Zierikzeesche Nieuwsbode Nieuwjaarswensclien. GRATIS abonnement: Woensdag 13 Dec. 1922. zierikzeesche courant. advertentiën: Nieuwjaarswenschen. AANBESTEDING LEERMIDEET Oproeping tijdelijk Onderwijzeres. buitenland. BI NNENLANP. Uit Stad en Provinoie. Prl18 per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10865. Inz«»ding op den dag van uit- Olf. J. DE LOOZE Jr, Ulfc-RiUicf, N. J. KOSTEN. *avo vóór 11 ure. Z|J, die zicb van af heden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jan. a.s. ver schijnende nummers GRATIS. In het metM Jan. a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Zaterdag 30 December, niterlijk 's voormiddags 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlBRIKEBE maken bekend: dat ter Secretarie ter inzage liggen de voorwaarden, waarnaar in twee per- •eolen zal worden aanbesteed de levering van de leermiddelen voor de Openbare Lagere Scholen en het handwerkonder wijs voor 1923, zoomede de opgaat van hst bsnoodigde materieel. Insohrijvingsbiljetten behooren, ver gezeld van monsters, voor zoover deze niet aanwezig zijn, aan Burgemeester en Wethouders te worden ingediend vóór 22 Decomber a.s. Zierikzee, 12 December 1922. Burgemeester en Wethouders ran Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. F. F. WITTERMANS, Secretaris. Voor de Openbare Lagere School A te Zierikzee (hoofd de Heer J. VAN BALLE- GOOIJEN) wordt opgeroepen een TIJDELIJK ONDERWIJZERES met akte nuttige handwerken. Infunctietreding 1 Februari a.s.; de be noeming geschiedt tot nader te bepalen datum. Het ligt in de bedoeling de benoemde terens voor 4 uur per week le« te doen geven aan den nog loopenden cursus 1922/23 van bet Vervolgonderwijs. Sollicitaties worden ingewacht bjj den Burgemeester tot en met 20 Dec. 1922. Zierikzie, 12 December 1922. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Opzienbarend moordproces. In een zeer opzienbarend moordpro ces is Maandag door het crimineele ge recht van de Old Bailey te Londen uit spraak gedaan. Sedert de vorige week werd voor dit gerecht het proces behan deld tegen den 20-jarigen scheepshof- meester By waters en de 28-jarige gehuwde modiste mrs. Thompson. Bywaters werd beschuldigd haar echtgenoot te hebben vermoord, terwijl mrs. Thompson van me deplichtigheid werd beschuldigd. Bywa ters had een relatie met mrs. Thompson onderhouden en samen hadden zij 't plan opgesteld om Thompson uit dén weg te ruimen. Den derden October werd het plan ten uitvoer gebracht in de voor stad Ilford. Het echtpaar Thompson was in den vooravond naar den schouwburg geweest. Op weg naar huis werd Thomp son op een donkere plek, bij aanwezig heid van zijn vrouw, door steken met een mes om het leven gebracht. Eerst stond men vreemd tégenover de zen raadselachtigen misdaad, doch later kwam uit, dat mrs. Thompson betrekkin gen onderhield met Bywaters. In zijn bé zit werden een groot aantal minnebrieven gevonden, waarin ervan gesproken werd om Thompson uit den weg te ruimen. Bij het verhoor poogden beiden hun schuld wat minder te doen schijnen. Mrs. Thompson verklaarde, dat zij haar man niet had willen vergiftigen, doch dat zij hem alleen iets had willen ingeven om1 hem ziek te maken en daardoor zwak ker, zoodat hij zou toegeven aan haar verzoek om echtscheiding. Bywater gaf te kennen, dat Thompson zijn vrouw slecht behandelde. Op den noodlottigen avond had hij Thompson nog trachten te bewegen, zijn vrouw een echtscheiding toe te staan. Thompson weigerde zulks. Toen Thompson daarop met zijn hand in zijn zak greep, dacht Bywaters, dat hij