Val# nuttige mooie fElffil Opruiming C. J. S0NKE, Een nuttig Geschenk KACHELS ABONNEMENT: EERSTE BLAD. i §t»-Nico!aas, - ADVERTENTIËN 'Dir. A lï DE LODZE Jr. Ulli.-Ridict. U J. KOSTER «a7° vMr %JU RG04X7. Algemeen Overzicht. BINNENLAND. Uit Stad en Provineie. BUITENLAND. van alle nog voorhanden zijnde hm ZenuwhoofdpijnpoedBrs, Freco's Zenuwtabletten, HAASJER, Tholen. Prtfa per 8 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,~.'' j Afzonderlijke nummers 5 ;o^t, Verschijnt Maandag, Woénsdig n i ah - vrw»g;. Vrjdag 1 Dec. 1922. ziéJrikzeesche courant Dit nummer. bladen. oins^ 1—3 re&els 60 ots* van 4 9lr^-els en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting 78ste'vJAAGGAT?©. |f0, 10860. Inwndtag op den dag van uit PUNSTE KT NATUURBOTER Hetgeen zich deze week in Griekenland heeft afgespeeld, n.l. de terechtstelling van eenige ex-ministers en een generaal, wegens medeplichtigheid aan de ramp die j het Grieksche volk in Klein-Azië heeft getroffen, werpt een schril licht op de toestanden in het land, dat in de grijze oudheid aan de spits der beschaving stond, maar dat in onzen tijd met de minst ontwikkelde rijken in Europa op één lijn kan worden gesteld. De terecht stelling dezer hooggeplaatste personen, anders gezegd „politieke moord", is een gevolg van het debacle van het Griek sche leger in Klein-Azië, wat tot een mili taire staatsgreep leidde, waardoor de ko ning, met eenigen uit zijn naaste omge ving, werd gedwongen het land te ver laten. 't Revolutionaire officierencomité heeft, na vergeefsche pogingen te hebben aan gewend om een ministerie te vormen, dat naar hun zou luisteren, zelf een ministe rie in elkaar getimmerd, dat dezer dagen tot stand kwam onder leiding van kolo nel Gonatas. Officiéél hebben dus de opstandige offi cieren de teugels van het bewind in han den en van de hun zelf verleende macht hebben ze onmiddellijk misbruik gemaakt om eenige oud-ministers voor den krijgs raad te dageni en ter dood te veroordeelei\. Deze ongelukkigen werden ter verant woording geroepen voor het militaire de bacle tegen de Kemalisten. Wanneer de Grieken gewonnen hadden? Dan waren ze bewierookt geworden, dan had men hunne namen, zooals dit ge bruikelijk is, met gulden letters gegrift in 's lands historiebladen, enz. enz. Niets wisselvalliger dan de krijgskans! De Grieksche koning heeft krachtig ge protesteerd tegen deze revolutionaire daad, maar het resultaat is geweest, dat men den vorst in zijn paleis opsloot. De Britsche regeering. die door haren vertegenwoordiger tegen de uitvoering van het doodvannis liet protesteeren, heeft thans met het huidige Grieksche bewind de diplomatieke betrekkingen afgebro ken. Dit protest, dat ten doel had de gevangengenomen ministers te redden, is wellicht opgeweld in het politieke gewe ten der Engelsche diplomaten, die Grie kenland hebben gesteund in de riskante beweging in Klein-Azië, die zoo droevig afliep. De verontwaardiging die overal groot is in de Westersche staten, is het grootst in Engeland, dat feitelijk de mo- reele verantwoordelijkheid draagt voor de geëxcecuteerde Grieksche staatslieden- De positie der Grieken te Lausanne wordt door deze daad verzwakt.. Het schijnt, dat nog meerdere staten hun diplomatieke betrekkingen zullen afbre ken, waardoor de verwarring op staatkun dig gebied in 't veel geplaagde land er niet beter op zal worden. steuning. Tenslotte geraakte hij ook aan den drank en knoopte betrekkingen aan met verscbiHende andere Vrouwen. Vaak gebeurde het, dat hij zijn vrouw' en haar kipd uit het eerste huwelijk mishandelde. Tenslotte werd deze toestand ondrage lijk voor de vrouw'. Zij verliet met haar kinderen den echtgenoot om elders te gaan wonen en nam daarbij haar eigen meubels