Zierikzeesche fè Nieuwsbode FIJNSTE MELANGE Woensdag 29 Nov. 1922. zierikzeesche courant. Attentie Voor ST.-NICQLAAS CADEAUX Fa W. J. WELIEVREDEÜ, Appelmarkt. 'buitenland. J1IRGENS' VERVANGT ^SLfUNSTE BOTE" landbouw en veeteelt. ABONNEMENT: Pr^s por 8 maanden f 1,50, franco per poöt f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrtfdag. ADVERTENTIÊN: van 1—3 regels 80 ets. van i regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 78ste JAARGANG. - No. 10859. InzBndill« °p den dag van nit- Dlr. k. J, DE LOOZE Jr. Ultg.-Ridict, M. J. KOSTER 7661 11 nre- verwijzen wij naar onze advertentie in de Nieuwsbode van j.l. Maandag. Do nieuwe Kalief. Dezer dagen is Ab'doel Medjid, als nieuwe kalief onder het nieuwe regiem, te Constantinopel geïnstalleerd. De plech tigheid was eenvoudig, doch daarom niet minder indrukwekkend. De ritueele ge bruiken vonden plaats in het paleis van Kapoe. Allereerst werd aan Abdoel Medjid het zwaard van Osman aangegord. Daar na trad hij het paviljoen Winnen, waar de heilige reliquiën worden 'bewaard in drie gouden kistjes. Het hoofd van een délegatie uit Angora overhandigde den kalief een drietal gouden sleutels. Daarna opende Abdoel Medjid het eer ste kistje, hetwelk de mantel van den profeet inhield, gewikkeld in veertig zij den en met goud geborduurde omhul sels, waarop spreuken uit den Koran staan vermeld. De nieuwe kalief breekt met de ge woonte, welke tot dusverre door zijn voorgangers is gehuldigd en Zal er waar schijnlijk slechts één vrouw c*p na hou den. Daardoor zal dan tevens voor de eerste maal sedert eeuwen de vrede in het paleis van den sultan, die steeds door de naijverige vrouwen werd verstoord, blijyen bewaard. Abdoel Medjid is 23 jaar geleden gehuwld en heeft 2 kinderen, een zoon en een dochter. Het behoorde naar de „Chicago Tri bune" hierover meldt tot de gebrui- 'ken van het hof, dat de sulfan iédere maand zijn vrouwen haar kleedgeld gaf. Toen Mehmed VI aan tloord van een Engelsch oorlogsschip vluchtte, nam hij het geld zijner vrouwen over de maanden October en November mede. Ook haar juweelen en tal van gouden voorwerpen heeft hij met zich mede naar Malta ge nomen. Hoevele vrouwen van den ge- vluchten sultan als hofdames aan Tiet hof zullen blijven, is nog niet bekend, doch het is waarschijnlijk, dat al dezen zich in het particuliere leven zullen terug trekken onder genot van staatspensioen. Hot woelige Ierland. CoSgrave, de president van den Ier- schen Vrijstaat, heeft in een interview voorspeld, dat er voor de regeering zou komen een nieuwe phase van toepassing van strenge maatregelen in Ierland. Hij vreesde 'dat er nog veel meer terecht stellingen zouden volgen. De regeering zou ze trachten te vermijden, maar zij had ]geen an,dere keuze. Indien de on geregelde troepen de wapens zouden in leveren, zouden de terechtstellingen op houden. Hij verklaarde, dat de militaire positie sterker was, daar verscheidene re bellen-leiders waren gevangen genomen, terwijl de ibterge/rlijke bevolking 'thans den Vrijstaat steunde. Het vooruitzicht voor Ierland,- was z.i. in het algemeen hoopvol. Cosgrave zeide nog te verwachten, dat de eerstvolgende tien^dagen het huidig oorlogsbedrijf zich in de grootste hevig heid zou uiten, maar meende, dat daarna de ongeregelde troepen geleidelijk, zoo niet plotseling, krachteloos zouden wor den. Dat de Iersche ministers het gevaar 'beseffen, waaraan Zij zijn blootgesteld, blijkt duidelijk uit het feit, dat de bu reaux, waar zij leven en werken, in for ten zijn veranderd, bewaakt door schild wachten met de bajonet op het geweer, machinegeweren en prikkeldraad. Het nationale leger is thans 30.000 man sterk terwijl de Tebellenmacht op 3000 wordt geschat. Bezetting van het Ruhrgebied Over de conferentie, welke onder voor zitterschap van president Millerand' in het Elysée is gehouden, en waaraan, o.a. maarschalk Foch en verschillende minis ters hebben deelgenomen, meldt Havas