatieven uitslag. Frankrijk, dat het woord „verzoening" uit haar woorden boek schijnt te hebben geschrapt, eischt onderpanden voor een eventueel nieuw uitstel van betaling en wel: bezetting van Ruhrgebied l Te Parijs zal men in 't begin van 1923 over deze brandende kwes tie nogmaals beraadslagen. Den I4en November trad het Duitsche rijksministerie-Wirth af en werd opge volgd door dr. Cuno, de directeur der Hamburg—Amerikalijn. De toekomst zal over diens staatsmansgaven het licht la ten opgaan. Hopen we voor hem, dat hij het mag zijn, die het vernederde Duitsch land uit haar ellende langzamerhand zal opheffen. Rijkspresident Ebert zag door den Rijksdag zijn functie tot 30 Juni 1925 verlengd. In Italië greep eind October een ge beurtenis plaats, die een geheele omme keer bracht in de tot nu toe gevolgde politiek van genoemd land. Een fascis tische bëwegmg brak zich over het ge heele schiereiland baan, "waardoor Mus solini schier met dictatoriale macht werd bekleed door 't onder zijn leiding ge vormde ministerie. De omwenteling ging heel voorspoedig, maar niet voordat in enkele steden van Italië bloed had ge vloeid bij straatgevechten tusschen com munisten en fascisten. Na de overwinning der laatstgenoemde partij werden de com munistische organisaties ontbonden. In den Balkan was het in 't voorbij- gevlogene jaar weer verre van rustig, aooals reeds hierboven is gemeld. Griekenland, dat nog altijd schijnt te droomen van zijn lang vergane grootheid en de zeer riskante beweging in Klein A2lë, moreel gesteund door Engeland, op touw zette om weer in Byzantium te kunnen heerschen, is door zijn echec, dat begon met nederlagen en eindigde met het verlies van Smyrna, meer achter uit dan vooruitgegaan. Ook daar kwam het door een opstan dige beweging der ontevreden officieren tot een omwenteling, die koning Konstan tijn ten tweede male zijn troon en kroon kostte, ditmaal wellicht voorgoed. Hij werd gedwongen 2ich met zijn gemalin en zijn broeders in te schepen en het land te verlaten, terwijl alleen de kroonprins achterbleef om den vermolmden troon te bezetten. Minder benijdenswaardig was het lot der 4 oud-ministers en een gene raal, welke door een revolutionnair offi cieren-comité verantwoordelijk werden gesteld voor de militaire debacle. Na een kort verhoor werden ze ter dood ver oordeeld en onmiddellijk daarop gefusil leerd. Door deze daal verspeelde Grie kenland het reslantje sympathie bij de groote mogendheden. Te Lausanne zal voor de naaste toekomst de gedragslijn van het land der Hellenen worden afge bakend. Eenzelfde lot als koning Konstantijn trof de Turksehe sultan, die steun had gezocht bij 't Engelsche gouvernement, toen hij zijn veiligheid bedreigd achtte. De Nationale Vergadering te Angora zette den sultan af en benoemde Abdul Med- jid tot zijn opvolger, hoewel diens we reldlijke macht belangrijk werd inge krompen. Den 30en Juli werden in ver scheidene Europeesehe steden betoogingen gehouden ten gunste van den vrede, die nu weer al ruim 8 jaar geleden, zoo wreed werd verstoord. De wapenstil standsdag op 11 November werd in de geallieerde landen overal gevierd. Op dien dag gaan de gedachten van milli- oenen naar de slagvelden in Noord-Frank rijk en Vlaanderen, waar de reusachtige soldaten-kerkhoven getuigenis afleggen van wat in 4 jaar oorlogvoeren is ge beurd. Enkele data dienen nog aan de ver getelheid ontrukt. Den 22en Januari over leed op 't Vatikaan te Rome, Paus Bene- dictus XV, welke gedurende den oorlog meermalen pogingen had aangewend om de ontketende machten tot bedaren te brengen, 't geen hem evenwel niet ge lukte. Het conclave voor de verkiezing van een nieuw hoold der Kath. Kerk kwam reeds 2 Febr. d.a.v. bijeen en 6 Febr. bleek dat Kardinaal Ratti tot Paus was verkozen; hij nam den naam aan van Plus XI. Den 5en Februari overleed in Zuid- Afrika de bekende boeren-generaal Chr. de Wet, de laatste van 't driemanschap Botha—-de la Rcij—de Wet. Deze ge neraal, een ware volksheld, had zijn po pulariteit te danken aan zijn stoutmoe dig ontreden gedurende den Vrijheids oorlog van 1899—1902. De beruchte vrouwenmoordenaar Lan- dru, wiens