ZierikzeBsche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad an Provincie. behoorende by de van Vrtfdag 8 Dec. 1922, no. 10863 De rechtzaak te Tullo. In de zitting van Dinsdag had de ver dediging als getuige ook iemand opge roepen uit Puy, een ambtenaar aan de prefektuur. die indertijd beschuldigd was geweest van valschheid in geschrifte, maar vrijgesproken niettegenstaande ook dr. Loicaéd, als schriftkundige, tot zijn schuld had geconcludeerd. Tal van Tuilenaren zijn in de getuigen bank verschenen, de belangstelling van het publiek was dan ook overstelpend. Mevrouw1 Fiöux en mevrouw Freuil, pro vincie-dames, die er druk over praten, of ze Angèle niet eens op een avond een papier hebben zien wegwerpen. Ook de restaurateur Fournaud—Brunie komt een woordje zeggen. Hij woont, evenals mevrouw Fioux, dicht bij de Lavals en ook hij heeft eens een anoniemen brief op zijn keldertrap gevonden. De recht bank besloot na afloop van de zitting de keldertrap en de omgeving van het huis van den restaurateur te gaan be kijken. Men zwemt in een zee van ver onderstellingen en praatjes. Heel veel belangstelling wekte het ge tuigenis van den heer Moury, ambtenaar aan de prefectuur, den man, dien Angèle en haar vriendin, juffrouw Fioux, beiden tot echtgenoot hadden willen hébben. Beide dames zijn typiste bij Moury ge weest, die tenslotte aan juffrouw Fioux. de voorkeur gegeven heeft en met haar getrouwd is. Volgens de beschrijving, die wij van Moury lezen: een man met grij zend haar, een vaalbleek gezicht én hol- oogig, is het moeilijk in hem een pro vincie don juan te zien, dien 2 jonge- vrouwen elkaar betwisten. IJlt het bouwvak. De bond van aannemerspatroons in de bouwbedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. heeft besloten, met ingang van 1 Januari de loonen met ongeveer 20 pCt. te verlagen. TWEEDE KAMER. Zitting uan Dinsdag 5 Deo. De voorzitter stelt voor, de wijziging der lager onderwijswet te behandelen na de begrooting van binnenlandsche zaken, doch niet vóór Vrijdagmiddag. Met het oog op 'de noodzakelijkheid van bestu- deering van de belangrijke wijzigingen, aangebracht bij de memorie van antwoord stelt de heer Dresselhuys voor, de behan deling uit te stellen tot na het Kerst reces. De heer Nolens stelt voor, Dinsdag met de behandeling te beginnen, welk voor stel de voorzitter overneemt. De heer Dresselhuijs trekt zijn voorstel in, dat wordt overgenomen door den heer K. ter Laan, doch verworpen met '62 tegen 28 st., waarmede het voorstel van den voorzitter is aangenomen. De heer Wijnkoop vraagt verlof tot een interpellatie over de houding der regee ring ten aanzien van het congres voor den vrede van. het internationaal vakver bond. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. Voortgegaan wordt met behandeling van de Waterstaatsbegrooting. Minister van Swaay meent dat zoowel Zondagsrust als Zondagsverkeer thans voldoende zijn. Op de lijnen in de buiten- provincies zullen minder eerste klasserij tuigen worden gebruikt. Kilometerkaarten wil de Minister niet invoeren; wel onder handelt hij over een degressief tarief voor lange afstanden. De heer Schaper trekt zijn motie in. De heer Wijnkoop dient een motie in, waarin aangedrongen wordt op tariefver laging voor de derde klasse en bevorde ring van het buurtverkeer. De motie komt morgen in stemming. i De heer J. ter Laan dringt aan op spoed met de draaibrug over de Koningshaven te Rotterdam. De Minister is bereid tot overweging als Rotterdam tot offers bereid is. De Waterstaatsbegrooting wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan die orde is de Marinebegrooting. De heer Ter Hall wijst op den desolaten toestand van de Marine, die z. i. dateert van de mislukte poging met een burger- minister van Marine. Zitting van Woensdag 6 Deo. De voorzitter stelt voor het verzoek van den heer Wijnkoop tot het houden eener interpellatie over de houding der regeering ten opzichte van het vredes congres van het internationaal verbond van vakvereenigingen niet toe te staan. Kamer en regeering hebben met dit con gres niets te maken. j Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 60 tegen 18 st. De motie- Wijnkoop inzake verlaging der derde klasse-tarieven en bevordering van het buurtverkeer wordt verworpen met 60 tegen 17 st. Voortgegaan wordt met be handeling der marine-begrooting. De heer Duys verwijt aan regeering en Vrijheidsbond den mond vol te hebben over bezuiniging, maar tientallen millioe- nen over te hebben voor de vloot, die in zoo desolaten toestand verkeert, dat het veel beter zou zijn, ze maar af te schaffen. De heer Hugenholtz wijst er op, dat onze vloot geheel onvoldoende is. Hij acht het dwaasheid met het oog op de vloot, ,die steeds in de toekomst blijft, zooveel personeelsuitgaven te doen. De heer van de Bilt is voorstander van een afzonderlijk Departement van Marine, zoolang Indië niet kan zorgen voor het bemannen van een eigen vloot en er nu nog verder gaande bezuinigingen noodig zijn. Hij 'betoogt, dat de vergunning tot de uitoefening van godsdienstplichten geen gunst, maar een recht moet zijn. De heer Hiemstra komt op tegen de houding van het Departement tegenover de organisaties van schepelingen. De heer van der Voort van Zijp betoogt, dat het meer dan hoog tijd wordt om de vloot te verbeteren volgens een vast plan, zooals is neergelegd in de Vlootwet. Hij bëtwijfelt of van de uitgaven voor het personeel wel het grootste rendement wordt verkregen. Spr. dringt aan op spoed met de behandeling van de Vlootwet. Te dien aanzien is hij niet geheel gerust over de houding der Regeering. Spreker vraagt zich af, of het niet noodig is in afwachting van de Vlootwet, reeds nu jagers voor Indië te bouwen. De heer Deckers blijft voor de toekomst één Departement voor de Landsdefensie gewenscht achten. Hij meent, dat verdere bezuiniging mogelijk is, o. a. door voor het personeel gebruik te maken van het verlofs- en van het reserve-personeel. De heer Marchant herinnert, dat er reeds tal van zeer uiteenloopende vaste Vlootplannen hebben bestaan, die geen van alle tot uitvoering kwamen. Ook hij is overtuigd, dat wij met een voor ons bereikbare vloot toch nooit iets zullen kunnen uitrichten tegen een aanvallende mogendheid. ZIERIKZEE. Dezer dagen ziijn of wor den aanslagbiljetten der inkomstenbelas ting uitgereikt. Op deze biljetten komt voor den aan slag in de rijksinkomstenbelasting, den aanslag in de verdedigingsbelasting II 2joo noodig en den aanslag in de ge meentelijke inkomstenbelasting. Het onderste cijfer vermeldt het totaal bedrag van deze belastingen. Vroeger kwam de gemeentelijke inkom-, stenbelasting niet op deze biljetten voor, toen kreeg men daarvoor een afzonderlijk aanslagbiljet vanwege den gemeente-ont vanger. i Nu .is echter de aanslagregeling en de invordering van de gemeentelijke inkom stenbelasting aan het Rijk opgedragen. iMen 'krijgt dus thans alles op één biljet afgezonden vanwege den Rijks-ont vanger van dén gemeente-o ntvanger krijgt men géén biljet meer. Evenals op Schouwen—Duiveland zal de heer L. van Dijk, 2e secretaris der Z..L.M., ook op het