Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL lilt Stad en Provincie. behoorende by de van Maandag 27 Nov. 1922, no. 10858. ZIERIKZEE. Door het bestuur der hier bestaande vereeniging tot bestrijding der tutlerculose is een adres aan den Raad gericht, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de vereeniging, welke ongeveer 360 leden telt: o.m. wenscht te bereiken: „het uitoefenen van geregeld deskundig hy giënisch en prophylactisch toezicht in de woningen van t.'b.c.-lijders; dat de ver eeniging, wil zij aan haar programma uitvoering geven, over belangrijke in komsten moet beschikken; dat in de eer- ste plaats noodig Zal zijn een ge'diplo- 1,1811 ^an eene wijziging van de tegen- n»?Vv~it*.-icrrpn-jlon «ïov nmrrvaont/» 7ionlr. meerde huisbezoekster, met een salaris verschaffing hie'' ter stede. De heer De Bruijn beantwoordde den debater. Met dank aan de opgekomenen sloot S. Al- burg deze bijeenkomst, die een ordelijk en kalm verloop had. N1EUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 17 Nov. j.l. Voorzitter de burgemeester. Te genwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering iworden gelezen en goedgekeurd. Gelezen en voor kennis geving aangenomen worden de navolgen de ingekomen stukken goedkeuring raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van gemeentegrond; brief van Ged. Sta ten houdende mededeeling dat het raads besluit tot regeling van het verhaal' van pensioens'tSjdragen op de gemeente-amb tenaren Wordt aangehouden; afschrift van een schrijven van Ged. Staten, gericht aan B. en W. van Zierikzee, dat geen termen aanwezig zijn tot het 'bevorde- werpen. Toen men zag dat het verkeerd liep aan de eene zijde, maakte men gauw aan de andere zijde een rooilijn. Nu ver geet men, dat het R.-K. Kerkbestuur van voren ten gerieve der Venkelstraat 1 M. achteruitspringt, daardoor de Venkelstraat verfraait en men vergeet ook, dat 't R.-K. kerkbestuur achter haar Pastorie 2 M. wil geven, alles ten gerieve van het be- plaats hebben. B. en W. stellen met het oog hierop voor het salaris van f 800 te verhoogen tot f1000 plus 10 pCt. van de bruto-ontv,angst met terugwerkende kracht van af de indiensttreding. De heer Geluk zegt, dat alsl het geen geld kost hij er (geen bezwaar tegen heeft. De adressant moet echter nog niet denken, dat al moet hij zich presenteeren hij al benoemd is. De Zalfbommel, wegens dierenmishandeling, elk tot 2 maanden gevangenisstraf. Zij hadden een trekhond, gespannen voor een kar, letterlijk doodgeschopt, volgens ver klaring van twee getuigen en toen ec geen teeken van leven meer in was, uit gespannen en aan den kant van den weg neergesmeten. wuste Poulinastraatje. En' ten slotte wil heer Ringelberg wil wijzen op de f 150 spr. er op -wijzen dat uit schoonheidsoog punt een fraaie pastorie op den hoek der Markt zeker meer effect zal hebben dan deze oude toestand van oude poorten en een pakhuis er achter. Ook in den Beb. Dam is gedurende dezen zomer de rooi lijn terdege toegepast, doch dit is een punt wat het verkeer betreft, dat nooit is te overschatten. Iedere rooilijn heeft zijn eigen plaatselijke belangen, doch deze LANDBOUW EN VEETEELT. voor administratiekosten. De voorzitter 1 zegt dat de dienst zoo geregeld is, dat dit 'j Veeziekte! door bieten bladeren. - bedrag ook b-ngeveer uit de keurloonen bladeren en koppen van suiker- komt. Goedgekeurd. Wordt gelezen een hlieten vormen een uitstekend veevoeder, adres van den Chr. Landarbeidersbond en jegens den algemeen te geringen en R.