Zierikzeesche 0Nieuwsbode Orgels, Piano's, Vleugels O LDO Opruiming C. J. SONKE, v. d DOEL KLOOTE. KACHELS ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Vriidaa 8 Dec 1999 zierikzeesche courant l?8ste jaargang. - so. 10863. ending 0P den dag van mt- EERSTE BLAD. B. H. 9DELER, MOLTON - SITSEN WOLLEN DEKENS, MANUFACTUREN. Opruiming Karpetten. DEKENWANTEN, ■Witte Fantasiekleedjes j Bekendmaking. Algemeen Overzicht. MfRUANGT NATUURB0TI van de F.a A. S. J. DEKKER, Goes. Zeer gemakkelijke betalingsconditiën. Franco levering. - Langdnrige garantie. Prijzen beneden alle concurrentie. Aanbevelend, Freco's Zenuwtabletten, Freco's Hoofdpijntabletten, TABAK B I NNENLAN P. "^^on5Ê£W55T aan spotprijzen. Pry a per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland por jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 1 g O UBG. lazz. felfcKII\ZcËaWHË COURANT. D|f t j p£ LgflZE Jf ult|i.ne^cf. Hi j. K0STEit g*vS are. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ZIERIKZEE. (van ai f 9,25). Zoo even ontvangen: van af 27 V« cent. De BURGEMEESTER der gemeente Zie- rikzee brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del a. i. bij besluit van 6 December 1922, 3de Afd., No. 15604, heeft goedgevonden: met ingang van 7 Dec. 1922, in te trekken zijne beschikking van 17 November 1922, Directie van den Landbouw, No. 14713, 3de Afdeelingwaarbij worden geschorst de rundveemarkten in de provincie Zeeland en voor zoover de eilanden Schouwen en Duive- land en Walcheren betreft, bovendien werd verboden het houden van keuringen, ten toonstellingen, verkoopingen en dergelijk® wijzen van byeenbrenging van vee. Zikkikzee, den 8 Dec. 1922. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Door de goedkeuring van de grondwet van den lerschen Vrijstaat door het Brit- sche Parlement en de bekrachtiging daar van door den Koning, is de lersche Vrij staat in het; leven geroepen en vormt Zuid- Ierland thans een zelfbesturende kolonie van het groote Britsche Imperium. De benoeming van een gouverneur-gene raal van onvervalschten lerschen stam heeft op de heetgebakerde bewoners van Erin mede een gunstigen indruk gemaakt, zoodat men thans 't vorige jaar tegen Kerstmis had men te vroeg gejuicht een goed eind op weg is tot 't beëindigen van den menschonteerenden burgerkrijg. In Zuid-Ierland verwacht men de be vestiging van het voorloopig bewind in de regeering en hoopt men er thans op een geleidelijke racificatie van heel hst land, waardoor het „vrije" Ierland de haar toekomende plaats in het Britsche rijk zal kunnen innemen. Uitgezonderd een klein percentage re bellen met de Valera aan 't hoofd, is het lersche volk met de thans verkregen re sultaten tevreden. Ulster is nog altijd van het overige Ier land gescheiden, maar de nieuwbenoemde vertegenwoordiger van den Engelschen koning verklaarde in een dezer dagen met hem gehouden persgesprek, dat de gemeenschappelijke belangen ten slotte wel zullen leiden tot een fusie van Noord en Zuid en dat zoodoende een onver deeld Ierland het resultaat zal zijn van die politiek, welke aanvankelijk on der veel misslagen onder de regeering van den ex-premier Lloyd George werd begonnen. Behalve enkele aanslagen en ontvoe ringen is het den laatsten tijd rustiger geworden en valt een groote verbetering te constateeren in den algemeenen toe stand van het woelige eiland. De gealliëerden zijn het te Lausanne ónderling eens geworden over de aan te nemen houding bij de kwestie der zeeëngten, waarover de beraadslagingen zijn hervat. 