Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende by de van Vrijdag 22 Deo. 1922, no. 10869. Een kostbare huwelijksreis. Te New-York is, zoo meldt de corresp. van de Daily Chronicle, een motorjacht van 98 voet aangekomen, de „Speejaeks", het kleinste schip, dat de wereld heeft rondgereisd en op een kruistocht van 16 maanden vol avonturen 40.000 mijl heeft afgelegd. Het scheepje werd verwelkomd door een helsch lawaai van sirenes van schepen en fabrieken en werd door een escorte van allerlei soort vaartuigen de haven binnengebracht. De „Speejaeks" werd voor 50.000 pd. sterling gebouwd door den heer Albert Y. Gowan van Chi cago, voor een huwelijksreis rond de we reld; de bemanning bestond, toen 't jacht pp 21 Aug. 1921 uit New-York vertrok, voor het grootste deel uit rijke vrienden van het paar. Eerst ging het langs de kust naar het Panamakanaal, waarna de „Spee jaeks" het grootste deel van den afstand van 4500 mijl naar Tahiti gesleept werd door een stoomschip. Op dit bekoorlijke Zuidzee-eiland hadden drie van het gezel schap genoeg van het avontuur. Voor de reis naar Samos en Australië werd een inlandsche bemanning aan boord genomen. Een orkaan dreef bij Nieuw-Caledonië 't scheepje een heel eind uit zijn koers en bij de Samoa-eilanden liep de „Speejaeks" ,op een rif, zoo dat de schroef beschadigd werd. Vandaar ging het naar Humboldt- baai, Java, Sumatra en Singapore en ver volgens door den Indischen Oceaan naar de Seychellen. In de Roode Zee viel weer een van het gezelschap af, waarna een autotocht gemaakt werd door Europa. Te Gibraltar gingen de heer en mevrouw Go- wan weer aan boord, om via de Kaap Verdische eilanden en Porto Rico naar Florida terug te keeren. Gedurende de heele reis stond mevr. Gowan op haar beurt aan het roer, behalve in de Roode Zee, waar zij het te kwaad kreeg door de hitte. Naar gezegd wordt, kostte de reis 250.000 en bedroeg de benzinerek'e- ning alleen meer dan 20.000 pd. st. Gevangen in eigen huis. Door een toeval vernamen de autori teiten te Saussay in Vache nabij Rouaan van een deserteur, zekeren Albert Parey, die zich vier jaar lang in zijn woning verborgen wist te houden. In 1915 werd hij bij zijn regiment als vermist opgege ven. Behalve zijn vrouw en kinderen wist niemand meer iets van zijn bestaan. Het geheim werd eerst ontdekt, toen zijn vrouw dezer dagen aan den burgemeester mededeelde, dat haar man zoo juist uit Duitsche gevangenschap was teruggekeerd en dat hij thans dringend medische hulp behoefde. 1 j 1 De dokter kon hem echter niet onder vragen wegens zijn zwakken toestand, doch toen men zijn vrouw aan een streng verhoor onderwierp, bekende zij ten slotte, dat haar echtgenoot reeds se dert November 1918 zich in huis had ver borgen gehouden. In 1915 was hij door de Duitschers gevangen genomen, doch had weten te ontsnappen en had des nachts zijn huis bereikt. Hij verzocht haar toen hem te verbergen, omdat hij vrees de dat hij voor den krijgsraad zou wor den gebracht en zou worden veroordeeld wegens overloopen naar den vijand. Soms, als het donker was geworden, maakte hij wel eens een wandeling langs stille wegen. Overdag zat hij stil in een kleine kamer, waarvan de blinden waren gesloten. Onlangs werd hij echter zoo ern stig ziek, dat zijn vrouw, gelijk gemeld, zijn aanwezigheid moest verraden. Medi sche hulp kwam echter te laat en de man stierf in het huis, waarin hij sedert den wapenstilstand een gevangene was ge weest. j Verhoogd invoerrecht op sigaren. Blijkens ministerieele mededeeling treedt het verhoogd invoerrecht op si garen met ingang van 27 December a.s. in werking. SEROOSKERKE. Raadsvergadering ge houden op Dinsdag 19 Dec. j.l. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening voorlezing der notulen, die met een kleine aanmerking worden goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken is o.a. een schrijven van B. en W. van Zierikzee, waarin zij. berichten, dat de gemeente, in de kosten tot aan de op heffing der huurcommissie, moet bijdra gen f 15,631/2- Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een brief van 't Burgcrl. Ariribestuur, waarin zij: berichten, dat in hun college aan de beurt van aftrediig is de heer H. Heijt. Aanbevolen werd te aftredende met den heer M. Beije. M<t op één na algemeene stemmen werd d. heer H. Heijt herkozen. Aangeboden word daarop de begrooting van het Burgerl. Armbestuur voor 1923, die in in- en uitgaaf is vastgesteld op f 1170,171/2. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van financiën, waarin Wordt aangedrongen op aansluiting bij den p.ost- chèque- en girodienst, adviseeren B. en W. tot aansluiting, '.t geen wordt goed gekeurd. De Voorzitter doet mededeelin- igen, inzake het verzoek der Groene Kruisvereeniging om subsidie voor het aanstellen van een wijkverpleegster. Hij acht het niet verantwpord hiervoor een 'post van f 200 (volgens becijfering) uit te trekken, en stelt voor, het Groene Kruis te berichten, die hier voorshands niet op kan worden ingegaan. Na eenige besprekingen wordt zulks goedgevonden. De voorzitter deelt mede, dat de ge- meente-opzichter heeft geadviseerd de schoollokalen gedurende de Kerstvaeantie opnieuw; te verven. De raad geeft machtiging genoemd werk te doen uitvoeren. Naar aanleiding van het peeslijk pp de haven brengt de voorzitter de gedachte naar voren, deze aan te wenden tot verzwaring van het 'havendijkje. Hierover ontstaat een leven dige discussie, waaruit blijkt dat alle le den voor een zoodanige verzwaring veel voelen. De havenopzichter zal om advies worden gevraagd. De havenmeester heeft verzocht de politie-verordening zóó te Wijzigen, dat schepen, grooter dan 300 ton, kunnen worden geweerd. De .Voor zitter stelt voor, hierover informaties in te Winnen en een desbetreftend artikel zioo noodig in te lasschen. Dit 'wordt goedgekeurd. Tot lid der schoolcommissie wprdt herbenoemd mej. H. v. d. Weele. De voorzitter deelt mede, dat door hem een schrijven is ontvangen van den com missaris der koningin, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken het ont vangkantoor te Renesse op te heffen en de gemeenten te brengen onder de kan toren Br.haven en Z.zee. Naar aanleiding hiervan deelde hij: mede, dat door hem met andere collega's hierover is gecon fereerd. Een ontvangkantoor voor het westelijk deel van Schouwen wordt wen- schelijk geacht. In verband hiermede is de gemeente Noordwelle gevraagd, een woning voor dit doel in huur te willen afslaan. Daar het onderhoud brandspuit, dorpsreiniger, lantaarnopsteker, onder houd school en gemeentehuis, elk jaar opnieuw wordt besteed, wordt goedge keurd, dit bijl hernieuwing voor 1 jaar aan den zelfden persoon toe te kennen. Hierna omvraag en sluiting. THOLEN. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Dinsdag 19 Dec. j.l. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving W. Mpelker. Na de opening vaststelling der notulen. Onder de ingekomen stukken bëhooren: eenipe missives van Ged. Staten betreffende ge nomen raadsbesluiten enz., welke voor kennisgeving worden aangenomen. Van den raad der gemeente Lisse is een adres ingekomen, verzoekend adhaesie te betui gen. inzake afschaffing van den zomertijd. Dhr. Quist is er sterk voor dit rommeltje op te ruimen. We hebben al last genoeg fgehad van d|e nieuwe tijd. De heer Sin- gerling wil het maar toevertrouwen aan onze Kamerleden. De heer Stoutjesdijk zal gaarne adhaesie betuigen. De voor zitter zegt dat hij' voor zich' liever de zomertijd heeft. In stemming gebracht wordt met 9 tegen 1 stem