nader, dat de Fransche regeering zich thans ibiezig houdt met de nadere vast stelling van de politiek, welke zij; ten opzichte van het schadevergoedingspro bleem denkt te volgen, en dat zij een plan voorbereidt, hetwelk Poincaré waar schijnlijk aan zijn Britsche, Italiaansche en Belgische collega's zal. voorleggen in de bijeenkomst, die aan de conferentie van Brussel vooraf zal gaan. De Fransche regeering, die het stand punt van Poincaré in de laatste con ferentie van Londen getrouw blijft, zal stellig niet toestaan dat Duitsehland zelfs gedeeltelijk van zijn verplichtingen zou 'worden ontheven indien het geen tegen prestatie verricht gelijk elke gewone de biteur. Het nemen- van onderpanden zou dengeallieerden onmiddellijk hulpbron nen verschaffen en het Duitsche Rijlk aansporen aan zijn verplichtingen te vol doen teneinde het opheffen der hypo theek te verkrijgen. De exploitatie der mijnen in het Ruhr gebied door dé ge allieerden, welke Poincaré in Augustus te Londen aanried, zou onder de oogen Zijn gezien. B IN N E NL AN D. Tweade Karnar, Volgens de „Tijd" zou de regeering er prijs op stellen, dat de technische her ziening van de wet op het lager onder wijs in de Tweede Kamer nog voor het Kerstreces haar beslag kreeg. Het ligt dan ook in de bedoeling van d!e cen trale sectie en van den voorzitter, aldus het blad, voor Kerstmis niet alleen de Staatébegrooting, maar ook de koloniale begrootingen en de Onderwijswet van minister De Visser te laten afdoen. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Bij bevelschrift van de Arr. Rechtbank is de zaak tegen J. B., oud 43 jaar, thans zonder beroep, laatstelijk opperman en gewoond hebbende laatste lijk te Middelburg, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, beklaagd van dief stal met inklimming, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot ge vangenhouding van den beklaagde. Aan den beklaagde is ambtshalve als raads man toegevoegd mr. J. A. C. van Heusde. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw! f 600 toe gekend aan de gemeente Burgh voor een 'woning van W. Heule. In de Maandag gehouden vergade ring van den Vrijheidsbond, afd. Zzee, is besloten om voor de groslijst der Sta tenverkiezing de volgende namen op te geven, n.l. de heeren A. v. d. Weijdle, J. W. v. Oeveren, H. E. Beelaerts van Emmickhoven L. Doeleman, C- Blom, J. Enzlin, J. M. v. d. Bout, V» M. KrepeL B. Gil jam, L. Koopman Cz., en de tda- mss Heim'bach en Kooijman. Tot' afge vaardigden naar de vergadering der cen trale kiesvereeniging, te houden op 2 Dec., werden benoemd de heeren Bee laerts, Panny, Meijer, Kooijman en de dames Heimbaeh en Doeleman. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren besproken, werd de vergadering gesloten. Prov. Staten van Zeeland. Ter vaststelling wordt door Ged. St. aangeboden een nieuw reglement voor het waterschap Schouwen, zooals het door de vergadering^ van dat waterschap is ontworpen alleen met die afwijking, dat Ged. Staten geen aanleiding vinden voor dit waterschap af te stappen van den regel, dat bestuursleden niet in een rechtsgeding als advocaat of procureur voor het waterschap mogen optreden. BROUWERSHAVEN. In de op jl. Don derdag gehouden vergadering van den gemeenteraad iw'aren alle leden aanwe zig. Na opening der vergadering wordt overgegaan tot beëediging van het be noemde raadslid H. Verhoef f; na afleg ging van de vereischte eeden neemt het raadslid zitting. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd1 vastge steld. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat vrijstelling is verleend van de aan schaffing van een destructor. Een adres van enkele schippers betreffende het bin nen boord halen der ankers, wordt na langdurige bespreking voor kennisgeving aangenomen. Van dhr. P. van Donge Kz., is een adres ingekomen, waai bijl kwijtschelding van pacht gevraagd wordt voor het jaar 1922, in verband met Zijn ziekte. De voorzitter stelt voor, hem voor een jaar uitstel te verleenen; dhr. C. W. den Boer meent, dat het maar beter is hem geheele vrijstelling te verleenen; met algem. st. wordt dan ook besloten hem vrijstelling van de betaling der pacht te verleenen, voorzoover 'betreft het jaar 1922. Aan mej. B. C.. Smits wordt met alg. st. eervol ontslag verleed als klokke- niste, zulks naar aanleiding van haar verZoek. B. en W. stellen voor deze werkzaamheden nu op te dragen aan den gemeente-Werkman, die daarmee het best op de hoogte is; hij kan het dan buiten zijn gewone diensturen doen. Dhr. van Sluis vraagt of de klok wel zoolang kan loopen, dat het opWinlden buiten 2ijm gewonen diensttijid kan plaats hébben. Volgens den voorzitter kan dit wel. Dhr. Gast wil het door den gemeente-'wlerkman in zijn gewone uren laten doen. Dhr. Verhoef f meent dat de oplossing op an dere wijze kan gevonden worden; hij wijst op de sjeehte "klok; een nieuWe klok zou zeer wenschelijk zijn; de aan- schaffingskosten daarvan 2Ullen niet zo-o hoog zijn; een naburige gemeente be taalde ongeveer f 800 voor een nieuwe klok, die slechts eenmaal in de acht da gen behoeft opgewonden te worden; een klokkenist is dus niet meer noodig; de rente van de aanschaffingskosten zal dus ongeveer de belooning van den klok- Ikenist belpopen; de gemeente zal dus ook geen meerdere uitgaven hebben; hij stelt dan ook voor het opwinfden der klok aan den gem'.-Werkman tijdelijk op te dragen en B. en W. uit te noo(digen onderzoek te (doen naar de kosten van aanschaffing van een nieuwe klok. Dhr. C. W. den Boer stelt in aansluiting hier mede nog voor, het opwinden der klok op te dragen aan den gem.-Werkman in zijn gewone uren en hem voor het opwinden op de Zondagen een vergoe ding toe te kennen van; f 2,50 per kwar taal. Dhr. van Donge kan zich met een en ander niet vereenigen, hij zou een oproeping van sollicitanten Willen doen. Dhr. C. de Boer K7zegt „daar k'an je toch wel mee accoord gaan", waarna genoemde voorstellen met alg. st. wér den aangenomen. In de verordening op het heffen van haven- en kaaigeld wor den met alg. st- nog een paar kleine wijzigingen aangebracht. Het kaaigeld van locomobielen wordt op f 0,40 gehand haafd, alleen dhr. C. de Boer Kz1., vindt dit Wel wat weinig. Voor het schoon maken der schoollokalen is ingeschreven voor een som van f 400 per jaar, door P. C. Krijger—van de Velde en door H. Botbijl—de Jonge. Met alg. st. wordt het schoonmaken opgedragen aan P. C- Krijger—van de Velde. Met alg. st. wordt besloten de rekening *der gezondheids commissie over het jaar 1921* goed te keuren en de bégrooting dier commissie voor het jaar 1923 terug te zenden met het verzoek den post onvoorziene uit gaven te verminderen met f 200. Nu komt aan de orde de behandeling van de gemeente-'begrooting 1923. Dhr. C. W. den Boer brengt namens de com missie van onderzoek verslag uit, waaruit blijlkt, dat de commissie voorstelt, de woning 'bewoond door het hoofd der o.l. school niet meer te beschouwen als ambtswoning, maar deze woning aan het hoofd der school te verhuren vokxr f 250 per jaar en dan de meerdere huur-op- brengst ad f 50 te bestemmen voor on derhoud der Woning. Alle leden kunnen zich met dit voorstel vereenigen. Verder vraagt dhr. C. W. den Boer, of in den post onderhoud havenwerken waarvoor een bedragvan f 700 is uit getrokken, ook begrepen is het in orde brengen der haven aan de zuidzijde. In dit verbanjd spreekt hij „dat het wel eens dure kolen zouden zijn, die inder tijd bij, de uitbaggering der haven door dhr. C. de Boer Kz., wethouder, destijds waarnemend burgemeester van den uit voerder der 'baggerwerken zijn aange nomen". De voorzitter zégt dat hiermede geen rekening is gehouden, daar de 'be grooting is opgemaakt voor dat bekend werd, dat de haven aldaar niet in orde was. Dhr- C. W.. den Boer dringt er op aan de haven alsnog in -orde te laten brengen en .indien mogelijik de werk- loozen er aah te laten