Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Inschrijving voor Jen Dienstplicht. Uit Stad en Provincie. BINNENLAND. behoorende by de yan Vrijdag 15 Dec. 1922, no. 10866. De BURGEMEESTER ran Ziekikzbe maakt bekand, dat in Januari a s. roor den dienst plicht moeten worden iogaschreren personen^ die gebaren zijn in 1904. Voor de aangifte ter inschrijving zal in bet bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie iaderan werkdag, des voormiddags van 9 12 uren. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrjjring, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de volgende bepalingen van de Dienst plichtwet en van he.t Dienstplichtbesluit. Wie wèl en wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet. 1. Behoudens da bepaling van het tweede lid wordt voor den dienst plicht ingeschreven a. de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar. waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft, of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tjjdstip in Europa woonplaats heeft; b. de niet-Nederlander, die pp genoemd tijdstip ingezetene is. 2. Voor den dienstplicht wordt niet in geschreven de ingezetene, niet-Nederlander, die blijkt te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgs dienst zijn onderworpen of waar ten aanzien vaa den dienstplicht het beginsel van weder- keerigheid is aangenomeni In welke gemeente de Insohrgvlng moet geschieden. Art. 8 van het besluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt a. indien de wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft, in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen b. indien de in te schryven persoon in Nederland woonplaats heeft in de gemeente, waarin deze woonplaats is gelegen, tenzij hy een wettigen vertegenwoordiger heeft, die in een andere gemeente in Nederland woonplaats heeft c. Indien noch de in te schrijven persoon, nocb zijn wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft: te Amsterdam, zoo de in te schryven per soon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegenwoordiger woonplaats heeft in Duitschland of Zwitser land te Botterdam, zoo de in te schryven per soon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegenwoordiger woonplaats heeft in België, Frankrijk of Groot-Brittanië en Ierland te s-Gravenhagezoo de in te schryven persoon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zyn wettige vertegen woordiger woonplaats heeft in een ander deel van Europa. 2. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woonplaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schry ven persoon of zijn wettige vertegenwoor diger had op 1 Januari van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 19 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toepassing is geworden. Aangifte ter inschryviog. Art. 8 der wet. 1. Behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen geschiedt de in schrijving voor den dienstplicht op aangifte by den burgemeester der hierboven vermelde gemeente. 2. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger; zy kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. 8. De aangifte geschiedt a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 in te schryven personen, in de maand Januari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud worden b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 in te schrijven personen (zie hierna), binnen dertig dagen na dea dag, waarop het in dat artikel bepaalde op hem van toepassing is geworden. Art. 9 van het besluit. 