langdurig proces in Frankrijk en daarbuiten 2ser de aandacht trok, werd den 25 Februari te Versailles te- rechtgesteld. Tragisch Was op 1 April het sterven van ex-keizer Karei van Oostenrijk, op zijn verbanningsoord Madeira. Zijn gema lin, Zita van Bourbon Parma, kreeg ver lof zich in Spanje te vestigen; thans schijnt zij 'l plan te hebben in Zuid- Duitschland te gaan wonen. Den 28en April overleed in Frankrijk de oud-president Paul Uechanel, welke 2eer kort als staatshoofd had gefungeerd. In Zuid-Georgië werd op 1 Mei het stoffelijk overschot van Sir Ernest Shack- leton, den koenen Zuidpoolvaarder, ter aarde besteld. Hij overleed op reis naar de onherbergzame sneeuwvlakten van den Zuidpoolcirkel. Begin November verwoestte een hevige S aardbeving, gepaard met een vloedgolf een gedeelte der Chxleensche kust, waar- 1 door ontzaglijke roateriëele schade werd aangericht en vele menschen het offer werden der losgebroken natuurkrachten. Midden December keerde de Fransche „tijger", ex-minister Clemenceau, van zijn j rondreis door de Ver. Staten terug. De krasse tachtiger heeft in verschillende j Amerikaansche steden redevoeringen ge- houden over Frankrijk en de door haar gevoerde politiek, om de Amerikanen mil- 5 der in hun oordeel te stemmen over het f militaire Frankrijk. Wat binnen de grenzen van ons vader land voorviel, zij hier met een enkel woord vermeld. De lente was in 1922 buitengewoon droog en koud door de aldoor heer- schende N.- en N.O. winden. Sneeuw en hagel werden overvloedig over ons uitgestort, totdat den 5en Mei plotseling de ommekeer kwam. De 6en Mei was de eerste stralende voorjaarsdag. Een Zware Zuid-Wester storm veroor zaakte op 8 Maart twee groote ongeluk ken, n.l. het omslaan van een pont in het Zwartewater en 't zinkfen van een vaar tuig in 't Volkerak, waarbij menschen- levens te betreuren vielen. Met grooten luister, en in tegenwoordig heid van de Kon. familie, had op 1 April in Den Briel het herdenkingsfeest plaats van't feit, dat 350 jaar geleden de Water geuzen Den Briel innamen en door de stad voor den Prins te behouden, de eer- ste schrede zetten op 't pad, dat leiden zou tot onze onafhankelijkheid. De Kon. familie, vergezeld van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, bracht dit jaar een bezoek aan Zweden en Noor wegen. Naar bekend is geworden had deze reis geen politieke strekking, maar gold het een vriendschappelijk bezoek. In het afgeloopen jaar hadden de Ka merverkiezingen plaats. De uitslag der verkiezingen voor den Senaat op 22 Juni had tot resultaat, dat. slechts 9 Eerste Kamerleden tot de lin kerzijde behoorend, werden gekozen, een verhouding die niet den stand der partijen weergeeft en welke in 1923 zeker zal worden gewijzigd. De uitslag der Tweede Kamerverkiezin gen op 7 'Juli was, 59 Rechts en 41 Links, zoodat het regeeringskasteel door de rech terzijde werd bezet gehouden en 't minis terie Ruysch de Beerenbrouck gehand haafd bleef. De vrouwen moesten ditmaal ook ter stembus en hoewel onze Volks vertegenwoordiging thans enkele vrouwe lijke afgevaardigden telt, is bij deze ver kiezing duidelijk gebleken, dat de over- groote meerderheid der vrouwen liever op de mannen stemt dan op haar eigen eigen seksegenooten. Minister van IJsselsteijn verzocht en verkreeg in September j.l. eervol ontslag als minister van L., N. en H., welk ambt thans a. i. door den minister-president wordt waargenomen. Eén zaak baarde in ons land en ook daarbuiten groot opzien, nJ. de verloving en het op 5 November j.l. op Doorn vol trokken huwelijk van den ex-keizer van Duitschland met prinses Hermine von Reuss. De grijze ex-monarch zal zich nu op Doorn niet zoo eenzaam gevoelen. In begin September had te Rotterdam op het I. C. A. R. vliegterrein, ter gelegen heid eener demonstratie een vliegongeluk plaats, dat aan twee Belgische vliegers het leven kostte. In dezelfde maand had in het marine vliegkamp De Kooij op Texel eveneens een vliegongeluk plaats, waardoor twee Nederl. marine-officieren werden gedood. Ook in onze naaste omgeving vielen eenige gebeurtenissen voor, welke waard zijn hier te worden gememoreerd. Op 88-jarigen