-K. Arbeidersbond. Adressanten be- hooi-oogst in verband met den lagen spreken daarin de komende winterperiode prijS> dien de fabrieken voor de bieten en in verband daarmede de te wachten ibetalen. bestaat er dit jaar bij vele boe- werkeloosheid. Zij vragen daartoe den raad ren een neiging om de kopepn wat ver van pl.m\ f 1800; voorts voor prophy- lactische doeleinden f 400 en voor ver pleging f 600, totaal bedragend f 2800. De inkomsten der vereeniging bedragen pl.m. f 2290, zoodat als de vereeniging hare werkzaamheden naar behooren Wil aanvangen en volbrengen haar inkomsten mtet ongeveer f 500 zou moeten zien vermeerderen; de vereeniging doet daar om een beroep op den Raad om haar voor 1923 een 'bijdrage te willen toe kennen van f 500; dat allen door toe kenning dezer subsidie het mogelijk zal j zijn, die bestrijding der t.b.c. op zoo j 'krachtdadige 'w'ijze ter hand te nemen als het bestuur zich voorstelt en waar Rijtk en Provincie bereid zijn finantieel i van hunne medewerking en belangstelling tè doen blijken, stellig de gemeente, als Woordige grenzen der gemeente Zierik Zee goedkeuring gemeente-bfegrooting voor 1923. De voorzitter brengt ter tafel voorstellen tot wijziging van de veror dening op de heffing van keurloon, van de gemeenschappelijke regeling inzake de keuring van vee en vleesch en van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, welke alle z.h.s. worden aangenomen. Omtrent éen verzoek van het bestuur der Landarbeidersvereeniging Schouwen en Duiveland om beschikbaar- stelling van geld uit 's Rijks kas voor verpachting aan particulieren van de 6.0520 H.A. onderhands aangekochten grond, Wordt met algemeene stemmen besloten geen voorschot uit 's Rijks kas voor dat doel aan te vragen. Gelezen Wordt eene circulaire van Ged. Staten, Waarbij! advies wordt gevraagd over eene eenige buitengewone werken, zoo dit kan, t der te iatan afsnjjden dan in andere Ja- rooilijn op dit perceel heeft noch voor uit te laten voeren, o.a. het dempen der ren gebeurt. Nu kan, volgens deskundi- het verleden, heden of toekomst eenige Vest, een vernieuwing der Havenbeschoei- g.eil) het heerschen van veel droogte ge- ing enz. Adressanten vragen beleefd, zoo durénde den rooitijd der bieten tot ge- deze werken tot uitvoering mochten ko- j volg hebben, dat zich in de koppen en men, dit werk te doen uitvoeren door bladeren een betrekkelijk groote hoeveel- hunne aangesloten arbeiders. Dit adres eerste belanghebbende, niet mag achter- nieuwe salarisregeling van de gemeente- blijven, waar het een zóó groot en al- gemeen belang betreft als de bestrijding van meergenoemde volksziekte. Voor geen groot, maar wel een Zeer dankbaar publiek trad Vrijdagavond in de Concertzaal de heer Henri de Vries met zijn gezelschap op, die zijn aan dachtig auditorium heeft vergast op ■prachtig spel, zooals we hier nu niet zoo heel dikwijls te zien krijgen. Eerst ging „Meneer Pim", een Engelsch blij spel, dat erg in den smaak viel. Het spel van al de artisten was uitmuntend- Vlot en ongekunsteld speelde mej- Blé- court (Dinah); „meneer Pim'' (dhr. H. de Vries) deed zich ook hier als „de" acteur kennen; het uitgebeelde type van Engelsch globetrotter 'was tip-top; de conventio- neele landheer, de heer Frank (Georgl met zijn gade (Olivia), die minder ouder- wetsche opvattingen heeft, gaven meer malen prachtig samenspel te zien. De heer Nielsen (Strange) de nieuwlichter op politiek en artistiek gebied in het conservatieve Engelsohe milieu, maakte van zijn 'bescheiden rol, wat er van te maken was. Na de pauze kwam „De brand in de Jonge Jan" voor 't voetlicht. Waar de critici op tooneelgebied, in de groote pers niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland, eenstemmig waren m hun lof, past het ons niet over het spel van den heer de Vries te schrijven. (Wij' willen volstaan met hier te mel den dat zooals uit het lang aanhoudend applaus na 't doek bleek het publiek (enthousiast was over de verschillende creaties van dezen eerste rangs-acteur, dien 'wij op zijn verder tournée suóoes toewenschen. Zaterdagavond traden hier in het' „Huis van Nassau", uitgenoodigd door dei afd. der