1. Zonder aangifte wordt voor den dienstplicht ingeschreven hij, die: a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tuchtschool, een gevangenis of een rijkswerkinrichting b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regeering is gesteld en niet in een 'rijksopvoedings gesticht is opgenomen c. als vrjjwilliger behoort tot de landmacht, de zeemacht of de overzeesche weermacht, uitgezonderd den vrywilligen landstorm. Inschrijving vóór den gewonen tyd. Art. 14 van het besluit. 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden ingeschreven dan naar zyn leeftijd zou moeten geschieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toe stemming by een verzoekschrift, dat hij aan den Minister van Oorlog zendt vóór 10 Januari van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt. Hjj légt daarbij over een bewijs van instemming van zyn wettigen vertegenwoor diger. De minister stelt den belanghebbende in de gelegenheid een onderzoek te onder gaan ter zake van lichamelijke geschiktheid en lichamelijke geoefendheid, een en ander voor zoover niet bij het verzoekschrift ver klaringen zijn overgelegd, waaruit de geschikt heid en de mate van geoefendheid voldoende blyken. Inachryving na den gewonen tyd. Art. 4 der wet. 1. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar, waarin hy 25 jaar oud wordt, zyn woonplaats in Europa heeft gevestigd of wiens wettige vertegenwoordiger in dat tijdvak zijn woonplaats in Suropa heeft gevestigd; Q b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, indien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Europa woonplaats heeft; c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tyd- vak ingezetene of opnieuw ingezetene is ge- wordsn; d. de ingezetene, niet-Nederlander, die in bedoeld tydvak ophoudt te behooren tot een staat, als bedoeld in art. 6, tweede lid zie hiervóór). 2. Metlbetrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6, tweede lid. Strafbepalingen. Art. 46 der wet. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft a. hij, die niet voldoet aan een o. a. inge volge art. 8, tweede lid, op hem rustende verplichting b. de voor den dienstplicht, in te schryven of ingeschreven persoon en zyn wettige ver tegenwoordiger, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt; diegene der bestuurders van krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gestichten, rjjksopvoedingsgestichten, tucht scholen, gevangenissen of rijkswerkinrich tingen, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid, op de bestuurders rustende verplichting of die niet overeenkomstig door Ons te geven veorschriften opgave* verstrekt ter inschrijving voor den dienstplicht van in die gestichten opgenomen personen. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zezhonderd gulden wordt gestraft hij, die op- zetteljjk een der in het eerste lid bedoelde feiten ploegt. Opmerking omtrent yrystelling. By de aangifte ter inschrijving bestaat gelegenheid om op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schryven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Beteekenis ran de uitdrukking „wettige vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uit drukking «wettige vertegenwoordiger", wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlyke macht, de voogdy of de curateele uitoefent. Zierikzee, 14 Dec. 