Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 11 Dec. 1922. zierikzeesche courant. advertentiêni Dienstplicht. DRANKWET. HINDERWET. binnenland. Eenheerlijke lekkernijA. J.P'sKsrstpuddino Prtfe per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per Jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10861. Inzondlng' °P den dag van ult- Olr. k 1. DE LOOZE Jr, «Itf.-Ridid. U J, KOSTEN «avo Tóór Bekendmaking ran uitspraak inzake vrijstelling. De BURGEMEESTER der gemeente Zierik- zie brengt ter algemeene kennis, dat door Zijne Excellentie de Minister van Oorlog by zyn besluit van 8 December 1922 aan SAMUEL ALBURG Lz., dienstplichtige van de lichting 1922, met ingang van 17 Maart 1923 voor één jaar vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevenewien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of deor diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zyn omkleed en worden ingediend by den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Zierikzee, den 9 December 1922. De Burgemeoster voornoemd, A. J. F. FOKKER TAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER: en WETHOUDERS van Zeirikzee brengen ter openbare kennis, dat op 7den December 1922, by hen is ingekomen een verzoekschrift van JACOB CORNELIS SIN HE, van beroep café-houder, wonende te Goes, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: het lokaal gelyk vloers met de Nieuwe Haven, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie B, no. 575, plaatselijk gemerkt D 203, en gelegen aan de Nieuwe Haven aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, 9 December 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester." P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiiBfKztE maken bekend, dat het verzoek van K. W. FEIJEN alhier, om in het achter gedeelte van het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, no. 55, een slachtplaats voor het slachten van runderen, schapen en varkens te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 9 December 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. Diamant in Suriname. Uit Paramaribo wordt -aan de N. R. Ct.. geseind: In het district Boven-Sun- name zijn 7 diamanten gevonden. Mijn- bouwkundigen achten deze vondst veel belovend. De boodschap van Harding. President Harding, die het Am. Congres heeft toegespreken, heeft den algemee- nen toestand der wereld besproken en verklaard dat het onvermijdelijk herstel van de sociale en economische orde be gonnen is. De voornaamste problemen, iwelke de president behandelde, waren het drankverbod, de buitenlandsehe cre- dieten, de arbeidsvraagstukken en de im migratie. Over de buitenlandsehe politiek spre kend, zeide Harding, dat de betrekkingen van Amerika niet slechts vrij zijn van dreigende wolken, dcch dat het land zijn grooten invloed heeft aangewend om ge wapende conflicten zoo gering mogelijk te doen zijn. Amerika neemt ten volle kennis van den wereldstrijd, en elke verplichting, welke in overeenstemming is met de Amerikaansche idealen, zial door de Amerikaansche regeering gaarne iworden aanvaard, ofschoon elke natie in staat moet zijn voor zich zelf op te tre den, anders hebben haar internationale betrekkingen geringe beteekenis. De "We reld maakt nog een groote crisis door, en het is geen overdrijving om te zeg gen, dat onze beschaving thans op de iproef wordt gesteld. Er is minder verschil ten opzichte van de rol, die Amerika zal spelen bij het bevorderen van den vrede en het vooruit brengen der menschheid, dan in de wijze, waarop het die rol speelt. Wij vragen niemand om eenige verantwoordelijkheid voor ons te aanvaarden, en wij aanvaar den geen verantwoordelijkheid, die an deren voor zich zelf moeten dragen, in dien nationaliteitsgevoel niet hopeloos in internationalisme wil ondergaan. Aan het slot verklaarde Harding dat de oorlog Amerika lot een sohuldeischen- de