besloten ad haesie te betuigen. Tegen de heer Sin- gerling. Ter tafel [komt nu een schrijven van 't gemeentebestuur van Bergen op Zoom, inzake het mede-garandeeren van een jaarlijksch inkomen, aan een daar aanwezigen specialist voor neus-, oor- en keelaandoeningen. Deze gemeente Zou twee cent per inwoner en per jaar moe ten bijdragen. De voorzitter zegt dat B. en W. geen vrijmoedigheid kunnen vin den f.65 per jaar voor dit doel te be stemmen. De heer Goossen zegt wanneer alle gemeenten besluiten tot het geven van het gevraagde, dr. Leeman reeds een groot tractement heeft om verzekerd te zijn van een practijk. De voorzitter zjegt dat het geven van subsidie a 2 cent per inwoner deze goede zijde heeft, dat armlastigen kosteloos zouden gehol pen worden. De heer Quist: Is 't de be doeling dat dr. Leeman zelf een eigen practijk aanvaarden gaat? De voorzitter zegt dat dr. Leeman zijn rijkspost kwijt raakt aan het hospitaal. De heer Wagemaker zegt eens nage rekend te hebben als al de gemeenten, die gevraagd zijn, gaan geven, dr. Lee man een flink bedrag heeft. Spr. acht het beter deze zaak aan te houden en af te w'ac-hten wat andere gemeenten be sluiten. Aldus wordt besloten. Den heer Z. van de Velde wordt wegens vertrek naar Scherpenisse eervol ontslag verleend als l'id der commissie van toezicht tot uitoefening der leerplichtwet. Betreffende het aangehouden adres van de Chr. ar beiders en R.-K. bonden alhier wordt be sloten een commissie te benoemen, die den raad van advies zal dienen. Benoemd worden de heeren Stoutjesdijk, Quist en Janssen. Naar aanleiding van een adres van den voorzitter en secretaris der ouder-commissie, welke f 25 vragen als toelage voor de te houden ouderavond, en f J0 voor verleden jaar, stellen B. en W. voor dit bedrag niet te geven, en hen enkel voor dit jaar eenige ver goeding te geven. Ter tafel komt een adres van J. Vriens, met verzoek restitutie te verleenen voor door hem bebouwden grond, daar het hem gebleken is, dat de raad thans in dezelfde omgeving bouw grond verkocht heeft f 2 de M2., ter wijl hij daarvoor f 4 betaald heeft. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken en het adres voor kennisge ving aan te nemen. De heer Goossen vindt dit antwoord wel wat kort. Hoe wel meegaande met het advies-van B. en W. wil hij trachten duidelijk te maken waarom. We weten', zegt spreker, hoe schoorvoetend de raad eindelijk is over- gegaan tot het zich garant stellen van 90 o/o der geschatte waarde. Een en an dermaal en nog eens is het adres Vriens testij'ds behandeld, en de gedurige drang ie Vriens geoefend heeft op den raad. 'Vans nu hij gebouwd heeft, en niet h«ift kunnen verkoopen vraagt 'hij res- tittie met drang in het adres, dat de de zaak zal overnemen. De heer Vriens die een vakkundig man is, wist dat het bouwen duur was, wist dat er ook op dat gebied daling zou komen en komt thans tot ons College. Wat de reden is dat Wij de grond aan Nijs en aan Vercouteren verkocht hebbien a f 2 is u allen bekend. Wil de heer Vriens echter van de Zaak af, dan is hij niet bang He jïrfenis van f 23800 zijnde de geschatte waarde voor de grond met huizen te aanvaarden. De heer Geluk zegt dat het nu al uit komt waar hij destijds voor heeft ge waarschuwd. Niet dan zeer noode heeft hij tenslotte toegestemd. Pas is er ge bouwd, en nu krijgen we al de klachten Het wordt Weer een strop voor de ge meente. De heer Goossen zegt dat de gemeente nooit of te nimmer aan deze zaak een strop heeft. Spr. heeft een en ander becijferd en heeft berekend f 1560 voor huur der 8 woningen, .benevens f 300 voor rente van den grond, is .f 1860. Dit is berekend tegen het kapi taal van f 23800 en rente van 73/4 o/„. We hebben dus geen strop al komt de zaak morgen aan den dag voor rekening