federatie van sigarenmakers en tabaksbewerkers, na ingeleid te zijn door S. Alburg, welke het doel dezer bijeen komst uiteenzette, n.l. het oprichten van een W.A.C. (werkloozen agitatie-comité), de 'heeren B. Lansink Sr. en C. de Bruijn, op. Laatstgenoemde sprak eerst en wel ontvangers. Waar de jaarwedde van den tegenwioordigen titularis door de Voor gestelde regeling met f 100 zal stijgen, stellen B. en W. voor om te verzoeken de bestaande regeling te handhaven. Z.h.s wiordt 'hiertoe besloten. Met betrekking tot eene van Ged. Staten ingekomen sa- larisregeling voor de burgemeesters wordt besloten te berichten, dat de raad zich daarmede kan vereenigen, mits op het tijdstip, waarop de verlaging van de jaarwedde van den burgemeester ingaat een gelijke verlaging wordt toegepast op de jaarwedde van den secretaris. Bij de rondvraag deelt de heer van Klingen mede, klachten te hebben vernomen over slechte betaling van de brandweerlieden 'bij den onlangs plaats gehad hébbenden brand op de hofstede van dhr. Mol. De voorzitter deelt mede, op welke Wijze B. en W. de uitbetaalde vergoeding heb ben geregeld, dat enkele manschappen wagens het niet nakomen hunner ver plichtingen door den kantonrechter zul len wiorden vervolgd en dat overigens leder, die lij de brandweer is aange steld, zonder eenige vergoeding verplicht is, zijne diensten als brandweerman te Vervullen. Niets meer te .behandelen zijnde Wordt de vergadering gesloten. THOLEN. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Dinsdag 21 Nov. Te genwoordig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. Na vaststelling der notulen be handeling der ingekomen stukken. Van het R.-K. kerkbestuur een adres met uit gebreide memorie van toelichting betref- fende een herziening van de gevallen be- i slissing betreffende het opheffen der rooi- i lijn voor het bouwen hunner pastorie. De heer Klompe zegt, dat dit adres de vorige maal uitvoerig behandeld is, en stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Stoutjesdijk zegt den heer Klom- i pe te steunen, evenals de heer Moelker. De heer. Aertssens zegt het verzoek aan I den Raad wel te willen steunen. Wanneer i men de bouworde beziet van de omgeving van het hier genoemde pand, dan vraagt over het onderwerp „Hoe zullen wij j men zich af hoe men ter wereld toch ï-.ijo»> r\^ tot 'hnnwnrrlp hppft kimnpn h«»s1iiitpn. de werkeloosheid 'bestrijden De oor sprong der werkeloosheid is volgens spr. niet alleen het gevolg van den wereldbrand, maar zij is een gevolg van de kapitalistische inrichting dezer maat schappij, die werkloosheid noodig heeft en dat systematisch aankweekt. Achtereenvolgens kwamen onder de loupe van 's spr.'s politieke levensbe schouwing: het privaatbezit; de foutieve grondslagen dezer mpij; de productie middelen etc. etc. Spr. wiekte de ar beiders op één lijn te trekken, om' sterk te staan bij hun eischen om grootere! uitkeering of productieve werkverschaf fing. Spr. betoogde dat de arbeiders de uitkeering niet willen krijgen, zij willen er voor werken. Hij wekte de werke-» loozen oip een W.A.C. te vormen en aan het gemeente-bestuur te vragen in te grijpen om productief werk te ver schaffen öf het volle loon uit te keeren. De tweede spr- was de heer Lansink Sr., die zijn betoog begon met de be kende uitspraak van ex-minister Treub in de eerste maanden van den oorlog, nl. dat in Nederland geen honger zou (worden geleden. Spr. noemt het een schande voor de menschheid, dat te midl- den van de middelen waarover zij' beJ schikt, er nog zooveel ellende valt te constateeren. In den breede ging spr. de oorzaken volgens zijn denkbeelden na, terwijl hij eenige feiten aan zijjn redeneering vastknoopte. Uitvoerig stond hiji stil bij het punt „maatschappelijke orde", Wees op het ontstaan van den (klassenstrijd en op het samengaan der