werken. Dhr. C. de Boer Kz. zegt „dat zooeven over dure kolen is gesproken, hij zou dat wel nader toegelicht willen zien". Dhr- C. W. den Boer 'brengt dat „geven en aan nemen" van kolen in verband met het peilen der haven na de uitbaggering en juist (waar de haven niet in orde is, is niet of niet voldoende gepeild. Dhr. C. de Boer Kz. ontkent, dat de kolen in dit verband zijn gegeven en zal dan gemeente-opzichter verzoeken uiteen te zetten hoe de kolen beloofd zijn; hij be grijpt oók niet, dat alleen van hem ge sproken 'wordt, daar toch ook de_ ge meente-werkman kolen aannam. De voor zitter zegt, dat het van hem als weth. in het geheel niet uitkomt, zooiets te doen. Dhr. C. W. den Boer wil over een en ander in de volgende vergadering nog wel meer hooren. Hierna wordt de gemeente-begrooting dienst 1923 met alg. st. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 46093,891/2. Op voorstel van dhr. N. van Sluis wordt de circulaire betreffende de jaarwedde van den burgemeester voor kennisgeving aangenomen. Wat 'betreft de jaarwedde van den gemeente-ontvanger, wordt eveneens op voorstel van dhr. N. van Sluis besloten Ged. Staten te Ver zoeken deze jaarwedde te 'berekenen naar de gemiddelde ontvangsten over de laat ste vijf jaren. Bij de rondvraag vraagt dhr. C. Gast een billijker verdeeling van de laadplaats in de haven aan de tram zijde; hiervoor zal zooveel mogelijk ge zorgd worden. Dhr. Verhoeff vraagt of B. en W. ook pogingen hébben aange wend om het postkantoor hier te hou den, waarop de voorzitter antwoordt, in dien geest zooveel mogelijk werkzaam te zijn - geweest, maar dat het nietis gelukt. Dhr. C. de Boer Kz.. vraagt den voorzitter of dhr. C- W. den Boer niet in strijd heeft gehandeld met artikel 24 der gemeente-wet, door het leveren van brandstoffen aan de gemeente, tij dens de brandstoffendistributie. De voor zitter zegt dat van levering zijnerzijds niets is gebleken; alle leveringen zijn ge schied door de brandstoffencommissie, 'waarvan dhr. C. W. den Boer lid was. Ook dhr. C. W'. den Boer zegt dat hiji niet in strijd met artikel 24 der Ge meente-wet heeft gehandeld. Ook hier over zullen we nog wel' meer hooren. Hierna sluiting. OUWERKERK. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 20 No vember j.l. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig 6 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgèkeurd. Tijdens het lezen der no tulen komt de heer van der Have. Wor den gelezen en voor kennisgeving aange nomen de navolgende ingekomen stukken: Missive's van Ged. Staten, houdende me- dedeeling van afschaffing van veemark ten te Axel, Kortgene en Clinge en van de jaarmarkt te Zaamslag; afschrift van een schrijven van Ged. Staten aan B. en W. van Zierikzee, waarbij wordt mede gedeeld, dat geen termen aanwezig zijn tot het bevorderen van een wijziging van de tegenwoordige grenzen der gemeente Zierikzee; brief van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat het raadsbesluit van 6 October 1922 tot regeling van het verhaal van pensioensbijdragen op de gemeente ambtenaren wordt aangehouden; missive van Ged. Staten, waarbij de definitief vastgestelde rekening der gemeente over 1921 wordt teruggezonden. Op een ver zoek van K. van de Stolpe om ontheffing van schoolgeld wegens het verlaten der school van 1 kind, wordt gunstig beschikt. Op een verzoek van D. Bolijn om vrij in en uit de haven te Viane te mogen varen met zijn ledig schip, wordt besloten adres sant te verwijzen naar de verordening op de heffing van havengeld, volgens welke adressant zich kan abonneeren. Ged. St. zendén de begrooting voor 1923 terug met enkele opmerkingen. Besloten wordt de begrooting-te wijzigen, zooals wordt voor gesteld. Gelezen wordt een missive van den Commissaris der Koningin, waarbij de verordeningen op de heffing van keur loon goedgekeurd wordt teruggezonden. De voorzitter stelt voor om in de verorde ning enkele wijzigingen