der gemeente. De heer Geluk zegt dat de heer Vriens dan ook geen strop heeft. Hoe kan Vriens dan nu een adres in dienen. De heer Wagemaker zegt dat Vriens op zwaarder last zit als de ge meente, daar deze met de bouwkosten zit. Het adres wordt daarop voor kennis geving aangenomen. Aan de orde is thans een adres van J. Vriens, waarin deze meedeelt, dat hem ter oore is gekomen, dat de raad opdracht heeft gegeven aan Z. van de Velde, naast zijn ingediende bëgrooting voor een nieuwe kaaimuur, ook een bëgrooting samen te stellen. Adressant hoopt dat de raad hem als op2'ichter der gemeente niet zal passee- ren, bijaldien het werk tot uitvoering komt. De voorzitter zegt dat Vriens op praatjes afgaat. De heer Goossen zegt, dat het als het ware van Zelf sprekend is, dat de gemeente-opzichter 'een uit te voeren werk zal beheeren, alhoewel de Raad vrij blijft in het nemen dezer beslissing. De heer Wagemaker zegt dat we feitelijk gaan praten over een be sloten zitting, doch nu het toch te berde komt, wil spreker hier verklaren, dat toen geheel anders is gepraat. Nadat de voorzitter de voordracht voor 't benoe men van een onderwijzer heeft voorge lezen, vraagt de heer Geluk of deze be noeming nu werkelijk zoo noodzakelijk is. Hij heeft vernomen dat de heer Van Elsacker voor 4 a 5, hoogstens 7 leer lingen les geeft. Is het nu niet beter deze onderwijzer die voor het 7de leer jaar les geeft deze lessen ,op te schorten en deze onderwijzer weer terug te doen gaan naar de O.L. school. Bovendien is het 7e leerjaar niet verplichtend en heeft de minister hèt reeds verschoven tot 1 Jan. 1925. De voorzitter vindt het zeer goed dat we bezuinigen, doch niet op het onderwijs. We krijgen er subsidie voor en deze Idas werkt uitstekend al's overgang van de O.L. school naar de U.L.O.-school. De heer Wagemaker Is er voor deze zaak aan te houden om nog eens te confereeren met den schoolop ziener. Aldus wordt besloten. Voor lid werkman in de commissie voor de werke loosheid worden voorgedragen P. Mees en P. Perestam. Benoemd werd P. Pere- stam. Bij de bespreking „verordening gas bedrijf leest de voorzitter voor het art, Waarin wordt vastgelegd, dat hij, die muntgas stookt en minder verbruikt dan 200 M3. per jaar, moet bijbetalen 6 ct. per M3.; hij, die geen muntgas stookt, 4 ct. De heer Janssen vindt dit een ver keerde zuinigheid. Moet nu een arm mensch, die beslist geen 200 M3. ver bruiken kan, onze dure gasfabriek helpen betalen? De heer Wagemaker zegt, dat het met de gasfabriek net is als met êen coöp. Bietenfabriek. Ook daar be talen de aandeelhouders wel degelijk in alles, dat wiordt ondernomen in het ge- hëele bedrijf. En nu heeft spr. voorbeel den genoeg, dai' er burgers zijn die 40 a 50 M3. gas verbruiken. Voor deze men sehen is leiding aangelegd, dure maters aangekocht, mooie lampen, kookstëi'len enz. Wel mijnheer Janssen deze. men- schen betalen nog niet hun intrest van de kosten van den aanleg. Hoe komt het dat er sinds de oorlogsjaren f 20,000 schuld gemaakt is? Enkel doordat we in die dagen, toen ieder betalen kon, ons gas veel te goedkoop gegeven hebben. We hadden toen 35 ct. moeten laten betalen, dan had de zaak gerendeerd. Doch de schuld der fabriek wordt door de in woners hier zelf nog vergroot, doordat ze niet voldoende doordrongen zijn van het gebruik van het gas. De heer Goossen is dankbaar dat de heer Wagemaker reeds bij aanvang een zaak heeft recht gezet; namelijk het niet verbruiken van het gas. Doch spr. wil op iets anders wij zen, en het doel spr. genoegen te zien dat publiek aanwezig is. En nu de gas- kwestie. Spr. kreeg Vrijdagavond "de Thoolsche Courant" in handen en fas daar met groote dikke letters, Zij "durven". Spreker vraagt hier „Wie durft" En dan doet het spr. leed, dat een courant