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN YAN RENGERSKERKE. IHflufffl*» De BURGEMEESTER en WET- BwS? HOUDERS van Zierikzee doen te weten dat door den RAAD dier gemeente in zijne vergadering van 29 Nevember 1922, No. 3, is vastgesteld de navolgende verordening: De RAAD der gemeente Zierikzee Overwegende, dat het gewenscht is eene verordening in het leven te roepen, betreffende het in- en uitjagen van schepen in de Nieuwe Haven alhier; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders en op de Gemeentewet; heeft besloten: vast te stellen de navolgende VERORDENING op het in- en uitjagen van schepen in de Nieuwe Haven te Zierikzee. Artikel 1. Het is een ieder verboden schepe* in- of uit te jagen in de Nieuwe Haven te Zierik zee, zonder daartoe van Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee verkregen vergunning. Artikel 2. Degene(n), die de in artikel 1 voornoemd bedoelde vergunning heelt (hebben) ver kregen, is (zijn) verplicht zorg te dragen, dat aan een verzoek tot in- of uitjagen wordt voldaan binnen een half uur nadat het verzoek daartoe by hem (hen) is inge komen en mag (mogen) hoogstens in reke ning brengen een jaagloon volgens een door Burgemeester e* Wethouders vast te stellen tarief. Artikel 8. Overtreding van eenige bepaling dezer verordening wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste f 25,—. Artikel 4. Met het opsporen van overtredingen, by deze vererdening strafbaar gesteld, zyn be last de beambten van Politie, zoemede de Havenmeester. Artikel 5. Deae verordening treedt in werking één maand na hare afkondiging. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Zierikzee, d.d. 29 Novomber 1922, No. 3. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zynde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 8 Decembër 1922, No. 192, 3e Afd., in afschrift medegedeeld. En |is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 December 1922. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. HAAMSTEDE. Door de Landbouwver- éeniging „C. et C." te Burgh, wierd' Dins dagavond j.l. in „Hotel Bom" eene al- gemeene ledenvergadering gehouden, 'waarin na behandeling van eeriige huis houdelijke zaken, de 2e secretaris der Z. L. M., dhr. van Dijk, optrad met een lezing over den aankoop van bedrijfs- benoodigdheden, een en ander geïllus treerd door lichtbeelden. De spr. bl'eek zijn onderwerp goed machtig te zijn en de lichtbeelden, w.o. een serie van de Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek, vie len zeer in den smaak. Velen hebben voor 't eerst hun eigen fabriek daar gezien; de inrichting en de uiterst vernuftige techniek dwongen bewondering af. Een 'woord van dank, door den voorzitter aan spreker gebracht, was dan ook welver diend. ELLEMEET. In de laatst gehouden Raadsvergadering hébben alle leden zich eenstemmig tegen een combinatie der ge meenten Ellemeet, Eikerzee en Duiven- dijke verklaard. B., 21 j., landbouwer te 'Serooskerke, biji vierstl,, f 2 b. s. 2 d. h.; J. ,van B., 27 j., arbeider te Kerkwerve, bij verst., f 0,50 bi, s. 1 d. h.; W. B., 18 j., arbeider te Zierikzee, bij verst., f 2 b. s. 2 d. h.; J. van K., arbeider te Kerkwerve, bij Iversfjt, f 2 b. s. 2 ld', h. Het |zieh in ken- lijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg bij 3e herhaling: C. B., 39 j., te Zierikzee, de proeftijd opgelegd bij vonnis van 8 December 1920 wordt verlengd met één jaar. Door P. v. d. W., 48 j., schipper te Scherpenisse, is hooger beroep aangetee- kend tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg van 1 December 1.1., waarbij hij wegens verduistering is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De officier van justitie kwam eveneens in hooger beroep. Door den Kantonrechter is op 13 December j.l. veroordeeld wegens: Over treding Zeeuwsche Stroomen Visscherij- reglement: J. P., 42 j., oesterhandelaar, te Yerseke, tot f 3 b. s. 3 |d. h. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. Afkondiging Grondwetsherziening. Ons bericht inzake de afkondiging van de Grondwetsherziening behoeft in zoover verbetering, dat niet op 2 Januari e.k., maar reeds op 29 Dec. a.s. de plechtige afkondiging in zittingen van den Hoogen Raad1, de Gerechtshoven en de Arrondisse mentsrechtbanken, alsmede van de pui of voor de deur van de gemeentehuizen zal plaats vinden. Het cabaret Pisuisse. De heer J. L. Pisuisse deelt aan de „Tel." mede, dat het tijdens zijn reis in Scandinavië uitgesproken faillissement van de N.V. Intiem Theater Pisuisse, niet hem privé betreft. Dit faillissement, dat een gevolg is van verliezen, geleden bij de Nederlandsche tentoonstelling te Ko penhagen, is dus van geenerlei invloed op zijn persoonlijke solvabiliteit en evenmin op zijn persoonlijke werkzaamheden als artist en impressario. i ZIERIKZEE, 12 Dec. '22. Door den Kan tonrechter zijn op 6 Dec. j.l. veroordeeld wegens: Overtreding der Jachtwet: L. T., 17 j., arbeider te Burghi, f 5 bi, s. 1 w. t.s.: J. D., 26 j., boerenknecht te Oosterland, tot een principale hechtenis van 3 d.; C. J. B., 30 j.., klein landbouwer te Ouwer- kerk, f 15 b. s. 15 d. h.. Overtreding politieverordening gemeente Zierikzee: J.a M.a G., 16 j., dienstbode te Zierikzee, f 1 b. s. 1 wl ti.s.; E. H.a K., *.17 j., dienstbode te Zierikzee, f 10 b. s. 2 w1. t.s.; J. L. K., 22 j., los werkman te Zie rikzee, b'iji verst., f 3 b-, s. 3 d. h.; T. S., huisvrouw' van J. B. de H., 27 j., zonder beroep te Zierikzee, bij verst., if 1 b. s. 1 d. h.; P. M., 40 j., landbouwer te Zierikzee, bij verst., f 3 b., s. 3 df, j h..; J.e B., 21 j., leurster, te Antwer- pen, thans zonder bekende woonplaats, bij (verst).., f 2 b,, s. 2 d. h. Idem gemeente .Dreischor: 1. K. de M., )23 j., veld- arbeider; 2. H. K., 27 j., schaapherder; 3. Ch. van A., 21 j„ veldarbeider, allen Wonende te Zonnemaire, ieder f 2 b. s. 2 d. h. Straatschenderij: H. A. F-, 1 11 j., zonder beroep te Renesse, terug- gave aan vadervoogd, zonder toepassing van eenige straf. Overtreding van de j Leerplichtwet: J. S., 50 j., klein-land- bouwer te Oosterland', f 30 b., s. 15 d. h. Overtreding van de Motor- en Rij wielverordening gemeente Haamstede: P. L. van W., 20 j., bloembollenhandelaar te Haamstede, bij! verst., f 10 b. s. 10 d. h. Overtreding van de Motor- en Rij- j wielwet: J. J. van D., 16 j.., loopknecht te Zierikzeef, f 1 b. s. 1 w. t.s.; C- (V., f 15 j.„ landarbeider te Dreischor, terug- gave aan de ouders zonder toepassing van eenige straf. Zonder daartoe ge rechtigd te zijn loopen over eens anders grond: C. D., 30 j., arbeider te Ooster- land(, f 3 b. s. 3 d. h.; Th. W. van der H., 34 j., arbeider rtie Oosterland, bij fcersl)., f 5 b. s. 5 d. h. Straatschenderij!: I. W. Mi. K.., 18 j., landbouwersknecht; 2. J. G. G., 17 j., landbouwersknecht, beiden wonende te Dreischor, tweemaal gepleegd', ieder f 15 en f 10 b. s. ieder 2X2 W'. t.s. Overtreding van de politie verordening gemeente Noordgouwe: J. de L., 17 j., zonder beroep te Zonnemaire, f 1 b. s. 1 'w!. t.s.; P. de O.;, \33 j., ar beider te Noordgouwe, bij verst., f 2 b- s. 2 d'. h.; W. W., te Zierikzee, bij! verst, f 2 b. s. 2 d. h.; A. van den B-, 32 j., landbouwersknecht te Drei schor, bij verst, f 2 b. s. 2 d'. h.; |M; D-, 33 j., schippersnecht te Zonnemaire, bij verst-, f 2 bl, s. 2 d. h.; J. ,,3., 20 j., schippersknecht te Zonnemaire, bij verst, f 2 b. s. 2 d. h.; Overtreding Zeeuwsche stroomen-Visscherij reglement J. B. Chzn., 50 j., visscher te Bouchoute (België) bijl verst-, f 10 bl s. 10 dl h.; J. S., 41 j., schipper te Zeebrugge, bij verst-, f 10 b'. s. 10 d'. h. Het zich in kenlijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: D. T., 59 j., zonder beroep te Zierikzee, (bij 2e herhaling), tot eene principale hechtenis van 2 dl; J. E., 41 