een revolver trok en uit zelfverdedi ging trok hij daarop zijn mes. Bij het gevecht, dat ontstond, liep Thompson mes steken op, doch het was niet de bedoe ling geweest hem te dooden. De open bare aanklager had evenwel goede be wijsstukken aan de brieven, waaruit was gebleken, dat beiden het erop hadden toegelegd, Thompson uit den weg te rui men. Ook de ontmoeting op den bewus- ten avond was niet toevallig geweest. Enkele uren tevoren hadden mrs. Thomp son en Bywaters elkander nog gesproken. De jury oordeelde na langdurige beraad slagingen beide beklaagden schuldig aan moord met voorbedachten rade en, over eenkomstig de wet, werden beide daarop veroordeeld tot den strop. Onveilig Berlijn. De nachtelijke overvallen te Berlijn ne men schrikbarend in aantal en omvang toé. Ook vrouwen gaan thans aan deze gewelddaden meedoen. Zaterdagnacht werd de koopman Rosenthal te Zehlen- dorf in de buurt van het station door een vermomde vrouw met een stuk ijzer neergeslagen en van al zijn hebben en houden beroofd. Een getrouwde vrouw, Anna Hüfke, Neuköln, werd Zondag aldaar door een goedgekleeden man aangesproken, die haar beleefd verzocht haar pelsmantel' af te^ doen, en dit kleedingstuk aan hem te'geven.-De vrouw trachtte zich te ver weren, doch de vreemdeling rukte haar den pelsmantel af, en gii^; er mee van door. Na een wilde achtervolging werd hij1 door het publiek gegrepen. Hij bleek een slagersknecht uit de Fórststrasse te zijn. In den nacht daaropvolgende werd een koopman in de Grosz-GÖrschenstrasze door twee mannen overvallen, die hem neersloegen en van alles beroofden, Een andere koopman in Weiszensee zag, toen hij; na een drukken dag huiswaarts keerde op den hoek van een straat twee revolver- loopen op zich gericht; hij moest alles afgeven, wat hij dien dag verdiend had. Geen uur later werd in het Trêptower. een andere handelaar door twee vrouwen mishandeld en uitgeplunderd. Een buiten gewoon brutaal stukje werd dienzelfden nacht te Melchow' in de buurt van de ko lonie Biesenthal uitgehaald. Daar hoorden spoorwegbeambten uit het bosch om hulp roepen. Zij. gingen er op af en vonden een jongen man met zijn das aan een boom vastgebonden, terwijl zijn handen op den rug waren gebonden. Hij was daarbij uitgekleed tot op zijn hemd en kou sen na. Na uit deze-onaangename positie verlost te zijn vertelde hij, dat hij den vorigen dag uit het Rijnland naar Berlijn was gekomen. Aan het Lehrter Bahnhof waren twee jonge mannen op hem toe gekomen, die hem vroegen of hij wat verdienen wilde, door hun koffer te dra gen. Zij lieten hem naar Melchow l'oopen, en grepen hem daar in het bosch plot seling aan, bonden hem vast en kleed den hem tot het hemd uit. Van deze jongelieden ontbreekt, even als van de andere bandieten, elk spoor. De Memorie van antwoord op de Oorlogsbogrooting. Aan de verschenen Memorie van Ant woord op Hoofdstuk VIII der Staatsbe- grooting 1923 ontleenen wij eenige der voornaamste punten. De conclusie, dat uit de vanwege den Volkenbond gepu bliceerde cijfers omtrent de militaire uit gaven in de verschillende landen getrok ken, kan niet worden aanvaard. De mi nister verdedigt zich tegen het betoog, dat hij niet voldoende zou bezuinigen. De minister heeft gemeend vooralsnog het bestaande stelsel van eerste oefening te moeten handhaven, omdat het stelsel, door de Legercommissie aanbevolen wel tot belangrijke bezuiniging leidt, maar velen de gelegenheid afsnijdt om het diploma te verwerven. De instelling van het com mando der „Vesting Holland" is een con centratie, die jaarlijks ongeveer