iwierkgevers bij loongeschillen enz- enz. -Het werkeloozenvraagstuk zal, volgens spr., nooit goed op te lossen zijn; alleen in de socialistische maatschappij is dat te verwezenlijken, besloot spr. zijn betoog. Voor het débat gaf zich slechts één persoon op, welke enkele vragen stelde ten aanzien van de productieve werk- tot deze bouworde heeft kunnen besluiten, Vooraan staat een pakhuis vlak voor den ingang der straat gebouwd, daarna verder springt men 3 Meter achteruit en geeft de menschen bloemperkjes voor de deur. Doch op het eind van het straatje staan één of twee huizen vlak voor den ingang gebouwd. Om nu aan deze bespottelijke bouwtrant te ontkomen, heeft men ter linkerzijde gezegd: Wacht we zullen daar zorgen, dat het daar zoo niet gaat. Fluks een rooilijn van 2 M. breeder over het perceel van den heer M. Haaijer getrok ken, zoodat men nu altijd het recht heeft dezen grond vrij te houden en zoo noodig te beschikken voor straat. Doch dit blijkt in de toekomst niet noodig, daar er zelfs geen kar door het straatje passeert, en zelfs de bewoners er tot heden nog eige naar er vani zijn. Spr. kan niet anders doen dan zich bij het adres aansluiten. De heer Geluk zegt, dat het een zeer moeilijk geval is. Laten we deze afwijking toe en heffen wij als Raad de rooilijn op, dan dienen we te overwegen of niet andere burgers ohs later het voor de voeten zullen wer pen en bovendien ons veel last zal veroor zaken. De heer Moelker zegt, dat als de Raad 't adres aanneemt, ze een gevaarlijk precedent schept en w'e ten slotte ons recht kwijt zijn. De heer Goossen zegt, dat hij met het voorstel-Klompe zoo maar niet mee kan gaan. Dit is reeds ^le vorige maal door hem in den breede betoogd, en thans wil hij nader toelichten, waarom hij toen buitenstemming gebleven is. Spr. acht deze rooilijn van nul en geener waar de, zoowel voor het verleden, het heden, als voor de toekomst. Het is daar een punt nooit of te nimmer voor ontwikke ling vatbaar. Vlak voor het straatje ligt een hooge zeedijk. Om iets te maken van taludwerk zou men op Molenvliet al moe ten beginnen met een oprit. De heer Aerts- sen heeft volkomen gelijk om de bouw orde aan deze plaats aan critiek te onder waarde. De heer Wagemaker zegt, dat door de redeneering van den heer Goos- sen deze den vorigen Raad een brevet van onvermogen heeft gegeven. De bouw- orde dateert daar van 1906 toen er geen woningwet bestond. Men bouwde zooals men het zelf verkoos, en er was niemand, die het kon beletten. Later in 1906 is de Woningwet gekomen, en het is steeds met eere te gedenken, hoe ons overleden college direct de hand aan den ploeg ge slagen heeft om in eeh. goede bouworde te gaan voorzien. Bovendien hebben wij pas een geval gehad in den Beb. Dam. We stonden daar met de bouwverorde ning in de hand. Ware er met ons te mar- chandeeren geweest, dan was ook daar de rooilijn wel anders geworden. En als de man nu verder bouwt, dan gaat het halve perceel er aan. Wij als wethouders moeten ons houden aan de bouwverorde ning. Wijken we daar van af, dan zijn we voor goed weg. Bovendien, wie zal het uitmaken (de heeren zeggen dit nu wel) of er op dit punt dat nu 'behandel 1 wordt niet eens een ommekeer plaats heeft in het verkeer. Spr. is het niet eens met zijn collega Goossen, die hij rond uit op de wethoudersvergadering gezegd heeft, waarom hij thans niet meegaat. Spr. zal dit hier niet herhalen. De heer Moelker zegt, dat hij zijn vorig voorstel onver zwakt handhaaft, en wil de Raad op het geval v. d. Stel terdege wijzen. Was er reden iets te doen, dan was het daar; toch moet hij B. en W. prijzen, dat zij de wet onverzwakt hebben gehandhaafd. De heer Goossen zegt voor deze rooilijn aan het Poulinastraatje niets te gevoelen, en zag gaarne het adres toegewezen, opdat er een net gebouw thans de plaats vervulle, die nu de omgeving ontsiert. De heer Ge luk zegt terdege rekening te zullen hou den met andere op zichzelf staande ge- valllen. Zie bij v. d. Stel, daar is niets toegegeven. Ook op andere plaatsen is hetzelfde systeem gevolgd. Geven wij hier toe, dan krijgen we een massa verzoeken om verlegging der rooilijn. Daarom is het ook hier zoo moeilijk. Het komt den voorzitter voor-, dat het R.