als de Thoolsche, die hier het orgaan Is van den volksmond, die hier leiding geeft, en ons vertelt wat hier verhandeld wordt, deze kwestie hier op zoo'n smalende wijze heeft uitgedrukt. „Zij durven! Wie durft? Wij, B. en W., wij durven den gasprijs verlagen met 1 cent, Zegge één cent. Doch Wie kunnen daar ook beter over oordeelen dan B. en W., die in alle 'finesses der gasfabriek zijn ingeleefd Weet de redactie der Th. Courant wël, dat die 1 cent, zegge één cent voor onze gasfabriek op f 1500 minder inkomsten komt te staan? Is het onZe schuld, dat deze gasfabriek niet rendeert? De heer W;agemaker heeft terecht gewezen op de schuld der burgerij in dezle aange legenheid. Spr. Iaat de dierbare dooden rusten, doch deze gasfabriek is immers veel te hoog opgezet. Er is plaats voor 24 retorten; er is een ruimte in stook plaatsen en gashouder om half Noord- Brabant van gas te voorzien. Gebouwd in den duursten tijd heeft men de dwaas heid begaan, perst te touwden en dan pas uitweg te zoeken tot aansluiting. Het moest juist andersom geweest zijn. Denkt u dat er ééne gemeente is, die nog denkt over aansluiting aan onze fabriek? De electrificatie dringt door, komt ook hier, en dan staat de gasfabriek op zijn kop. Nog steeds loopt men rond niet groote plannen; de waterleiding is er; 't is een zegen en spr. heeft zich nooit daarover beklaagd. Doch het zal ook iweer geld kosten. Onze straten ze liggen op hun kop; nu nog de aansluitingen. We kunnen wël een leening sluiten alleen voor onze straten. De brugplannen: men zegt dat ze er komen zal. Spr. duizelt bij al die financiën. Hoe moet het terecht komen? En spreker zal zich wel ter dege afvra gen bij' de komende raadsverkiezingen of hij zich nog zal disponibel stellen voor een raadszetel. Meermalen denkt spr. zijn Werk te beëindigen, doch de tijd daartoe i is nu te kort meer. Hij heeft dit zijn kiezers verzekerd en zal dus zijn tijd uitdienen. Doch spr. vraagt zich terdege af, of B. en W. den blaam verdiend heb ben, die met vette letters in de Thoolsche Courant stond afgedrukt. De verordening wordt daarop aangeno men met 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Singerling1 en Janssen. Voor de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat morgen de maatschappij „Eensgezindheid" haar put, steiger en oesterloods verkoopt, doch dat deze Mpij. eigenlijk niets te verkoopen heeft, daar al hare gronden aan de gemeente behooren. Hij wil dus zeggen, dat zij alleen haar opstand ver koopen kan. B. en W. zullen dit nog j voor den verkoop doen weten aan den notaris, terwijl B. en W. thans voorstellen j ook aan den nieuwen eigenaar de zelfde rechten van opstal te vergunnen, met be paling, met het oog op de brugplannen zeer spoedig opeischbaar. Bij de rond- i vraag bespreekt de heer Slingerling de aanbesteding der drukwerken. Is dit waar j dat dit werk Tholen uitgaat? De voor zitter zegt, dat de aannemer thans ook een Tholenaar is, die het evenwel hier niet laat drukken. Deze stond eenige gul dens lager en daar deze man ook solide is, kon het Werk niet anders dan ge gund worden. B. en W. voeren niets an ders uit dan een besluit van den raad. De heer Singerling vindt het jammer en vraagt of de aanbesteding in alle vak ken steeds gehouden wordt. De heer Goos sen zegt dat dit in alle vakken niet kan, daar er zeer lastige karweien voorkomen die niet voor aanbesteding vatbaar zijn. Er ligt evenwel een besluit van den raad, doch dit is i n alle vakken niet consequent door te voeren. De heer Singerling had het liever onder de ingezetenen gehou den. Waarom moeten nu van heinde en verre deze inschrijvers opgeklopt wor den? De voorzitter zegt dat B. en W. niets hebben gedaan dan uitvoering ge geven aan het besluit van den raad. In dien de raad dit besluit blijft erkennen, blijft het steeds zoo geschieden. Daarna sluiting der vergadering. RECHTZAKEN» Z|ja verloofd© gewurgd. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht gestaan A. Th. van den B., 23 j., arbeider op een steenfabriek te IJs- selstein, die in het voorjaar in de Croese- I laan te UtreCht zijn meisje H. Sybesma, door worging van het leven heeft beroofd, i De rechtbank heeft indertijd een onder- f zoek naar bekl.s geestvermogens gelast en I de deskundige, dr. H. van der Hoeven te UtreCht, is in zijn rapport tot de conclusie gekomen, dat bekl. verminderde toereke- ningsvatbaarheid heeft in niet onbelang- rijken graad. Het O. M. verklaarde zich met deze conclusie niet te kunnen vereeni gen en was van oordeel, dat bekl. psy chisch in orde was. Aangenomen moet worden voorbedachten rade, ontstaan uit jaloezie. Het O. M. bleef daarom bij zijn eisch van 12 jaar gevangenisstraf, met af trek van de voorloopige hechtenis. j Uitspraak 28 dezer. Het Chinnezen draoia voor het Gerechtshof. De 5 Chineezen, die door de A'damsche rechtbank veroordeeld zijn, 2 tot 4 jaar en drie tot 3 jaar gevangenisstraf, in ver band met het Chineezendrama in het eta blissement der Stoomvaart-Mij. „Neder land", aan de IJkade en op de Prins Hen drikkade, zullen 28 Dec. in hooger be roep voor het Amsterdamsche Gerechts hof terecht staan. I De .Jongeheerenbende". Woensdag hebben voor het gerechtshof te 's Gravenhage terechtgestaan J. H., 18 jaar, en G. A. R., 19 jaar, 'door de Haagsche rechtbank veroordeeld resp. tot 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, in verband met verschillende fcialdadig- heden, door een troepje jongelui in Duin oord en Scheveningen gepleegd. Ten aan zien van den eersten beklaagde had de rechtbank bewezen verklaard: het op zettelijk gevaar veroorzaken voor 'het stoomtramverkeer door een bank dwlars over de rails te leggen; brandstichting in een villa te Scheveningen; tal Van ver nielingen in] die villa en diefstal van een armbandhorloge. Bekl. bekende. De recht bank had, wat den tweeden beklaagde aangaat, alleen bewezen verklaard ver nielingen in de villa te Scheveningen. Deze beklaagde 'bekende eveneens. Dr. van Braam Houckgeest, als des kundige décharge gehoord, meende, dat beklaagde H., hoewel niet ontoereken- baar, toch psychophaat is. Een gevange nisstraf zal voor hem natuurlijk zeer ernstig zijn. Een ambtenaar van de R. K. reclasseering, die een rapport had uit gebracht, achtte beklaagde geschikt om te worden geredasseerd. De waarnemend procureur-generaal eisehte voor beklaagde H. bevestiging van het vonnis der rechtbank en voor be klaagde R. een zwaardere straf, n.l'. zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van H.j mr. Marchant, bepleitte een voor waardelijke veroordeeling. Mr. van Rossum verdedigde beklaagde R. Op raad van deskundige familieleden is beklaagde in hooger beroep gegaan. Deze jongen hoort thuis in een krank zinnigengesticht, waar hij hoort te blijven tot na zijn "Sturm-und-drangperiode. Mocht het hof daartoe niet overgaan, dan verzoekt spr. de voorloopige hechte nis van de straf voor de tweede Zaak af te trekken. Ook vraagt spr. een nieuw onderzoek of onmiddellijke invrijheidstel ling en opzending naar een gesticht. De president bepaalt de uitspraak op Dins dag over 14 dagen. Daarna -worden beide beklaagden achtereenvolgens onderwor pen aan een verhoor met betrekking tot den diefstal van rijwielen. De Haagsche rechtbank had H. te dezer zake vrijge sproken en R. veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Bekl. H. erkende met zijn vriend N. rijwielen uit het magazijn van den vader van N. te Rotterdam ge haald te hebben. Hij dacht evenwel, dat de jongen N. daartoe vergunning had. Bekl. R. békende. De