eiland Tholen, lezin gen houden over onderwerpen, genoemd in de in dit nummer voorkomende ad vertentie. De lezingen zijn voor ieder toegankelijk. Leden der Z.L.M. hebben den voorrang. Op de gropte bovenzaal van 't „Huis van Nassau" trad Woensdagavond voor de vereeniging voor Chr. Winterlezingen alhier ds. K. Schilder uit Delft op, nadat de voorzitter, de heer D. Mulder, hem het welkom had toegeroepen en voorge gaan was in gebed. Wanneer we aan 't, na het gesprokene, opklinkend applaus moeten toetsen hoe de weldoorwrochte rede heeft ingeslagen, dan was 't resultaat zeker sober te noe men, hoewel applaus na zulk een rede beter achterwege kan blijven. We zullen dezen eminenten spreker niet op den voet volgen van zijn onderwerp: „Wat is de hemel?" Toch wenschen wij er iets over te schrijven. j In het eerste deel van zijn met groote aandacht aangehoord betoog ontwikkelde spr. de grondgedachte. Is de hemel een plaats of een toestand? Een plaatselijk karakter is den hemel volgens de Schrift niet te ontzeggen. Hi} is hoewel eindig, evenals al het geschapene het brandpunt van den ganschen Kos mos. Het tweede gedeelte was voor een goed deel gewijd aan den beroemden Italiaan Dante en zijn beschouwing over den he mel, zooals deze zoon der mystieke mid deleeuwen hem zag in zijn verbeelding. Dante verdeelde den hemel in 9 krin gen, elk van 3 afdeelingen. De Maan, Mercurius en Venus vormen de eerste afdeeling; de Zon, Mars en Jupiter de tweede en Saturnus, de hemel der vaste sterren (het hemelhof) en de kristallen hemel de derde en laatste afdeeling. In die symboliek heeft Dante getracht uit te drukken wat hij dogmatisch dacht en hoewel spr. niet met Dante mede gaat, toch erkende hij, dat de groote Italiaan veel mooie dingen in zijn beschouwing heeft neergeschreven, al noemde hij Dan te's hemel vreeselijk arm1 en is de opzet van den grooten man naar de Schrift verkeerd. i Het slot van spr.s rede was een zuiver theologische beschouwing, die met groote belangstelling werd aangehoord. Nadat de heer Mulder den spr. had dank gezegd voor zijn boeiende rede, sloot ds. Schilder deze bijeenkomst met dank gebed. In tegenwoordigheid van het be stuur van de vereeniging „Volksweer baarheid", het eere-lid dhr. J. H. Heini- bach, en eenige begunstigers, werden Don derdagavond de prijzen uitgereikt van den pnlangs gehouden huishoudelijken wedstrijd onder de afd. werkende leden der gymnastiekver. „Rust Roest". Na een kort welkomstwoord van den voorz. en het zingen van het gymnastenlied, werd den volgenden uitslag medegedeeld: In de eerste groep werden door de vol gende heeren prijzen behaald A. F. Bienefelt, le prijs; J. G. L. de Bie, 2e prijs en P. v. d. Hoek. 3e prijs. Ih de 2e groep door J. J. Bienefelt, le prijs; F. J. van IJsseldijk, 2e prijs; M. Hen- drikse, 3e prijs en J. Luijk, 4e prijs. In de derde groep door Ch. Unger, le prijs; W. Jongmans, 2e pr.; M. Quaak, 3e prijs en J. Padmos, 4e prijs. Na een woord van dank aan den direc teur, dhr. N,. J. Visse,r en dhr. I. Hage voor hun bereidwilligheid als jury te willen optreden, werd deze heeren een verguld zilveren medaille aangeboden, als aanden ken aan dezen wedstrijd. Nadat de heer J. M. Uijl als voorzitter der vereeniging „Volksweerbaarheid" zijn blijdschap had uitgesproken over den bloei der gymnastiekvereniging, was het officiëele gedeelte van dezen verrassenden avond afgeloopen. Het totaal aantal handteekeningen, verzameld op initiatief der afd. Zzee van de vereeniging Volksonderwijs voor het petitionnement aan de Tweede Kamer, inzake de