-K. kerkbestuur thans tegemoet komend in den weg treedt. Aller eerst springt ze ten behoeve der Venkel straat 1 M- achteruit met haar gevellijn. De Venkelstraat wordt dan 4 M. Boven dien geeft ze achter haar Pastorie 2 M. Dhr. Wagenmaker interrumpeert: „Waar door we dan van zelf een scheve straat krijgen". De voorzitter ontkent dit. Het is op zijn hoogst een haak die er ontstaat, als men het zoo neemt. De heer Wagemia- ker wil het debat beëindigen en over het voorstel Klompe stemmen. De voorz. zegt, dat de leiding der vergadering toch zeker aan hem is. Bovendien zijn er twee voorstellen, één van Klompe en één van Aertssen. Aan hem de beoordeeling welk voorstel hij het eerst in stemming zal brengen. Spr. zal nu eerst het voorstel van Klompe in stemming brengen. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 2 stem men. Tegen de heeren Goossen en Aerts sen. De voorzitter zegt, dat na de beslis sing het voorstel Aertssen vervallen is. De heeren dienen thans te weten wat ze ge daan hebben. Het geheele request is met de memorie reeds door een advocaat op gesteld en het zal haast zeker zijn, dat deze thans met de onteigeningswet in de hand zijn recht zal zoeken. De heer Wa gemaker: Daar hebben we hier niets mee te maken. Ieder moet maar zien, dat hij zijn recht zoekt. U behoeft dat ons nu niet te zeggen^ of we bang zouden worden. De voorzitter zegt, dit nu wel te moeten zeggen. Hij heeft het voor de stemming niet willen zeggen om de leden niet te be- influenceeren. Doch thans zult ge zien. dat het een procedure wordt voor onze gemeente. Doch de heeren moeten het zelf weten. Gelezen wordt de circulaire van Ged. Staten betreffende het salaris van burgemeester en secretaris. Het voorstel van B. en W. is, om niet in te gaan op het voorstel van Ged. Staten. Het salaris van den heer W. J. Wolf wordt aldus bepaald op f1250, met vergoeding voor kantoor- huur a f100 per jaar. Goedgekeurd. Ingekomen is verder een adres van J. Meerman c. a., waarin mededeeling ge schiedt, dat de kans groot is, dat de hulp- keurmeester, de heer B. Krijger, benoemd zal worden te Hoogeveen. Dit gaat den slagers zoodanig aan het hart, dat zij voorstellen het tractement van den hul'p- keurmeester door den Raad te doen ver hoogen. In verband hiermede wordt on middellijk gelezen een verzoekschrift van den heer B. Krijger, waarin deze meedeelt een uitnoodiging te hebben ontvangen van het gemeentebestuur van Hoogeveen om zich te presenteeren. Adressant wil echter van deze sollicitatie afzien ter wille van familieaangelegenheden, zoo de Raad kan besluiten zijn vastgesteld salaris te ver hoogen. Tevens beoogen beide adressen dat de opbrengst der keurloonen dermate meevallen, dat deze verhooging zonder eenig nadeel voor de gemeentekas kan wordt tot de volgende vergadering aange houden. Thans volgen eenige benoemingen. Allereerst, Personeel Vervolgonderwijs, School A. Benoemd wordt het personeel van School B. In de Commissie tot wering van Schoolverzuim: W. van den Berg, P. Blaas, G. A. van Overbeeke R. H. Lanting en H. J. Laban. Veeróommissie: J. Geluk, Joh. Janssen en W. Moelker. Gascommis- sie: Geluk, Moelker en J. A. Stoutjesdijk. Lid Commissie van toezicht L. O. W. Moelker. Al de gekozenen nemen, voor zooverre aanwezig, de benoeming opnieuw aan. Gevraagd wordt door F. Nijs een strook grond van 6 M. breed achter zijn woning. De heer Quist wil verdere ophel dering. Hem is namelijk over den verkoop van het huisje aan