natie heeft gemaakt. Wij hebben geen buitensporig bezit aan wereldgoud ge zocht noch trachten wij een internatio naal dictator te worden. Wij zouden ons er in verheugen het muntstelsel te her stellen en eiken handel te vergemakke lijken, die ons niet naar het peil sleept van hen, die wij trachten te verheffen. De Anonieme brieven te Tulle. Mr. Malimont, advokaat van de ci viele partij1, heeft een streng requisitoir gehouden. Hij vraagt gevangenisstraf voor de beklaagde, maar hij laat aan de recht bank over den duur daarvan vast te stel len. Verder vraagt hij' een schadevergoe ding van 20,000 frank voor mevrouw Gi- bert, wiens man stierf tengevolge van den schok hem door den anoniemen las ter bezorgd, en 5000 frank voor tal van andere menschen, die zich civiele partij hadden gesteld. Het woord was vervol- Igens aan het openbaar ministerie, die zich o.nï. beroept op het resultaat van het door dr. Locard verrichte sehift- onderzoek. Het schrift van Angèle Laval in het lange dictee, dat dr. Locard haar 'opgaf en dat van de anonieme brieven gelijkt op elkaar, het moet iederen leek in het oog springen, als twee druppels water. Het openbaar ministerie drong ten slotte op veroordeeling aan, echter met inachtneming van het advies der genees kundigen en dus onder het laten gelden van verzachtende omstandigheden. Toch eischt het openbare ministerie boete en gevangenisstraf en verzet zich tegen de toepassing van de wet, die opschorting van de straf toelaat. Mr. Filhol, een van de verdedigers van Angèle, heeft in zijn pleidooi vooral den nadruk gelegd op het door de psychiaters vastgestelde verzwakte verantwoordelijk heidsgevoel van Angèle en ,verder niet slechts een scherpen aanval gedaan op de methode van schriftonderzoek van dr. Locard, maar dezen tevens verweten, dat t hij den invloed ondergaan heeft van een j rechter, die zijn overtuiging, dat Angèle de schuldige briefschrijfster is, weinig verborgen heeft gehouden. Bewijzen te gen Angèle zijn er eigenlijk niet inge bracht. Het ergste, wat er tegen haar is aangevoerd is een gebaar, het gebaar, dat de beklaagde gemaakt zou hebben toen zij voorbij een huisdeur komend, haar hand uit haar mof trof. Voor die huisdeur is twee uur later een der gif tige brieven gevonden. Het is meer dan een jaar geleden, dat Angèle dit ge baar gemaakt zou hebben, en slechts één getuige heeft het gezien. Is dit voldoende een veroordeeling uit te lokken Mr. André Hesse, de bekende Parijsche ajdvokaat, heeft een aanval gedaan op dr. Locard, den schriftkundige, die aan felheid, dien van mr. Filhol nog over trof. Alle groote gerechtelijke dwalingen, betoogde mr. Hesse o.m., hebben schrift onderzoek tot uitgangspunt gehad en hij somde een reeks van dergelijke dwalingen op, waarbij hij de veroordeelden „slacht offers van dr. Locard" noemde. In het vervolg van zijn pleidooi keerde mr. Hesse zich tegen Mouzy, den amb tenaar van de prefektuur, kleine stad's- Don Juan, die versmaad heeft Angèle tot zijn vrouw" te maken en met de mede dingster, evenals Angèle, tik-juffrouw op de prefektuur, is gaan trouwen. Met groote handigheid, heeft mr. Hesse te verstaan gegeven, dat best een andere vrouw als Angèle de lasterlijke brieven geschreven kan hebben en voor "ïte a'dem- loos luisterende zaal was het duidelijk, dat hij de tegenwoordige mevrouw Mou zy bedoelde. De vrouw' toch van den prefektuur-Don Juan kon alleen maar alle scabreuze bijzonderheden weten, die er in de anonieme brieven stonden. En deze brieven, zijn zij voor het allergrootste ge deelte niet gericht tot menschen, die op de een of andere wijze tot de prefektuur in betrekking stonden Ten slotte heeft mr. Hesse vrijspraak voor zijn cliënte gevraagd. Op de openbare meening te Tulle moet zijn pleidooi grooten indruk gemaakt heb ben. Nadat mr. Giginiac nog voor de ci viele partij gepleit had en mr. Hesse nogmaals het woord