Zierikzeesche Nieuwsbode Lappendag B. H IDELER, 19 December Opruiming C J. SOME, KACHELS abonnement: Vrijdag 15 Dec. 1922. zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. zierikzee. DINSDAG Opruiming van alle Karpetten en Loopers Algemeen Overzicht. buitenland. BINNENLAND. VERVANGT NATUURBOTER; Uit Stad en Provincie, Frecs's Zenuwhoofdpijnpoeders, Freco's Zenuwtabletten, Pry a per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag Woensdag en Vrijdag. ï8sto JAARGANG. - No. 10866 Oir. j. DE LOOZE Jr. Ulfr-itaficf. M, 1 KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór If ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Met het oog op de Balans zal den Lappendag extra goedkoop worden gehouden. ra— De COMMISSARIS VAN a-5' POLITIE te Zierikzee maakt bekend, dat inlichtingen, betreffende het Algemeen In- en Uitvoerkantoor, gevestigd te Amsterdam, aan zijn bureau zy"n te bskomen. ZjJ, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jan. a.s. ver schijnende nummers GRATIS. Twee gebeurtenissen, welke de interna tionale politiek deze week beheerschten, verdienen esns nader bekeken te worden. Het zijn n.l. de conferentie te Londen, die plotseling werd afgebroken en de bij eenkomst te Lausanne, welke deze week zich in een critiek stadium bevond. De bespreking te Londen ten aanzien der nieuwe voorstellen uit Berlijn no pens de Duitsehe schadevergoedingskwes tie, door de premiers van Engeland, Frankrijk en Italië, is op een mislukking uitgeloopen. Deze mislukking bracht even wel geen breuk, hoewel de Entente vo1 barsten en scheuren zit en zoo goed en kwaad als maar mogelijk is bij elkaar wordt gehouden. Begin van 't volgend jaar komen de hee- ren weer bij elkaar, maar dan té Parijs, waar eveneens de vertegenwoordigers der Kleine Entente aanwezig zullen zijn. In deze vergadering zal men niet alleen de schadevergoedingskwestie behandelen maar ook de intergealliëerde schulden on der het oog zien. De conferentie is mislukt, doordat het onmogelijk bleek, de Britsche en Fransche politiek nader tot elkaar te brengen, het geen leiden zal, er wordt reeds reke ning mede gehouden tot een zelfstan dig optreden van Frankrijk tegen Duitsch- land en wel de bezetting van het veel begeerde Ruhrgebied, dat ais waarborg zal moeten dienen voor 't eventueel toe te staan moratorium, maar ook als een utopie van vele Franschen om hun natie een gevoel van politieke en militaire vei ligheid te geven. Op den duur versterken echter derge lijke maatregelen die krachten, welke aansturen op een hernieuwden oorlog, die Frankrijk 't meest van alle naties heeft te vreezen. De crisis, die deze week te Lausanne dreigde, is reeds weer geweken, door de verklaringen, afgelegd door den Turk- sehen vertegenwoordiger Ismed Pasja na de correcte,, maar bizonder duidelijke re devoering van den Engelschman Lord Cur- zon in zake de kwestie van bescherming der minderheden, die in de wereld thans het meest de aandacht trekt. Als deze conferentie mislukt door de kwestie der minderheden, dan zal geen enkele stem1, dan waarschijnlijk die van Angora, ten gunste der Turken spreken; Aldus Lord Curzon. Ismed Pasja is hiervoor gezwicht en heeft verklaard, dat Turkije bereid is dezelfde verplichtingen op zich te nemen ten aanzien der bescherming van de nationale minderheden als Rumenië, Ser vië, Griekenland, Albanië, Tsjeeho Slowa kije, Polen en de Oostzeelanden hebben •aanvaard. Ondubbelzinnig verklaarde de Turksche woordvoerder, dat Turkije on middellijk na het sluiten van den vrede tot den Volkenbond wenscht toe te tre den, waarmede het feitelijk aansluiting zoekt bij West-Europa en Sovjet-Rusland loslaat. Ismed verklaarde zich voorts bereid alle Grieken volledige amnestie te geven voor alle, sinds 9 jaar, bedreven politieke da den, mits diezelfde verzekering door de tegenpartij gegeven wordt. Een nationaal tehuis voor de