mede. Gedurende de afwezig heid van de vrouw verscheen op zekeren dag haar man in haar nieuwe woning, laadde al haar meubelen weer op een wagen en reed er mede weg. Dat was haar te erg. Zij probeerde haar man te spreken te krijgen, doch vond hem niet. Daarop ging zij naar zijn huis en wachtte er tot haar man 's avonds laat terugkeerde. Een hevige woordenwisseling ontstond, in den loop waarvan de vrouw een revolver trok en eenige schoten op haar man loste. Hij werd daardoor zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis over leed. De begroeting van Posterijen en Telegrnphie. Ingediend is de begrooting van 't staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie over 1923. Wij ontleenen er aan, dat de Minister er in geslaagd is een winstcijfer van f 164.000 te ramen, dank zij een krach tige bezuiniging* gevonden in vereenvou diging van den dienst, intensiever exploi tatie, opvoering der arbeidsprestatie en het kiezen van nieuwe hulpmiddelen ten behoeve van de dienstuitvoering. De exploitatieipnkosten van de post, de telegraaf en de telefoon zijn ruim 61/2 millioen lager geraamd dan verleden jaar. Referendum over een heffing ineens. Zondag heeft in Zwitserland 't referen dum plaats over het soc.-dem. voorstel, gesteund door 87.500 handteekeningen, voor een heffing in eens van vermogens boven de 80.000 frs. tot een geschatte opbrengst van 1.250 millioen frs., welk bedrag ten goede zou moeten komen aan de sociale politiek van staat, stad en kanton. Zoowel de regeering als de beide Kamers hebben zich tegen het soc.-dem. voorstel verklaard, dat alleen door de soc.-dem. en communistische partijen wordt aanbevolen. Onder deze omstandig heden is de uitslag van het referendum vrij zeker. Een moord uit wanhoop. Dezer dagen heeft te Berlijn een vrouw haar man op straat uit vertwijfeling door revolverschoten gedood. Zij was reeds eenmaal getrouwd geweest en ging na den (dood van haar eersten man een tweede huwelijk aan. Eerst later bleek, dat haar tweede echtgenoot gescheiden was. Werken deed hij niet. Twee jaar lang genoot hij reeds werkloozënonfder- ZIERIKZEE. Door den comm. der Kon. zijn tot secretarissen der gezondheids commissies zetel Middelburg, Veere en Zierikzee, resp. herbenoemd de heeren dr. R. Bijlsma te Middelburg, W. van den Hamme te Veere en mr. H. Pol- vliet te Zierikzee. Men verzoekt ons het volgend ver slag te plaatsen Dinsdagavond hield de stadsevangeli satie „Jeruël II" haar jaarvergadering. De vergadering werd met Psalmgezang en gebed geopend, de notulen der vo rige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter las een opstel voor, ge titeld „Liefde". Daarna bracht de secr.- penningmeester het jaarverslag uit, het welk door een 'daartoe benoemde com missie werd nagezien en actoord bevonden; de rekening sloot met een ba tig saldo. Daar 'door den verhuurder was meegedeeld, dat de zaal weder in gehuurd kon worden, werd na ampele bespreking besloten de zaal niet weder te huren, doch te ontruimen. Nadat de vergadering met dankzeg ging was gesloten, werd onmiddellijk de zaal ontruimd. Een ernstig oogenblik brak aan, toen de oujdste der leden voor 't laatst de deur sloot. Deze eerwaarde grijsaard, had 21 jaar voor den aanvang der. samen komsten de deur geopend; in den winter de kachel aangemaakt en na de samen komst de deur gesloten. Met liefde was dez'e dienst getrouw vervuld. Klaagt in Maleachi, Jehova, dat toen 't volk Israël in verval was, niemand om niet de deur sloot, en worden tegenwoordig kosters bezoldigd, deze oude mag met vreugde gedenken de diensten welke- hij om niet heeft verricht. Voldoende aan een tot ons gericht verzoek, vermelden wij nogmaals de in de alg. vergadering der Z.L.M. vast gestelde contributie-regeling voor 1923. Zij luidt als volgtf 1 vaste con tributie -j- 15 cent per H.A. voor grond 'gebruikers en f 1,— vaste contributie -j- 71/2 cent per H.A. voor eigenaren nipt gebruikers. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. gaf de zangver. „Haamsteedsch Zangkoor" een uitvoering in hotel „Bom". Is men an ders niet gewoon zoo vroeg in het sei zoen een uitvoering te geven, deze was een bijzondere. De vereeniging toch vier de haar 10-jarig bestaan. Nadat door den voorzitter en den directeur in korte trek ken de geschiedenis der vereeniging was geschetst, werden een 12-tal liederen op verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. Eigenaardig was het, dat als no 1 gekozen 'was „Hulde aan het voorge slacht", het eerste lied, dat indertijd door de vereeniging gezongen werd. De zang- BROUWERSHAVEN. D.V. zal Maandag avond alhier een lezing worden gehou den, over den toestand in Hongarije, door 'ds. Z. L. S. van Galambos. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Gouda, J. D. Barth te Werkendam. Bedankt: Voor Hilversum. A. M. Berk- hoff te Utrecht. nummers, afgewisseld door een 3-tal flink gespeelde tooneelstukjes gaven blijk van ernstige studie. Aan het slot van 't pro gramma werden directeur, bestuur en leden door den burgemeester woorden van waardeering toegesproken, waarmede het publiek (getuige 'het daverend ap plaus) van harte instemde. Een geani meerd bal besloot den gezelligen avond. Wij hopen, dat Haamsteedsch Zangkoor ons in dit seizoen nogmaals zoo'n pret- tigen avond mag bezorgen. OUD-VOSSEMEER. Een knaap, welke in een rijtuig zat, geraakte bij het uit stappen met zijn klomp achter de tree en viel voorover, waardoor hij een zij ner armen brak. De locomotiefwelke voor het stoomgemaal dienst moet doen, werd Maandag van de haven naar het stoom gemaal vervoerd; de machine, die 16000 k.g. 'weegt, werd door zes paarden ge trokken; men vreesde dat de straten er door zouden lijden, maar dit bleek niet waar te zijn. Een rund, dat opgevangen werd, en waarvoor zich, ondanks herhaalde op roepingen, geen eigenaar aanmeldde, zal dezer dagen publiek verkocht worden. OUD-VOSSEMEER. Woensdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging alhier, onder lei ding van haar directeur, dhr. Manteaux, van St.-Annaland, een welgeslaagde uit voering, in de Geref. Kerk, terwijl ook de vereeniging van Sint-Annaland een aantal 'liederen ten gehoore bracht. Br was zooveel belangstelling, dat het ge- heele kerkgebouw Was gevuld. Voor plaatsver vangend dijkgraaf van den Vanhaaften-bolder, zijn op de aan beveling geplaatst de heeren 1. G. J. de Wil'de; 2. D. J. Ampt Gz.; 3. P. Polderman. AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. Door het Dagel. Bestuur van het Waterschap Schouwen werd Don derdag aanbesteed het delven van eenige waterleidingen in de districten Zuidhoek, Borrendamme en Scharendijke in acht per- ceelen volgens bestek No, 532. Aangeno men door: le perc., T. de Jonge, Duiven- dijke, f273; 2e perc., dezelfde, f 49.34 3e perc., J. v. d. Houten, Kerkwerve, f275; 4e perc., J. v. d. Houten, Kerkwerve, f175; 5e perc., W. Berrevoets, Zierikzee, f 170,80; 6e perc., dezelfde, f 173,60; 7e perc., dezelfde, f 196,35; 8e perc., J. v. d. Panne Mz., Scharendijke, f349,50. KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 December. Zierikzee. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. t. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen, Luth. Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Kerkwerve. 2 ure, cand. Mortier uit Wageningen. Serooskerke. 9.30 ure, cand. Mortier uit Wageningen. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard (Zendings collecte). Renesse. 9.