j., timmer mansknecht te Zierikzee, bij verst., f 10 b., s. 10 d. h.; P. D., 39 j., los|werkman te Zzee, bij' verst., f 15 bi s. 15 dl h.; J. J. M'., 35 j., scharenslijper te M'burg, bij verst-, (le herhaling) tot eene principale h. van 2 d Overtreding van de po- litie-verordening gemeente Zierikzee: L. K., 52 j., landbouwersknecht te Zierik zee, bij verst).., f 1 bi, s. 1 dl h.; (J. D., 49 j., landbouwersknecht te Zierikzee, bij VerstJ(, f 1 b. s. 1 IdL h. Overtreding van de Motor- en Rij wielwet: P. A. G., 31 j., arbeider te Zierikzee, bij vest., f 1 b. s. 1 !d. h.; C. van der S., 20/j., land bouwer te Kerkwerve, bij! verst., f 3 tl s. 3 d!. h.; J. van B., 25 j., voerman ;te •Zierikzee, f 0,50 b. s. 1 d. h.; L. M. H., 27 j., vrachtrijder te Renesse, bij verst-, f 2 <b!., s. 2 d. h.; A. W'. D., (23 j., ar beider te Oosterland', f 1 b. s. 1 d. h.; J. W. C., 24 j., commissionair te Zierik zee, bij versl),, f 2 b. s. 2 ld. h.; S. van D., 21 j., arbeider te Zierikzee, bij verst., 2 b. s. 2 d'. h.; M.a L.a S., 24 j., zon der beroep, te Duivendijke, bij verst., f 2 b., s. 2 dl h.; J. van D., 29 jj., winke lier, te B'haven, bij' verst., f 2 b. s. 2 d. h.; L. van der S., 18 jM landbouwers knecht te Bruinisse, f 2 W. s. 2 d. h.; L. van de G., 25 j., arbeider te Zierik- Zeei, f 1 bl., s. 1 d. h.; J. S., £1 j., ar beider te Zierikzee, bij verst., f 3 b. s. 3 dl h.; G. S., 44 j., landbouwer te Zierikzee, f 3 b. s. 3 d. h.; J. J. de V., 40 j., brievenbesteller te Kerkwerve, bij verst., f 0,50 b. s. 1 d. h.; F. H., 40 j., landbouwer te Zonnemaire, bij yerstji, f 3 b. s. 3 dj. h.; iW. J. yan den ZIERIKZEE. Donderdagmiddag had in het Concertgebouw de plechtige opening der nieuwe Chr. School in 't Vrije plaats, in tegenwoordigheid van 't schoolbestuur, Burgemeester en Wethouders, Gemeente- Secretaris, enkele raadsleden en een groot aantal genoodigden en belangstellenden. Ds. C. J. Wielenga opende deze samen komst. Na het zingen van Ps. 75 1 ging ZijnEerw. voor in gebed, waarna hij als tekst voor zijn te houden rede Markus 10 13-16 koos. Het was spr. een eer en genoegen de vergadering het welkom te mogen toe roepen biji deze plechtigheid, waarnaar reikhalzend is uitgezien, na de jaren, van zorgen en teleurstellingen, moeite en ar beid, die aan dit oogenblik voorafgingen. Nu de oude school wordt verlaten, wenschte spr. den nadruk te leggen op het feit, dat het oude beginsel naar de nieuwe school wordt medegedragen. In het nieuwe schoolgebouw is in de ves tibule een tegelplaat aangebracht (door een onbekenden gever geschonken) waar op de voorstelling uit het tekstwoord is afgebeeld, n.I. „de zegening der kinderen door Jezus" en daaronder de spreuk „Laat de kinderkens tot mij komen". Dat is de zinspreuk van de Schoolver- eenigirig geweest van den beginne af aan en dat moet, aldus spr., zoo blijven. Bij den overgang, dien 'wij nu beleven roepen wij, zeide spr die woorden in onze ge dachten, omdat zij het uitgangspunt, de draagkracht en de stuwkracht zijn g weest van den geheelen schoolarbeid. Ds. Wielenga wees op het verschil in opvoeding in onzen tijd en het ontbreken van tucht, waardoor staat en maatschappij dreigen ten onder te gaan. Het is volgens spr. niet voldoende het kind op te voe den in christelijke en maatschappelijke deugden, maar het ook tot den Christus zelve te brengen. Spreker gewaagde van de verstorende machten, als literatuur, bioscoop, enz., die op de kinderziel inwerken. Spreker getuigde voorts van de groote blijdschap op dezen belangrijken dag voor 't Chr. Onderwijs te dezer plaatse en het nieuwe schoolgebouw beschouwde hij als een kostbaar Godsgeschenk. Spr. weersprak de dwaze misvatting, als