aan te brengen. Eveneens is dit noo;dig in de gemeen schappelijke regeling betreffende den keuringsdienst en in de verordening 'be treffende den keuringsdienst van vee en vleesch. Z.h.s. wordt aldus besloten. Gele zen wordt 'n circulaire van Ged. St., hou dende wijziging van de regeling van de jaarw. van burgem. en secretarissen. Besloten wordt te berichten, dat tegen de nieuwe regeling van de jaarwedde van de burgemeesters geene bedenkin gen 'bestaan. Ter tafel komt een. nieuwe regeling van de jaarwedden der gemeen te-ontvangers. Na ampele bespreking wordt besloten te berichten, dat de raad teleurgesteld is, wijl de jaarwedde van den ontvanger daardoor aanmerkelijk zal stijgen en te verzoeken de regeling zoo danig te herzien, dat de jaarwedde van dezen titularis aanmerkelijk wordt ver laagd, wijl de financieele draagkracht der ingezetenen zoodanig is verminderd, dat het noodzakelijk is op de jaarwedde van dien ambtenaar te bezuinigen. Aan de orde is stemming over het voorstel van den heer van de Stolpe om de petroleum- voor de straatverlichting met ingang van 1923 zelf aan te schaffen, over welk voorstel in de Vorige vergadering de stemmen staakten. De voorzitter wijst er op, dat bij1 aanneming van het voorstel Boot zal moeten worden ontslagen, wijl hij indertijd voor het lantaarnopstekeu is aangesteld met bijlevering der olie. Het voorstel wordt hierna met algem. stemmen verworpen. Verder wordt be sloten een commissie te benoemen, welke eene controle op de straatverlichting zal uitoefenen. In deze commissie worden benoemd de heeren Bolijn, v. d. Have en Hoogerhuis. B. en W. stellen voor om de verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting, opnieuw vast te stellen en alleen daarin de vol gende veranderingen aan te brengen, nl. de leeftijdsgrens voor kinder-aftrek terug te brengen van. 21 tot 16 jaar en de aftrek te bepalen op f 50 per kind tot een maximum van f 300. De heer Bolijn stelt voor de kinderaftrek te laten op f 100 en den leeftijld op 21 jaar, voor die kinderen, die minder dan f 300 verdienen. B. en W. nemen dit voorstel over. De verordening wordt aldus ge wijzigd met algemeene stemmen aange nomen. Hierna sluiting. BRUINISSE. Donaerdag- en Vrijdag avond gaf het muziekgezelschap „Nu met Hope", directeur de heer A. van den B'erge van Oosterland, eene zeer goed geslaagde uitvoering in de vergaderzaal der openbare schooi. De verschillende muzieknummers werden uitstekend ten gehoore gébracht en gaven een door slaand bewijs dat de leden onder zeer fclekwame leiding staan en van die lei ding 'Weten te profiteeren. Behalve de eigenlijke fanfare-muziek liet zich ook een strijkorkest hooren. dat evenals de solo voor fluit en viool met piano en het nummer voor zang den aanwezigen veel genot gaf. Tot afwisseling van de muzieknummers werden een paar tooneel- stukjes en een voordracht gegeven, waar mede de uitvoerenden groot succes be haalden. Een gezellig bal besloot de uit voering, die beide avonden door een tal rijk publiek werd bijgewoond. Directeur en leden der muziekvereeniging kunnen zeker met voldoening op hun werk terug zien. POORTVLIET. Openb. vergadering van den Raad der gemeente, gehouden op Dinsdag 21 Nov. Tegenwoordig 6 leden; 1 vacature. De voorzitter opent de ver gadering en spreekt met treffende woor den over het overlijden van den geachten wethouder N. A. Bruijnzeel, die ruim 25 jaar als raadslid, en 12 jaren als wethouder de belangen dezer gemeente heeft gediend. Besloten wordt aan de familieleden van den overledene een adres van rouwbeklag te zenden. De notulen van de vorige ver gadering worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen is een missive van Ged. Staten, waarin bericht wordt, dat door den Minister van Arbeid wordt mede gedeeld, dat, aangezien geen bizondere omstandigheden worden aangevoerd, wel ke een sluitingsverbod op eén gedeelte van den Zondag ingevolge art. 7, eerste lid 4, der