1 i Het standpunt der gealliëerden is, dat de vrije doorvaart door de zeeëngten ge waarborgd moet zijn, zoowel voor han dels- als oorlogsschepen. Het vrije verkeer met de oeverstaten van de Zwartezee behoort verzekerd te zijn. Dit laatste is alleen dan mogelijk als de zeeëngten onder internationaal beheer staan, zoodat de mogendheid, i. c. Tur kije, die over het gebied der zeestraten de souvereiniteit uitoefent, niet naar wil lekeur die toegangsdeuren kan openen of sluiten. Met het oog hierop willen de gealli eerden de zeestraten stellen onder toe zicht van een door de groote mogend heden en de oeverstraten benoemde com missie, waarin aan Turkije als den sou- vereinen staat een meer bevoorrechte po sitie zou worden gegeven. Voorts zou het gebied rond die zee engten gelegen, moeten worden gedemili tariseerd, terwijl de Turken langs be doelde engten geen versterkingen mogen hébben. Het laatste woord is over deze zaak nog niet gesproken, te meer daar Rus land de Dardanellen en den Bosporus voor alle oorlogsschepen wil sluiten; niet tot voordeel van Turkije, maar ten ge rieve van Sovjet-Rusland, dat zijn wel begrepen eigenbelang nastreeft op deze conferentie, waar blijken zal of Ismet Pasja de voorkeur zal geven aan de Rus sische dan wel aan de West-Europeesche oplossing van dit conflict. BUITENLAN D. De anontomo brieyen te Tulle. In de zitting van Woensdag zijn de verdedigers der civiele partij aan het woord gekomen. Een hunner, deelde in het overzicht, dat hij1 van de anonieme brieven-zaak gaf, mede, dat er te Tulle in het geheel 117 anonieme brieven ont vangen zijn. In den zomer van 1919 is de eerste verschenen de laatste Ver scheen drie iaar later. Een komische noot ontbreekt in dit proces natuurlijk niet. Zij bestaat hierin, dat dr. Locard, de schriftkundige te Tulle een.... anoniemen brief ontvangen heeft. De brief komt uit Marseille en bevat al lerlei bedreigingen. Wanneer de conclu sies van dr. Locard ongunstig zijn, voor Angèle Laval, zoo staat er in het niet- onderteekende stuk, dan zal er aan den schoonvader van dr. Locard onthuld wor den, dat de2e verleden jaar geprobeerd heeft dien schoonvader door middel van paddenstoelen naar de andere wereld te helpen. Dr. Locard heeft aan journalis ten gezegd, dat hij het parket te Tulle van het ontvangen van dit anonieme stuk kennis gegeven had en dat hij er over dacht bij zijn collega en bestrijder, den schriftkundige Gebelin zijn licht op te steken. Het is duidelijk, heeft dr. Lo card nog gezegd, dat Angèle Laval den brief uit Marseille niet geschreven kan hebben. Mussa-ver^aderlng van boosdoeners. Diefstallen, inbraken en andere misdrij ven waren in den laatsten tijd te Ales sandria in Piemont aan de orde van den dag, maar de Fascisti daar ter plaatse, hebben er paal en perk aan weten "te stellen, nadat zij het zaakje van de politie hadden overgenomen. Hun leider had van de politie een lijstje gekregen van allen, die wat op hun kerfstok hadden, met opgaaf van het aantal malen, dat ze al veroordeeld waren, de straffen die ze hadden gekregen, enz. Daarna werden de dieven en inbrekers door de Fascisten per circulaire opgeroepen om op een Zondagavond op 9 uur te houden ver gadering aanwezig te zijn. Degenen, die niet zouden verschijnen werden met Zwa re straffen bedreigd. Het gevolg was, dat allen op het bepaalde uur ter 'vergade ring kwamen. Het was een wondeflijk stel van circa tweehonderd dieven, zak kenrollers, inbrekers, oplichters, jonge en oude, sommigen met echte boeventronies, anderen netjes gekleed en met een fat soenlijk uiterlijk en haast allemaal waren het gevangenis-veteranen. Ze waren ont hutst over de ongewone oproeping en niemand begreep goed wat dat alles be- teeekende, tenzij, zooals een oude in breker opmerkte, „ze ons noodig heb ben om een vereeniging van nachtelijke werkers te vormen". De Fascisten-leider, omringd door een dozijn tot de 'tanden gewapende Zwart- hemden, trad de zaal