procureur-generaal meende, dat ook ten aanzien van H. het bewijs voor den rijwieldiefstal gele verd is. Hij eisehte tegen beide beklaag den 8 maanden gevangenisstraf. Ook in deZe zaken traden mrs. Van Rossum éh Marchant als verdedigers op. Uitspraak 3 Januari. AANBESTEDINGEN, MIDDELBURG. Door Ged. Staten is aan besteed het herstellen, vernieuwen en on derhouden gedurende 2 jaar, ingaande 1 Januari 1923, van de Prov. wegen en andere waterstaatswerken in Zeeland, in 22 perceelen. Inschrijvers waren: Eerste perceel, straatweg van Zierikzee naar Zijpe: Iz. Douw, Zierikzee, f 5485; W. Wandel, Nieuwerkerk, f 5400. Tweede per- Ceel, Veerdam enz. te Zijpe: M. Krijger, Bruinisse, f596. Eerste en tweede perceel samen: W. Wandel, Nieuwerkerk, f6025. Derde perceel, steiger enz. te Stavenisse: H. W. Zachariasse, Stavenisse, f 1550; L. E. Neele, Stavenisse, f 1510 en A. Wesdorp Lz., f1498. Perceelen 14 tot en met 18, omvattende straatweg weerszijde Sluis; straatweg Breskens-Nieuwvliet; id. Schoon- dijke—IJzendijke—Grens; idgem Oostburg Zuidzande en die tussChen Oost- en W.- Zeeuwsch-VlaanderenHoogste inschrijver Iz. Douw, Zierikzee, f18920, laagste P. J. van de Zande, Breskens, f16439. Perceelen 19 tot 21: Hoogste inschrijver Iz. Douw, Zierikzee, f 14920, laagste J. F. Adriaans- sens Polfliet, Hontenisse, f11738. Alle inschrijvingssommen zijn per jaar. ONDERWIJS. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. werd in de openbare school alhier een ouder avond gehouden. Niettegenstaande het on gunstige Weer was een 20-tal ouders van schoolgaande kinderen opgekomen, W.o. 6 moeders. Door 't hoofd der school dhr. C. J. Reisinger, werden eenige mede- deelingen gedaan omtrent het handwerk- onderwijs bij den vervolgcursus. Daarna behandelde dezelfde spreker 't onderwerp „straffen". Biji deze verhandeling werd door passende voorbeelden aangetoond, hoe ouders en onderwijzers wel en hoe niet moeten straffen. Door den voorzit ter der commissie werd spreker de dank der vergadering gebracht. In deze ver gadering, die ook door den burgemeester werd bijgewoond, werd inplaats van dhr. Cl. Moelijker, die als zoodanig bedankt heeft, tot lid der commissie gekozen, dhr. H. Brandenburg. VERKOOPINGEN, ENZ. Door de maatschappij „Eensgezindheid" gevestigd te Goes, werd deze week door notaris D. v. d. Velde te Tholen, publiek geveild de opstal, oesterloods, steiger en inventaris oesterput, liggende op gronden toebehoorende aan de gemeente Tholen met recht van opstal. Gekocht door Jan Nieuwenhuijzen te Tholen, voor f1750. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 December. Maandag 25 - en Dinsdag 26 December (le en 2de Kerstdag). Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. le kerstdag, 10 en 6 ure, idem. 2e 6 ure, Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool „Bezaliël"; te Capelle Zaterdagavond 6 ure in 't lokaal by den heer Lodewijk; te Schuddebeurs Dinsdagmiddag 2 ure in 't Zondagsschoollokaal. Chr. Geref. Kerk. 9.80, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen, le kerstdag, 9.30 en 6 ure, idem. 2e 9.80 ure, idem. Kerkwerve. 2 ure, dr. Proost, le kerst dag, 9.80 ure, ds. de Leur. 2e geen dienst. "Woensdag 27 Dec. Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool in de kerk. Serooskerke. 2 ure, ds. Leendertz (Extra collecte voor noodl. kerken en personen), le kerstdag, 6 ure, Kerstfeestviering. 2e 9.30 ure, dr. Proost. Burgb. 9:30 ure, ds. Boogaard, le kerst dag, 9.30 ure, idem (Coll. generale kas). 2e 6 ure, Kerstfeestviering met de Zondags schoolkinderen. Renesse. Geen dienst, le kerstdag, 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Leendertz. le kerstdag, geen dienst. Haamstede. 2 ure, ds. Boogaard (ColL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1