f 90.000 bezuiniging zal geven.' De conclusie van jhr. von Schmidt en zijn brochure over de Vesting Holland heeft niet de in stemming van de regeering. Een verdere beperking van de her halingsoefeningen kan niet worden toe gezegd. Indiening van een wetsontwerp tot herziening van de pensioenregeling van het reserve-personeel kan spoedig worden tegemoet gezien. Er zijn bezwa ren tegen verbetering der pensioensbe palingen voor oude gepensionneerden. Het. verslag der Legercommissie over den vrij willigen landstorm zal worden openbaar gemaakt. Aanvaarding van het beginsel dat de Staat onvoorwaardelijk moet zorgen voor de gezinnen, wier kost winner zich onder de wapenen bevindt, zou tot groote en vaak onnoodige uit gaven leiden. Het eindcijfer is van ruim f 64 millioen teruggebracht tot ruim/ f 63 millioen. Een niéuw© Staatsloeniog Volgens het „Hdbl.", is een nieuw lee- ningsontwerp in voorbereiding. Het .blad concludeert uit de vlottende Schuld van 700 tot 800 millioen en het uitzicht op buitengewone uitgaven van f 100 millioen. Mr. A. Zimmerman. Naar de „Msb." verneemt, heeft de bur gemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zim merman, thans met ingang van 15 De cember de benoeming tot commissaris- generaal van Oostenrijk aangenomen, zoo dat het nu zeker is, dat hij als burge meester van Rotterdam aftreedt. Afkondiging Grondwetsherzienings- weiten. Heden atollen in hét Staatsblad de wet ten betreffende de Grondwetsherziening worden afgekondigd. Tevens zal in de Staatscourant een pu blicatie verschijnen, waarbij wordt be paald, dat in plechtige openbare zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en arrondisse- ments-rechtbanken op Dinsdag 2 Januari, des middags 12 uur, door de griffiers van die colleges voorlezing zal worden gedaan van de wetten. Op denzelfden dag en hetzelfde uur zal vorenbedoelde publicatie worden afgelezen in iedere ge meente van de pui of voor de deur van de gemeentehuizen. I Leerplichtwet. Zeer spoedig is 'te wachten de in- I diening van een wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt, de leerverplichting voor het zevende leerjaar tot 1 Januari 1925 op te schorten, en dus de Leer plichtwet in overeenstemming te brengen met de Lager-Onder wijs wet. ZIERIKZEE. Door de N.V. Stoomdruk kerij v/h. Lakenman Ochtman wordt dezer dagen aan haar cliëntèle een fraai uitgevoerden kalender voor 't jaar 1923 gezonden. Behalve een practische week kalender, waar achter iedere datum ruimte is om aanteekeningen te plaatsen, bevat ze een viertal mooie photo's, (door den heer H. Misset alhier genomen), van het inwendige der drukkerij zelf, n.l. 2 kiek jes van de zetterij (hand- en machine-) en een gedeelte der machine-afdeeling. Het geheel op carton uitgevoerd en op de drukkerij zelf vervaardigd, maakt een flinken indruk. Maandagavond vergaderde alhier in de sociëteit „Concordia" de afd. van den Vrijheidsbond alhier. Op de candi- datenlijst voor de verkiezing der Prov. St. werden na gehouden stemming, ach tereenvolgens geplaatst: 1. A. v. d. Weij- de; 2. J. W. v. Oeveren; 3. L. Doeleman; 4. J. Enzlin; 5. mevr. Kooijman; 6. V. M. Krepel; 7. mevr. Heimbaoh; 8. L. Koop man; 9. H. E. Beelaerts van Emmichoven en 10. J. M. v. d. Bout. Tot bestuursleden voor de Oentr. Kies- vereeniging werden gekozen de heeren C. Blom te Haamstede, D. v. d. Berg te Bruinisse en V. M. Krepel te Nieuwer- kerk. De vaststelling van het verkiezingsregle ment voor de Prov. Statenn kon niet door gaan, doordat het Concept van 't hoofd bestuur te laat de verschillende