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 11.30, Zondagsschool en 2 ure, ds. de Leur (Bed. H. Doop). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhuijs. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Laarman. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Brouwer van Her- wjjnen. Zonnemalre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe, 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Drelschor. 9.30 ure, ds. r. d. Griend (Zondagsschoolbussen). Oawerkerk. 9.30 ure, ds. v. d. Linden. Nieuwerkerk. 9.30, geen dienst en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oosterland. 9.30, dr. Weeda (H. Avondro.) en 2 ure, idem (Nabetrachting). Geref Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk^ Slrjansland. 2 ure, ds. de*Roode. Brulnlsse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, idem (Collecte voor de zending). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Schothorst. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. St.-Flllpsland. Geen opgaaf ontvangen. Tholen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Van Griethuizen (Collecte voor de kerk). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, de heer Punt van Leer dam. Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 ure, de heer Remyn van Krabbendyke. St.-Maartensdijk. 9.30, ds. Keiler en 2 ure, idem (Doop). Oud-Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Ond-Vossemeer. 9.30, ds. Van Griethuyzen en 2 ure, Leesdienst. Donderdag 7 Dec. 6 ure, ds. Van der Vlugt, pred. Vrederust. Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure> Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds- de Bruin uit Noord-Amerika. Scherpenlsse. 9.30 en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, ds. Moerman (H. Ar.) en 2 ure, idem. Oud-Geref. Kerk. 9.80, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, ds. Verschoor (Doops- bediening) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 are, Leeskerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Driesum. H. A. Leen- mans te Bodegraven. Aangenomen: Naar Giessen-Oudkerk, W. H. A. Nelck. cand. te Groningen. BURGH. Bij de deze week gehouden stemming voor 3 gemachtigden in het kiescollege, werden de aftredende leden, de heeren P. v. Dalsen, P. Blom en J. Klompe, herkozen. ELKERZEE? Bij de laatst gehouden ver kiezing van gemachtigden voor het kies college, 'werden de drie aftredende leden herkozen, n.l. de heeren M. de Glopper, T. J. van den Bout en C. J. Tuiinmlan, die hun herbenoeming aannamen. De collecte voor de zending, door middel van envelopjes, cnlangs gehou den, "heeft, tezamen met den inhoud der zendingsbussen, opgebracht de som van f 76,72. De oogstcollectie op Woensdag j.l- bedroeg f 153,58. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft aangeboden den preekstoel van een loopertje te voorzien, terw'ijl er telkens aparte giften binnenkomen voor de 'bekleeding en drapeering van den preekstoel. SEROOSKERKE. Stemgerechtigde mans lidmaten worden ter vergadering opgeroe pen op Maandag 4 Dec., des avonds om half acht in de consistorie, ter beroe ping van een predikant. Mocht deze ver gadering wegens onvoltalligheid niet doorgaan, dan wordt de tweede verga dering, zoo mogelijk, gehouden op Zon dag 10 Dec., des middags om 4 uur. DINTELOORD. De oogstcollecte bracht alhier niet minder dan f 1500,— op. Geref. Kerken. Beroepen: Te Boerakker, A. J. Noorde wier, cand. te Meppel- Te Sexbierum, C. J. Goslinga te Oosthem. Te Oolt- gensplaat, A. P. Lanting te Wolphaarts- dijfk. Te Medemblik, S- de Bruijn te 's-Gr&venhage, laatstelijk pred. te Oska- loosa (Iowa, Noord-Amerika). TAN HEINDE EN VER* Volgens een bericht aan de "Times" uit Berlijn is daar bericht ontvangen, dat vanwege den toestand