gevoerd ter ver dediging van zijn cliënte, is de uitspraak op 20 dezer bepaald. Een dramatische jacht. Te Toulon (Fr.) arresteerde de politie een misdadiger, Dewal genaamd, uit Pas de Calais afkomstig en door het parket te Bethune gezocht wegens medeplichtig heid aan den moord op twee gendarmes. Toen hij naar het politiebureau werd ge bracht om te worden ondervraagd, wist •hij zich in de vestibule los te wringen en te ontkomen. Twee agenten achtervolgden hem. De vluchteling nam de wijk naar het dak van een huis en vuurde zijn automa tisch pistool op zijn achtervolgers af. Blond, een hoofdinspecteur, een agent en een handelsman werden gewond. Blond stierf twee uur later. De misdadiger werd na een beleg van 2 uren gepakt. 1 Verkiezingen Prov. Staten. Het dagelijksch bëstuur van den Vrij heidsbond heeft een model-reglement op gemaakt voor de Statenverkiezingen. Hier bij wordt het bestuur van een der afdee- lingen in iederen provincialen kieskring uitgenoodigd, het initiatief te nemen tot het vormen van een provinciale kiesver- eeniging, welke afdeeling alle afdeelingen in den betrokken kieskring verzoekt vóór 12 dezer een ledenvergadering uit te schrijven. In deze ledenvergadering zullen de af deelingen een lijst vaststellen van voorloo- pige candidaten voor de Prov. Staten, en tevens worden afgevaardigden benoemd voor de vergaderingen van de provinci ale kiesvereenigingen, welke tussöhen 15 en 25 dezer gehouden zullen worden; ook wordt een lijst opgemaakt van candi daten voor het bestuur der provinciale kiesvereeniging. De gecombineerde vergadering van pro vinciale kiesvereenigingen zal vóór 12 Ja nuari gehouden worden. In die verga dering kunnen de provinciale kiesver eenigingen voor iedere 600 leden één stem uitbrengen. Daarin wordt een be stuur gekozen en worden de candidaten- lijsten van de kieskringen besproken, zon der dat de vergadering het recht heeft daarin wijziging te brengen. Het bestuur der gecombineerde provinciale kiesver eeniging stelt de verbinding van de lijsten vast. Het beraadslaagt over de te voeren propaganda en de financiëele regeling voor de Statenverkiezingen. Oude zilrerbons. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inwisseling van de bij Kon. Besl. van 15 Febr. 1919 (No. 42) en 15 April 1921 (No. 674) ingetrokken zilverbons van f2,50 en fl op 31 Decem ber a.s. is vervallen en de houders van die zilverbóns ze nog slechts deze maand kunnen inwisselen hij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amster dam, Heerengracht 344/46, of ze met een ingevuld en gefrankeerd postwisselformu lier aan dat adres toezenden, waarna de tegenwaarde zal worden overgemaakt. Na 31 December 1922 zijn dus de zilverbons, die aan de achterzijde onbedrukt Zijn, niet meer inwisselbaar. Wereldrrede-Congres. Zondag is te 's-Gravenhage het zesdaag- sche wereldvredescongres vanwege het Intern, verbond van Vakvereenigingen aan gevangen, alwaar vertegenwoordigd waren 24 landen met 600 gedelegeerden. De verbondsvoorzitter, J. H. Thomas, hield de openingsrede, terwijl begroetings redevoeringen werden uitgesproken door Stenhuis, Troelstra en Albarda, afgewis seld door zangnummers. Voor den aan vang brachten de Haagschen bestuurders- bond en de S. D. A. P. met banieren, mu ziek en zang den congressisten een be groeting. TWEEDE KAMER. Avondvergaderingvan Donderdag 7 Dec. De nood in dsn tuinbouw. Aan de orde is de interpellatie van den heer Duys naar aanleiding van de in het tuinbouwbedrijf heerschende cri sis en hetgeen de regeering voornemsns is te doen in verband met den nood waar in vele tuinbouwers tengevolge van die crisis verkeeren. De heer Duys zégt dat het onder werp van zijn interpellatie reeds eenige keeren in bespreking is geweest, reden waarom spr. tamelijk kort kan zijn. Spr. constateert dat waar de uitvoer van appelen, b.v. het vorig jaar 12 mil- lioen was, deze in dezelfde