F. Nijs, door particulie ren nadere mededeelingen verstrekt en thans wil hij daarin klaarheid hébben. De voorz. had dit gaarne in gesloten vergade ring afgehandeld. Ook B. en W. hebben heden voormiddag de lucht gekregen van eenige praatjes, die in verband met den verkoop van dit huisje rondgestrooid woe den. De heer Quist zegt, deze zaak open lijk te willen behandelen- De heer Wage maker zegt: Wat is er tegen, dat dit ge beurt. „Ik verzoek de Pers deze geheele kwestie goed op te nemen. We krijgen tegenwoordig al zooveel naar onzen kop, dat ik voor openbare behandeling ben! De voorzitter verzoekt den heer Quist mee te deelen, wat hij van deze zaak af weet. De heer Quist zegt, dat hij weet, dat het huisje van wed. Jagt verkocht is voor f 500. We hebben daar des tijds voor ge- teekend en de grond voor f2 met belofte dat het zou worden afgebroken. Thans is het verkocht aan een derde, die er een mooie winst op gemaakt heeft, en deze gaat er nu wonen. Doch nu zegt D. Begtho tegen spr. e" f 1000 voor geboden te hebben en kon het voor dit bod niet krijgen. Dit had voor de gemeente een zoet winstje geweest. Spr. vraagt thans, wie er gelijk heeft. B. en W. of Begtho De voorzitter zegt, dat deze zaak door weth. Goossen is behandeld. Dhr. Goossen zegt, dat de leden zeker allen zullen weten dat hij hun destijds een stuk gepresenteerd heeft, waarin vermeld stond, dat het huisje voor f500 verkocht wordt. Spr. veronder stelde voor deze eenvoudige zaak geen Raad te houden, doch op deze manier den verkoop bekrachtigd te krijgen. De Raadsleden hebben toen allen de verkoop brief geteekend en op 10 Aug. is de acte van verkoop notarieel bekrachtigd. De heer Begtho die zeer goed geweten heeft, dat het huisje te koop was, heeft den ver- kooptijd laten voorbijgaan. Toen hij ver nomen had, dat de koop er door waS, heeft hij spr. aangesproken en gevraagd of het waar was, dat het huisje verkocht was. Spr. zeide van ja. Begtho vroeg voor hoeveel, doch spreker zeide enkel het is verkocht, en noemde geen koop prijs. Begtho antwoordde toen, dat hij er wel f1200 voor had willen geven, doCh spr. heeft toen gezegd: Begtho, je boert hier nu al 3 jaren, hebt ook 3 jaar het huisje zien staan,* wist dat het te koop was, en komt nu na de verkoop zeg gen, dat het U f1200 waard is. Zoo is de toedracht der zaak. B. en W. en de ge heele Raad gaan geheel vrij uit. De heer Quist zegt. dat hij den avond van de onderteekening tegen den heer Singerling zeidö: „We zitten met die zaak in 't zuur'" De voorzitter herhaalt dat de heeren alle den koopprijs geweten en tevens getee kend hebben. In dezen treft B. en W, geen blaam; zij zullen niet nalaten den praatjesmaker op te sporen. In de rond vraag bespreekt de heer Quist de betere verlichting van den Beb. Dam. Is het waar, dat daar een enkele lantaarn staat? De voorzitter zegt van ja, en wil met B. en W. deze zaak in orde brengen. Ook hieid zuren ontwikkelen, die voor het vee, dat ermee gevoederd wiordt, oorzaak (kunnen worden van tamelijk ernstige stoornissen. Vooral 'bij paarden kunnen dez'e van zoo 'bedenkelijken aard worden, dat de veearts er aan te pas moet ko men, en bij herkauwers in 't algemeen, hoewel daar de verschijnselen niet zoo« ernstig van karakter zijn, omdat' de gift- stoffen in de voormagen tot op zekere hoogte Worden geneutraliseerd, doen zich nu en dan aandoeningen voor. Vooral 'bij melkvee zijn deze blij na onmiddellijk van Invloed op de melkgift, zooals reeds in verschillende gevallen is gebleken- Den veehouders in 't algemeen én den melk veehouders in 't 'bijzonder wordt daarom thans door deskundigen vaak aanbévolen om naast de versche koppen en 'bladeren zoo mogelijk ook groote hoeveelheden droog voer als hooi of gehakt stroo aan hun dieren toe te dienen en bbven'dien geringe hoeveelheden koolzure kalk in te geven, waardoor de nadeelige invloed van de Zuren, aanwezig in den bieten- afval, vrijwel geheell wordt geneutrali seerd. MABINE EN LEGrER. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Jan', a.s. bij' de zeemacht bevorderd tot hoofdofficier van gezondheid der 1ste klasse, de hoofdofficier van gezondheid der 2e klasse W. A. de LooZe. VAN HEINDE EN VER. In Rijnland blijft het rumoerig- De communisten trachten stakingen uit te lokken. De jongste zuster van den Deen- sehen koning, prinses Dagmar, is Don derdag j-1. in het huwelijk getreden met luitenant Carstenkjöld. De prinses heeft afstand gedaan van haar rechten als Deen- sche prinses. De Romeinsche bladen vernemen, dat met ingang van 1 Dec. in Italië om re denen van bezuiniging, 109 treinen zul len worden opgeheven. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De tiuto van den overste. Men schrijft aan de centrale commissie voor bezui niging De overste van een in een der pro vinciesteden gevestigde brigade mare- ohaussée, woont op een afstand van */4 uur gaanB van zijn bureau. Om mijnheer naar het kantoor en weder thuis te breDgen, is hem een Bijksauto tsr beschikking gesteld, waarvan hij evenwel zelden gebruik maakt, daar hij meestentijds met de fiets naar het bureau gaat. Zyn familie en kennissen profl- teeren evenwel zooveel te meer van dit gratis ter beschikking gestelde Rykever- voermiddel en niet zelden wordt de werkster, die de afstand van haar woon huis naar het huis van haren werkgever wat al te lang schijnt te vinden, met de auto gehaald en weder terug gebracht. Wordt de verbruikte benzine, de slijtage aan wagen en banden door ge noemden everste vergoed? Deze auto wordt bestuurd door een marechaussée iemand die allieht een f 2000 gulden salaris per jaar heeft en na gedane autotochtjes wellicht niets anders te doen heefc als den wagen te reinigen en verdere huiselijke bezigheden voor zijn overste te verrichten. Voordeelige turfhandel. Te Emmercom- pascum zijn do massa's lange turf, die dit voorjaar nog allerwegen op het veld stondeü, boven verwachting spoedig op geruimd. De verkoop is goed en vlug de heer Geluk bespreekt een betere ver- j gawee.t en het laat zloh aanzien, dat lichting van de Hooge Wal, wat door B. j vooraar hot tnrferaven weer al. en W. wordt toegezegd. Mede bespreekt de heer Geluk de bestrating over de Ver brande Vaat. Deze weg is niet door te komen. Ook het plaatsje voor de woon wagens valt niet mede; het is niet droog genoeg. Spr. bepleit aanvulling met bie- tenslib. De voorzitter zegt overweging toe en sluit de vergadering. YERKOOPINGEN, ENZ. SCHUDDEBEURS, 24 Nov. Heden werd alhier, ten overstaan van notaris Korte- wieg, in het openbaar verkocht, het woonhuis en erf, bewoond door mej. de wed. K. J. de Keijzer—Fonteine. De op brengst was f 2250. BRCHTZAHN. Wreedheid gestraft. De rechtbank te Tiel veroordeelde L. K-, 56 jaar, en Q. K., 47 jaar, beiden te voorheen kan worden aangevangen, voer den arbeidersstand een gunBtig vooruit zicht. Bankoverval. Door vier Duitschers is de Valkenburgsche Wisselbank te Valkenburg overvallen. Met revolvers in de hand ge boden drie hunner den bediende de onder zijn beheer staande kas met geldswaarden af te staan. Aldus ontvreemdden de dieven 3000 francs aan chèques, f 380 aan bank papier en zilver, 300.000 Mark en 1600 Fransche en Belgische francs. Zij hadden geen gelegenheid de brandkast, die geslo ten was, te forceeren, wijl omwonenden den overval inmiddels ontdekt hadden. De dieven sloegen daarom op de vlucht en slaagden er in te ontkomen. De overval had plaats nog geen vijf minuten nadat de eigenaar van de bank deze met een cliënt had verlaten. Het vermoeden is dus gewettigd, dat de roovers op een gunstige gelegenheid gewacht hebben om het bru tale stuk te volvoeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1922 | | pagina 5