afdee- lingen had bereikt en men niet wenschte dit belangrijke reglement zonder 't goed onder de oogen te hebben gezien, te aan vaarden. Evenals in andere Zeeuwsche plaat sen komt de familie Hagenbeek ook onze gemeente een bezoek brengen met een tweetal olifanten, kameelen, enz. en wel a.s. Donderdag. De voorstellingen zul len worden gegeven op de verschillende pleinen van de stad, welke voor ieder toegankelijk zijn. De opbrengst is be stemd voor de arme Duitsehe kinderen. Levensmiddelen en kleeren zullen éven zeer (gaarne in ontvangst worden genomen. Het ligt in de bedoeling ook voor de schoolkinderen voorstellingen te geven. Wij verwijzen naar een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin op 17 dezer een soirée musicale van het „Zierikzeesch Strijkorkest" wordt aange kondigd. i RENESSE. Zaterdagavond werd inn de zaal van den heer Telle een propaganda- avond van de afd. „Renesse" van den Bond voor Staatspensionneering gehouden. Hoewel de opkomst zeer talrijk was, mis ten we velen, die deze bijeenkomst, de goede zaak waardig, best hadden kun nen bijwonen. De voorzitter, de heer M. Roo zette in welgekozen woorden zakelijk het doel van dezen avond uiteen. Na 9 Dec. 1918, toen 300000 ouden van dagen hun zuiver staatspensioen konden halen, is er een zekere rust ingetreden voor de propaganda voor staatspensioen. De geest drift die brandende was, is, misschien ook wel door de tijdsomstandigheden, wel wat gedoofd. Het licht is verzonken. Zegeltjes-plakkerij heeft haar beslag ge kregen, de zuivere staatspensionneering is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor de vrijwillige verzekering. Nu mogen we niet denken, aldus de voorzitter, dat het nu genoeg is met de pensionneering en dat alles goed van stapel Joopt en ieder premiebetaler gelukkig en tevreden mag zijn. Integendeel! De opvoering van een propaganda-tooneelstukje „Buiten de Wet" gaf een doorslaand bewijs dat het met de zegeltjesplakkerij nog lang niet in orde is. De gebreken en fouten, die aan de verzekeringswet kleven, zijn zeer vele en ernstige. Veel geld is zoek geraakt en de ouden van dagen en ongelukkigen heb ben er niets aan, en juist zij, die het noodig hebben, krijgen het niet. Onnoodige rompslomp, veel administratiekosten, ver beurdverklaring van eenmaal betaalde pre mies, van b.v. een zelfstandig baasje, die vóór zijn derde premiejaar onmachtig is langer de premie te betalen. En wie be taalt de zegeltjes Het is een deel der gemeenschap, want op loon en productie worden ze verhaald. Bovendien is de pre mie te hoog. Al deze gebreken, fouten en misstanden werden in het licht ge steld door de dilettanten, die zich uit stekend van hun taak kweten. De avond werd afgewisseld door muziek en zang. De medewerkingevan het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" en van de Zang- vereeniging „V.Z.O.S.", die zich op zeer loffelijke wijze verdienstelijk hebben ge maakt komt een woord van dank toe en het langdurig welverdiend applaus, van het aandachtig luisterend publiek was dan ook het loon voor hun moeite. In zijn slotwoord maande de voorzitter het pu bliek ernstig aan, wijzende op de vele gebreken, wijzende op de slachtoffers ten gevolge der wet, zich niet vrijwillig te verzekeren, maar te strijden voor een kos- telooze Uütkeering aan ouden van dagen en ongelukkigen. Het ledental der afdee- ling vermeerderde dien avond met 13 per sonen. ELLEMEET. Ook de Raad dezer ge meente sprak zich in beginsel uit tot samenvoeging der gemeenten Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke.' OOSTERLAND. Op