maand van 19221 slechts 3 millioen bedroeg. De to tale uitvoerwaarde der appelen daalde Van f 1.200.000 tot 1 300.000. Daarbij! ste gen nog steeds de materialen, welke bij den uitvoer benoodigd zijn. Dezelfde da ling als voor appelen geldt en is ook van toepassing op andere producten. Wat de veilingen betreft, kan spr. mededeelen, dat in vergelijking met een kwartaal van het vorig jaar de omzetbedragen dit jaar in totaal met ruim 6 millioen zijn gedaald. De toestanden zijn soms zoo, dat men ziet, dat menschen met 3 H.A. bouwland, ongeveer f 1200 moeten toe leggen op de exploitatie. De minister is van' deze toestanden, die leiden tot een ramp. wel op de hoog te, maar dat is niet voldoende. Hier moét gehandeld worden en zelfs zeer spoedig. De heer Duys stelt de regeering een aantal vragen, waarop de minister van landbouw" a.i. (de heer Ruys de Beeren- brouc'k) zegt, dat het aan de regeering bekend is, dat verschillende tuinders in nood verkeeren. Het is echter de vraag of hier van een algemeenen nood kan Worden gesproken, en of de voorstel ling, welke van de malaise gegeven wordt, niet overdreven is. E** heerscht in tuin- bouwkringen een gedrukte stemming en als gevolg daarvan zijn de kredietinstel lingen eenigszins huiverig geworden. De tuinders, die in de eerste plaats getrof fen worden zijn zij, die tegen hooge prijzen hebben gepacht of gehuurd. Spr. heeft nu een onderzoek laten instellen door deskundigen naar de in het tuin bouwbedrijf heerschende malaise, wat een gevolg was van 'de conferentie op spr.'s departement. De conclusie van spr. uit hem ver strekte mededeelingen is, dat wel vele tuinbouwers in moeilijkheden verkeeren, maar dat toch nog niet kan worden ge sproken van een algemeenen noodtoe stand. Spr. heeft nu met belanghebbenden een vergadering gehad in October jl. en daarin heeft spr. gevraagd of dezen zich willen constilueeren tot een commissie, die had' na te gaan, in hoeverre produ cent en consument nader tot elkander konden worden gebracht. Het rapport van ideze commissie 'wacht spreker nog steeds in. Wat de vragen van den heer Duys betreft, kan spr. mededeelen, dal de regeering het buitenland niet kan verplichten om ah tegenpraestatie' voor de leeningen onze producten af te nemen. Wat betreft het dichter brengen van den producent tot 'den consument, wacht spr. waar 3e heer Duys niet wil weten van ambtenarij, op de medewerking van de betrokkenen. Voorts zegt spr. van meening té zijn, dat de overheid zich zoo weinig mogelijjk moet mengen in de verhouding tusschen producent en consument. Aangaande de vermindering van lasten, waaronder de tuinbouwers gebukt gaan, zegt spr., dat het den heer Duys natuur lijk bekend is, dat reeds een voorstel tot afschaffing van de strijkgelden de Kamer heeft bereikt. Wat de pachten betreft, is een staats commissie ingesteld en we zullen het rapport van deze commissie moeten af wachten. Het doet spr. leed, te moeten zeggen, dat van de zijde der regeering niet veel kan worden gedaan in de richting van den heer Duys, waar deze vrijstelling wil verleenen van premiebetaling ingevolge de Invaliditeitswet aan werkgevers, wier inkomen minder dan f 1500 bedraagt. Spr. herhaalt, dat de quaestie der kre dietverlening nog niet in zoodanig sta dium is gekomen, dat een beslissing kan worden genomen. De voornaamste oorzaak hiervan acht spr. gelegen in de verminderde koop kracht van het buitenland. Wel kan spr. thans zeggen, dat de regeering groot hé- Zwaar heeft tegen het stellen van bijslag uit 's rijks kas. De minister herhaalt, dat tal van an dere bedrijven in denzelfden toestand ver keeren als het tuinbouwbedrijf. Het is nu de vraag, of deze bedrijven moeten blijven bestaan in denzelfden omvang als tot dusverre. J De regeering moet dus zeer voorzich tig zijn. Zitting van Vrijdag 8 December. De posten voor burgerwacht en vrijw. landstorm op de begrooting van