a.s. wijziging der Lager On derwijswet, bedraagt voo^ Zierikzee 1170. Door bovengenoemde afdeeling zijn me de 268 handteekeningen van buiten de stad verzonden, maar lang niet alle lijsten zijn ingekomen. Dwars door Afrika. Naast de film „Mijn Zuidpooltocht", op genomen door de expeditie onder Ernest Shackleton, zijn er geen filmen, die zoo zeer de aandacht trekken als de film „Dwars door Afrika". Evenals Shackleton er in geslaagd is, ons een indruk te geven van de machtige ijsvelden in het verre Zuiden, zoo gelukte het de Deensche ex peditie, die enkele jaren geleden dwars door donker Afrika trok, ons een duidelijk beeld te geven van de dierenwereld, de weelderige plantengroei en de bevolking van dat werelddeel. Onze tocht voert door donkere oerwou den. Reusachtige stammen van meer dan veertig M. hoogte verheffen zich, zoo ver 't oog reikt en vormen boven ons één onafgebroken gewelf. Oude, dorre stam men, gedeeltelijk bedolven onder mos en varens, liggen hier en daar verspreid. Oude, ruw bemoste lianenstengels slinge ren zich van boom tot boom. Sierlijke pal men, zeldzaam schoone varensoorten gaan langzaam aan ons oog voorbij. Allengs staan de stammen minder dicht en we bevinden ons aan den rand van het woud in de nabijheid van een plas. Hier wordt ons filmtoestel opgesteld en achtereenvol gens begeven kudden zebra's, giraffen, hyena's, antilopen, bisons, gazellen, spring- bokken, apen en olifanten zich naar deze drinkplaats. i De voortdurende vervolging, waaraan de kleinere dieren blootstaan, maakt hen schuw en vreesachtig. Onrustig plassen zij in het koele water rond. Ieder vreemd geluid doet hen opschrikken, zij he.'fen den kop schichtig on, maken enkele dolle sprongen om daarna weg te rennen, het woud in. Machtig is de indruk, die de koning van 't woud maakt, wanneer hij door het hooge gras op ons komt toesluipen. Hij geeselt zijn zijden met zijn krachtigen staart, zijn oogen fonkelen als twee kolen vuur, hij verheft zijn machtige stem. Niet minder spannend is de jacht op krokodil en nijlpaard. Buiten de viervoetige dieren geeft de film ons tal van vogelsoorten te zien van de zeldzaamste pluimage, terwijl we ook in de gelegenheid gesteld worden kennis te maken met de zonen van „donker Afrika". J Groot en sterk zijn de negers. We zien ze hun hutten vlechten, ze smeden wa pens, voeren krijgsdansen uit; we maken een krijgsraad van de opperhoofden mee. Kortom, we leven gedurende enkele uren te midden van al dat onbekende, te mid den van al die kinderen der Natuur. We gevoelen de plechtige stilte van het woud, ons hart klopt sneller, wanneer de leeuw op ons komt toesluipen, we gloeien van inspanning, als we de jacht op kroko dil en nijlpaard meemaken. Maar boven alles hebben we een diep ontzag voor de mannen der Deensche expeditie, die in 't belang der wetenschap moeite en gevaren trotseerden, dikwijls met levensgevaar de opnamen maakten en die ons door deze film met diepen eerbied vervullen voor de majestueuze pracht der Afrikaansche wildernis. Ongetwijfeld zal deze film, waarvoor in de groote steden zooveel belangstelling bestond, onze bewondering wegdragen. BURGH. Aan het strand te Westen- Schouwen komen in den laatsten tijd af en toe vogels aandrijven, meestal fraai van teekening en met vreemd gevorm- den bek. De dieren, die overtogen zijin, met een soort teer of vuile machine-olie, zijn zoo hulpeloos, dat ze met de hand te grijpen Zijn en jammer genoeg, door gebrek aan voedsel sterven. DREISCHOR. In de gehouden zitting van 't Centraal Stembureau alhier, is vastgesteld, de ^aadszetel: vacature H. v. d. Doe (S.D.A.P.) te doen innemen door den heer W. de Vrieze Lz., als no. 3 op lijst I (neutrale partij) met 2 stem men, zijnde met bijvoeging der afdalende stemmenresten de hoogste van alle lijsten der verkiezing. De lijst waarop de heer H. V. d. Doe, als no. 1 vo.orWwam, was met den heer P. v. Kooten, die bedankte, uitgeput, zoodat het stembureau inge volge het nieuw ingelaschte artikel der Kieswet, tot deze tusschèntijdsche ver kiezing moest overgaan. ANNA-JACOBAPOLDER. Dezer dagen deefd zich bij den landbouwer J. A., een geval van miltvuur voor. Het beest werd afgemaakt en op last van hooger- hand, verbrand. SCHERPEnISSE. Woensdagnamiddag en avond werden door de familie Hagenbeek pp de hooge markt alhier openluchtvpor- stellingen ten bate der Duitsche kinderen gegeven, met twee olifanten en eenige kameelen. De grootste olifant had een ge wicht van 3500 K.G., de ander was iets kleiner. De belangstelling voor beide voor stellingen was zeer groot. Vooral het num mer, dat een der olifanten met den slurf aan een orgel draaide, met zijn staart de groote trom sloeg, terwijl hij met een voorpoot de bekkens bewerkte, trok voor al de aandacht. ST.-MAARTENSDIJK. In de Woensdag namiddag j.l. gehouden openbare raads vergadering Waren alle léden tegenwoor dig. Met algemeene stemmen werd be sloten instemming te betuigen met een adres van den gemeenteraad te Lisse, strekkende de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te verzoeken de Zomertijd af te schaffen. Goedgekeurd Instructie voor den Keuringsveearts, hoofd van dienst. Omtrent het raadsbesluit tot re geling van het verhaal van pensioensbij dragen op de gemeente-ambtenaren, heb ben Gedeputeerde Staten besloten het onderwerp aan te houden. Medegedeeld werd de circulaire van Ged. St. betref fende verduidelijking der circulaire be zuiniging gemeente-financiën. Dhr. Wiele- maker wordt vergunning verleend op Dinsdag 12 Dec. a.s. in de Gemeente- bewaarschool voor de vereeniging Neder- landsehe Landkolonisatie en inwendige zending een spreekbeurt met lichtbeelden te houden over het werk op de Friesche heide. De zangvereeniging V.Z.O.S. alhier wordt vergunning verleend in de tweede helft van Dec. een zanguitvoering te ge ven in de bewaarschool. Een verzoek van het gemeente-bestuur van Bergen op Zoom, dr. Leeman, als neus-, keel- en oorspecialiteit aldaar te houden door.jaar- lij|ksche bijdrage in zijn wedde van 2 cent per inwoner wordt afwijzend be schikt. Hierna wordt overgegaan tót be noeming van éen Hoofd Van de school, waarover voor de opening der vergade ring reeds in besloten zitting gesproken was. Bij' stemming worden uitgebracht op den heer F. A. Roosendaal te Middelburg 4 stemmen en op den heer A. Blok te Kloetinge 3 stemmen, zoodat benoemd is de heer Roosendaal. De nieuw 'benoemde zal in functie treden op 1 Februari a.s. Tot lid van het Weezen-Alg.-Armbestuur Wegens periodieke aftreding van den heer J. P. Hage, wordt deze weder herbe noemd. Na eenige bespreking wordt goed gekeurd aankoop van 30000 straatkeien tegen f 70 per duizend. Medegedeeld Wordt dat de gemeente-werkman op zijn voornemen de gemeente-dienst te ver laten, is teruggekomen. Het loon zal f 4 per dag en voor de hulp f 3 en f 2 bedragen. De schoolkinderen der openbare lagere school zullen op St.