binnen, ging op een voorzittersstoel zitten en hield een korte, zakelijke toespraak. „We hebben u "hier geroepen zei hij' om u te waarschuwen, dat er voortaan in deze stad geen dieverijen meer mogen voorkomen. Wij Fascisten zullen dat niet langer dulden. Ieder dien we op heeterdaad op misdrijf betrappen zal worden doodgeslagen. Ge moet het dus rjii zelf maar weten en ge hebt te kiezen of te deelen. Of ge moet uw' leven beteren, in welk geval we u zullen voort helpen en een betrekking voor u zullen vinden, of ge blijft volharden bij uw verkeerde gewoonten, maar dan kunt ge u er meteen op voorbereiden, om naar het hospitaal of naar het kerkhof te worden gebracht". De vergadering was zéér onder den indruk van deze woorden. Een voor een verklaarden de misdadigers, dat ze be reid waren, ieder eerlijk werk te aan vaarden, dat hun aangeboden werd. Een stuk of twaalf werden er 'dadelijk aan genomen als jachtopzieners om tegen de wilddieverij te waken en anderen "kregen toezegging, dat ze een baantje zouden krijgen; tevens werden kaartjes uitge deeld, voor een gratis maal en logies. Ten slotte stelde een oude man, die al vijftien maal veroordeeld w'as, een motie voor om den voorzitter dank te zeggen. Na de vergadering organiseerden cTe Fascisten hun politie, bestaande uit ver schillende groepen zwarthemden, die el- ken nacht van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens door de stad zullen pa- trouileeren. Den eersten avond wérden 2 zakkenrollers opgepakt, niet uit Alles - sandria, die zoo'n pak ransel kregen, dat ze in bedenkelijken toestand* naar het hospitaal moesten worden gebracht. De heer Bakker bepleit afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. De heer Zijlstra juicht de circulaire aan de burgemeesters toe, omdat een goed financiëel beheer de beste waarborg is voor het behoud van gemeentelijke autonomie. De heer Kersten dringt aan op een tegemoetkomende houding tegenover vrou wen, die om gemoedsbezwaren niet stem den. De heer van der Waerden dient een motie in, waarin.de regeering wordt uit- genoodigd aan de Kamer gegevens te ver schaffen voor de beoordeeling van voor- en nadeelen van den Zomertijd. De heer Bomans acht een andere wijze van bepaliRg van den kiesdeeler noodig. Hij vraagt wat de gemeenten aan een cir culaire van den minister hebben als de regeering maand na maand zelf de ge- meentefinaneiën meer in de war stuurt. De heer de Wilde juicht de circulaire van den minister toe en herinnert, dat de regeering de laatste jaren veel voor de gemeenten heeft gedaan. De Minister meent, dat op het oogen- blik geen bedrag voor noodlijdende kun stenaars kan worden uitgetrokken, om dat verdeeling niet mogelijk is zonder voorlichting van kunstenaars, welke op het ©ogenblik niet is te verkrijgen. De Minister zal evenwel verder de zaak be spreken en overwegen. Over den zomer tijd wil spr. zich niet uitlaten zoolang niet is beslist over het voorstel-Braat tot af schaffing. De motie-van der Waerden wil hij aanvaarden. Wijziging in de bepaling van den kiesdeeler en wijziging van de, Armenwet zal de Minister overwegen. Over de zakelijke bedrijfsbelasting zal de Minister spreken met den Minister van Financiën. Stemplichtvervolgingen be- hooren bij Justitie. 1 De motie-van der Waerden wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Uit Stad er» Frowineie. per koker 60 ct. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid per koker 45 ot. Binnen 10 min. verlichting der hevigste hoofdpijn. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZA.LT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Engros Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. 