Binnenl. Zaken worden goedgekeurd met 58 tegen 18 stemmen. De Binnenlandsehe Zaken begrooting wordt goedgekeurd met 74 tegen 2 stem men. Voortgegaan wordt met de behandeling der Marinebegrooting. De Minister acht het onaannemelijk, dat een land als Nederland zich van zijn ma rine zou ontdoen. Het niet tot stand ko men der Vlootwet zou onvermijdelijk lei den tot liquidatie der Vloot. Samensmel ting van de departementen van oorlog en marine acht spr. niet gemakkelijk. Zijn Exo. wil streven naar het grootst moge lijke rendement der vloot. Daarvoor js echter een hetere organisatie noodig en dus spoedige behandeling der Vlootwet. Naar beperking der personeelsuitgaven wordt gestreefd. De geest onder het per soneel is niet zoo slecht als sommigen meenen. Een afdoende regeling voor de verzorging van de geestelijke belangen der schepelingen is binnenkort te wach ten. De voorschriften omtrent vervulling der godsdienstplichten acht spr. voldoen de; als ze te eng worden opgevat zal hij de autoriteiten aanschrijven. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Ter Hall dient een motie |in, vra gende om voorziening in gevallen van hoogen nood bij oud-gepensionneerden der marine. De Minister ontraadt de motie-Ter Hall. Aan bijna alle departementen zijn oud- gepensionneerden, dus zijn de consequen ties niet te overzien. Dinsdag wordt over de motie gestemd. De heer Braat vraagt stemming over art. 1, (traktement van den Minister), omdat hij een afzonderlijk departement van Ma rine niet noodig acht. De stemming wordt Dinsdag gehouden. De heer van de Bilt dringt aan op ver mindering van personeel aan het Konink lijk Instituut voor de Marine. De Minister zal dit ernstig overwegen. De heer Hugenholtz dringt aan op op heffing van den loodspost Goeree in verband van het loodsstation Hellevoet- sluis. De Minister betoogt, dat de bedoelde post daar niet kan worden gemist. Dinsdag wordt over de begrooting ge stemd. met nieuwe rozijntjes en amandelen, 20 cent per pakje. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie, ZIERIKZEE. Voor het Dep. Zierikzee van de Mij'. „Tot Nut van 't Algemeen" trad Vrijdagavond in de Concertzaal ds. J. J. van Meurs uit Zuid-Scharwoude op, met een populair-wetenschappelijke voor dracht op astronomisch gebied, getiteld: „Een blik in de oneindige wereldruimte". De voorzitter van het Departement, de heer H. H. Prakke, heette ds. van Meurs hartelijk welkom, waarop deze 't spreek gestoelte innam. Spr. herinnerde aan de astronomische wetenschap onder de oude Aziatische vol ken, waar de sterrekunde reeds op hoogen trap stond; aan de Grieken, onder wie verdienstelijke astronomen werden gevon den en aan mannen als Copernicus, Ga lilei', Kepler, Newton, Huijgens, Kapteijn e. a., die beroemd zijn geworden door hun studiën en ontdekkingen op astrono misch gebied. Spr. stond uitvoerig stil bij ons zonne stelsel. De „dagvorstin" staat naar de sterrekundigen hebben uitgerekend 148 millioen K.M. van ons verwijderd. Om' dezen afstand eenigszins binnen onze be vattingssfeer te brengen, stelle men zich voor, dat men dien ontzaglijken afstand per spoor zou kunnen afleggen en wel met een snelheid van 100 K.M. per uur. Een dergelijk treintje zou zonder eenig oponthoud of wat ook, 175 jaar daarvoor noodig hebben. Ons „zonnetje" is IV2 millioen maal grooter dan onze aardbol, terwijl haar gewicht gelijk is aan 324000 „werelden" van het soort waarop wij wonen. Voor het stelsel „Aarde en Maan" biedt de zonneschijf royal plaats. Wanneer wij, nietige aardwormen, eens goed beseften hoe ongelooflijk klein onze wereldbol is in vergelijking met 't gansche heelal, dan was er misschien minder eigenwaan en "hoogmoed en meer beschei denheid en ingetogenheid. Na de zon werd vrouw Luna onder de loupe genomen. Wanneer het mogelijk was de maan te bereiken, dan zouden we daar bemerken, indien we overdag aan kwamen, dat