leeftijd overleed 14 April te Zierikzee dr. Hendrik Goemans, rus tend geneesheer. Met hem is een bekende figuur uit ons midden heengegaan. Den 14en Juni had in de Concertzaal de herdenking plaats van 't feit, dat 125 jaar geleden hier ter stede een afdeeling van de Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" werd opgericht. Het feit, dat 350 jaar geleden Zierikzee de zijde van Prins Willem van Oranje koos, werd 13 Juli, begunstigd door het allerschoonste zomerweer, met groote spontaniteit herdacht. Nog lang zal dit feest in de herinnering blijven voortleven. In de maand Juli eindigde tevens de verkiezingscampagne, waarvan we ruim schoots ons deel hebben gekregen, door alle mogelijke politieke vergaderingen, tot zelfs diep in den nacht, bij te wonen. Ten stadhuize had alhier dezen zomer een vergadering plaats, waarbij bijna alle gemeentebesturen van ons eiland vertegen woordigd waren, om te hooren hoe het met de zoo vurig begeerde waterleiding stond. De financiëele toestand van het Rijk is oorzaak, dat de waterleiding voor Schouwen-Duiveland, helaas, nog tot de vrome wenschen behoort, evenals een be tere communicatie, die ons eenmaal uit het drukkend isolement zal verlossen. Met den wensch, ook namens de ad ministratie, dat 1923 voor al onze abonné's een gelukkig jaar mag zijn, eindigen wij dit algemeen overzicht. VERSCHLLLEKDE^BERICHTENo Een politieagent ernstig gemond. Zon dagavond wilde de agent van politie R., die op de Markt te Arnhem surveilleerde, den in beschonken toestand verkeerenden 19-jarigen J. verbaliseeren. Terwijl hij be zig was den naam van J. te noteeren, kreeg deze hulp van een marinier en een burger. Voor de agent gelegenheid had zijn boekje op te bergen, kreeg hij van een hunner zoo'n slag tegen het hoofd, dat hij op den grond viel. Tusschen den agent en zijn drie belagers ontstond nu een verwoed gevecht, waarbij de politie dienaar zoodanig met een stok werd ge slagen, dat twee gapende wonden aan zijn hoofd ontstonden. Zijn toestand was van dien aard, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis moest vervoerd wor den. In den nanacht gelukte het de politie den marinier te arresteeren, terwijl de 19-jarige J. zichzelf kwam aanmelden. Hij ontkent aan de vechtpartij te hebben deelgenomen. Het teedere spell Bij het voetballen ach ter Houtrust te Den Haag hebben Zondag een jongmensch uit Loosduinen en een uit 's-Gravenzande een been gebroken. Gearresteerd. Zaterdagavond heeft de centrale recherche in Den Haag gearres teerd en overgebracht naar het huis van bewaring het echtpaar H., directeur en directrice van het hotel Des Indes in Den Haag. Mevrouw H. trad meestentijds als beheerdster van het hotel op. Beiden wor den verdacht van valschheid in geschrifte, bestaande uit het vervalschen van posten in de boeken en andere malversaties, die vermoedelijk over drie jaren loopen. De boeken worden thans door accountants nagezien, doch uit den aard van de zaak zal het moeilijk zijn vast te stellen, hoe hoog het bedrag is, dat aan het hótelbe- drijf is onttrokken. Het moet echter een aanzienlijk kapitaal vertegenwoordigen. Ook in de villa van den heer en mevr. H. aan den Ouden Schevenlngschen Weg is huiszoeking gedaan. Alle boeken en besöheiden werden ook daar in beslag ge nomen. Droevig Kerstfeest. De 9-jarige Maria Büchem uit de Kleine Houtstraat te Haar lem is bij een Kerstboom in brand geraakt en aan de gevolgen daarvan in het gast huis overleden. Intern, treindlef. De in Amsterdam ge arresteerde Duitscher, die verdacht werd van medeplichtigheid bij den diefstal van juweelen ter waarde van ongeveer f 50.000 zal binnen eenige dagen als ongewensöhte vreemdeling over de grens worden gezet. Het Is niet vastgesteld kunnen worden, dat hij in denzelfden trein heeft gereisd; echter wordt vermoed, dat hij wel dien avond van Parijs Is gekomen. Treinbeamb- ten hebben hem niet herkend. De bestolene herkende hem bij confrontatie ook niet. De aangehoudene, die ontkennen blijft, met dezen juweelendiefstal iets uitstaan de te hebben, staat bekend als een inter nationale troindief.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5