-Nicolaas wor den getracteerd. Aangehouden tot nader onderzoek Wordt de bespreking over de verlichting van de Kaai,-welke de ge meente thans per jaar f 400 zal kosten. Gesproken wordt over een plaats voor noodslachting. De voorzitter deelt mede, dat één aanbod is gedaan doch tegen een vrij hooge huursom. Een volgende vergadering zal over een en ander maer worden medegedeeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. OUD-VOSSEMEER. Vanwege het Wee zen-Armbestuur zullen pl.m. 60 gemeten bouwland worden verhuurd tegen f 40 a f 60 per gemet, aan ingezetenen die weinig of geen land in eigen gebruik hebben. De2e 60 gemsten zullen verdeeld worden in 70 perceelen. RECHTZAKEN. De bella-donnavergiftiglng. Donderdag 21 dezer zal behandeld wer den de zaak tegen het echtpaar B. in Den Haag, enkele maanden geleden ge arresteerd in verban'd met een geval van bella-donna-vergiftiging. Een liefdesdrama. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich te verantwoorden gehad de schilder J. G. D. v. d. L., beschuldigd van poging lot moord. Hij had eenige jaren geleden kennis gekregen aan een meisje uit Hoo- ge-Zwaluwe. Nadat het engagement eeni- gen tijd geduurd had', kreeg hij werk in Amersfoort. Het meisje vestigde zich daar als naaister en ze leefden samen. Op zekeren dag bemerkte het meisje echter dat v. d. L. ziek was, ging van hem weg en vertrok met haar zwager naar Rotterdam'. V. d. L. reisde haar na en op 10 Aug. sprak hij het meisje aan en zeide, dat als zij' niet bij hem! kwam Wonen, hij andere maatregelen zou nemen. Bij> deze woorden tikte hij op zijn broekzak, waarin een revolver Was. Het meisje heeft toen de politie gewaar schuwd en deze nam de revolver in be slag. In Augustus kwam hij1 weer aan de woning van den zwager, waar het meisje woonde, en vroeg haar te spreken. Het was toen avond en het meisje kwam naar buiten. Nadat zij eenigen tijd had den staan praten haalde v. d. L. plots een revolver uit zijn zak en loste twee schoten op het meisje. Eén schot trof haar in de rechterheup terwijl het tweede schot haar in de linkerheup trof, doch de kogel stuitte af op een corset-balein. Daarop richtte de dader het wlapen op zich zelf. Met een schotwond in het hoofd werd hij in het ziekenhuis opge nomen. Thans zijn beiden hersteld. V. d. L. vertelde, dat ook de verhouding ia orde is en zij besloten hebben spoedig te trouwen. Hij herinnerde zich van het voorgevallene niets meer. Hij is pas in het ziekenhuis bij1 kennis gekomen, maar jweet zich niet meer te herinneren of hij geschoten heeft. Het meisje, als getuige gehoord, be vestigde dat zij' zullen trouwen, als v. d. L. vrij komt. Eisch één jaar gevangenisstraf. YERKOOPINGrEN, ENZ. OUD-VOSSEMEER.'Door notaris D. v. d. Velde te Tholen, werd voor de erven Jacob van der Klooster te Oud-Vosse- meer, een woonhuis met erf verkocht, in de Molenstraat, aan wed. J. van Vos sen aldaar voor f "1925,—. ONDERWIJS. Aan de Universiteit te Amsterdam is dezer dagen tot arts bevorderd, de heer A. Berman, geb. van Zonnemaire. RENESSE. De door de oudercommissie uitgeschreven ouderavond werd bezocht door 4 leden, waarvan 2 bestuursleden, het hoofd der school en een ouder, die hoogstwaarschijnlijk nog per abuis was opgekomen. Wij vermelden dit alleen voor de geschiedenis en ook om aan te toonen, dat de belangstelling voor aoo'n ouderavond tot het vriespunt is gedaald. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het vertrek van den heer Woudenberg werd gekozen de heer L. Bakker. ST.