de hemel zwart was. Dit komt omdat de maan geen dampkring heeft. De dag duurt op de maan 14 van onze dagen, evenals de nacht, omdat de maan in 28 dagen om' haar as wentelt. De temperatuur is overdag buitengewoon hoog, n.l. 181 graden en 's nachts daalt de thermometer 273 graden onder nul. Voor menschelijke wezens is dus de maan niet bewoonbaar. De maanopper- vlakte vertoont een buitengewoon berg achtig landschap. Alle bergen zijn nauw keurig gemeten; sommige zijn 7 KjM. hoog, hetgeen, in aanmerking genomen, dat de maan 49 maal kleiner is dan onze planeet, heel hoog is. Achtereenvolgens behandelde spr. de verschillende planeten of dwaalsterren, hun afstand tot de zon, hun bizondere eigenschappen, enz., enz. In het laatste deel zijn spr.s met groote aandacht aangehoorde rede, behandelde hij de spetraal analyse, waardoor het moge lijk is het zonnelicht te ontleden; te cons- tateeren of sommige hemellichamen naar de aarde toe schijnen te komen of zich van haar verwijderen, enz1, enz. In een schitterende peroratie voerde spr. ons in gedachte mede door de onme telijke wereldruimte, naar sterren, veel en veel grooter dan de zon, en langs afstan den, zoo grenzeloos, dat millioenen licht jaren noodig zijn om ze te naderen. Hoe nietig en klein we zijn in vergelijking met het groote heelal, heeft ds. van Meurs ons beter doen beseffen. Een welgemeend applaus viel spr. ten deel. De voorzitter dankte ds. van Meurs voor zijn belangwekkende lezing. Donderdagavond had in de voorzaal van den heer Verwer de prijsuitdeeling plaats van den gehouden onderlingen wed strijd van de leden der schietvereeniging ,Prins Frederik Hendrik" alhier; er waren 40 deelnemers, die in drie klassen waren verdeeld; er was geschoten in staande, lig gende en knielende houding; de prijzen bestonden hoofdzakelijk uit wild en ge vogelte. Ie klasse: le prijs, C. Buijze; 2e pr. B. Boot Cz.; 3e pr. A. Leeuwe; 4e pr. J. P. Brouwer; 5e pr., G. M. Bij de Vaate; 6e pr. S. Wijsman; 7e pr. P. v. Beveren; 8e pr. D. Quant; 2e klasse: le prijs, P. Ringelberg; 2e pr. M. P. Ringelberg; 3e pr. C. den Haan; 4e pr. Adr. den Boer; 5e pr. B. van Velthoven. 3e klasse: le pr. C. Kloet. Troostprijs, M. bij de Vaate. Na afloop der prijsuitreiking werd on der de leden, niet-prijswinners, een haas en een vette haan verkiend, welke ten deel vielen aan de heeren Joh. v. Schaik en J. C. Pagé. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren besproken, sloot de voorzitter de vergadering, en trok men gezamelijk naar de achterzalen, waar de prijsuitreiking plaats had van de zusterafdeeling „Rust Roest".. (Zie vorig nummer). SCHARENDIJKE. Sedert Vrijdagavond is de 23-jarige echtgenoote van P. K. alhier, vóór 5 weken gehuwd, uit haar woning verdwenen. Een naar verschillende zijden ingesteld onderzoek heeft tot heden geen enkel resultaat opgeleverd. ftlEUWERKERK. In de Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van de afd. Nieuwerkerk van den Vrijheidsbond werd de groslijst der cahdidaten voor de Prov. Staten vastgesteld. Hierop zijn geplaatst 1. A. v. d. Weijde; 2. J. W. v. Oeve- ren; 3. V. M. Krepel; 4.. J. M. v. d. Bout; 5. Mevr. Kooijman; 6. J. Enzlin; 7. N. W. van Putte; 8. C.s Blom; 9. mr. H. Polvliet en 10. A. C. V- d. Vl'iet Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering werden benoemd de heeren V. M. Krepel, F. C. Bouman en W'. H. V. Oeveren; tot plaatsvervanger de heer M. J. W. Boogerd. BRUINISSE. Een arbeider, reeds jaren hij den landbouwer, dhr. Lemsom werk zaam, werd, doordat een schuurdeur, die uit de voegen geraakte, op hem viel, Za terdag deerlijk gewond. De gemeente-ge neesheer achtte opneming in 't ziekenhuis noodzakelijk. De zwaar verwonde man werd daarom naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Noordgouwe overgebracht. De risico iwordt gedragen door de Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1