25 CENT. Het cabaret-Pisuisse failliet. De rechtbank te Utrecht heeft het caba ret-Pisuisse, gevestigd te Utrecht, failliet verklaard. De faillissementsaanvrage ge schiedde door een advocaat te Amsterdam, ten verzoeke van een firma te Kopenha gen in verband met zaken, die het cabaret dezen zomer gedurende de Hollandsche week te Kopenhagen heeft gedaan. Tweede Kamer. Zitting uan Donderdag 7 Deo. Het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrij hoeve Capelle wordt aangenomen met 68 tegen 17 st. Aan de orde zijn de begroo ting uan Binnenl. Zaken en de interpel- latie-Kleerekoper, terzake steunverleening aan noodlijdende beeldende kunstenaars. De heer Kleerekoper vraagt of de regee ring alsnog bereid is mede te werken om het bedrag, dat bereids voor den steun van noodlijdende beeldende kunstenaars op de begrooting van Binnenlandsche Za ken was uitgetrokken ter beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, opdat deze alsnog, nu de groote steden gaarne bereid blijven om daaraan mede te werken, den weg vinden, welke tot het door allen beoogde doel der steunverleening leiden kan. Spr. oppert vervolgens bedenkingen tegen de circulaire van den minister van Binnen landsche Zaken met aansporing aan de burgemeesters om zich schrap te zetten tegen niet bepaald onvermijdelijke uit gaven. Hij meent dat de onafhankelijk heid van de gemeenteraden daardoor wordt aangetast. De heer Dresselhuys ziet in de circulaire geen aantasting van de gemeentelijke autonomie. Toon en vorm zijn echter niet gelukkig en de circulaire had alleen be stemd moeten zijn voor onzuinige ge meentebesturen. Het belangrijkste vindt spr., dat nu aandacht wordt gevestigd op het opdrijven van gemeentelijke uitgaven, door het opdragen van bemoeiing met Rijkswetten. Spr. beveelt aan, dat vóór de indiening van dergelijke wetsontwer pen overleg zal worden gepleegd tusschen binnenlandsche zaken en de gemeenten. De heer Bakker vraagt van de regeering een regeling van zomertijd, waarbij de steden de voordeelen daarvan kunnen be houden, doch voor het platteland, de na deelen ervan worden opgeheven. ZIERIKZEE. Door de vereenigingen „Handelsbelang" en „de Hanze" te Mid delburg is een adres gezonden aan de Provinciale Staten, waarin zij verzoeken bij de beschouwing van het voorstel tot wijziging van de verbinding tusschen Zie rikzee en Middelburg uit een bezuinigings oogpunt toch ook rekening te houden met de nadeelen die voor het handels-, alge meen - en vreemdelingenverkeer en het goederenvervoer uit de opheffing van den dienst Middelburg-Wolfaartsdijksche Veer- Kortgene zouden voortspruiten. De erva ring heeft geleerd, dat de winkeliers van Zierikzee en achterland bij voorkeur hun goederen betrekken uit die plaatsen, waar mede zij de beste en vlugste vrachtverbin dingen hebben. Rotterdam, dat een ge regelde en goede verbinding met Zierik zee en omstreken onderhoudt, is daarom dan ook de meest geduchte concurrent voor Middelburgsche handelaren. Door de thans nog in vigeur zijnde dienstregeling heeft (Middelburg een voorsprong, die het zeker niet tegenover een stad als Rotter dam kan missen, wil het thans niet in nadeeliger positie komen. Daar getracht wordt door een autodienst Middelburg— Wolphaartsdijksche veer eenigermate in het gemis van een directe verbinding Mid delburg—Zierikzee te voorzien, wordt er op gewezen, dat zulks alleen van invloed kan wezen op het passagiersvervoer, aan gezien met dezen autodienst van*, een eenigszins beduidend vrachtvervoer toch geen sprake kan zijn. Maar ook het reizi- gersvervoer zal door het gecompliceerde van de reis aanmerkelijk verminderen. SCHERPENISSE. Op een bevolking van ongeveer 1400 inwoners kwam alhier in de laatste 3 maarfden geen enikel sterfgeval voor. THOLEN. Donderdagmorgen kreeg de post-auto ter hoogte van het „"Stee- nen Kruis" een stuuurdefeet, en vloo.