-ANNALAND. De heer P. J. Soe- ters, onderwijzer te Zutphen en geboren alhier, behaalde de vorige week diploma B. voor 't Esperanto. POST EN TELEGRAPHIC. Bij1 Kon. besluit van 1 dezer is met ipgangi van dien datum, A. van dér Voo. eervol ontheven van het beheer van het post- en telegraafkantoor te Brou wershaven en benoemd tot commies-ti tulair bij den post- en telegraafdienst. LANDBOUW EN VEETEELT. De minister van landbouw, nijverheid en handel a.i. heeft met ingang van 7 December ingetrokken zijn beschikking van 17 November, waarbij werden ge schorst de rundvee-markten in de pro vincie Zeeland en voor zoover de eilan den Schouwen en Duiveland en Wal cheren betreft bovendien werd verboden het houden van keuringen, tentoonstel lingen, verkoopingen en dergelijke wijzen van bij een brenging van vee. Best vee en hooge productie. „De Veldbode" maakt melding van een brochure der oliefabrieken Calvé-Delft te Delft over de „Delfia" krachtvoeders. Ach terin de brochure vindt men een alles zins lezenswaardig opstel, getiteld „De voedende bestanddeelen van het voeder", waarbij vooral de nadr.uk op de beteeke- nis van het eiwit gelegd wordt, de voe dende verbinding, waaraan vooral grond- noten- en sesamkoek zoo rijk zijn. De beteekenis van „goed" voeder voor de productie wordt op den omslag achter het woord vooraf in de brochure aller aardigst betoogd in het volgende gedicht Gelyck een snyder speurt naert aller puickste laecken Om voor sinjeur syn clant een stereke rock te maecken, Die jaeren lanck syn lyf gants warm en goedt omsluyt, Dus sal een veeman oock al even neerstich soecken Naer voetsel voor syn vee, naer meel en olykoecken, Diet even geern eet als mals en groene cruyt, Waervan het groeyen can en rysich wordt'en sterek; Soodat nae jaeren noch hyt aen syn vee vermerekt Int stevich ruym gebou van bonken en van spieren, En hy met luttel cost de hoochste baet becoom Aen overrloedich melck, so ryck aen d'eelste room, Alt welck de beurse vult en oock syn stee sal eieren. 1 Velen zullen zeggen, dat een goed resultaat met de voedering van een be paald soort koeken verkregen, niets be wijst voor de waarde van dié koeken als zoodanig, maar slechts voor de goede samenstelling van het voederrantsoen ten opzichte van eiwit-, vet- en koolhydraat gehalte en zetmeelwaarde, maar, als zij dat meenen, kunnen ze best dwalen. Se dert wij' weten, dat er ten dezen opJ ziehte verschil is tussehen verteerbaar (eiwit en verteerbaar eiwit, dat in 't voeder in minimale hoeveelheid nog niet volkomen gedéfinieerde stoffen voorko men, die van zeer groote beteekenis zijn voor algemeen welzijn, groei en vrucht baarheid van het dier, moeten wij1 toe geven, dat met eene rantsoen betere of slechtere uitkomsten verkregen kunnen worden dan met het andere, al voldoen beide rantsoenen dan ook aan den des- betreffenden voedingsvorm. En dus mag men zonder nader onderzoek niet meer de schouders ophalen over een attest, waarin de gunstige resultaten, met een bepaalde voeder wij zé verkregen, gemeld worden. Wie de fraaie brochure wil be zitten, kan er ongetwijfeld, als er nog exemplaren aanwezig zijn, nog een be- men, als hij die aanvraagt bij de' afd. „Reclame" van bovengenoemde fabrieken. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 December Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dB. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. r. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. r. d. Molen. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. r. Grietliuiisen (Bed. H. A.) Serooskerke. 9.30, ds. Boogaard en 4 ure, Vergadering van .stemgerechtigden. Burgh. 2 ure, ds. Boogaard. Protestanten bond. P.lm. 10 ure, ds. de Roode in de gemeente kamer. Renesse, 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 pre, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5