Vrijdag 8 en Za terdag 9 Dec. j.l. gaf „Oosterlands Fan fare" onder leiding van den heer A. v. d. Berge haar eerste winteruitvoe- ring. Beide avonden was de zaal goed bezet. Het afwisselend programma werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd; voor al een polka voor piston werd prachtig gespeeld; ook het blijspel „De genees heer" (of dat heeft mijn commensaal gedaan) werd op pakkende wijze opge voerd1. Beide avonden werd met een pret tig bal, onder leiding van den welbe kenden heer Roels van Bergen op Zoom, besloten. BRUINISSE. Dinsdagmiddag arriveerde alhier Will'y Hagenbeek met twee oli fanten en 3 kameelen, om op het plein der openbare school een paar voorstel lingen te geven. Velen maakten daar van gebruik en zagen met belangstelling de kunststukken der olifanten. Na afloop daarvan deden vele kinderen een ritje op een der kameelen. Door den grooten toeloop zal de ontvangst niet onaan zienlijk zijn geweest, wat aan de Duit sehe kinderen voor wie de opbrengst bestemd is, ten goede 'zal komen. De marktschipper Joh. v. d. Berge vermiste Zaterdagmorgen een vat petro leum. Het mocht de politie spoedig ge lukken te ontdekken wie het vat ont vreemd had. Naar men verneemt, heeft de dader bekend. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van „Schippers- en Visschersbe- lang" werd na voorlezing en goedkeuring der notulen de volgende stukken behan deld. Op een verzoek aan de douane van het op de grens liggende inklaringsschip om de schepen niet te dicht bij voor noemd schip te laten ankeren, werd af wijzend beschikt. Verder een bericht van den Minister van Landbouw om een ver slag in te dienen van de grieven welke de mosselschippers hebben en een bericht van het bestuur der Visscherijen, dat ab soluut 15 Februari 1923 de achterstallige pacht betaald moet worden, zoo niet dan zullen de perceelen ontnomen worden en opnieuw verpacht. Verder werd door den voorzitter een voorstel gedaan om de prij zen der mosselen wat hooger te krijgen, daar de tegenwoordige prijzen nog be langrijk lager zijn dan voor den oorlog, Wegens de lage valuta en om dan gelijk vroeger in Hollandsch geld betaald te Worden. Hierover kon men het niet eens worden, zoodat daarover eenige discus sie ontstond1. Gevraagd zal worden de zaadbanken open te stellen tot einde April in plaats van Maa^t. Daar er verder niets te behandelen was, sloot de voorzitter na omvraag de vergadering. Het Gemengd A. Capella Koor „Soli Deo Gloria" alhier, directeur de heer H. G. van den Doel te Zierikzee gaf Donderdagavond in het vergader lokaal der openbare school eene uit voering Reeds uit het talrijke publiek, dat opgekomen was om deze bij te wo nen bleek, dat men verwachtte weder om iets schoons te hooren en in die v.erwachting Werd men niet bedrogen. Door den heer de Wolf. hoofd der bijz. school, werden de aanwezigen uitgenoo- 'digd; psl. 33 1 te zingen, daarna werd door hem! voorgegaan in gebed en met enkele woorden publiek en vereeniging toegesproken, waarna de uitvoering be gon. De zangnummers werden op schoone wijze ten gehoore gebracht. Zoowel uit de nummers door het Koor uitgevoerd, als uit de solo'sen "duetten bleek, dat (Ingez. Med.) een zakje A. J„ P.'s Grena- dinésaus in ieder pakje A. J. P.'s Amandeltjespud- ding. Tijdelijke reclame. (Ingez. med.) de dames en heeren zich de lessen van den bekwamen directeur ten nutte ge maakt hadden. De woorden werden dui delijk uitgesproken, iets wat bij zang uitvoeringen wei eens te wenschen over laat, en op de verschillende teekens werd behoorlijk