Armeniërs moest hij echter weigeren. j ;-.j Lord Curzon verheelde in zijn antwoord op deze afgelegde verklaringen niet, dat het hem bizonder verheugde, dat Tur kije wil toetreden tot den Volkenbond. De Britsche vertegenwoordiger hoopte, dat de vrede binnen enkele weken gesloten zal zijn. Deze gang van zaken heeft het pad tot volledige overeenstemming aan zienlijk vereffend/" Uit de filmwereld. Er is thans weer heel wat te doen in •d© wereld derAmerikaansche filmartis- ten. Dat is nog niet in de eerste plaats om het aangekondigde huwelijk van Char lie Chaplin met Pola Negri, ofschoon ook dat onderwerp veel stof opwerpt, omdat er lieden zijn die beweren, dat mevr. P. Negri eigenlijk al getrouwd is, met een ander dan Charlie Chaplin. De groote opwinding geldt éen onlangs verschenen boek van Edward Roberts, getiteld: „De zonden-van Hollywood". Daarin wordt in een reeks korte ver halen verteld van het wel wat heel vrije leven der filmsterren van beiderlei kunne in de filmkolonie bij' Los Angelos. De personen worden met gefingeerde na men aangeduid, doch zijn zeer goed te herkennen, voor wie iets weet van de locale toestanden. De schrijver van het 'boek Was in hechtenis genomen in verband met het feit, dat hij zijn „onzedelijk boek" door de post had laten verzenden. Hij is onder borgtocht op vrije voeten. Er is zegt hfi niets onzedelijks in zijn boek, het is enkel een zedenschildering, die hij echter door bewijzen als juist kan staven. In de inleiding van zijn boek be toogt Roberts, dat de directries der film ondernemingen zeer goed weten, dat er zonde en zedeloosheid heerschen onder haar film-acteurs en -actrices, en dat van de vrouwen, die als filmster vooruit wil len komen zekere concessies worden ge- eischt. Maar- ziji de directies stellen zich op het standpunt, dat het buiten haar terrein van bevoegdheid ligt, daar tegen op te treden. Het boek is beweert Roberts zelf slechts een zwakke afspiegeling van het werkelijke leven. Er hebben bij het schrij ven geen onbehoorlijke motieven voor gezeten. De vervlaarasching der Genfsche Hoogeschooï. De taal-commissie uit de Belgische Ka mer heeft dezer dagen vergaderd, ter bespreking van het rapport-Poullet over de vervlaamsching der Gentsche hooge schooï dat de verschillende meeningen der commissieleden weergeeft en dat aan genomen werd, nadat er enkele wijzigin gen in zijn gemaakt. Dit rapport is aan de leden van de Kamer rondgezonden en zal als grond slag voor de discussies dienen, wanneer de zaak in de Kamer opnieuw ter sprake komt. De liberale groepen van de Kamer en van den Senaat hebben vergaderd om hun houding te bepalen bij de 'behande ling van het onderwerp, dat de gemoe deren in België zoozeer bezig houdt en 'waarbij meer en meer de politiek op- den voorgrond komt. In de wandelgangen van de Kamer wordt de kwestie van de Vlaamsche uni versiteit druk besproken evenals de aoor de taai-commissie voorgestelde oplossing. De tegenstanders van de vervlaamsching achten de voorgestelde oplossing onaan nemelijk,. terwijl de Flaminganten zeggen dat de grens van hun toegeeflijkheid is bereikt. Men spreekt zelfs over een ministe- rieele crisis en men verwacht, dat de li berale ministers Neujean, Devèze en Mas- son niet langer in het kabinet zouden kun nen blijven en zullen aftreden, wanneer de Kamer tot vervlaamsching van de hoogeschooï. mocht besluiten. Wanneer deze drie ministers mochten aftreden, zou het wel eens heel lastig kunnen zijn een aldus veroorzaakte crisis op te los sen en men vraagt zich af op welke meerderheid een regeering zou kunnen steunen, die de tegenwoordige zou op volgen. In politieke kringen in België acht men den toestand ernstig en inge- wikkeld'. ia j Arbeid op kantoren. Van 31 December a.s. af zal een jeug dig persoon (d.i. een arbeider beneden 18 jaar) op een kantoor niet langer mo gen werken dan a. op de eerste vijf