van .den landbouw in Rusland de vooruitzichten voor het volgend jaar zeer somber zijn en er we der hongersnood dreigt. In Duitschland is op den overvloe- digen sneeuwval, vooral in de bergstre ken, sterke dooi gevolgd. Men vreest zeer hooge waterstanden op den Rijn. Drie Grieksche generaals Zijn te Athene gevangen genomen. De Vrijstaatsche overheid heeft stuk ken in handen gekregen, waaruTt bleek dat er een samenspanning gevormd was om tachtig leden van 't Zuid-Iersche par lement door rebellen te laten ontvoeren. De uitgekozen slachtoffers waren allen aanhangers van de regeering. De regee ring laat rusteloos jacht maken op de Valera. De Fransche krijgsraad te Wiesba den heeft twee Marokkaahsc'he soldaten van de bezetting, die in brooddronken heid een voorbijganger hadden doodge schoten, ter dood veroordeeld. De Grieksche koning heeft ener gieke pogingen gedaan om de terecht stelling van de oud-ministers te verhin deren. Het heeft echter niet gebaat. De koning wordt nu in z'ijn paleis gevan gen gehouden. Bij een brand in een schoolgebouw te Covington (Kentucky, V.S.) zijn ver scheidene kinderen in de vlammen om gekomen. Uit de puinhoopen van het verbrande gebouw1 Zijn reeds drie ver koolde lijken te voorschijn gehaald en twaalf kinderen worden nog vermist. Ook de onderwijzer is in de vlammen om gekomen. De Britsche regeering is voorne mens een rïjksconferentie bijeen te roe pen ten behoeve van de ontwikkeling van den handel van het Britsche rijk. Amerika heeft officieel geprotes teerd bijl de regeering te Athene, tegen de terechtstelling 'der oud-ministers. aan spotprijzen. Aanbevelend, Bazar, St.'Maartensdijk. Tol. 10. per poeder 8 cent, doos A 25 st. f 1,70, tegen Zenuwhoofdpijn, Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden. per koker 60 ct. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Ge jaagdheid. Verkrijgbaar Drogisterijen v. d. VALK en GUDDE te Zierikzee, L. G. v. ZALT- BOMMEL te Tholen en JOH. LEUNE te Stavenisse. Engros Firma VAN TRIGT MAST, Hofdijk, Rotterdam. (Icgez. Med.) voor St.-Nicolaas of verjaardagen vindt U altijd in ruime keuze b\j Prins Andries van Griekenland is door de regeering in staat van beschul diging gesteld. Te Dublin zijn Donderdag 3 mannen terechtgesteld, omfdat zij' in het bezit van bommen werden bevoriden. In Thracië komen opstanden voor tegen de Grieken. De Egyptische regeering is afgetre den, evenals die van Littau. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Gehuwd: 29 Nov. Adrianus Johannes Ribbens, 23 j., j.m. en Neeltje Adriana Buijze, 21 j., j.d. 1 Dec. Teunis Broere, 27 j., j.m. en Ida Maria Polderman, 27 j., j.d. Overleden: 19 Nor. Jan van Burgh, 85 j weduwn. van Jannetje van den Bout. "MARKTB^ICHTMo Coöperatieve Velling Zlerikssee. j Veiling vsn 30 Nov. GROOTE VEILING. KIPBIEREN 1 14,80. KLEINE VEILING. Kleine KIPEIEREN 110,20 k f 10,80. EENDEIEREN f 13,20. alles per 100 stuk*. Aanvoer 750 stuks eieren. BOTER f 1.02 A f 1,13. DITO afwijkende f 0,67 A f 0,71. j TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon- Ned. Meteor.. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen j verricht in den morgen van 1 Dec. Hoogste barometerst. 771,0 te Weenen. Hoogste 750.3 te Reijkjavik. j Verwacht tot den avond van 2Dec. matige, tot krachtige, later afnemende westelijke tot zuidelijke wind, zwaar ba- wolkt of betrokken, aanvankelijk waar- I schijnlijk nog regen, later opklarend, iets zachter in het zuiden. mEURA3M^ DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft met 39—34 stemmen verworpen, den post van 2 tionderduizend gulden van de Wa- terstaatsbegrooting voor den aanleg van een viuchthaven aan den Stoofpolder aan het Zijpe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1