gelet. De dames solisten had den in het bijzonder eer van haar werk en boeiden door haar schoonen zang. De orgelbegeleiding was bij den directeur in uitstekende handen. Het was, zooals de heer De Wolf bij het einde in zijn slotwoord zeide, een uitstekend geslaagde avond, een zang uitvoering, die zich kenmerkte door groo te stille en waaraan de liederen door hun 'inhoud een zekere wijding gaven. Het woord van dank en lof tot leden en directeur gericht was dan ook wel verdiend. De heer van den Doel dankte den heer de Wolf voor "diens vriendelijke woorden en voor den steun, dien hij steeds van hem genoot; hij dankte ook het gemeente bestuur, dat door het laten inrichten van een geschikt lokaal dergelijke uitvoerin gen mogelijk maakte, den heer van Ves- sem voor het gebruik van diens, orgel en het publiek voor zijn talrijke opkomst en de groote aandacht aan het gehoorde ge schonken. Met dankgebed en het Zingen van het laatste vers van psl. 72 werd de avond besloten. POORTVLIET. Vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op Za terdag 9 Dec. j.l., waarin afwezig waren de heeren M. K. Krijger en J. M. v. Sorge. De notulen van de vorige vergadering werden na voorlezing goedgekeurd. Daar na werd overgegaan tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoem de raadslid, dhr. E. Uijl. Nadat diens ge loofsbrieven in orde 'bevonden waren, werd de heer E. Uijl als raadslid toege laten en als zoodanig beëedigd. Enkele leden maakten echter bezwaar tegen deze toelating, omdat zij van gevoelen zijn, dat de plaats, opengevallen door 't over lijden van den heer N. A. Bruijnzeel, niet bezet kon worden, daar op de lijst waar op dhr. Bruijnzeel is geplaatst, geen can- didaat maer voorkomt en de heer Uijl voorkomt op lijst No. 1. Daarop werd overgegaan tot het benoemen van een wethouder. Bij stemming bleek dat drie stemmen werden uitgebracht op den heer E. van der Slikke en 2 stemmen op den heer Chr. P. van der Slikke, zoodat tot !wethouder is gekozen de heer E. van der Slikke. Op de vraag van den voor- - zitter verklaarde dhr. E. van der Slikke, dat hij deze benoeming aanneemt. Ten slotte werd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs benoemd de heer L. Blaas, zulks in de plaats van den heer C. van Westenbrugge, die ont slag had genomen. OUD-VOSSEMEER. De olifanten en ka meelen van Hagenbeek moesten Zondag van hier naar Nieuw-Vosmeer, maar de veerman durfde de al te Zware passagiers (de grootste olifant weegt 3500 K.G.) met zijn pont niet overzetten en daarom moes ten de olifanten de reis over Tholen ma ken. Bij genoemde dieren was ook nog een zéér klein paardje; een der olifanten is .daaraan zóó gehecht, dat hij zonder aanwezigheid van dit paardje geen stap voort wil. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de hit losgeraakt uit zijn stal en verdwenen. De olifant maakte een geweld van belang en kWam eerst tot rust toen het paardje Zondagmorgen een half uur buiten het dorp bij een landbouwer was opgevangen en weer bij zijn reuzen- vriend teruggebracht „was. De belangstelling was zoo groot, dat Zaterdagavond 'bij de derde voorstelling méér dan 400 personen aanwezig waren. RECHTZAKEN. De moord op den Ëssenburgsingel. De 19-jarige kantoorbediende C. B. en de 24-jarige student J. B., die Woensdag bij arrest van het Haagsche gerechtshof onderscheidenlijk tot 12 .en 8 jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld wegens moord op den koopman Hartog Blaazer--te Rot terdam, hebben in deze veroordeeimg be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1