werkdagen der 'week gedurende 8i/o uur per dag en wel tussehen 8 uur des voormiddags en b uur des namiddags; 'b. op Zaterdag gedurende 5 uren en wel tussehen 8 uur des voormiddags en 1 uur des namiddags. Werkt een jeugdig persoon op Zater dag na 1 uur des namiddags in een der in den vorigen zin bedoelde kantoren, dan kan hij op dien dag langer dan vijf uren arbeid verrichten, doch moet hem hetzij op een anderen werkdag na 1 uur des napiiddags, hetzij' op Maandag voor 1 uur des namiddags vrijaf worden gegeven. Op Zondag mag door jeugdige personen in kantoren geen arbeid worden verricht. Arbeidslijst en arbeidsregister moeten in het kantoor aanwezig zijn. Do n zich op een kantoor bijzondere omstan digheden voor of is er een openeenhoo- ping van werk, dan kan het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie toe staan, dat arbeiders van ten minste 19 jaar 10 uren per dag en 55 uren per week werken. Tweed® Kamer. Zitting van Donderdag 14 Dec. Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging van de Lager Onderwijswet. De heer Snoeek Henkemans verdedigt het lamendement-JWesterman inzake de toe lating van onderwijs in de vreemde talen in de 5e en 6e klasse van de lagere school, op technische, paedagogische en nationale gronden. De heer Moerel meent, dat 't Fransch desverlangd even goed op afzonderlijke cursussen kan wofden onderwezen. De heer Wijnkoop is voor het amende ment, evenals de heer Vliegen. i De heer Ketelaar bestrijdt nader het amendement, dat door minister De Visser wordt ontraden. i Het amendement wordt verworpen met 37 tegen 36 stemmen. i Het amendement-.Wester man om vrij heid te geven, dat in de 2e en 3e klasse van de kopscholen slechts 10 uur in plaats van 14 uur wordt besteed aan gewone vakken van uitgebreid lager on derwijs, wordt overgenomen. De heer Moerel trekt het amendement in zake ondersteuning van cursussen in vreemde talen in, na bestrijding door den minister. i Het amendement-Beunierbeoogende meer vrijheid te geven voor de verdeeling van vakken van uitgebreid lager onder wijs over verschillende lesuren, is over genomen. Art. 1 van het ontwerp wordt aangeno men met 71 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Wijnkoop. De heer Tilanus heeft voorgesteld, aan lart. 5 een vierde lid toe te voegen, luiden de: Indien een gemeente uitgaven doet ten behoeve van cursussen, verbonden aan scholen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, behandelt zij de onderschei dene scholen van dezelfde soort binnen die gemeente op gelijken voet. Met- dit amendement wil spreker cur sussen, verbonden aan openbare en bij zondere scholen, op gelijken voet behan delen. 1 De heeren Dresselhuys en Ketelaar be strijden het amendement. De heer van der Molen kan met het voorstel meegaan. De iheer Rutgers is geen voorstander van cursussen, maar hij is van oordeel, dat het amendement waardeering verdient. De heer van Wijnbergen vraagt eenige inlichtingen. De minister acht de uitdrukking: dat de cursussen aan de school verbonden zijn, niet juist. Het amendement zal in plaats van tot bezuiniging, tot grootere uitgaven leiden, en spreker moet het amendement dan ook ontraden. De heer Tilanus wijzigt zijn amende ment zoodanig, dat er niet meer in wordt gesproken van cursussen, verbonden aan scholen, maar van cursussen, gegeven 'bui ten de schooluren. Na eenige discussie wordt het amen dement ingetrokken, met de bedoeling, bij -een later artikel er mede terug te komen. De heer Gerhard verklaart zich tegen het voorschrift, dat het bouwbesluit ook moet bevatten voorschriften ter vermij ding van uitgaven, die niet strikt nood zakelijk zijn. ZIERIKZEE. Donderdagmiddag arri veerde ook hier de familie Hagenbeek met een tweetal dikhuiden ten 3 'kameelen, welke op het Havenplein ten aanschouwe van een aantal kijklustigen, hun toeren verrichtten. i De schooljeugd werd eveneens