Drankwet, wettigen, het wenschelijk is over te gaan tot intrekking van de ver ordening, bepalende het sluitingsuur op Zondag des namiddags 2 uur, Z.Exe. zich anders genoodzaakt zou zien, die verorde ning aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen, wegens strijdig met de wet. Daar toe wordt besloten. Een nieuw voorstel om ten opzichte van de herbergen des Zon dags niet toe te passen en de herbergen des Zondagsavonds 8 uur te sluiten, wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. De voorstellen neergelegd in de circulaires van Ged. Staten ten opzichte van de jaar wedden van den burgemeester en ontvan ger worden aan breedvoerige beschouwin gen onderworpen. De raad overwoog, dat, waar bezuiniging voor zoover haar be kend, niet van boven af schijnt te ge schieden, de behartiging van de ge meentebelangen wordt het voorgestelde vastgesteld 'zal worden opgeofferd aan het denkbeeld versobering; moest een wij ziging in de salarieering plaats grijpen, dan diende dit naar 's Raads oordeel hoog en laag personeel gelijkelijk te om vatten en wel dat personeel, dat zich bijzonder wijdt aan het behartigen van het publiek belaag; de .vrees, werd uitge sproken, dat werkzame, bekwame mén- schen in Zeeland op dit terrein tengevolge van de geringe bezoldiging niet langer een werkkring aanbieden. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten omtrent de voorgenoemde voorstellen afwijzend te beschikken. Daarna werd vastgesteld een verordening op 't heffen van bijdragen, bedoeld in art. 5a der wet van 4 Dec. 1872, tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Een voorstel tot het opnemen en beleggen van gemeentegelden in rekening courant met den Nat. Bank te Tholen, werd tot een volgende vergadering aange houden, omdat enkele leden van gevoelen waren, dat deze aangelegenheid ook wel met de Boerenleenbank alhier geregeld kon worden. Vervolgens werd op het ver zoekschrift van den heer J. C. Krijger te Goes, o ndernemer van de autodienst Tho len— Stavenisse besloten, voor het jaar 1923 ten behoeve van dien dienst een sub sidie uit de gemeentekas toe te kennen tot een bedrag van f 250, onder voorwaar de, dat alsnog een exploitatie-rekening over dit. jaar wordt overgelegd; dat des morgens het tijdstip van vertrek een half uur wordt verlaat en dat des Zondags niet wordt gereden. Voor het loopende jaar wordt geen subsidie verleend. Kennis wordt genomen van een schrijven van den heer W. Carels, dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Tot lid dier oommissie wordt benoemd de heer L. J. Heijboer. Ten slotte wordt ter tafel gebracht een adres van een 3£-tal ingezetenen om de in de vorige vergadering vastgestelde ver ordening tot heffen van 50 procent op de hoofdsom der' vermogensbelasting weder in te trekken. Een uitvoerige bespreking heeft over dit adres plaats, waarbij blijkt, dat enkele leden niet voor intrekking te vinden zouden zijn. Aangezien echter ver moed wordt, dat het stuk" niet vrij is van een falsiteit, wordt daarop geen beslissing genomen. De vergadering wordt daarop gesloten. Maandag vergaderde de Z. L. M. te Mid delburg, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, die in zijn openingswoord in het bizonder welkom heette den Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, den inspecteur van den landbouw, den heer I. G. J. Kake- beeke en den burgemeester van Middel burg, den heer P. Dumon Tak. De algemeene secretaris der Mij., de heer Tj. B. E. Kielstra, hield daarna een rede over „Economische toestanden", na eer§t een historisch overzicht gegeven te hebben van den landbpuw in Nederland, van de slechte en goede tijden, welke elkaar afwisselden. Een groot verschil be staat tussehen de landbouwers van nu en vroeger. Men heeft thans een landbou wersstand, die goed georganiseerd is en zich gaarne wil laten voorlichten. Het vereenigingsleven en de coöperaties zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 1