zouden de voorstanders van Chr. On derwijs niet veel geven om het gehalte van 't onderwijs. Met gebrekkige hulpmiddelen is ge worsteld moeten worden om 't hoofd bo- van 'water te houden. Daaronder is gezucht en spr. bracht eeneere-saluut jaan |de onderwijzers, die onder zulke druk kende omstandigheden hebebn gewerkt en gestreden. i Na 55 jaren nemen we aldus ds. Wielenga afscheid van de oude school en keeren haar den rug toe, meenemend het oude beginsel naar de nieuwe school, I die in gebruik wordt genomen, en welke spr. thans voor geopend verklaarde.' Spr. dankte den burgemeester voor zijn tegenwoordigheid en niet minder voor den steun en de medewerking, bij bouwter rein en kapitaal voor den schoolbouw, ondervonden. Spr. waardeerde de houding in deze van den burgemeester zeer, evenzeer van de wethouders en raadsleden. Verder dankte spr. de afgevaardigden van de Chr. Scholen en besturen uit onze omgeving voor hun tegenwoordigheid; den architect, den heer F. Houdkamp, w'ensch te hij geluk met de voltooiing van de school. Hij voegde hem toe, dat hier „het werk den meester kroont" en de school een blijvende getuigenis zal zijn van zijn kunde; de aannemers, de heeren Mossel man en Korteweg voor de spoedige vol tooiing; de onder-aannemers (het schil derwerk verdient bizonderen lof) en de uitvoerders van de centrale verwarming alsmede den jeugdigen opzichter, dhr. van 't Veer, voor zijn trouwe plichts betrachting. Een apart woord richtte ds. Wielenga tot den heer de Groot, het hoofd der school, wien het wachten vaak pijnlijk zal zijn geweest. Het verheugde spreker, dat voor den heer de Groot de dag was aangebroken, waarop het nieuwe gebouw te zijner beschikking kan worden ge steld. Spr. hoopte, dat het hoofd in de nieuwe school met vrucht en zegen zal mogen arbeiden, evenals het overig on derwijzend personeel, dat volhard heeft in het oude gebouw. Spr. dankte hen allen namens het schoolbestuur voor de opofferingen zich daar getroost. Hierna richtte spreker zich tot het oud schoolhoofd, den heer D. Mulder, voor wien iets pijnlijks moet liggen, voor ande ren voltooid te zien, wat hijzelf zoo vurig zal hebben begeerd, maar spr. weet, dat de zaak boven zijn persoon uitgaat en de heer Mulder thans dankbaar gestemd zal zijn. Spr. dankte hem voor wat hij in de achter ons liggende jaren heeft ge daan. Ten slotte wendde spr. zich tot de leden der schoolvereeniging en de ouders, die trouw aan 't beginsel, hun kinderen steeds naar de school op 't Havenplein bleven zenden. Bij wijze van pauze zongen een aantal schoolkinderen een voor deze gelegenheid toepasselijk vers, door den heer Mulder gedicht. i Na deze onderbreking nam de burge meester het spreekgestoelte in, die herin nerde aan de vestiging der bijzondere school in het gebouw naast de Kleine Kerk. Spr. herinnerde zich nog levendig hoe men in 1868 eenigszins verbaasd was en meende dat 5 openbare scholen vol doende waren en men niet begreep, waar om er nu nog een bizondere school moest zijn. Vijandig stond men er niet tegen over. In gezaghebbende kringen waa men van oordeel, dat die school wéï zou verloopen. Na verloop van jaren zijn thans van de 5 openbare scholen, die Zierikzee in den loop der zestiger jaren had, 3 verdwenen. De bizondere school, opgericht aanvankelijk met een klein ge tal leerlingen, heeft zich langzamerhand aanzienlijk uitgebreid, zoodat men al jaren geleden tot de conclusie kwam, dat het gebouw ten eenenmale onvoldoende was. 1 Sprekende als burgemeester, meende hy namens den geheelen Raad te mogen zeg gen, dat hij de nieuwe bizondere school reeds 10 jaar vroeger gewenscht had, om dat dan ook niet de geheele financiëele last op de gemeente zou zijn afgewen teld. Niettemin heeft de Raad, hoewel de meerderheid ten opzichte van den bouw van bizondere scholen een andere opvat ting heeft, de wet op loyale wijze uitge voerd en zijn geen stemmen opgegaan tegen het voorstel, dat B. en W. moesten doen. Spr. memoreerde hoe deae dag, spe ciaal voor hen, die de gedachte als zij hadden, in deze school zagen, belichaamd, een gelukkige moet zijn. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat onder het tegenwoordige schoolbestuur en het huidige onderwij zend personeel, de nieuwe school moge afleveren goede staatsburgers, warme va derlanders en goede christenen. Dan zal deze school met eere worden genoemd. Thans verkreeg het hoofd' der school het 'woord, welke zeide, dat in dagen en oogenblikken als deze, nauwelijks woorden te vinden zijn, om uit te druk ken wat wij gevoelen. Spr. herinnerde aan wat zijn voorganger in de oude school heeft doorgemaakt en hijzelf ge durende 21/2 _j aar daarin heeft gewerkt onder moeilijke omstandigheden. Door de onderwijspacificatie is nu verandering en verbetering in dien toestand gekomen. Mede namens het onderwijzerspersoneel dankte hij het schoolbestuur voor de aangewende pogingen die geleid hebben tot den .schoolbouw, waardoor er ruimte is verkregen voor het chr. onderwijs te dezer-Stede. Hij feliciteerde ook de ouders met het nieuwe gebouw, sprak tot slot den heer Mulder toe, wien het in grijzen ouderdom vergund is te aanschouwen 'wat zijn ha^t zoolang heeft verbeid. Deze laatste betrad hierop'het podiuaL De heer Mulder herinnerde aan de eerste steenlegging, waarbij hij wees op den nieuwen tempelbouw onder de oude Is raëlieten, welke bedroefd waren toen zij moesten ervaren, dat deze tempel hun oudi geliefkoosd Godshuis niet zou evenaren. Hier is 't tegenovergestelde het geval. Spr. gewaagde van het voorrecht dezen dag te mogen beleven; hij gunde zijn opvolger het voorrecht gaarne om in de mooie nieuwe school te mogen les geven. Blijmoedig en 'weemoedig soms ook wa ren voor hem de jaren geweest die hy in het oude gebouwi had doorleefd en spr. herinnerde aan voormalige toestan den in de oude school. Een groote zorg is gegleden van de schouders van H schoolbestuur door de totstandkoming va* het nieuwe schoolgebouw, waarvan de grondslagen dezelfde zullen zijn als van 't oude. Spr. waardeerde voorts de woorden door den burgemeester gesproken zföer. Als laatste spr. nam ds. S. v. d. Molen hierna het spreekgestoelte in. Spr. her innerde aan het eenmaal door Luther gesproken woord, n.I. dit, wanneer hij geen bedienaar des Woords was, hij on derwijzer zou willen zijn, en wel hier om, omdat die taak van zoo'n groot be lang is, n.I. de opvoeding der jeugd. Alle richtingen grijpen naar het kind, omdat men zeer goed weet, dat, wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft. Spr. wees vooral op de taak der on derwijzers om de kinderziel te brengen tot den Christus. Ds. Wielenga las daarna enkele telegrammen met gelukwensche» voor en andere schriftelijke felicitaties, van personen, die met de tot standko- ming dezer nieuwe school sympathiseer den. Aan alle aanwezigen werd een ge denkboekje uitgereikt, bevattende fraaie oliché's, waarvan door den heer H. Mis set de oorspronkelijké foto's zijn geno men. Bizondere hulde bracht ds. 'Wielenga aan de heeren A. Timmerman en W. den Boer voor den door hen verrichte* arbeid in verband met de nieuwe ia- richting. f Met het zingen van Psl. 105 24 e» het daarop volgend dankgebed werd dea» bijeenkomst gesloten. TAN HEINDE EN TER, Clemenceau is te New-York scheeft gegaan naar Frankrijk. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 2