in staat gesteld deze uilheemsche dieren eens van dichtbij te bezien, terwijl enkelen hunner eens op 't woestijnpaard in ,,'t zaêl door de natuur gewrocht" mochten zitten, het geen de belangstelling niet minder deed worden. De opbrengst dezer voorstellin gen is, wat nu wel bekend zal zijn, voor 't arme Duitsehe kind. OOSTERLAND. Woensdagmorgen 11 uur arriveerde Willy Hagenbeek met 2 olifanten en 3 kameelen op het school plein en gaf ten bate der arme Duitsehe kinderen een voorstelling; er was veel belangstelling. Veel kinderen hebben een ritje op een der kameelen gedaan. Ook was de Walchersche bioscoop ge arriveerd, die een kindervoorstelling gaf in de conferentiekamer; 's avonds om half acht werd ook een filmvertooning gegeven, die echter op een mislukking is uitgeloopen door een defect aan de machine. De zaak was tjokvol. De onder nemer drukte zijn spijt uit over de mis lukking, doch hoopte een volgende keer het dubbel te vergoeden. ANNA-JACOBAPOLDER. Dinsdagmid dag werden door een extra-boot der R. T.M. twee olifanten en drie kameelen van het beestenspel Hagenbeek over het Zijpe vervoerd. Vele nieuwsgierigen wa ren bij deze vreemde inscheping aan wezig. SPORT, ZIERIKZEE. Voetbaluitslag van Zondag 10 Dec.: D.V.O. I-G.V.V. I 0-1 (regle mentair). RECHTZAKEN* Een gemeente veroordeeld. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft in civiele zitting uitspraak gedaan in de zaak van een aantal aangeslagenen in de navorderingsbëlasting te Leiden tegen deze gemeente. De rechtbank stelde de gedaagden in het gelijk en veroordeelde de gemeente in de kosten. Deze zaak is voor de ge meente zeer onaangenaam daar de per sonen die reeds hebben betaald ook nog deze bedragen zullen terugvorderen. Raad van State. Voor den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, werd deze week o.a. behandeld het beroep van het Bur gerlijk Armbestuur te Noordgoüwe tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, houdende weigering van de door appel lant gevraagde machtiging tot het voe ren van een rechtsgeding, inzake de be taling der kosten van verpleging van iemand in het ziekenhuis te Noordgoüwe. In deze zaak was rapporteur staats raad Cort van der Linden. Het beroep werd toegelicht door den heer van Na- huys, burgemeester van Noordgoüwe. Zedenmisdrijf. In den vroegen ochtend van 9 Oct. Werd tussehen Sloterdijk en den Uitweg op den Haarlemmerweg het lijk van een 17-jarig meisje gevonden. Het onderzoek wees uit, dat het lijk uit éen Woning aan de Bilderdijkstraat te Amsterdam' langs een omweg daarheen vervoerd was, in een rijtuig van den snorder J., om dat de man, van wien dat vervoer was uitgegaan, G. N. was, een 42-jarig rijwiel handelaar, wonende aan de Biiderdijk- straat. Het meisje bleek het slachtoffer te zijn geworden van abortus provocates. De vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft Donderdag de zaak tegen G. N. met gesloten deuren behandeld. Bekl. 'was ten laste gelégd het misdrijf van art. 251bis 'wetboek van strafrecht, in den zomer van dit jaar gepleegd en het misdrijf van art. 297 wetboek van strafrecht (abortus provocatus) gepleegd op 8 October, hetwelk den dood van het 17-jarige meisje tengevolge heeft gehad. In deze zaak werden 25 getuigen en deskundigen gehoord. Het O.M. eischte 7 jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS» Ned. Herv. Kerk. Bedankt: Voor Rotterdam, P. G. de Vey Mestdagh te Wassenaar. Door de gecombineerde gemeenten Serooskerke—Kerkvverve, is toezegging van beroep uitgebracht op den heer Nor- tier, candidaat tot den Heiligen dienst te Wageningen- OUD-VOSSEMEER. Benoemd tot kerk voogd de heer A. de Rijke Lz., in de plaats van den heer M. A.. Douw, die wegens ongesteldheid heeft 'bedankt. Geref. Kerken. Beroepen: Te Raard (bij Dokkum) G. A. Langhout te Gaastmeer. Bedankt: Voor Naarden, A. G. Wolf te Loenen-Vreeland. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Vlissingen, P. de Smit te Oud-Beijerland. Te Hillegom, J. A. Riekel te Zaandam. Geref. Gem. Beroepen: Te Lisse, D. C. Overduin.' te Rotterdam. TAN HEINDE EN VER* Ismed Pasja heeft te Lausanne ver klaard1, dat Turkije bereid is na den vrede tot den Volkenbond toe te treden. De Duitsehe rijkskanselier heeft ont slag genomen ais directeur-generaal van de Hamburg—Amerikalijn. De Japansche prins-regent lijdt aan mazelen; zijn toestand baait geen on gerustheid'. vaii alle nog voorhanden j zijnde aan spotprijzen. Aanbevelend, Bazer, St.-W!aar2en«dijk. Tel. 10. per poeder 8 cent, doos a 25 st. f 1,70, tegen Zenuwhoofdpijn, Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden. per koker 00 cf. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Ge jaagdheid. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Engros Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. De kazerne te Trier, waarin Fran sche bezettingstroepen lagen, is gedeel telijk door brand vernield. Bij het blus- schingsvserk werden verscheidene solda ten gekwetst. Uit Houston (Texas) wordt gemeld, dat bij een spoorwegongeluk 15 men- schen zijn gedood en 40 gewond. - De typografenstaking in Zwitserland is geëindigd. De begrooting der stad Weenen sluit met een tekort van 124 milliard kronen. Volgens berichten uit' Riga zouden er te St.-Petersburg, te Charkof, in den Oeral en het Dongebied stakingen uit gebroken zijn wegens het niet uitbetalen van loonen. Mrs. Thompson én Bywaters, de twee ter dood veroordeelden in verband mat den moord te Ilford (een voorstad van Londen), hebben beiden appèl tegen het vonnis aangéteekénd'. De emigratie over zee was. te Ham burg in de maand November zeer leven dig; zij bedroeg 8548 personen tegen 3412 in November 1921. In Britsch-Indië hebben onlusten plaats gehad bij de staking der katoen- fabrieken in Bengalen en Nagpoer. 17 politieagenten werden gewond. Lloyd George gaat voor een maand naar Spanje. De ontwapeningsconferentie te Mos kou is afgebroken. De betrekkingen tussehen Sovjet- Rusland en Perzië zijn gespannen. Te Rome is het opeens ongekend koud geworden. Verschillende personen zijn van koude omgekomen door onvol doende beschutting. Clemenceau Heeft in een interview het denkbeeld geopperd om het Fransch- Engelsche geschil over de wijze, waarop de Duitsehe betalingen moeten worden verkregen, aan de arbitrage van president Harding te onderwerpen. Volgens de „Oeuvre" zou Poincarê geen militaire maar een „civiele" bezet ting van het Ruhrgebied beoogen, n.l. met Fransche ingenieurs en ambtenaren. Bij een ketelontploffing te Cama- l guey (Havana) zijn 100 werklieden gedood of gewond. In den nacht vna Maandag op Dins dag, is tijdens een hevige storm op de Noorsche kust een stoomtrawler uit Grimsby vergaan; 10 leden der beman ning kwamen om. Een groot aantal studenten uit Luik Gent, Bergen, enz. hebben te Brussel een. anti-Vlaamsehe betooging gehouden; in het gebouw van „De Standaard" hebben zij de ruiten ingeworpen. Des avonds 7 uur kwam het tot een botsing tussehen de betoogers en Vlaamsche arbeiders, waar op de studenten de vlucht namen. Curzon dreigt, dat de christen-mo- gendheden de conferentie te Lausanne zul len verlaten, als de Turken geen inschik kelijker houding aannemen ten aanzien van het vraagstuk van de minderheden. De Zwitsersche Bondsraad heeft Scheurer tot Bondspresident gekozen. De geallieerden zullen aan den Raad van den Volkenbond voorstellen, een buitengewone Volkenboadsvergade- rirg te beleggen, ter toelating van Turkije. De Fransche communistische Kamer leden Vaillant Couturier en Cacbin, zijn tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens 't aanzetten van mili tairen tot ongehoorzaamheid. Het in 1913 tussehen Servië eu Griekenland gesloten bondgenootschap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1