ï met chauffeur en post de sloot in. De chauffeur is er wonderwel goed afge komen, doch klaagde over pijn in de borst, tengevolge van den geweldigen schok. De auto is met een takel uit de sloot getrokken en kon met eigen krach ten de reis naar B. op Z. aanvaarden. Donderdag heeft ten bate der Duit- sche kinderen een tournée door het eiland plaats gehad van het circus Ha genbeek. Het zijn een paar olifanten, benevens een paar kameelen en een kop pel wolfshonden. Voor de schoolkinderen hebben ze hun kunsten vertoond. Des avonds was op het Marktplein een tent gespannen, waar ieder tegen entree kan genieten van het vreemdsoortig gezel schap. MARINE EN LEGER. Vaandrig A. Berman, te Amsterdam, tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve officier van gezondheid bij het reserve- personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft 't Landelijk Comité van Actie tegen de daling van het onderwijspeil medege deeld, dat hij bereid is, het comité heden (Vrijdag) (o(m 11 uur te ontvangen, om hem persoonlijk het bekende petionnement te kunnen aanbieden. Nog steeds houdt de stroom van geteekende lijsten aan. Er van alle nog voorhanden zijnde Aanbevelend, Bazar. Si.-Maartensdljk. TeS. 10. zijn nu reeds meer dan 585.000 handteeke- ningen geteld. RECHTZAKEN. Mishandeling met vitriool. De rechtbank te 's Gravenhage, heeft de 55-jarige M. L. D. W., huisvrouw van D. A. uit Den Haag, thans gedetineerd die een jonge vrouw, welke leefde met den man, waarmede de beklaagde vroe- ge'r intiemen omgang had gehad, met vitriool in het gelaat had geworpen, ten gevolge waarvan het linkeroog dier jonge vrouw verloren ging, schuldig verklaard aan zware mishandeling en veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. De rechtbank achtte geen termen aanwezig om een onder zoek te gelasten naar den geestestoe stand van beklaagde, zooals de verdedi ger, mr. Marchant, had verzocht. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hazerswoude,, D. Bax te Noorden. Te Molkwerum en te Ever- dingen (toez.) H. P. Brandt, eand. te Am sterdam. Bedankt: Voor Oosterwierum (toez.), H. F. Pasma te Paesens. Voor Garderen, J. van Amstel, cand. te Zeist. SCHERPENISSE. In de Donderdag ge houden vergadering van het kiescollege werden gekozen tot ouderling en diaken resp. de heeren Jacob Muller en Arend Rijstenbil. Geref. Kerken. Beroepen: Te Tholen, J. E. Westerhuis te Oud-Loosdreeht. Bedankt: Voor Wons, J. de Koning te Vries. TAN HEINDE EN VEIL De verbannen Grieksche prins An dreas gaat zich te Londen vestigen. Te Johannesburg Zijn 8 personen ter dood veroordeeld, wien ten laste werd gelegd, dat zij bij den Rand- opstand in Maart j.l. mijnbeambten ver moord hadden. President Harding heeft aan het Am. Congres de begrooting voor 't dienstjaar 1924 doen toekomen. Het totaalcijfer is geraamd op 3,180.843,000 dollars. De Duitsche regeering zou nieuwe herstelplannen ontwerpen, waarbij samen werking wordt voorzien tusschen de Duit sche industrie en Frankrijk, teneinde voor beide landen onmiddellijk contracten be schikbaar te krijgen. De Engelsche Kamers van Koop handel dringen aan op het verleenen van een moratorium en een internationale lee ning aan Duitschland. Uit Sofia wordt gemeld, dat het on langs door een Duitsch blad verspreide bericht omtrent een aanval, door struik- roovers op koning Boris van Bulgarije gedaan, geheel verzonnen is. Naar uit Cairo aan de „Morning Post" wordt gemeld, heeft de ex-sultan besloten, de uitnoodiging van koning Hoessein van Egypte te aanvaarden. Hij zal eerlang Malta verlaten om zich naar Mekka te begeven. De beide personen, die den aanslag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1